PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελέ διαφυγής και κεραία τηλεόρασης. Θα τρελαθώ!!!



spirosta
07-12-10, 01:24
Λοιπόν χρειάζομαι βοήθεια γιατί δεν θα βρω τον ύπνο μου.

Πάω σήμερα να βάλω μία τηλεόραση σε ένα σπίτι 3 ετών περίπου (καινούργια οικοδομή δηλαδή) και την βάζω στην πρίζα και με το που πάω να βάλω την κεραία πάρτο κάτω το ρελέ. Θα σας αναφέρω αναλυτικά τι γίνεται διότι η τηλεόραση δεν έχει πρόβλημα (έχει περάσει από δύο σπίτια με ρελέ)...κτλ κτλ...

1)Τριφασικό με ακόμη μία πολύ ίδια προιστορία με το ρελέ με ένα aircondition. Το ρελέ αλλάχθηκε δύο φορές και η αιτία δεν βρέθηκε αλλά το πρόβλημα σταμάτησε. 2 ηλεκτρολόγοι δεν κατάφεραν τίποτε.

2) Με το που ακουμπήσει η γείωση της κεραίας την γείωση της πρίζας πέφτει το ρελέ.

3)Το ρελέ θα πέσει ακόμη και ο διακόπτης να είναι κλειστός, δηλαδή να μην περνάει φάση ούτε στον πίνακα. (υποδηλώνει πρόβλημα σε ουδέτερο-γείωση)

4)Κάνοντας διάφορες δοκιμές με μπαλαντέζες και διάφορα ανακάλυψα ότι συμβαίνει σε ηλεκτρικές πρίζες που ανήκουν στον ίδιο διακόπτη ανεξάρτητα από ποια πρίζα κεραίας έρχεται η γείωση της κεραίας.


Θα ήθελα μια βοήθεια για το τι μπορώ να κάνω, τι να μετρήσω, να καταλάβω τι στο καλό έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος. Σκέφτηκα μήπως έχει μπερδέψει γείωση με ουδέτερο αλλά δεν θα έπεφτε το ρελέ? Μήπως βραχυκυκλώνει ο ουδέτερος με τη γείωση? Και πάλι δεν θα είχαμε μόνιμο πρόβλημα? Τι άλλο να έχει γίνει? Οι πρίζες ανοίχτηκαν και φαίνονται εντάξει.

Ακούω τις προτάσεις σας.. Εμένα πάει να σπάσει το κεφάλι μου. Ένα απόγευμα δοκιμές και χωρίς να έχω το πολύμετρο μαζί δεν κατέληξα σε πολλά συμπεράσματα.

safetec
07-12-10, 02:12
ο ενησχητης πανω στην κερεα εχει διαρωη στον ουδετερο και περναει των ουδετερο στην γη της κερεας της τηλεωρασεις

η τηλεωραση εχει εναν μικρο ενησητη στην εισοδο της που βγαζει μια μικρη ταση και για αυτο μερικες φωρες οταν δουλευει η τω και εμεις φταχνουμε καιρεα μα κοπαναει λιγο

ολλο αυτο το ρελε το βλεπει διαρωη



η.γ ειμουν εξω σε ταβερνα εχω πει 3 κρασια και ειμε λιγο καπως αν εινε λαθος διξτε επιηκεια αυριο θα το σκευτω καλυτερα

spirosta
07-12-10, 09:16
Ξαναλέω ξεχάστε την τηλεόραση. Σαν να μην υπάρχει

Όταν ενωθούν οι δύο γειώσεις πέφτει το ρελέ. Και αυτό είναι παράλογο αφού είναι δύο διαφορετικά κυκλώματα και η γείωση από μόνη της δεν έχει σχέση με το ρελέ. Το ρελέ βλέπει διαρροή συγκρίνοντας φάση και ουδέτερο. Αν υπάρχει διαφορά πέφτει.

Οπότε αυτό με φέρνει στο ότι κάπου υπάρχει είτε λάθος συνδεσμολογία είτε βραχυκύκλωμα. Και εφόσον πέφτει και με το γενικό κάτω συμβαίνει κάτι μεταξύ γείωσης και ουδέτερου.

Αν τώρα όμως είναι κάπου αντιστραμένοι οι αγωγοί ή κάπου βραχυκυκλωμένοι δεν θα επεφτε ούτως ή άλλως το ρελέ?

Ξαναλέω επίσης ότι το πρόβλημα είναι σε πρίζες ρεύματος στον ίδιο διακόπτη που είναι στην ίδια μεσοτοιχία ανεξάρτητα από που πέρνω την γείωση της κεραίας.

JOUN
07-12-10, 09:28
Δεν το βλεπω και πολυ παραξενο μου εχει τυχει ξανα..Τα τροφοδοτικα των ενισχυτων πολλες φορες εχουν διαρροη που σε χτυπαει κιολας οπως ειπωθηκε παραπανω..
Δοκιμασες χωρις γειωση;Υπαρχει στο πολυπριζο συσκευη που χρειαζεται οποσδηποτε γειωση η ειναι μονο τηλεοραση dvd κλπ που μπορεις να τα δοκιμασεις καλυπτωντας την γειωση του πολυπριζου με ταινια;

JOUN
07-12-10, 09:30
Ξαναλέω επίσης ότι το πρόβλημα είναι σε πρίζες ρεύματος στον ίδιο διακόπτη που είναι στην ίδια μεσοτοιχία ανεξάρτητα από που πέρνω την γείωση της κεραίας.

Ξεχνας οτι ολη η εγκατασταση(για την ακριβεια ολη η οικοδομη) εχουν κοινη γειωση δηλ απ'οπου και να παρεις γειωση ακομη και απο τον γειτονα,ειναι το ιδιο.

spirosta
07-12-10, 09:45
Ξεχνας οτι ολη η εγκατασταση(για την ακριβεια ολη η οικοδομη) εχουν κοινη γειωση δηλ απ'οπου και να παρεις γειωση ακομη και απο τον γειτονα,ειναι το ιδιο.
Κάνεις λάθος δεν το ξεχνάω. Ακριβώς εκεί είναι το θέμα. Ενώνοντας δύο γειώσεις δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ροή ρεύματος.
Τώρα ακόμη και ο ενισχυτής να έχει διαρροή και να την διοχετευε κάτω θα έπεφτε το ρελέ της οικοδομής το κοινόχρηστο (αν έχει) και όχι φυσικά του σπιτιού του οποίου το ρελέ δεν έχει σχέσ με τη γείωση.


Τώρα μόλις σπίτι μου έκανα κάποια πειράματα που αν και μου φαίνονται περίεργα μάλλον δείχνουν τι συμβαίνει.

1)Με μία αντίσταση 10ΚΩ ενώνοντας φάση και γείωση φυσικά και το ρελέ πέφτει. Αν όμως συνδέσουμε τον ουδέτερο με τη γείωση δεν πέφτει.
2)Με μία λάμπα 15W (70mA) το ρελέ και πάλι πέφτει με την ίδια σειρά. Δηλαδή με τον ουδέτερο και γείωση και αυτό το φορτίο και πάλι δεν πέφτει.


Αυτό σημαίνει νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει όντως βραχυκύκλωμα μεταξύ ουδέτερου και γείωσης και να μην παίρνει χαμπάρι το ρελέ διότι κατά βάση και τα δύο αν το καλοσκεφτούμε είναι γειωμένοι αγωγοί.

Εδώ έρχετε και το δικό σας ερώτημα ότι όντως μπορεί να περνά κάποιο ρεύμα από τον ενισχυτή της κεραίας.

Δηλαδή τελικά μπορεί να είναι δύο μαζί τα προβλήματα? Και βραχυκύκλωμα μέσα στο σπίτι και διαρροή από τον ενισχυτή? Θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο.


Σόρυ για τα μακρόσυρτα μυνήματα. Αν έχετε και άλλες ιδέες ακούω.

JOUN
07-12-10, 10:09
Μεταξυ φασης-γειωσης υπαρχει διαφορα δυναμικου 230 αρα ειναι ευκολο να πεσει το διαρροης.Μεταξυ ουδετερου-γειωσης υπαρχει δυναμικο 0 η εστω ελαχιστα βολτ αρα θελει πολυ μικρη αντισταση μεταξυ τους για να πεσει.Και παλι εξαρταται απο το ρευμα που διαρρεει τον ουδετερο την στιγμη που βαζεις την αντισταση.Οσο μεγαλυτερο ρευμα τοσο πιο ευκολα(με μικροτερη αντισταση) θα πεσει ο ουδετερος.Τι σε παραξενευει δεν καταλαβαινω..

machine22
07-12-10, 10:09
Δοκίμασε να αποσυνδέσεις τον ενισχυτή και να συνδέσεις απευθείας είσοδο-έξοδο. αν πάλι πέφτει άσε στον αέρα την έξοδο του ενισχυτή και πες μας αποτελέσματα .
Μετά να πάμε στο επόμενο (και δυσκολότερο) βήμα

spirosta
07-12-10, 10:18
Οκ θα γίνουν προσπάθειες το απόγευμα.

Το δυσκολότερο βήμα να φανταστώ είναι να αρχίσουμε να ανοίγουμε κουτιά να δούμε τι γίνεται?

thespyros
07-12-10, 10:21
.
.
.
.
.
.
.

Επεξεργασία απο moutoulos:
Σπύρο έγινε επεξεργασία στο μήνυμά σου, γιατί αυτό που έγραφες ήταν ... "αυτοκτονία".

stom
07-12-10, 10:35
Και μπορει και ψητος....

spirosta
07-12-10, 10:36
Δεν νομίζω ότι είναι λύση αυτή.

Ηλιας Α
07-12-10, 11:38
file για να ξεμπερεδευεσι βγαλατα εκτοσ ρελε και θα εισαι υσηχος
Είναι η <<σοφή >> συνταγή που λέει: << κεφάλι πονάει, κεφάλι κόψε >> !

SRF
07-12-10, 12:09
ο ενησχητης πανω στην κερεα εχει διαρωη στον ουδετερο και περναει των ουδετερο στην γη της κερεας της τηλεωρασεις

η τηλεωραση εχει εναν μικρο ενησητη στην εισοδο της που βγαζει μια μικρη ταση και για αυτο μερικες φωρες οταν δουλευει η τω και εμεις φταχνουμε καιρεα μα κοπαναει λιγο

ολλο αυτο το ρελε το βλεπει διαρωη



η.γ ειμουν εξω σε ταβερνα εχω πει 3 κρασια και ειμε λιγο καπως αν εινε λαθος διξτε επιηκεια αυριο θα το σκευτω καλυτερα

Respect! Το καλύτερο post σου μέχρι σήμερα! Και πάλι Respect Dean!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 12:13
Κάπου τα έχεις μπερδεμένα όταν ενώσεις ουδέτερο με γείωση πρέπει το ρελε να πέφτει γιατί η μια είναι γείωση λειτουργιάς ( ουδέτερος ) και η άλλη γείωση προστασίας , όταν έχεις διαρροή στην φάση η στον ουδέτερο και έχεις ρ/δ τότε δεν επιστρέφει μέσω του ρελε η ίδια ποσότητα ρεύματος και πέφτει . Τώρα στο κοινόχρηστο χώρο πως ξέρεις ότι έχει ρ/δ το κοίταξες ?Το πρόβλημα σου είναι η από ενισχυτή με διαρροή η δεν έχει γείωση το σπίτι και δίνης εσύ από κεραία, βραχυκύκλωσε ουδέτερο γείωση του σπιτιού να δεις εάν πέφτει ο ρ /δ εάν όχι δεν έχεις γείωση .Όλες η γειώσεις τις πολυκατοικίας είναι ίδιες δεν ισχύει .

spirosta
07-12-10, 12:22
Δεν τα έχω μπερδεμένα. Τα γράφω μπερδεμένα.

Αν δεν είχε γείωση το σπίτι δεν θα έπεφτε το ρελέ ακουμπώντας στην γείωση. Ή ετσι νομίζω? Θα τα δω το απόγευμα τώρα που θα ξαναπάω εκεί. Μάλλον κάποια διαρροή λέω εγώ.

Ο ενισχυτής δεν είναι διότι δεν το κάνει με άλλες ηλεκτρολογικές πρίζες. Μόνο δύο συγκεκριμένες. Από όποιο χώρο και αν φέρω καλώδιο κεραίας.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 12:36
Άρα είναι μόνο σε συγκεκριμένες πρίζες που το κάνει ? εάν ναι βαλε την τηλεόραση με την κεραία σε άλλη πρίζα να δεις και εάν λειτουργεί τότε η λάθος σύνδεση είναι στις πρίζες η στα καλώδια τους ( συνδέσεις )

spirosta
07-12-10, 12:52
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Η τηλεόραση δουλεύει κανονικά με την κεραία και τα όλα της σε άλλο δωμάτιο!!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 12:58
Τότε εάν βάλεις στις πρίζες που έχουν πρόβλημα μόνο την τηλεόραση χωρίς κεραία και την ανάψεις εάν είναι λάθος τα καλώδια πρέπει να πέφτει ο ρ/δ οπότε άλλαξε θέση ουδετέρου γείωσης στις πρίζες .Εάν δεν πέσει τότε θέλει ψάξιμο που το βλέπω απίθανο

spirosta
07-12-10, 13:04
ΔΕΝ πέφτει. Οπότε δεν είναι λάθος τα καλώδια. Άλλωστε εκεί δούλευε και άλλη παλιά τηλεόραση χωρίς γείωση.

Τι προτείνεις μετά για να βρω την διαρροή?

Να φανταστώ ξήλωμα των πριζών να καλύψουμε ένα ενδεχόμενο?
Μετά τις συνδέσεις στον πίνακα?
Και μετά ένα ένα τα κουτιά στους τοίχους για κάποια κακή σύνδεση? (το οποίο είναι και το χειρότερο γιατί θέλει μερεμέτια)

spirosta
07-12-10, 13:07
Μόλις έμαθα ότι πήγε και ο τεχνικός που έκανε την εγκατάσταση της κεραίας.

Φυσικά υπάρχει πρόβλημα ηλεκτρολογικό αλλά το κάλυψε με την κλασσική λύση του πυκνωτή. Φυσικά ανέφερε ότι πρέπει να βρεθεί το πρόβλημα στις πρίζες.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 13:13
Για κατατόπισε μας λίγο
1) Το σπίτι έχει μονοφασικό η τριφασικό ρεύμα ?
2) Πήγαινε στις πρίζες που έχουν πρόβλημα και γεφύρωσε ουδέτερο γείωση να δούμε εάν πέφτει ο ρ/δ να ξέρουμε εάν υπάρχει γείωση
3) Μην ξεκινήσεις κατεδαφίσεις πριν βεβαιωθούμε ότι κάποια πράγματα είναι εντάξει η όχι

spirosta
07-12-10, 13:42
Οκ.. Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα.

Τριφασικό έχει πάντως.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 13:48
Οκ εάν έχεις όργανο μέτρα κεραία με πρίζα και στα τρία καλώδια τι τάση έχει ένα ένα

spirosta
07-12-10, 13:49
Οκ... Θα ξαναγράψω το βραδάκι μάλλον τα αποτελέσματα.

Τρελός Επιστήμονας
07-12-10, 14:16
Πρώτα να εντοπίσης το πρόβλημα και μετά να το διορθώσεις. Κάνε καλούς ελέγχους για διαρροές στον ενισχυτή και επίσης να ελέγξεις τη γείωση της κεραίας στην ταράτσα για διαφορά δυναμικού σχετικά με τη γείωση του σπιτιού. Μου είχε τύχει παλιά στο Πανεπιστήμιο διαφορά δυναμικού ανάμεσα σε δυο γειώσεις διαφορετικών κτιρίων που δεν ήταν ενωμένες μεταξύ τους. Πρόσεξε μήπως και εδώ υπάρχει κάτι τέτοιο πχ η γείωση της ταράτσας και του κτιρίου να μην είναι σωστά ενωμένες). Ποτέ μη συνδέσεις τροφοδοσία εκτός ρελέ διότι χάνεται η ασφάλεια που παρέχει.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 14:31
Πάντως εγώ με τα μέχρι τώρα δεδομένα και με το ότι πρώτα δούλευε εκεί τηλεόραση μου μοιάζει λάθος αγωγών στις πρίζες και στην ερώτηση γιατί δεν έπεφτε η η διαρροή ήταν κάτω από 30 m A η ο ρ/δ δεν καταλαβαίνει κάτω από 70 m A και έχει πρόβλημα για αυτό δεν έπεφτε θα δούμε το βράδυ τα νεοτέρα πάντως

sakis
09-12-10, 11:25
εκτος απο τα ποστ του συναδελφου Λαζαριδη και του αρχικου ποστερ ολα τα υπολοιπα μαλλον πρεπει να διαγραφουν ....εκτος απο διαφορες ανακριβειες που γραφονται οι παραβιασεις που εγιναν σε θεματα σαφαλειας ειναι εξωφρενικες ....

---Η γειωση της κεραιας και η γειωση το δικτυου δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση ....
---Η γειωση της κεραιας απο ηλεκτρικο δυναμικο βρισκεται στο πλην του τροφοδοτικου των 18 βολτ που εχει ο μετασχηματιστης ( εκτος αν εχει γειωθει με την γειωση δικτυου σε καποιο σημειο )
---Η μια περιπτωση ειναι αν ο μετασχηματιστης του ενισχυτη εχει καποια διαρροη να ριχνει το ρελαι απο εκει
---Κατα τη αποψη μου το οτι σε μερικες πριζες συμβαινει αυτο εχει να κανει με τον τροπο που παιρνουν ρευμα αυτες ΠΧ αν υπαρχει υποπινακας , αν αυτος εχει δικο του ρελαι, πως διαχειριζονται οι ουδετεροι στα δυο κυκλωματα ( οπου εκει ειναι και το προβλημα ) και τελος απο παιρνει ρευμα ο μετασχηματιστης του ενιχυτη κλπ κλπ



ο ενησχητης πανω στην κερεα εχει διαρωη στον ουδετερο και περναει των ουδετερο στην γη της κερεας της τηλεωρασεις

η τηλεωραση εχει εναν μικρο ενησητη στην εισοδο της που βγαζει μια μικρη ταση και για αυτο μερικες φωρες οταν δουλευει η τω και εμεις φταχνουμε καιρεα μα κοπαναει λιγο

ολλο αυτο το ρελε το βλεπει διαρωη

η.γ ειμουν εξω σε ταβερνα εχω πει 3 κρασια και ειμε λιγο καπως αν εινε λαθος διξτε επιηκεια αυριο θα το σκευτω καλυτερα

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

file για να ξεμπερεδευεσι βγαλατα εκτοσ ρελε και θα εισαι υσηχος
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

safetec
09-12-10, 20:13
ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΛΤ ΕΓΡΑΨΑ

οσο για το κρασακι ε κοκκινο ηταν πηγενε με την μπριζολα τι να εκανα !!!!

φιλε αποσινδεσε τον ενισχητη επανο ( βγαλτον απο την μπριζα απλα ) να δουμε αν χανει ρευμα αυτος και διμιουργει αυτος ολλων τον πανικο

spirosta
10-12-10, 01:49
Συμφωνώ για τα μερικά άσχετα...

Και επειδή σήμερα το κοίταξα να πω ότι το πρόβλημα ήταν απλό.
Αυτός που έκανε τις συνδέσεις στον πίνακα είχε τοποθετήσει συνολικά 5 γειώσεις (4 πρίζες σε ένα δωμάτιο και 1 σαλόνι, μάλλον) πάνω στον ουδέτερο.

Οι γειώσεις μεταφέρθηκαν εκεί που έπρεπε και φυσικά έγινε κατανοητή και η ιστορία που είχαμε παλαιότερα με το aircondition. Δεν ήθελε να βάλει και ρελέ αρχικά ο ηλίθ@@. Τέλοσπάντων ξεφεύγω. Μάτια έχουμε όλοι και κρίνουμε τον καθένα. Α και επίσης η τηλεόραση δουλεύει όπως θα έπρεπε.

Να ενημερώσω πως ο ηλεκτρολόγος (που έχει κάνει και την εγκατάσταση) αρνήθηκε να έρθει δεύτερη φορά επικαλούμενος ότι φταίει η τηλεόραση και ότι η πρίζα και το δίκτυο είναι εντάξει. Και ας τον είχε ενημερώσει και ο ηλεκτρονικός ότι υπάρχει ηλεκτρολογικό πρόβλημα. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

Και για τον απλό κοσμάκι σαν και εμένα που ξέρω 5 βασικά να πω ότι πριν ανοίξω τον πίνακα και αφού ήμουν 99% σίγουρος τι συμβαίνει, απλώς σύνδεσα μια λάμπα στην προβληματική πρίζα μεταξύ φάσης και "γείωσης". Η λάμπα άναψε χωρίς να πέσει το ρελέ.

Αυτά λοιπόν τα νέα. Ευχαριστώ όλους για το βοήθεια. Και προσοχή στους τρελούς που κυκλοφορούν γιατί δεν υπολογίζουν ότι τα λάθη τους μπορεί να είναι εγκληματικά.

spirosta
10-12-10, 01:57
Α και επειδή τώρα μου ήρθε...

Σε αυτούς που λένε να βγάζεις γραμμές εκτός ρελέ πέρα από το ότι είναι επικίνδυνο, δολοφονικό, τρελό, παράνομο και διάφορα άλλα... έχω να συμπληρώσω τοο εξής.

Ιδιαίτερα σε καινούργιες οικοδομές που ξέρεις ακριβώς τι γίνεται και υπάρχουν και κάποια πρότυπα και σαφώς βελτιωμένα υλικά το ρελέ δεν πρέπει να πέφτει. Αν πέφτει είναι μια καλή ένδειξη ότι υπάρχει κάπου πρόβλημα.

Η παράκαμψη του δεν είναι λύση. Η εύρεση του προβληματος είναι.


Α και θυμήθηκα και άλλον πετυχημένο. Στην επαρχία σε σπίτι οικογενειακό ο ηλεκτρολόγος πριν μερικά χρόνια παρέκαμψε το ρελέ γιατί έπεφτε με τον θερμοσίφωνα. Τι λέτε καλό? Αυτό τώρα το θυμήθηκα και πρέπει να το φτιάξω και αυτό τώρα τα χριστουγεννα. Άλλωστε δεν υπάρχει πια αυτός ο θερμοσίφωνας έχει μπει ηλιακός.

safetec
10-12-10, 02:33
σε ολλο το σπιτι 5 γειωσεις ???? και αυτες λαθος ???? α καλλα !!!!!!!!

spirosta
10-12-10, 10:34
Όχι όχι 5 από τις ήδη υπάρχουσες. Οι υπόλοιπες ήταν σωστά.

sakis
10-12-10, 11:16
ομορφα ....

TeslaCoil
10-12-10, 20:38
Συγνώμη ρε φίλε , αλλά δεν πρέπει να πάει νομικά αυτό??

Pefres
11-12-10, 17:13
Στην επαρχία σε σπίτι οικογενειακό ο ηλεκτρολόγος πριν μερικά χρόνια παρέκαμψε το ρελέ γιατί έπεφτε με τον θερμοσίφωνα.
Συνηθισμενη πρακτικη ειναι αυτο που λες
Δεν ειναι λαθος, αλλα το σωστο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ξεχωριστος ΔΔΕ για τον Θερμοσιφωνα

sakis
11-12-10, 17:24
Συνηθισμενη πρακτικη ειναι αυτο που λες
Δεν ειναι λαθος, αλλα το σωστο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ξεχωριστος ΔΔΕ για τον Θερμοσιφωνα

δεν ειναι λαθος ???? ποιος το λεει ??? εσυ ??? επισης ποιος ειναι αυτος που λεει για ξεχωρισοτυς ρελαιδες και που σε ποιο κανονισμο ???? Μηπως ειναι η ωρα αφησουμε τις ΜΠΙΠ ???? για αυτα τα πραγματα υπαρχουν κανονισμοι ο καθε ΜΠΙΠ ζει """Συνηθισμενη παρακτικη """ .... Τι ΜΠΙΠ ειναι αυτες ????


**** Oσο και να μας πνίγει το δίκιο καλό είναι να κρατάμε ένα επίπεδο στο γραπτό μας λόγο***
edited by aeonios

Αποστόλης1
11-12-10, 20:21
δεν ειναι λαθος ???? ποιος το λεει ??? εσυ ??? επισης ποιος ειναι αυτος που λεει για ξεχωρισοτυς ρελαιδες και που σε ποιο κανονισμο ???? Μηπως ειναι η ωρα αφησουμε τις μαλακιες ???? για αυτα τα πραγματα υπαρχουν κανονισμοι ο καθε μαλακας που δεν μπορει να βρει μια απλη διαρροη
γεμιζει τον τοπο με ενα σωρο μαλακιες για ξεχωριστους ρελαιδες και αφαιρεση ρελαιδων και το ονομαζει """Συνηθισμενη παρακτικη """ .... Τι μαλακιες ειναι αυτες ????

Ίσως είναι υπερβολή, αλλά γιατί αν έχει διαρροή ο θερμ/νας ή κουζίνα να σβήνουν και τα φώτα? Μιλάω για 1Φ. Που είναι το λάθος?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
11-12-10, 21:11
Παιδιά πλέων σε μονοκατοικίες που έχουν χώρο μπαίνει πίνακας δίπλα στο ρολόι μαζί με τον ρ/δ για να ελέγχει όλη την εγκατάσταση με επαναφορά του ρελε με χειρισμό από μέσα .Δεν χρειάζονται δέκα ρ/δ ένας καλός ηλεκτρολόγος χρειάζεται εδώ θέλω να πω όχι ότι όλοι οι ηλεκτρολόγοι είναι καλοί αλλά κυκλοφορούν αλβανοί ηλεκτρολόγοι χωρίς να είμαι ρατσιστής αλλά δεν έχουν πιστοποιηθεί από πουθενά όπως και έλληνες χωρίς άδεια κάποτε να γίνει και κάποιος Έλεγχος αλλιώς θα δούμε πολλά

sakis
12-12-10, 11:25
ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΣΕ ΕΙΧΑΝ ΜΠΑΝΝΑΡΕΙ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ !!!! Γιατι απλα η κουζινα και ο θερμοσιφωνας ερχεται σε αμεση επαφη με το ανθρωπινο σωμα ( σε σχεση με μια λαμπα που εναι κρεμασμενη απο το ταβανι ) και ο κινδυνος ηλεκτροπληξιας ειναι θανατηφορος .... Θα επρεπε να ντρεπεσαι που το σκεφτηκες κιολας απορω με τον εαυτο μου που καθομαι και σου μιλαω ακομα .... μετα απο αυτο καταλαβα οτι εκτος απο ανευθυνος τελικα εισαι και πανασχετος ....

moutoulos
12-12-10, 12:21
Ο Ηλίας είπε κάτι πολύ σωστό:


Είναι η <<σοφή >> συνταγή που λέει: << κεφάλι πονάει, κεφάλι κόψε >> !


Αφορμή πήρα περισότερο, απο την πρώτη σελίδα πόστ, που έλεγε "Βγάλε τα εκτός ρελέ, και θα είσαι ήσυχος".

Παιδιά προσέξτε τι συμβουλές δίνεται, υπάρχουν κανονισμοί, και όχι όπως μας βολεύει. "Πατέντες" στο σπίτι του
ο καθένας κάνει όσες θέλει με δική του ευθύνη, δεν τις δημοσιοποιούμε όμως. Ειδικά αν πρόκειται για ένα τέτοιο
θέμα που έχει να κάνει με την τάση του "δικτύου".

Αποστόλης1
12-12-10, 12:23
ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΣΕ ΕΙΧΑΝ ΜΠΑΝΝΑΡΕΙ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ !!!! Γιατι απλα η κουζινα και ο θερμοσιφωνας ερχεται σε αμεση επαφη με το ανθρωπινο σωμα ( σε σχεση με μια λαμπα που εναι κρεμασμενη απο το ταβανι ) και ο κινδυνος ηλεκτροπληξιας ειναι θανατηφορος .... Θα επρεπε να ντρεπεσαι που το σκεφτηκες κιολας απορω με τον εαυτο μου που καθομαι και σου μιλαω ακομα .... μετα απο αυτο καταλαβα οτι εκτος απο ανευθυνος τελικα εισαι και πανασχετος ....

Ποιός κανονισμός απαγορεύει τους 2 ρελέδες???
ένα για τα φώτα και ένα για τα υπόλοιπα.
Έγραψα: "Ίσως είναι υπερβολή, αλλά γιατί αν έχει διαρροή ο θερμ/νας ή κουζίνα να σβήνουν και τα φώτα? Μιλάω για 1Φ. Που είναι το λάθος? "
Επομένως οι χαρακτηρισμοί που έκανες, σου επιστρέφονται.
Τέτοια στενοκεφαλιά και ισχυρογνωμοσύνη πρώτη φορά συναντώ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
12-12-10, 12:51
Εγώ θα έλεγα εντάξει να δούμε την περίπτωση δυο ρ/δ θα το σκεπτόμουν αν και είναι σπατάλη χρημάτων εάν είχε κάποιο νόημα τι θέλω να πω το 90% των διαρροών είναι στο κύκλωμα του φωτισμού που δεν ξεχωρίζουν φώτα από πρίζες λόγο κυκλώματος σε παλιές εγκαταστάσεις οπότε πάλει θα μείνεις στο σκοτάδι μέχρι να αποκαταστήσεις τη βλάβη .Τώρα εάν κάνεις καινούρια εγκατάσταση και τα ξεχωρίσεις κάτι λέει και εάν έχεις χρήματα βάζεις όσους θέλεις .Εγώ επιμένω πάντως σε ένα με επαναφορά χρόνου .

leosedf
12-12-10, 13:51
Επειδή δεν είμαστε αρχαία Ελλάδα για να εξοστρακίζουμε ή χούντα για να στέλνουμε σε νησιά μόνο και μόνο επειδή κάνουμε συζήτηση. Μιας και δεν μπορεί να γίνει αυτή το θέμα κλειδώνεται.
Μάθετε να συζητάτε μεταξύ σας λέγοντας τη γνώμη σας η προβάλλοντας σωστά επιχειρήματα.