PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτάκια στο μπαλκόνι περίεργο πρόβλημα



tzitzikas
07-12-10, 20:05
Καλησπέρα. Είχα ένα πρόβλημα με τα Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια στο μπαλκόνι και ενω το έλυσα δεν μπορώ να καταλάβω τι είχε συμβεί.
επειδή δεν έχω μπρίζα στο μπαλκόνι, κάθε χρόνο βγάζω τη λάμπα του μπαλκονιού και συνδέω καλώδιο στην θέση της, και με το διακόπτη ανοιγοκλείνω τα λαμπάκια.
Ενω χτες δουλευαν οκ, σημερα δεν αναβαν. Λεω πανε τα λαμπακια αλλα δεν ηταν αυτο. δοκιμαζω με το δοκιμαστικο κατσαβιδι στο φις που τα συνδεω και βλεπω οτι και οι 2 πολοι του φις ανάβουν το δοκιμαστικο!!!:confused1:
Κλεινω γενικους κτλ, και ελεγχω την συνδεση των καλωδιων στο ντουι της λαμπας που εχω συνδεσει το καλωδιο. Δεν βρηκα καποιο προβλημα (δεν ειχε αποσυνδεθει το καλωδιο που συνδεω στον ουδετερο και δεν ακουμπουσε με την φαση, αυτο ενοω, ωστε να αιτιολογειται κατι τετοιο), αλλα την ελυσα και την ξανασυνδεσα την συνδεση του καλωδιου. Μετα το δοκιμαστικο αναβε οκ μονο στην φαση και τα λαμπακια δουλευουν οκ.
Τι μπορει να συνέβει γιατι θα κάψω τα πτυχια μου (λεμε τωρα) :confused1:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 20:28
Κάπου δεν ακουμπούσε ο ουδέτερος και έκανε επιστροφή η φάση μέσα από τα λαμπάκια

tzitzikas
07-12-10, 20:29
Κάπου δεν ακουμπούσε ο ουδέτερος και έκανε επιστροφή η φάση μέσα από τα λαμπάκια
δεν ισχύει κάτι τέτοιο γιατι το δοκιμαστικό αναβε και στους 2 πόλους του φις με βγαλμενα τα λαμπάκια

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 20:44
Τότε πρέπει να έχεις και άλλη λάμπα παράλληλα με αυτήν η κάποια άλλη μέσα . πάντως είναι κακή επαφή ουδετέρου . Μονοφασική η τριφασική παροχή έχει το σπίτι ?

tzitzikas
07-12-10, 21:02
μονοφασικη ειναι η παροχη. Τωρα που λύθηκε το πρόβλημα βέβαια ανάβει στο δοκιμαστικό μόνο ο ένας πόλος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 21:11
Ναι ακουμπά αλλά κάποια στιγμή θα ανεβάσει θερμοκρασία και θα στην κάνει . Όταν ανάβεις θερμοσίφωνα η κουζίνα έχεις πτώση φωτισμού ? εάν όχι είναι τοπικά στη γραμμή πάντως πρέπει να το δεις καμία κλεμα με βιδωμένη μόνωση ?

JOUN
07-12-10, 21:25
Μια και τοφερε η κουβεντα ας το ξαναπω:Το δοκιμαστικο ειναι πρακτικα αχρηστο για οποιαδηποτε χρηση εκτος απο εκεινη για την οποια κατασκευαστηκε:Να βρισκει την φαση σε μια πριζα.Ουτε ελεγχο κυκλωματων μπορεις να κανεις,ουτε νε ελεγξεις θερμοσιφωνα,κουζινα κλπ.Ουτε βεβαια να βρεις γιατι δεν αναβει μια λαμπα ενα σετ λαμπακια κλπ.Μονο σε πριζα για να βρουμε την φαση(το οποιο βεβαια σε καμμια περιπτωση δεν σημαινει οτι η πριζα μας δουλευει σωστα)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
07-12-10, 21:44
Δεν είπε κανείς ότι το δοκιμαστικό κάνει για όλα και βέβαια είναι για να βρίσκεις τη φάση αλλά εάν ψαχνής τι φάση και σου ανάβει και στα δυο η γεννήτρια κοιτάς χωρίς γειωμένο ουδέτερο η στη δεη χαλαρό ουδέτερο .

safetec
08-12-10, 01:25
πόλοι συνάδελφοι έχουν χτυπήσει εξετιας του δοκιμαστικού ........ εαν θέλετε να ελέγχετε τάση επίλεκτε φασομετρο ...... στο φασομετρο αν συνδεσεις μονο το ενα ακρο του σε αγωγω εινε σε θεση να σου διξει την παρουσία ρεύματος ανάβοντας ένα λεντακι και σφυρίζοντας .... αυτή οίνε η μονή αξιόπιστη συσκευή για να ελέγξεις την παρουσία φάσεις - διαφορά δυναμηκου (τάση εναλλασσόμενου και συνεχές καθώς και πολικότητα + - ) και διάδοχη φάσεων

στον εργαλειοθήκη μου άπλα δεν υπάρχει καν το δοκιμαστικό .......... επίλεκτε φασομετρα fuke που οίνε πιστοποιημένα και ασφαλές όργανα μετρήσεις με iso ασχετα αν ασχολειστε επαγκελματικα η ερασιτεχνικα ... το ρεύμα οίνε επικίνδυνο και ο μόνος τρόπος για να προστατευθούμε από αυτό όταν δουλεύουμε υπό τάση οίνε τα σωστά εργαλεία και τα γαντια ....αυτα τα 2 δεν πρεπει να λείπουν από την βαλίτσα κανενός ερασιτέχνη η επαγγελματία που ασχολιτε με το αντικείμενο


.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .......


επιδι με ρωτήσατε έχω το συγκεκριμένο οίνε επαγγελματικό .... ειμε πολύ ευχαριστημένος το δουλεύω 3 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα............ οίνε πάρα πολύ αξιόπιστο με βοηθάει πολύ σε ολλες της ηλεκτρολογικές βλάβες δείχνει και φωρα διάδοχης φάσεων και έχει ενσωματωμένο φακό ..μετράει συνεχές και εναλλασσόμενα ρεύματα .. .....σου διχνει την φαση δηλ το δουλευεις και σαν δοκιμαστικό χρησιμοποιώντας μόνο το 1 ακροδέκτη .....

αυτό εινε συμαντικο γιατι τα δοκιμαστικα μπορει οταν ακουμπάς το πίσω μέρος του κατσαβιδιού μπορει να σε κοπανίσουν αν εινε χαλασμένα και δεν το εχεις παρει γραμη.... αυτο εινε ασφαλες γιατι ποτε γιατι δεν χρηαζετε να εχεις στα χεργια σου κανενα ακρο για να κλησει κυκλωμα και να αναψει λαμπακι ..........εινε ηλεκτρονικο
τα δοκιμαστικά όταν εσύ μετράς την τάση και βάζεις δάκτυλο στο πησω μέρος του κατσαβιδιού για να ανάψει το λαμπάκι που πολλές φόρες δεν φενετε αν έχει ήλιο εσύ κάνεις τον ουδέτερο !!! έχουν μεγάλη εσωτερική αντίσταση για να μην βαράνε ...όταν δουλευουν σωστά


. με εχει βοιθεισει και σε συστήματα ασφάλειας το δουλεύω και σαν ντζιντζικι και τσεκάρω και επαφές και καλωδια NYMATA ΛΑΜΠΤΗΡΩΝ ΠΗΡΑΚΤΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΛΑΜΠΤΗΡΕς ΦΘΩΡΙΟΥ (ΣΩΛΗΝΩΤΕΣ) βοιθαει να βρεις βραχυκυκλώματα - διαρωες ρεύματος ....... στο συνεχές και σου δείχνει πολικότητα ...και πραγματικα στα χεργια μου εχει βγαλει τα λευτα του στο 100 πλασιο εινε το δεξι μου χερι και το 1 εργαλείο που πιάνω πάντα στα χεργια μου...


http://www.fluke.com/fluke/uken/Electrical-Test-Tools/Electrical-Testers/Fluke-T100-Series.htm?PID=56171


ΠΕΤΑΧΤΈ ΤΑ ΔΟΚΙΜΆΣΤΗΚΑ ΣΑΣ ΕΙΝΕ ΆΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΑ

thomasskoy
08-12-10, 13:33
ειναι το ιδιο με το UNI-T που εχουμε βαλει στο θεμα δωκιμαστικο για ψαχμενους.

antonisc
08-12-10, 23:15
φιλεμου κομενος ουδετερος η καπου δεν παται

fm344
12-12-10, 11:19
καλημερα.
εγω θα σου ελεγα να κανεις ελενχο στα φωτακια.μηπως εχουν καπει καλωδια απο τον αερα,και δεν αναβουν.
δοκιμασε να δεις τι ωμικη αντισταση εχεις?
αυτο το αναφερω επιδη απο την εμπειρεια μου σε ξενοδοχειο,μετα τις γιορτες,τα λαμπακια οι καμαριερες τα τραβουσαν γρηγορα και κοβονταν τα καλοδια,και τον επομενο χρονο τα σινδεαμε ξανα.
7 χρονια την ιδια δουλια εκανα,να συνδεω καλωδια!

tzitzikas
12-12-10, 16:55
καλημερα.
εγω θα σου ελεγα να κανεις ελενχο στα φωτακια.μηπως εχουν καπει καλωδια απο τον αερα,και δεν αναβουν.
δοκιμασε να δεις τι ωμικη αντισταση εχεις?
αυτο το αναφερω επιδη απο την εμπειρεια μου σε ξενοδοχειο,μετα τις γιορτες,τα λαμπακια οι καμαριερες τα τραβουσαν γρηγορα και κοβονταν τα καλοδια,και τον επομενο χρονο τα σινδεαμε ξανα.
7 χρονια την ιδια δουλια εκανα,να συνδεω καλωδια!
οπως προειπα το δοκιμαστικο αναβε και στους 2 πολους (φαση-ουδετερος) με βγαλμένο το φις που εχουν τα λαμπακια απο τον ρευματοδότη της μπαλαντέζας

klik
12-12-10, 18:44
αναφέρεις εξωτερικό ντουϊ/φίς, οπότε έχει μιά ψηλοδιαρροή λόγο υγρασίας, αρα καλά έκανε και άναβε το δοκιμαστικό (ουσιαστικά ήταν δυο αγωγοί συνδεδεμένοι μεταξύ τους λόγο υγρασίας, αρα αναβε και στα δυο. Με πολύμετρο θα έβλεπες τη διαφορά δυναμικού που θα ήταν μεγάλη (η μια ακίδα θα είχε σχεδόν 0 -ουδέτερος- και η άλλη 240-φάση-).
Το έβγαλες το φις, στεγνωσε και μετά όλα καλά. Αύριο, πάλι θα ανάβει και στα δυο...