PDA

Επιστροφή στο Forum : Car Audio & Theater



BESTCHRISS
25-12-10, 15:31
βλεπεται ενα ολοκληρωμενο συστημα αυτοκινητου που εχει τα παντα
το πανελ που εφτιξα ειναι για να ανοιγω τον σκληρο δισκο αλλα και την πισω οθονη
για ενισχυτη τηλεορασης εβαλα ενισχυτης γραμμης

navar
26-12-10, 06:47
Ωραίος !!!!!

BESTCHRISS
26-12-10, 13:28
για καρδιακε φιλε Κωνσταντινε σου ευχομαι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
εχω μεγαλη ψωρα με αυτα ειδα οτι θελεις να βαλεις στο bmw αλλα απο οτι ειδα δεν εχεις και πολλη χωρο
εγω για να τα βαλω ελλησα ολο το αμαξι περιμετρικα δυο μερες παιδεμα

navar
26-12-10, 22:41
για καρδιακε φιλε Κωνσταντινε σου ευχομαι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
εχω μεγαλη ψωρα με αυτα ειδα οτι θελεις να βαλεις στο bmw αλλα απο οτι ειδα δεν εχεις και πολλη χωρο
εγω για να τα βαλω ελλησα ολο το αμαξι περιμετρικα δυο μερες παιδεμα
Χρόνια πολλα και σε σένα και με Υγεία , πάνω απο όλα Υγεία !
τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε και τα καταφέρνουμε !

επι του θέματος λοιπόν , ναι το ξέρω οτι και εγώ αναγκαστικά θα το κάνω φύλλο φτερό το αυτοκινητάκι μου !
για πολλά πολλά δεν με παίρνει αλλα ενα DIY car pc με μια 8' θα το χωρέσω !
έχω καταλήξη στα βασικά , όπως το central fuse , και εχω και μια καλή μητρική με atom !
είμαι στην διαδικασία που ψάχνω πράγματα (περιφερειακά ) και τα συγκεντρώνω σιγά σιγά !
οταν τα έχω όλα μαζεμένα , θα τα στείσω στον πάγκο θα τα παραμετροποιήσω όπως θέλω , και μετά θα γίνει η ομαδική μεταμόσχευση που την βλέπω να με τρώει ολόκληρη μέρα ,
όταν ξεκινήσω θα κάνω και ανάλογο θέμα , και θα τα παρουσιάσω όλα μαζεμένα !

Radiometer
26-12-10, 23:17
navar από τροφοδοτικό για την atom μητρική τη έχεις σκεφτεί να βάλεις ?

BESTCHRISS το δεύτερο μόνιτορ επάνω στο ταμπλό το έχεις μόνο για την τηλεόραση ?

navar
26-12-10, 23:32
navar από τροφοδοτικό για την atom μητρική τη έχεις σκεφτεί να βάλεις ?

Γιάννη καλησπέρα και χρόνια πολλά !

η μητρική που έχω και κάθεται είναι αυτήν http://ark.intel.com/Product.aspx?id=42491
παίρνει κανονικά 24πιν ATX τροφοδοτικό και καταλήγω κάπου εδώ http://www.mini-box.com/M4-ATX-HV

το συγκεκριμένο τροφοδοτικό βέβαια είναι λίγο overikill μιας και ειναι 220W και η μητρική έχει απαιτήσεις κάπου στα 90W απλά καλύτερα να έχω περίσσευμα να μπορώ να συνδέσω ότι και αν χρειαστεί !

επίσης είναι καλό γιατι έχει προγραμματιζόμενες δυνατότητες για να ανοίγει να κλείνει και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς σε συνάρτηση με τον διακόπτη της μίζας !

Radiometer
26-12-10, 23:39
χρονιά πολλά Κωνσταντίνε !
90w η μητρική βάλε και κάνα δίσκο και dvd είσαι καλυμμένος και έχεις και δυνατότητα επεκτάσεις.
κάποτε ξεκίνησα και εγώ να κάνω car pc αλλά έμεινα στα σχεδία λόγο αλλαγής αυτοκινήτου :biggrin:

είχα βάλει κανονικό τροφοδοτικό ATX με ένα inverter μιας και τότε δεν πολύ κυκλοφορούσαν αυτά τα μίνι τροφοδοτικά DC-DC
αλλά είχα πάρα πολύ παράσιτο στο ήχοσύστημα από το ιnverter

BESTCHRISS
27-12-10, 15:26
χρονια πολλα σε ολους

φιλε Κωνσταντινε
με δυο τροποι υπαρχουν να βαλεις monitor
http://www.qualitymobilevideo.com/LCD809.aspx στι παμπριζ
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/7-TFT-LCD-Car-Rear-View-Audio-Color-Screen-Monitor-1-/250680920438?pt=Car_Audio_Video&hash=item3a5dbf4976 πανω στο ταμπλο
το μονο που εχεις να προσεξεις ειναι να μην ζεσταινεται και να εχει καλο εξαερισμο

(BESTCHRISS το δεύτερο μόνιτορ επάνω στο ταμπλό το έχεις μόνο για την τηλεόραση ? )
οχι συνδεεται στην εξοδο a/v του dvd που ειναι κατω
και παιζει οτι θελω εγω η επανω οθονη στο ταμπλο αλλα και η πισω στα προσκεφαλα

navar
27-12-10, 15:33
φιλε Κωνσταντινε
με δυο τροποι υπαρχουν να βαλεις monitor
http://www.qualitymobilevideo.com/LCD809.aspx στι παμπριζ
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/7-TFT-LCD-Car-Rear-View-Audio-Color-Screen-Monitor-1-/250680920438?pt=Car_Audio_Video&hash=item3a5dbf4976 πανω στο ταμπλο
το μονο που εχεις να προσεξεις ειναι να μην ζεσταινεται και να εχει καλο εξαερισμο

η αλήθεια είναι οτι καμία απο αυτές τισ δύο λύσεις δεν με συγκίνησε !
θέλω κάτι πιο στιβαρό και καλά στερεωμένο !
προσωρινά έχω καταλήξει στο να ξηλώσω την 1din πηγή , και εκεί να κάνω μια μεταλλική επίσης 1din βάση που πάνω θα στερεωθεί η οθόνη !
όλο αυτό θα ντυθεί με πολυεστέρα , και μετά θα φινιριστεί με καλής ποιότητας carbon αυτοκόλητο σε σκούρο γκρί χρώμα σχεδόν μαυρο , όπως και θα ντυθεί και το υπόλοιπο ταμπλό , θέλω να πιστέυω έτσι οτι θα φτάσω σε ένα πολύ καλό αισθητικά αποτέλεσμα , που θα δείχνει όσο το δυνατόν "μαμά"

BESTCHRISS
27-12-10, 15:47
το μονο που εχεις να προσεξεις ειναι να μην ζεσταινεται και να εχει καλο εξαερισμο
ενοω για το pc

BESTCHRISS
27-12-10, 15:49
(θέλω κάτι πιο στιβαρό και καλά στερεωμένο !)
εμμενα παντως δεν κουνιεται και το εχω στηριγμενω στο μπαμπριζ
δεσ και στην φωτο

navar
27-12-10, 15:56
το μονο που εχεις να προσεξεις ειναι να μην ζεσταινεται και να εχει καλο εξαερισμο
ενοω για το pc
ναι δεν θα το στριμώξω το pc !
θα το βάλω κάπου να έχει αέρα και στο κουτί του θα βάλω fan όπου χρειάζεται !


(θέλω κάτι πιο στιβαρό και καλά στερεωμένο !)
εμμενα παντως δεν κουνιεται και το εχω στηριγμενω στο μπαμπριζ
δεσ και στην φωτο
ναι ίσως εγώ δεν το έθεσα σωστά , θέλω κάτι που να φαίνεται "μαμίσιο" να είναι στο tablo και να μην έχει καθόλου ανοχές σε θέμα στερέωσης, έχω gps φίλου με 7αρα στο τζάμι με βάση και δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα !

BESTCHRISS
28-12-10, 15:15
(ναι ίσως εγώ δεν το έθεσα σωστά , θέλω κάτι που να φαίνεται "μαμίσιο" να είναι στο tablo και να μην έχει καθόλου ανοχές σε θέμα στερέωσης, έχω gps φίλου με 7αρα στο τζάμι με βάση και δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα ! )
το gps εχει μεγεθος 4,3" ενω οι οθονες ειναι 7" και 9"

φιλε σωστο θα γινει και ωραιο αλλα να ξερεις δυο πραγματα
το πρωτο οτι κοβει ορατοτητα απο τον οδηγο για αυτο πρεπει να προσεξεις την θεση που θα το τοποθετησεις γιατι οπως το σκεφτεσαι θα γινει ογκωδες
και δευτερο οτι απαγορευεται
εμμενα η οθονη στο ταμπλο ειναι 9"
και οι υπολοιπες απο 7"

navar
28-12-10, 15:23
το gps εχει μεγεθος 4,3" ενω οι οθονες ειναι 7" και 9"

οχι οχι και το GPS με 7' ήταν το συγκεκριμένο !
και δεν μου άρεσε καθόλου τόσο ψηλά στερεωμένο , και λίγο κραδασμό είχε και ορατότητα έκοβε !

φιλε σωστο θα γινει και ωραιο αλλα να ξερεις δυο πραγματα
το πρωτο οτι κοβει ορατοτητα απο τον οδηγο για αυτο πρεπει να προσεξεις την θεση που θα το τοποθετησεις γιατι οπως το σκεφτεσαι θα γινει ογκωδες
και δευτερο οτι απαγορευεται
εμμενα η οθονη στο ταμπλο ειναι 9"
και οι υπολοιπες απο 7"
ναι εντάξει θα είναι λίγο ογκώδες αλλα ορατότητα εκεί που θα μπεί δεν θα κόβει καθόλου ! θα μπεί στην θέση της πηγής και λίγο προς τα πάνω !
και τελικά καταλήγω οτι για την δικιά μου περίπτωση η 8' είναι η καλύτερη λύση !

BESTCHRISS
28-12-10, 15:41
(στην θέση της πηγής και λίγο προς τα πάνω )
εκει εχεις τους αεραγωγους δεν κανει θα ζεσταινεται

navar
28-12-10, 15:58
έχει μεγάλο κενό απο πίσω , και τον ένα αν είναι θα τον ψιλοκλίνω στο ζεστό !

sv6hmn
28-12-10, 19:14
ριξε ενα ματι εδω ολα σε ενα
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=ES723&_sacat=See-All-Categories

navar
28-12-10, 19:28
απλά του λείπει το GPS αν είδα καλά !
ππάγμα πολύ σημαντικό !
δεν λέω η τιμή είναι σκότωμα , προσωπικά υπολογίζω οτι εμένα θα μου βεί κανένα 500€ σύνολο και παραπάνω !
αλλα θα είναι pc ! με ότι και αν αυτό συνεπάγεται !

λέτε αμα βρώ κανένα έτοιμο με gps να το χτυπήσω ?

BESTCHRISS
28-12-10, 20:57
φυσικα ειναι καλυτερο και πιο απλο στην τοποθετηση και φθηνοτερο απο το PC αλλα να ξερεις δυο πραγματα
δεν θα εχεις ως οδηγος καλη γωνια θεασης αφου ειναι χαμηλοτερα απο το παμπριζ
και δευτερο να ξερεις εχει φορο TAX απο αμερικη εγω πληρωσα 63Ε τελωνειο στο ταχυδρομειο
καλυτερα να το αγορασεις απο αγγλια

BESTCHRISS
28-12-10, 21:01
ΔΗΛΑΔΗ ΕΔΩ
http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=ES723&_sacat=See-All-Categories

BESTCHRISS
28-12-10, 21:14
και με gps εδω
http://cgi.ebay.co.uk/ES722G-7-1-Din-In-Dash-Car-DVD-Player-Sat-Nav-RDS-TV-/170582881807?pt=UK_Audio_TV_Electronics_In_Car_Ent ertainment_GPS_In_Car_Audio_Players_PP&hash=item27b788360f

BESTCHRISS
28-12-10, 21:40
και τελευταια ερωτηση το pc θα χρειαστει πηκτρολογιο και ποντικι που θα τα βαλεις αυτα
η αλλιως touch screen monitor 7'' στοιχιζει περιπου 100Ε και με μεγαλωμα γραμματοσειρας για να δουλευει σωστα

αυτα τα εχεις σκεφτει;

sv6hmn
29-12-10, 00:49
http://search.eim.ebay.gr/?ev=1&en=50&es=1&kw=car+pc&el=77&ect=&eb=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%8 3%CE%B7
http://search.eim.ebay.gr/?ev=1&en=50&es=1&kw=mini+keyboard&el=77&ect=&eb=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%8 3%CE%B7

navar
29-12-10, 00:58
και τελευταια ερωτηση το pc θα χρειαστει πηκτρολογιο και ποντικι που θα τα βαλεις αυτα
η αλλιως touch screen monitor 7'' στοιχιζει περιπου 100Ε και με μεγαλωμα γραμματοσειρας για να δουλευει σωστα

αυτα τα εχεις σκεφτει;
ναι αυτά ήταν 'ευκολα ως λύση !
και βέβαια touch οθόνη , και πληκτρολόγιο ποντίκι δεν χρειάζεται , μιας και υπάρχει αυτό http://www.centrafuse.com/

BESTCHRISS
29-12-10, 13:49
ασπουμε οτι τα κανεις ολα αυτα δηλαδη pc και touch screeen κοστολογιο περιπου 500Ε το λιγοτερο και βρισκεις το software (σπασμενο γιατι αν τα αγορασεις ειναι ακριβο)

Θα χρειαστεις δεκτη FM/AM
Δεκτη TV
Δεκτη gps
Κεραιες TV/gps

Card reader
Μετραποεα a/v out για άλλες οθόνες και για καμερα οπισθοπορειας(και πρεπει να ενεργοπειται αυτοματα μολις βαζεις οπισθεν)
Blutooth και μικροφωνο
Ενισχυτης ηχου από την εξοδο της καρτας ηχου
που θα τα βαλεις ολα αυτα και εχουν υψηλο κοστολογιο

BESTCHRISS
29-12-10, 13:56
επίσης ειδα το προγραμμα αυτο δουλευει δικο του προγραμμα πλοηγησης
θα μπορει να δουλεψει αλλο προγραμμα π.χ. destinator που δουλευουν οι περισσοτεροι στην ελλάδα;
αλλιως θα πρεπει να τρεχεις απο το προγραμματα του pc

navar
29-12-10, 16:52
βρισκεις το software (σπασμενο γιατι αν τα αγορασεις ειναι ακριβο)

μου το έδωσε ένας θείος μελαμψός , που το είχε αγοράσει :lool:

Δεκτη TV
Κεραιες TV

μπα για τηλεόραση δεν το σκέφτομαι , δεν νομίζω να την θέλω !

Card reader

ούτε απο δάυτο νομίζω να χρειαστώ πλέον που υπάρχουν στικάκια σε άπειρα μεγέθη

Μετραποεα a/v out για άλλες οθόνες και για καμερα οπισθοπορειας(και πρεπει να ενεργοπειται αυτοματα μολις βαζεις οπισθεν)

μία οθόνη σκέφτομαι να βάλω, η κάμερα μάλλον θα είναι usb καλά στεγανοποιημένη ! και αυτό με την όπισθεν εύκολα γίνεται !

Ενισχυτης ηχου από την εξοδο της καρτας ηχου

έχει ήδη εγκατάσταση το αυτοκίνητο με ενισχυτη !!!
που θα τα βαλεις ολα αυτα και εχουν υψηλο κοστολογιο


επίσης ειδα το προγραμμα αυτο δουλευει δικο του προγραμμα πλοηγησης
θα μπορει να δουλεψει αλλο προγραμμα π.χ. destinator που δουλευουν οι περισσοτεροι στην ελλάδα;
αλλιως θα πρεπει να τρεχεις απο το προγραμματα του pc
είναι το ίδιο με τον ελληνικό mls destinator !

BESTCHRISS
29-12-10, 20:21
εγω προσωπικα βλεπω φιλε οτι θα ειναι σαφως υποδιεστερο το pc σε λειτουργιες και αυτοματισμους αλλα και σε
ευχρηστία απο ενα dvd player αλλα και πολυ παιδεμα και τουλαχιστο και το διπλασιο κοστος

ερωτηση τι θα κερδισεις περισσοτερο βαζοντας pc απο ενα car dvd player που τα εχει όλα εσωτερικα;
επισης να γνωριζεις οτι τα dvd player εχουν windows mobile 5.0 και τα νεοτερα μοντελα windows mobile 6.0
δεν ειμαι κατα του pc αλλα προσπαθω να καταλαβω που θα χρησιμευσει στο αυτοκινητο

BESTCHRISS
29-12-10, 20:50
(κάμερα μάλλον θα είναι usb καλά στεγανοποιημένη)

που θα τη βρεις πρεπει να ειναι αδιαβροχη,νυχτος και ενα εχει βαση για τηνπινακιδα πως θα την τοποθετησεις η με τρυπα στον προφυλακτηρα
εγω παντως usb καμερα αυτοκινητου δεν ειδα πουθενα μονο Α/V και θα πρεπει να ειναι ευρυγωνια τουλαχιστο 120 μοιρες γωνια θεασης

(είναι το ίδιο με τον ελληνικό mls destinator)
το εχεις δοκιμασει οτι δουλευει;
επισης να ξερεις οτι αν δεν βαλεις κεραια στο gps στις πολεις μεσα θα εχεις διακοπες στην ληψη

navar
29-12-10, 22:13
εγω προσωπικα βλεπω φιλε οτι θα ειναι σαφως υποδιεστερο το pc σε λειτουργιες και αυτοματισμους αλλα και σε
ευχρηστία απο ενα dvd player αλλα και πολυ παιδεμα και τουλαχιστο και το διπλασιο κοστος

ναι για το κόστος θα το δεχτώ , αλλα ποτέ δεν είναι υποδιέστερο ένα ολοκληρωμένο pc ! εκτός του κλασικού προγράμματος που σου έδειξα και αν το κατεβάσεις και το δείς , θα καταλάβεις πως έχει ένα σκασμό δυνατότητες , μέχρι ενα keyboard μπορεις να λύσεις και να κάνεις ένα δικό σου controller που θα είναι σαν πολυλειτουργικό joystick και να ρυθμίσεις τα πάντα !
δύσχρηστο δεν είναι , το ίδιο ακριβώς δύσκολο/ευκολο είναι το μενού του σε σχέση με τα έτοιμα....

ερωτηση τι θα κερδισεις περισσοτερο βαζοντας pc απο ενα car dvd player που τα εχει όλα εσωτερικα;
επισης να γνωριζεις οτι τα dvd player εχουν windows mobile 5.0 και τα νεοτερα μοντελα windows mobile 6.0

πολλά κερδίζεις ! wifi , internet browser , όσο δίσκο θέλεις , υποστήριξει σε ότι περιφερειακό θέλεις , επισκευάσιμο και αναβαθμίσιμο σύστημα ...... και πολλά άλλα


(κάμερα μάλλον θα είναι usb καλά στεγανοποιημένη)

που θα τη βρεις πρεπει να ειναι αδιαβροχη,νυχτος και ενα εχει βαση για τηνπινακιδα πως θα την τοποθετησεις η με τρυπα στον προφυλακτηρα
εγω παντως usb καμερα αυτοκινητου δεν ειδα πουθενα μονο Α/V και θα πρεπει να ειναι ευρυγωνια τουλαχιστο 120 μοιρες γωνια θεασης

εντάξει έμπνευση και μεράκη αν έχεις κάνεις ότι θέλεις !
το συγκεκριμένο πρόγραμμα υποτηρίζει μέχρι και κάμερα με άξονες κίνησεις και zoom, γενικά όρεξη να έχεις και βρίσκεις λύση !

(είναι το ίδιο με τον ελληνικό mls destinator)
το εχεις δοκιμασει οτι δουλευει;

ναι το έχω δοκιμάσει και παίρνει κανονικά τους χάρτες που παίρνει και το MLS !

επισης να ξερεις οτι αν δεν βαλεις κεραια στο gps στις πολεις μεσα θα εχεις διακοπες στην ληψη

σωστή πορατήρηση, άλλωστε και στο all in one αν δεν βάλεις επιπλέον κεραία τα πράγματα είναι τραγικά σε πυκνοκατοικημένεις πόλης με ψιλές πολυκατοικίες !

λοιπόν φίλτατε μου BESTCHRISS περι ορέξεως κολοκυθόπιτα !
εγώ νιώθω καλύτερα με car pc και ας το πληρώσω και λίγο παραπάνω !
νιώθω οτι έχω πολλές επιπλέον δυνατότητες !!!
ύστερα είναι και η χαρά τις κατασκευής και του DIY !

BESTCHRISS
29-12-10, 23:10
συμφωνω ως θα εχει πιο πολλες δυνατότητες και επεκτασεις δεν ξερω αν χρειαζονται wifi , internet browser στο αυτοκινητο
αλλα ως συμβατοτητα και συνδεσμολογια το βρισκω αρκετα ασυμβιβαστο συνδεση με iso φυσα ,A/V in,out κ.λ.π
και τουλαχιστο ελλειψεις για τα παραπανω που ανεφερα αρθρο #25
όσο για το προγραμμα τα ιδια περιπου εχουν και τα dvd player το (ετρεξα το προγραμμα)
η τοποθετηση του που θα γινει στην θεση που εχεις το ραδιοσιντι,στο πορτ μπαγκαζ,αλλου κρυμμενο π.χ πισω απο ντουλπακι πως θα εχεις προσβαση
εγω βγαζω τον δισκο τον φορτωνω οτι θελω και τον ξαναβαζω πολυ ευκολα ανοιγει φακελους οπως το pc και τρεχει κανονικα αρχεια .exe

παντως ότι και να κανεις σου ευχομαι καλή επιτυχια
φιλικα

psycoclan1
25-01-11, 07:28
παιδια επειδη εχω μπει κ γω στο λουκι με το carpc να πω οτι μονο το τρεξιμο κ η τεχνογνωσια που αποκταει κανεις απο μια τετοια εγκατασταση αξιζει 100 φορες τα λεφτα που δινεις. Το Σαββατο που μας περασε εβαλα στο αμαξι μου (Peugeot 307) το βασικο τμημα του υπολογιστη και την οθονη χωρις καθολου περιφερειακα. Βεβαια ειχα ενισχυτη απο πριν κ ετοιμη καλωδιωση και δε με παιδεψε. Δυστυχως ομως υπαρχουν ορισμενες επιπλοκες στον ηχο (παρασιτα συνεχεια λογω κακων γειωσεων, κ ακουγεται και το δυναμο απο τα ηχεια, οταν κινω το αμαξι) και το πρωι θα παω σε ειδικο ηλεκτρολογο που ασχολειται αποκλειστικα με ηχοσυστηματα αυτοκινητων για να μου διορθωσει τα λαθη που ειχαν γινει στην αρχικη εγκατασταση του ενισχυτη (ηλεκτρολογος τα ειχε περασει του προηγουμενου ιδιοκτητη) και πιθανως και μια μικρη ποιοτικη αναβαθμιση των ηχειων μου αν το κοστος ειναι λογικο.

Στο θεμα του carputer τωρα. 2-3 μερες που επαιξα λιγο στο δρομο τη 1η φορα παραλιγο να καρφωθω στο πισω μερος ενος λεωφορειου γτ εψαχνα τα μενου! Το ειδα εγκαιρα κ το προσπερασα χωρις κινηση πανικου ειχα αρκετα μετρα μπροστα μου. κατα τα αλλα πλεον εχω μαθει το μενου του centrafuse και παιζει μια χαρα και κυριως με ασφαλεια!
Το setup μου ειναι : asus at3iont-i, 2gb ddr3 1066ghz, 320gb seagate, bu-353 gps-usb (δε μου ηρθε ακομα απο ebay), οθονη lilliput 669gl με high brightness 450cd/m^2 συνδεδεμενη με hdmi καλωδιο. Τοσο η οθονη οσο και η μητρικη εχουν hdmi οποτε αποφευγονται τα flickers.

Το γιατι το εβαλα ειναι κυριως γτ εχω τρελλα με custom καταστασεις, και επειδη ενα pc κανονικο εχει παντα πολλες παραπανω δυνατοτητες παραμετροποιησης. Τωρα αν τελικα θα ειναι χρησιμο ή οχι θα φανει στη πορεια :) ελπιζω να αξιζει γτ ειναι πολυ παιδεμα!

PCMan
25-01-11, 17:31
Μπορείς να χειριστείς το ποντίκι του πισί από την touch οθόνη σου?
Πάντα είχα αυτή την απορία...

navar
25-01-11, 17:35
Μπορείς να χειριστείς το ποντίκι του πισί από την touch οθόνη του?
Πάντα είχα αυτή την απορία...
ναι το touch σαν ποντίκι δουλεύει !!!
υπάρχει και ειδικό βοηθητικό πρόγραμμα για να σε βοηθάει με τα αριστερά δεξιά κλίκ !

PCMan
25-01-11, 22:57
Aυτό γίνεται παντου?
Ακόμα και στις κινέζικες οθόνες 1 din που παίζουν και dvd ας πούμε?

navar
25-01-11, 23:32
Aυτό γίνεται παντου?
Ακόμα και στις κινέζικες οθόνες 1 din που παίζουν και dvd ας πούμε?
για carpc δεν μιλούσαμε ? μην μου αλλάζεις θέμα !

PCMan
25-01-11, 23:41
Για Carpc μιλάω κι εγω. Απλά στην περίπτωση την δική μου ας πουμε, θέλω να βάλω οθόνη σε μορφή ραδιοcd για να μπαινοβγαίνει και η οθόνη(για να έχω και την δυνατότητα να αφαιρέσω την πρόσοψη και να μην φαίνεται σαν κάτι ξένο μέσα στο αμάξι). Τα πιό πολλά παίζουν και Dvd και έχουν και τιβί. Σε εκείνες οι οθόνες μπορέι το touch Τους να χρησιμοποιηθεί στο pc ή μόνο στα μενου του ραδιοdvd?

BESTCHRISS
31-01-11, 23:11
γεια σου φιλε Νικο επεμβαινω για να σου γραψω οτι (οθόνη σε μορφή ραδιοcd για να μπαινοβγαίνει και η οθόνη)
χαλανε πολυ ευκολα γιατι κοβεται η καλωδιοταινια αλλα μπλοκαρει και ο μηχανισμος τους γιαυτο να προσεξεις πολυ στην αγορα του

φιλικα

PCMan
01-02-11, 06:28
Το γνωρίζω αυτό. Ειδικά τα κινέζικα χαλάνε πολύ εύκολα.
Τελος πάντων, άλλο ρωτάω..

BESTCHRISS
02-02-11, 02:02
για να συνδεθει οποιαδηποτε touch screen στο Pc αν αυτο ρωτας πρεπει να εχει οπωσδηποτε θυρα usb η οθονη και σε καποιες χρειαζεται και drivers για να δουλεψει με το Pc
τα dvd αυτοκινητου δουλευουν windows ce 5.0 και 6.0 τα νεότερα