PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΧΕΙΑ ΝΙΣΣΑΝ ΠΡΙΜΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΟ 2000



theo211
04-12-10, 18:01
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ...ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΙΜΕΡΑ 2000ΜΟΝΤ. ΚΑΙ ΕΧς ΣΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΤ ΗΧΕΙΑ 200W FLI....ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΨΑ....ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΗΧΕΙΑ????

PCMan
04-12-10, 20:57
Ανάλογα τι ενισχυτή έχεις(αν εχεις)..
Εγώ είχα βάλει μπροστά αυτά (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502921) τα ηχεία και αυτόν (http://perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?30145) τον ενισχυτή.
Δεν είναι και τα καλύτερα ηχεία πάντως αλλα μέχρι τωρα δεν με πρόδωσαν... Τα πήρα επειδή ήταν τα πιο φτηνά σ'αυτά τα db.

Βέβαια με 110W είναι έτοιμα να καούνε αλλά το έχω ρυθμίσει να σταματάει πρίν αρχίσει η παραμόρφωση, οπότε κόβει αρκετα..

theo211
05-12-10, 12:51
ενισχυτη εχω καλο και δυνατο!!!!μπροστα εχω τωρα τα fli 200w 70rms...και θελω να βαλω παλι κατι δυνατο μεχρι 80 το ζευγαρι....ειναι αρκετα καλα αυτα τα BLAUPUNKT????γτ εγω τα παιζω στα τερματα καθε φορα που μπανιω στο αμαξι!!!και επειδη το αμαξι ειναι μεγαλο χανεται ο ηχοσ και θελω κτ δυνατο

kostas007
05-12-10, 15:09
http://global.ebay.com/Pioneer_TS-E170Ci_Kompo_Lautsprecher_260_W_17cm_E_170Ci/390259662309/item

αυτα παρε
ειναι μακραν οτι καλυτερο μπορεις να βρεις σε φυσιολογικη τιμη

theo211
05-12-10, 23:58
ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΑ ΝΤΕΣΙΜΠΕΛ....ΕΠΕΙΤΑ ΑΥΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ Μ??ΓΤ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ 170ΜΜ!!!!ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ Μ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ???ΤΑ FLI ( http://www.fliaudio.co.uk/coax-speakers ) INTERGRATOR 6 ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΨΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ!!!!

kostas007
06-12-10, 02:41
τα 165 με τα 170 ειναι ακριβως τα ιδια...
αυτα που λες μου φαινονται τραγικες μουφες.

theo211
06-12-10, 19:23
ΦΙΛΕ Μ ΕΜΕΝΑ Μ ΑΡΕΣΑΝ ΓΤ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ Μ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΗΧΟ...ΑΠΛΑ Μ ΚΑΗΚΑΝ 2 ΦΟΡΕΣ!!!ΕΣΥ ΔΛΔ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΤΑ PIONEER??ΚΤ ΠΙΟ ΟΙΚΟΜΙΚΟ??? http://www.drwoofer.com/index.php?main_page=product_info&products_id=1760
ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ???

kostas007
06-12-10, 22:34
αμα ειναι να παρεις κατι οικονομικο μη παρεις καθολου
αν ειναι να καιγονται συνεχεια...

theo211
07-12-10, 22:16
ΚΑΤΣΕ ΔΛΔ ΤΑ VIBE Δ Σ ΑΡΕΣΑΝ???

esertas
08-12-10, 00:04
Άμα σου καίγονται συνέχεια κάτι γίνεται. Μάλλον τα παίζεις τέρμα με φουλ εκουαλάιζερ ή λαουντνες.

PCMan
08-12-10, 00:36
Ναι, όντως κάτι γίνεται... Τι μάρκα ενισχυτή έχεις, πόσα Wrms βγάζει και πώς είναι συνδεμενος με τα ηχεια σου?

graphist83
08-12-10, 02:02
Καταρχας να τονισουμε οτι τα μεγαφωνα δεν καιγονται τα καιμε.. Το γνωριζω απο πρωτο χερι ως επαγγελματιας στο χωρο.

Και αυτο καθως αναφερεις οτι αυτα που ειχες ηταν στα 70W RMS, ουκ ολιγα. Αυτο σημαινει οτι θα ειχαν τουλαχιστο 140 W peak power, δηλαδη την ισχυ που μπορουν να δεχτουν στιγμιαια η για λιγο χρονο πριν καταστραφουν. Αποκλειεται ο ενισχυτης σου να βγαζει τετοιο ρευμα. Θα ηταν πανακριβος.

Αρα λοιπον η τα ρυθμιστικά του ενισχυτη ειναι τελειως λαθος με αποτελεσμα να στελνεις παραμορφώση σε καποιο συχνοτικο φασμα η ο ενισχυτης σου εχει βλαβη και στελνει dc ρευμα στα μεγαφωνα.

Εαν θες δυνατο αλλα και παραλληλα ποιοτικο ηχο θα σε συμβουλευα να ξεφυγεις απο τις πλεον συνηθισμενες και λιτες σε χαρακτηριστικα μαρκες μεγαφωνων οπως sony, blaunkput, pioneer κτλ. Υπαρχουν εταιριες που ασχολουνται αποκλειστικά με το ειδος και παραγουν εξαιρετικα προιοντα. οπως Vifa, rainbow, eton, focal, helix, morel, Peerless, DLS κτλ. Οτιδηποτε διαλεξεις απο εκει απεχει μακραν απο τις προναφερθεσες εταιριες. Εαν δεν θες παντως να διαθεσεις πολλα προτιμησε κατι σε peerless πχ τα definition εαν τα βρεις. Η καποια οικονομικη σειρα της helix η τα focal polyglass. Φθηνο δυνατο και αξιοπρεπες. Τωρα αμα σου αρεσει η τσιριδα το νταπα ντουπα κτλ υπαρχουν κα τα beyma τα οποια αντιπαθω. Αντεχουν ομως βαρβαροτητες. Θεωρω απαραιτητη και προσθηκη subwoofer στην περιπτωση σου. Θα βελτιωσει κατα πολυ τα db spl στην καμπινα σου και θα απαλλαξει και τα μεγαφωνα απο το δυσκολο εργο των χαμηλων συχν σε αρκετη ισχυ.

Καλοι μεγαφωνοκανιβαλισμοι.

theo211
08-12-10, 16:45
βασικα δ καιγονται , αρπαξαν....!!!!τελοσπαντων...εχετε να μ προτρεινεται κτ???ta vibe πωσ σασ φαινοντε??

PCMan
08-12-10, 19:38
Αν δεν μας πεις τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή σου, πως θα σου πουμε τι ηχεία θα πάρεις?

graphist83
09-12-10, 11:52
Αρπαξε σημαινει οτι καηκε το πηνιο (ελιωσε το βερνικι η κοππηκε το νημα). Παραυτα δν κολλαμε στισ λεξεισ το μονο σιγουρο ειναι οτι για να καουν η δεν γινεται σωστη χρηση η υπαρχει τεχνικο θεμα. Στο ανωθεν ποστ μου πρεπει να σου εγραψα κοντα στις 8 κορυφαιες εταιριες μεγαφωνων. Γιατι VIBE??? Αποψη μου ειναι να βρεις ενα καλο εγκαταστατη car audio να σου πεο την αποψη του και να στο μελετησει το θεμα καλα.

theo211
10-12-10, 23:19
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣς ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ...
ΕΧΩ ΤΟ ΝΙΣΣΑΝ ΠΡΙΜΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΕΧΩ ΤΑ FLI 210W 70RMS KAI 2 ΟΒΑΛ ΠΙΣΩ 375W 125RMS FLI ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΕΝΑ FLI ΕΝΥΣΧΗΤΗ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ: 4 ohm stereo : 4 x 100 watts RMS, 2 ohm stereo : 4 x 115 watts RMS, 4 ohm mono : 2 x 225 watts RMS, Frequency response : 20Hz – 20KH, Crossover Freq : 50 – 500 Hz!!!ΚΑΙ 2 FLI SUBWOOFER 12'' 1000W ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΥΣΧΗΤΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΠΥΚΝΟΤΗ 1 FARAD!!!ΟΛΑ ΟΚ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ??ΑΥΤΑ Μ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ CAR AUDIO...ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΤΑ ΠΑΙΖΩ ΣΤΑ ΤΕΡΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Δ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΚΑΙ Μ ΕΧΟΥΝ ΚΑΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΙΦΤΑΕΙ Δ ΞΕΡΩ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ...ΘΕΛΩ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ 2 ΚΑΛΑ ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.....!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

spiros1212
10-12-10, 23:26
Λιπον φιλε Θοδωση η μαρκα ειναι 1α cadence...αλλα πιο μοδελο θα διαλεξις μονο σου σιμφονα με αφτα που ζιτας....!!!!

theo211
10-12-10, 23:38
http://www.kris-karras.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=281&category_id=106&option=com_virtuemart&Itemid=9

αυτα μ κανουν??

PCMan
11-12-10, 20:58
ΟΧΙ βέβαια...
Θα ψάξεις να βρείς ηχεία που να αντέχουν τουλάχιστον 115Wrms...
Είναι λογικό να καούν αφού ο ενισχυτής σου βγάζει 115 και τα ηχεία σου αντέχουν 70... Αυτά που δείχνεις αντέχουν 50Wrms. Εννοείται ότι θα καούν...

Αν παρεις αυτά (http://www.kris-karras.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=292&category_id=106&option=com_virtuemart&Itemid=9) δεν θα καούν, αλλά με 91db δεν νομίζω ότι αξίξουν τα λεφτά τους... Καλα θα ήταν κάποια ηχεία στα 120Wrms+ αλλά και πάνω απο 98db+. Τετοια είναι τα cadence που λεει ο φίλος απο πάνω!
Για να καταλάβεις την διαφορά με τα db του ηχείου στον ηχο που φτάνει στα αυτιά σου, είναι σαν να παίρνείς τα ηχεία που σου λεω και να τους δίνεις 850Wrms περίπου!

graphist83
12-12-10, 15:03
Ο ενισχυτης του δινει κατα τα 50 με 60 w rms στην καλυτερη. Οι μετρησεις που ανεφερε ηταν στα 2 ohm οχι στα 4 που ειναι ολα τα μεγαφωνα αυτοκινητου. Αρα λοιπον ειναι οκ. Η ευαισθησια με λιγα λογια σημαινει οτι ενα μεγαφωνο ηψηλοτερης ευαισθησιας θα αναπαραγει δυνατοτερα απο ενα αλλο χαμηλοτερης ευαισθησιας στην ιδια σταθμη volume. Δεν ειναι ομως απαραιτητο οτι ενα πολυ ευαισθητο μεγαφωνο θα χαλαει το κοσμο οπως λετε. Αυτο εχει να κανει με τις μετρισεις DB SPL που δινει ο κατασκευαστης και απο την ποιοτητα κατασκευης του πχ εαν ειναι long throw κτλ.

radioamateur
12-12-10, 15:09
Ελληνικά ηχεία ποιότητας (να κατασκευάζονται εντός Ελλάδος) για το χώρο του αυτοκινήτου υπάρχουν και αν ναι ποιες είναι οι μάρκες;
Ευχαριστώ..!!!!

graphist83
12-12-10, 15:15
http://www.kris-karras.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=281&category_id=106&option=com_virtuemart&Itemid=9

αυτα μ κανουν??

Σο κανουν αλλα ειναι πολυ οικονομικη σειρα, μην περιμενεις και πολλα. Εαν δεν δωσεις τουλαχιστο 100 ευρω+ δεν παιρνεις μεγαφωνο αξιοπρεπες. Προτιμησε καποια σειρα της peerless φθηνα και πολυ καλα πχ το definition εαν το βρεις. η καποιο απο την σειρα της rainbow γερμανικα μεγαφωνα πολυ σοβαρης ποιοτητας η καποιο focal. Γυρω στυα 60 70 w rms σου αρκουν. Ο ενισχυτης σου στα 4Ω πανω απο 50 60 δεν δινει. Εαν μαλιστα μπεις σε αυτοκινητο με αληθινά 60 - 7- w rms με ενα ζευγος διαιρουμενα, πιστεψε με τα αποθεματα εντασης που βγαινουν ειναι υπερ αρκετα για το χωρο του αυτοκινητου.

PCMan
12-12-10, 19:22
Ο ενισχυτης του δινει κατα τα 50 με 60 w rms στην καλυτερη. Οι μετρησεις που ανεφερε ηταν στα 2 ohm οχι στα 4 που ειναι ολα τα μεγαφωνα αυτοκινητου. Αρα λοιπον ειναι οκ. Η ευαισθησια με λιγα λογια σημαινει οτι ενα μεγαφωνο ηψηλοτερης ευαισθησιας θα αναπαραγει δυνατοτερα απο ενα αλλο χαμηλοτερης ευαισθησιας στην ιδια σταθμη volume. Δεν ειναι ομως απαραιτητο οτι ενα πολυ ευαισθητο μεγαφωνο θα χαλαει το κοσμο οπως λετε. Αυτο εχει να κανει με τις μετρισεις DB SPL που δινει ο κατασκευαστης και απο την ποιοτητα κατασκευης του πχ εαν ειναι long throw κτλ.
Σωστά, 100Wrms @ 4Ω λεει. Εγώ διάβασα για τα 2Ω απ'την βιασύνη μου.
Και πάλι όμως, γιατί μόνο 50-60 αφού γράφει 100?

graphist83
13-12-10, 01:07
Ωπ λαθος μου εγω διαβασα 2Ω ενω πιο πριν λεει 2Χ100 στα 4. Αλλα και παλι απο FLI ενισχυτη δεν πιστευω να αποκρινεται στην πραγματικοτητα. Θα ειναι μετρημενο στα 14,4V με 1-2% παραμορφωση με 5-6V στην εισοδο. Συνθηκες πολυ ακραιες για αυτοκινητο στο να τηρηθουν. Εγω προσωπικα εχω βαλει σε αυτοκινητο μια σειρα της ETON διαιρουμενα στα 70W rms αι το μετρησαμε στα 112 db spl. Πολυ σαματας δηλαδη και μαλιστα χωρις σχεδον καθολου ψαλιδισμα. Τωαρα εαν βρει 100W μεγαφωνα θα ειναι πιο ασφαλες. Αλλα καμια σοβαρη μαρκα ωστε να ισχυει η τιμη. Πχ τα peerless definition αμα τα βρει ειναι πολυ καλα με αυτα τα χαρακτηριστικα. Αν και πιστευω οτι τα καει επειδη ο ενισχυτης εχει σφαλμα και στελνει dc στην εξοδο.

theo211
13-12-10, 20:53
αρα φιλοι μ ο ενυσχητησ στελνει 60rms???και κτ ακομη...καλyτερα ηχεια ειναι αυτα που εχουν μεγαλη ευαισθησια db ή πολλα rms??δλδ να προτημησω ηχεια με 60 rms και 91db ή 70rms με 89db???

PCMan
15-12-10, 03:09
αρα φιλοι μ ο ενυσχητησ στελνει 60rms???και κτ ακομη...καλyτερα ηχεια ειναι αυτα που εχουν μεγαλη ευαισθησια db ή πολλα rms??δλδ να προτημησω ηχεια με 60 rms και 91db ή 70rms με 89db???
Τα rms θα τα κοιτάς μόνο για να ταιριάξεις τον ενισχυτή με τα ηχεία σου. Για να μην καίγονται δηλαδή.
Απο κεί και πέρα εννοείται ότι όσο πιό ευαίσθητα ηχεία έχεις, τόσο πιό δυνατά θα ακούγεται ο ήχος. Γι αυτό και τα πιό ευαίσθητα είναι και πιό ακριβα. Για κάθε 3db παραπάνω, ο ήχος διπλασιάζεται.

Άρα, στο παράδειγμα που δίνεις, αν αντέχουν από τον ενισχυτή σου, παίρνεις αυτά με τα 91db. Είναι λίγα όμως.

Αν θες να μην ακούγεται ανθρώπινη φωνή εκεί μέσα, να βάλεις μεγάφωνα με πάνω από 98db. Δηλαδή θα έχεις πάνω απο 116dbspl, ενώ με ένα μεγάφωνο των 89db θα έχεις 107dbspl. Αυτό μεταφράζεται ώς τριπλάσιος ήχος!

Πιό απλά: Για να βγάλεις 116dbspl(που είναι ότι πρέπει για σένα!) χρειάζεσαι ή 500Wrms ηχεία με 89db και 500Wrms(κανα 1000€ δηλαδή μόνο ο ενισχητής) ή 60Wrms ηχεία με 98db και 60Wrms ενισχυτή! Είτε το ένα είτε το άλλο, θα βγάλουν ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα!



Ωπ λαθος μου εγω διαβασα 2Ω ενω πιο πριν λεει 2Χ100 στα 4. Αλλα και παλι απο FLI ενισχυτη δεν πιστευω να αποκρινεται στην πραγματικοτητα. Θα ειναι μετρημενο στα 14,4V με 1-2% παραμορφωση με 5-6V στην εισοδο. Συνθηκες πολυ ακραιες για αυτοκινητο στο να τηρηθουν. Εγω προσωπικα εχω βαλει σε αυτοκινητο μια σειρα της ETON διαιρουμενα στα 70W rms αι το μετρησαμε στα 112 db spl. Πολυ σαματας δηλαδη και μαλιστα χωρις σχεδον καθολου ψαλιδισμα. Τωαρα εαν βρει 100W μεγαφωνα θα ειναι πιο ασφαλες. Αλλα καμια σοβαρη μαρκα ωστε να ισχυει η τιμη. Πχ τα peerless definition αμα τα βρει ειναι πολυ καλα με αυτα τα χαρακτηριστικα. Αν και πιστευω οτι τα καει επειδη ο ενισχυτης εχει σφαλμα και στελνει dc στην εξοδο.
Κι εγώ αμφιβάλω για τον FLI, αλλά το ότι τα πίσω ηχεία είναι 115W και δεν κάηκαν και τα μπροστά που ήταν κάτω απο 100 κάηκαν 2 φορές δεν λέει κάτι?
Επιμένω τα ηχεία να είναι απο 100 και άνω.

Πάντα τα χαρακτηριστικά των ενισχυτών αυτοκινήτου τα βγάζουν με 14,4V. Για την παραμόρφοση δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι είναι κάτω απο 1%(αν όχι 0,1)

theo211
15-12-10, 21:01
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....
ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΠΩΣ ΤΗΑ ΡΥΜΘΗΣΩ ΤΟΝ ΕΝΥΣΧΗΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ???

graphist83
17-12-10, 01:08
Τα rms θα τα κοιτάς μόνο για να ταιριάξεις τον ενισχυτή με τα ηχεία σου. Για να μην καίγονται δηλαδή.
Απο κεί και πέρα εννοείται ότι όσο πιό ευαίσθητα ηχεία έχεις, τόσο πιό δυνατά θα ακούγεται ο ήχος. Γι αυτό και τα πιό ευαίσθητα είναι και πιό ακριβα. Για κάθε 3db παραπάνω, ο ήχος διπλασιάζεται.

Άρα, στο παράδειγμα που δίνεις, αν αντέχουν από τον ενισχυτή σου, παίρνεις αυτά με τα 91db. Είναι λίγα όμως.

Αν θες να μην ακούγεται ανθρώπινη φωνή εκεί μέσα, να βάλεις μεγάφωνα με πάνω από 98db. Δηλαδή θα έχεις πάνω απο 116dbspl, ενώ με ένα μεγάφωνο των 89db θα έχεις 107dbspl. Αυτό μεταφράζεται ώς τριπλάσιος ήχος!

Πιό απλά: Για να βγάλεις 116dbspl(που είναι ότι πρέπει για σένα!) χρειάζεσαι ή 500Wrms ηχεία με 89db και 500Wrms(κανα 1000€ δηλαδή μόνο ο ενισχητής) ή 60Wrms ηχεία με 98db και 60Wrms ενισχυτή! Είτε το ένα είτε το άλλο, θα βγάλουν ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα!

Και ομως ενω τα λες εν μερη σωστα ξεχνας κατι. Η ευαισθησια υποδηλωνει την ικανοτητα του μεγαφωνου να διεγειρεται σε συγκεκριμενο φορτιο. Περισσοτερα DB ευαισθησιας προκυπτει ευκολοτερο εργο για τον ενισχυτη μας. Δεν εχει καμια σχεση ομως το ποσα DB SPL θα βγαλει ενα μεγαφωνο. Δηλαδη πχ ενα μεγαφωνο 10cm με 98 db ευαισθησια με 60 W εχει την ικανοτητα να βγαλει 116 db spl?? Οχι εχει να κανει με την σχεδιαση και την ποιοτητα κατασκευης. Εγω βγαζω πανω απο 114db spl me μεγαφωνο 13cm με 80W απο τον ενισχυτη μου, Απλως τα μεγαφωνα κοστισαν 350 ευρω και ο ενισχυτης περι 800 Ευρω. Μην περιμενεις να παρεις αποτελεσμα με 50 - 60 ευρω. Γενικα τα μεγαφωνα αυτοκινητου κινουνται μεταξυ 91 -94 db και συνηθως δεν το κοιταμε και τοσο πολυ. Ενα σετ της Scanspeak (κορυφαια εταιρια) ειναι στα 92DB Τα focal utopia be οτι καλυτερο στο κοσμο αυτη την στιγμη ειναι στα 91.5!! μεσο ορο Ενα μεγαφωνο το κρινουμε κατα βαση απο την ποιοτητα κατασκευης του, την συχνοτικη του απόκριση, τις χροιες, την καθαρότητα και σαφως την μεγίστη ακουστικη ισχυ που μπορει να βγαλει. το 80% προκυπτει μονο απο την ακροαση του εκαστοτε μεγαφωνου. Με λιγα λογια πας καπου ακους μερικα μεγαφωνα και κρινεις, ο ηχος δεν ειναι ουτε φυλαδια και προσπεκτους με αριθμους. Ειναι γουστο. Στο λεω ως επαγγελματιας του χωρου.



Κι εγώ αμφιβάλω για τον FLI, αλλά το ότι τα πίσω ηχεία είναι 115W και δεν κάηκαν και τα μπροστά που ήταν κάτω απο 100 κάηκαν 2 φορές δεν λέει κάτι?
Επιμένω τα ηχεία να είναι απο 100 και άνω.

Καταρχας τα μεγαφωνα καιγονται οταν ξεπεραστουν τα peak Watt η Max Power που ειναι η το οριο καταστροφης του καθε μεγαφωνου. Και οχι τα RMS τα οποια υποδηλωνουν απλως την ισχυ που μπορει να δεχτει στο φασμα 20-20000 Hz. Ξαναλεω ο ενισχυτης στελνει DC ρευμα στα μεγαφωνα, η αλλωστε ......για FLI μιλαμε...
.
Πάντα τα χαρακτηριστικά των ενισχυτών αυτοκινήτου τα βγάζουν με 14,4V. Για την παραμόρφοση δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι είναι κάτω απο 1%(αν όχι 0,1)

Το ξερω αλλα αυτο δεν ειναι σωστο καθως ποτε δεν επικρατουν αυτα τα ρευματα στο αυτοκινητο και το 1% η και το 2% παραμορφωση που μερικες εταιριες μετρανε για να πετυχουν υψηλα νουμερα δεν ειναι αποδεκτο οριο παραμορφωσης καθως το ακουστικο αποτελεσμα ειναι απαραδεκτο. Ουτε ολες οι πηγες βγαζουν 6V στην εξοδο. Απλα αυτο γινεται για να εχει πολλα W RMS στο προπεκτους.. Εταιριες μεγαλες και επωνυμες που σεβονται τον εαυτο τους δημοσιευουν ολα τα specs που πρεπει opvw damping factor, μετρηση στα 12.4 v και στα 14,4 αποκριση συχν, στο max, στη μεση, κτλ.


Ολα αυτα παντα τα δημοσιευω παντα με φιλικο υφος και οχι για το λεγην της αντιπαραθεσης.

Φιλικα παντα ΜΑριος.

graphist83
17-12-10, 01:20
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....
ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΠΩΣ ΤΗΑ ΡΥΜΘΗΣΩ ΤΟΝ ΕΝΥΣΧΗΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ???



Λυπαμαι αλλα αμα δεν εχεις τις γνωσεις δεν μπορεις, δεν ειναι ευκολο. Και οσο καλυτερα μηχανήματα εχεις τοσο δυσκολοτερο ειναι, σε μερικες περιπτώσεις χρησιμοποιούμε και ψηφιακο RTA για να ρυθμίσουμε ενα συστημα πολύπλοκο με πολλα ρυθμιστικά. Ασε ενα επαγγελματια να στο στησει και να στο ρυθμίσει. Απλα μην πας σε κανεναν παλι που να θεωρει τα FLI καλυ επιλογη... Εαν θες παραυτα να μαθεις κατι ετσι για ξεκινημα, θα σε βοηθησει ενα αρθρο που ειχα δημοσιευσει παλιοτερα. το παραθετω εδω, http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53964&p=404645#post404645

theo211
20-12-10, 21:23
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΗ ΦΙΛΕ Μ ΜΑΡΙΕ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ....ΜΕΝΕΙ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΦΩΝ ΤΩΡΑ....