PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για πατέντα συναγερμού.



osprey
07-12-10, 10:51
Έχω μία αυτοτροφοδοτούμενη εξωτερική σειρήνα και θέλω με μια μαγνητική να παγιδεύσω την πόρτα μίας αποθήκης. Στην πλακέτα εσωτερικά της σειρήνας υπάρχουν οι εξής επαφές: 1. Οι επαφές για την τροφοδοτηση της λυχνίας της σειρήνας 2. Οι επαφές του μεγαφώνου 3. Οι επαφές του tamper που θα έπρεπε να καταλήξουν στην κεντρική μονάδα (και δεν θα καταλήξουν) 4. Επαφές τροφοδοσίας του συσσωρευτή που δεν θα χρησιμοποιηθεί 5.Οι επαφές τροφοδοσίας του κυκλώματος 6. Επαφές GO-,GO+ και FT-

Υπάρχει καμία ιδέα πώς να καταφέρω να δουλέψει?

lazarost
07-12-10, 12:00
Καταρχην πρεπει να εχεις μπαταρια επανω και φυσικα τροφοδοσια.
Τωρα συνηθως τα κεντρα δινουν μονιμα ταση στην σειρηνα για να φορτιζει η μπαταρια και
οταν δωσουν συναγερμο κοβουν την ταση και δουλευει απο την μπαταρια.
Αυτο που θα μπορεις να κανεις ειναι με την μαγνητικη επαφη οταν ανοιγει να οδηγεις ενα ρελε
να σου κοβει την τροφοδοσια και να αρχιζει τα ουι ουι η σειρηνα σου

osprey
07-12-10, 17:08
Ένα από τα ζητούμενα ήταν να μην έχει μπαταρία επάνω. Έχω δοκιμάσει με την μπαταρία στη θέση της και με πακάκι για τροφοδότηση του κυκλώματος και έκανα διέγερση με μαγνητική NO από το GO- ή GO+ και μου έκανε πιου-πιου αλλά το πρόβλημα είναι ότι μόλις έβγαζα το πακάκι το κύκλωμα το αντιλαμβανόταν σαν κόψιμο της τροφοδοσίας και ενεργοποιούσε πάλι την σειρήνα από την μπαταρία της (οπότε η λύση του ρελέ στην τροφοδοσία θα έκανε την δουλειά) αλλά έτσι θα χτυπάει και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος από την ΔΕΗ πράγμα που δεν συμβαίνει όταν υπάρχει κέντρο γιατί κρατάει την τροφοδοσία η μπαταρία του κέντρου. Δοκίμασα να δώσω τάση στους ακροδέκτες της μπαταρίας από το πακάκι αλλά έπαιρνα μονίμως ένα τουκ-τουκ από το μεγάφωνο πράγμα που δεν συμβαίνει όταν δίνω από την μπαταρία.

safetec
08-12-10, 02:37
Έχω μία αυτοτροφοδοτούμενη εξωτερική σειρήνα και θέλω με μια μαγνητική να παγιδεύσω την πόρτα μίας αποθήκης. Στην πλακέτα εσωτερικά της σειρήνας υπάρχουν οι εξής επαφές: 1. Οι επαφές για την τροφοδοτηση της λυχνίας της σειρήνας 2. Οι επαφές του μεγαφώνου 3. Οι επαφές του tamper που θα έπρεπε να καταλήξουν στην κεντρική μονάδα (και δεν θα καταλήξουν) 4. Επαφές τροφοδοσίας του συσσωρευτή που δεν θα χρησιμοποιηθεί 5.Οι επαφές τροφοδοσίας του κυκλώματος 6. Επαφές GO-,GO+ και FT-

Υπάρχει καμία ιδέα πώς να καταφέρω να δουλέψει?

εχεις μονο την σειρηνα ??

δηλ η σειρηνα δεν εινε συνδεδεμενη με κανενα συστημα ασφαλειας ???

osprey
08-12-10, 09:05
Όπως αναφέρω και στην αρχική ανάρτηση όχι. Αν ήταν σε κέντρο δεν θα χρειαζόμουν κάποια πατέντα.

plouf
08-12-10, 15:33
πρέπει να χρησημοποιήσεςι την συγκεκριμένη ?
οι σειρήνες εσωτερικού χώρου σφυράνε οταν παρουν ρευμα (Εχουν μονο 2 ακροδεκτες) ωσποτε με τροφοδοσία ρελε και επαφη το κάνεις...

safetec
09-12-10, 01:16
για το progect θα χρηστεις

1/την εξωτερηκη σειρηνα

2/μπαταρια για την εξωτερηκη σειρηνα

3/ενα μετασχηματηστη 12 βολτ 500 μιλιαμπερ και πανω

4/ενα λεντακι οτι χρωμα θες 12 βολτο

5/μια πλακετα εντολων στα 12 βολτ με τηλεκοντρολ (κοστιζει 35 ευρω )

6/μια μαγνητηκη επαφη

7/μερικα μετρα καλωδιο utp 5e δεν λεω συναγιαρμου γιατι αυτες πανε με την κουλουρα

8/ενα ρελεδακι 12 βολτο σαν και αυτο που χρησιμοπειειτε για drive συρινων συναγιαρμου


εγκατασταση

1/ανηγουμε μια τρυπα διαμπερες στο συμειο που θα βαλουμε την συρηνα για να περασουμε το καλωδιο τροφοδοσειας της σειρηνας μας και της μαγνητηκης επαφης

2/βαζουμε την μαγνητηκη επαφη και περναμε και ενα καλωδιο απο την μπριζα που θα βαλουμε τον μετασχηματηστη εξω στην σειρηναμας για να περνει ρευμα και να φωρτηζει η μπαταρια μας

3/περνουμε το ρελλεδακι μας κολλαμε με κολιτηρη ολλα τα ποδαρακια του (συνολικα 5 ) για να το εχουμε ετημο

μας μενουν οι συνδεσεις

εχουμε ρευμα στην σειρηνα 12 βολτ και τα 2 ακρα της μαγνητηκης επαφης



4/περνουμε το ενα ακρο της μαγνητηκης επαφης το συνδεουμε στο ενα ακρο ΤΡΟΦΟΔΟΣΕΙΑΣ ΤΟΥ ΡΕΛΛΕ

5/ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΤΗΣ ΜΑΓΝΗΤΗΚΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΤΟ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΣΤΟ + ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΤΗΣ ΣΥΡΗΝΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΡΕΛΛΕ *1

6/ ΔΙΝΟΥΜΕ - ΣΤΟ ΡΕΛΛΕ

ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΩΣ ΤΩΡΑ

ΑΝΗΓΙΚΛΗΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ ουσιαστηκα εχουμε μια εντολη θα ακους το ρελλεδακι να οπλιζει και να ξεωπληζει οποτε ετημη η εντολη μας

7/με τον μετασχηματιστη τροφωδωτησε την σειρηνα σου κανονικα για να κραταει και μπαταρια σε περιπωση διακοπης να δουλευει δηλ 7-8 ωρες

θα αρχεισει να ουρλιαζει για να την σταματισουμε εχωντας κληστη την πορτα μας

8/τροφωδοτουμε με + το κεντρικο ποδαρακι του ρελλε μας απο την μπαταρια παντα το ρελλεδακι μας βγαζει και 2 εξωδους βρες πια εινε η εξωδος που σου βγαζει ταση και δωστην εντολη στην σειρηνα για να σκασει

εχε λιγο αλικτο το στωμα οταν βαραει η σειρηνα για να μην σε πιασουν τα αυτια .....θημησου τον στρατο οταν εριχες βολες

ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ

ΑΝΗΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΒΑΡΑΕΙ ΚΛΗΝΟΥΜΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

ΦΕΝΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΛΛΕ ΠΡΟΣΤΟΠΑΡΩΝ ΜΟΝΟΣΕ ΤΟ


ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΗΝΕΙ ΩΜΩΣ Η ΛΗΣΗ ΕΙΝΕ ΑΠΛΗ ΑΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΒΑΛΕΙς ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΕΝΟΣΕΙΣ ΤΟ + ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΗΝΑΣ ΜΕ ΤΟ + ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΥΤΗ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΕ ΕΝΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΡΕΣΕΙ

ΕΚΕΙ ΕΠΙΔΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΓΚΕΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ 12 ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΕΝΤΟΛΩΝ ΘΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΚΟΛΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ 3 ΚΛΕΜΟΥΛΕΣ Η ΜΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ COM H ALLH 1 KAI H ALLH 2

OK

ΔΙΝΟΥΜΕ ΡΕΥΜΑ + ΣΤΗΝ COMON ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΕ ΠΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ + ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ + ΤΗΣ ΣΕΙΡΗΝΑΣ ΜΑΣ ΤΟΣΟΣΤΕ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΥΡΑςς ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΜΑΓΝΗΤΗΚΗΣ ΕΠΑΦΗΣ

ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΤΡΟΘΟΔΟΤΟΜΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΜΑΣ ΠΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ - ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΦΕΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΛΙΣΕΙ Η ΑΦΟΠΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΙΑΡΜΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΑΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΤΖΑΜΑΚΙ ΤΟΥ ΦΛΑΣΡ ΤΗς ΣΕΙΡΗΝΑΣ Π.Χ


ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΤΑΜΠΕΡ ΕΙΝΕ Η ΠΡΟΣΤΑΣΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ

ΣΥΝΔΕΣΕ ΕΝ ΣΕΙΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟΠΤΗ ΤΗΝ ΘΕΤΗΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΣΕΙΡΗΝΑΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΘΑ ΚΟΒΕΙ ΤΗΝ ΘΕΤΗΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΣΗΡΗΝΑΣ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΗΝΑ ΘΑ ΒΑΡΑΕΙ


ΑΝ ΘΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΕ ΛΙΓΟ ΑΝΘΡΟΠΩΣ - ΤΑΡΑΞΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΛΛΕ ΜΟΝΟΣΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ + ΑΝ ΘΗΜΑΣΕ ΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ !!! ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΗΚΗ !!! - ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ

συνχαρητηρια μολεις εφτιαξες ενα συστηματακι απλο με 240 ντεσιμπελ συρηνες τηλεχειρηζομενο που εινε ηκανο να ξεσηκοσει το μισο τετραγωνο αν καποιος παει να πηραξει την σειρηνα η μπει στην αποθικη σου

αν γουσταρεις μπορεις να κανεισ το ιδιο και να βαλεις και ρανταρ αν σειρα με την μαγνιτικη επαφη ..........

thomasskoy
09-12-10, 08:05
ΩΡΑΙΟΣ απλα και αναλυτικα ενα ευκολο συστηματακι συναγερμου.

stinger
10-12-10, 12:46
για το progect θα χρηστεις

1/την εξωτερηκη σειρηνα

2/μπαταρια για την εξωτερηκη σειρηνα

3/ενα μετασχηματηστη 12 βολτ 500 μιλιαμπερ και πανω

4/ενα λεντακι οτι χρωμα θες 12 βολτο

5/μια πλακετα εντολων στα 12 βολτ με τηλεκοντρολ (κοστιζει 35 ευρω )

6/μια μαγνητηκη επαφη

7/μερικα μετρα καλωδιο utp 5e δεν λεω συναγιαρμου γιατι αυτες πανε με την κουλουρα

8/ενα ρελεδακι 12 βολτο σαν και αυτο που χρησιμοπειειτε για drive συρινων συναγιαρμου


εγκατασταση

1/ανηγουμε μια τρυπα διαμπερες στο συμειο που θα βαλουμε την συρηνα για να περασουμε το καλωδιο τροφοδοσειας της σειρηνας μας και της μαγνητηκης επαφης

2/βαζουμε την μαγνητηκη επαφη και περναμε και ενα καλωδιο απο την μπριζα που θα βαλουμε τον μετασχηματηστη εξω στην σειρηναμας για να περνει ρευμα και να φωρτηζει η μπαταρια μας

3/περνουμε το ρελλεδακι μας κολλαμε με κολιτηρη ολλα τα ποδαρακια του (συνολικα 5 ) για να το εχουμε ετημο

μας μενουν οι συνδεσεις

εχουμε ρευμα στην σειρηνα 12 βολτ και τα 2 ακρα της μαγνητηκης επαφης



4/περνουμε το ενα ακρο της μαγνητηκης επαφης το συνδεουμε στο ενα ακρο ΤΡΟΦΟΔΟΣΕΙΑΣ ΤΟΥ ΡΕΛΛΕ

5/ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΤΗΣ ΜΑΓΝΗΤΗΚΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΤΟ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΣΤΟ + ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΤΗΣ ΣΥΡΗΝΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΡΕΛΛΕ *1

6/ ΔΙΝΟΥΜΕ - ΣΤΟ ΡΕΛΛΕ

ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΩΣ ΤΩΡΑ

ΑΝΗΓΙΚΛΗΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ ουσιαστηκα εχουμε μια εντολη θα ακους το ρελλεδακι να οπλιζει και να ξεωπληζει οποτε ετημη η εντολη μας

7/με τον μετασχηματιστη τροφωδωτησε την σειρηνα σου κανονικα για να κραταει και μπαταρια σε περιπωση διακοπης να δουλευει δηλ 7-8 ωρες

θα αρχεισει να ουρλιαζει για να την σταματισουμε εχωντας κληστη την πορτα μας

8/τροφωδοτουμε με + το κεντρικο ποδαρακι του ρελλε μας απο την μπαταρια παντα το ρελλεδακι μας βγαζει και 2 εξωδους βρες πια εινε η εξωδος που σου βγαζει ταση και δωστην εντολη στην σειρηνα για να σκασει

εχε λιγο αλικτο το στωμα οταν βαραει η σειρηνα για να μην σε πιασουν τα αυτια .....θημησου τον στρατο οταν εριχες βολες

ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ

ΑΝΗΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΒΑΡΑΕΙ ΚΛΗΝΟΥΜΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

ΦΕΝΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΛΛΕ ΠΡΟΣΤΟΠΑΡΩΝ ΜΟΝΟΣΕ ΤΟ


ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΗΝΕΙ ΩΜΩΣ Η ΛΗΣΗ ΕΙΝΕ ΑΠΛΗ ΑΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΒΑΛΕΙς ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΕΝΟΣΕΙΣ ΤΟ + ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΗΝΑΣ ΜΕ ΤΟ + ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΥΤΗ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΙΝΕ ΕΝΟΜΕΝΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΡΕΣΕΙ

ΕΚΕΙ ΕΠΙΔΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΓΚΕΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ 12 ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΕΝΤΟΛΩΝ ΘΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΚΟΛΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ 3 ΚΛΕΜΟΥΛΕΣ Η ΜΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ COM H ALLH 1 KAI H ALLH 2

OK

ΔΙΝΟΥΜΕ ΡΕΥΜΑ + ΣΤΗΝ COMON ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΕ ΠΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ + ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ + ΤΗΣ ΣΕΙΡΗΝΑΣ ΜΑΣ ΤΟΣΟΣΤΕ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΥΡΑςς ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΜΑΓΝΗΤΗΚΗΣ ΕΠΑΦΗΣ

ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΤΡΟΘΟΔΟΤΟΜΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΜΑΣ ΠΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ - ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΦΕΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΛΙΣΕΙ Η ΑΦΟΠΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΓΙΑΡΜΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΑΣ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΤΖΑΜΑΚΙ ΤΟΥ ΦΛΑΣΡ ΤΗς ΣΕΙΡΗΝΑΣ Π.Χ


ΜΑΣ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΤΑΜΠΕΡ ΕΙΝΕ Η ΠΡΟΣΤΑΣΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ

ΣΥΝΔΕΣΕ ΕΝ ΣΕΙΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟΠΤΗ ΤΗΝ ΘΕΤΗΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΣΕΙΡΗΝΑΣ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΘΑ ΚΟΒΕΙ ΤΗΝ ΘΕΤΗΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΣΗΡΗΝΑΣ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΗΝΑ ΘΑ ΒΑΡΑΕΙ


ΑΝ ΘΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΕ ΛΙΓΟ ΑΝΘΡΟΠΩΣ - ΤΑΡΑΞΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΛΛΕ ΜΟΝΟΣΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ + ΑΝ ΘΗΜΑΣΕ ΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ !!! ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΗΚΗ !!! - ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ

συνχαρητηρια μολεις εφτιαξες ενα συστηματακι απλο με 240 ντεσιμπελ συρηνες τηλεχειρηζομενο που εινε ηκανο να ξεσηκοσει το μισο τετραγωνο αν καποιος παει να πηραξει την σειρηνα η μπει στην αποθικη σου

αν γουσταρεις μπορεις να κανεισ το ιδιο και να βαλεις και ρανταρ αν σειρα με την μαγνιτικη επαφη ..........

γεια σας κι απο μενα...θα ηταν ευκολο φιλε μου να κανεις ενα σχεδιαγραμμα διοτι εχω φτιαξει ακριβως το ιδιο κι εγω αλλα χωρις τηλεχειρισμο..απλα ανοιγεις βαραει...κλεινεις σταματα
η ερωτηση μου ειναι πως θα κανω την σειρηνα να βαραει περιπου για 1 λεπτο σε περιπτωση ανοιγματος πορτας...δηλαδη θελω μια χρονοκαθυστερηση για 1-2 λεπτα το πολυ....καποιο σχεδιο κυκλωματος delay off θα βοηθουσε...

lelek
10-12-10, 13:39
Μπράβο safetec!!! Αν έδινες κι ένα σχηματάκι θα ήταν super!!!!!

stinger
10-12-10, 14:26
17250
εμενα το κυκλωμα μου ειναι αυτο....
ειναι ομως ενα απλο κυκλωμα με ενα απλο ρελε 12v (5 ποδαρακια) com, N/O ,N/C
εχω συνδεσει 5 μαγνητικες παγιδες
το θεμα ειναι πως δεν εχω διαρκεια κορνας σε περιπτωση που ανοιξει πορτα και κλεισει αμεσως....ενα delay off 12v θα μου εκανε?
οποια βοηθεια δεκτη

επισης μεχρι ποση ταση μπορει να αντεξει μια μαγνητικη επαφη???μπορει να δουλεψει με 220v????

osprey
18-12-10, 19:35
Σε ευχαριστώ πολύ safetec για την λύση και κυρίως για τον χρόνο να απαντήσεις.

stinger
19-12-10, 23:40
εμενα η λυση εστω και προσωρινη ηταν να βαλω ενα χρονικο ρελε ωστε να εχω την καθυστερηση που ηθελα....ελπιζω ο φιλος safetec να βαλει καποιο σχηματικο αν θελει