PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ



alekos22
04-12-10, 23:40
καλησπερα.

σκεφτομε την κατασκευη ενος αεικινητου συστήματος.
Το σύστημα θα αποτελειται απο ενα δυναμο αυτοκινητου, ενα μοτερ 0,25ΗP, ενα power inverter 350W.
Σκοπος μου ειναι να λειτουργουν τεσσερις λαμπες οικονομιας συνολικα 44W για μια αποθηκη.
Στοιχεία συστήματος μοτερ 0,25ΗΡ ~ 186watt 2700 στροφών
Λάμπες οικονομιας 4*11~ 44watt
δυναμο αυτοκινητου 12v 90amp στις 1200 στροφες
σταθεροποιητης τασεως.

θα λειτουργήσει?

Αποστόλης1
04-12-10, 23:45
Αεικινήτως αν τροφοδοτείς το μοτέρ με 230

Nemmesis
04-12-10, 23:47
το αγαπημενο μου θεμα με τα αεικινητα...

Αποστόλης1
04-12-10, 23:50
το αγαπημενο μου θεμα με τα αεικινητα...

αλλά τη λύση την κρατάς μυστική

moutoulos
05-12-10, 00:28
Οχι πάλι αυτό το θέμα ................, 500 σελίδες είχε το προηγούμενο (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45791&highlight=%C1%C5%C9%CA%C9%CD%C7%D4%CF%D5).

spyropap
05-12-10, 00:33
Αχ Αλέκο στα βαθιά νερά μπήκες. Και δεν ξέρω εάν το πρόσεξες αυτά τα νερά είναι γεμάτα καρχαρίες..
Εντάξει παίδες δεν χρειάζεται να του πιείτε το αίμα του ανθρώπου, καλό σκοπό έχει.

Ναι Αλέκο εάν το παλέψεις θα λειτουργήσει, όμως δεν θα καταφέρεις να έχει απόδοση τέτοια ώστε
να σε ικανοποιεί. Δεν θα πάρεις έξοδο μεγαλύτερη από την είσοδο μετρημένη σε Watt.

Εάν το προσπαθήσεις θα έχεις ένα αποτέλεσμα που δεν θα είναι συμφέρον με πολλές απώλειες (τις οποίες μάλλον δεν έχεις υπολογίσει).
Θα κερδίσεις όμως αρκετή εμπειρία.
Ίσως ξέρεις πως το utube είναι γεμάτο από τέτοιου τύπου ιδέες.
Εάν ήξερες και πόσο χρόνο, κόπο, χρήμα έχουμε ξοδέψει προσπαθώντας να πετύχουμε την μαγική συνταγή..

Καλό θα ήταν να έχεις ένα ποιο ολοκληρωμένο σχέδιο καλύτερα υπολογισμένο διότι μόνο η ιδέα δεν αρκεί.

Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις γνωριμία με ένα δυναμό, ένα μοτέρ, ένα inverter κι έτσι να έχεις την εμπειρία για το τι είναι αυτά που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
Τότε θα καταλάβεις πως όλα τα παραπάνω είναι μηχανές που μετασχηματίζουν την ενέργεια με μεγάλες απώλειες δυστυχώς.

Εάν θέλεις να προχωρήσεις θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε (όχι όλοι – κάποιοι έχουν βαρεθεί να παίζουν –έχουν σοβαρότερα θέματα διαβίωσης –έτσι πρέπει).

Τρελός Επιστήμονας
05-12-10, 00:47
Κάποτε ένας γνωστός μου ταξιτζής μου είχε προτείνει την ιδέα ενός αεικινήτου μηχανισμού που θα μπορούσε να προσαρμοστεί στην οροφή ενός αυτοκινήτου. Η ιδέα ήταν να τοποθετηθεί μια γεννήτρια με έλικα (ανεμογεννήτρια) η οποία με την κίνηση του οχήματος μέσα στον σέρα θα παρήγαγε ηλεκτρική ενέργεια και θα επέστερφε την ενέργεια πίσω στο αυτοκίνητο μέσω ενός ηλεκτροκινητήρα κάνοντας μεγάλη οικονομία ενέργειας. Του απάντησα ότι είναι ανέφικτο διότι η ενέργεια θα προήρχετο από την κίνηση του αυτοκινήτου (αγνόησα την περίπτωση να υπήρχε αντίθετος άνεμος διότι δεν μας ενδιέφερε) και η αντίδραση της έλικας θα φρενάριζε το όχημα (το καταλαβαίνει και ένας μαθητής της Α Λυκείου). Ο τύπος όμως δεν μπορούσε να το καταλάβει...

Η ιδέα του αεικίνητου παραβιάζει την αρχή διατήρησης της ενέργειας και γιαυτό το λόγο χαρακτηρίζεται "ανέφικτη" και όχι "αδύνατη", για να είμαστε επιστημονικά ακριβείς.

spyropap
05-12-10, 11:56
Πάντως εγώ χαίρομαι που άνοιξε ξανά ένα τέτοιο θέμα. Το προηγούμενο είχε τόσα πολλά σκουπίδια και παραπληροφόρηση που είναι μεγάλο, αντιαισθητικό και αποτρέπει όποιον ενδιαφέρεται. Ακόμα και τους klingon είδαμε εκεί, όμως καμία άξια προσπάθεια.

Όλοι που έγραψαν εκεί ότι δεν γίνονται αυτά τα πράγματα εννοούσαν βέβαια ότι δεν γίνονται στο εργαστήριο τους.
Και πώς να γίνει κάτι όταν αντί να υπάρχει συνεργασία πετάγεται ο κάθε ένας και γράφει για το μακρύ του…

Λοιπόν εγώ που ασχολούμαι πολλά χρόνια με αυτό το θέμα και έχω απορροφήσει τόση γνώση και ιδέες από το δίκτυο, δηλώνω ότι παρ ότι προσπάθησα αρκετές φορές θα προσπαθήσω κι άλλες για να πετύχω καλύτερη γεύση στην σούπα του αεικίνητου.

Και είναι σχετικό τι θεωρεί ο κάθε ένας αεικίνητο. Αρκετά αεικίνητα έχω δει σε φωτό, βίντεο, μουσεία, βιβλία κα. που χρησιμοποιούν στοιχεία της φύσης για να λειτουργούν αεικινήτως δίχως εξωτερική πηγή τροφοδοσίας. Ίσως μόνο για την εκκίνηση τους.

Και μόνο ότι αυτοί που τα εμπνεύστηκαν πραγματοποίησαν ένα μικρό θαύμα είναι σπουδαίο.
Εάν κάποιοι λένε ότι αυτά δεν υπάρχουν συμβαίνει διότι είναι αρνητικοί στο να δεχτούν κάτι διαφορετικό.

Αυτό που συμβαίνει όταν ανοίγει θέμα αεικίνητου είναι να κατακλύζεται από σκουπίδια που δυσκολεύουν την αξιολόγηση των πολύτιμων πληροφοριών.
Είναι μερικοί που μου έχουν πει “Τι να βγω να δείξω – να γελάνε όλοι οι γελοίοι –άσε γελάω καλύτερα εγώ μαζί τους”

Να γιατί το θέμα αεικίνητο δεν έχει βγάλει καρπούς.
Με χαρά να δω ουσιαστικές τοποθετήσεις, σχέδια, υπολογισμούς, ακόμα και ευφάνταστα σενάρια.
Γιατί όχι να πάω και μέχρι την Λάρισα να χαιρετήσω φίλους, να δώσω και ενέργεια στον Αλέκο που την ζητάει.

Nemmesis
05-12-10, 13:02
Σπυρο στο αλλο θεμα εγω ημουν απο αυτους που το αλλο θεμα ελεγε οτι δεν γινεται ΠΟΥΘΕΝΑ!!! ουτε στο εργαστιριο μας ουτε σε πανεπιστιμιακου επιπεδου εργαστιρια...
δεν προκειται να γραψω παλι εδω γιατι δεν γινεται... οποιος θελει ας παει στο αλλο θεμα με τα " πολλά σκουπίδια και παραπληροφόρηση" οπως λες και εσυ να διαβασει τη λεω... εδω εσεις απλα δεν ψαχνετε το αεικινητο μονο αλλα θελετε να σας δινει και ενεργεια... ελεος... σαφως και οποιος θελει μπορει να το δοκιμασει.. αλλα σε μια αστοχια ας διαβασει και λιγο για να καταλαβει για πιο λογι γινεται αυτο..

Σπυρο με τα " πολλά σκουπίδια και παραπληροφόρηση" ελπιζω να μην εννοεις τα δικα μου λογια...

klik
05-12-10, 14:17
τσάμπα χάρηκα και εγώ βλέποντας τον (προτότυπο :lol:) τίτλο...θα δούμε οδηγίες DIY επιτέλους (ήρθε και η λυπητερή της ΔΕΗ πριν λίγες μέρες:cursing:), αλλά πάλι στην αναμονή τη βλέπω :biggrin:

spyropap
05-12-10, 14:28
Παναγιώτη είσαι Nemmesis μας. Πολύτιμη η συνεισφορά σου δεν το συζητώ.

Σε βρήκα σωστό να υποστηρίζεις πως εάν παίρνουμε ρεύμα από δυναμό αυτοκινήτου δεν θα
έχουμε θετικό αποτέλεσμα λόγο των μεγάλων απωλειών.

Αυτό είναι ένα από τα πολύτιμα στοιχεία που μεταφέρεις και μεταφέρω σαν ουσία από το
παλαιότερο θέμα.

Και είναι σημαντικό να ερευνήσουμε το ότι εάν το δυναμό/εναλλάκτης δεν είναι η κατάλληλη μηχανή
παραγωγής ενέργειας τότε τι είναι?

Διαφορές πολλές υπάρχουν ανάμεσα στα διάφορα είδη γεννητριών/δυναμό/εναλλακτων.
Ποιό από αυτά είναι πιο αποδοτικό? Μερικά εργοστάσια γερμανών και γάλλων ισχυρίζονται ότι οι
εναλλάκτες τους είναι καλύτεροι και αποδίδουν και περισσότερα από 120 Α.
Εγώ τέτοιον εναλλάκτη δεν έχω χρησιμοποιήσει για να έχω προσωπική εμπειρία.

Ξέρω όμως ότι όλα αυτά λειτουργούν σαν φρένο και καταναλώνουν το 1/3 της ισχύος εισόδου σε θερμότητα, τριβές, μαγνητικά πεδία κλπ. Όταν ξεκινάς μια κατασκευή με το 1/3 της ισχύος χαμένο, είναι δύσκολο να πετύχεις.

Από την άλλη υπάρχουν τα PMG (περισσότερα για PMG στο θέμα Ανεμογεννήτριες).
Αυτά που χρησιμοποιούνται σε Ανεμογεννήτριες κ αλλού έχουν διαφορετική συμπεριφορά από τα άλλα των αυτοκινήτων και τσουχτερή τιμή.
Δεν ξέρω εάν είναι κατάλληλα διότι δεν έχω αξιολογήσει κάποιο εργοστασιακό.

Είναι αρκετές οι επιλογές σε πηγές ενέργειας. Είναι η χρήση φωτοβολταϊκών να φορτίζουν μπαταρίες να δίνουν σε inverter το καλύτερο?
Πολλοί είναι αυτοί (όπως κι εγώ) που κάνουν αυτό. Μέχρι να βρούμε κάτι πιο αποδοτικό σε βολική τιμή.

Ελάτε να βοηθήσουμε να πετύχουμε κάτι συλλογικά.
Αυτό το νέο θέμα αεικίνητου βλέπω σαν δεύτερη ευκαιρία – το παλαιό νομίζω πάτωσε.

micalis
05-12-10, 20:51
Ελλαα Αλεκοοο,δοκιμασε πρωτα να περιστρεψης το δυναμο με συνδεμενη μπαταρια και την ΔΙΕΓΕΡΣΗ και τα ξαναλεμε.

spyropap
05-12-10, 23:38
Ξέρουμε την απάντηση. Δεν γυρνά με τίποτα. Γίνεται μαγνητικό φρένο!

Ίσως όμως ο Αλέκος αναζητά κάτι τέτοιο
http://www.youtube.com/watch?v=daP1zkUqoeU&feature=related

Αφού λοιπόν ξέρουμε ότι το δυναμό/εναλλάκτης είναι μαγνητικό φρένο που καταναλώνει ιπποδύναμη από τα αυτοκίνητα μας, τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό?

Να το διασκευάσουμε σκέφτομαι εγώ να δούμε εάν θα μπορεί να φορτώνει λιγουλάκι την μπαταρία.. Ίσως κάποιοι να θέλουν ένα διαφορετικό δυναμό διαίτης.

Σκέπτομαι ότι θα μπορούσα να αντικαταστήσω όλες τις λάμπες με LED, να μην έχω επιπλέον καταναλώσεις στο αμάξι μου όπως δυνατό ηχοσύστημα και κλιματισμό.
Με αυτόν τον τρόπο και αφού θα έχω βάλει στο αμάξι ένα δυναμό σαν το παρακάτω, να φορτώνεται η μπαταρία δίχως να ζορίζεται ο κινητήρας κι έτσι να ζητά λιγότερη βενζίνη… Εφικτό?

http://www.youtube.com/watch?v=2z4NK7a0c9E&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=2z4NK7a0c9E&feature=related)

Νομίζω ότι η δουλειά των Iταλών είναι άξια προς μίμηση.

Ορίστε ας σχολιάσετε αυτό το ενδεχόμενο οικονομίας σε ενέργεια/καύσιμο με την χρήση
κατάλληλα διασκευασμένου δυναμό. Ποιος το έχει κάνει να μας πει τα σχετικά.

Ίσως θα έπρεπε να επικοινωνήσω με τους Iταλούς. Καλά θα ήταν να καταλάβαινα τι λένε.

Να μερικά στοιχεία

I use 6 magnets (+) and 6 magnets (-).with the drill at 600 rpm light a lamp 12 volt 25 watt,
next work will increase the magnets 24 pieces massimomodelli (http://www.youtube.com/user/massimomodelli) πριν από 7 μήνες
Εκ πρώτης φαίνεται ότι με 2 Αμπεράκια έξοδο για την λάμπα, είναι λίγα για φόρτωση μπαταρίας.
Μάλλον θα είναι περισσότερη η έξοδος με περισσότερες στροφές.
Αυτός που το έφτιαξε θα ξέρει καλύτερα.
Ενδιαφέρον?

micalis
06-12-10, 23:54
Φιλε Σπυρο ο φιλος μας ο Ιταλος εφτιαξε ενα ΜΕΓΑΛΟ ΔΥΝΑΜΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ.Αν παρατηρησες,οταν εκλεινε το κυκλωμα,συνδεωντας τη λαμπα,το δραπανο ζοριζονταν.Εκτος αυτου,η διεγερση χρειαζεται για να κραταει σταθερη την ταση,ανεξαρτητα απο τις στροφες.

lastid
07-12-10, 01:54
Ευχαριστώ τους συμφορουμίτες για την καταπληκτική ιδέα που μου έδωσαν:
Θα ιδρύσω δύο επιχειρήσεις. Θα προσπαθήσω να ελαχιστοποιήσω τα λειτουργικά τους κόστη. Ούτε υπάλληλοι ούτε τίποτε. ΔΕΗ/νερό/τηλέφωνο/internet μπορεί και να μην βάλω. Δυο αχούρια να βρω μόνο με νοίκι της πλάκας (έχει πολλά τώρα τελευταία). Κατόπιν θα ξεκινήσω:
Η μία θα πουλάει τα προιόντα της στην άλλη. Οτιδήποτε αγοράζει η μία, θα το πουλάει λίγο ακριβότερα στην άλλη. Αν μπορέσω να πετύχω θετικό πρόσημο στα συνολικά μηνιαία έσοδα-έξοδα, θα γίνω άνετα εκατομμυριούχος!
Συμβουλεύτηκα τον λογιστή μου και νομίζει ότι δεν θα πετύχω, δεν μπόρεσε όμως να με πείσει. Εγώ πάλι πιστεύω ότι αξίζει να το προσπαθήσω και ότι ζηλεύει γιατί δεν το σκέφτηκε πρώτος αυτός.
Μόνο που χρειάζεται αρχικό κεφάλαιο για τα πρώτα έξοδα, ξέρετε. Όλα τα αεικίνητα θέλουν λίγο σπρώξιμο στην αρχή. Ποιος από σας θέλει να γίνει συνέταιρός μου στην πιο επιτυχημένη ελληνική επιχειρήση του 2011? Θα τηρηθεί αυστηρή προτεραιότητα. Μεγάλη ευκαιρία! Προλάβετε!

micalis
07-12-10, 04:00
Καλα ολα αυτα αλλα Ο ΑΛΕΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

spyropap
07-12-10, 15:18
Αλέκο τα έμαθες? Κάποιοι σε ψάχνουν να σε λιντσάρουν επειδή τόλμησες να σκεφτείς αεικίνητη
μηχανή και να γράψεις τους προβληματισμούς σου εδώ…

Εάν βγει ο Αλέκος και παρουσιάσει το αποτέλεσμα μιας προσπάθειας του (ας είναι αποτυχημένη),
τότε θα έχει κάνει πρόοδο.
Σε αντίθεση με αυτούς που δεν κάνουν αλλά περιμένουν να σχολιάσουν τα λάθη των άλλων.

Τι σκέφτεσαι Μιχάλη όταν γράφεις ότι οι Ιταλοί έφτιαξαν ένα μεγάλο δυναμό ποδηλάτου?

Μακάρι να είχαμε μεγάλα δυναμό (αυτοκινήτου όχι ποδηλάτου) που να δίνουν 25-50 watt λέω,
δίχως να παίρνουν ρεύμα από την μπαταρία και δίχως να καταναλώνουν την πολύτιμη ιπποδύναμη/ενέργεια.

Τι γνώμη έχεις γι αυτό?
Θεωρείς δεδομένο ότι οι εναλλάκτες των αυτοκινήτων λειτουργούν με τον πιο αποδοτικό τρόπο?

Εγώ βρήκα ένα δεύτερο εναλλάκτη αυτοκινήτου που θα τροποποιήσω κατάλληλα όταν
έρθουν οι μαγνήτες που παράγγειλα.
Θα φτιάξω ένα PMG δυναμό αυτοκινήτου, να δω πόση κατανάλωση θα έχει το αμάξι μου με αυτό.
Μάλλον θα διαλυθεί με τις πολλές στροφές εάν δεν φτιάξω καλά τον ρότορα.

Και τίποτα να μην πετύχω, όφελος, θα έχω ένα νέο παιχνίδι για το νέο έτος, δώρο από εμένα για εμένα..

H3
07-12-10, 18:17
βλεπω οτι ο Αλεκος ξαναχτυπησε παλι ,πριν απο λιγο καιρο ειχε ρωτηση παλι αυτα

[QUOTE] http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΦΟΔΩΤΗΣΩ ΣΕ ΡΕΥΜΑ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ (ΣΕ ΧΩΡΑΦΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΔΕΗ).

Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ 12ν 150ΑΩ- ΕΝΑΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑ 12ν ΣΕ 220ν-ΕΝΑ ΜΟΤΕΡΑΚΙ (2000 ΣΤΡΟΦΩΝ/1΄)-ΕΝΑ ΔΥΝΑΜΟ ΑΠΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΕΛΕ.

ΤΟ ΣΚΕΠΤΗΚΟ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΕΞΕΙΣ Ο ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΘΑ ΤΡΟΦΟΔΩΤΕΙ ΔΥΟ ΛΑΜΠΗΡΕΣ ΦΘΟΡΙΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΕΡΙΤΡΕΦΕΙ ΤΟΝ ΔΥΝΑΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΑΦΩΡΤΗΖΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.

Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμα σου γράφοντας με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!!!
Στην γλώσσα του ίντερνετ τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωνάζεις!!!


[QUOTE]

τελικα ΑΛΕΚΟ τι εγινε , Δεν μας ειπες ????

micalis
11-12-10, 11:27
Φιλε Σπυρο η ΔΙΕΓΕΡΣΗ ειναι η ψυχη του ΔΥΝΑΜΟ.Για να το καταλαβης αν στο παραδειγμα που ανεφερα πριν,η μπαταρια εχει ταση πανω απο 14,4 βολτ τοτε το (ζοριζμα) ειναι μηδαμινο.

Nemmesis
11-12-10, 11:53
Τι γνώμη έχεις γι αυτό?
Θεωρείς δεδομένο ότι οι εναλλάκτες των αυτοκινήτων λειτουργούν με τον πιο αποδοτικό τρόπο?


σαφως και δεν λειτουργουν με τον αποδοτικοτερο τροπο... (αφηνω στην ακρη την ερευνα που κανουν οι κατασκευαστριες εταιριες.)
αλλα εχουμε εστω ενα δυναμο με αποδοση πχ 70%... δλδ εχει 100watt καταναλωση για να μας δωσει 70W... ισως μπορεσεις να το κανει 80-90 %
λεω εγω... θα καταφερεις να καταναλωνεις λιγοτερο στο αμαξι σου οκ αλλα αυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ που λετε....
ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ ειναι ενα συστημα πχ ενα μοτερ γυρναει για ΠΑΝΤΑ χωρις καμια εισοδο ισχης και χωρις φορτιο πανω του...
αλλα εστω ενα δυναμο εχει αποδοση 100%... δλδ θελει 100w για να γυρισει και να μας δωσει 100W στην μπαταρια με αποτελεσμα να την κραταει παντα φορτισμενη... αυτο θεωρειται αεικινητο ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ... εσεις θελετε να αναψετε και μια λαμπα πχ 25W... αρα εχουμε 100w καταναλωση 100αποδοση για μπαταρια και 25για λαμπα συνολο 125W αρα θα λεγαμε οτι θελετε να εχει αποδοση το δυναμο σας 125%... αν πιστευεις οτι αυτο ειναι εφικτο τοτε προχωρα και κανε τα πειραματα σου... εδω ειμαστε εμεις... απλα θελω σε καθε αποτυχια σας αντι να μας δικαιολογιστε για το τι πηγε στραβα να διαβαζετε λιγο συγχρονη φυσικη και οχι σχεδια του da vinci...
Καλημερα και παντα φιλικα... δεν υπαρχει κανενας λογος να χαλασει και το τοπικ...

spyropap
11-12-10, 12:58
Χαίρομαι που συμφωνούμε Παναγιώτη.
Το τοπικ όχι μόνο δεν θα χαλάσει αλλά θα φτιάξει κιόλας.. Γι αυτό ελπίζω και προσπαθώ.

Έτσι όπως πιστεύω και πιστεύεις είναι μάλλον ανέφικτο το αεικίνητο με τον τρόπο που περιγράφεις.
Όταν σχεδιάζουμε μπορούμε να αεροβατούμε αλλά όταν κατευθύνουμε τα ηλεκτρόνια να παράγουν έργο πρέπει να είμαστε αυστηρά ρεαλιστές.

Το ότι ο Αλέκος θέλει να πειραματιστεί με την κατασκευή μιας γεννήτριας δεν σημαίνει ότι θα πετύχει κιόλας αεικίνητο. Το αντίθετο μάλιστα θα συμβεί, θα σπαταλήσει για την προσπάθεια του πολύ ενέργεια..

Για το δυναμό που έφτιαξαν οι Ιταλοί και θέλω κι εγώ να φτιάξω, ελπίζω ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα.
Δεν θα είναι το πρώτο μου PMG. Η νέα χρονιά θα μου φέρει ένα μεγαλύτερο από το προηγούμενο που έχω φτιάξει δυναμό κατάλληλο ίσως για το αυτοκίνητο.
Με αυτό το νέο δυναμό θα προσπαθήσω να φορτώνω την μπαταρία με τον τρόπο που λειτουργεί μια ανεμογεννήτρια και όχι ένα κλασικό δυναμό/εναλλάκτης αυτοκινήτου.

Άρα λοιπόν δεν προσπαθώ με αυτό να πετύχω αεικίνητο αλλά μια δοκιμή που θα δείξει τι ενεργειακό όφελος μπορούμε να έχουμε σε αμάξι εάν δεν χρησιμοποιούμε τους ενεργοβόρους εναλλάκτες.

Θέλω πολύ αυτή την δοκιμή και το αποτέλεσμα της να το δω με τα μάτια μου.
Με έχει πικράνει ο εναλλάκτης του αυτοκινήτου μου θέλω ευκαιρία να τον αντικαταστήσω.

Επειδή το νεό δυναμό PMG που φτιάχνω θα είναι πιο βελτιωμένο από το προηγούμενο θα έχω περισσότερο ρεύμα αλλά δεν θα κρατήσει για πολύ.
Ο ρότορας με τους μαγνήτες μάλλον δεν θα αντέξει τις πολλές στροφές ενός κινητήρα αυτοκινήτου. Μισή ώρα λειτουργίας εάν αντέξει θα μπορέσω να βγάλω συμπεράσματα..

Καλά da vinci διάνοια. Υπάρχει περίπτωση μετά το θάνατο μας να αποκτήσουν αξία τα έργα μας?
Το δικό μου πνευματικό έργο δεν το έχω και σε μεγάλη εκτίμηση, σκόρπια σκονισμένα χαρτιά και σχέδια…

spyropap
12-12-10, 00:13
Ημέρες εορτών είναι για κάποιους και χιόνια μας πολλά με Τύχη Υγεία και Χαρά εύχομαι.

Σας δείχνω αυτό το βίντεο κινουμένων σχεδίων με τίτλο αεικίνητο.
Είναι ποιοτικό 3D αρκετά ατμοσφαιρικό και συμβολικό. Περιέχει μερικά κρυμμένα νοήματα.

Αυτά τα νοήματα θεωρώ ότι είναι σημαντικά και σχετικά με το θέμα του αεικίνητου και
γενικότερα των ηλεκτρομηχανικών κατασκευών.

Έτσι το θέτω ως γρίφο. Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις σας για τα νοήματα που πηγάζουν από αυτό το βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=_sR4ogv3gco&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=_sR4ogv3gco&feature=related)

Αργότερα θα παρουσιάσω εδώ μια κατασκευή dharma wheel - μαγνητικά αιωρούμενο δίσκο
που μπορεί να περιστρέφεται στον αέρα με σχεδόν μηδενικές τριβές και υψηλή ταχύτητα περιστροφής.
Ένα από τα πιο όμορφα DCmotor που έχω κατασκευάσει, το Νο 1 στην συλλογή μου.

micalis
13-12-10, 13:26
Φιλε Σπυρο εαν θελεις να φτιαξεις ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ με δυναμο αυτοκινητου,κανε μια "πατεντα" ωστε οταν ανεβαινουν οι στροφες να δινει περισσοτερη διεγερση.Ετσι "παιζοντας" και με την φτερωτη να εχεις ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.

spyropap
19-12-10, 14:58
Ιδέες που προέρχονται από το βίντεο του μηνύματος #22 είναι

1) Τίποτε δεν μπορεί να ξεγελάσει την φθορά της ύλης

2) Σε χρόνο σχετικό όλα σταματούν να λειτουργούν

3) Αυτοί που επινοούν και φτιάχνουν ηλεκτρομηχανικές κατασκευές έχουν
καλώδια και γρανάζια στο κεφάλι τους, ξοδεύουν την ζωή και τον χρόνο τους
παίζοντας με τα εργαλεία τους, κρυμμένοι και μόνοι στα εργαστήρια τους
με τρόπο μυστηριακό. Ίσως να γνωρίζουν την ματαιότητα των επιλογών τους
αλλά συνεχίζουν να λατρεύουν την ύλη μέχρι τέλους.

Μήπως σας θυμίζουν κάποιους επιστήμονες?
Οι μάγιστροι του παρελθόντος είναι οι ηλεκτρονικοί του σήμερα.
Παίζουμε με την ενέργεια/ηλεκτρόνια οδηγώντας τα να παράγουν επιθυμητό έργο
σύμφωνα με τον εκάστοτε παραλογισμό/μη πραγματική ανάγκη.

Αυτά τα παιχνίδια κάνουν κάποιοι δίχως ηθική, αρχές, αξίες, λογική.
Είναι σημαντικό να αντιληφθούμε τα παραπάνω και να προβληματιστούμε ανάλογα.

Εάν νομίζετε εσείς οι ηλεκτρονικοί ότι είστε καλά – μπορεί να κάνετε λάθος.
Εγώ δεν έχω δει άνθρωπο πόλης που να είναι καλά νους/σώμα, όλοι βλαμμένοι είναι, κι εγώ μαζί τους..
Ποια είναι τα σπουδαία επιτεύγματα που μας χαρακτηρίζουν?
Δείτε την υγεία, την παιδεία, το δίκαιο, την δημοκρατία, τον πολιτισμό, την παραγωγή τι εικόνα παρουσιάζουν…

Πως θα έπρεπε να είναι ένας άγιος άνθρωπος και τι βαθμό παίρνουμε όλοι εμείς?
Στο μυαλό μου έρχεται το μυθιστόρημα του Ν. Καζαντζάκη
“Ο Φτωχούλης του Θεού” το προτείνω σε όσους δεν το έχουν διαβάσει,
για να δουν λίγο με μάτια διαφορετικά.

johnnkast
20-12-10, 19:57
Μαγγες καλησπερα σας και καλες γιορτες!!!!
Αγαπητε φιλε που "οραματιστηκες" αυτο το αεικινητο.....Εχω να σου πω οτι την περιοδο που αποχτησα ποδηλατο ...γυρω στο 76-77....και χωρις να υπαρχουν ακομα οι συγχρονες τεχνολογιες...ειχα σκεφτει κι εγω αυτο το πραγμα...χωρις βεβαια inverter...κλπ.....
Μια ροδα ποδηλατου που να κινειται με μοτερ που θα τροφοδοτουνταν με ρευμα απο καμια δεκαρια δυναμο πανω στην περιφερεια της ροδας!!!!!....νομιζα πως με μια κινηση που θα της εδινα ...θα κινουνταν....ες αει!!!
Αργοτερα οταν το ειπα σε μερικους μεγαλους ....μου ειπαν οτι αυτο ονομαζεται αεικινητο..κι οτι δεν συνανταται πουθενα στη φυση....(...ισως σε μερικους δημοσιους υπαλληλους εκεινης της εποχης!!!!)
Αργοτερα εμβαθυνοντας στους νομους της φυσικης...και απο την ιστορια της ....το εμπεδωσα πολυ καλα :......οντως δεν υπαρχει αεικινητο...κι ουτε μπορει να υπαρξει ποτε στον πλανητη μας....
Η ενεργεια ειναι κατι που ναι μεν δε χανεται ποσοτικα...ομως αλλαζει μορφη και "χανεται"...ποιοτικα...που αυτη την απωλεια δεν μπορουμε να την ανακυκλωσουμε....(αρχη της εντροπιας..)
Αυτη η διαπιστωση ειναι αποτελεσμα ερευνων πολλων επιστημονων..και αρκετων ωρων μελετης και πειραματισμων......
Δυστυχως εχουμε συνηθησει σαν Ελληνες να φιλοσοφουμε...Δε λεω!....απο μας ξεκκινησε η φιλοσοφια...."τοτε" ομως!!!!!
Φιλε Σπυρο!....
Ο Γαλλιλαιος και αλλοι στοχαστες και επιστημονες που διωχθηκαν και χλευαστηκαν καποιες "σκοτεινες" εποχες....δε φιλοσοφουσαν πανω στη φυσικη λεγοντας αερολογιες....
Αντιθετως εκαναν τα πειραματα τους και τις ανακαλυψεις τους βασιζομενοι σε πενιχρα "εφοδια" απο νομους και υλικο εξοπλισμο....Ομως εκεινο που τους βοηθησε πραγματικα και τους ωθησε στις σπουδαιες ανακαλυψεις τους...ηταν ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!!!!......
Να ξερεις πως τοσο στη Φυσικη...οσο και στην Ηλεκτρονικη..(επειδη εχω σπουδασει το αντικειμενο).....το Α..και το Ω ειναι ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!!!.....
Εχω μπουχτησει απο συγχρονους "οραματιστες" που καθε τοσο μου "σφυριζουν" ιδεες.....ολοι τους ειναι ανιδεοι πανω στο αντικειμενο...εχουν την εντυπωση πως ολα ειναι απλα...και οτι:..."καπως ετσι ξεκκινησαν οι εφευρετες"....
Λυπαμαι που σ'αυτο το υπεροχο φορουμ....ελαχιστοι ασχολουνται πραγματικα με το αντικειμενο.....(..ισως στον τομεα της πληροφορικης καποιοι "ξεσκονιζουν" τα μαθηματικα τους...και μπραβο τους!!!!)
Δε λεω!!!....ειναι ωραιο να κατεβαζει η "κουτρα" μας ιδεες....Ομως, λυπουμαι που σας το λεω,......τις εχουν οραματιστει πολλοι αλλοι.....πολλα χρονια πριν...
Θα σας παροτρυνα να μελετησετε την επιστημη της ηλεκτρονικης και κατ'επεκτασιν της Φυσικης ...απο τους ηδη ανακαλυφθεντες νομους......με τους τυπους τους και τις εξισωσεις!!!!
Εκει θα διαπιστωσετε το μεγαλειο της σκεψης καποιων πολυ σπουδαιων ανθρωπων που ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη τους...μονον ετσι θα καταλαβετε οτι καποιοι "σκεφτονται"...και δεν αερολογουν

Καλα Χριστουγεννα....και να περνατε καλα!!!!
Ευχαριστω για τη φιλοξενια

spyropap
20-12-10, 20:20
Καλώς τον Γιάννη, Καλές γιορτές σε όλους

Η έννοια του αεικίνητου είναι αρκετά παρεξηγημένη. Θα πρέπει να σκεφτούμε ξανά
τι είναι αυτό που πρέπει να θεωρούμε αεικίνητο.

Η κυριολεκτική σημασία της λέξης είναι κάτι το οποίο μπορεί να κινείται συνεχώς.

Αυτό το κάτι θα μπορούσε να είναι ακόμα και βιολογικός οργανισμός ο οποίος θα μπορεί
να αναπαράγει νέα κύτταρα για να αντικαθιστά τα παλαιότερα και έτσι να παραμένει πάντοτε
νέος, υγιής και ακμαίος. Εννοείται ότι θα έπρεπε να κινείται διαρκώς…

Ακόμα μπορεί να είναι σύστημα ή μηχανισμός που πρέπει να έχει αντοχή στον χρόνο.
Αυτό θα πρέπει να διατηρεί συνεχή κίνηση ανεξάρτητο από εξωτερικούς παράγοντες όπως
ο αέρας, η υγρασία, τα μαγνητικά πεδία, κα.

Η κίνηση του μπορεί να είναι παλμική, περιστροφική ή άλλου τύπου αλλά δεν είναι προϋπόθεση
να παράγει κάποιο έργο.
Έτσι αεικίνητα τα οποία έχουν σκεφτεί για να εκμεταλλευτούν την αέναη κίνηση είναι ανέφικτα.

Για να λειτουργεί μπορεί να χρησιμοποιεί στοιχεία της φύσης ή ενέργεια που προέρχεται από
αυτά.
Με αυτή την λογική θα μπορεί να κινείται συνεχώς σε προστατευμένο περιβάλλον
(αεροστεγές δίχως υγρασία) και προσπαθώντας να ξεγελάσει την φθορά των υλικών
που μάλλον είναι αναπόφευκτη.
Προβλήματα όπως τριβές επαφών που προκαλούν θερμότητα, φθορά και καταστροφή
δεν επιτρέπονται.

Ακόμα θα πρέπει να υπολογίσουμε την σχετικότητα όλων αυτών των παραγόντων αφού τίποτε
δεν πρέπει να θεωρούμε ως αιώνιο.

Υπάρχουν αρκετές ερμηνείες από διάφορες πηγές αλλά τα παραπάνω στοιχεία θεωρώ βασικά
του αεικίνητου.
Μπορούμε να δούμε κάποιες ιδέες και εφαρμογές τέτοιων αεικίνητων μηχανών που όλες έχουν
ανυπέρβλητο εμπόδιο τις βασικές αρχές διατήρησης της ενέργειας..

Η ανάγκη ανθρώπων για ενέργεια είναι η πηγή έμπνευσης αυτών των θεωρητικών αλλά
όχι πρακτικά λειτουργικών κατασκευών.
Έτσι το ίδιο το θέμα είναι “αεικίνητο” και θα συνεχίσει να εμπνέει τους ανθρώπους με φαντασία
ως ότου όλα να είναι πλέον μάταια…

-nikos-
27-12-10, 12:57
ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ και μονο στο ακουσμα της λεξης πολλοι μιδιαζουν η ακομα και ξεκαρδιζωνται στα γελια υποστιριζωμενοι απο ολους οσους εχουν δωκιμασει την επιτευξη του ΑΛΛΑ ελαχιστοι εχουν προσεγγισει το θεμα σφαιρικα ωστε να αντιμετοπισουν
την κατασκευη αεικινητου ως μερος ενησχησης της αδρανιας ενος υβριδικου μηχανισμου παραγωγης ενεργειας,
αν δουμε την ιστορια των μηχανων εσωτερικης καυσης θα δουμε οτι με το ιδιο καυσιμο πριν 70χρονια τα 100χιλιομετρα την
ωρα ηταν αθλος ενω σημερα τα παπακια ξεπερνουν ευκολα τα 120χιλιομετρα .
Ο εχθρος καθε μηχανης ηταν και εξακολουθει να ειναι η ΑΔΡΑΝΙΑ των εξαρτιματων του,
σκεφτητε στη θεση ενος βολαν την υπαρξη ενος αεικηνητου με μαγνητες νεοδιμηου
η την αντληση υγρων ψηλα με την βοηθεια του ανεμου ωστε να δωσουν μεσω της βαρητητας ενεργεια οταν ο ανεμος κοπασει
,,,,,ο στοχος παντα ειναι η αποθηκευση οσο περισωτερης παραγωμενης ενεργειας και μιωση της αδρανιας του μηχανησμου αποθηκευσης,,,,,

spyropap
27-12-10, 13:21
Καλώς τον Νίκο. Τύχη, Υγεία και Χαρά θέλουμε.

1754517546

Ισχυρίστηκαν αεικίνητες μηχανές – δεν είδαμε τίποτε.

Ίσως γιατί κανείς δεν τους πλήρωσε για να δώσουν το έργο τους.
Ίσως γιατί δεν έχουν ανάγκη ούτε θέλουν να πουλήσουν.
Ίσως γιατί οι μηχανές τους είναι “αεικίνητες” αλλά άχρηστες.
Ίσως γιατί συνάντησαν κοροϊδία και αδιαφορία (χαρακτηριστικά του κράτους)

Εάν ήθελα να φτιάξω αεικίνητο για το κοινό όφελος θα έφτιαχνα μηχανή που να συγκεντρώνει
όλα τα σκουπίδια στην βουλή αντί για τους παράνομους ΧΥΤΑ.
Μάλιστα δεν θα χρειαζόταν να κάνω και πολλά αφού σκουπίδια έχουν την τάση να μαζεύονται εκεί.

Πότε θα εκμεταλλευτούμε τους υδρογονάνθρακες του Αιγαίου?
Μα φυσικά στο μέλλον. Τώρα που να βρεθούν επενδυτές?

Δυστυχώς είχαμε αστοχία στην προμήθεια υλικού – αντί να δώσει η Ευρωπαϊκή μας κυβέρνηση
πόρους για ανάπτυξη, στην Ελλάδα πούλησαν υποβρύχια τενεκέδες.
Είμαι περίεργος πότε και που αυτά πρέπει να χρησιμοποιηθούν.
Και γιατί δεν σκέφτηκαν να αγοράσουν πυροσβεστικά αεροπλάνα?
Μια πλατφόρμα εξόρυξης πετρελαίου ιδιοκτησίας του κράτους δεν θα ήταν ωφέλιμη?

Στο παρελθόν πέφτανε κεφάλια για τέτοιου είδους προδοσία.
Τώρα δώστε τους χρήματα που δεν έχετε – τα ζητούν οι καλόβολοι δανειστές.

-nikos-
27-12-10, 13:53
για σου σπυρο και χρονια πολλα σε ολους και υγεια για να ανταπεξελθουν στα''δυσεκτα χρονια ''που τελικα μας βρηκαν.

PaulG
27-12-10, 16:46
Tα πολλα λογια ειναι φτωχεια !

http://free-energy-info.co.uk

The main information on this web site has been gathered together into a standard book format. You can download the main set of information, including the patents, as an eBook, using this link

http://free-energy-info.co.uk/PJKbook.pdf

The document contains some 2,200 pages and has a file size of about 32 Mb

Nemmesis
27-12-10, 17:42
xaxaxaxaxax

spyropap
27-12-10, 19:33
Αμάν ρε φίλε με το γρήγορο αμάξι – πάλι μπροστά μου μπήκες.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ουφ ΧΑ…

Ποιος ψάχνει για αεικίνητο? Αεικίνητα να δείτε…

Γιατί αυτό δεν είναι ωραίο?

17549

Nemmesis
27-12-10, 19:53
μολις αδειασει το μεσαιο δοχειο? :)
τι κανεις Σπυρο? Χρονια πολλα!

spyropap
27-12-10, 20:25
Ίσως τότε να λειτουργεί ανάποδα και να ξανανεβαίνει το νερό επάνω.
Μα βέβαια είναι λογικός γρίφος.
http://www.instructables.com/id/Recreate-Herons-fountain-from-water-bottles/

Χρόνια Καλά

spyropap
03-01-11, 17:23
Το συντριβάνι του Ήρων (1ος αιώνας π.χ-μ.χ.) υπήρξε θέμα συζητήσεων ανά τους αιώνες.
Είναι εντυπωσιακός ο τρόπος με τον οποίο το συντριβάνι προσπαθεί να ξεγελάσει τον παρατηρητή ότι είναι αεικίνητο.
Κάποιος που δεν γνωρίζει αυτό το σύστημα είναι δύσκολο να καταλάβει πως λειτουργεί, περισσότερο όταν το μεσαίο δοχείο είναι κρυφό – δεν φαίνεται.
Βέβαια είναι λογικός γρίφος αφού το συντριβάνι δεν είναι αεικίνητο και σταματά μετά από 4 λεπτά.
Για την ακρίβεια είναι ένας υδραυλικός σίφωνας που διαχειρίζεται έξυπνα την ενέργεια.
Το βρίσκω ενδιαφέρον και ταιριαστό με το θέμα αφού αυτό έχει εκπαιδευτικό και διακοσμητικό χαρακτήρα.

Για εμένα υπήρξε πηγή έμπνευσης και προβληματισμού. Η δική μου εκδοχή είναι κάπως διαφορετική.
Παρουσιάζω μια σύγχρονη δικής μου έμπνευσης εκδοχή που δεν χρησιμοποιεί νερό.

Έτσι μάλλον θα προσελκύσω το ενδιαφέρον του Παναγιώτη και άλλων που γράφουν εδώ.
Δεν μπορώ να ξέρω εάν από την υλοποίηση του σχεδίου μου προκύψει αεικίνητο – δεν νομίζω.
Επεξήγηση

Τμήμα Α
Εδώ βρίσκεται ο κινητήρας εσωτερικής καύσης που παράγει ζητούμενο έργο.
Για την εκδοχή μου θα προτιμήσω έναν μικρό δίχρονο 2-3 ίππων από αλυσοπρίονο.
Έτσι θα μπορώ να το δοκιμάζω, ρυθμίζω, μετράω εύκολα.
Ο κινητήρας θα συνδέεται με το τμήμα Γ με ιμάντα.
Τμήμα Β
Εδώ βρίσκεται η νέου τύπου γεννήτρια αερίων ΗΗΟ. Η γεννήτρια τροφοδοτεί
τον κινητήρα με ΗΗΟ στην εισαγωγή του αέρα.
Ο τύπος της γεννήτριας ΗΗΟ είναι αδιευκρίνιστος αλλά εννοώ το πιο αποδοτικό
σύστημα που γνωρίζω. Αυτό θα πρέπει να αποδίδει περισσότερα από 4 λίτρα ΗΗΟ το λεπτό.
Τμήμα Γ
Εδώ βρίσκεται ένας κανονικός εναλλάκτης αυτοκινήτου σε ζεύξη με τον κινητήρα.
Θεωρώντας ότι ο εναλλάκτης όταν λειτουργεί καταναλώνει πολύ ιπποδύναμη/κινητική ενέργεια
σκόπιμο βρίσκω να του κάνω δίαιτα για να ζορίζει λιγότερο τον κινητήρα και να παίρνω λιγότερα Watt από αυτό.
Έτσι προβλέπω 1-2 διόδους πριν την διέγερση του εναλλάκτη που θα προκαλούν μικρή πτώση τάσης με συνέπεια την αποδυνάμωση του μαγνητικού πεδίου του εναλλάκτη.
Αυτός ο εναλλάκτης θα δίνει ρεύμα μόνο στην γεννήτρια ΗΗΟ του τμήματος Β.
+
Εδώ βρίσκεται ακόμα ένας εναλλάκτης διασκευασμένος έτσι ώστε να λειτουργεί ως PermanentMagnetGenerator.
Εάν δεν πετύχει αυτό που ετοιμάζω υπάρχουν και έτοιμες λύσεις όπως
http://www.ginlong.com/wind-turbine-pmg-pma-permanent-magnet-generator-alternator-GL-PMG-5k.htm (http://www.ginlong.com/wind-turbine-pmg-pma-permanent-magnet-generator-alternator-GL-PMG-5k.htm)
Αυτό το δυναμό θα λειτουργεί ως ανεμογεννήτρια με φτερωτή κατάλληλη για τοποθέτηση σε αμάξι…
Σκοπός αυτού του δυναμό είναι να φορτίζει την μπαταρία τύπου αυτοκινήτου.
Εάν αυτό δεν πετύχει ικανοποιητική φόρτιση τότε έχουμε και μια δεύτερη μπαταρία στο όχημα για ενεργειακή ρεζέρβα.

Όπως βλέπουμε στο σχέδιο το σύστημα αυτό μοιάζει αρκετά με αυτό του Ήρωνα.
Είναι ένα σχέδιο που ελπίζω να επιφέρει οικονομία καυσίμου και απόδοση στην λειτουργία κινητήρα αυτοκινήτου.

Ίσως υπάρχουν κάποιοι που σκέφτονται ότι οι ενεργειακές απώλειες είναι πολλές σε κάθε τμήμα
κι έτσι είναι καταδικασμένο σε αποτυχία. Το νομίζω κι εγώ…

Η υλοποίηση αυτού του σχεδίου δεν είναι εύκολη όσο ένα συντριβάνι αλλά εάν είμαι καλά και θέλω μπορεί να το προχωρήσω διότι μου αρέσει να ασχολούμαι με χαμένες υποθέσεις.
Το σχέδιο/έμπνευση μου μοιράζομαι μαζί σας αφού γι αυτό το θέμα ενδιαφέρονται πολλοί.

Καλύτερα θα ήταν να βρισκόταν κάποιος στην Αθήνα να με βοηθήσει με τα μηχανολογικά, χρειάζομαι τόρνο και άλλα εργαλεία μηχανουργείου.

Ευπρόσδεκτες οι γνώμες αυτών που σκέφτονται θετικά ή αρνητικά γι αυτό το πείραμα.

17685

-nikos-
03-01-11, 21:01
η γνωμη μου για την κατασκευη σου ειναι θετικη αλλα βλεπω οτι επιμενεις στις κατασκευες με γενητριες συνεχους ρευματος ,δηλαδη την αδυναμη γενητρια του εντισον αντι για την γενητρια του τεσλα και απο οτι ειδα η σηγκεκριμενη γενητρια εχει αποδοση 10αμπερορια ενω ειπαρχουν δυναμο εναλασωμενου απο μερσεντες που αποδιδουν 63αμπερορια,στις ιδιες στροφες,σκεψου να βαλεις δυο η τρεις στον ιδιο αξωνα,θα εχεις 180αμπερ εξωδο και οπως εχω ξαναπει το προβλημα ειναι στην
αποθηκευση της παραγωμενης ενεργειας και στην μιωση της αδρανιας της κατασκευης,οποτε αν συνδεσεις σιστιχια φορτησης με
εναλακτη[δηλ.οι μισες μπαταριες να φωρτιζωνται και οι μισες να αποδιδουν εργο]τοτε μπορεις μερος του εργου που αποδιδεται να το χρεισιμοποιησεις στην παραγωγη του,κατα τη γνωμη μου οτι ποιο κοντα σε αεναο και μπορεις να χρεισημοποιησεις και μερος της παραγωμενης ενεργιας για αλλο σκοπο.

MacGyver
03-01-11, 21:32
Όμορφη και ρομαντική κουβέντα!!
Στην πράξη όμως είναι χαμένες εργατοώρες για ερωτήματα που έχουν απαντηθεί από την βασική φυσική.

spyropap
05-01-11, 16:42
Απάντηση σε Νίκο
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι οι εναλλάκτες αυτοκινήτων που χρησιμοποιούν πηνίο(ηλεκτρομαγνήτη)
κάνουν μεγαλύτερη παραγωγή ρεύματος Αμπερ από τα PMG δυναμό με μαγνήτες.

Εκεί που διαφωνούμε είναι στα Joule μονάδα κινητικής ενέργειας που χρειάζεται ένας εναλλάκτης για να αποδώσει.
Δηλαδή όπως έχω γράψει ξανά όταν δώσεις πολλή ρεύμα στη διέγερση τότε γίνεται μαγνητικό φρένο και θέλει μέρος της ιπποδύναμης του κινητήρα για να περιστραφεί.
Έτσι το πολύ ρεύμα από τον εναλλάκτη σημαίνει κατανάλωση ιπποδύναμης/βενζίνης.

Αυτό είναι το σημείο στο οποίο διαφέρουν οι εναλλάκτες από τα δυναμό με neodymium magnets PMG-PMA.
Τα δεύτερα δεν χρειάζονται διέγερση αφού οι μαγνήτες τους κάνουν το μαγνητικό πεδίο.
Δεν μπορεί να πει κανείς ότι δεν αποδίδουν αρκετά αφού έχω δει στην διεθνή αγορά δυναμό κινέζικα μερικών κιλοβατ.

Τα δυναμό PMG-PMA περιστρέφονται ευκολότερα έτσι είναι κατάλληλα για ανεμογεννήτριες.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι για να έρθουν αυτά στην Ελλάδα πρέπει να δώσει αυτός που τα θέλει πολλά χρήματα για μεταφορά. Έτσι είναι αποτρεπτική η τιμή τους ως ασύμφορη.

Από την άλλη η διασκευή εναλλάκτη σε δυναμό είναι αυτό που θέλω να κάνω, να δω εάν τα καταφέρω όπως οι Ιταλοί.

Τα ενεργειακά ισοζύγια αυτών των μηχανών παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος είναι πολύ σημαντικά στην σχεδίαση συστημάτων.
Για παράδειγμα αναφέρω το πάθημα μου. Πως είναι δυνατόν να έχω έστω και μικρή ωφέλεια από την καύση ΗΗΟ όταν ο εναλλάκτης του αυτοκινήτου παίρνει από τον κινητήρα περισσότερη ιπποδύναμη?
Σκέφτηκα μια καλή λύση που απέδωσε. Να του κάνω δίαιτα.

Πραγματικά δεν θέλω ο εναλλάκτης να παράγει πολύ ρεύμα για άλλες συσκευές.
Γι αυτό και έχω χρησιμοποιήσει έναν εναλλάκτη με περιορισμό ρεύματος ώστε να αποδίδει 200-300W μόνο στην γεννήτρια ΗΗΟ.

Για την φόρτιση μπαταριών βλέπω καλύτερο το δυναμό να γυρίζει με τον αέρα ή φωτοβολταϊκά.
Η φόρτιση μπαταριών είναι ένα άλλο θέμα, εάν το θέλετε πάρτε ενέργεια από την πρίζα.

Απάντηση σε macgyver
Εργατοώρες χαμένες είναι, εάν τις δεις έτσι.
Η δική μου οπτική είναι ότι είναι ώρες αφιερωμένες στην τέχνη.

Τι είσαστε εσείς? Αμ θέλετε αεικίνητη τέχνη, θέλετε να παράγει ωφέλιμο έργο,
θέλετε και μερικά robot να σας εξυπηρετούν αεικινήτως.

Όλες σας τις ευχές τις στείλατε στον αη βασίλη. Εκείνος τι σας έφερε?
Ήξερα ένα αη βασίλη μεθυσμένο που είχε πέσει κάτω σε ένα στενό δρομάκι αγκαλιά με ένα μπουκάλι.
Μου τραγούδησε
Γιο χο χο Γιο χο χο σε ένα βαθύ μπουντρούμι,
Γιο χο χο Γιο χο χο μʼ ένα μπουκάλι ρούμι…

-nikos-
05-01-11, 18:43
λιπων φιλε μου,προχορα και θα προσπαθισω να βοηθησω οπου μπορω σε θεματα μηχανικης οπου ειμαι εξπερ
θεματα οπως μεταδοση δυναμης,γωνιες ροπης,μιωση τριβων,επαγωγικη υποβοηθηση κ.α.
οσο για το ενεργιακο θεμα,επειδη δεν το αντιμετοπιζω καλιτεχνικα θα το αφησω
-
-
-
παρε και ενα καλο
''επαγωγικη υποβοηθηση''
οπως γνωριζεις οι πυρινες των πινηων ειναι απο μαλακο σιδερο[χωρις ανθρακα]
για να μην μαγνητιζωνται απο τις επαγωγες και τους εναλασωμενους ηλεκτρωμαγνιτησμους,
σκεψου τις επιλογες που εχουμε τιλιγωντας πινηο ηλεκτρομαγνητη σε σταθερο μαγνητη,
αυξανωντας την μαγνητικη του δυναμη η αδρανοποιωντας τον στιγμιαια την καταληλη στιγμη
λιτουργιας του μηχανισμου

Κοπρίτης
07-01-11, 20:42
Γιατι δεν βαζεις το αμάξι σου να κάψει νερό?????

demkat1
09-01-11, 20:29
Αφού διάβασα τις 2,5 περίπου σελίδες απαντήσεων, αποφάσισα να σταματήσω. Δυστυχώς όσο κιαν προσπάθησαν 2-3 να πείσουν τους άλλους για το τι είναι αεικίνητο και κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να κατασκευαστεί ένα τέτοιο σύστημα, τζάμπα. Φωνές βοόντων εν τη ερήμω.
Κατάλαβα επίσης γιατί δεν πάμε μπροστά σαν λαός. Γιατί ποτέ δεν θέλουμε να παραδεχτούμε ότι όταν ήταν σωστοί κάποιοι επιστήμονες (πριν 150 χρόνια) που διατύπωσαν φυσικούς νόμους. Και εμείς, οι έξυπνοι, πάμε να κατασκευάσουμε το αεικίνητο με ενα δυναμό ή εναλλάκτη ή PMG.
Διαβάστε λίγο Φυσική ρε παλληκάρια και σεβαστείτε τους επιστήμονες, τουλάχιστον μέχρι να γίνετε και εσείς επιστήμονες.:001_cool:

spyropap
15-01-11, 22:40
Όποτε διαβάζω κάτι για το θέμα αεικίνητο πηγάζουν πολλές και διάφορες ιδέες στο μυαλό μου.
Δεν φαντάζομαι ότι κάποιοι δυσαρεστούνται με το να διαβάζουν τις απόψεις μου.

Αυτό το θέμα λειτουργεί σαν μαγνήτης σε μαγνητικά υλικά για αυτούς που φαντάζονται, σχεδιάζουν, κατασκευάζουν μηχανές κλπ συστήματα.

Ακόμα προσελκύει το ενδιαφέρον και τις αντιδράσεις άλλων που δεν φαντάζονται, δεν σχεδιάζουν, δεν κατασκευάζουν μηχανές κλπ συστήματα.

Προσελκύει αυτούς που είναι αρνητικοί επειδή δεν πιστεύουν στην χρησιμότητα τέτοιων μηχανών/συστημάτων.

Προσελκύει αυτούς που θέλουν να κάνουν πλάκα (χιλιάδες εγγραφές/μηνύματα αυτού του τύπου στο παλαιότερο θέμα).

Εάν γινόταν δημοσκόπηση με ερώτημα
“πιστεύετε ότι μπορούν να υπάρχουν μηχανές/συστήματα που να αποδίδουν περισσότερη ενέργεια από αυτή που τροφοδοτούνται?”
ποιό θα ήταν το αποτέλεσμα?

Και τι νόημα έχει εάν πιστεύουν κάποιοι ότι μπορούν να υπάρχουν τέτοιες μηχανές/συστήματα?

Έχει σημασία για εμένα να πίσω άλλους για κάτι που πιστεύω εγώ?
Εγώ πιστεύω στην ύπαρξη πνευμάτων και εξωγήινων οντοτήτων, αυτά επειδή κάποιοι δεν τα αντιλαμβάνονται θεωρούν πως δεν υπάρχουν.

Εάν προσπαθούσα να πίσω κάποιους ότι ο ανεμιστήρας της τουαλέτας μου (12V 0.1A fan) μπορεί να είναι αεικίνητος επειδή παίρνει ρεύμα από μπαταρίες που τις γεμίζουν φωτοβολταϊκά, τι όφελος θα είχα?

Και καλά εγώ τα σκέφτομαι αυτά επειδή οι στροφές μου είναι διαφορετικές, τι περίεργο που πολλοί επιστήμονες κάνουν έρευνες για μηχανές/συστήματα ενέργειας.
Γεμάτο το utube είναι από σχετικά βίντεο.
Εκεί θα δείτε τέτοιες προσπάθειες, εδώ όχι.

Ακόμα κάποιοι άλλοι που είναι ποιο πονηροί παίρνουν τεράστιες επιδοτήσεις
για έρευνα και ανάπτυξη τέτοιων συστημάτων (βλέπε θέμα Εποχή του Υδρογόνου #23).

Εγώ δεν είμαι ούτε επιστήμονας αλλά ούτε αυτός που θα σας δείξει αεικίνητα που θα σας εξυπηρετούν.
Πολύ απλά διότι δεν τα θέλετε.

Δεν τα θέλετε γιατί δεν μπορείτε να τα έχετε, και όσα δεν φτάνει η αλεπού δεν τα τρώει..
Εδώ δεν θα φάτε αεικίνητο, δεν έχει φαγητό για αυτούς που δεν μπορούν…

MacGyver
15-01-11, 23:06
Θα επιθυμούσα να δώσεις τον ορισμό του αεικίνητου όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι, καθώς και μερικά παραδείγματα.

spyropap
16-01-11, 00:03
Μακ είναι να αναρωτιέμαι.
Νομίζεις ότι είμαι παιδάκι που δεν έμαθε το μάθημα του?
Μήπως ετοιμάζεσαι να γράψεις κι εσύ για τους μεγάλους επιστήμονες που έθεσαν τους
νόμους της φυσικής, της σχετικότητας, της διατήρησης της ενέργειας κλπ?

Γιατί με ρωτάς κάτι που μάλλον έχεις διαβάσει τις απόψεις μου στα προηγούμενα μηνύματα?
Δεν με έχεις καταλάβει? Να σου το εξηγήσω.

Ότι έχω διαβάσει και έχω δει μέχρι σήμερα γι αυτό το θέμα με κάνουν να πιστεύω πως υπάρχουν
πολλές αχρησιμοποίητες/άγνωστες ή μη αποδεκτές μορφές ενέργειας.
Πολλοί ερευνητές είναι τρελοί και ισχυρίζονται διάφορα όπως
ενέργεια πράνα/τσι/οργόνη Βιλχεμ ράϊχ
συλλογή ενέργειας από στατικό ηλεκτρισμό (χωριό methernitha ελβετία)
συλλογή ενέργειας από κοσμική ακτινοβολία
πολλές συσκευές εκμεταλλευόμενες μαγνητική ενέργεια κλπ
να μην γράφω όσα έχω διαβάσει – δεν μπορώ.

Οι νόμοι της φυσικής είναι βασικοί αλλά όχι απόλυτοι.
Έχετε την εντύπωση ότι οι μηχανές του σήμερα έχουν βασιστεί στην θεωρία της σχετικότητας?
Μήπως οι φυσικοί του χθες θα αναθεωρούσαν τις απόψεις τους σήμερα?

Όλοι αυτοί που προσπαθούν να βγάλουν έστω και λίγη ενέργεια από την φύση
είναι οραματιστές καλύτερου κόσμου.
Έχουν ενεργειακή συνείδηση τέτοια που σπαταλούν την ζωή τους στη έρευνα.

Δεν έχω μετανιώσει για τις ανεπιτυχείς προσπάθειες που έχω κάνει.
Θα πρέπει να ντρέπονται αυτοί που δεν προσπαθούν.

Μερικές φορές με βοηθά να συγκεντρώνω την σκέψη μου κάνοντας σχέδια
και γράφοντας κείμενα. Άλλες φορές το βρίσκω μάταιο.

Δεν έχουν νόημα οι αντιπαραθέσεις για θέματα πίστης.
Τι και εάν το παραμύθι μου είναι αληθινό?

Είσαστε μουρλοί κάθεστε και πιστεύετε τα παραμύθια μου?
Δεν γνωρίζετε ότι είμαι σεναριογράφος?

lastid
16-01-11, 00:58
Σπύρο, η ερώτηση του Mac δεν είναι απαραίτητα εκ του πονηρού. Την ίδια απορία έχω κι εγώ, παρόλο που έχω διαβάσει στο παρελθόν προσεκτικά το σύνολο θαρρώ των αναρτήσεών σου. Πιστεύω ότι ο μεγάλος σχετικά όγκος τους απαιτεί μία περίληψη κάπου κάπου, αλλιώς είναι δύσκολο να σε παρακολουθήσει κανείς. Εξάλλου, κανένας δεν είναι τέλειος. Μπορεί ας πούμε να έχω ξεχάσει πολλά από αυτά που έγραψες μέσα στο 2010, να μην έχω χρόνο για να τα ξαναδιαβάσω ή ακόμη και να μην πιάνω τόσο εύκολα τα γραπτά σου μηνύματα. Π.χ., ενώ ο Mac ζητάει απλά ορισμό και παραδείγματα και ενώ λες ότι θα του εξηγήσεις, διαβάζω την εξήγησή σου και πάλι μένω με την απορία.

Όσον αφορά τώρα το τελευταίο σου post, υπάρχει ένα σοβαρό θέμα που με εμποδίζει να σε παρακολουθήσω και θα σε παρακαλούσα να μου πεις τη γνώμη σου.
Ένας χρησιμότατος κανόνας σε όσους παιδεύονται με τις επιστήμες γενικότερα, είναι σε ελεύθερη απόδοση ο εξής: Για να ελέγξεις την ορθότητα της θεωρίας την οποία υποστηρίζει η ερμηνεία ενός πειράματος, πρέπει να μπορείς να επαναλάβεις το πείραμα αυτό. Διαφορετικά, πιθανότατα δεν ισχύει.
Δεν μιλάμε φυσικά για γεγονότα που συμβαίνουν μία φορά στη ζωή μας ή και καθόλου, όπως η μελέτη της εποχής των παγετώνων ή ο θάνατος του ήλιου μας (όπου ακόμη κι εκεί η φύση μας επιτρέπει να αντιγράφουμε στο διαγώνισμα). Μιλάμε για γεγονότα που είναι δυνατό να τα επαναλάβουμε. Και δεν έχω υπόψιν μου επιβεβαιώσεις ως τώρα των θεωριών περί αεικινήτου από την πλειοψηφία των ανθρώπων στον χωροχρόνο μου. Οποιαδήποτε ανακοίνωση περί επιτυχούς δημιουργίας αεικινήτου έχει πέσει στα χέρια μου, έμεινε τραγικά μόνη της στο πέρασμα του χρόνου.

Εξετάζοντας λοιπόν τις θεωρίες αυτές, είμαι αναγκασμένος να ξεκινήσω από μηδενική βάση δεχόμενος ότι τίποτε από αυτά δεν ισχύει αν δεν επαληθευτεί. Ναι, υπάρχει μεγάλος όγκος ανακοινώσεων, αυτό όμως δεν μου λέει τίποτε. Μέχρι να γίνει επαλήθευσή τους από εμένα ή από κοινότητες ανθρώπων των οποίων τα επιστημονικά αντανακλαστικά εμπιστεύομαι, είμαι υποχρεωμένος να τις απορρίψω. Πρόσεξε: Δεν λέω ότι δεν ισχύουν, απλώς ρωτάω γιατί δεν μπορούμε να τα επιβεβαιώσουμε εμείς οι κοινοί θνητοί? Γιατί όσοι αναμεταδίδουν τέτοιες ιστορίες επιτυχίας, δεν είναι σε θέση να τις επιβεβαιώσουν στο εργαστήριό τους?
Στην τελική, συμφωνώ μαζί σου για την διαρκή αμφισβήτηση. Να την εφαρμόζω όμως παντού, όχι στο αντίθετο κόμμα μόνο, όπως κάνουν τα κομματόσκυλα. Γιατί φαντάζομαι ότι όλοι ψάχνουμε για την αλήθεια.

MacGyver
16-01-11, 01:49
Διαβάζοντας όλο το θέμα βλέπω ότι αν και έχεις ασχοληθεί πολύ με 'ιδιαίτερες μηχανές' και αν και αναφέρεσαι πολύ συχνά στις απώλειες, μάλλον δεν έχεις κατανοήσει ότι ασχολείσαι με εντελώς διαφορετικά πράγματα από το αεικίνητο.
Οι αναφορές γίνονται σε κατασκευές που θα μπορούσαν να χαρακτηρισθούν:
Εναλλακτικοί τρόποι: ελαχιστοποίησης απωλειών, αύξησης της απόδοσης, παραγωγής, διαχείρισης, μεταφοράς, μετατροπής και κατανάλωσης της ενέργειας.

Ο όρος αεικίνητο είναι σαφέστατος:
αει+κίνηση: Μηχανή η οποία, αφού τεθεί σε λειτουργία, συνεχίζει να λειτουργεί επ' άπειρον χωρίς την παροχή ενέργειας.

Δεν είναι υλοποιήσιμα τα αεικίνητα τύπου:
Ανεμιστήρας σε βάρκα με πανιά, δυναμό με μοτέρ ανατροφοδοτούμενα, μετασχηματιστής με ενωμένα πρωτεύον-δευτερεύον , η σβούρα, το γυροσκόπιο, Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει ...και γενικά ότι προσπαθεί να ταΐσει τον εαυτό του.
Οι αναφορές στο υδρογόνο, στον ανεμιστήρα της WC, στους ισχυρούς μαγνήτες, στους PMG , τα ρουλεμάν υψηλής απόδοσης, οι βοηθητικές μπαταρίες, τα ηλιακά κλπ δεν είναι τίποτα άλλο από καλές ιδέες για έξυπνη και διαφορετική από τα συνηθισμένα, διαχείριση της ενέργειας και των υλικών και όχι αεικίνητο.
Άν συνεπώς ανοιχτεί νέο θέμα με όλες αυτές τις ιδέες (χωρίς αναφορές στο αεικίνητο) να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις πολλούς συνταξιδιώτες.

val_mike
16-01-11, 03:45
Διαβάζοντας τα άρθρα σας ανέβηκα ακόμα ένα σκαλοπάτι στον κόσμο της μαγείας των κατασκευών..........

Όπως διάβασα σε ένα άρθρο ''το δικό μου μυαλό κινείται με άλλες στροφές''...... τό χω νοιώσει πολλές φορές μιλώντας σε ανθρώπους, με άλλα ενδιαφέροντα άλλες προτεραιότητες στη ζωή τους και γενικά διαφορετικό μήκος κύματος απο μένα. Προσπαθώντας να τους πώ ή να τους εξηγήσω κάποια πράγματα που για μένα φαίνονται πολύ εύκολα ενώ για αυτούς βουνό......
Απ'την πλευρά μου όμως έχω σπαταλήσει αμέτρητες ώρες ''σερφαρίσματος'' στο δίκτυο διαβάζοντας και βλέποντας καταπληκτικά βίντεο σε μία νέα μαγική πραγματικότητα που λέγεται όχι facebook αλλά youtube.

Χιλιάδες βίντεο που σου εξηγούν σε μερικά δευτερόλεπτα ή λεπτά τον πολύπλοκο τρόπο λειτουργίας μίας συσκευής ή ενός πειράματος ή την εφαρμογή ενός νόμου της φυσικής.

Ήδη έχω φορτώσει το θέμα με σκουπίδια αλλά θέλω να σας πώ ότι προσπαθώντας κάποιος, μπορεί να μην καταφέρει αυτό που θέλει μια ολόκληρη ζωή, μοιράζοντας με άλλους τις εμπειρίες και τα προβλήματα τους, μπορούν να κάνουν τεράστια άλματα στην επιστήμη και την τεχνολογία μέσα απο ένα απλό εργαστήριο στο υπόγειο,στο γκαράζ ή ακόμα και στο σαλόνι........

Θα συμφωνήσω ότι οι νόμοι της φυσικής αποκλείουν τη δημιουργία ενός αεικίνητου συστήματος αλλά σκεπτόμενος οτι και αυτοι γραφτήκαν απο ανθρώπους (κορυφαίους επιστήμονες που τους οφείλουμε πάρα πολλά) δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να σταματήσουμε να ονειρευόμαστε και να προσπαθούμε για κάτι άκομα καλύτερο.................

Την φωτιά την "ανακάλυψε ο άνθρωπος" (το θέτω απλά σαν παράδειγμα.....)

Τον μοχλό τον ανακάλυψε ο άνθρωπος

Τον τροχό τον ανακάλυψε ο άνθρωπος

Μπορεί να μην ανακαλύψει ένα αεικίνητο σύστημα αλλά να κάνει τεράστιο βήμα εξέλιξης στον τρόπο λειτουργίας των μηχανών που σήμερα γνωρίζουμε

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σας....

stom
16-01-11, 12:01
Ολα στο κουβα, εμπρος για τον αχταρμα.
Τι σχεση εχει το θεμα του αεικινητου στις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας? Η θεση του ειναι στην κατηγορια Ο'τι ναναι...
Η υπαρξη εξωγηινων ειναι απλα μια πιθανοτητα... Δεν υπαρχει καμμια επιστημονικη αποδειξη που να αποκλειει την υπαρξη τους.
Μπορει να ειναι πολυ μακρια, μπορει να μην συναντηθουμε χρονικα ποτέ, ομως στην απεραντοσυνη του συμπαντος κανεις δεν μπορει να αποδειξει οτι ΔΕΝ υπαρχουν. Αφου συνεβει μια φορα στο πλανητη Γη, γιατι να μην εχει συμβει κατι αναλογο καπου αλλου καποτε.
Ομως οι συζητησεις περι αεικινητου (και ακομα χειροτερα της παραγωγης ενεργειας απο το πουθενα) ειναι τουλαχιστον φαιδρες, και μειωνουν συνολικα το forum, και υποτιμουν την νοημοσυνη αυτων που διαβαζουν τις μπουρδες αυτων που εχουν μπερδεψει τη φιλοσοφια με το ρεαλισμο και την απτη πραγματικοτητα.
Ευτυχως το φορουμ διαθετει τη δυνατοτητα αποκλεισμου συγκεκριμενων χρηστων σε ατομικο επιπεδο.
Ειναι ωρα να αξιοποιηθει αυτη η δυνατοτητα.

spyropap
16-01-11, 13:46
Τι και εάν το παραμύθι μου είναι αληθινό?

Είσαστε μουρλοί κάθεστε και πιστεύετε τα παραμύθια μου?
Δεν γνωρίζετε ότι είμαι σεναριογράφος?

Αυτό δεν το έχω ξανακάνει. Αντιπαράθεση στον εαυτό μου..

Υπάρχουν και μερικοί που δεν τους αρέσω αλλά έτσι είναι αυτά, σε εμένα δεν αρέσει κανείς…
Ευχαριστώ τους γράφοντες lastid, macgyver, val_mike που διάβασαν με ενδιαφέρον
τα μηνύματα μου.

“Και καλά εγώ τα σκέφτομαι αυτά επειδή οι στροφές μου είναι διαφορετικές,
τι περίεργο που πολλοί επιστήμονες κάνουν έρευνες για μηχανές/συστήματα ενέργειας.
Γεμάτο το utube είναι από σχετικά βίντεο. Εκεί θα δείτε τέτοιες προσπάθειες, εδώ όχι.

Ακόμα κάποιοι άλλοι που είναι ποιο πονηροί παίρνουν τεράστιες επιδοτήσεις
για έρευνα και ανάπτυξη τέτοιων συστημάτων (βλέπε θέμα Εποχή του Υδρογόνου #23).

Εγώ δεν είμαι ούτε επιστήμονας αλλά ούτε αυτός που θα σας δείξει αεικίνητα που θα σας εξυπηρετούν. Πολύ απλά διότι δεν τα θέλετε.

Δεν τα θέλετε γιατί δεν μπορείτε να τα έχετε, και όσα δεν φτάνει η αλεπού δεν τα τρώει..
Εδώ δεν θα φάτε αεικίνητο, δεν έχει φαγητό για αυτούς που δεν μπορούν…”

spyropap
16-01-11, 14:28
Καλώς τον Μιχάλη από το Ηράκλειο που είναι δύναμη…

Αυτό είναι το καλύτερο που διάβασα σε αυτό το θέμα
«Ο όρος αεικίνητο είναι σαφέστατος:
αει+κίνηση: Μηχανή η οποία, αφού τεθεί σε λειτουργία, συνεχίζει να λειτουργεί επ' άπειρον
χωρίς την παροχή ενέργειας.»

Είναι πολύ καλό αστείο, καλύτερο από τα δικά μου J

Δεν έγραψα ποτέ πως θα σας δείξω αεικίνητο, ούτε ότι θα δώσω αποδείξεις για την λειτουργία
τέτοιων μηχανών.
Εδώ γράφω απόψεις μου και σε όποιον αρέσουν.

Να μην σας κουράζω, είμαι θετικός σε μηχανές/συστήματα παραγωγής ενέργειας, φτιάξτε τα.
Παραπέμπω στο μήνυμα #30 του Παύλου.

taxideytis
16-01-11, 18:48
δεν υπάρχει αεικίνητη μηχανή στον γνωστό μας κόσμο. Όλα τρώνε. ΟΛΑ.

spyropap
16-01-11, 21:19
Ταξιδευτή και λοιποί ταξιδεμένοι.
Μεγάλη σημασία έχει τι και πόσο τρώνε όλα αυτά που τρώνε.
Νομίζω ότι αυτό που δεν τρώει ίσως κάνει δίαιτα J
Σίγουρα κάτι θα φάει κι αυτό. Άκουσα για κάτι δωρεάν φασολάδες στο σύνταγμα..

Τώρα που είναι εποχή αναγκαστικής δίαιτας (κρίση το λένε τώρα)
όλο και περισσότεροι ενδιαφέρονται για Α.Π.Ε.

Έχει σημασία εάν μια μηχανή είναι αεικίνητη ή όχι?
Σημασία έχει τι είναι αυτό που τρώει και πόσο τρώει.

Μπράβο σου Ταξιδευτή για την δουλειά και το ρίσκο που παίρνεις για την κατασκευή σου.
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση που έκανες και θα κάνεις.
Έχεις μεγάλο όφελος την τεχνογνωσία παραγωγής ενέργειας * * * * * *
Θα ήθελα να σου προτείνω να πειραματιστείς με καθέτου άξονα φτερωτή.
Περισσότερα στο Ανεμογεννήτρια κανείς?

taxideytis
17-01-11, 17:24
ok σημασία λοιπόν για μια μηχανή έχει να τρώει το ελάχιστο...
οπότε ακυρώνουμε το αεικίνητο...διότι άλλο το αεικίνητο (λόγω ετυμολογίας) και άλλο μια μηχανή που τρώει ελάχιστ. Διότι σκοπός της μηχανής είναι να παράγει. Αν δεν παράγει κάτι τι να την κάνουμε; ή δεν έιναι έτσι;

αεικίνητο θάταν μια βολίδα στο διάστημα...αλλά και εκεί υπάρχει ενέργεια έτσι δεν είναι; Για να ξεκινήσει...και θάναι αεικίνητη (η βολίδα) μέχρι να τρακάρει κάπου...

spyropap
17-01-11, 17:51
Η βολίδα στο διάστημα θα ήταν για μερικό χρόνο αεικίνητη, μέχρι να την καταπιεί κάποια
τρύπα ή πεινασμένος περαστικός εξωγήινος J
Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση κάπου θα πήγαινε η βολίδα και ίσως να συνέχιζε την κίνηση
προς άγνωστη κατεύθυνση/χωροχρόνο.
Θεωρητικά ακόμα και εάν διαλύονταν σε μικρά σωμάτια αυτά θα συνέχιζαν αέναη κίνηση μέχρι
την μετάλλαξη της ενέργειας σε κάτι άλλο..

Και βέβαια δεν ψάχνουμε για αεικίνητο όταν είμαστε ξύπνιοι.
Αυτός ο Αλέκος που ενδιαφέρεται και άνοιξε το θέμα έκανε πολύ καλά που εξαφανίστηκε.
Έτσι και εμφανιζόταν θα την άκουγε με τρόπο αεικίνητο από όλες τις μεριές..

Προτείνω να γίνει αυτό το θέμα χώρος ανάρτησης γενικών πληροφοριών σχετικών με
αεικίνητο, δίχως να σχολιάζουμε τα κίνητρα και τις αντιλήψεις των γραφόντων.
Έτσι ή αλλιώς το θέμα είναι αεικίνητο στα μυαλά τόσων ανθρώπων.

spyropap
01-03-11, 12:15
Έπιασε σκόνες αυτό το ωραίο θέμα..
Μετά τον ιάπωνα που λέει την γνώμη του στο 0:30 παίζει ο μάγος..
Εδώ σε θέλω Παναγιώτη να μας πεις πως το κάνει (εάν το βίντεο είναι αληθινό).
http://www.youtube.com/watch?v=ghj8ZzlaEXU (http://www.youtube.com/watch?v=ghj8ZzlaEXU)

Αυτό για τον Νίκο και όχι μόνο.
Όσοι τα διαβάσουν να μην κρατούν κανένα καλάθι διότι δεν θα μαζέψουν ορατή ενέργεια.
Είναι αόρατη ενέργεια από άλλη διάσταση -ζώνη λυκόφωτος – ο Λιακος ξέρει…
Και ο Βιλχεμ Ραιχ ήξερε αλλά έφαγε το ξύλο της αρκούδας επειδή κορόιδευε τον κόσμο.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7244 (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7244)

navar
01-03-11, 14:50
[SIZE=3]Και ο Βιλχεμ Ραιχ ήξερε αλλά έφαγε το ξύλο της αρκούδας
γειά σου ρε σπύρο με τα ωραία σου !
τι μου θύμισες .,...... πάνε πολλά χρόνια που έχω διαβάσει το "Ακου ανθρωπάκο" του βίλχεμ..........

lepouras
01-03-11, 20:49
Σπύρο εμένα το βίντεο αυτό που μου δίνει την εντύπωση ότι, γυάλινο τραπέζι και μάλλινη μπλούζα ( για τέτοια μου μοιάζει ) μάλλον παιχνίδι με στατικό ηλεκτρισμό κάτι παίζει όπως τρίβονται τα χέρια στο τραπέζι.

spyropap
01-03-11, 21:54
Σε 00:00:36 ως 00:00:39 (ένδειξη εικόνας) δεν φαίνεται να ακουμπά τα χέρια/μπλούζα/αγκώνες στο γυάλινο τραπέζι.
Μα ακόμα και εάν τα έτριβε επίτηδες θα μπορούσε να πετύχει αυτό το αποτέλεσμα?
Όποιος νομίζει ότι μπορεί να βρει τρόπο να αναπαράγει το παραπάνω τρικ ας μας εξηγήσει πως γίνεται.
Τι δεν έχετε γυάλινο τραπέζι?

lepouras
01-03-11, 22:02
Τι δεν έχετε γυάλινο τραπέζι?

:blushing: πειράζει? :crying: δεν θα το ξανακάνω :blushing:.προλαβαίνω να αγοράσω ένα η είναι αργά πια για μένα? :001_tt2:

spyropap
02-03-11, 01:45
Ούτε κι εγώ έχω γυάλινο τραπέζι για να δοκιμάσω εάν η τριβή μπορεί να επηρεάσει την
μικρή χάρτινη πυραμίδα όπως παρουσιάζεται.
http://www.youtube.com/watch?v=ghj8ZzlaEXU (http://www.youtube.com/watch?v=ghj8ZzlaEXU)

Ίσως όμως κάποιος που έχει να το προσπαθήσει και να μας πει εάν το τρίψιμο της επιφάνειας
μπορεί να έχει αυτό το αποτέλεσμα.

Αλλά ακόμα κι εάν κάποιος προσπαθήσει να τρίψει το γυαλί πώς να μπορέσει να ελέγξει τον στατικό
ηλεκτρισμό? Μήπως αυτός συγκεντρώνεται στο ποτήρι?
Ας δούμε και την γνώμη άλλων – τι νομίζουν γι αυτό.

Πάντως είναι εντυπωσιακό. Μακάρι να είναι κάτι απλό και εύκολο για να μάθουμε να το κάνουμε.

lepouras
02-03-11, 01:48
πάντως άμα πετύχω κανένα τραπεζάκι τέτοιο πουθενά θα παίξω μέχρι δακρύων,:lool:

Takiss
02-03-11, 03:47
Νέυτων… Διατύπωσε έναν από τους σημαντικότερους νομούς της Φυσικής ( Βαρύτητα = έλξη )

spyropap
02-03-11, 11:26
Καλώς τον Τάκιςς. Πολύ σχετικό.. Θα πρέπει να κοιμόσουν όρθιος όταν το έγραφες εέ;
Τρομερός ο Νεύτων. Τόσο πολύ εκτιμάς έναν καπιταλιστή αυταρχικό χασάπη;
Μάλλον τον εκτιμάς ως μαθηματικό και φυσικό τςςς. Να έγραφες για τον Καραθεοδωρή μάλιστα..
Δεν θα μας έπεφτε ο ουρανός στο κεφάλι εάν δεν υπήρχε ο Νεύτωνας.
Σιγά τον τρίχα. Ούτε για φτύσιμο…

-nikos-
02-03-11, 11:39
[QUOTE=spyropap;418222]Έπιασε σκόνες αυτό το ωραίο θέμα..
Μετά τον ιάπωνα που λέει την γνώμη του στο 0:30 παίζει ο μάγος..
Εδώ σε θέλω Παναγιώτη να μας πεις πως το κάνει (εάν το βίντεο είναι αληθινό).
http://www.youtube.com/watch?v=ghj8ZzlaEXU (http://www.youtube.com/watch?v=ghj8ZzlaEXU)

-
-
σπυρο απορω που δεν καταλαβες το κολπο
το χαρτι ητε εχει καπου κρυμενο μεταλο ητε ειναι ολο απο
μεταλο και αυτος ο τυπος εχει στον καρπο του κρυμενο μαγνητη ,
δεν εχω ορεξη να το κανω να το μαγνητοσκοπησω και να το ανεβασω στο υου τιουμπ
αλιως οχι απλα θα κουνουσα το χαρτι αλλα θα παρηγαγα και ρευμα με αυτο
ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΤΑ ΜΑΝΙΚΙΑ

ο σιγκεκριμενος τυπος μπορει να εχει χρεισιμοποιησει μαιικ απ για την δουλεια του για να
κρυψει τον μαγνητη αν και μπορεις να βαλεις ενα μεγαλο μεσα στο παντελονι σου.
[στο εμποριο υπαρχει και αυτοκολιτο για τον επιχιλιο ερπιτα,τη φιλας τη γκομενα και δεν
καταλαβενεις οτι εχει ανιξει ο βεζουβιος κατω απο την γλωσσα σου]

spyropap
02-03-11, 12:18
Χαρτί με μέταλλο ή από μέταλλο είναι η δική σου εξήγηση. Δεν είναι κακή. Φαίνεται πως αυτό το χαρτί το ξετυλίγει και το δίνει στα παιδιά μετά το τρικ για να το δουν.
Πιθανόν να είναι ταχυδακτυλουργός και να μην έδωσε το μέταλλο αλλά μόνο το χαρτί.
Είναι μια λογική εξήγηση. Δύσκολο να καταλάβεις εάν δεν τον έχεις εμπρός σου.
Δεν φτάνει μόνο να προσπαθήσεις να αναπαράγεις το τρικ πρέπει να πείσεις κιόλας ότι γυρίζεις μόνο ένα κομμάτι χαρτί.
Στο παντελόνι δεν νομίζω να έβαλε μαγνήτες. Ίσως στα μανίκια.

Takiss
02-03-11, 13:05
Νέυτων… Διατύπωσε έναν από τους σημαντικότερους νομούς της Φυσικής ( Βαρύτητα = έλξη )


Καλώς τον Τάκιςς. Πολύ σχετικό.. Θα πρέπει να κοιμόσουν όρθιος όταν το έγραφες εέ;



Κοιμόμουν όρθιος, γιατί με στείλανε η ΜΠΟΥΡΔΕΣ που λες...

lastid
02-03-11, 14:27
Ελπίζω Spyros πως δεν υπονοείς ότι ο τύπος σπρώχνει ένα απλό χαρτί με οργονοενέργεια...
Όλο το στήσιμο σφυρίζει από χιλιόμετρα μακρυά ότι είναι ένα καλοστημένο ταχυδακτυλουργικό τρυκ.
Οι θεατές μπορεί να είναι απλά συγγενείς και φίλοι, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο.
Λίγα μεταλλικά ρινίσματα κολλημένα στην άκρη ενός χαρτιού με ίδιο χρώμα.
Ένα πηνίο στην άκρη του μανικιού, στο αριστερό χέρι από ότι βλέπω και τέλος.

spyropap
02-03-11, 14:49
Takiss δεν με ενοχλεί καθόλου που πιστεύεις ότι γράφω μπούρδες. Άλλωστε εάν δεν σου αρέσουν μπορείς να αλλάξεις κανάλι.
Ίσως πάλι θέλεις να μείνεις εδώ να παρακολουθείς μπούρδες. Δική σου η επιλογή.

Για να διαπιστώσω εάν θα μπορούσε να υπάρχει κρυμμένο μέταλλο στην χάρτινη πυραμίδα έκανα την δοκιμή.
Έκοψα ένα κομματάκι λεπτή λαμαρίνα μεγέθους 2 χιλιοστών, άνοιξα το χαρτονάκι της πυραμίδας μου στην άκρη έβαλα λίγη κόλλα και το φύτεψα μέσα έτσι ώστε με δυσκολία να διακρίνεται.
Την γωνία που έβαλα το μέταλλο σημάδεψα με στυλό. Τα έβαλα μέσα σε ποτήρι.
Έπειτα προσπάθησα με μαγνήτη να γυρίσω την χάρτινη πυραμίδα να δω εάν γίνεται.
Προσπάθησα με μικρό μαγνήτη, και με μεγαλύτερο. Βέβαια η χάρτινη πυραμίδα γύριζε αλλά..
Για να γυρίζει ακόμα και με μεγάλο δυνατό μαγνήτη έπρεπε να πλησιάσω το μαγνήτη 2-3 εκατοστά από το ποτήρι. Σε μεγαλύτερη απόσταση δεν κουνιόταν.

Αυτός δεν φαίνεται να πλησίασε κάτι τόσο κοντά στο ποτήρι εκτός από τα χέρια του.
Ακόμα και μαγνήτες εάν είχε στα μανίκια δεν θα μπορούσαν να γυρίσουν το χαρτί σε περίπτωση που είχε μέταλλο.
Και ο τρόπος με τον οποίο φαίνεται στο βίντεο ότι η χάρτινη πυραμίδα γυρίζει είναι εντελώς διαφορετικός από μια απλή έλξη.
Έτσι κατάληξα ότι με κρυμμένο μέταλλο στο χαρτί και μαγνήτες εγώ δεν μπορώ να κάνω το ίδιο.
Ποιός θέλει να προσπαθήσει;


18894

-nikos-
02-03-11, 14:58
εισαι απιστευτος, με εκανες να το ξαναδω.
δεν αλαξε η γνωμη μου ομως.

aris285
02-03-11, 16:04
Σπυρο αν εβαζες και στοις 4 γωνιες λαμακια μηπως βελτιωνόταν η κατασταση?

spyropap
02-03-11, 17:29
Υπερβολική δοκιμή Νο2
Βλέπουμε μαγνήτες βάρους 15 κιλών και αντί για την χάρτινη πυραμίδα κομμάτι λάμα από κοπίδι.
Πραγματικά καλύτερο το αποτέλεσμα με μεγαλύτερη λάμα αλλά που να την κρύψεις;
Και οι μεγάλοι μαγνήτες σταματούν να τραβούν μετά τα 30 εκατοστά. Αυτούς που να τους κρύψεις;
Έτσι τέλος με τους μαγνήτες δεν γίνεται.

Για να γυρίσεις μια μεταλλική πυραμίδα μεγέθους 4 εκατοστών με τον τρόπο που φαίνεται χρειάζεσαι ηλεκτρομαγνήτη και κατάλληλο κύκλωμα που να μπορεί να περιστρέφει το μαγνητικό πεδίο ανάλογα με τις κινήσεις των χεριών.
Μου φαίνεται δύσκολο αλλά σε ένα φτιαχτό βίντεο όλα είναι πιθανά. Είναι ψεύτικο;


18901

Takiss
02-03-11, 17:40
Πρώτα από όλα, η απαντήσει μου ήταν ανάλογη της συμπεριφορά σου.

{ Πολύ σχετικό.. Θα πρέπει να κοιμόσουν όρθιος όταν το έγραφες εέ; }

Δεύτερον όσο για το παράδειγμα με την βολίδα στο διάστημα ( στο κενό ) θα σταματήσει θέλοντας και μη από την βαρύτητα τον πλανητών, φεγγαριών, μαύρων οπών ,και άλλον ουράνιων σωμάτων που το έλκουν και αυτό με την σειρά του έλκη αυτά (ανάλογος την μάζα, τους )
Το ίδιο Ισχείη και στην περίπτωση του Ταχυδακτυλουργού (μαγνητισμός αποτέλεσμα της Βαρύτητας)

spyropap
02-03-11, 17:54
Συγχώρα με καλέ μου που σε εκνεύρισα. Μα αυτόν τον απαίσιο τον Νεύτωνα που μου έριξες τι να κάνω κι εγώ;
Ξέχασε τα και πάμε για μπύρες στην μεγάλη άσπρη πυραμίδα!

spyropap
05-03-11, 18:47
Μετρώντας τον ανύπαρκτο χρόνο, πάνω στο θρόνο, πίσω από τη μάσκα, μέσα στο κουτί, διαστροφή.

Εποχή για καρνάβαλους, άλλοι φορούν μάσκες και άλλοι ρίχνουν τις μάσκες.
Μερικές φορές αυτοί που τις ρίχνουν είναι καλύτερα μασκαρεμένοι από αυτούς που τις φορούν.
Έτσι κι εγώ σας δείχνω ένα προσωπείο ή το αληθινό μου πρόσωπο;

Τι λέγαμε - για το κόλπο με τον δήθεν μάγο..
Λοιπόν δεν μπόρεσα να μείνω ήσυχος. Ήθελα να πετύχω το τρικ με τον τρόπο που το έκανε εκείνος.
Αφού συμπέρανα ότι ο τύπος πρέπει να είχε επάνω του ηλεκτρονικά και ηλεκτρομαγνήτη, βάλθηκα να το κάνω.

Οι προηγούμενες δοκιμές δεν πλησίασαν καθόλου το ζητούμενο που είναι με τα χέρια σε απόσταση περίπου 5-10 εκατοστών από το ποτήρι να γυρίζει την χάρτινη πυραμίδα. Στην νέα μου προσπάθεια έχω καλύτερα αποτελέσματα.

Θεωρώ ότι έχει μπαταρίες και μικρό κύκλωμα οδήγησης ηλεκτρομαγνήτη πιθανόν στις τσέπες του.
Πρέπει να έχει στα μανίκια του επιφάνειες με τυπωμένο πηνίο και καλώδια.
Αυτά τα πηνία ηλεκτρομαγνήτες θα πρέπει να είναι ειδικής κατασκευής λεπτά ώστε να μην φαίνονται στα μανίκια.
Έστω ότι έβαλε μέσα στην χάρτινη πυραμίδα με γρήγορη κίνηση εσωτερική πυραμίδα με μαγνήτες.
Η πυραμίδα θα πρέπει να έχει εσωτερικά μερικούς ισχυρούς neodymium μαγνήτες.
Άλλωστε όταν τελειώνει την παρουσίαση δεν φαίνεται να ελέγχουν το εσωτερικό μέρος της πυραμίδας.

Τυχαίνει να έχω μερικά κατάλληλα υλικά από παλαιότερη κατασκευή.
Έτσι χρησιμοποίησα ένα επίπεδο πηνίο που είχα φτιάξει για συσκευή μαγνητοθεραπείας.
Αυτό το πηνίο που τύλιξα επάνω σε επιφάνεια δίσκου CD κάνει μαγνητικό πεδίο με εμβέλεια περί το ½ μέτρο.
Παρότι είναι λίγο μεγαλύτερο σε διάμετρο από αυτό που θα μπορούσε να κρυφτεί στα μανίκια είναι ένα πηνίο κατάλληλο για την δοκιμή.
Στις φωτο φαίνεται πως έχω δοκιμάσει και ένα άλλο πηνίο πιο σύνηθες με δύο καρούλια σύρμα που όμως οι διαστάσεις του το κάνουν αδύνατο να κρυφτεί.

Τα πηνία ηλεκτρομαγνήτες οδηγεί ένα κύκλωμα PWM με τάση 12V και ισχύ περί τα 3-4 watt.
Και τα δύο πηνία μπόρεσαν να γυρίσουν την πυραμίδα με τους μαγνήτες σε απόσταση 7-8 εκατοστά.
Η πυραμίδα όμως δεν περιστρέφονταν. Για να περιστραφεί θα πρέπει να κουνά ο παρουσιαστής με επιδέξιο τρόπο τα χέρια του με τους πήχεις σε απόσταση 7-8 εκατοστά από το ποτήρι.

Δύσκολο κόλπο αλλά εφικτό.
Για να πετύχει το κόλπο αυτό θα πρέπει ο παρουσιαστής να ξεγελάσει τους θεατές σχετικά με το περιεχόμενο της χάρτινης πυραμίδας και να έχει επάνω του όλα αυτά που χρειάζονται με κατάλληλο μέγεθος ώστε να μην είναι εμφανή.
Δεν ξέρω κιόλας μήπως έχει καλώδιο να παίρνει 230V ή μίνι αντιδραστήρα στο στήθος όπως ο iron man…

1896518966
1896718968

sbolakis
12-04-11, 21:28
γεια σας παιδια για δειτε αυτο http://www.youtube.com/watch?v=x6wVwYYZqeg&feature=related

Nitse
18-04-11, 20:35
χμμμ
http://miastala.com/s/archives/4078

http://www.youtube.com/watch?v=ZNsBCi5e2ws

οτι ναναι .

-nikos-
18-04-11, 21:17
και ενας ελληνας
http://www.youtube.com/watch?v=cqrBDooCqis&feature=related
με εναν εκεντροφορο και πλαστικα ωστηρια θα το φτιαχνε καλυτερα ο τυπος.

-http://www.youtube.com/watch?v=bssBAb6EzM4&feature=related

spyropap
18-05-11, 17:54
Σχόλια για τα παραπάνω post
#75
Για KAPANADZE generator δεν μπορώ να εκφέρω άποψη διότι δεν έχω σχετική εμπειρία.
Πρόκειται για γεννήτρια ρεύματος που λειτουργεί με υψηλό βολτάζ και εκμεταλλεύεται την διαφορά δυναμικού μεταξύ της μηχανής και της Γης.
Μπορείτε να δείτε κι αυτό που είναι τεχνολογία ανώτερου επιπέδου.
http://www.youtube.com/watch?v=wV560xfYSJ0&feature=player_embedded# (http://www.youtube.com/watch?v=wV560xfYSJ0&feature=player_embedded)!

#76
Ο εφευρέτης Νίκος Κουφέλης που παρουσιάζει τον ηλεκτρικό κινητήρα του δεν είναι πρωτότυπος.
Είναι γνωστό για πολλές δεκαετίες ότι μπορούμε να πάρουμε την επιστροφή ρεύματος που τροφοδοτούμε επαγωγικό ηλεκτρικό κινητήρα και να την αξιοποιήσουμε Back Electro-Motive Force (BEMF).
Η επιστροφή ρεύματος από τα πηνία μπορεί να είναι μεγαλύτερου βολταζ αλλά όχι απαραίτητα μεγαλύτερης ισχύος.
Έτσι σε πειραματικά μοντέλα δικά μου και άλλων φαίνεται ότι μπορούμε να φορτίζουμε με αυτή την ενέργεια δεύτερη συστοιχία μπαταριών αλλά.. Όταν αδειάσουν οι μπαταρίες Α τότε οι μπαταρίες Β θα είναι μισογεμάτες.
Δυστυχώς αυτό είναι το συμπέρασμα που προήλθε από παρόμοιες δικές μου δοκιμές.
Ίσως να μην ήταν αρκετή η ενέργεια προς τις μπαταρίες Β. Κατασκευαστικές λεπτομέρειες παίζουν μεγάλο ρόλο.

Πολλοί είναι αυτοί που έχουν παρουσιάσει επαγωγικούς κινητήρες και φορτίζουν με αυτούς μπαταρίες (γεμάτο το utube – βλέπε Bedini motor)
http://www.youtube.com/watch?v=0-3pfepsou0&feature=relmfu (http://www.youtube.com/watch?v=0-3pfepsou0&feature=relmfu)
http://www.youtube.com/watch?v=Qofqi9dMqwE (http://www.youtube.com/watch?v=Qofqi9dMqwE)
http://www.youtube.com/watch?v=edeUU_3Q-Pk (http://www.youtube.com/watch?v=edeUU_3Q-Pk)
http://www.youtube.com/watch?v=ttY7yLXZSpo&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=ttY7yLXZSpo&feature=related)
http://www.wilhoit-az.com/mark/free_energy/MAllen7424_4fps.html (http://www.wilhoit-az.com/mark/free_energy/MAllen7424_4fps.html)

#77
Μαγνητικά παιχνίδια μπορούν ίσως να λειτουργούν αλλά είναι αυτά αποδοτικά;
Της ίδιας κατηγορίας συσκευές τύπου “αεικίνητες”. Είναι χρήσιμες;
Σίγουρα είναι έξυπνα δημιουργήματα τουλάχιστον εικαστικής σημασίας.
http://www.youtube.com/watch?v=SZjNbjhxgt4&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=SZjNbjhxgt4&feature=related)
http://www.youtube.com/watch?v=Bvei4oGBd3A&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=Bvei4oGBd3A&feature=related)
http://www.youtube.com/watch?v=HuyDutRcNDY&NR=1 (http://www.youtube.com/watch?v=HuyDutRcNDY&NR=1)

geolyk
26-07-12, 20:38
http://www.youtube.com/watch?v=XG9chgbbweQ&feature=results_main&playnext=1&list=PLB28218781B1E2A15


δες αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=Fv53K9MnDuM&feature=related

agis68
26-07-12, 21:18
Κάποτε ένας γνωστός μου ταξιτζής μου είχε προτείνει την ιδέα ενός αεικινήτου μηχανισμού που θα μπορούσε να προσαρμοστεί στην οροφή ενός αυτοκινήτου. Η ιδέα ήταν να τοποθετηθεί μια γεννήτρια με έλικα (ανεμογεννήτρια) η οποία με την κίνηση του οχήματος μέσα στον σέρα θα παρήγαγε ηλεκτρική ενέργεια και θα επέστερφε την ενέργεια πίσω στο αυτοκίνητο μέσω ενός ηλεκτροκινητήρα κάνοντας μεγάλη οικονομία ενέργειας. Του απάντησα ότι είναι ανέφικτο διότι η ενέργεια θα προήρχετο από την κίνηση του αυτοκινήτου (αγνόησα την περίπτωση να υπήρχε αντίθετος άνεμος διότι δεν μας ενδιέφερε) και η αντίδραση της έλικας θα φρενάριζε το όχημα (το καταλαβαίνει και ένας μαθητής της Α Λυκείου). Ο τύπος όμως δεν μπορούσε να το καταλάβει...

Η ιδέα του αεικίνητου παραβιάζει την αρχή διατήρησης της ενέργειας και γιαυτό το λόγο χαρακτηρίζεται "ανέφικτη" και όχι "αδύνατη", για να είμαστε επιστημονικά ακριβείς.

είσαι απόλυτα σωστός Δημήτρη και στην ορολογία και στην επιχειρηματολογία...Το αεικίνητο φαντάζει να είναι το αγιο Δισκοπότηρο της ηλεκτρικής ενέργειας και ως τετοιο το κυνηγουν πολλοί. Ομως παραβιάζει νόμους και όχι κανονες και για αυτό είναι ανέφικτο!!!

mariosinsuex
26-07-12, 22:34
Το έχουμε ξαναπεί ρε παιδιά αυτό.....
Η πιο ικανή και αποδοτική λύση για αεικίνητη ενέργεια,είναι η φέτα με βούτυρο ή μαρμελάδα,δεμένη στην πλάτη μιας γάτας.........

geolyk
29-07-12, 12:52
διαβασα ολα τα Post

αλλα κανενας δεν ειπε οτι το εκανε και δεν δουλεψε ολοι απαντατε θεωρητικα οτι δεν δουλευει, το εχει κανει κανεις?

μποζονιο
29-07-12, 12:55
αν το ειχε κανει καποιος δε θα το λεγε εδω μεσα.

agis68
29-07-12, 13:09
συμφωνώ....είναι πολλά τα λεφτά!!!!

mariosinsuex
29-07-12, 13:14
Τέλεια τότε......
Φτιάχτο, παρουσίασέ το,και εκτός από το Ετήσιο βραβείο τεχνολογίας,θα πάρεις και την σύνταξή μου,του μήνα που θα το παρουσιάσεις.........


:) :) :)

agis68
29-07-12, 13:18
εννοουσα για αυτους που ΘΑ το κάνουν.....πάντως πιστεύω πως αν είχε επιτευχθεί εστω απο εναν επιστήμονα ακόμη και μη πανεπιστημιακό θα είχε βουήξει η πιάτσα....ασε που θα έλυνε πολλά προβλήματα σημερινά....

mariosinsuex
29-07-12, 13:40
εννοουσα για αυτους που ΘΑ το κάνουν.....πάντως πιστεύω πως αν είχε επιτευχθεί εστω απο εναν επιστήμονα ακόμη και μη πανεπιστημιακό θα είχε βουήξει η πιάτσα....ασε που θα έλυνε πολλά προβλήματα σημερινά....


Δεν απευθυνόταν σε σένα Άγη μου,συγνώμη,δεν έκανα παράθεση.......


Στον αγαπητό geolyk,(αγορίνα,πίστεψέ με,ότι όντως θα έλυνε πολλά.....μα πάρα πολλά προβλήματα,σε όλους τους επιστημονικούς και ιατρικούς σκοπούς).
Κάποια στο πολύ μέλλον..........

μποζονιο
29-07-12, 15:39
γιατι επιτιθεστε μεταξυ σας?...τα ειρωνικα σχολια δε βγαζουν πουθενα

mariosinsuex
29-07-12, 16:20
........Ποτέ δεν επιτέθηκα σε κανένα, (στην περίπτωση που αφορά τα σχόλιά μου).....
Ίσα ίσα που τον τελευταίο καιρό,σκέφτομαι να ανεβάσω ένα post,περί του θέματος.....γιατί τον τελευταίο καιρό μάλλον έχουν αυξηθεί ανησυχητικά,και δραματικά οι εναντιώσεις σε εχθρικό ύφος.....!
Τι διάολο....πιθανολογώ ότι είναι κάτι παροδικό,και θα περάσει γρήγορα......(και φυσικά να μην αφήσει "κουσούρια)....
Σχετικά με το παρών θέμα,μακάρι να βγει κάτι το θετικό,από την προσπάθεια του φίλου μας,(εγώ το έχω περισσότερο ανάγκη αυτό(τη μηχανή συγκεκριμένης λειτουργίας),από οποιονδήποτε.Θα με έσωνε ώς προς την ποιότητα ζωής μου.Και πολύ απλά το έθεσα ως λιγάκι περισσότερο ως διασκεδαστικό σχόλιο.
Τώρα αν αυτό ενόχλησε....τι να πω..... Anyway.....

vasilllis
29-07-12, 16:22
τι να επιτευχφθει ρε παιδια? να γινεται η κινητικη ενεργεια σε ηλεκτρικη και παλι σε κινητικη και να περισευει και μισο κιλο ρευμα?

Παντως τα ηλεκτροπαραγωγα ζευγη που κατασκευαζουν ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ο κινητηρας (βενζινη-πετρελαιο-αεριο) ειναι ΠΑΝΤΑ μεγαλυτερος απο οτι η γεννητρια.δηλαδη 30kw κινητηρας σε 20kw γεννητρια.γιατι αραγε???

Γιώργος Φυσικός
29-07-12, 16:49
γιατί λοιπόν;

duomax03
29-07-12, 17:40
ρε παιδιά είναι αλήθεια ότι μπορεί να φτιάξεις αεκίνητο από την ενέργεια που εκλύεται από την σεξουαλική επαφή ; Λένε ότι το μο@@@νι της γυναίκας είναι γεννήτρια αεκίνητης ενέργειας...Τι λέτε για αυτό ;

Nickolaos
29-07-12, 17:54
ρε παιδιά είναι αλήθεια ότι μπορεί να φτιάξεις αεκίνητο από την ενέργεια που εκλύεται από την σεξουαλική επαφή ; Λένε ότι το μο@@@νι της γυναίκας είναι γεννήτρια αεκίνητης ενέργειας...Τι λέτε για αυτό ;
Η μόνη περίπτωση που ο συντελεστής θα είναι πάνω απο 1.Που να ήξερε ο carnot τότε:lool:

agis68
29-07-12, 19:58
Η μόνη περίπτωση που ο συντελεστής θα είναι πάνω απο 1.Που να ήξερε ο carnot τότε:lool:

προφανώς ο κος Carnott ειχε να δει pussy καποιες δεκαετίες...θα βρομαγε και γρασσο και πετρέλαιο πια να τον ακουμπήσει.......εκανε τα εμβολα και ησυχασε....ο σιγμουντ θα μιλαγε για προέκταση του φαλου και αλλα τετοια....

Κυριακίδης
29-07-12, 20:09
Μια απορία το παρακάτω είναι ή δεν είναι αεικίνητο? και οπωσδήποτε δεν είναι απάτη.
http://www.youtube.com/watch?v=EBPPc_JAm6g&feature=related

Γιώργος Φυσικός
29-07-12, 20:34
βλέπεις τη φλασιά κάθε φορά που η μπαλίτσα περνάει το άκρο αριστερά σημείο;

μάντεψε τι σημαίνει...

Κυριακίδης
29-07-12, 21:03
βλέπεις τη φλασιά κάθε φορά που η μπαλίτσα περνάει το άκρο αριστερά σημείο;

μάντεψε τι σημαίνει...

Εννοείς τα "σπασίματα " που κάνει στην εικόνα του βίντεο? ..... καλά εντάξει ας πούμε .

Κανονικά κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω και δεν μπορώ να καταλάβω π.χ. όπως στο παρακάτω που θεωρητικά αν το δούμε σε ευθεία και υποτίθεται με άπειρους μαγνήτες ή σε κυκλική διάταξη ... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πιθανόν να ΜΗΝ γίνεται? και ποιος ο λόγος?

http://www.youtube.com/watch?v=Vo2-Qb3fUYs

Εντάξει είδα και κάτι βίντεο που δείχνει τα κυλινδρικής διάταξης με τους μαγνήτες σε κωνική επίσης διάταξη εις πολλαπλούν και εκεί κατάλαβα γιατί δεν γυρίζει συνεχόμενα και θέλει υποβοήθηση κάθε τόσο. όμως στο παραπάνω βίντεο και πάλι ισχύει ? ... Γιατί στο παραπάνω βίντεο δεν έχουμε την κωνική διάταξη τοποθέτησης των μαγνητών και άρα λογικά θα πάει καλά .... ή μου ξεφεύγει κάτι?

kpetros
29-07-12, 21:17
νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να το δοκιμασεις , να απογοητευτεις και να κατανοησεις πραγματικα πως δεν υπαρχει αεικινητο ανεξαρτητου βαθμου .
οταν ξαπλαρεις τα βραδυα στο μυαλο παιζουν πολλες ιδεες , που απο την λογικη σου φαινονται υλοποιησημες , ομως οι αριθμοι εχουν αλλη αποψη :P

Γιώργος Φυσικός
29-07-12, 21:28
Εννοείς τα "σπασίματα " που κάνει στην εικόνα του βίντεο? ..... καλά εντάξει ας πούμε .

είναι μοντάζ. εκείνο το σημείο είναι που έχει βάλει τη λούπα.


νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να το δοκιμασεις , να απογοητευτεις και να κατανοησεις πραγματικα πως δεν υπαρχει αεικινητο ανεξαρτητου βαθμου .

εξήγησέ μου: γιατί το ηλεκτρόνιο σε τροχιά γύρω από το προτόνιο δεν είναι αεικίνητο 3ου τύπου; τριβές δεν έχει, κινείται για πάντα.

μποζονιο
29-07-12, 21:59
οπως και οι τροχιες των πλανητων... :wiink: αλλα αν τους πεις να σταματησουν μπορει και να το κανουν για να μην υπαρχει κανενα αεικινητο στον μακροκοσμο..

Γιώργος Φυσικός
29-07-12, 22:07
οι τροχιές των πλανητών φθίνουν. (edit: γενικότερα, αλλάζουν. αργά μεν, αλλά αλλάζουν. ακόμα και στο συμπαντικό κενό υπάρχουν παράγοντες τριβής)

μποζονιο
29-07-12, 22:14
Ναι οι τροχιες μπορει να αλλαζουν θεση αλλα δε σταματουν ποτε.. οποτε ειναι μια μορφη αεικινητου λογω βαρυτητας!

kpetros
29-07-12, 23:08
είναι μοντάζ. εκείνο το σημείο είναι που έχει βάλει τη λούπα.



εξήγησέ μου: γιατί το ηλεκτρόνιο σε τροχιά γύρω από το προτόνιο δεν είναι αεικίνητο 3ου τύπου; τριβές δεν έχει, κινείται για πάντα.


προφανος επιδη η κβαντικη φυσικη δεν μπορει να εφαρμοστει στα μεγαλα μεγεθη ... υποθετω!
επισης συμφωνα με τον θεο morgan freeman , το ηλεκτρινιο περικλιετε απο "κενο" , οποτε προφανος το κανει αδυνατο να σταματισει

μποζονιο
29-07-12, 23:13
διαβασε το ποστ παραπανω

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 00:38
προφανος επιδη η κβαντικη φυσικη δεν μπορει να εφαρμοστει στα μεγαλα μεγεθη ... υποθετω!
επισης συμφωνα με τον θεο morgan freeman , το ηλεκτρινιο περικλιετε απο "κενο" , οποτε προφανος το κανει αδυνατο να σταματισει

Πρώτα πρώτα, η κβαντική θεωρια ισχυει ανεξαρτητως μεγεθους. Δευτερον, μιλαμε για ηλεκτρονιο γυρω απο πυρηνα... Πού είναι το μεγαλο μεγεθος; Ξαναρωτω... Το ηλεκτρονιο γυρω απο τον πυρηνα ειναι ή δεν ειναι αεικινητο;

duomax03
30-07-12, 01:27
Πρώτα πρώτα, η κβαντική θεωρια ισχυει ανεξαρτητως μεγεθους. Δευτερον, μιλαμε για ηλεκτρονιο γυρω απο πυρηνα... Πού είναι το μεγαλο μεγεθος; Ξαναρωτω... Το ηλεκτρονιο γυρω απο τον πυρηνα ειναι ή δεν ειναι αεικινητο;


ΛΑΘΟΣ !!! Η κβαντική θεωρία ισχύει μόνο σε υποατομικό επίπεδο. Μην τα μπερδεύετε !!!

μποζονιο
30-07-12, 01:34
Η κβαντικη θεωρια εκτεινεται στους μηχανισμους του συμπαντος και κατ'επεκταση μπορει να εξηγησει μακροσκοπικα φαινομενα...

http://www.physics4u.gr/blog/?p=2335

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 01:46
Η κβαντική θεωρία ισχύει πάντα.

Η κλασσική μηχανική ισχύει μόνο στον μακρόκοσμο.

Δεν θα ακυρώσω το πτυχίο μου ούτε τις γνώσεις μου από κάποιον άσχετο, μη χεστούμε.

Dhmhtrhs Oikonomou
30-07-12, 01:51
για να λειτουργησει το αεικινητο πρεπει οι απωλειες να ειναι μηδενικες,τριβες,θερμικες απωλειες,ενεργιακες απωλειες, τωρα αμα θελει να παρει και κερδος απο αυτο καλυτερα να αλλαξεις συμπαν.

αυτα, καληνυχτα

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 01:53
Σημ: duomax: αυτο που ισως σε μπερδευει ειναι οτι τα περισσοτερα κβαντικα φαινομενα ειναι που φαινονται στον μικροκοσμο. Η κβαντικη θεωρια ομως ισχυει *παντα*. Αν την εφαρμοσεις σν μακροκοσμο και κανεις προσεγγιση (οριο, συγκεκριμενα) οδηγει στην κλασσικη μηχανικη.

Η κβαντικη θεωρια εμπεριεχει την κλασσικη μηχανικη

μποζονιο
30-07-12, 01:57
Κοιτα οτι μας λενε στα πανεπιστημια ξερουμε.. η τεχνολογια και οι θεωριες αλλαζουν με τον καιρο..

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 02:41
Κοιτα οτι μας λενε στα πανεπιστημια ξερουμε.. η τεχνολογια και οι θεωριες αλλαζουν με τον καιρο..

και οι καθηγητές πανεπ κάνουν λάθη. μη σκας. είχα έναν που επέμενε ότι είναι βαθμοί kelvin. παράνοια. να βαράς όχι μόνο το κεφάλι αλλά ολόκληρος να κοπανιέσαι στον τοίχο.

duomax03
30-07-12, 08:34
Η κβαντική θεωρία ισχύει πάντα.

Η κλασσική μηχανική ισχύει μόνο στον μακρόκοσμο.

Δεν θα ακυρώσω το πτυχίο μου ούτε τις γνώσεις μου από κάποιον άσχετο, μη χεστούμε.

H κβαντική θεωρία υπάρχει μόνο σε επίπεδο σωματιδιακό.Στην καθημερινή ζωή ισχύει μόνο η Φυσική του Νεύτωνα. Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο. Σωστά να λέγονται τα πράγματα. Το δέντρο απέξω από το σπίτι σου υπάρχει είτε το παρατηρείς, είτε όχι. Απλά !!!

Άσχετος είσαι εσύ. Αν ήσουν σχετικός ,όλο και κάπου θα δούλευες σαν Φυσικός και δεν θα έγραφες ασυναρτησίες όλοκληρη μέρα σε ένα FORUM ηλεκτρονικών.

duomax03
30-07-12, 09:17
Η κβαντικη θεωρια εκτεινεται στους μηχανισμους του συμπαντος και κατ'επεκταση μπορει να εξηγησει μακροσκοπικα φαινομενα...

http://www.physics4u.gr/blog/?p=2335

"Αλλά ο μακροσκοπικός κόσμος στη μελέτη αυτή επηρεάζει και τον κβαντική κόσμο, στο ότι οι δονήσεις του κρυστάλλου ανάγκασαν τα ηλεκτρόνια να ανοίξουν σήραγγα σε μεγάλες ομάδες, λιγότερο ή περισσότερο σε συγχρονισμό με τις δονήσεις του κρυστάλλου."

ναι, χαίρω πολύ. Δεν τα έχεις καταλάβει καλά!!!

-nikos-
30-07-12, 09:19
http://www.youtube.com/watch?v=TddfkU6Le6I&feature=related



http://www.youtube.com/watch?v=bssBAb6EzM4&feature=related


λινκ και βιντεο [απο τα πιο επιτυχημενα]

kpetros
30-07-12, 10:55
Η κβαντική θεωρία ισχύει πάντα.

Η κλασσική μηχανική ισχύει μόνο στον μακρόκοσμο.

Δεν θα ακυρώσω το πτυχίο μου ούτε τις γνώσεις μου από κάποιον άσχετο, μη χεστούμε.

ναι , ειμαι ασχετος , δεν εχω παρει καλα καλα πτυχιο ηλεκτρολογου ακομα , μα παρολαυατα μου αρεσουν πολυ ολα τουτα , και για αυτο οτιδηποτε σε ντοκιματερ περι τετοιων θεματων πεσει στα χερια μου αμεσως το λιωνω .
ΑΝ η κβαντικη θεωρια υσχιε στα παντα , δεν θα υπηρχαν κοριφαια μυαλα να ψαχνουν την εξισωση που συνδεει τα παντα στο συμπαν .

Αλλα μαλλον ξεφυγαμε , πως απο αεικινητη μηχανη , επεσε ερωτηση για ηλεκτρονιο δεν το καταλαβα .
στην τελικη μια μηχανη αποκλιετε να ειναι στο μεγεθος αυτο , οποτε ετσι και αλλιως εφαρμοζονται οι νομοι που μαθαινουμε στα σχολεια και οχι σε αστρικα πυρινικα διαγαλαξιακα μαθηματικοφυσικα πραματα .

Η μονη ελπιδα για αεικινητη μηχανη ειναι να βρεθει κατι καινουργιο , μια καινουργια δυναμη , διασταση , οτιδηποτε , προς το παρον ας καιμε βενζινη με 2ε

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 12:36
ναι, επειδή εγώ δεν έχω μάθει κβαντική φυσική από ντοκιμαντέρ, αλλά σε πανεπιστήμιο, και δεν είναι ότι ήταν ένα μάθημα, ήταν τρία.

η κβαντική φυσική ισχύει και στον μικρόκοσμο και στον μακρόκοσμο. Η κλασσική θεωρία είναι πειραματική και κατά προσέγγιση. Στην κλασσική θεωρία καταλήγεις όταν ξεκινήσεις από τους νόμους της κβαντικής φυσικής και τους εφαρμόσεις στον μακρόκοσμο.

According to the correspondence principle between classical and quantum mechanics, all objects obey the laws of quantum mechanics, and classical mechanics is just an approximation for large systems of objects (or a statistical quantum mechanics of a large collection of particles). The laws of classical mechanics thus follow from the laws of quantum mechanics as a statistical average at the limit of large systems or large quantum numbers. (http://en.wikipedia.org/wiki/Correspondence_principle)

αδίκως κοντράρετε.

(περί της θεωρίας των πάντων, η ενοποίηση δεν προβλέπει κλασσική μηχανική. η κλασσική μηχανική δεν είναι καμία θεμελιώδης δύναμη... )

duomax03
30-07-12, 13:46
Έλα μωρέ τώρα…έχεις μάθει φυσική πανεπιστημιακού επιπέδου.. καλά τώρα
Τα περισσότερα τμήματα φυσικής ( ΕΚΤΟΣ από το Αθήνας ) είναι μεταλυκειακού επιπέδου…Σιγά τα αυγά. Πέτρες μαθαίνετε. Μπούρδες χωρία πρακτική εφαρμογή. Μερικά Τ.Ε.Ι. είναι πιο δύσκολα να τα τελειώσεις. Για πήγαινε στου ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ να δεις τι σκούρα θα τα βρεις.. και έλα πες μου

duomax03
30-07-12, 13:57
Βάζετε πέντε ελατήρια σε μια γυάλα και ψάχνετε να βρείτε την ιδιοσυχνότητα του συστήματος...μ@@@κιες

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 14:00
όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 14:15
εκτός από το αθήνας λέει μπαχαχχχα αυτοί δεν ήταν που, κάτι χρόνια πριν, την ηλεκτρο 2 την βγάλανε από υποχρεωτικό και το μόνο που κάνουνε δεν είναι καν ηλεκτρομαγνητισμός αλλά ηλεκτροστατική? Που στο ανάλυση 2 κάνουν με 2 ώρες τη βδομάδα αυτά που εμείς εμβαθυναμε σε 3-4 μαθήματα; που δεν έχουν θερμοδυναμική καν στο πρόγραμμα; ας μη συνεχίσω

-nikos-
30-07-12, 14:34
να ανοιξουμε και ενα θεμα για την Αθανασια

και την αεναη νιωτη.

Υπαρχει κανεις που πιστευει οτι μπορουμε να ζησουμε για παντα ??

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 14:50
και πες ότι γίνεται... θα το ήθελες;

μποζονιο
30-07-12, 15:45
Έλα μωρέ τώρα…έχεις μάθει φυσική πανεπιστημιακού επιπέδου.. καλά τώρα
Τα περισσότερα τμήματα φυσικής ( ΕΚΤΟΣ από το Αθήνας ) είναι μεταλυκειακού επιπέδου…Σιγά τα αυγά. Πέτρες μαθαίνετε. Μπούρδες χωρία πρακτική εφαρμογή. Μερικά Τ.Ε.Ι. είναι πιο δύσκολα να τα τελειώσεις. Για πήγαινε στου ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ να δεις τι σκούρα θα τα βρεις.. και έλα πες μου

:hahahha: τα μαθηματικα που μας βαζουνε να μαθουμε στις φυσικες επιστημες ειναι παλουκια.. .... και δεν ειναι 4 χρονακια οπως τα υπολοιπα πτυχια.. οποτε μη εξαπτεσαι ουτε να βαζεις την ειδικοτητα σου πανω απ΄τις γνωσεις σου, αυτο το κανουν οσοι ειναι ανιδεοι και βγαζουν τις σχολες παπαγαλια, φτου εχω φαει το καλοκαιρι μου μεσα διαβαζοντας αν ημουν σε καμια σχολη ηλεκτρολογιας θα ειχα παει ηδη στη σαλαμυκονο αχαχαχαχαχα

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 15:53
μποζόνιε, μη μου κουνιέσαι έτσι, αρνάκι άσπρο και παχί απρόσχετα πηδούσες, αν οι μηχανολόγοι δεν στήνανε τον atlas στο cern @@ πειράματα θα κάναμε

εκτός αν περιμένεις από θεωρητικούς να στήσουν πείραμα; ούτε πόρτα δεν ξέρουν να ανοίγουν.

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 15:57
μποζόνιε... οι μηχανικοί σπουδάζουν 5 χρόνια... οι πανεπιστημιακοί 4... κάτι έχεις μπλέξει ή κάτι δεν καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις

duomax03
30-07-12, 16:02
τα μαθηματικα που μας βαζουνε να μαθουμε στις φυσικες επιστημες ειναι παλουκια.. .... και δεν ειναι 4 χρονακια οπως τα υπολοιπα πτυχια.. οποτε μη εξαπτεσαι ουτε να βαζεις την ειδικοτητα σου πανω απ΄τις γνωσεις σο

Μπράβο-μπράβο εύγε. Και λοιπόν ; Τι έγινε ; Βγες στην αγορά εργασίας και πες τους ότι γνωρίζεις μαθηματικά. Ποιός χέστηκε ;Kατσαβίδι ξέρεις να πιάνεις ; Τεχνολογικές εφαρμογές παίζουν έξω. Και από αυτές δεν παίρνεις χαμπάρι..

μποζονιο
30-07-12, 16:03
δικιο εχεις και εγω μηχανολογος ηθελα να γινω.. κρυφη μου επιθυμια :001_tt2:

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 16:12
τα μαθηματικά δεν είναι κατσαβίδι, κάφρε.

τα μαθηματικά είναι εργαλείο για να αναπτύξεις τον εγκέφαλό σου. Τα μαθηματικά δεν είναι πραγματιστικά ούτε μαθαίνονται - ακριβώς -. Το να μελετάς μαθηματικά, είναι για το μυαλό σου ό,τι είναι το τζογκινγκ για το σώμα σου.

τα μαθηματικά σου μαθαίνουν αναλυτική σκέψη, πώς να σπας μεγάλα προβλήματα σε μικρότερα, πως να χειρίζεσαι ασάφειες κτλ κτλ

τα μαθηματικά ξεχωρίζουν από όλα τα άλλα ζητήματα γιατί είναι το μοναδικό απολύτως αφηρημένο. Είναι το μόνο αντικείμενο που κατασκευάστηκε απολύτως εξ'ολοκλήρου από τους ανθρώπους... Όμως επειδή δεν σχετίζεται καθ'όλου με τον φυσικό κόσμο είναι το πλέον αφύσικο να το μάθει το ανθρώπινο μυαλό.

duomax03
30-07-12, 16:33
τώρα ένα μνμ και στους moderators. Για αυτό τον χαρακτηρισμό που γράφει ο γιώργος
τα μαθηματικά δεν είναι κατσαβίδι, κάφρε. Aν το πω να πάει να γαμηθεί και να τα βάλει στο κώλο του που έχει γίνει πλατεία από το καθισιό, θα με κάνετε bann ;

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 16:52
λιγότερο προσβλητικό θα ήταν από την προσβολή στις γνώσεις μου και την προσπάθεια και τον χρόνο που έχω καταβάλλει στις σπουδές μου.

κάφρε

duomax03
30-07-12, 17:13
Γιώργο εσύ που ξέρεις τόσα πολλά Γιώργο και έχεις γνώμη για όλα πες μου ποια είναι ή άποψή σου για το μποζόνιο του χικσ; είναι πράγματι το σύμπαν μια διακύμανση του κενού ; το πείραμα του CERN τι καινούργιο θα μας φέρει ; υπάρχουν τελικά φαντάσματα ; τι γνωρίζεις για το πείραμα αίνσταίν-ρόζεν ;

Πες μας δάσκαλε θέλουμε να σε ακούσουμε

έλα άσε τις μαλακίες γιατί αν θα σε ρωτήσω κάτι στη φυσική δεν θα ξέρεις να απαντήσεις και θα γίνεις ρεζίλι ...

Γιώργος Φυσικός
30-07-12, 17:31
δεν άρχισα εγώ τις μαλακίες, αφήνω τον ειδικό στο θέμα να τις σταματήσει

KOKAR
30-07-12, 17:43
αφιερωμένο εξαιρετικά !


http://www.youtube.com/watch?v=X_EYAhw3qak&feature=results_main&playnext=1&list=PL7F1E45F41B54CDCB

tao
31-07-12, 00:36
Αχ παναγία μου ποιά σας έχω βαρεθεί μόνο λόγια και από έργα τίποτα

duomax03
31-07-12, 01:24
Δηλαδή ρε μεγάλε όταν λες έργα εννοείς ότι θέλεις κατασκευή έτοιμη. Έτσι δεν είναι ;

patent61
31-07-12, 03:40
Υπαρχει κανεις που πιστευει οτι μπορουμε να ζησουμε για παντα ??
Ναι, μετά θάνατο.

Γιώργος Φυσικός
03-08-12, 17:25
Patent, εχει σημασια. Διαφορετικα αρθρα σε διαφορετικες γλωσσες εχουν διαφορετικα επιπεδα ασφαλειας και αξιοπιστιας. Το οτι ειναι γραμμενο στο wikipedia δεν σημαινει οτι ειναι σωστο. ΤΙ εχει γραμμενο σαν πληροφορια εχει σημασια, επισης. Πχ μαθηματικοι τυποι που μπορεις να τους επαληθευσεις με χαρτι κ μολυβι ειναι οκ, προφανως. Αντιστοιχα, περιγραφες φαινομενων που μπορεις να τα κανεις στο σπιτι σου... Πειραμα διπλης σχισμης που αναδεικνυει την κυματοσωματιδιακη φυση του φωτος μπορεις να το κανεις με ενα laser pointer. Μετα πας σε ελεγχο πηγων και αναφορων. Αν λεει στο wikipedia οτι καποιος εκανε κατι χωρις να λεει πως και χωρις αναφορες, ειναι υποπτο. Εξηγησεις επιστημονικα εμπεριστατομενες ομως με ενα καρο παραπομπες ειναι αξιοπιστες.

Κ.ο.κ.

spyropap
03-08-12, 21:02
Αχ παναγία μου ποιά σας έχω βαρεθεί μόνο λόγια και από έργα τίποτα


Υπάρχουν ωραιότατες κατασκευές που θα μπορούσαν να είναι αεικίνητες εάν κανένας αστάθμητος παράγοντας δεν διακόπτει την λειτουργία τους.
Μην νομίσετε όμως πως οι αεικίνητες μηχανές παράγουν και ωφέλιμο έργο εκτός από την συνεχή κίνηση τους..

Στην φωτο βλέπετε τον "αεικίνητο" επαγωγικό κινητήρα μου που γυρνά συνεχώς καταναλώνοντας 12V 100mA που παίρνει από το σύστημα με τα φωτοβολταϊκά τον φορτιστή και τις μπαταρίες που έχω στην ταράτσα.

Επειδή το ενεργειακό σύστημα αποδίδει περίπου 150W και η κατανάλωση είναι μόνο για νυκτερινό φωτισμό με led, το επαγωγικό μοτέρ μπορεί να λειτουργεί ασταμάτητα με την προϋπόθεση πως το σύστημα δεν θα χαλάσει, θα υπάρχει ηλιοφάνεια, και τίποτα δεν θα σταθεί εμπόδιο στην λειτουργία του.

Το επαγωγικό μοτέρ που βλέπετε έχει μηδενικές τριβές καθώς αιωρείται σε μαγνητικό πεδίο.
Ο δίσκος περιστρέφεται με περίπου 3000 σαλ. Λειτουργεί ασταμάτητα αρκετούς μήνες, εκτός μιας περίπτωσης που έκανα συντήρηση/επέκταση στο σύστημα και το διέκοψα.

Αυτός ο επαγωγικός κινητήρας είναι ένα dwarma wheel που σκοπό έχει να προκαλεί την εύνοια των πνευμάτων αφού είναι αφιερωμένο σε βουδικό/ινδουιστικό θεό.
Είναι γνωστό πως οι βουδιστές/ινδουιστές συνηθίζουν να προσεύχονται γυρνώντας τροχούς προσευχής. Αυτός ο τροχός είναι σύγχρονος αλλά φορτωμένος με ευχές/προσευχές.

36014 3601636015

tzitzikas
03-08-12, 21:13
Έλα μωρέ τώρα…έχεις μάθει φυσική πανεπιστημιακού επιπέδου.. καλά τώρα
Τα περισσότερα τμήματα φυσικής ( ΕΚΤΟΣ από το Αθήνας ) είναι μεταλυκειακού επιπέδου…Σιγά τα αυγά. Πέτρες μαθαίνετε. Μπούρδες χωρία πρακτική εφαρμογή. Μερικά Τ.Ε.Ι. είναι πιο δύσκολα να τα τελειώσεις. Για πήγαινε στου ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ να δεις τι σκούρα θα τα βρεις.. και έλα πες μου
χαζομαρες. ειναι γνωστο οτι το φυσικο ειναι απο τις πλεον δύσκολες σχολές.

kpetros
03-08-12, 21:18
εχω την μεγαλη απωρεια ...γιατι να κατσεις να φτιαξεις κατι τετοιο ? :P

Κυριακίδης
03-08-12, 21:48
εχω την μεγαλη απωρεια ...γιατι να κατσεις να φτιαξεις κατι τετοιο ? :P

Για τον απλούστατο λόγο ότι αν δεν υπήρχαν τέτοιοι "ερευνητικά" άνθρωποι .... τώρα εσύ θα επικοινωνούσες μαζί μας αντί του πληκτρολόγιου σου
Με σήματα καπνού όπως κάνανε οι Ινδιάνοι άλλοτε ... διάλεξε τι προτιμάς

Γιώργος Φυσικός
03-08-12, 21:50
Στην φωτο βλέπετε τον "αεικίνητο" επαγωγικό κινητήρα μου που γυρνά συνεχώς καταναλώνοντας 12V 100mA που παίρνει από το σύστημα με τα φωτοβολταϊκά τον φορτιστή και τις μπαταρίες που έχω στην ταράτσα.

παίρνει ενέργεια από κάπου, άρα δεν είναι αεικίνητο.


Αυτός ο επαγωγικός κινητήρας είναι ένα dwarma wheel που σκοπό έχει να προκαλεί την εύνοια των πνευμάτων αφού είναι αφιερωμένο σε βουδικό/ινδουιστικό θεό.
Είναι γνωστό πως οι βουδιστές/ινδουιστές συνηθίζουν να προσεύχονται γυρνώντας τροχούς προσευχής. Αυτός ο τροχός είναι σύγχρονος αλλά φορτωμένος με ευχές/προσευχές.

:hammer:

kpetros
03-08-12, 22:03
Για τον απλούστατο λόγο ότι αν δεν υπήρχαν τέτοιοι "ερευνητικά" άνθρωποι .... τώρα εσύ θα επικοινωνούσες μαζί μας αντί του πληκτρολόγιου σου
Με σήματα καπνού όπως κάνανε οι Ινδιάνοι άλλοτε ... διάλεξε τι προτιμάς


δεν αντιλεγω , μακαρι να υπαρχουν πολυ σαν το παιδι και να δοκιμαζουν νεα πραματα
αλλα αυτο ειναι απλα ενα μοτερ χωρις τριβες με πολυ χαμηλη καταναλωση....

spyropap
03-08-12, 22:35
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53753&page=3
Πριν 2 χρόνια στα #22, #24, #26 αυτού του θέματος έγραψα τις απόψεις μου για το τι είναι αεικίνητο.

Είναι αλήθεια πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου η γνώμη σας γι αυτό και δεν το παρουσιάζω σαν κατασκευή.
Το ότι γυρίζει ασταμάτητα "αεικινήτος" για πολλούς μήνες είναι γεγονός.
Πιθανόν να μπορεί να λειτουργεί ακόμα και όταν κάποιοι που διαβάζουν αυτά τα μηνύματα θα έχουν πεθάνει.

Το ότι δεν προσφέρει αυτό που θα θέλατε αλλά κάτι άλλο είναι σίγουρο. Γι αυτό και δεν σας αρέσει.
Όμως μην ξεχνάτε πως το έβαλα εδώ για να δείξω πως υπάρχουν αεικίνητες μηχανές που βεβαίως από κάπου παίρνουν ενέργεια για να κινηθούν.
Όπως έχω γράψει ξανά ένας κατασκευαστής είναι ελεύθερος να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε πηγή ενέργειας απ όπου και εάν προέρχεται αυτή προκειμένου να πετύχει τον σκοπό του.

Έτσι εάν η πηγή ενέργειας είναι η πρίζα του δικτύου τότε δεν μπορεί μια μηχανή να είναι αεικίνητη.
Εάν όμως οι πηγές ενέργειας είναι ανανεώσιμες όπως ήλιος, αέρας, γήινο μαγνητικό πεδίο κλπ, τότε είναι σχεδόν αεικίνητη.

Ο επαγωγικός κινητήρας που βλέπετε είναι η μοναδική αεικίνητη μηχανή που έχει παρουσιαστεί σε αυτή την ισελίδα.
Για το θέμα αυτό έχουν γραφτεί πολλές χιλιάδες άχρηστες λέξεις και κανείς άλλος δεν έδειξε κάτι σχετικό ή παρόμοιο,
γιατί απλά δεν έχει κανείς άλλος τέτοιο έργο.

Και τέλος έχετε την τύχη να θαυμάσετε αυτό το έργο τέχνης που είναι αφιερωμένο στον θεό.

Στο εργαστήριο μου έχω και άλλες κατασκευές ελεύθερης ενέργειας που όμως δεν θέλω να δείξω σε ανθρώπους που δεν γνωρίζω και δεν εκτιμώ. Κάποια μέλη έχουν επισκευτεί το κέντρο ηλεκτρόλυσης και έχουν θαυμάσει τα χειροποίητα ινβερτερ μου που προσφέρουν ελεύθερη ενέργεια, τις ανεμογεννήτριες και τους αντιδραστήρες Υδρογόνου.

36017

-nikos-
04-08-12, 10:21
Και τέλος έχετε την τύχη να θαυμάσετε αυτό το έργο τέχνης που είναι αφιερωμένο στον θεό.

Στο εργαστήριο μου έχω και άλλες κατασκευές ελεύθερης ενέργειας που όμως δεν θέλω να δείξω σε ανθρώπους που δεν γνωρίζω και δεν εκτιμώ. Κάποια μέλη έχουν επισκευτεί το κέντρο ηλεκτρόλυσης και έχουν θαυμάσει τα χειροποίητα ινβερτερ μου που προσφέρουν ελεύθερη ενέργεια, τις ανεμογεννήτριες και τους αντιδραστήρες Υδρογόνου.

36017




vawya kon dios spyros, come sta ?? bene ? babene ?

si usted no desea compartir las cosas
necesitamos que nos diga una y otra vez,,,,,
no me importa en absoluto lo que se hace y quι no hacer.

Κυριακίδης
04-08-12, 11:52
δεν αντιλεγω , μακαρι να υπαρχουν πολυ σαν το παιδι και να δοκιμαζουν νεα πραματα
αλλα αυτο ειναι απλα ενα μοτερ χωρις τριβες με πολυ χαμηλη καταναλωση....

Αυτά που βλέπεις φίλε Πέτρο είναι για μένα "δείγματα " ανθρώπων που πολέμησαν και πλησίασαν την έννοια (Αεικίνητο) ... άλλοι το κατάφεραν μερικώς .. δηλαδή με κάποια αρχική ενέργεια .... άλλοι τα κατάφεραν χωρίς την επιστημονική ορολογία που θέλει το αεικίνητο άφθαρτο και δια παντός .. κτλ

Όμως κάπου εκεί έξω πιστεύω απόλυτα ότι υπάρχει το τέλειο αεικίνητο απλά εμείς οι άνθρωποι δεν αγγίξαμε όλες τις παραπάνω τέλειες συνθήκες του τέλειου αεικίνητου. Και είναι ζήτημα χρόνου που κάποιος αργά ή γρήγορα θα το ανακαλύψει.

Και αυτό το στηρίζω στο ότι ήδη γνωρίζουμε ότι στο σύμπαν μας και στην φύση μας υπάρχουν όλες αυτές οι "δυνάμεις " που προμηνύουν ότι με κάποια δυνατή ανακάλυψη είναι επιτεύξιμο κάτι τέτοιο. Όπως π.χ. η δύναμη της Άνωσης και της βαρύτητας ... όπου είναι ξεκαθαρισμένο ότι υπάρχουν ως δυνάμεις ... απλά μέχρι στιγμής ο άνθρωπος δεν μπόρεσε να τα συνδυάσει ή να βρει τρόπους να το εκμεταλλευτεί.

Γιώργος Φυσικός
04-08-12, 12:43
"αεικίνητο" σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο. είναι ένα κλειστό σύστημα που δύναται να κινείται για πάντα.

"κλειστό", με την επιστημονική έννοια, σημαίνει "χωρίς να παίρνει ή να δίνει ενέργεια".

Από τη στιγμή που το μηχάνημα δέχεται ενέργεια από τον ήλιο προκειμένου να κινείται, δεν είναι κλειστό. Πρώτος λόγος που δεν είναι αεικίνητο.

"για πάντα", σημαίνει "για πάντα", όχι "περίπου", όχι "μέχρι να χαλάσουν οι πυκνωτές", ούτε "μέχρι να πεθάνω", μήτε "μέχρι να σβήσει ο ήλιος".

Από τη στιγμή που το μηχάνημα έχει ημερομηνία λήξης, δεν μπορεί να λειτουργεί για πάντα. Δεύτερος λόγος που δεν είναι αεικίνητο.

Οποιοδήποτε καλοφτιαγμένο μηχάνημα που κινείται παίρνοντας ενέργεια από το περιβάλλον του μπορεί να πετύχει αυτό που πέτυχε το μηχάνημά σου. Δεν είναι κάτι μοναδικό ούτε ιδιαίτερο. Ενδιαφέρον, αλλά όχι αεικίνητο.

δεν σ'αρέσει; ούτε εμένα, αλλά οι κανόνες είναι αυτοί. Δεν γίνεται πρόοδος όταν παρερμηνεύουμε τους ορισμούς και ισχυριζόμαστε επιτυχία.

σύμφωνα με τους νόμους της φύσης όπως τους ξέρουμε μέχρι τώρα και σύμφωνα με τον ορισμό που έχουμε δώσει, είναι αδύνατον να φτιαχτεί αεικίνητο.

αυτό δεν εμποδίζει τους ανθρώπους να δείχνουν υπερβάλλοντα ζήλο στην αναζήτησή τους για αυτό. Όπως για την τέλεια γυναίκα (ή άντρα) ένα πράμα.

Γιώργος Φυσικός
04-08-12, 12:47
Και αυτό το στηρίζω στο ότι ήδη γνωρίζουμε ότι στο σύμπαν μας και στην φύση μας υπάρχουν όλες αυτές οι "δυνάμεις " που προμηνύουν ότι με κάποια δυνατή ανακάλυψη είναι επιτεύξιμο κάτι τέτοιο. Όπως π.χ. η δύναμη της Άνωσης και της βαρύτητας ... όπου είναι ξεκαθαρισμένο ότι υπάρχουν ως δυνάμεις ... απλά μέχρι στιγμής ο άνθρωπος δεν μπόρεσε να τα συνδυάσει ή να βρει τρόπους να το εκμεταλλευτεί.

άνωση και βαρύτητα είναι το ίδιο. ένα αυτό.

δεύτερον, βαρύτητα έχει ήδη χρησιμοποιηθεί για να κλέψεις (δήθεν) ενέργεια, όταν στέλνουν οχήματα στο διάστημα και εκμεταλλεύονται την κίνηση πλανήτη για να το επιταχύνουν.

τρίτον, το ότι υπάρχει η θεμελιώδης δύναμη, δεν είναι προπομπός ότι μπορούμε να πάρουμε και άπειρη ενέργεια από αυτή.

spyropap
04-08-12, 12:56
vawya kon dios spyros, come sta ?? bene ? babene ?

si usted no desea compartir las cosas
necesitamos que nos diga una y otra vez,,,,,
no me importa en absoluto lo que se hace y quι no hacer.

Αφού ενδιαφέρεσαι Νίκο να σε ενημερώσω.
Είμαι πολύ καλά, δεν μου λείπει τίποτα, έχω ότι θέλω και αυτό που δεν έχω δεν το θέλω.

Το εάν ενδιαφέρουν εσένα ή όχι, αυτά που φτιάχνω, δεν είναι σχετικό με αυτό το θέμα.

Και εμένα δεν με ενδιαφέρουν αυτά που γράφεις αλλά έχεις κι εσύ μια θέση στο καφενείο.

Δεν καταλαβαίνω τους ανθρώπους που ξεκινούν την ημέρα τους γράφοντας σε φορουμ.
Η δική μου ημέρα σήμερα ξεκίνησε με κολύμβηση στην θάλασσα.
Κολυμπάω καθημερινά από τις 10-11 το πρωί κ 6-7 το απόγευμα όταν ο ήλιος δεν με καίει.

Σήμερα ευχήθηκα να ήταν πάντοτε η θάλασσα ήρεμη και καθαρή όπως σήμερα.
Ίσως η καλύτερη θάλασσα του καλοκαιριού που είδα εφέτος. Πολύ ευχαριστήθηκα.
Προτείνω και σε εσάς να πάτε για βουτιές.

Και άλλο ένα "αεικίνητο" σε διασκευή δίσκου 2.5"
3602336024

Είναι διασκεδαστικοί οι τύποι που επιμένουν πως δεν υπάρχουν αεικίνητα.
Είναι κάπως σαν αυτούς που επιμένουν πως δεν υπάρχουν εξωγήινοι.
Ε λοιπόν εγώ βλέπω παντού αεικίνητα και παντού εγωγήινους. Ίσως γιατί είμαι αεικίνητος κ εξωγήινος, χα..

katmadas
04-08-12, 13:09
Im interested too spyropap...
Please give us more info...

Γιώργος Φυσικός
04-08-12, 13:22
Είναι διασκεδαστικοί οι τύποι που επιμένουν πως δεν υπάρχουν αεικίνητα.


τα έγραψα σοβαρά, όχι για διασκέδαση.

έχεις κάτι να προσθέσεις, πέρα από προσωπικούς χαρακτηρισμούς του στυλ "διασκεδαστικοί"; γιατί με αυτό δεν αποδεικνύεις οτι υπάρχουν αεικίνητα.

αν έχεις φτιάξει αεικίνητο, υπάρχει ήδη νόμπελ στο όνομά σου, τράβα διεκδίκησέ το άμα είσαι τόσο σίγουρος για τις κατασκευές αυτές.

patent61
04-08-12, 13:23
Άσχετο αν η κατασκευή είναι χρηστική ή όχι και ασχέτως που με την έννοια του αεικίνητου συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Γιώργου (Φυσικός), η κατασκευή είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες κατασκευαστικές και θεωρητικές. Έχει θεωρητικό υπόβαθρο, και το πάθος ενός ανθρώπου που του αρέσει το καινούργιο και το πρωτότυπο. Μπράβο Σπύρο.

spyropap
04-08-12, 14:04
Σε παρακαλώ Γιώργο Φυσικέ βάλε με στην λίστα αγνόησης σου. Σε παρακαλώ κάνε μου την χάρη να γράφεις εδώ και όπου αλλού θέλεις διασκεδαστικά μηνύματα. Εάν ήξερες τι γέλιο ρίχνω κάθε φορά που διαβάζω δικό σου γραπτό..

Δεν είναι κακό να μην σε εκτιμώ και να μην με συμπαθείς. Είσαι ελεύθερος να γράφεις την φυσική σου. Έτσι γίνεται το θέμα πιο πικάντικο. Μην φανταστείς όμως πως θα ασχοληθώ μαζί σου.

+
Δημήτρη αυτή η κατασκευή είναι παλαιά (2011) και δεν αποδίδει ενέργεια.
Εφέτος ασχολούμαι με άλλες κατασκευές που είναι μεγαλύτερες και εκμεταλλεύονται τα μαγνητικά πεδία της Γης.
Αυτά είναι ερευνητικά παιχνίδια που εξασκούν το πνεύμα και χαρίζουν γνώση κ διαπίστωση.
Δεν πρέπει να περιμένετε από αυτά απόδοση που να ικανοποιεί τις ανάγκες σας.
Τα ενεργειακά συστήματα που αποδίδουν KW δεν παρουσιάζονται στο δίκτυο ως κατασκευές για αρκετούς λόγους που δεν αναφέρω εδώ.

Όσοι ενδιαφέρονται για ενεργειακά θέματα, συστήματα και μηχανές μπορούν να δουν την ταινία που προτείνω στο θέμα «ταινίες που μας άρεσαν».

patent61
04-08-12, 14:26
Δημήτρη αυτή η κατασκευή είναι παλαιά (2011) και δεν αποδίδει ενέργεια.
Εφέτος ασχολούμαι με άλλες κατασκευές που είναι μεγαλύτερες και εκμεταλλεύονται τα μαγνητικά πεδία της Γης.
Αυτά είναι ερευνητικά παιχνίδια που εξασκούν το πνεύμα και χαρίζουν γνώση κ διαπίστωση.
Δεν πρέπει να περιμένετε από αυτά απόδοση που να ικανοποιεί τις ανάγκες σας.
Τα ενεργειακά συστήματα που αποδίδουν KW δεν παρουσιάζονται στο δίκτυο ως κατασκευές για αρκετούς λόγους που δεν αναφέρω εδώ.

Όσοι ενδιαφέρονται για ενεργειακά θέματα, συστήματα και μηχανές μπορούν να δουν την ταινία που προτείνω στο θέμα «ταινίες που μας άρεσαν».

Το ξέρω Σπύρο ότι η κατασκευή αυτή δεν αποδίδει τόσο που να ικανοποιεί κάποιες ανάγκες. Ικανοποιεί όμως το αίσθημα της δημιουργίας και την χαρά της υλοποίησης θεωρητικών γνώσεων.

Γιώργος Φυσικός
04-08-12, 20:45
Σε παρακαλώ Γιώργο Φυσικέ βάλε με στην λίστα αγνόησης σου. Σε παρακαλώ κάνε μου την χάρη να γράφεις εδώ και όπου αλλού θέλεις διασκεδαστικά μηνύματα. Εάν ήξερες τι γέλιο ρίχνω κάθε φορά που διαβάζω δικό σου γραπτό..

Δεν είναι κακό να μην σε εκτιμώ και να μην με συμπαθείς. Είσαι ελεύθερος να γράφεις την φυσική σου. Έτσι γίνεται το θέμα πιο πικάντικο. Μην φανταστείς όμως πως θα ασχοληθώ μαζί σου.


εσύ εδώ, σχολιάζεις εμένα.

εγώ όμως δεν σχολιάζω εσένα, σχολιάζω την κατασκευή

προσωπικά σχόλια δεν προχωράνε την υπόθεση, κράτα τα για τον εαυτό σου, και στο φόρουμ γράφε μόνο αυτά που έχουν σχέση με το θέμα.

αν σε πειράζουν αυτά που γράφω, δεν είναι δικό μου πρόβλημα, γιατί εγώ γράφω την αλήθεια. αν γράφω ψέματα ας αποδείξει κάποιος που κάνω λάθος... χωρίς σχόλια στο πρόσωπό μου

kpetros
04-08-12, 20:52
με τη τρεχουσα τεχνολογια ειναι αδυνατο το αεικινητο 1ου βαθμου , ποσο μαλλον του 2ου ...οπου ειναι και το ζητουμενο της ολης υποθεσης ...
η αγνοια του ανθρωπου ειναι ακομα τοπ