PDA

Επιστροφή στο Forum : κυκλωμα συναγερμου



lelek
03-12-10, 11:50
Παιδια γεια σας. Εχω ενα σωρο αποριες σχετικα με ενα κυκλωμα συναγερμου με εναν pic16f628A mikrocontroller. Ειμαι αρχαριος. Αν μπορει ας βοηθησει καποιος παρακαλω... Εχω το project σε pdf και θελω να το υλοποιησω...Καταρχας δυσκολευομαι με το τι πρεπει να αγορασω και απο που...Ακομη μια δυσκολια ειναι πως θα εφαρμοσω την assembly σε σχεση με το MPLAB...klp...klp

http://eureka.lib.teithe.gr:8080/handle/10184/1233

lelek
03-12-10, 14:01
kanenas bre paidia?

billtech
03-12-10, 14:12
κοιταξε απο αυτα αμα σου κανουν αμα θες να τα παρεις απο ιντερνετ:
http://www.futurlec.com/PIR_Sensors.shtml
ισως και σε κοντινα σου καταστηματα βρεις τα εξαρτηματα.

τωρα για τον κωδικα που λες τι εννοεις?
με ποια γλωσσα προγραμματισμου ασχολεισαι?

lelek
04-12-10, 13:56
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση billtech... έχω κατεβάσει το free MPLAB IDE της Microchip επειδή η εργασία που θέλω να υλοποιήσω είναι με τον pic16f628A και σε γλώσσα assembly....
Από προγραμματισμό γνωρίζω λίγα πράγματα δυστυχώς... κανένα καλό βιβλίο για assembly μήπως? Επίσης κανένα απλό tutorial για το MPLAB? Βλέπω στο Youtube κάποια videos αλλά ακόμη δεν κατάλαβα πώς μπορώ να τρέξω ένα απλό πρόγραμμα και να του κάνω simulation έτσι ώστε να είμαι σίγουρος ότι εάν υλοποιήσω το κύκλωμα θα δουλέψει.

P.s.: μπόρεσες να δεις την εργασία?

lelek
04-12-10, 13:59
Στο p.s εννοώ πώς την βρίσκεις... (γιατί προφανώς τη διάβασες :) ). Θα μπορέσω να την υλοποιήσω? Είμαι αρχάριος...πρέπει να κάνω μια αρχή αλλά πότε? :(

billtech
04-12-10, 15:27
ποιο p.s? εγω δεν ασχολουμε με mplab ουτε με assebly γιαυτο και σε αυτα τα 2 δεν μπορω να σε βοηθεισω εγω.
πρεπει αναγκαστηκα να δουλεψεις σε ασσεμπλυ? σε πιο υψηλου επιπεδου γλωσσα δεν γινετε?
οπως ειναι η mickroC, mikroBasic....???

lelek
04-12-10, 20:23
"μπόρεσες να δεις την εργασία?" Αυτο ηταν το p.s. που εννοούσα. έχεις δίκιο άρχισα να ασχολούμαι με C που προφανώς μάλλον λέγεται microC επειδή έχει να κάνει με τους μικροελεγκτές (σόρρυ αλλά είμαι αρχάριος το είπαμε :) ). Ωστόσο βρίσκω δυσκολίες με το να τρέξω ένα απλό πρόγραμμα που βρήκα εδώ μέσα (στο topic "Συναγερμος με pic") όπως για παράδειγμα ποιόν compiler να φορτώσω,τον HITECH PICC LIGHT 9.50 ή τον HITECH PICC 9.80 . Αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος γιατί διάβασα το παραπάνω topic αλλά τελικά δεν έβγαλα άκρη...

billtech ευχαριστώ για το χρόνο σου.

billtech
04-12-10, 22:41
τα pdf τα ειδα και τα ειχα κιολας :)

φιλε C υπαρχουν πολλοι compilers. ενας απο αυτους ειναι η mikroC της mikroe.
μπορεις αμα θες να το κατεβασεις απο εδω αφου θες σε C.
http://www.mikroe.com/eng/products/view/7/mikroc-pro-for-pic/
στα examples εχει πολλα παραδειγματα και για αρχαριους. Και στο help εχει πολυ πραμα. και επισης εδω για οποιαδηποτε αλλη απορια η "κολλημα".
εγω δεν ειμαι σε C (ειμαι σε MIkrobasic) αρα εγω μονο γενικα θα μπορω να σε βοηθαω σε κωδικα. εχει αλλα παιδια ομως ποθ ασχολουντε σε mikroC pro.

αν δεις τα παραδειγματα και τα help και παιξεις με led και button θα ειναι πολυ ευκολο μετα να κανεις το κωδικα της κατασκευης σου γτ ειναι κατι απλο γενικα.
κοιταξε το link που σου εδωσα, κατεβασε τον compiler ειναι free για μεχρι 1kb κωδικα νομιζω. αρκετο για αρχη.
οτι θες εδω ειμαστε.

lelek
06-12-10, 04:22
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιος θα είναι ο αντίστοιχος κώδικας σε C για να τον τρέξω στο MPLAB με τον HITECH PICC LIGHT 9.50 compiler?????


http://eureka.lib.teithe.gr:8080/handle/10184/1233

lelek
06-12-10, 13:41
Λοιπόν τελικά μου βγήκε σε assempy!!!!! Είχε απλά ένα λαθάκι το πρόγραμμα στην 6 και 7 γραμμή. Ήθελε ";" σε αυτές τις γραμμές γιατί ήταν σχόλια σχετικά με τις ρυθμίσεις που έπρεπε να κάνεις στο "Configuration Bits" !!!!!!!! Ευχαριστώ θερμά. Πιστεύω όταν υλοποιήσω την εφαρμογή μου (παραθέτω ξανά το σχετικό link) να μου τρέξει. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο:

Θα μπορούσε κάποιος άγιος άνθρωπος να μου πεί ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ!!!! τα υλικά που πρέπει να αγοράσω??? Ζορίζομαι λίγο σε αυτό. Αν μπορεί κάποιος ας δει την εργασία στο link και να μου πει...

http://eureka.lib.teithe.gr:8080/bitstream/handle/10184/1233/kar_sam_main.pdf?sequence=2

Υ.σ.: Είμαι διαθέσιμος σε οποιονδήποτε χρειαστεί βοήθεια με το MPLAB... Αν και αρχάριος 5 πραγματάκια θα μπορούσα να του πω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

billtech
06-12-10, 14:00
μπραβο φιλε μου.
καλη αρχη.
Mikrobasic for ever. χεχε...
αμα την υλοποιεισεις αναιβασε φωτογραφιες αμα θες.

lelek
06-12-10, 14:09
Εννοείται!!!! Πιστεύω να κατάλαβα ποιά είναι όλα τα υλικά και να τα βρω.... :)

Σι γιου σουν!!!!!

lelek
06-12-10, 14:53
Ωστόσο αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει για την υλοποίηση περιμένω νέα του....

billtech
06-12-10, 15:28
τι εννοεις να βοηθεισει?

lelek
06-12-10, 22:07
Εννοώ για παράδειγμα εκεί που λέει για την κατασκευή του μαγνητικού αισθητήρα με το CMOS4001....τί παίζει εκεί??? Και κάτι άλλο: ποιό είναι τι pinout σε έναν μικροελεγκτή????

billtech
06-12-10, 22:25
βρες το datasheet του επεξεργαστη σου και κατεβασε το.
συγνωμη πηρες βημα βημα την εργασια και την αντιγραφεις?
το CMOS4001 τι ειναι? βρες τι ειναι και δεις οταν κλεισει ο διακοπτης τι γινετε?
τωρα αυτο γτ το κανει ολο αυτο δεν μπορω να καταλαβω την χρηση του.
να βαλει πυλες για πιο λογω? για να ελεγξει ενα μαγνητικο διακοπτη?να βαλει μονοσταθη? γιατι? συναγερμος ειναι.
αβυσσος η ψυχη τους...

lelek
07-12-10, 01:13
Γιατί? Δεν βλάπτει και λίγη αντιγραφή για αρχή... Άλλωστε πως αλλιώς να ξεκινήσω. Ούτως ή άλλως ένα σωρό από πράγματα μαθαίνεις κι έτσι! Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει...

lelek
07-12-10, 15:04
Παιδιά το CMOS4001 μάλλον το χρησιμοποιεί γιατί οι μαγνητικοί αυτοί διακόπτες έχουν απλά NO/NC διακόπτη αλλά για να δώσουν "τάση" στον μ/ε πρέπει να κάνουμε το συγκεκριμένο κύκλωμα με το CMOS4001. Από μόνοι τους οι διακόπτες δε μας κάνουν δουλειά. Αντίθετα, οι άλλες 2 είσοδοι-αισθητήρες (αισθητήρας δέσμης υπερύθρων και ανιχνευτής κίνησης) είναι "έτοιμα" κυκλώματα
που μπορούν να "σκανδαλίσουν" τον μ/ε. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

billtech
07-12-10, 15:16
και γτ να βαλεις πυλες και ολοκληρο τσιπακι για να παρεις την κατασταση του μαγνητικου στον επεξεργαστη?

lelek
07-12-10, 15:22
Πως αλλιώς θα δώσει "σήμα" ο διακόπτης??? Οι υπόλοιπες είσοδοι παίρνουνε έχουνε τροφοδοσία όπως βλέπεις. Το pin της εισόδου του μ/ε για τον μαγνητικό αισθητήρα πως θα καταλάβει την πληροφορία???

billtech
07-12-10, 15:30
στη εισοδο του επεξεργαστη δεν πρεπει να διακοπει ενας ασσος η να παει ενας ασσος για βαρεσει ο συναγερμος?

lelek
07-12-10, 15:37
Billtech εγώ απ'ότι κατάλαβα πρέπει να πάει τάση εκεί. Καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς αλλά νομίζω πως όχι. Ούτως ή άλλως αν είναι όπως λες τότε χρειάζονται 2 pin εισόδου, απο το ένα να φεύγει η πληροφορία και από το άλλο να εισέρχεται μέσω του μαγνητικού διακόπτη. Αλλά λίγο χλωμό το βρίσκω ένα τέτοιο σενάριο...

lelek
07-12-10, 18:42
Τίποτα βρε παιδιά???

billtech
07-12-10, 18:59
δηλαδη δεν θα μπορουσε να δουλεψει οπως ειναι σε αυτα τα σχεδια? την ιδια δουλεια δεν κανει?

billtech
07-12-10, 19:01
και γτ να βαλω μονοσταθη? ποιος ο λογος?

lelek
07-12-10, 21:09
και γτ να βαλω μονοσταθη? ποιος ο λογος?
Α ρε Billtech είσαι θεός!!!
Εκεί που έχει τον SW1 προφανώς έχει μία dc τροφοδοσία (μπαταρία) αλλά πόσα volt? 9? 12? Και κάτι άλλο:το σήμα θα το πάρω δηλαδή από το μπλε βελάκι που δίνει 5 volt δηλαδή και τη γείωση (2 πιν για να τροφοδοτήσω τον οπτοζεύκτη)???? τα 5 και 0,008 volt πως προκύπτουν???
Τελικά δηλαδή έχω ένα ανεξάρτητο κύκλωμα που δίνει ένα σήμα (1 ή 0 --- μία τάση στην ουσία ή "μη τάση") στο κύκλωμα του συναγερμού ε???

billtech
07-12-10, 21:13
εκει που ειναι το Sw1 ειναι ο η μπαταρια σου ναι. η ταση αμα εχεις 5 δωσε 5. παντως οχι 9 η 12. εκτος και αν αναγκαστηκα θα μπει μπαταρια τοτε βαλε ενα διαιρετη τασης να το πας στα 5V. δεν θα παει κατευθειαν στην εισοδο του uC?
ναι αυτο κανει στη ουσια. αλλα ακομα απορω γτ εκατσε και εβαλε πολυδονητη ο αλλος για ποιο λογω?
δεν καταλαβαινω. συναγερμος ειναι.

lelek
07-12-10, 22:33
εκει που ειναι το Sw1 ειναι ο η μπαταρια σου ναι. η ταση αμα εχεις 5 δωσε 5. παντως οχι 9 η 12. εκτος και αν αναγκαστηκα θα μπει μπαταρια τοτε βαλε ενα διαιρετη τασης να το πας στα 5V. δεν θα παει κατευθειαν στην εισοδο του uC?
ναι αυτο κανει στη ουσια. αλλα ακομα απορω γτ εκατσε και εβαλε πολυδονητη ο αλλος για ποιο λογω?
δεν καταλαβαινω. συναγερμος ειναι.

Όχι Billy, τα 5 Volt πηγαίνουν στη φωτοδίοδο και έπειτα στο φωτοτρανζίστορ (επίσης κι εδώ θα πεις τί χρειάζονται και πάλι δε θα ξέρω τί να σου απαντήσω... :( ) και τελικά φτάνουν στο uC (μ/ε). Αλλά αν έχω δηλαδή 5 volt στο SW1 θα πάρω και 5 volt δηλαδή πάνω στην R2??? Η R1 και το τρανζίστορ δεν υπάρχουν???? Γι'αυτό και σε ρώτησα πριν πως βγαίνουνε τα 5 και 0,008 volt (μαγν. διακοπτης close και open, αντίστοιχα). Αν έχεις την καλοσύνη γιατί σε ζάλισα σήμερα!!! :)

billtech
07-12-10, 23:31
πρωτον δεν με ζαλισες γτ μαρεσουν αυτα και εγω σχεδιαζω τον δικο μου συναγερμο αλλα σιγα σιγα.
τα 0,008 μαλλον βγαινουν απο την βαση του τρανζιστορ και περνανε στον συλλεκτη. αλλα ειναι πολθ πολυ ελαχιστη αυτη η ταση.
και παλι γτ να βαλεις οπτοζευκτη? ποιος ο λογος?γτ να βαλεις?
και εχεις δικιο. με συγχυσαν με το σχεδιο τους και παρασυρθηκα και εγω. δεν χρειαζεσε τπτ απο αυτα..
αμα εχεις 5V τροφοδοσια βαζεις τον διακοπτη ενδιαμεσα και μια R σε σειρα για να περιοριζει το ρευμα και κατευθειαν στον επεξεργαστη.
Vcc--μαγνιτικος--R--uC και τελος. σωστα?

αν αλλαξεις τις R1 με 9k και 11k θα εχεις σχεδον 5V.

και γιατι να βαζεις πυλες και ολα αυτα σε συναγερμο?χαχα

lelek
10-12-10, 16:04
Φίλε μου Billtech δεν καταλαβαίνω κάτι: Πως γίνεται να έχω τάση στην R3 από τη στιγμή που το ένα της άκρο είναι στον αέρα? Βέβαια αυτό ακριβώς το άκρο θα πάει στην είσοδο του μ/ε αλλά τί παίζει? Αυτό θα είναι γειωμένο δηλαδή??

billtech
10-12-10, 16:43
δεν καταλαβαινω που χαθηκες.
γτ χαθηκες? η R3 ειναι ενα κομματι του υπολοιπου κυκλωματος. εκει εμφανιζετε μια ταση σε διαφορα με τη γη.
αυτο το ακρο οπως ειπες παει και μπαινει στην εισοδο του uC. οχι δεν θα ειναι γειωμενο.

lelek
10-12-10, 17:38
Ναι οκ,οπότε οι R2 και R3 είναι παράλληλα συνδεδεμένες?? Αν είναι έτσι και αφήνοντας όλες τις αντιστάσεις 10K, τότε το ρεύμα στην R3 φίλε μου μπιλ νομίζω ότι βγαίνει 3V κι όχι 4,49V με κλειστό πάντα τον SW1. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος...Α!! Πάντα με 9 volt μπαταρία!!!

billtech
10-12-10, 18:26
Ναι οκ,οπότε οι R2 και R3 είναι παράλληλα συνδεδεμένες?? Αν είναι έτσι και αφήνοντας όλες τις αντιστάσεις 10K, τότε το ρεύμα στην R3 φίλε μου μπιλ νομίζω ότι βγαίνει 3V κι όχι 4,49V με κλειστό πάντα τον SW1. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος...Α!! Πάντα με 9 volt μπαταρία!!!
φιλε μου δεν ξερω πως το υπολογισες η αν το εκανες εμπρακτος αλλα οπως ειδες στις προηγουμενες φωτος που αναιβασα με το isis βγαινει 4,49V
και τωρα το διορθωσα ακομα παραπανω και σου αναιβαζω και παλι τις φωτος με αλλαγμενες τις αντιστασεις. αλλα οπως θα δεις η διαφορα ειναι ελαχιστη. και στις τιμες των R και στη τιμη του Vout.

somone
10-12-10, 18:47
lelek μάλλον γειώνεις την R3 για αυτό σου βγαίνουν 3V. H R3 θα συνδεθεί με την εσωτερική αντίσταση που έχει η είσοδος του μικροελεγκτή η οποία είναι πολύ μεγάλη. Περνάει ελάχιστο ρεύμα μέσα από την R3 και δεν υπάρχει πτώση τάσης πάνω της, έτσι η τάση είναι όση είναι στο σημείο που ενώνεται η R1 με την R2. Και βασικά η R3 μπορεί και να μην μπει χώρις να αλλάξει τπτ...

billtech
10-12-10, 18:50
φωτη απλα την εχω βαλει για να μην γινει κατι οτιδηποτε αναλογα με την τροφοδοσια και περασει για οποιοδηποτε λογω παραπανω ρευμα στον uC. κανονικα αυτο μπορει να μπει ενας τελεστικος σαν μπαφερ αλλα νομιζω δεν ειναι καθολου αναγκαιο αυτο.

lelek
10-12-10, 22:25
Καλο!!! Ευχαριστώ Βασίλη και Φώτη. Στην ουσία δηλαδή εφαρμόζουμε στην είσοδο το δυναμικό +5V ενώ εγώ (χώρια απο την R3 που κακώς την είχα γειώσει!!!) έψαχνα διαφορά δυναμικού να βάλω!!! (Βασίλη καταλαβαίνεις γιατί: την έψαχνα να την εφαρμόσω στον οπτοζεύκτη -- ξέρω, ξέρω:πάλι θα τ'ακούσω :) )

billtech
10-12-10, 23:40
οχι μωρε γτ να τα ακουσεις????
γ@μω τους οπτοζευκτες μου μεσα....χαχαχαχαχαχαχαχαχα
περιμενουμε κατασκευη ρεεεεεεεεε!!!!
χαχαχα

lelek
11-12-10, 00:06
Θα περιμένεις πολύ billy με εμένα που έμπλεξες..... χαχαχαχα

lelek
11-12-10, 15:36
Βρε παιδιά από που να παραγγείλλω όλα τα υλικά της εργασίας.... όλο links βλέπω αλλά μάλλον δεν κάνουν... π.χ. για αντιστάσεις και πυκνωτές από που μπορώ να παραγγείλλω? έχω χάσει τη μπάλα.... παρεπιπτόντως τί είναι τα smd υλικά (αντιστάσεις και πυκνωτές) ????

billtech
11-12-10, 18:06
παρτα απο εδω αμα θες.
http://www.futurlec.com/index.shtml
smd ειναι επιφανειακης στηριξης που δεν θελουν τρυπες.

lelek
12-12-10, 00:54
Billtech θέλω ΚΑΙ ΠΑΛΙ τα φώτα σου.... τα LED IR και UV (υπέρυθρο και υπεριώδες φως) κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά με τα κανονικά LED??? απλά αλλάζει το φως που εκπέμπουν????
Όλα τα παραπάνω LED που χρησιμοιούνται στα breadboards για κατασκευές συνηθισμένες είναι στα 1.5-3.0 V ??????
Και κάτι ακόμη: βρήκα τον μ/ε pic16f628A - I/P , ξέρεις τί είναι το "I/P"??? σε ρωτάω γιατί βρήκα και άλλους με διαφορετικό κωδικό, π.χ. ........ - K/M (δεν υπάρχει αυτό απλά συμβολικά έγραψα τα "K" και "M").

lelek
12-12-10, 00:56
Μόνο ο Billtech με βοηθάει πάντως.... :(

billtech
12-12-10, 01:31
καλησπερα,
τα led IR ,UV ειναι κανονικα led απο οσο ξερω απλα ειναι διαφορετικου μηκους κυμματος.
η ταση τροφοδοσια τους να συνηθως ειναι στο ευρος που λες. αλλα αυτο θα το δεις απο τα χαρακτηριστηκα αυτου που περνεις.
για τον Pic16F628Α το P Που λες στο τελος ειναι νομιζω οτι ειναι PDIP. το I δεν ξερω.
αλλα αυτο δεν σε απασχολει μωρε. αμα σου κανει...μην το σκεφτεσαι.

σορρυ που χαθηκα αλλα...ξερεις...σαββατοβραδο...¨χαχαχαχα

lelek
12-12-10, 11:55
Α ρε Bill ειλικρινά σε ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβολή σου.... Πιστεύω ότι αυτό το topic θα καταντήσει στο τέλος prive δωμάτιο...χαχαχα .. αφού κανείς άλλος δεν ενδιαφέρεται... :)
Εγώ θα συνεχίσω να ρωτάω πάντως... :) (το PDIP τί είναι???? :) )

lelek
12-12-10, 12:26
Πρέπει να έχει σχέση το PDIP με τη συσκευασία???? Και κάτι ακόμη: Συχνά ακούω το εξής: "ο Α και ο Β pic έχουνε το ίδιο pinout", τί σημαίνει αυτό???
Κανείς βρε παιδιά???

lelek
12-12-10, 15:45
Τίποτα??? Κανείς???

GeorgeVita
12-12-10, 16:26
Πρέπει να έχει σχέση το PDIP με τη συσκευασία???? Και κάτι ακόμη: Συχνά ακούω το εξής: "ο Α και ο Β pic έχουνε το ίδιο pinout", τί σημαίνει αυτό???
Κανείς βρε παιδιά???
Γειά σου Δάνη,
το PDIP είναι η συσκευασία (κέλυφος) του ολοκληρωμένου (IC) και είναι η πιο απλή στη χρήση. Στη δική σου περίπτωση θέλεις PIC16F628A../P (άν είναι -I/P είναι ΟΚ).

Για κάθε 'άγνωστη' ορολογία μπορείς να ψάχνεις στο google μαζί με τη λέξη wiki. Αρκετές σελίδες είναι και στα Ελληνικά ενώ υπάρχει και το http://translate.google.com/ (λ.χ. PDIP wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_in-line_package))

Το θέμα σου έχει ήδη περισσότερες από 700 αναγνώσεις, παρόλα αυτά η 'συμμετοχή' είναι μικρή. Πιθανή εξήγηση η άγνοια/αποφυγή/συμφωνία των αναγνωστών με τις ερωτήσεις/απαντήσεις. Σίγουρα τα παράπονά σου δεν θα φέρουν περισσότερους ...

Αν προσπαθήσουμε να ανακεφαλαιώσουμε, θέλεις να κατασκευάσεις ένα σύστημα συναγερμού από μια πτυχιακή εργασία σπουδαστή ηλεκτρονικής σχολής (αυτός έφτασε στο πτυχίο) ενώ δηλώνεις/δείχνεις εντελώς αρχάριος. Το θεωρείς απλό; Μήπως είναι απλό να αυτο-εκπαιδευτείς μέσω forum; Αθροιστικό πρόβλημα με αυτές τις 'δυσχέρειες' είναι η μέτρια περιγραφή της εργασίας που δεν έχει σωστό μπλοκ διάγραμμα, ένα συνολικό θεωρητικό ούτε και λίστα υλικών.

Αρα προσπάθησε να απομονώνεις τα προβλήματα (αισθητήριο, optocoupler, είδος μController), περίγραψέ τα και έχε υπομονή για τις πιθανές εθελοντικές απαντήσεις.

Φιλικά,
Γιώργος

billtech
12-12-10, 19:01
Γιωργο σε οσα ειπες δεν διαφωνω.
εννοειται αν θελει να μαθει pic και οχι απλα να κανει μια εργασια και να μην ξανασχοληθει μετα πρεπει να ψαχνει αρκετα πριν θετει μια απορια.
αυτο που λες οτι μπορει να αυτο-εκπαιδευτει μεσω φορουμ.... εγω pic εδω μεσα στο φορουμ εμαθα με τη βοηθεια του Γιαννη DT200 και με το help της Mikroe.

εννοειται οτι αν θελει καποια βοηθεια εδω ειμαστε αμα μπορουμε (προσωπικα εγω) απλα ο ιδιος πρεπει να σκεφτει αν τον ενδιαφερουν ή οχι οι υC.

lelek
12-12-10, 20:56
Γιώργο ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ που κι εσύ σαν τον Μπιλ ασχολήθηκες μαζί μου. Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι: Δεν είμαι περιστασιακός εδώ μέσα όσο αφορά στους μικροελεγκτές. Απλά θεώρησα πως μία πτυχιακή (αν και αυτή ναι έχεις δίκιο δεν είναι η κατάλληλη) θα μου έδινε ένα δυνατό ερέθισμα ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ (η ιδέα και μόνο ότι θα δουλέψει...). Θέλω να αρχίσω να μαθαίνω σε assembly στι περιβάλλον της MPLAB. Αν έχετε κάτι να προτείνετε και οι δύο είμαι όλος αυτιά και μάτια.... γιατί η βοήθειά σας είναι πολύτιμη. Ειλικρινά αντιμετωπίζω δυσκολίες ακόμη και στο πού θα βρω 5-10 αντιστάσεις 470Ω,1kΩ, κλπ, κλπ

billtech
12-12-10, 21:06
σου εχω δωσει μια σελιδα αμα θες να παραγγειλεις διαφορα χρησιμα εξαρτηματα που θα χρειαστεις.αμα δεις εχει και προσφορες με πακετα απο R η C για να εχεις διαφορες τιμες στο συρταρι σου οποτε τις θες.

εγω ασσεμπλυ και Mplab δεν ασχολουμε αρα εκει δεν μπορω να σε βοηθεισω.
εγω χρησιμοποιω Mikrobasic της mikroe.

lelek
13-12-10, 17:31
Βασίλη όσο αφορά στο γιατί χρησιμοποιεται μονοσταθής πολυδονητής μήπως είναι για το λόγο ότι δίνει "σήμα" για ένα χρονικό διάστημα και μετά απενεργοποιείται ο ίδιος έτσι ώστε να μη βαράει συνέχεια ο συναγερμός. Γιατί στις εικόνες που μου παρέθεσες εσύ χωρίς πολυδονητή ασφαλώς η μαγνητική επαφή όταν κλείσει (ανοίξει η πόρτα δηλαδή) θα δίνει συνέχεια "σήμα" στο συναγερμό να βαράει ασταμάτητα...

billtech
13-12-10, 17:44
και τι με αυτο?
απο τη στιγμη που παει το σημα εστω και για 500ms και να σταματησει να πηγαινει σημα στον επεξεργαστη σου και να διαλυσει καποιος τον αισθητηρα μετα ο επεξεργαστης αμα πιασει το σημα του θα σηνεχεισει αυτος να βαραει μεχρι να τον σταματησει καποιος. οχι να σταματησει λογω του αισθητηρα. οχι γτ ξανα εκλεισε ο αισθητηρας. αρα για μενα παλι περιττος ειναι ο πολυδονητης.
δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω.

GeorgeVita
13-12-10, 18:04
...Θέλω να αρχίσω να μαθαίνω σε assembly στι περιβάλλον της MPLAB. Αν έχετε κάτι να προτείνετε ...
Εγκατέστησε το MPLAB (http://microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en019469&part=SW007002#P171_5058), άνοιξε ένα νέο θέμα 'Αρχάριος μαθαίνει assembly PIC με το MPLAB' δίνοντας τις βασικές πληροφορίες (version MPLAB, λειτουργικό σύστημα) και θα λύσουμε σιγά-σιγά όλες τις απορίες.
G

lelek
13-12-10, 19:39
(Έχω ήδη το MPLAB 8.60)

Ευγνώμων απέναντί σου... :)

lelek
13-12-10, 23:27
Κάτι τελευταίο εδώ για να κλείσω (επιτέλους!!! σας έσκασα) το topic αυτό και να ανοίξω ένα για Pic και assembly. Tί τροφοδοτικό πρέπει να πάρω για να δώσω τάση πάνω στο breadboard όπου θέλω και να υλοποιήσω το κύκλωμά μου??? Εννοώ δηλαδή πως όλα έχουν τα γνωστά βυσματάκια-φις αλλά εγώ έχω το breadboard...πως δηλαδή θα το κάνω?? θα πρέπει να κόψω το φις και να βάλω τα καλώδια "+" και "-" του τροφοδοτικού στο breadboard??? (σίγουρα δε μου φαίνεται σωστό, 100%!!!). Και κάτι ακόμη (τελευταίο!!!!): Αν πάρω σταθεροποιημένο τροφοδοτικό χρειάζεται πλέον να χρησιμοποιήσω σταθεροποιητές τάσης όπως οι 7805 και 7809???

billtech
14-12-10, 06:33
αμα παρεις ενα τροφοδοτικο στα 5V ετοιμο γτ να κανεις ξανα σταθεροποιηση? μονο να βαλεις αμα θες κανα πυκνωτακο κοντα στην τροφοδοσια του UC.
οσο για τα καλωδια? οπως σε βολευει κανε το. μην σκας.

lelek
15-12-10, 23:19
Bill δηλαδή δεν υπάρχουν breadboard που να έχουν υποδοχή για φις τροφοδοτικών???
Α!! Και ξέχασα να σου πω ότι κατάλαβα απόλυτα την απάντησή σου για το μονόσταθη, την περίμενα μπορώ να σου πω...Έχεις απόλυτο δίκιο!

billtech
16-12-10, 00:20
ρε μην κολλας σε ψωμιερες (breadboard )...κανε την δουλεια σου και μην μπερδευσαι....

lelek
16-12-10, 00:23
Χαχαχαχχχαχαχχαχχαχ.... γειά σου ρε μπιλ!!!!!

GeorgeVita
16-12-10, 10:04
Δάνη, για τις δοκιμές σου θα αποφασίσεις αν θα χρησιμοποιήσεις breadboard ή πλακέτα γενικών κατασκευών (πολυ-τρυπημένη). Το θετικό του breadboard είναι ότι δεν θέλεις κολλητήρι και γίνονται εύκολα αλλαγές δεν παύει όμως να είναι "χύμα".

Ελάχιστα εργαλεία εκτός από κοφτάκι, μυτοτσίμπιδο κλπ. είναι ένα απλό πολύμετρο και ένα σετ κροκοδειλάκια. Στα εξαρτήματα εννοούνται και τα συρματάκια διαφόρων χρωμάτων μονωτικού πλαστικού για να τα ξεχωρίζεις. Στην περίπτωση breadboard χρειάζεσαι μονόκλωνα (λεπτά αλλά σκληρά) συρματάκια ενώ στις υπόλοιπες περιπτώσεις πολύκλωνα (ψιλά αλλά μαλακά). Καλή "πηγή" για συρματάκια είναι τα πολυπολικά καλώδια αφαιρώντας τη μόνωση και τη θωράκιση. Θα έχεις έτσι πολλά καλώδια σε διάφορα χρώματα ίδιου τύπου. Επιπλέον αγοράζεις μαύρο και κόκκινο που χρησιμοποιούνται περισσότερο.

Αγοράζοντας απλά εξαρτήματα, ρώτησε το κόστος και ανάλογα πάρε λίγο μεγαλύτερες ποσότητες. Λ.χ. οι αντιστάσεις μπορεί να είναι 5άδες ή 10άδες, ενώ οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές 1-2 περισσότεροι από αυτούς που χρειάζεσαι.

Για κάθε απορία σου μπορείς να ψάχνεις πρώτα το google και το youtube (όπως βέβαια και τις σελίδες θεωρίας + ανεύρεση του www.hlektronika.gr). Ιδιαίτερα στο youtube με ψάξιμο για "electronics how to use a breadboard" θα τα καταλάβεις όλα σε 3 λεπτά ενώ εδώ θα πρέπει να χαλάσουμε 2 πληκτρολόγια!

Παράδειγμα προς μίμηση ο Ηρακλής (herctrap) ο οποίος έχει μάθει πάρα πολλά μέσω video (εγώ προσθέτω και το "wiki" στα searches). Ψάξε για θέματα που άνοιξε ο Ηρακλής από τα παλαιότερα προς τα νεώτερα να πάρεις παραδείγματα.

Αλλα "γενικά ερωτήματα" απαντήθηκαν στο θέμα: Απορίες (Γενικές Audio) (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51817)
Πολλά περισσότερα στις 'Ερωτήσεις Αρχαρίων (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=322)' και για εργαλεία στο 'Οργανα και Εξοπλισμός (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=324)'.
Βέβαια με τα παραπάνω (search στο forum και το internet) δεν θα έχεις 'προσωπικές απαντήσεις' αλλά θα ανεβάσεις τη γνώση σου και τα ερωτήματά σου θα είναι πιο 'συντονισμένα'.

Ενα τροφοδοτικό θα σου φανεί οπωσδήποτε χρήσιμο και για επόμενες δοκιμές. Το ελάχιστο που μπορείς να έχεις είναι ένα σταθεροποιημένο στα 5VDC-1Α για τις δοκιμές με τα ψηφιακά κυκλώματα. Αυτό πρέπει να έχει σταθερά και μαρκαρισμένα τα καλώδια εξόδου +5V (κόκκινο) και 0V (GND μαύρο). Αν δεν είναι έτσι θα φτιάξεις εσύ τα καλώδια και θα μετράς που και πού την έξοδο με το πολύμετρο. Αργότερα μπορείς να έχεις ένα τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενη/ες εξόδους και όργανα.

G

lelek
16-12-10, 21:49
Ειλικρινά Γιώργο δεν ξέρω πώς να σε ευχαριστήσω...νά'σαι καλά φίλε μου...