PDA

Επιστροφή στο Forum : central locking citroen berlingo



waverunner
08-12-10, 11:29
Καλημέρα. Έχω ένα citroen berlingo 1.9D του 2001 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κεντρικό κλέιδωμα. Αν κάποιου του προέκυψε κάποιο παρόμιο πρόβλημα ας μου πεί την γνώμη του.

Όταν κλειδώσω το αυτοκίνητο, για κεντρικο κλείδωμα (central locking), από την πόρτα του οδηγού, η συνοδηγού η από το τηλεχειριστήριο, όλες οι πόρτες του αυτοκινήτου κλειδώνουν και αμέσως ανοίγουν ξανά, ενώ στον πίνακα οργάνων στο ταμπλώ δείχνει ότι υπάρχει πόρτα ανοικτή. Έκανα reset το BSI (Built-in System Interface), είναι ένα μαύρο κουτί κάτω από την ασφαλειοθήκη στο εσσωτερικό του αυτοκινήτου, με το πρόβλημα να συνεχίζει. Αποσύνδεσα επίσης όλες τις ηλεκτρικές κλειδαριές σε όλες τις πόρτες, και μια μια και όλες μαζί, ενώ το πρόβλημα συνεχίζει.
Υποψιάζομαι να χάλασε στο BSI, το κύκλωμα του κεντρικού κλειδώματος.

Επίσης , ρε παιδία, που βρισκεται ο διακόπτης πάνω στις πόρτες, αυτός που ανάβει το λαμπάκι όταν η πόρτα είναι ανοικτή??? είναι μήπως μέσα στην κλειδαριά?? Δεν τον βρήκα.

Περιμένω τις γνώμες σας.
Ευχαριστώ, Αντρέας

navar
08-12-10, 15:46
το πρόβλημα σου νομίζω είναι αυτός ο διακόπτης που δεν βρίσκεις !
οι πόρτες μάλλον για αυτό ανοίγουν κατευθείαν !
κοίτα στο μηχανισμό της κλειδαριάς !
αλλα στο "μάνταλο" που είναι στα πλάγια της πόρτας , και πιάνει την γνωστή κρικέλα !

waverunner
08-12-10, 17:14
Έψαξα ξανά, βρήκα τα καλώδια των διακοπτών (είναι μεσα στον μηχανισμό της κλειδαρίας οι διακόπτες), τους έλεγξα και δουλεύουν κανονικά οι διακόπτες.

elettronica
08-12-10, 18:03
Έχεις συνδεδεμένο κάτι άλλο επάνω στο CDL π.χ συναγερμό κτλ εάν έχεις αποσυνέδεσε το
τα μοτέρ λειτουργούν όλα? δλδ όταν πατάς τον τηλεχειρισμό πέφτουν όλες οι κλειδαριές και επανέρχονται?
Εαν πέφτουν και επανέρχονται τότε έχεις πρόβλημα σε έναν από τους διακόπτες αλλαγής κατάστασης εάν όμως μια από τις κλειδαριές δεν κατεβαίνει τότε έχεις πρόβλημα στο συγκεκριμένο μοτέρ.

waverunner
08-12-10, 22:00
Όχι δεν έχω ούτε συναγερμό ούτε κάτι άλλο.. λειτουργούν όλα τα μοτέρ,πέφτουν οι κλειδαριές και αμέσως επανέρχονται.. Πού ειναι οι διακόπτες αλλαγής κατάστασης που είπες??σε πιο ακριβώς σημείο?

elettronica
09-12-10, 16:43
Καλησπέρα

Είναι μέσα στα μοτέρ των κλειδαριών. Θα ανοίξεις τις δυο μπροστινές πόρτες και θα βγάλεις την φυσσα που πάει στο μοτέρ της κλειδαριάς πρώτα στην μια και μετά στην άλλη και θα δοκιμάζεις κάθε φορά να κλειδώσεις . Λογικά στην μια από τις δυο περιπτώσεις θα δουλέψει οπότε ξέρεις και ποιο μοτέρ είναι χαλασμένο.

waverunner
09-12-10, 22:06
Καλησπέρα και ευχαριστώ.

Βασίλη, δοκίμασα και αυτό που λες και εξακολουθεί το πρόβλημα. Γιαυτό υπέθεσα μήπως είναι το BSI. Θα δω αν βρω πουθενά κανένα μεταχειρισμένο, σε καλή τιμή, να το δοκιμάσω..

Δεν πιστεύω να μένει κάτι άλλο..

xsterg
12-12-10, 22:23
φιλε γεια χαρα. σε εμένα στο υπηρεσιακό citroen berlingo που είχε το ίδιο πρόβλημα η βάβη εντοπίστηκε στην κλειδαριά του οδηγού. μόλις αλλαχθηκε λειτούργησε κανονικά. μεχρι όμως να αλλαχθεί έβγαλα την ασφάλεια που είναι υπεύθυνη για τις κλειδαριές για να μπορώ να το κλειδώνω.

waverunner
14-12-10, 11:38
Ναι και γω την έβγαλα για να μπορεί να κλειδώνει. Αλλά σκέφτομαι πως, απότην στιγμή που αποσύνδεσα και την μια και την άλλη κλειδαρία και το πρόβλημα συνεχίζει. Άρα κάτι άλλο φταίει.