PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτέρ διπλής κατεύθυνσης



robertos77
03-12-10, 12:02
Χαιρετώ την παρέα,

Είναι το πρώτο μου μήνυμα οπότε δεν ξέρω αν το βάζω στη σωστή κατηγορία.
Η απορία μου έχει ως εξής: Ψάχνω ένα φθηνό μοτέρ το οποίο θα το προσαρμόσω σε ένα κουτί που φτιάχνω. Θέλω το μοτέρ αυτό να ανεβοκατεβάζει το πάτωμα του κουτιού 15cm με συρματόσχοινο (ίσως). Έχω ήδη ένα μοτέρ από σούβλα το οποίο όμως γυρίζει προς τη μία κατεύθυνση. Είναι εύκολο να γυρίζει και από τις 2; Υπάρχει κάτι άλλο το οποίο μπορώ να αγοράσω; To βάρος θα είναι περίπου 10 κιλά.

Thanks

navar
03-12-10, 12:19
θές να το γυρίζει/σηκώνει με συγκεκριμένο βήμα ?

robertos77
03-12-10, 12:24
θές να το γυρίζει/σηκώνει με συγκεκριμένο βήμα ?

Όταν λες με συγκεκριμένο βήμα; Εννοείς ταχύτητα; Sorry για την ασχετίλα. Όσο πιο σιγά τόσο καλύτερα.

navar
03-12-10, 12:29
σκέψου οτι αυτό το μοτέρ (σούβλας ) είναι πολύστροφο σχετικά !
πάει βολίδα , και δεν γίνεται να το κουμαντάρεις σωστά !
δλδ θέλεις να σηκώσεις κάτι, δίνεις ρέύμα , και αυτό το σηκώνει αλλα δεν καταλαβαίνει που να σταματήσει , και ΓΝτούπ !
επίσης δεν έχει φρένο , αν είναι πολύ το βάρος , εσύ θα το σηκώνεις , και αυτό μόλις κόβεις το ρευμα θα ξανακατεβαίνει !
πέσμα τί θέλεις να σηκώσεις ,
πόσο βάρος θα έχει ,
πόση διαδρομή θέλεις να κάνει ,
θέλεις να έχει και ενδοιάμεσες στάσεις στην διαδρομή ,
γίνε γενικά λίγο πιο αναλυτικός !

robertos77
03-12-10, 12:41
To βάρος θα είναι περίπου 10 κιλά (το πολύ). Δε με νοιάζει να έχει και ενδοιάμεσες στάσεις στην διαδρομή, θέλω να έχει φρένο, αν γίνεται να έχει στοπ στο άνω σημείο και η διαδρομή που θα κάνει θα είναι περίπου 15 εκατοστά. Θέλω να ανεβοκατεβάζω έναν προτζέκτορα.

herctrap
03-12-10, 12:54
ενα μοτερ DC με μειωτηρα

δεν θα μπορει να το γυρισει πισω λογο του μειωτηρα

robertos77
03-12-10, 13:42
Που το βρίσκω αυτό;

dimitris.stef
04-12-10, 15:10
στωστα οπως ειπαν πιο πανω. χριαζεται φρενο και μειωτηρας γιατι το μοτερ πιθανον θα ειναι πολύστροφο αρα εσυ θελεις αργοστροφο το οποιο θα το πετυχεις με μειωτηρα αν το βαρος ειναι μικρο μπορει και χωρις φρενο να κανεις τη δουλια σου αλλιώς θελει φρενο. θα προτεινω αν το βαρος ειναι μεγαλο και συχνο το ανεβα κατεβα,παρε ενα ετοιμο γερανακι με φρενο μειωτηρα και χειριστήριο το ποιο μαζευει συρματοσχοινο και το απλωνει εχουν περιπου κανα 50ε

leosedf
04-12-10, 15:18
Η απλά βάλε ενα μοτέρ απο υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτων μαζί με το μειωτήρα. Έχει υπερβολική δύναμη και μαζί με το μειωτήρα είναι αρκετά αργο. Χώρια που έχει σκάλες με ταχύτητες.

5 ευρώ απο μάντρα αυτοκινήτων.

dimitris.stef
04-12-10, 15:46
πολοι καλη ιδεα

STALKER IX
04-12-10, 16:41
http://www.youtube.com/watch?v=au2_jo6Q-hw&feature=feedu

τελικα τα μοτερ αυτα κανουν τα παντα!

Pefres
06-12-10, 10:51
στο τελος της διαδρομησ μπορεις να βαλεις τερματικους διακοπτες
θα βοηθησει πολυ σε αυτο που θες να κανεις

robertos77
09-12-10, 10:34
Το μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες το πήρα. Και τώρα;;; Δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Καμιά βοήθεια;

robertos77
09-12-10, 14:48
Τροφοδοτικό 12v 2 Αμπέρ είναι οκ?

Panoss
09-12-10, 16:43
Το μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες το πήρα. Και τώρα;;; Δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Καμιά βοήθεια;
Aν επιτρέπεται, από που και πόσο;

robertos77
09-12-10, 17:31
15 euro από μάντρα στη Λαυρίου. Πολύ δυνατό.