PDA

Επιστροφή στο Forum : [Πρόβλημα] Siemens Sintony



inmatrixout
07-12-10, 22:38
Καλησπέρα σε όλους, αν και νέος στο forum σας διαβάζω πολύ καιρό αποκομίζοντας πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με ένα σύστημα sintony60 το οποίο έχει ενσύρματες και ασύρματες ζώνες. Ενώ όλο το σύστημα λειτουργεί τέλεια το πρόβλημα εμφανίζεται κατά την κλήση του τηλεφωνητή προς κινητό τηλέφωνο.
Η κλήση γίνεται κανονικά, το κινητό χτυπάει, μπορώ να απαντήσω στην κλήση και να την τερματίσω αλλά το σύστημα δεν κλείνει την γραμμή!
Η σύνδεση είναι forthnet αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Η συνδεσμολογία είναι σωστή, η γραμμή που παίρνω είναι μετά το φίλτρο, συνδεμένη στο in του συναγερμού και φεύγει από το out για το υπόλοιπο σπίτι.
Όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές, ρυθμισμένο σε Domestic dial, με το Auto kiss off ενεργοποιημένο.
Δοκίμασα να δω αν το κινητό κλείνοντας βάζει την γραμμή σε τηλεφωνητή ή σε αναμονή αλλά ούτε αυτό παίζει.
Άλλαξα και ολόκληρη την πλακέτα του συναγερμού, μήπως ήταν εκεί το πρόβλημα, χωρίς αποτέλεσμα!

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ!!! :confused1::confused1::confused1:

konstask
23-12-10, 01:37
Φίλε μου, απαντάς στην κλήση αλλά πώς τερματίζεις την κλήση?
απλά κλίνης το κινητό? Είσαι εγκαταστάτης ή απλός χρήστης?

inmatrixout
23-12-10, 22:24
Εγκαταστάτης είμαι.
Υπάρχει ρύθμιση για Auto kiss off της κλήσης όταν κλείνεις το τηλέφωνο, το έχω ενεργοποιημένο (όπως κάνω πάντα) αλλά ενώ το τηλέφωνο κλείνει ο συναγερμός κρατά την γραμμή ανοιχτή. Αν το απενεργοποιήσω, μπορώ να τερματίσω την κλήση με #, αλλά ούτε αυτό παίζει. Το περίεργο είναι ότι όταν απαντάω στην κλήση δεν ακούγεται τίποτα από μέσα, ενώ κανονικά πρέπει να ακουστεί ένας ήχος συναγερμού.

konstask
24-12-10, 00:31
Εγκαταστάτης είμαι.
Υπάρχει ρύθμιση για Auto kiss off της κλήσης όταν κλείνεις το τηλέφωνο, το έχω ενεργοποιημένο (όπως κάνω πάντα) αλλά ενώ το τηλέφωνο κλείνει ο συναγερμός κρατά την γραμμή ανοιχτή. Αν το απενεργοποιήσω, μπορώ να τερματίσω την κλήση με #, αλλά ούτε αυτό παίζει. Το περίεργο είναι ότι όταν απαντάω στην κλήση δεν ακούγεται τίποτα από μέσα, ενώ κανονικά πρέπει να ακουστεί ένας ήχος συναγερμού.

Όντος πρέπει να ακούγεται ενας ήχος σειρήνας μέσα, εγώ πάντως απενεργοποιώ στους πελάτες το kiss off και τερματίζουν με #, πρέπει το κινητό να στέλνει σωστούς DTMF ήχους. Μόνο μια φορά σε μία εγκατάσταση με πρόδωσε ο sintony και μετά απο δύο μήνες καλείς λειτουργίας ενώ καταλάμβανε τη γραμμή δεν ολοκλήρωνε την κλήση. Επειδή είναι στην οσία Crow συναγερμός καμιά φορά άμα στραβώσει στράβωσε!