PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα για αναδιπλούμενους καθρέφτες αυτοκινητου



hummer
16-12-10, 00:53
Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το κύκλωμα κάνει για το άνοιγμα και το κλείσιμο ηλεκτρικών αναδιπλούμενων καθρεφτών αυτοκινητου.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35695

Θέλω πατώντας ένα κουμπί επαφής να δίνει εντολή να ανοίξουν και να κρατάει ενεργό το κύκλωμα μέχρι 5 δευτερόλεπτα ώστε να ολοκληρωθεί το άνοιγμα.
Έπειτα ξαναπατώντας το να γίνετε το ίδιο για το κλείσιμο τον καθρεφτών.
Έτσι όπως το βλέπω νομίζω πως μου κάνει με τα λίγα που γνωρίζω απλά θα θέλει αλλαγή η αντίσταση R2 ώστε το κύκλωμα να μένει ενεργό 5 δευτερόλεπτα περίπου.


Τα καλώδια από τα μοτέρ τον καθρεφτών συνδέονται στον ρελέ?

hummer
16-12-10, 10:31
Κανεις να γνωριζει κατι?

navar
16-12-10, 13:53
1) να φανταστώ οτι έχεις ήδη καθρέφτες που κλείνουν και ανοίγουν με κάποιο τρόπο ?
2) αν ναί σίγουρα έχουν και τερματικούς διακόπτες που καθορίζουν καταλαβαίνουν πού είναι τα τελειώματα του ανοίγματοσ/κλεισίματος !
3) αν φτάσει στο τέρμα και συνεχίζεις να δίνεις ρεύμα και προσπαθείς να δώσεις κίνηση πιθανόν να κάνεις ζημιά , οπότε δεν στο συνηστώ το συγκεκριμένο κύκλωμα !
4) πρέπει να καταλάβεις με ποιόν τρόπο περίπου δουλέυει το ήδη υπάρχον κύκλωμα του αυτοκινήτου σου και εκεί επάνω να παρέμβεις, πράγμα που δεν θα είναι καθόλου έυκολο μιας και πολύ πιθανόν όλα αυτά να περνάνε απο τον κεντρικό εγκέφαλο του αυτοκινήτου !

hummer
16-12-10, 17:42
Αυτή την στιγμή λειτουργούν με ένα διακόπτη από ηλεκτρικά παράθυρα. Έτσι τους ανοιγοκλείνω.
Θέλω να το βάλω να παίζει με το κουμπί που βρίσκετε στον κεντρικό διακόπτη τον καθρεφτών. Και έλεγα να μεσολαβήσει αυτό το κύκλωμα αλλα η διάρκεια του αφού το πατήσεις να μην ξεπερνά τα 5 δευτερόλεπτα και βεβαια το ίδιο όταν θα το ξαναπατήσεις για να κλείσουν.
Τώρα όταν τους ανοίγω ή τους κλείνω και συνεχίσω να πατάω το κουμπί αφού έχουν τερματίσει δεν έχει γίνει κάποια ζημια παρα μονο ότι δίνει ρεύμα και τίποτε άλλο γι'αυτο λέω πως θέλω το ρεύμα να διαρκεί έως 5 δευτερόλεπτα.

navar
16-12-10, 18:15
οκ καλά ως εδώ αρχίζουμε να βγάζουμε άκρη !
τελικά οι επιπλέον λεπτομέρειες ήταν αναγκαίες για να καταλάβουμε τί θέλεις !
λοιπόν όλα καλά με το κύκλωμα με την καθυστέρηση !
τώρα το μεγάλο σου πρόβλημα είναι μόνο το ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να καταλαβαίνει το σύστημα η να θυμάται σε τί κατάσταση είναι , ώστε ώταν πατάς το κουμπί να το κάνει το ανάποδο !
για αυτό ίσως χρειαστεί ένας τερματικός διακόπτης , ο ποίος όταν είναι πχ πατημένο το σύστημα θα θεωρεί οτι ο καθρέφτης είναι ανοιχτός , και εφόσον πατάς κουμπί πρέπει να τον κλείσει !
και το ανάποδο , εφόσον το κουμπί δεν είναι πατημένο ο καθρέφτης είναι κλειστός , να τον ανοίξει , αυτό το κύκλωμα με αυτή την IF λογική θα σε καλύψει και για τις ενδιάμεσες καταστάσεις ! μισοανοιχτού καθρέφτη !


για την λύση αυτού του θέματος εγώ μόνο χρήση μΕ μπορώ να σκεφτώ , αλλα σίγουρα υπάρχει και κάποια άλλη λύση με πιό απλά εξαρτήματα ,
τώρα αφού το απλοποιήσαμε κάπως κάνε λίγη υπομονή και κάποιος γνώστης θα βοηθήσει !

hummer
17-12-10, 15:29
Καποιος να βοηθησει?