PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταριες μολυβδου παραλληλη συνδεση ?



stdio
10-12-10, 17:38
καλησπερα, μπορω να συνδεσω μπαταριες οξεος-μολυβδου 12 βολτ με διαφορετικη χωρητηκοτητα παραλληλα Εχω μια 120Ah, μια 54Ah και μια 44Ah. Μπορω να τις συνδεσω παραλληλα ωστε να εχω 120+54+44=218Ah ;

stdio
13-12-10, 18:26
................ κανεις ;

mariosm
13-12-10, 18:58
Μπορεις να τις συνδεσεις.

makis.civ
13-12-10, 22:05
μπορείς να τις συνδέσεις ΜΟΝΟ άν έχουν ίδιες εσωτερικές αντιστάσεις (r). Πρέπει δηλ. να είναι ίδιου τύπου/μάρκας
διαφορετικά θα υπάρχει κυκλοφορία ρεύματος μεταξύ τους

stdio
13-12-10, 22:36
μπαταριες αυτοκινητου ειναι, διαφορετικες μαρκες... γινεται η δε γινεται ; καποια υπευθυνη γνωμη και αιτιολογιση, αν ειναι δυνατον

makis.civ
13-12-10, 23:04
σου μεταφέρω παράγραφο απο βιβλίο ηλεκτροτεχνίας.

<Στην παράλληλη σύνδεση όλες οι πηγές πρέπει να είναι πανομοιότυπες δηλαδή να έχουν την ίδια ΗΕΔ και την ίδια εσωτερική αντίσταση. Διαφορετικά θα ρέει ρεύμα απο τη μία πηγή στην άλλη χωρίς να καταλήγει στον καταναλωτή, με αποτέλεσμα να εξαντλούνται οι πηγές χωρίς να αποδίδουν ρεύμα στον καταναλωτή.>

Damiano
14-12-10, 02:57
μπορείς να τις συνδέσεις ΜΟΝΟ άν έχουν ίδιες εσωτερικές αντιστάσεις (r). Πρέπει δηλ. να είναι ίδιου τύπου/μάρκας
διαφορετικά θα υπάρχει κυκλοφορία ρεύματος μεταξύ τους


σου μεταφέρω παράγραφο απο βιβλίο ηλεκτροτεχνίας.

<Στην παράλληλη σύνδεση όλες οι πηγές πρέπει να είναι πανομοιότυπες δηλαδή να έχουν την ίδια ΗΕΔ και την ίδια εσωτερική αντίσταση. Διαφορετικά θα ρέει ρεύμα απο τη μία πηγή στην άλλη χωρίς να καταλήγει στον καταναλωτή, με αποτέλεσμα να εξαντλούνται οι πηγές χωρίς να αποδίδουν ρεύμα στον καταναλωτή.>

Φίλε Μάκη,
έχω μπερδευτεί! Πως παραλληλίζουμε πηγές;

Ερώτηση πρώτη:
Έχω δυο πηγές:
Α με Va = 10V και ra = 10mΩ
Β με Vb = 10V και rb = 100mΩ

1) Τις συνδέω παράλληλα μεταξύ τους (όχι αντι-παράλληλα). Πόσο ρεύμα θα διαρρέει το κύκλωμά μου;
2) Συνδέω παράλληλα με τις πηγές φορτίο με RL = 10Ω. Πόσο ρεύμα θα διαρρέει τον κάθε ένα από τους τρείς κλάδους του κυκλώματος; Ποια η φορά του ρεύματος σε κάθε κλάδο; Κλπ κλπ

Ερώτηση δεύτερη:
… τα ίδια με παραπάνω, αλλά οι πηγές είναι:
Α με Va = 10V και ra = 20mΩ
Β με Vb = 10.2V και rb = 20mΩ

Βοήθα να το λύσουμε, δεν ξέρω από πού να αρχίσω.
Ευχαριστώ,
Δαμιανός

nveli
14-12-10, 10:44
ανόμοιων χαρακτηριστικών μπαταρίες δεν συνδέονται ούτε παράλληλα ούτε σε σειρά.

stom
14-12-10, 11:09
Ερώτηση πρώτη:
Έχω δυο πηγές:
Α με Va = 10V και ra = 10mΩ
Β με Vb = 10V και rb = 100mΩ

1) Τις συνδέω παράλληλα μεταξύ τους (όχι αντι-παράλληλα). Πόσο ρεύμα θα διαρρέει το κύκλωμά μου?

Αφου η ταση ειναι ιδια, δλδ δεν υπαρχει διαφορα δυναμικου, το κυκλωμα δεν θα διαρεεται απο ρευμα.


2) Συνδέω παράλληλα με τις πηγές φορτίο με RL = 10Ω. Πόσο ρεύμα θα διαρρέει τον κάθε ένα από τους τρείς κλάδους του κυκλώματος; Ποια η φορά του ρεύματος σε κάθε κλάδο; Κλπ κλπ

Οι εσωτερικες αντιστασεις των πηγων ειναι παραλληλα συνδεδεμενες, οποτε
η συνολικη αντισταση των δυο πηγων θα ειναι 0.0090909 Ω και το συνολικο ρευμα που θα περασει απο την αντισταση 10v/(10Ω+ 0,0090909)= 0,99909173 Α

Η πτωση τασης πανω στην εξωτερικη αντισταση θα ειναι 9,9909173 Volt
Απο την πηγη με Rl 0,010 Ω θα περασουν 0,908264 Α ενω απο αυτη με Rl 0,10 Ω
0,0908264

Δλδ απο τη πηγη με εσωτερικη αντισταση 10 φορες μικροτερη θα περασει 10 πλασιο ρευμα




Ερώτηση δεύτερη:
… τα ίδια με παραπάνω, αλλά οι πηγές είναι:
Α με Va = 10V και ra = 20mΩ
Β με Vb = 10.2V και rb = 20mΩ

Βοήθα να το λύσουμε, δεν ξέρω από πού να αρχίσω.
Ευχαριστώ,
Δαμιανός
Εστω οτι δεν υπαρχει για λιγο η εξωτερικη αντισταση.
Εφοσον οι πηγες εχουν διαφορετικη ταση, τοτε η διαφορα δυναμικου των 0,2 volt θα διαρρεει τις δυο αντιστασεις των 20mω συνδεδεμενες εν σειρα
με φορα απο την Β προς την Α.
το ρευμα θα ειναι 0,2v/0,04Ohm = 5A
Υποθετουμε οτι οι πηγες ειναι ιδανικες κατα ταλλα και οτι δεν εκφορτιζονται.
Στο σημειο συνδεσης με την εξωτερικη αντισταση ή τάση θα εχει ηδη πεσει στα 10,1

Με 10 ohm antiσταση (δλδ 1 Α καταναλωση στο περιπου) η δευτερη πηγη δεν θα παρεχει καθολου ρευμα και θα συνεχισει να "φορτιζει" με λιγο λιγοτερο ρευμα απο τα 5Α..



Πρακτικα τωρα, εφοσον μιλαμε για μπαταριες μολυβδου ΧΩΡΙΣ βραχυκυκλωμενα στοιχεια, τοτε η ταση τους ειναι ιδια ανεξαρτητα της χωρητικοτητας.
Εαν τις παραλληλησουμε και ειναι φορτισμενες δεν θα συμβει κατι
(πρακτικα μικροδιαφορες θα εξισσοροπηθουν γρηγορα χωρις ιδιαιτερα θεματα)

Συνηθως οι μπαταριες με περισσοτερη χωρητικοτητα εχουν και χαμηλοτερη εσωτερικη αντισταση (χωρις να σημαινει οτι ειναι παντα ετσι)

Και παλι πρακτικα αν συνδεσουμε διαφορετικες χωρητικοτητες με διαφορετικες αντιστασεις παραλληλα τοτε οι μπαταριες με τι χαμηλοτερη αντισταση θα αναλαβουν το μεγαλυτερο μερος του φορτιου στην αρχη.
Καθως ομως σιγα σιγα εκφορτιζονται και πεφτει η ταση τους θα αρχισουν να δινουν ρευμα και οι μικροτερες.

Κατα τη φορτιση καλο ειναι να μην ξεπεραστει το μεγιστο ρευμα φορτισης του μικροτερου συσσωρευτη, προληπτικα.

Γενικα ειναι μια λυση αναγκης, αλλα αν υπαρχουν οι μπαταριες και δεν μας πολυνοιαζει η αποδοση σε βαθος χρονου, μπορει να γινει. (και να τις ελεγχουμε συχνα...)

makis.civ
14-12-10, 21:27
ο μόνος τρόπος για να αποφευχθούν αποφορτίσεις και γενικά ροή ρεύματος μεταξύ των πηγών, είναι να συνδεθεί πάνω σε κάθε πηγή ένας (ή περισότερες) δίοδοι, με την άνοδο στον θετικό της πηγής και όλες τις καθόδους όλες μαζί να μας δίνουν τον θετικό της συστοιχίας. (μεγάλη προσοχή στην ισχύ των διόδων, πρέπει να 'αντέχουν' το ρεύμα φορτίου)

Damiano
15-12-10, 03:09
Αγαπητέ "stom (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30421)",
ευχαριστώ για τον κόπο σου!
Απευθυνόμουν στον Μάκη, για να τον "σπρώξω" να δει μόνος του την επιπολαιότητα, της αρχικής του απάντησης. Άλλωστε ο Κώστας, που έθεσε την ερώτηση, ζήτησε, πιο πάνω, απάντηση με αιτιολόγηση.
Αυτό που ήθελα να τονίσω, είναι ότι αυτό που "μας καίει" είναι η διαφορά τάσης και όχι ή εσωτερική αντίσταση. Νομίζω πως φάνηκε αρκετά καθαρά.

Στα "πρακτικά" που αναφέρεις, νομίζω πως τα είπες όλα σε λίγες φράσεις. Όσα λες τα έχω διαπιστώσει "παίζοντας" με διάφορες μπαταρίες (μολύβδου πάντα).

Για την περίπτωση των βραχυκυκλωμένων στοιχείων, ισχύει η επόμενη προσθήκη του Μάκη, το "κόλπο" με τις διόδους.

Να βάλω και εγώ κάτι: αν κάποια από τις μπαταρίες "γεράσει" γρηγορότερα από τις άλλες (λόγω αλάτων…) θα αυξηθεί η εσωτερική της αντίσταση και θα παρέχει λιγότερο τις υπηρεσίες της, χωρίς να δημιουργεί άλλα προβλήματα.
Και κάτι ακόμη, μια μπαταρία 200 Ah μπορεί να έχει δυνατότητα για ρεύμα "εκκίνησης" 1000A, αυτό, δεν θα ισχύει για τον συνδυασμό των μικρότερων.

Χαιρετώ όλους,
Δαμιανός

makis.civ
16-12-10, 00:28
Φίλε Δαμιανέ.
η 'καθηγητικού τύπου' ερώτηση που μου απευθύνεις έχει σαν λύση της την απλούστατη εφαρμογή του νόμου του Ωμ. απλά δεν μπήκα στον κόπο να την 'λυσω'.
η εσωτερική αντίσταση έχει άμεση σχέση με την φθίνουσα τιμή της τάσης κατα την εκφόρτιση.
πρωσοπική μου άποψη είναι οτι ακόμα και ελάχιστο ρεύμα να διαρέει τις πηγές, κυρίως την χρονική περίοδο που δεν αποδίδουν ρεύμα στον καταναλωτή είναι πρόβλημα. τί λες και εσύ??

Υ/Γ
απο το λίγο διάστημα που γράφω στο φόρουμ έχω καταλάβει οτι τα μέλει του ΔΕΝ κάνουν επίδειξη γνώσεων. κανένας δεν βρίσκεται εδώ για να λύνει ασκήσεις αν δεν υπάρχει λόγος ή αν δεν το ζητήσει ο ίδιος.

Φιλικά. Μάκης

Damiano
16-12-10, 14:20
Αγαπητέ Μάκη,
ο Κώστας ρώτησε κάτι και ζήτησε αιτιολόγηση της απάντησης. Εσύ απάντησες δύο φορές, χωρίς να αιτιολογείς τα λεγόμενά σου. Θεώρησα ότι αυτό που απάντησες ήταν λάθος και ότι ο καλλίτερος τρόπος, για να βρούμε την απάντηση, είναι να "παίξουμε" με παράδειγμα, με πρακτικές τιμές.
Η απάντηση, τελικά, φάνηκε ότι είναι διαφορετική από αυτή που είχες δώσει και, επίσης, ότι ο τρόπος που επέλεξα (θέτοντας ερωτήματα) βοήθησε στην αιτιολόγηση.
Μπήκα στον κόπο να βάλω την σκέψη για το πώς θα μπορούσε να δοθεί απάντηση στο θέμα και κάποιος άλλος έκανε τον κόπο να απαντήσει στις ερωτήσεις μου και να "βγάλει", αιτιολογημένα, συμπεράσματα. Εσύ, παρ' όλο που λες ότι ο τρόπος για να βρεθεί η απάντηση είναι απλούστατος, τι έκανες; Έδωσες δύο φορές λάθος απάντηση, εντελώς ξεκούραστα!

Από τις ερωτήσεις που έβαλα και από την απάντηση του φίλου μας, που δεν δίστασε να κουραστεί πριν απαντήσει, τι συμπέρασμα βγαίνει; Αναλογία αντιστάσεων 1000% και απόκλιση τάσεων της τάξης του 2%, τι αποτελέσματα μας δίνουν; Αν δεν σου είναι κόπος, ρίξε πάλι μια ματιά στον … κόπο των άλλων.

Μιλάς για επίδειξη γνώσεων, δες τι έκανε ο καθένας από εμάς.
Δίνεις απάντηση και συμβουλές, χωρίς να αιτιολογείς κάτι, απλά τονίζεις κάτι που είναι λάθος!
Βάζω ερωτηματικά ώστε, μέσω της απάντησης σε αυτά, να μπορεί, αυτός που αρχικά ρώτησε, να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Δίνω το "ερέθισμα" για "συλλογική δουλειά", ώστε το αποτέλεσμα να είναι κατανοητό από όλους μας.

Ποιος "πετάει" μια απάντηση, σαν γνώστης του θέματος… ;
Ποιος μπαίνει στον κόπο να προβληματιστεί, πριν δώσει μια απάντηση … οποιουδήποτε τύπου;
Ποιος από εμάς σέβεται περισσότερο τον συνομιλητή του;



Αν και μπορεί να μην καταφέρνω να δείξω τις διαθέσεις μου …

Φιλικά,
Δαμιανός

makis.civ
16-12-10, 23:19
Φίλε Δαμιανέ.
δεν επιθυμώ την αντιπαράθεση μεταξύ μας γιατί έτσι δεν βοηθάμε και τον Κώστα.
στο προηγούμενο ποστ ανέφερα την πρωσοπική μου άποψη, και την αιτιολόγησα.
ακόμα και απο το δικό σου παράδειγμα προκύπτει οτί υπαρχει κυκλοφορία ρεύματος μεταξύ των πηγών, και αυτο για μένα αποτελεί πρόβλημα απο τη στιγμή που δεν παράγουν έργο.
σέβομαι την αποψη σου, έστω και άν διαφωνούμε.

Υ/Γ
δεν βαρέθηκα να λύσω το παράδειγμά σου, απλά με πρόλαβε ο stom,
επίσεις ο τρόπος που το διατύπωσες μου φάνηκε προκλητικός.

Φιλικά Μάκης.

makis.civ
16-12-10, 23:24
Φίλε Δαμιανέ.
δεν επιθυμώ την αντιπαράθεση μεταξύ μας γιατί έτσι δεν βοηθάμε και τον Κώστα.
στο προηγούμενο ποστ ανέφερα την πρωσοπική μου άποψη, και την αιτιολόγησα.
ακόμα και απο το δικό σου παράδειγμα προκύπτει οτί υπαρχει κυκλοφορία ρεύματος μεταξύ των πηγών, και αυτο για μένα αποτελεί πρόβλημα απο τη στιγμή που δεν παράγουν έργο.
σέβομαι την αποψη σου, έστω και άν διαφωνούμε.

Υ/Γ
δεν βαρέθηκα να λύσω το παράδειγμά σου, απλά με πρόλαβε ο stom,
επίσεις ο τρόπος που το διατύπωσες μου φάνηκε προκλητικός.

Φιλικά Μάκης.

stdio
17-12-10, 18:15
τις μπαταριες τις εχω συνδεσει παραλληλα, τις φορτιζω απο ενα ηλιακο πανελ που μου δινει μαχ 2,2 αμπερ και τις χρησιμοποιω για αναβω λαμπες 12 βολτ, ολο το συστημα ελεγχεται απο ελεγκτη με μικροκοντρολερ

Damiano
20-12-10, 01:55
Φίλε Κώστα,
διαβάζοντας τα προηγούμενα ελπίζω πως έχεις βγάλει κάποιο συμπέρασμα (αναφέρομαι κυρίως στο #9 του "stom").
Με το ρεύμα φόρτισης, που λες ότι παρέχει το σύστημά σου, το πρόβλημα είναι η αργή φόρτιση. Αυτό, ανάλογα με τη χρήση, μπορεί να αφήνει τις μπαταρίες αφόρτιστες…

Κάποια πράγματα που, πιστεύω ότι, πρέπει να προσέξεις:
- το μέγιστο ρεύμα των φορτίων σου, καλό είναι να μην ξεπερνά το μέγιστο της μικρότερης μπαταρίας. Αυτό για την περίπτωση που οι άλλες δεν μπορούν να "βοηθήσουν", όπως σε αποσύνδεση ή αν κάποια "παραδώσει το πνεύμα" λόγω "γηρατειών".
- μια ασφάλεια στον θετικό πόλο της κάθε μπαταρίας θα προστατέψει, εκτός από την ίδια, την καλωδίωση και οτιδήποτε άλλο μπορεί να "εμπλακεί σε ατύχημα". Τα ρεύματα βραχυκύκλωσης τους είναι μερικές έως πολλές εκατοντάδες Αμπέρ…
- οι μπαταρίες δεν πρέπει να είναι σε μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας (μεταξύ τους). Δηλαδή να μην είναι η μία εκτεθειμένη στον καιρό και η άλλη να κλιματίζεται! Αυτό προκαλεί διαφορές τάσης λόγω … χημείας.

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://batteryuniversity.com (http://batteryuniversity.com/) και στις σελίδες των κατασκευαστών.

Χαιρετώ,
Δαμιανός

Damiano
20-12-10, 01:59
Φίλε Δαμιανέ.
δεν επιθυμώ την αντιπαράθεση μεταξύ μας γιατί έτσι δεν βοηθάμε και τον Κώστα. Ούτε τους εαυτούς μας. Άλλωστε δεν έχουμε προσωπικές διαφορές!
στο προηγούμενο ποστ ανέφερα την πρωσοπική μου άποψη, και την αιτιολόγησα Που και πως;.
ακόμα και απο το δικό σου παράδειγμα προκύπτει οτί υπαρχει κυκλοφορία ρεύματος μεταξύ των πηγών Πότε γίνεται αυτό;, και αυτο για μένα αποτελεί πρόβλημα Και για 'μένα είναι πρόβλημα, αλλά όταν συμβαίνει! απο τη στιγμή που δεν παράγουν έργο.
σέβομαι την αποψη σου, έστω και άν διαφωνούμε.

Υ/Γ
δεν βαρέθηκα να λύσω το παράδειγμά σου, απλά με πρόλαβε ο stom,
επίσεις ο τρόπος που το διατύπωσες μου φάνηκε προκλητικός.(*)

Φιλικά Μάκης.

(*) Έχω την εντύπωση ότι, αυτό που σε ενόχλησε, είναι το ότι ανέφερα ότι το έκανα για να δείξω σε εσένα (ονομαστικά!) το λάθος σου και όχι τα ερωτήματα που έθεσα. Ίσως λάθος μου, θα μπορούσα να εκφραστώ διαφορετικά.

Στα προηγούμενα είπες ότι η λύση στα ερωτήματά μου είναι "η απλούστατη εφαρμογή του νόμου του Ωμ". Στη συνέχεια λες ότι εκφράζεις άποψη επί του θέματος. Μα, ο νόμος του Ωμ, είναι ορισμός, δεν είναι θέμα άποψης. Ή τον εφαρμόζουμε ή δεν ασχολιόμαστε με αντιστάσεις…

Επειδή νομίζω πως υπάρχει ενδιαφέρον, για το τεχνικό μέρος, του θέματος που συζητάμε, θα βάλω άλλη μια, σχετική σκέψη: παραλληλισμό ηλεκτρικών πηγών, έχουμε στα δίκτυα διανομής ηλεκτρικής ενέργειας. Το πλήθος τους αρκετά μεγάλο, ιδιαίτερα, όταν υπάρχει και διακρατική σύνδεση. Οι γεννήτριες, κάθε άλλο παρά ίδιες είναι. Με την ολοένα αυξανόμενη "σπιτική" παραγωγή, το πλήθος γίνεται τεράστιο (το ίδιο και η ποικιλία τους). Το στοιχείο που κάνει δυνατό τον παραλληλισμό τους είναι να έχουν την ίδια τάση σε κάθε στιγμή.

Χαιρετώ,
Δαμιανός

stom
20-12-10, 12:13
Τωρα που υπαρχουν σχετικα ευκολα schottky μπορουμε να βαλουμε στος επι μερους κλαδους... Αλλα μετά πως θα φορτισουμε τις μπαταριες?
Αρχιζει και γινεται περιπλοκο, και στο τελος δεν αξιζει.
Παντως μιας και μιλαμε για ηλιακη φορτιση, τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ καλυτερα αν χρησιμοποιηθουν συσωρευτες τυπου deep discharge και οχι μπαταριες αυτοκινητου. Ριξε μια ματια στα ναυτιλιακα ειδη για αρχη.

stdio
20-12-10, 23:51
οι λαμπες που αναβω ειναι 'οικονομικες' και λεντ 12 βολτ και αναβουν και σβηνουν αυτοματα απο τον ελεγκτη για καποιες ωρες της ημερας, το ρευμα που τωρα 'τραβαω' δεν ξεπερνα το ενα αμπερ, εχω συνδεδεμενο πανω στις μπαταριες ενα βολτομετρακι η ταση δεν πεφτει κατω απο τα 12.5 βολτ, οι μπαταριες βρεθηκαν δωρεαν απο συνεργεια αυτοκινητων προσεχως θα προστεθουν και αλλες το ολο προτζεκτ θα εξεληχθει σε αυτονομο σπιτι εξοχικο το καλοκαιρι, καθε ιδεα δεκτη

Spirtos
21-12-10, 02:29
Επιτρέψτε μου μια διόρθωση γιατί πρόκειται για θέμα που εγκυμονεί μεγάλο κύνδινο λόγω παραπληροφόρησης:


πειδή νομίζω πως υπάρχει ενδιαφέρον, για το τεχνικό μέρος, του θέματος που συζητάμε, θα βάλω άλλη μια, σχετική σκέψη: παραλληλισμό ηλεκτρικών πηγών, έχουμε στα δίκτυα διανομής ηλεκτρικής ενέργειας. Το πλήθος τους αρκετά μεγάλο, ιδιαίτερα, όταν υπάρχει και διακρατική σύνδεση. Οι γεννήτριες, κάθε άλλο παρά ίδιες είναι. Με την ολοένα αυξανόμενη "σπιτική" παραγωγή, το πλήθος γίνεται τεράστιο (το ίδιο και η ποικιλία τους). Το στοιχείο που κάνει δυνατό τον παραλληλισμό τους είναι να έχουν την ίδια τάση σε κάθε στιγμή.Όχι, σε καμία περίπτωση. Ο παραλληλισμός πηγών AC γίνεται με βάση και άλλες παραμέτρους, με πιο σημαντική την συμφασικότητα, δηλαδή οι πηγές πρέπει να έχουν την ίδια διαφορά φάσης (cosφ).

Ευχαριστώ

Γιώργος Ανώνυμος
21-12-10, 11:20
Καλημέρα και Χρόνια Καλά,

ο παραλληλισμός έχει προϋπόθεση εκτός των αντίστοιχων ονομαστικών στοιχείων του κατασκευαστή των παραλληλιζόμενων μπαταριών και της κατάστασής τους που συναρτάται με τον χρόνο λειτουργίας τους ως προς την εκτιμώμενη διάρκεια ζωής που δίνει ο κατασκευστής και την πραγματική τους κατάσταση βάσει αποφορτίσων που έχουν ιστορικά υποστεί. Κατασκευαστικές διαφοροποιήσεις είναι δυνατό να δημιουργούν εσωτερικά ρεύματα μεταξύ των μπαταριών της συστοιχίας ακόμα και όταν είναι ίδιων ονομαστικών στοιχείων. Πάντως καταρχήν ο παραλληλισμός είναι συνήθης πρακτική σε μονάδες κεντρικών UPS μεγάλων data centers ως άμεσα διαθέσιμες πηγές μέχρι να αναλάβει το Ηλεκτροπαραραγωγό Ζεύγος (Η/Ζ, κοινώς γεννήτρια) το οποίο χρειάζεται κάποιο χρόνο να εκκινήσει, σταθεροποιηθεί και αναλάβει ως πηγή εφεδρικής τροφοδοσίας. Το θέμα βιβλιογραφικά μπορεί να αναζητηθεί ως διατάξεις που εμπλέκονται σε τέτοιου είδους συστήματα, όπου είναι δυνατό να υπάρχουν ενδιάμεσες βαθμίδες ηλεκτρονικών ισχύος για σύνδεση των μπαταριών πριν τον παραλληλισμό, προκειμένου να αποφεύγονται εσωτερικά ρεύματα μεταξύ αυτών ακόμα και όταν είναι σε κατάσταση standby ή φόρτισης.

Πάντως εν γένει θεωρώ και σε σχέση με το αρχικό ερώτημα πως δεν είναι δυνατός ο παραλληλισμός διαφορετικών (ως προς οποιαδήποτε παράμετρο) μπαταριών.

Χαιρετώ
Γιώργος

Damiano
22-12-10, 17:25
Επιτρέψτε μου μια διόρθωση γιατί πρόκειται για θέμα που εγκυμονεί μεγάλο κύνδινο λόγω παραπληροφόρησης:

Όχι, σε καμία περίπτωση. Ο παραλληλισμός πηγών AC γίνεται με βάση και άλλες παραμέτρους, με πιο σημαντική την συμφασικότητα, δηλαδή οι πηγές πρέπει να έχουν την ίδια διαφορά φάσης (cosφ).

Ευχαριστώ

Φίλε Σπύρο,
καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό που τονίζω διπλά (έντονη γραφή και υπογράμμιση);

Για να σε βοηθήσω, αν δυσκολεύεσαι, βάλε σε ένα διάγραμμα δύο τάσεις (οποιασδήποτε μορφής), που σε κάθε χρονική στιγμή έχουν την ίδια τιμή. Τι βλέπεις, σαν αποτέλεσμα;

Η … "συμφασικότητα", για εσένα, είναι να έχουν, οι τάσεις, ίδια διαφορά φάσης … από κάτι και τι μπορεί να είναι αυτό; Μήπως εννοείς ότι πρέπει να έχουν σταθερή διαφορά φάσης μεταξύ τους;

Μπορείς να εξηγήσεις ποια ακριβώς είναι η "παραπληροφόρηση"; Μήπως πρέπει να αναθεωρήσεις κάτι;

Χαιρετώ,
Δαμιανός

Damiano
22-12-10, 17:49
Καλημέρα και Χρόνια Καλά,

ο παραλληλισμός έχει προϋπόθεση εκτός των αντίστοιχων ονομαστικών στοιχείων του κατασκευαστή των παραλληλιζόμενων μπαταριών και της κατάστασής τους που συναρτάται με τον χρόνο λειτουργίας τους ως προς την εκτιμώμενη διάρκεια ζωής που δίνει ο κατασκευστής και την πραγματική τους κατάσταση βάσει αποφορτίσων που έχουν ιστορικά υποστεί. Κατασκευαστικές διαφοροποιήσεις είναι δυνατό να δημιουργούν εσωτερικά ρεύματα μεταξύ των μπαταριών της συστοιχίας ακόμα και όταν είναι ίδιων ονομαστικών στοιχείων. Πάντως καταρχήν ο παραλληλισμός είναι συνήθης πρακτική σε μονάδες κεντρικών UPS μεγάλων data centers ως άμεσα διαθέσιμες πηγές μέχρι να αναλάβει το Ηλεκτροπαραραγωγό Ζεύγος (Η/Ζ, κοινώς γεννήτρια) το οποίο χρειάζεται κάποιο χρόνο να εκκινήσει, σταθεροποιηθεί και αναλάβει ως πηγή εφεδρικής τροφοδοσίας. Το θέμα βιβλιογραφικά μπορεί να αναζητηθεί ως διατάξεις που εμπλέκονται σε τέτοιου είδους συστήματα, όπου είναι δυνατό να υπάρχουν ενδιάμεσες βαθμίδες ηλεκτρονικών ισχύος για σύνδεση των μπαταριών πριν τον παραλληλισμό, προκειμένου να αποφεύγονται εσωτερικά ρεύματα μεταξύ αυτών ακόμα και όταν είναι σε κατάσταση standby ή φόρτισης.

Πάντως εν γένει θεωρώ και σε σχέση με το αρχικό ερώτημα πως δεν είναι δυνατός ο παραλληλισμός διαφορετικών (ως προς οποιαδήποτε παράμετρο) μπαταριών.

Χαιρετώ
Γιώργος

Αγαπητέ Γιώργο,
έχεις να μας δώσεις κάποια συγκεκριμένη πληροφορία για αυτά που λες; Για παράδειγμα, τι είναι "τα εσωτερικά ρεύματα" και πως δημιουργούνται; Τι συμπτώματα έχει η γήρανση των μπαταριών, πέρα από αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί; …; …;
Μπορείς να εξηγήσεις πως γίνεται να θεωρείς ότι κάτι "δεν είναι δυνατό να γίνει" ενώ, παράλληλα, αναφέρεις ότι γίνεται; Να προσθέσω μερικά παραδείγματα ακόμη: αυτοκίνητα τύπου "τζιπ" με ηλεκτρικό "βίντσι", τροχόσπιτα…, … όπου τα λεγόμενα "διαχωριστικά" (split device) είναι, συνήθως, απλά επαφές!

Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε για μπαταρίες μολύβδου, αυτοκινήτου, έχουν αναφερθεί συγκεκριμένα μειονεκτήματα και πιθανά προβλήματα, … …

Χαιρετώ,
Δαμιανός

Damiano
22-12-10, 17:51
Φίλε Κώστα,
οι μπαταρίες που σου δίνουν, υποθέτω ότι είναι χρησιμοποιημένες σε αυτοκίνητα. Άρα, μάλλον, θα είναι "εξασθενημένες" και πιθανόν "κακομεταχειρισμένες"…
Αν θέλεις να καταλήξεις σε ένα αξιόπιστο αποτέλεσμα, πιστεύω πως είναι καλλίτερα να ακολουθήσεις αυτά που λέει ο sot (stom (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30421)).

Γεια!
Δαμιανός

stdio
22-12-10, 23:30
καλησπερα, οι μπαταριες που εχω ειναι απο αυτοκινητα, χρησιμοποιημενες, τις 'περναω' απο μια 'επεξεργασια' με αποτελεσμα να γινονται σχεδον καινουργιες, το εχω δοκιμασει με εκπληκτικα αποτελεσματα σε δυο τρεις απο αυτες

Ηλιας Α
23-12-10, 00:17
Επιτρέψτε μου μια διόρθωση γιατί πρόκειται για θέμα που εγκυμονεί μεγάλο κύνδινο λόγω παραπληροφόρησης:

Όχι, σε καμία περίπτωση. Ο παραλληλισμός πηγών AC γίνεται με βάση και άλλες παραμέτρους, με πιο σημαντική την συμφασικότητα, δηλαδή οι πηγές πρέπει να έχουν την ίδια διαφορά φάσης (cosφ).

Ευχαριστώ
Φίλε Σπύρο (Spirtos)


<<Επιτρέψτε μου μια διόρθωση γιατί πρόκειται για θέμα που εγκυμονεί μεγάλο κύνδινο λόγω παραπληροφόρησης…Όχι, σε καμία περίπτωση. Ο παραλληλισμός πηγών AC γίνεται με βάση και άλλες παραμέτρους, με πιο σημαντική την συμφασικότητα, δηλαδή οι πηγές πρέπει να έχουν την ίδια διαφορά φάσης (cosφ >>

<< συμφασικότητα >> και (cosφ) >> .

Ενώ κατά βάθος πας κάτι να πεις, μπερδεύεις το κάτω εσώρουχο με τη γραβάτα Κι το αποτέλεσμα είναι 0+0=0

stdio
23-12-10, 11:03
θα γινω κακος, καποιοι εχετε μεγαλη 'διαφορα φασης' , τι δουλεια εχουν τα ημιτονα με τις μπαταριες αυτοκινητου; εκτος και αν πρεπει να σας προτεινουμε για καποιο νομπελ... αν δεν εχετε να πειτε κατι για το θεμα τα κουβαδακια σας και σε αλλη παραλια να πλακωθειτε ΜΠΡΟΟΟΟΣ ΜΑΑΑΡΣ

Spirtos
23-12-10, 12:53
http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από Spirtos http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=405261#post405261)
Επιτρέψτε μου μια διόρθωση γιατί πρόκειται για θέμα που εγκυμονεί μεγάλο κύνδινο λόγω παραπληροφόρησης:

Όχι, σε καμία περίπτωση. Ο παραλληλισμός πηγών AC γίνεται με βάση και άλλες παραμέτρους, με πιο σημαντική την συμφασικότητα, δηλαδή οι πηγές πρέπει να έχουν την ίδια διαφορά φάσης (cosφ).

Ευχαριστώ



Φίλε Σπύρο,
καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό που τονίζω διπλά (έντονη γραφή και υπογράμμιση);

Για να σε βοηθήσω, αν δυσκολεύεσαι, βάλε σε ένα διάγραμμα δύο τάσεις (οποιασδήποτε μορφής), που σε κάθε χρονική στιγμή έχουν την ίδια τιμή. Τι βλέπεις, σαν αποτέλεσμα;

Η … "συμφασικότητα", για εσένα, είναι να έχουν, οι τάσεις, ίδια διαφορά φάσης … από κάτι και τι μπορεί να είναι αυτό; Μήπως εννοείς ότι πρέπει να έχουν σταθερή διαφορά φάσης μεταξύ τους;

Μπορείς να εξηγήσεις ποια ακριβώς είναι η "παραπληροφόρηση"; Μήπως πρέπει να αναθεωρήσεις κάτι;

Χαιρετώ,
Δαμιανός Οκ φίλε Δαμιανέ,


1.διορθώνω γιατί οντως γράφοντας βιαστικά δεν το απόδωσα σωστά, πρέπει να είναι συμφασικές (σε περίπτωση 3φ), και συγχρονισμένες (ίδιο cosφ)

2. έγραψα "διόρθωση γιατί πρόκειται για θέμα που εγκυμονεί μεγάλο κύνδινο λόγω παραπληροφόρηση", όμορφα και ευγενικά, γιατί εγραψες:
"Το στοιχείο που κάνει δυνατό τον παραλληλισμό τους είναι να έχουν την ίδια τάση σε κάθε στιγμή.",
καλό θα ήταν να καταλάβει όποιος δεν γνωρίζει πολλά πως δεν μπορείς έτσι απλά να παραλληλήσεις AC πηγές, κοινώς να μην παραπληροφορηθεί.

άρα διορθώνω, δεν χρειάζεται να αναθεωρήσω κατι .



Φίλε Σπύρο (Spirtos)


<<Επιτρέψτε μου μια διόρθωση γιατί πρόκειται για θέμα που εγκυμονεί μεγάλο κύνδινο λόγω παραπληροφόρησης…Όχι, σε καμία περίπτωση. Ο παραλληλισμός πηγών AC γίνεται με βάση και άλλες παραμέτρους, με πιο σημαντική την συμφασικότητα, δηλαδή οι πηγές πρέπει να έχουν την ίδια διαφορά φάσης (cosφ >>

<< συμφασικότητα >> και (cosφ) >> .

Ενώ κατά βάθος πας κάτι να πεις, μπερδεύεις το κάτω εσώρουχο με τη γραβάτα Κι το αποτέλεσμα είναι 0+0=0 τα ίδια με τα παραπάνω για να γίνω κατανοητός και σε σένα φίλε μου.


θα γινω κακος, καποιοι εχετε μεγαλη 'διαφορα φασης' , τι δουλεια εχουν τα ημιτονα με τις μπαταριες αυτοκινητου; εκτος και αν πρεπει να σας προτεινουμε για καποιο νομπελ... αν δεν εχετε να πειτε κατι για το θεμα τα κουβαδακια σας και σε αλλη παραλια να πλακωθειτε ΜΠΡΟΟΟΟΣ ΜΑΑΑΡΣ Οντως, χαλάμε γενικά το θέμα έτσι, αλλά απάντησα σε post που υπηρχε έτσι κι αλλιώς, με συγχωρείς θα πάω σε άλλη παραλία.


Προς όλους τους παραπάνω φίλους: υπαρχει φοβερή τάση τσακωμών σε αυτό το forum γιατί απλά πολλοί δεν μιλάτε ευγενικά, ότι και να πεις αν το λες επιθετικά και με καυστικά σχόλια δεν δειχνει και πολύ ωραίο.

Τώρα σχετικά με το θέμα, ο παραλληλισμός -και από όλους τους κατασκευαστές- ορίζει συσσωρευτές ίδιας μάρκας (έτσι ώστε να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά), χωρητικότητας, τάσης και ίδιας ηλικίας έιτε μιλάμε για lead acid, VRLA, NiCd η οτιδήποτε άλλο, σωστά τα είπαν/ανέλυσαν και κάποιοι παραπάνω. Εφόσον απλά θες να πειραματιστείς, να ανάβεις led κλπ, μπορείς να τις δουλέψεις αλλά όχι να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα, αν σε ενδιαφέρει αυτό. Για την περίπτωση αυτόνομου σπιτιού κλπ, δεν μπορεις να δουλέψεις με διάφορες μεταχειρισμένες τυχαίες μπαταρίες πάντως.

Ευχαριστώ

Damiano
23-12-10, 14:06
καλησπερα, οι μπαταριες που εχω ειναι απο αυτοκινητα, χρησιμοποιημενες, τις 'περναω' απο μια 'επεξεργασια' με αποτελεσμα να γινονται σχεδον καινουργιες, το εχω δοκιμασει με εκπληκτικα αποτελεσματα σε δυο τρεις απο αυτες

Κώστα, τι περίπου είναι η "επεξεργασία" που τους κάνεις; Ρωτάω γιατί κάποιες που έτυχε να δω, από "κάτι μάγους", εκτός από "άθλια" αποτελέσματα … "βρώμαγαν"!!!
Οι μόνες δοκιμές, που έχω κάνει, είναι με "ηλεκτρικό τρόπο" και το αποτέλεσμα ήταν να καθυστερώ την αναχώρησή τους για την ανακύκλωση (όχι πάντα, βέβαια).

Damiano
23-12-10, 15:26
θα γινω κακος, καποιοι εχετε μεγαλη 'διαφορα φασης' , τι δουλεια εχουν τα ημιτονα με τις μπαταριες αυτοκινητου; εκτος και αν πρεπει να σας προτεινουμε για καποιο νομπελ... αν δεν εχετε να πειτε κατι για το θεμα τα κουβαδακια σας και σε αλλη παραλια να πλακωθειτε ΜΠΡΟΟΟΟΣ ΜΑΑΑΡΣ

Κώστα διαφωνώ!
… όταν διαβάζεις ένα τεχνικό περιοδικό, για ένα θέμα που σε ενδιαφέρει άμεσα, δεν θα υπάρχει μόνο αυτό μέσα!
Θα έχει άρθρα για άλλα θέματα, διαφημίσεις, σταυρόλεξο, αγγελίες για οικόπεδα, γράμματα αναγνωστών κλπ κλπ!
Τι κάνεις σ' αυτή την περίπτωση; Το πετάς; Μάλλον όχι. Ξεχωρίζεις τις σελίδες που σε ενδιαφέρουν άμεσα και, κάποια άλλη στιγμή, διαβάζεις τα υπόλοιπα για εγκυκλοπαιδική γνώση, για κουτσομπολιό ή για να κοιμηθείς πιο εύκολα…!

Damiano
23-12-10, 15:45
Αναφέρομαι στο: #29 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53866&p=405672&viewfull=1#post405672)

Φίλε Σπύρο,
σου ζητώ να με συγχωρέσεις για το σφάλμα μου!
Νόμιζα ότι γνωρίζεις ανάγνωση και ότι εκ' παραδρομής χαρακτήρισες σαν παραπληροφόρηση κάτι (απόλυτα συγκεκριμένο), που ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει!!!
Κάνεις μαθήματα στους άλλους χωρίς να έχεις καταλάβει τι διαβάζεις ούτε τι γράφεις!
Στο … κήρυγμά σου μας λες ότι γράφεις προχειρότητες και ότι αυτό το θεωρείς ευγένεια! Έτσι σέβεσαι τους συνομιλητές σου;
Στη συνέχεια … … …!
Και … … …!

… και πάλι, συγγνώμη για την ενόχληση!
Χαιρετώ,
Δαμιανός

Γιώργος Ανώνυμος
23-12-10, 16:51
Αγαπητέ Γιώργο,
έχεις να μας δώσεις κάποια συγκεκριμένη πληροφορία για αυτά που λες; Για παράδειγμα, τι είναι "τα εσωτερικά ρεύματα" και πως δημιουργούνται; Τι συμπτώματα έχει η γήρανση των μπαταριών, πέρα από αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί; …; …;
Μπορείς να εξηγήσεις πως γίνεται να θεωρείς ότι κάτι "δεν είναι δυνατό να γίνει" ενώ, παράλληλα, αναφέρεις ότι γίνεται; Να προσθέσω μερικά παραδείγματα ακόμη: αυτοκίνητα τύπου "τζιπ" με ηλεκτρικό "βίντσι", τροχόσπιτα…, … όπου τα λεγόμενα "διαχωριστικά" (split device) είναι, συνήθως, απλά επαφές!

Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε για μπαταρίες μολύβδου, αυτοκινήτου, έχουν αναφερθεί συγκεκριμένα μειονεκτήματα και πιθανά προβλήματα, … …

Χαιρετώ,
Δαμιανός

Καλησπέρα Δαμιανέ,

προσπάθησα να σου περάσω κάποιες βασικές αρχές και να απαντήσω βάσει αυτών στο αρχικό ερώτημα. Δυστυχώς τις σπουδές μου τις ολοκλήρωσα έδώ και κάμποσα χρόνια και δεν ασχολούμαι με το θέμα επαγγελματικά. Θα σου πρότεινα να ανοίξεις κανένα σχετικό βιβλίο, μόνο έτσι θα δεις το θέμα σε βάθος, π.χ. από που προέρχονται τα ρεύματα που ανατύσσονται σε περιπτώσεις ανομοιομορφίας. Στην απλή του μορφή θα έχεις δει τη σύσταση να μην τοποθετούμε διαφορετικές μπαταρίες σε συσκευές (το διαφορετικές δεν αναφέρεται μόνο στον τύπο της μπαταρίας: αλκανικές, νικελίου-καδμίου κλπ.) αλλά και κατάστασης (φορτισμένες, αφόρτιστες). Βέβαια εκεί η σύσταση εφαρμόζεται σε μπαταρίες συνδεδεμένες σε σειρά αλλά ισχύει και για παραλληλσιμένες. Το 'γίνεται' όταν είναι υπό προϋποθέσεις (εξασφαλισμένη ομοιομορφία, διατάξεις ελέγχου-προστασίας) ισοδυναμεί με το δεν γίνεται (χωρίς προϋποθέσεις)!. Το έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό? Για τα τζίπ, τροχόσπιτα κλπ. δεν γνωρίζω, οπότε καταρχήν ρωτάω: τι τύποι μπαταριών παραλληλίζονατι εκεί με απλές γαλβανικές επαφές (split devices) που αναφέρεις? Ποιά τα κοινά τους χαρακτηριστικά (π.χ. τάση 12 ή 24V) και ποιές οι διαφορές (π.χ. Αμπερώρια)??
Η γήρανση των μπαταριών έχει τα ίδια συμπτώματα με αυτή των ανθρώπων και ως γνωστόν... άσχημο πράγμα τα γεράματα!!
Χαιρετώ

Spirtos
23-12-10, 17:58
Αναφέρομαι στο: #29 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53866&p=405672&viewfull=1#post405672)

Φίλε Σπύρο,
σου ζητώ να με συγχωρέσεις για το σφάλμα μου!
Νόμιζα ότι γνωρίζεις ανάγνωση και ότι εκ' παραδρομής χαρακτήρισες σαν παραπληροφόρηση κάτι (απόλυτα συγκεκριμένο), που ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει!!!
Κάνεις μαθήματα στους άλλους χωρίς να έχεις καταλάβει τι διαβάζεις ούτε τι γράφεις!
Στο … κήρυγμά σου μας λες ότι γράφεις προχειρότητες και ότι αυτό το θεωρείς ευγένεια! Έτσι σέβεσαι τους συνομιλητές σου;
Στη συνέχεια … … …!
Και … … …!

… και πάλι, συγγνώμη για την ενόχληση!
Χαιρετώ,
Δαμιανός

Φίλε Δαμιανέ,

θα σου απαντήσω, παρά τις συνεχεις εριστικές και προσβλητικές εκφράσεις σου και ειρωνικό τόνο που χρησιμοποιείς.

Εγραψα βιαστικά και εκ παραδρομής εγινε λάθος που παραδέχομαι και διόρθωσα, ευχαριστώ για τις υποδείξεις σας.

αν λοιπόν εγώ γράφω προχειρότητες και δεν καταλαβαίνω τι γράφω ή διαβάζω, αυτό τι είναι:

"Το στοιχείο που κάνει δυνατό τον παραλληλισμό τους είναι να έχουν την ίδια τάση σε κάθε στιγμή."

απλά είναι ημιτελές, αποτελεί παραπληροφόρηση γιατί καποιος που δεν έχει τις γνώσεις θα το δεχτεί ως έχει και κυρίως είναι λάθος και επικύνδινο στην πραγματοποίησή του, για αυτό και μόνο το διορθωσα, (αν εσύ τα θεωρείς όλα "μάθημα" ή "κύρηγμα" δικός σου λογαριασμός) ακριβώς επειδή σέβομαι όλους όσους διαβάζουν ένα forum και δεν έχω την απαίτηση να γνωρίζουν τα πάντα. Απλά συμπληρώνουμε ή διορθωνουμε τα λάθη και συνεχίζουμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα σε προσωπικό επίπεδο, με μένα τουλάχιστον, κακώς το παίρνεις προσωπικά.
Δυστυχώς τα ηλεκτρονικά και γενικά το ρεύμα είναι επικύνδινο χόμπυ και καλό είναι να έχουμε το νου μας, πολλοί την έχουν πληρώσει λόγω άγνοιας.

τελειώνω εδώ αυτή την ιστορία, γιατί δεν έχει νόημα περαιτέρω διένεξη, και χαλάει και το θέμα, απλά το να μην ξέρει κάποιος κάτι ή τυχαία να γράψει κάτι λάθος δεν ενοχλεί, το να μην θέλει να παραδεχτεί είναι το πρόβλημα.

:ok: φιλικά

Σπύρος

Ηλιας Α
25-12-10, 13:51
ανόμοιων χαρακτηριστικών μπαταρίες δεν συνδέονται ούτε παράλληλα ούτε σε σειρά.
Μήπως θα ήθελες να αναθεωρήσεις αυτά:
<< ανόμοιων χαρακτηριστικών μπαταρίες δεν συνδέονται ούτε παράλληλα ούτε σε σειρά.>>.

Ηλιας Α
25-12-10, 14:41
(*) Έχω ... ....Το πλήθος τους αρκετά μεγάλο, ιδιαίτερα, όταν υπάρχει και διακρατική σύνδεση. Οι γεννήτριες, κάθε άλλο παρά ίδιες είναι. Με την ολοένα αυξανόμενη "σπιτική" παραγωγή, το πλήθος γίνεται τεράστιο (το ίδιο και η ποικιλία τους). Το στοιχείο που κάνει δυνατό τον παραλληλισμό τους είναι να έχουν την ίδια τάση σε κάθε στιγμή.

Χαιρετώ,
Δαμιανός
Φίλε Δαμιανέ (Damiano)


<<Με την ολοένα αυξανόμενη "σπιτική" παραγωγή, το πλήθος γίνεται τεράστιο (το ίδιο και η ποικιλία τους). Το στοιχείο που κάνει δυνατό τον παραλληλισμό τους είναι να έχουν την ίδια τάση σε κάθε στιγμή.>>.
<< ίδια τάση σε κάθε στιγμή.>>.και όχι μόνο, αν και αυτό << ίδια τάση σε κάθε στιγμή.>>. δεν είναι και καθοριστικό, και μάλιστα αλλοίμονο αν ήταν ακριβώς έτσι, το οποίο βεβαίως χονδρικά και μόνο, θα μπορούσαμε να το δεχτούμε σαν σωστό.

Ηλιας Α
25-12-10, 15:30
Οκ φίλε Δαμιανέ,.....


.........1, γιατί εγραψες:
"

Φίλε Σπύρο (Spirtos)

<< Προς όλους τους παραπάνω φίλους: υπαρχει φοβερή τάση τσακωμών >>.

Όχι, αλλά τα από λάθος αναρτώμενα πρέπει να διορθώνονται, για να μην μας χλευάζουν π.χ και στην Κίνα, και να τους δίνομε το δικαίωμα –σαν ανίκανοι εραστές- να ερωτοτροπούν να μας πάρουν και τις ελάχιστες δουλειές που έχουν απομείνει για μας!.

απ΄αυτά << 1.διορθώνω γιατί οντως γράφοντας βιαστικά δεν το απόδωσα σωστά, πρέπει να είναι συμφασικές (σε περίπτωση 3φ), και συγχρονισμένες (ίδιο cosφ) >> ειδικά αυτό << και συγχρονισμένες (ίδιο cosφ) >> είναι μετά από διόρθωση; Αν ναι δε…. Νομίζω.

nveli
25-12-10, 16:47
Μήπως θα ήθελες να αναθεωρήσεις αυτά:
<< ανόμοιων χαρακτηριστικών μπαταρίες δεν συνδέονται ούτε παράλληλα ούτε σε σειρά.>>.

όχι, δεν έχω κάποιο λόγο.

Spirtos
25-12-10, 18:28
απ΄αυτά << 1.διορθώνω γιατί οντως γράφοντας βιαστικά δεν το απόδωσα σωστά, πρέπει να είναι συμφασικές (σε περίπτωση 3φ), και συγχρονισμένες (ίδιο cosφ) >> ειδικά αυτό << και συγχρονισμένες (ίδιο cosφ) >> είναι μετά από διόρθωση; Αν ναι δε…. Νομίζω.συγχρονισμός (ίδιο cosφ) = συγχρονισμένες πηγές με ίδιο cosφ (διαφορά φάσης / στο πεδίο του χρόνου), απλό και κατανοητό, και αφου δεν νομίζεις ψάξτο βιβλιογραφικά.

Ηλιας Α
25-12-10, 19:32
συγχρονισμός ... ... ψάξτο βιβλιογραφικά.

Φίλε Σπύρο (Spirtos)

<< συγχρονισμός (ίδιο cosφ) = συγχρονισμένες πηγές με ίδιο cosφ (διαφορά / στο πεδίο του χρόνου), απλό και κατανοητό, και αφου δεν νομίζεις ψάξτο βιβλιογραφικά.>>.
<< και αφου δεν νομίζεις ψάξτο βιβλιογραφικά.>>.
Προς το παρόν - τουλ/στον – δεν έχω τέτοια ανάγκη..
Σε ερωτώ όμως, σε τι θα σε πείραζε αν είχαμε την εξής περίπτωση;.
Τέσσερις παραλληλισμένες σύγχρονες γεννήτριες Χ Kw ικανές όμως να αντιμετωπίσουν φορτίο 100 Kwa, Ν1,Ν2,Ν3, και Ν4, για την αντιμετώπιση ενός φορτίου το οποίο –φορτίο – διαμορφώνει coς-φ = 0,8, με τους γνωστούς χειρισμούς και αφού είμαστε στα όρια των κατασκευαστικών προδιαγραφών των γεννητριών, αναγκάζομε τις γεννήτριες να δουλέψουν με τις παρακάτω συνθήκες ως προς το coς-φ :.
Ν1 coς-φ =1, Ν2 coς-φ = 0,9, Ν3 coς-φ = 0,8, και Ν4 coς-φ = 0,6

Ηλιας Α
25-12-10, 23:10
όχι, δεν έχω κάποιο λόγο.
Για απάντησε μου –προς το παρόν σ΄ αυτό- θα σε πείραζε σε κάτι , και αν ναι σε τι; .
Αν είχες τη συνδεσμολογία του επισυναπτομένου σχεδίου με τα εξής χαρακτηριστικά συστοιχίας – στοιχείου.
.....................Συστοιχία α ......................... στοιχείο
................. (κίτρινος οικίσκος............. (πράσινος οικίσκος)
Είδος σοιστοιχ..... μόλυβδου..................... καδμ/λίου.
.............ΗΕΔ...... 12,7 V ..........................1,2.V
.Εσωτ αντιστ....... 0,001 Ω........................ 0,01.Ω
Μέγ επιτρ ένταση.. 800 A.......................... 3000. A.
ΧΩΡ/ΤΑ................500Αh ..........................4000Αh
Τα οποιανδήποτε άλλα στοιχεία θα χρειαστείς βάλτα με δική σου βούληση.
Επίσης αν αναστρέψω την πολικότητα του στοιχείου εκτός από τη μειωμένη συνολική ΗΕΔ που θα έχω τι άλλες επιπτώσεις θα είχα;

nveli
27-12-10, 22:22
τοποθετώντας σε σειρά στοιχεία μολύβδου και Nicd θα έχεις πρόβλημα στην εκφόρτιση αφού του μολύβδου θα υπερεκφορτίζονται και του Nicd θα υποεκφορτίζονται ενώ για την φόρτιση τα στοιχεία θα θέλουν άλλη τάση/ρεύμα.
Αν συνδέσεις ανάποδα το στοιχείο Nicd θα έχεις ανάποδη φόρτιση και παραγωγή αερίων που σημαίνει διαρροή, εκτόνωση ή έκρηξη του στοιχείου ανάλογα με τον ρυθμό παραγωγής των αερίων.

Ηλιας Α
28-12-10, 00:40
Καλησπέρα.
Φίλε Νίκο
<< τοποθετώντας σε σειρά στοιχεία μολύβδου και Nicd θα έχεις πρόβλημα

στην εκφόρτιση >>..
<< αφού του μολύβδου θα υπερεκφορτίζονται >>.
Ευνόητο είναι ότι η εκφόρτωση πρέπει να διακοπεί στη τιμή της μικρότερης χωρητικότητας η οποία είναι στην προκειμένη περίπτωση 500Ah, σ΄ αυτή την περίπτωση υπάρχει κανένα πρόβλημα;
<< και του Nicd θα υποεκφορτίζονται >> 8 φορές θα φορτίσομε, μόνο της μόλυβδου την δε 9ην και τις 2(για μεμονωμένη φόρτιση) , για συλλογική βλέπε ποιο κάτω.
<< ενώ για την φόρτιση τα στοιχεία θα θέλουν άλλη τάση/ρεύμα. >>.
Για μεμονωμένη φόρτιση αναφέρθηκα ποιο πάνω. Για συλλογική φόρτιση σε συνδεσμολογία σειράς: αφού πάρομε τα 500 η μόλυβδου θα αδειάσει ενώ η καδμινικελίου θα έχει απομένουσα χωρητικότητα 3500 , οπότε αν τους δώσομε 500 και η 2 θα είναι σε πλήρη φόρτιση.
<< Αν συνδέσεις ανάποδα το στοιχείο Nicd θα έχεις ανάποδη φόρτιση και παραγωγή αερίων >>
Η παραγωγή αερίων νομίζω - χωρίς να είμαι σίγουρος – εξαρτάτε από την ένταση και διαφοροποιείτε βεβαίως –για την αυτή ένταση ανάλογα με την κατάσταση φόρτισης (πλήρης φόρτισης + ένταση = παραγωγή αερίων ) (*) και όχι από την ανάποδη φόρτιση.
(*)ποτέ όμως δεν έχομε τόσα αέρια ώστε να έχομε αυτά << που σημαίνει διαρροή, εκτόνωση ή έκρηξη του στοιχείου >> .
Όσο βεβαίως ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή

nveli
28-12-10, 09:49
Καλημέρα Ηλία,
τα στοιχεία, όλων των τύπων όχι μόνο του παραδείγματός σου έχουν χωρητικότητα που είναι συνάρτηση του ρεύματος εκφόρτισης, άρα ένα στοιχείο δεν έχει μια χωρητικότητα, την ονομαστική που αναφέρει ο κατασκευαστής αλλά άπειρες. Οι καμπύλες χωρητικότητας/ρεύματος δεν ταυτίζονται άρα συνδέοντας διαφορετικά στοιχεία σε σειρά σημαίνει ότι για το ίδιο ρεύμα θα έχουμε διαφορετική μείωση της χωρητικότητας στο τέλος της εκφόρτισης. Ομοίως στην φόρτιση θα έχουμε διαφορετικά κέρδη ενώ τα στοιχεία θέλουν διαφορετικό τρόπο/τάση/ρεύμα φόρτισης ανάλογα με την τεχνολογία.
Ο μόνος τρόπος που βλέπω να συνδεθούν διαφορετικά στοιχεία είναι να συνδεθούν οι διαφορετικές τεχνολογίες σε ένα BMS που θα τις φορτίζει/εκφορτίζει ξεχωριστά και θα προστατεύει από υπερεκφορτίσεις/υπερφορτίσεις, αλλά αυτό θα είναι πιο ακριβό από την συσκευή που θέλουμε να τροφοδοτήσουμε και ούτε σύνδεση σε σειρά ή παράλληλα αλλά ένα δίκτυο ανεξάρτητων στοιχείων ή μπαταριών που σε κάποιο σημείο προστίθενται οι ενέργειες τους.
Η ανάστροφη φόρτιση σε στοιχείο Nicd παράγει κυρίως υδρογόνο ενώ η υπερφόρτιση κυρίως οξυγόνο.
Αυτό για την τήρηση των οδηγιών του κατασκευαστή δεν ισχύει στην περίπτωση που προτείνεις αφού όλοι οι κατασκευαστές μπαταριών και συσκευών που τροφοδοτούνται από μπαταρίες ορίζουν την χρήση ιδίων στοιχείων όσο αφορά την τάση/χωρητικότητα/τεχνολογία/ηλικία, ομοίως και η βιβλιογραφία.

Γιώργος Ανώνυμος
28-12-10, 16:48
Καλησπέρα,

παράκληση: μη βάζετε δόκιμες και αδόκιμες (προσωπικές) ορολογίες και τεχνολογίες στο μπλέντερ γιατί το κοκτέιλ που προκύπτε είναι θανατηφόρο για την επιστήμη πρώτα απ'όλα. Ένα κλασσικό θέμα το οποίο διαπραγματεύονται τα Συστημάτα Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΣΗΕ) είναι η διασύνδεση διαφορετικού τύπου και χωρητικότητας ηλεκτροπαραγωγών διατάξεων είται αυτά λέγονται Η/Ζ, είτε μπαταρίες, είτε φωτοβολταϊκά/αερογεννήτριες κλπ. Το πως διασυνδέονται σε ένα εναίο ηλεκτρικό δίκτυο είναι το ζητούμενο της αναζήτησης στη βιβλιογραφία. Ένα είναι σίγουρο: διασυνδέονται και λειτουργούν άψογα σε ένα δίκτυο που θεωρητικά τουλάχιστον έχει 100% διαθεσιμότητα χρόνου και επάρκειας!
Χαιρετώ

Damiano
29-12-10, 21:21
Νέοι νόμοι, κανόνες, ήθη και … έθιμα!
Λόγω μνημονίου, κλιματικών αλλαγών και άλλων παραγόντων, αναθεωρούνται όλοι οι παλιοί ορισμοί, νόμοι και κανόνες της φυσικής. Κάποιοι λένε ότι, κοινωνικά και εργασιακά, πηγαίνουμε πολλές δεκαετίες … πίσω. Οι επιστήμες, όμως, πρέπει να πάνε πιο … μακριά και, έτσι, πηγαίνουν ακόμα πιο πίσω. Οι Ωμ, Κίρχοφ και άλλοι παρωχημένοι "περίεργοι τύποι" είναι εκτός μόδας και αφορίζονται! Οι νέες βάσεις της φυσικής επιστήμης αναφέρονται σε κάποια μυστικά βιβλία που φυλάσσονται από "πνεύματα" άγνωστων και κρυφών θρησκειών…

Από διαρροές πληροφοριών (δεν έχει οργανωθεί ακόμα η φύλαξη) μαθαίνουμε ότι:
- όταν στα άκρα του απλούστερου ηλεκτρικού στοιχείου (αγωγός – αντίσταση) η τάση είναι μηδενική, αλλάζουμε την τάση για να εξηγήσουμε τι θα γινόταν αν … γινόταν κάτι άλλο.
- αν, η παραπάνω μηδενική τάση, προέρχεται από την διαφορά δύο τάσεων που έχουν ίσες τιμές, έρχεται ένα δαιμόνιο "φ" (από το Φωκίων ή Φωτεινή ή … Φούφοτος) και τα κάνει όλα … "μπάχαλο"! Για να το καταλάβουμε αυτό, το "συνημιτονίζουμε" ή το "ημιτονίζουμε" και έτσι βγάζουμε το συμπέρασμα ότι … κάτι γίνεται εκεί! Αν δυσκολευόμαστε στην κατανόηση, βάζουμε και άλλα δύο … "τέτοια" ώστε τα "φ" να γίνουν τρία…
- τα νέα ήθη επιβάλουν, όταν δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται γύρω μας, να ανακαλύπτουμε κινδύνους (αόριστα) και να κατηγοράμε τους άλλους για παραπληροφόρηση…
- αν, σε ένα πρόβλημα, η απάντηση δίνεται με εφαρμογή γνώσεων του γυμνασίου, εμείς πρέπει να έχουμε αντίρρηση. Αν δεν μπορούμε να κατανοήσουμε αυτό που υποστηρίζουμε, ανακατεύουμε διάφορα πράγματα για να το κάνουμε πιο … ενδιαφέρον! Φυσικά, παραδίδουμε μαθήματα … παραφιλολογίας και δεν ξεχνάμε να παραπέμψουμε σε … "κάποιες γραφές", που ποτέ δεν προσδιορίζουμε.
- σύμφωνα με τους μοντέρνους κανόνες, αν δεν "μας βγαίνει" η ασυναρτησία που υποστηρίζουμε, αλλάζουμε τα δεδομένα του προβλήματος και αγνοούμε όλες τις διευκρινήσεις που έχουν δοθεί, φτιάχνοντας δικά μας δεδομένα! Έτσι δεν χρειάζεται να τεκμηριώσουμε κάτι από αυτά που λέμε, αφού … "κρύψαμε" το ζητούμενο πίσω από μεταφυσικά φαινόμενα.
- …
- …
- …

Προσοχή διάφοροι αλλόθρησκοι – σατανιστές διαδίδουν επικίνδυνα ψεύδη, για παράδειγμα: http://www.varta-automotive.com/elearning/t1_5.html?1,3 (http://www.varta-automotive.com/elearning/t1_5.html?1,3), υπάρχουν πολλοί τέτοιοι δαίμονες γύρω μας που προσπαθούν να παρασύρουν τους πιστούς … …

xrhstosmp
29-12-10, 23:20
+1000 φιλε δαμιανε.
καποια στιγμη η8ελα να πω κατι περιπου το ιδιο με αυτα που λες εσυ, αλλα η αδυναμια μου στην εκθεση δε μου το επετρεψε.

Ηλιας Α
30-12-10, 01:06
Καλησπέρα σε όλους
Φίλε Νίκο (nveli)

Καταρχήν, και προς αποφυγή τυχούσης παρεξηγήσεις μεταξύ μας, θα ήθελα να σου επισημάνω ότι κάθε διαφορετική μου γνώμη επί κάποιου θέματος δεν πρέπει να σημαίνει προσπάθεια μου να σε μειώσω, και επί τη ευκαιρία ομολογώ πως έχω καταλάβει πως διαθέτεις ένα αξιόλογο οπλοστάσιο γνώσεων , - έναντι των ελάχιστων δικών μου - και για αυτό και στο παρελθόν έχω ζητήσει τη βοήθειά σου!.
Επίσης τα παραπάνω δεν ισχύουν μόνο για σένα αλλά και για αρκετά μέλη.
Τώρα επί του θέματος.
Σαν αρχή στο παράδειγμα που έθεσα εσκεμμένα του έδωσα μεγάλες διαφορές χαρακτηριστικών.
<< τα στοιχεία, όλων των τύπων όχι μόνο του παραδείγματός σου έχουν χωρητικότητα
που είναι συνάρτηση του ρεύματος εκφόρτισης, άρα ένα στοιχείο δεν έχει μια χωρητικότητα, την ονομαστική που αναφέρει ο κατασκευαστής αλλά άπειρες Οι καμπύλες χωρητικότητας/ρεύματος δεν ταυτίζονται άρα συνδέοντας διαφορετικά στοιχεία σε σειρά σημαίνει ότι για το ίδιο ρεύμα θα έχουμε διαφορετική μείωση της χωρητικότητας στο τέλος της εκφόρτισης. Ομοίως στην φόρτιση θα έχουμε διαφορετικά κέρδη ενώ τα στοιχεία θέλουν διαφορετικό τρόπο/τάση/ρεύμα φόρτισης ανάλογα με την τεχνολογία.
>>
Σωστό, δεν άγγιζα αυτή τη παράμετρο για να μην γίνω βαρετός, ωραία λοιπόν αφού λάβομε και αυτό στα υπ΄όψη διαφοροποιούμε τη προσδιδόμενη ή αποδιδόμενη – κατά περίπτωση - χωρητικότητα που ανέφερα στο 43 post

<< Ο μόνος τρόπος που βλέπω να συνδεθούν διαφορετικά στοιχεία είναι να συνδεθούν οι διαφορετικές τεχνολογίες σε ένα BMS που θα τις φορτίζει/εκφορτίζει ξεχωριστά και θα προστατεύει από υπερεκφορτίσεις/υπερφορτίσεις, αλλά αυτό θα είναι πιο ακριβό από την συσκευή που θέλουμε να τροφοδοτήσουμε και ούτε σύνδεση σε σειρά ή παράλληλα αλλά ένα δίκτυο ανεξάρτητων στοιχείων ή μπαταριών που σε κάποιο σημείο προστίθενται οι ενέργειες τους.>> << BMS>> Δε γνωρίζω συγκεκριμένα αυτό, αλλά σίγουρα υπάρχουν διατάζεις για αυτό το σκοπό.

<< Η ανάστροφη φόρτιση σε στοιχείο Nicd παράγει κυρίως υδρογόνο ενώ η υπερφόρτιση κυρίως οξυγόνο >>.
Από τα ελάχιστα που είχα μάθει περί ηλεκτρόλυσης, τα οποία και δε διαφοροποιήθηκαν με μια όχι σε βάθος ματιά που έριζα σήμερα στο διαδίκτυο, γνωρίζω ότι, με την αναστροφή πολικότητας το ηλεκτρόδιο που μέχρι πρότινος είχε παραγωγή υδρογόνου τώρα θα έχει παραγωγή οξυγόνου και αντίστροφα αλλά , αν λάβομε υπ΄οψη και τα 2 ηλεκτρόδια – αρκετά στην προκειμένη περίπτωση – είναι στον ίδιο χώρο το αποτέλεσμα πιστεύω να είναι το ίδιο – με το αυτό Ι και στον ίδιο χρόνο ανεξάρτητα της ορθής ή ανεστραμμένης πολικότητας.

<<Αυτό για την τήρηση των οδηγιών του κατασκευαστή δεν ισχύει στην περίπτωση που προτείνεις αφού όλοι οι κατασκευαστές μπαταριών και συσκευών που τροφοδοτούνται από μπαταρίες ορίζουν την χρήση ιδίων στοιχείων όσο αφορά την τάση/χωρητικότητα/τεχνολογία/ηλικία, ομοίως και η βιβλιογραφία.>>
<< οδηγιών του κατασκευαστή δεν ισχύει στην περίπτωση που προτείνεις>> .
Ναι, έπρεπε να γράψω συνδυασμός οδηγιών του κατασκευαστή και γνώσεων που έχομε.
Δηλαδή π.χ να δεχτούμε σωστό εν – μέρει- ίσως, ότι η χωρητικότητα - με τις διαφοροποιήσεις που επέρχονται από τις χαρ/κες και να τις τηρήσομε με ευλάβεια αλλά, για το ότι προτείνει αυτά που αναφέρεις ,
<< τάση/χωρητικότητα/τεχνολογία/ηλικία >> μήπως πρέπει να προσπαθήσομε να καταλάβομε το σκοπούς για τους οποίους τα έγραψε οι οποίοι ίσως να είναι:
Α) εμπορικοί σκοποί.
Β) αποφυγή σύνταξης πολλών οδηγιών.
Σίγουρα αν προμηθευτούμε ένα συγκρότημα συστοιχιών – φορτιστή πρέπει να εφαρμόζονται τα γνωστά δηλ αυτά << τάση/χωρητικότητα/τεχνολογία/ηλικία >>.

< ομοίως και η βιβλιογραφία >>.
Ναι, αλλά διασταύρωση πληροφοριών από βιβλιογραφίες.
Και επανέρχομαι στο παράδειγμα που έθεσα στο 41 post.
Κατά αρχή σκοπός σύνδεσης του επί πλέον στοιχείου.
Αντιμετώπιση της πτώσης τάσης, που εμφανίζεται σε μια απομακρυσμένη νέα κατανάλωση- η μεγαλύτερη τάση στις υπάρχουσες καταναλώσεις δεν τις τόσο επηρεάζει – ας δούμε τι γίνεται και πως το αντιμετωπίζομε:
α) διαφορετική τάση 12,7 V, 1,2.V κανένα πρόβλημα.
β) διαφορετική Εσωτ αντιστ 0,001 Ωm 0,01 Ωm.δε βλέπω κανένα πρόβλημα εκτός από μια μεγαλύτερη σπατάλη ενέργειας στο στοιχείο με εσωτ αντ 0,01 Ωm.
γ) Μέγ επιτρ ένταση 800 A 3000 A. το νέο στοιχείο έχει υπεροχή στη μέγιστη ένταση που μπορεί να δώσει πρόβλημα κανένα.(*)
δ) ΧΩΡ/ΤΑ. 500Αh ...4000Αh εδώ, οι υπάρχουσες διατάξεις επιτήρησης –αν υπάρχουν (**) – για τη συστοιχία πιστεύω να ικανοποιούν και το νέο στοιχείο αν όχι προσθέτομε και μια διάταξη επιτήρησης κατάστασης χωρ/τας του νέου στοιχείου.
ε)και κάτι άλλο που δεν έχει αναφερθεί, λένε τα βιβλία ότι, συσσωρευτές μόλυβδου και καδμιονικελίου για λόγους ….. δε πρέπει να συστεγάζονται, μα για αυτό έχουν χωριστά δωμάτια (οικίσκους )και μάλιστα με σύστημα φυσικ ελκυσμού (καμινάδα ).
βλέπε 41 post.
.(*) αν υπάρχουν ενδείξεις ότι το νέο στοιχείο μπορεί να κάνει καμιά <<στραβή>. Λόγω της μεγάλης έντασης που μπορεί να δώσει του βάζομε μια ασφάλεια 800Α
(**) αν δεν υπάρχουν, στο άτομο που του έχει ανατεθεί η επιτήρηση της υπάρχουσας συστοιχίας, θα αναλάβει και την επιτήρηση του νέου στοιχείου ( εφοδιασμένος με τις κατάλληλες συσκευές - όργανα )

nveli
30-12-10, 13:24
δεν υπάρχει λόγος παρεξήγησης, αυτά που γράφω δεν είναι δικές μου ανακαλύψεις αλλά γνώσεις παρελθόντων δεκαετιών καταγεγραμμένων στην βιβλιογραφία των στοιχείων και συσσωρευτών για τα οποία δεν έχει εμφανιστεί κάποια επιστημονική αμφισβήτηση. Αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις από μια έρευνα στο internet και στις σελίδες των κατασκευαστών. Αν εξακολουθείς να έχεις αντιρρήσεις μπορείς φυσικά να κάνεις δοκιμές μόνο σου τοποθετώντας σε μια συσκευή που δεν χρειάζεσαι, διαφορετικά στοιχεία.
Για τα BMS κοίτα εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Battery_management_system)για την παραγωγή αερίων στα στοιχεία Nicd εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel-cadmium_battery#Problems_with_NiCd) πιο αναλυτικά στα βιβλία.
Για το παράδειγμά σου δεν νομίζω ότι έχει εφαρμοστεί κάπου η λύση που προτείνεις, για την εσωτερική αντίσταση έχεις κάποιο λάθος ένα τέτοιο στοιχείο δεν μπορεί να έχει αυτή την αντίσταση και αυτά που την έχουν δεν μπορούν να δώσουν το ρεύμα που αναφέρεις.