PDA

Επιστροφή στο Forum : ! din monitor



navar
15-12-10, 15:58
μιας και το πείρα απόφαση να φτιάξω επιτέλους εκείνο το Car pc , λέω να παραθέσω τον μοναδικόι ως τώρα μου προβληματισμό !
θέλω μια βάση για monitor που να είναι 1 Din ! (μισή οθόνη περίπου )
και η υπόλοιπη μισή να προεξέχει προς τα πάνω.
επίσης θα εκτιμούσα αν υπήρχε κανένας motorized μηχανισμός που θα την μάζευε στο ένα din.
καλά θα μου κάθονταν και καμία έτοιμη για 1din και να ανοίγει προς τα πάνω με μηχανισμό , αρκεί να ήταν απλό monitor με touch και οχι έτοιμη ηλοκληρωμένη πηγή
δέν θέλω να καταφύγω σε ιδιοκατασκευή με βάσεις και ξυλόματα ,μιας και είναι έτσι το ταμπλό που δεν παίρνει πολλά πολλά , και θέλω και καλό αποτέλεσμα να μην μου βγεί κιτς !

το έχω ψάξει πολύ μα πάρα πολλύ , δεν γίνεται καμία μετατροπή στο dash του συγκεκριμένο αυτοκινήτου , μιας και δεν υπάρχει χώρος για τίποτα !

http://img45.imageshack.us/i/bmw003tq7.jpg/

περιμένω καμιά ιδέα, πρίν πάρω το dremel και το κάνω χάλια και μετά τρέχω και δεν φτάνω !

SIERA
15-12-10, 16:10
κωστα στον ουρανο του αυτοκινητου θα σε βολευε??ηθελα και εγω να βαλω μια προσοψη απο vhf στο ταμπλο και δεν ειχα χωρο και τελικα την εβαλα κοντα στην πλαφονιερα, μπροστα μπροστα κοντα στο μεσαιο καθρεπτη και την εδωσα μια ελαφρια κλιση για να βλεπω καλυτερα...

λεω εγω τωρα αποψη μου φυσικα αλλα απο οτι ειδα στην φωτο δεν σε παιρνει για ταμπλο ζορικο...

navar
15-12-10, 17:37
Νίκο σε ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον.
το σκέφτηκα και εγώ αυτό που λές αλλα είναι λίγο ζόρικο μιας και θέλω να κάνω σοβαρό car pc να τα πετάξω όλα επάνω, ράδιο, mpe κλπ,gps, bluetooth , camera οπισθοπωρίας , και να μήν έχω καθόλου πηγή μιας και ήδη το αυτοκίνητο έχει ήδη εγκατάσταση με ενισχυτή και ηχειάκια , οπότε δεν την πολυ χρειάζομαι την κλασική πηγή !
το κακό είναι πως έτσι όπως είναι το ταμπλό δεν αφήνει για πολλά περιθώρια , επίσης δεν έχει σταθερό πλάτος , γιατί τότε θα σκεφτόμουν να κατεβάσω πιό χαμηλά τους διακόπτες απο το κύκξλωμα αέρα του αυτοκινήτο , αλλα δεν γίνεται ούτε αυτό,

ως τώρα το μόνο που έχω σκεφτεί είναι να κάνω με πολυεστέρα μια όμορφη (σταθερή) βάση , που θα καλύψει την μία θέση din , και θα βγαίνει προς τα πάνω όσο είναι η οθόνη !

αυτό ήταν το κακό στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο , ήταν το compact και ήταν λίγο πιο νεανικό/όμορφο απο το κλασικό , αλλα είχε αυτό το εσωτερικό και όχι το άλλο που είχε όλη η σειρά ε36 , με την καμπύλη και ήταν πολύ πιο όμορφο !

πάντως το θέμα παραμένει ανοιχτό και για άλλες ιδεές , και όταν βρω λύση με τι τί θα κάνω στο ταμπλό , θα κάνω μια ολόκληρη παρουσίαση step to step για το πως στήνεται ενα μικρό και λειτουργικό car pc !

spyroslo
15-12-10, 21:59
κάτι σαν αυτή θες δλδ

17348

navar
15-12-10, 22:18
spyroslo αυτό ακριβώς θέλω , απλά σε πιό "ανθρώπινη" τιμή !
τα 400€ είναι πολλά , εως πάρα πολλά για ένα monitor 7΄

georgz
16-12-10, 00:14
H ντισκομπάλα όμως είναι όλα τα λεφτά!!!! :biggrin::biggrin:

navar
16-12-10, 00:21
H ντισκομπάλα όμως είναι όλα τα λεφτά!!!! :biggrin::biggrin:
χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα
τωρα το πρόσεξα τι παλικάρι είναι και δάυτο !
είδα ίδιο εσωτερικό το κότσαρα !
λές να βάλω και εγώ μία ?

georgz
16-12-10, 00:56
Εγώ νόμιζα είναι από το δικό σου. Άσε τις οθόνες και τα φρου φρου και βάλε μια ντισκομπάλα τότε, θα είναι κομπλέ!!

navar
16-12-10, 13:36
δεν εχω πηγή καθόλου πλέον , και δεν θέλω να δώσω money για να πάρω πηγή απο την αρχή και μάλιστα καμία αξιόλογη θα τσούξει !
απο την άλλη έχω μητρική , psu dc-dc 12vγια την μητρική , κάμερα , gps reciever , δίσκο 2,5
δλδ σχεδόν τα πάντα εκτός απο οθόνη !
ε δεν είναι κρίμα να τα έχω όλα και να μήν κάνω ενα car pc !
άσε που πήρα και απο τον θείο το Central fuse 3,x,x,

οπότε κολλάμε μόνο στο πού θα μπεί η οθόνη !

Nemmesis
16-12-10, 14:01
για αναδιπλουμενη ξεχνα το για τον απλο λογο οτι οι καλες ειναι πανακριβες και οι κινεζικες απλα δεν εχουν την αναγκαια ποιοτητα για εναν τετοια μηχανισμο...
εγω θα ελεγα να βρεις μια κινεζικη με vga εισοδο και touchscreen περι τα 120ευρω... βρισκεις κανα πεταμενο 1din ραδιοcd και με βαση το σασι του ξεκινας τα κολπα με τον πολυεστερα... και εγω αντιμετοπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα στο πεζο μου αλλα μαλλον ειμαι σε καλητερη μοιρα γιατι εχω βρει χωρο απλα ο χρονος μου λειπει...

navar
16-12-10, 14:38
ευχαριστώ πολύ παναγιώτη !
μάλλον για εκεί που λές καταλήγω και εγώ !
ναι βρίσκω μέχρι και επώνυμη με 140 €
και έχω ήδη μια βάση απο 1 din και μάλλον θα πρίξω ένα φύλλο που επισκευάζει προφυλακτήρες με πολυεστέρα για να φτιάξουμε κάτι καλό !

άντε κύβος ερρίφθη ξεκινάνε παραγγελίες σε όσα μας λείπουν !