PDA

Επιστροφή στο Forum : προεγκατασταση συναγερμου



jimk
25-12-10, 11:11
καλημερα και χρονια πολλα!θελω να ρωτησω κατι σε μια καινουργια μεζονετα ο ηλεκτρολογος εχει βγαλει το καλωδιο του συναγερμου εξω απο το συρρομενο μπατζουρι ειναι σωστο?του ειπα οτι δεν ειναι και να το περασει απο μεσα...μου ειπε οτι επειδη θα μπει στο μπατζουρι ειναι ποιο βολικο να το περασω μεσα στο μπατζουρι οπως το εχει βαλει,γιατι απο την μεσα πλευρα αμα το βγαλει πρεπει να ανοιξω τρυπα
απο το αλουμινιο του τζαμιου τις σιτας για να φτασω στο μπατζουρι εσεις τι λετε?

plouf
25-12-10, 17:16
ειναι ποιο εύκολο ΑΝ θέλεις να το βάλεις παντζούρι και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να σκαφτει μετά και να στοκαριστεί να ΜΗΝ φαίνεται.

απο μέσα πραγματικά αν το θές παντζούρι, θα τρυπηθεί το αλουμίνιο.. η θα σκαφτεί ο τοίχος,

Ulysses
25-12-10, 20:11
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Με συναγερμούς σπιτιών ασχολούμαι.Δυστυχώς στο όνομα της χαμηλής τιμής κάνουν πλέον καλωδιώσεις και εγκαταστάσεις συναγερμού και οι ηλεκτρολόγοι οι οποίοι σου κάνουν μία βιαστική δουλειά γιατί και δεν ξέρουν και δεν αφιερώνουν χρόνο για αισθητική κτλ και σου βάζει συναγερμό πχ και φαίνονται καλώδια ή κάνουν το κούφωμα έτσι...
http://i1107.photobucket.com/albums/h395/ulyssesfocal/2-2.jpg
και εσύ πληρώνεις και λες καλύτερα να είχα δώσει 300€ παραπάνω αλλά να ξέρω οτι θα δουλέψουν και δεν θα φαίνεται τίποτα..

Τώρα στην περίπτωση μας αν βάλεις την παγίδα στο πατζούρι αυτό σημαίνει οτι το καλοκαίρι θα έχεις το πατζούρι κατεβασμένο και τις γρίλιες λίγο ανοιχτές ωστε να αερίζεται ο χώρος με οπλισμένο συναγερμό (πχ όταν κοιμάσαι το βράδυ).Αν όμως φύγεις στο χωριό για Πάσχα έρχομαι εγώ σου τραβάω κλοτσιά ή κόβω το στόρι που είναι λεπτό πλαστικό συνήθως ανοίγω με λοστό σε nanoseconds το παράθυρο και ενώ το σπασμένο πατζούρι δεν θα έχυ φύγει απο τη θέση του εγώ θα είμαι σπίτι σου και θα αλωνίζω.
Προσωπικά θεωρώ καλύτερο να μπαίνουν οι παγίδες εσωτερικά στο κούφωμα ωστε μόλις ανοίξει η τζαμόπορτα να χτυπήσει.Μόνο αν σπάσει το τζάμι θα μπει χωρίς να γίνει αντιληπτός απο το συναγερμό αλλά θα πρέπει να κάνει θόρυβο.
Αρα θα συνιστούσα να μπει το καλώδιο με ένα μικρό σκάμα-αυλάκι μέσα στο σπίτι.
Αν το συγκεκριμένο κούφωμα έχει ανάκλιση θα βάλεις την παγίδα στο ανοιγόμενο φύλο περίπου κάτω στη μέση ώστε όταν θα οπλίζεις με ανάκλιση θα έχεις το χώρο οπλισμένο...ΟΥΦ κουράστηκα να γράφω!
Τώρα για τα επόμενα βήματα,βγάλε 3-4 φώτος το κούφωμα πως είναι η κάτω οριζόντια πλευρά με ανοιχτά τα παράθυρα,απο που μπάινει το καλώδιο για να σου πω που θα τρυπήσεις ακριβώς μην έχεις κανένα θέμα..

Βασικά βγάλε καμία φώτο πριν κάνεις οτιδήποτε για να σου πω τι ακριβώς να κάνεις..(αν φυσικά θες να εκτελέσεις τις συμβουλές μου!)
Βγάλε μέσα και έξω απο το κούφωμα και τη θέση του καλωδίου..

jimk
26-12-10, 11:07
θα παω δευτερα και θα βγαλω φωτο το μπατζουρι ειναι συρομμενο.

jimk
27-12-10, 21:08
1755317552εβγαλα 2 φωτο η μια ειναι οπως περασα το καλωδιο και η αλλη ειναι οπως την εχει βγαλει ο ηλεκτρολογος αλλα πιστευω οτι φταιει και ο αλουμινας.

john13alex
27-12-10, 22:00
στην πρωτη ειναι σωστα για εξωτερικες παγιδες . οσο για εσωτερικες βρες εναν που θα σου βαλει τον συναγερμο και πες του να παει σπιτι σου για να σου πει που των βολευουν και αν ειναι να σου βαλει τωρα μονο της παγιδες για να μην εχεις μετα μερεμετια.
απο τη μια πλευρα ανοιγουν οι πορτες; τα σιδερα στην δευτερη φωτο ειναι οι κλειδαριες?

jimk
27-12-10, 23:26
παιδια σορυ λαθος στην πρωτη ειναι εξωτερικα το καλωδιο αλλα η παγιδα πρεπει να μπει μεσα.... στην δευτερη το εβαλα μεσα εγω το καλωδιο θα το φτιαξει μετα ο μπογιατζης για να μην φενεται εκει θα μπουν 2 παγιδες μια δεξια και αριστερα ειναι συρομενα.εγω θα περασω τις παγιδες.δεν ειχε μνημη το κινητο και δεν εβγαλα αλλες.

nikknikk4
27-12-10, 23:57
Τώρα στην περίπτωση μας αν βάλεις την παγίδα στο πατζούρι αυτό σημαίνει οτι το καλοκαίρι θα έχεις το πατζούρι κατεβασμένο και τις γρίλιες λίγο ανοιχτές ωστε να αερίζεται ο χώρος με οπλισμένο συναγερμό (πχ όταν κοιμάσαι το βράδυ).Αν όμως φύγεις στο χωριό για Πάσχα έρχομαι εγώ σου τραβάω κλοτσιά ή κόβω το στόρι που είναι λεπτό πλαστικό συνήθως ανοίγω με λοστό σε nanoseconds το παράθυρο και ενώ το σπασμένο πατζούρι δεν θα έχυ φύγει απο τη θέση του εγώ θα είμαι σπίτι σου και θα αλωνίζω.




http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=408

http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=406

Ulysses
28-12-10, 07:21
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Για τον φίλο nokknikk4,
αν κατάλαβα καλά τις φώτος από τους ανιχνευτές θραύσης και κίνησης τις έβαλες για να μου πεις οτι αν περάσω το πατζούρι με τον τρόπο που ανέφερα θα με ανιχνεύσουν αυτά...
Θα πρέπει όμως να αναφέρω οτι αυτά είναι για όταν λείπεις και ο ανιχνευτής θραύσης δεν θα πιάσει το κόψιμο του πατζουριού αλλά είναι μόνο για δυνατό χτύπημα τζαμιού ή ακόμα καλύτερα σπάσιμο..
Αλλά έχε υπόψη οτι και δεν τα βάζουν όλοι γιατί κοστίζει,αυξάνονται οι ζώνες και χρειάζεσαι παραπάνω σύρματα που δεν είναι σίγουρο οτι θα τα έχεις (κυρίως αν στα έριξε τα καλώδια ο ηλεκτρολόγος)
Επίσης όταν κοιμάσαι μέσα καλοκαίρι με ζέστη και έχεις παγίδες στα πατζούρια,θεωρητικά θα έχεις εκτός τα ραντάρ και οπλισμένες περιμετρικά τις παγίδες στα πατζούρια,άρα αν κάποιος κόψει το πατζούρι στο σαλόνι με φαλτσέτα και το σηκώσει προσεκτικά θα μπει στο χώρο σου και θα έρθει στην κρεβατοκάμαρα να κοιμηθείτε αγκαλίτσα.Λίγο δύσκολο να γίνουν αυτά που λέω αλλά ωστόσο εφόσον κάποιος βάζει συναγερμό ας τον κάνει με την μέγιστη αποδοτικότητα γιατί θα είναι για μία ζωή.Επίσης υπάρχουν και οι ανιχνευτές δόνησης λίγο μεγαλύτερα απο παγίδες αισθητήρια που μπαίνουν σε κουφώματα ή και σε πατζούρια και με δυνατό χτύπημα-δόνηση δίνουν συναγερμό και φυσικά όπως όλα ρυθμίζεις την ευαισθησία τους αλλά εγώ προσωπικά τα αποφευγω όλα αυτά να κάνω δηλαδή πολύ βαριά οπλισμένο το σύστημα με ανιχνευτές κίνησης,θραύσης,δόνησης,παγίδες μέχρι και στο κεφάλι μου που λέει ο λόγος γιατί θα αυξηθεί το ενδεχόμενο να έχω ψευδείς συναγερμούς αλλά θα γίνει και το σπίτι καρναβάλι απο αισθητήρια,είπαμε να είμαι ασφαλής όχι να με ποιάνει πανικός..Επίσης υπάρχουν και ραντάρ εξωτερικού χώρου για μπαλκόνια όπως τα VX ας πούμε τα οποία είναι για μπαλκόνια οτι πρέπει αλλά πάντα θα σου δώσουν και κανένα ξέμπαρκο αλάρμ απο πουλιά,ή γάτες αν είσαι χαμηλά,ή υγρασία,ομίχλη κτλ
Ουσιαστικά για εμένα προσωπικά ένα διαμέρισμα ας πούμε με παγίδες παντού και σε κάθε ξεχωριστό χώρο (σαλόνι,κουζίνα,καθιστικό,δωμάτια) απο έναν ανιχνευτή κίνησης,είσαι υπερκαλυμμένος..

Για τον φίλο jimk,
σε συρόμενα κουφώματα οι παγίδες πρέπει να μπαίνουν έτσι..
http://i1107.photobucket.com/albums/h395/ulyssesfocal/IMGP0454.jpg
και σε ανοιγόμενα έτσι..
http://i1107.photobucket.com/albums/h395/ulyssesfocal/IMGP1531.jpg

Απο το σετ μίας παγίδας το ένα εξάρτημα είναι ο μαγνήτης (μπαίνει στο κινητό τμήμα του κουφώματος) και το άλλο το είναι η επαφή (μπαίνει στο σταθερό κούφωμα).Στην δευτερη φώτο ο μαγνήτης μπήκε στο ανοιγόμενο παράθυρο στο σημείο που όταν κλείνεις το παράθυρο ο μαγνήτης να είναι απο πάνω απο την επαφή φαντάσου..
Σε όλες τις παγίδες προσοχή να αποφεύγετε να κοπανάτε παράθυρα γιατί οι επαφές μέσα έχουν ένα μικρό γυάλινο σημείο το οποίο απο το χτύπα χτύπα τρώει φλασία και μπορεί να δουλεύει σωστά όποτε του καπνίσει ή να μείνει μόνιμα χαλασμένο.Με σεβασμό τα κουφώματα..
Τώρα για το καλώδιο της φωτογραφίας σου,επειδή δείχνει να είναι διπλό μάλλον έρχεται απο πίνακα και δίνει και σε επόμενη παγίδα ή έρχεται απο προηγούμενη παγίδα και δίνει σε επόμενη.Αρα ίσως θα πρέπει με ένα οργανάκι μπάζερ να βρεις την πραγματική του πορεία και ανάλογα να δράσεις ώστε να στείλεις τις παγίδες αυτόνομα ή να τις βάλεις σε σειρά.Επίσης η θέση του είναι τελείως λάθος η χειρότερη που θα μπορούσε να μπεί,όπότε εγώ προσωπικά για να βάλω τις στην πρώτη φώτο που ανέβασα θα έφερνα τα καλώδια (ίσως χρειαστούν επέκταση,να τα ενώσεις-προεκτήνεις δηλαδή χρώμα με χρώμα) και να έρθουν κοντά στην παγίδα της επαφής δίπλα στο κατακόρυφο "μπασκί" και απο εκεί στείλε ένα άλλο στη παγίδα,κάνε τις όποιες ενώσεις και θάψε το ματσούκι που θα δημιουργηθεί πίσω απο το μπασκί και στόκαρε το ώστε αν χρειαστείς να επέμβεις μελλοντικά,να ξύσεις λίγο με ένα κατσαβίδι,μέχρι να εμφανιστεί η ένωση και να γίνει η δουλειά σου..Για αυτό το λόγο πριν θάψεις και στοκάρεις τις ενώσεις κάνε τεστ-δοκιμή-έλεγχο και κλείσ'τα μετά.
Ελπίζω να ήμουν σαφής.Αυτά τα πράγματα δεν λέγονται απο το τηλέφωνο ή ακόμα χειρότερα απο δίκτυο αλλά προσπαθούμε να εξυπηρετήσουμε εφόσον ο φίλος θέλει να αναλάβει πρωτοβουλία και ζητά μία γνώμη..

GeorgeH
28-12-10, 08:07
Στο δικό μου σπίτι, που έκανα εξωτερική εγκατάσταση εκ των υστέρων,
ξεχνώντας την αισθητική και χαρη λειτουργικότητας
έβαλα παγίδες σε παντζούρια και παράθυρα
και επιλέγω αναλόγως με διακόπτη που έχω για γάθε παράθυρο.
Καλοκαίρι παντζούρια, χειμώνα παράθυρα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-12-10, 13:49
Εγώ θα έλεγα, αν βολεύει, να μπούν τα λεγόμενα beams, από την μία ακρη μέχρι την άλλη του μπαλκονιού. Ουσιαστικά παγιδεύεις κατα μήκος το μπαλκόνι με μία δέσμη. Δεν θα ήνατ ποιο λογικό??

Ulysses
28-12-10, 17:38
Στο δικό μου σπίτι, που έκανα εξωτερική εγκατάσταση εκ των υστέρων,
ξεχνώντας την αισθητική και χαρη λειτουργικότητας
έβαλα παγίδες σε παντζούρια και παράθυρα
και επιλέγω αναλόγως με διακόπτη που έχω για γάθε παράθυρο.
Καλοκαίρι παντζούρια, χειμώνα παράθυρα.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι υπερβολικό,πολύ βαρύ σαν σύστημα.

1)Θα πρέπει να επαρκούν τα καλώδια (οι εσωτερικοί κλώνοι να είναι πολλοί)
2)Αυξάνεται πολύ το κόστος λόγω παγιδών-εργατικών,ακριβότερη καλωδίωση
3)Χρειάζεσαι πολλές ζώνες πίνακα-πληκτρολόγιο
4)Αν βάλεις πολλές ζώνες σε μία σε περίπτωση βλάβης θα ανοίγεις όλες τις παγίδες και θα ταλαιπωρηθείς,και το σημαντικότερο σε περίπτωση αλάρμ δεν θα ξέρεις ποια απο όλες που ήταν στη σειρά έδωσε..


Εγώ θα έλεγα, αν βολεύει, να μπούν τα λεγόμενα beams, από την μία ακρη μέχρι την άλλη του μπαλκονιού. Ουσιαστικά παγιδεύεις κατα μήκος το μπαλκόνι με μία δέσμη. Δεν θα ήταν ποιο λογικό??
Στο προηγούμενο ποστ μου ανέφερα αυτή τη λύση που έχεικαι κόστος μεγαλύτερο (για να βάλεις ένα σοβαρό μηχάνημα τουλάχιστον) και έχει σαν μείον την συχνή ψευδή ενεργοποίηση απο υγρασία,ομίχλη,χιόνι,πουλιά 'η αν είσαι χαμηλά απο γάτες κτλ.

Πολύ σημαντικό !!!

Την καλύτερη δουλειά κάνουν το να βάλεις 2 εξωτερικές σειρήνες γιατί ακόμα και να είχε κάποιος σκοπό να εξουδετερώσει την μία θα έχει σαν εμπόδιο και τη 2η.Και οι 2 θα πρέπει να είναι εμφανείς απο κεντρικό σημείο-δρόμο και πιστέψτε με δεν θα σας πλησιάσουν!
Επίσης απαραίτητο να βάλετε τηλεφωνητή ωστε να ειδοποιήστε σε κάθε χτύπημα του συναγερμού,όχι απλά να βαράνε τα μαραφέτια και αυτό ήταν όλο..

Ulysses
28-12-10, 17:45
Α!Και αυτό που λέω πάντα ο συναγερμός είναι αποτρεπτικός.Στα 7 χρόνια που δουλεύω 2 φορές επιχείρησαν να μπουν σε σπίτι με συναγερμό αλλά φύγανε αμέσως.Οσοι έχετε είστε σε πολύ πανάκεια θέση οι υπόλοιποι βάλτε:
1)Για την περιουσία σας
2)Για να μην φοβάστε να μπείτε στο ίδιο σας το σπίτι,είναι φρικτό συναίσθημα!

Οσοι δε χτίζετε σπίτι βάλτε καλώδια να βρίσκονται και με αρκετούς κλώνους θα δώσετε 100-200 παραπάνω αλλά θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο μελλοντικά.Και όλα αυτόνομα απο τον πίνακα προς κάθε κούφωμα ενα καλώδιο όχι την τακτική των ηλεκτρολόγων 1 τετράκλωνο για 50 παγίδες σε έναν όροφο=έγκλημα!!!

SunScorpion21
16-03-11, 16:31
1755317552εβγαλα 2 φωτο η μια ειναι οπως περασα το καλωδιο και η αλλη ειναι οπως την εχει βγαλει ο ηλεκτρολογος αλλα πιστευω οτι φταιει και ο αλουμινας.


Σε τέτοια αλουμίνια, που είναι η καλύτερη θέση για φλατζωτή επαφή?

plouf
16-03-11, 19:45
στη 2 φώτο δεν είναι καλά ?... αμα στοκαριστει δεν φαινεται τίποτα σχεδον

SunScorpion21
16-03-11, 20:27
Καλά είναι τα καλώδια, αλλα που τοποθετείται η επαφή; Στον ουρανό του πλαισίου ή στο αυλακι που κλειδώνει το συρρόμενο;
Παράθυρο1917119170
Μπαλκονόπορτα1916919172

Ulysses
16-03-11, 21:40
Πολύ περίεργο κούφωμα Αρη,μάλλον θα έβαζα καπάκι,αν και η φλατζωτή πάει όπου θες μέσα στο κούφωμα απλά θέλει πολύ χρόνο και μαεστρία και ομολογώ πως απο την φωτογραφία τουλάχιστον φαίνεται δύσκολο.
Αυτού του είδους τα ιατρικά πορίσματα βγαίνουν απο κοντά.. :biggrin:
Υπομονή θέλει και σκέψου προσεκτικά που θα κάνεις τρύπες μην το μπαλώνεις άδικα με γκρι σιλικόνη μετά.

Καλή ευκολία !

SunScorpion21
16-03-11, 23:09
Ευχαριστώ Οδυσσέα. Προτίμησα φλαντζωτές για να μπορέσω να τις κρύψω.

Nightkeeper
17-03-11, 20:55
Η εικονα για τα συρομενα ειναι απαραδεκτη πλεον,πριν μια δεκαετια ηταν ετσι,ναι,τωρα υπαρχουν αορατες επαφες που προσαρμοζονται στον δρομο του αλουμινιου και δεν προεξεχουν σαν() ..............

Nightkeeper
17-03-11, 20:59
Η εικονα 1 για τα συρομενα ειναι απαραδεκτη πλεον,πριν μια δεκαετια ηταν ετσι,ναι,τωρα υπαρχουν αορατες επαφες που προσαρμοζονται στον δρομο του αλουμινιου και δεν προεξεχουν σαν τουβλα..............

plouf
17-03-11, 23:53
εικόνα 1 ?

Nightkeeper
18-03-11, 11:34
εικονα 1.......