PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος Ρελαί Διαφυγής και γείωσης...



Γιώργος Ανώνυμος
22-12-10, 11:24
Καλημέρα,

αντιμετώπισα την εξής κατάσταση:

Σε εγκατάσταση λευκής συσκευής η οικοκυρά μου παραμονέθηκε ότι την 'χτυπάει το ρεύμα΄. Αρχικά υπέθεσα στατικό ηλεκτρισμό αφού τα συμπτώματα δεν παρέπεμπαν σε ηλεκτροπληξία από τα 220V. Στον έλεγχο που έκανα μέτρησα ~50VAC στο μεταλλικό κουβούκλιο της συσκευής ως προς τη γη και το ίδιο και στην χρησιμοποιούμενη πρίζα. Γείωσα το περίβλημα μέσω άλλης πρίζας και ταυχρόνα μεταλλικής σωλήνας χωρίς να πέσει ο ρελές (ή το ρελαί αν το προτιμάτε) διαφυγής. Το πόρισμα παραπέμπει σε κακή γείωση της συγκεκριμένης πρίζας η οποία παρεπιμτόντως συνδέεται απ'ευθείας σε ασφάλεια (16Α) του ηλεκτρικού πίνακα. Σκοπεύω να ελέγξω το τη σύνδεση της γης μέσα στον ηλεκτρικό πίνακα και αν πάνε όλα καλά να μετρήσω 230V με φάση και 0V με γη. Το ερώτημα είναι τι άλλους ελέγχους ενδεχομένως πρέπει να κάνω και πως να προκαλέσω τεχνητή διαρροή ώστε να δοκιμάσω αν ενεργοποιείται το ρελλαί. Σκοπέυω μπακαλίστικα να συνδέσω μία λάμπα μεταξύ φάσης και γης και αν είναι όλα σωστά αναμένεται να ρίξει το ρελαί πριν να πάσει η (θερμική) ασφάλεια.

Καλημέρα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
22-12-10, 11:54
Ευειδή δεν έχεις όργανα από ότι αντιλαμβάνομαι
1) γεφύρωσε γενική ασφάλεια με γείωση να δεις εάν πέφτει η ασφάλεια να είσαι σίγουρος για τη γείωση εάν δεν πέφτει νέα γείωση
2)Στον πίνακα γεφύρωσε ουδέτερο με γη να δεις εάν πέφτει ο ρ/δ εάν είσαι σίγουρος για τη γη πρέπει να πέφτει αλλιώς άλλαξε ρ/δ 3) Εάν τα επάνω είναι εντάξει μέτρα την γραμμή που έχει πρόβλημα

Γιώργος Ανώνυμος
22-12-10, 14:28
Ευειδή δεν έχεις όργανα από ότι αντιλαμβάνομαι
1) γεφύρωσε γενική ασφάλεια με γείωση να δεις εάν πέφτει η ασφάλεια να είσαι σίγουρος για τη γείωση εάν δεν πέφτει νέα γείωση
2)Στον πίνακα γεφύρωσε ουδέτερο με γη να δεις εάν πέφτει ο ρ/δ εάν είσαι σίγουρος για τη γη πρέπει να πέφτει αλλιώς άλλαξε ρ/δ 3) Εάν τα επάνω είναι εντάξει μέτρα την γραμμή που έχει πρόβλημα


Έχω πολύμτερο γενικής χρήσης (πως μέτρησα τα 50VAC που ανέφερα)?

Στο 2) αν κατάλαβα σωστά αν όλα είναι ΟΚ θα πρέπει να πρέπει να πέσει το Ρ/Δ με τη βραχυκύκλωση του ουδέτερου με τη γείωση?

Χαιρετώ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
22-12-10, 17:34
Ναι διάβασα για τη μέτρηση το πολυμετρο δεν μετρά γειώσεις θέλεις μεγκερ και επειδή δεν έχεις πρακτικά όταν η γενική σου ασφάλεια καίγετε είναι στα επιτρεπτά όρια . Όσο για ουδέτερο γείωση πρέπει να πέφτει ο ρ/δ

Ηλιας Α
23-12-10, 02:12
<<1) γεφύρωσε γενική ασφάλεια με γείωση να δεις εάν πέφτει η ασφάλεια να είσαι σίγουρος για τη γείωση εάν δεν πέφτει νέα γείωση>> << γεφύρωσε γενική ασφάλεια με γείωση>> ........

Φόρεσε και γυαλιά, μήπως – λέω μήπως -πυρακτωμένος χαλκός με μεγάλη ταχύτητα σημαδέψει το μάτι σου !

JOUN
23-12-10, 02:35
Ναι διάβασα για τη μέτρηση το πολυμετρο δεν μετρά γειώσεις θέλεις μεγκερ

Προς αποφυγη παρανοησεων(Εχει ξαναγραφει στο παρελθον):ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΕΓΓΕΡ ΜΕΤΡΑΝΕ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΓΕΙΩΣΗΣ.Το πολυμετρο μετραει πολλα αλλα οχι αντισταση γειωσης και το μεγγερ μετραει αντισταση μονωσης.Χρειαζεται γειωσωμετρο για την μετρηση αντιστασης γειωσης.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-12-10, 02:53
Δεν ξέρω πως το έβγαλες γειωσομετρο εγώ δουλεύω 35 χρόνια και στη σχόλη μου όταν μετρούσαμε γειώσεις είχαμε μεγερ και μάλιστα όχι στη μορφή που είναι τώρα αλλά με μανιβέλα για την παραγωγή ρεύματος για ψάξε λίγο . Ο σο για τον χαλκό που θα βγάλει μάτι εάν το ακουμπήσεις με το χέρι μπορεί εάν έχεις δουλεύσει και λίγο πρώτα ενώνεις τα καλώδια και μετά ανοίγεις το γενικό και δεν πετά τίποτα βέβαια αυτά για αυτούς που δεν έχουν όργανα πάντα .

Ηλιας Α
23-12-10, 03:32
Προς αποφυγη παρανοησεων(Εχει ξαναγραφει στο παρελθον):ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΕΓΓΕΡ ΜΕΤΡΑΝΕ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΓΕΙΩΣΗΣ.Το πολυμετρο μετραει πολλα αλλα οχι αντισταση γειωσης και το μεγγερ μετραει αντισταση μονωσης.Χρειαζεται γειωσωμετρο για την μετρηση αντιστασης γειωσης.
Πέστα χριστόστομε στο δάσκαλο που έλεγε

<<Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει>>
Και λόγο δεν κρατεί

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-12-10, 04:33
Χρισοστομε πήγαινε να μάθεις τι μετρά το μεγερ και σε τι κλίμακα δεν μετρά αντίσταση μόνωσης τι μετρά το ίδιο όργανο είναι μόνο που τώρα ελληνιστή το λένε γειωσομετρο γιατί με τι ψηφιακή τεχνολογία μπορείς να μετρήσεις χωρίς τάσι . Τόσα χρόνια με τι μετράμε μάθετε πρώτα την αρχή λειτουργιάς του μεγερ και τι μετρά και μετά πέστα .Και όταν μετρα μόνωση να το βαφτίσουμε μονοσομετρο

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-12-10, 05:24
17476 Megger offers more in earth testing
Improved convenience and versatility are among the key benefits of the latest range of digital earth resistance testers from Megger, which has now been extended to include a new model powered from rechargeable batteries and versions with variable test frequency.
Click here (http://www.megger.com/eu/story/Index.php?ID=277) for more information.
Megger offers more in earth testing
Improved convenience and versatility are among the key benefits of the latest range of digital earth resistance testers from Megger, which has now been extended to include a new model powered from rechargeable batteries and versions with variable test frequency.
Click here (http://www.megger.com/eu/story/Index.php?ID=277) for more information.

JOUN
23-12-10, 10:06
Το τι μαθαινει ο καθενας στην σχολη του και σε ποια σχολη ειναι αλλη ιστορια.Επειδη παραγει ταση γυρνωντας μανιβελα δεν παει να πει οτι το βαφτιζουμε μεγγερ.Τα παλια αναλογικα γειωσομετρα δουλευουν ετσι.Και επειδη παιζουμε με λινκ
ορισ (http://wiki.answers.com/Q/What_is_a_megger_test)τε για το μεγγερ (http://wiki.answers.com/Q/What_is_a_megger_test)
Αν θελεις να καταλαβεις το λαθος σου(θα σου το πουν και αλλο μεσα στο φορουμ)καλως.Εγω δεν προσπαθω αλλο.
EDIT:Καλα πριν στειλεις ενα λινκ δεν το διαβαζεις;Αυτο ειναι απο την ΕΤΑΙΡΙΑ MEGGER η οποια φυσικα βγαζει και γειωσωμετρα(earth resistance testers οπως τα λεει στο σαιτ της)Για πες μου σε παρακαλω μεταφραση για το earth resistance tester;Γειωσωμετρο ισως;

JOUN
23-12-10, 10:16
[QUOTE=ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ;405647Και όταν μετρα μόνωση να το βαφτίσουμε μονοσομετρο[/QUOTE]

Φυσικα ετσι ειναι το σωστο αλλα επειδη η εταιρια Megger εβγαλε πρωτη οργανο μετρησης μονωσης καθιερωθηκε(λανθασμενα βεβαια) να τα λεμε ολα ετσι.Κατι τετοιο συνεβηκε στο παρελθον μετα πυριμαχα γυαλινα σκευη που τα λεμε ολα Pyrex η τα αντικολλητικα τηγανια που τα λεμε Tefal κλπ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-12-10, 13:57
Εγώ θα επιμείνω σε αυτό που σου λέω και θα ήθελα να μου πεις ποια είναι η διαφορά τις μιας μανιβέλας από την άλλη και την αρχή λειτουργιά της και τη μετρά το ένα και τι μετρά το άλλο om volt ampere τι για να καταλάβω και εγώ τι μετρά το μεγγερ στη μόνωση ? να καταλάβω τη διαφορά tefal και pyrex ?

Γιώργος Ανώνυμος
23-12-10, 16:27
Καλά ρε συνάδελφοι, εγώ μία απλή ερώτηση έκανα...

Παρατηρώ μία σύγχιση επί των βασικών αρχών της ηλεκτροτεχνίας. Το μεγγόμετρο, που λέγετε και όργανο μέτρησης ανντίστασης της μόνωσης, είναι ένα όργανο που συνήθως στη βασική του έκδοση με οθόνη αναλογικής κλίμακας και μανιατό (κοινώς μανιβέλλα) δημιουργεί μία τάση υψηλή τάση χαμηλού ρεύματος προκειμένου να μπορεί να μετρήσει αντιστάσεις της τάξεως αρκετών ΜΩ προκειμένου να ελέγθεί αν είναι επαρκής η μόνωση ενός επενδυμένου καλωδίου. Ως εκ τούτου θα λέγαμε ότι είναι ακριβώς το αντίθετο από ένα όργανο μέτρσησης γης, όπου εκεί το ζητούμενο είναι να ελεγθεί τυχόν πολύ μικρή αντίσταση (της τάξεως κλάσματος του Ohm) ως προς ένα σημείο αναφοράς που το θεωρούμε ιδανική γη δηλ. έχει δυναμικό το απόλυτο μηδέν. Υπάρχει δε ομώνυμος κατασκευαστής: εταιρεία Megger και πολλές άλλες βεβαίως!

Με τέτοια όργανα είναι εξοπλισμένοι παραδοσιακά οι ΔΕΗ και ΟΤΕ καθότο χρησιμοποιούν υπόγεια πολύζευγα καλώδια μεγάλου μήκους (προφανώς μονωμένα) για διαφορετική χρήση.

Το πολύμετρο μπορεί να είναι ιδαιίτερα χρηστικό και για βασικούς ελέγχους. Π.χ. τάση φάσης γείωσης 230V, τάση ουδετέρου γείωσης μηδέν κλπ. Θα με ικανοποιούσε μία μέτρηση περί τα 230V μεταξύ φάσης και γης χωρίς να χρειάζεται να έχω διασφαλήσει πως έχω την τέλεια γη! Συνήθως για χοντρά προβλήματα είναι κατάλληλο. Αν αποκαταστήσω τις σωστές τάσεις μεταξύ φάσεις, γης και ου΄δετερου το επόμενο θέμα θα ήταν να στρεσάρω το ρελλαί να ξέρω πως έχω προστασία διαρροής προς γης πέραν της προστασίας σε υπερεύμα (π.χ βραχυκύκλωμα) που παρέχει η θερμική ασφάλεια. Δεν θυμάμαι την θεωρία πάντως αν όλα εντάξει στις συνδεσμολογίες λογικά στην επίχαμη παροχή το βραχυκύλωμα γης και ουδέτερου θα ρίξει το ρελλαί!

Καλό απόγευμα σε όλους!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-12-10, 17:14
Σωστά τα λες μόνο που όταν μετράμε γείωση με βοηθητικά ηλεκτρόδια δεν μετράμε μικρή αντίσταση από ηλεκτρόδιο σε ηλεκτρόδιο και αναλόγως τα μέτρα και το έδαφος . Η διαφορά τους είναι σε κλίμακα κατά τα άλλα τα αναλογικά είναι ίδια τώρα εάν πρέπει με τα ψηφιακά να τα λέμε μόνο γειωσομετρα οκ. Όπως και μπορεί να μετρηθεί γείωση και με συνδυασμό αμπερομέτρων και βολτομέτρων .Εγώ αυτά είχα να πω και τέλος

JOUN
23-12-10, 17:35
Οσο και να θελεις να θολωσεις τα νερα οτι και καλα τα αναλογικα λεγονται μεγγερ ενω τα ψηφιακα γειωσωμετρα δεν πιανει.Αν θελεις να καταλαβεις το λαθος σου ενταξει.Αν δεν θελεις παλι ενταξει,δικο σου το προβλημα.Τελος και απο εμενα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-12-10, 18:38
Πρώτα μάθε ότι τα μεγγερ μετράμε αντίσταση

Λυκιδευς
23-12-10, 18:43
http://greekelectrician.blogspot.com/2007/11/blog-post.html

Hatzitesla
25-12-10, 20:21
Παίδες μην μαλώνετε..το θέμα:τι μετράει το μέγγερ???είναι πολυ-τραγουδισμένο...το συζητούσα στο φόρουμ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48869 (στην 5-6 σελίδα) ...πάντως συμφωνώ με τον joun...αν και ήμουν της άποψης του Δημήτρη.Το μέγγερ μπορεί να έχει και λειτουργεία μέτρησης της γείωσης...αλλα αυτό είναι μία προσθήκη στην αρχική συσκευή που προοριζόταν να μετράει την αντίσταση της μόνωσης(insulation tester).Την γείωση την μετράμε με γειωσόμετρο παρά το γεγονός ότι σε τεχνικά βιβλία έχει επικρατήσει η μέτρηση της γείωσης με μέγγερ.


http://signatures.mylivesignature.com/54488/159/136F2458B299EF69F3DDD47FCC3B1875.png (http://www.mylivesignature.com/)