PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιακός φορτιστής ΑΑ μπαταριών και παράλληλη χρήση προς κάποια συσκευή!



ziorange
28-12-10, 16:48
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!! Έχω ένα ασύρματο μετεωρολογικό σταθμό όπου το θερμόμετρο και ο μετρητής αέρα χρησιμοποιούν 2 μπαταρίες AA! Το θέμα μου είναι το εξής, επειδή τον έχω στην ταράτσα τον πομπό και το σήμα που έρχεται στον δέκτη είναι σχετικά οριακό έχει ως αποτέλεσμα να επιβαρύνει την ζωή της μπαταρίας και να θέλει άλλαγμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα! Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα φορτιστής ηλιακός όπου φορτίζει τις μπαταρίες αλλά συγχρόνως ο σταθμός να παίρνει ρεύμα από τις μπαταρίες ή από το cell αν γίνεται! Μπορώ να φτιάξω ένα φορτιστή για μπαταρίες και έχω σκεφτεί και κάποια άλλα πραγματάκια άλλα έτσι όπως το σκέφτομαι θα είχα συνεχώς πτώση τάσης! Το ιδανικό θα ήταν να φορτίζουν οι μπαταρίες αλλά την ίδια στιγμή να τροφοδοτούν και τον σταθμό αλλά πιστεύω δεν γίνεται! Αυτό που θέλω είναι να λειτουργεί πάντα , είτε είναι μέρα είτε είναι βράδυ!! Κάποια ιδέα κάποιος?? Σας ευχαριστώ πολύ!!

georgz
28-12-10, 16:58
Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το πανελ για να τροφοδοτήσεις την συσκευή την ημέρα και το βράδυ από τις μπαταρίες. Αν αυτό δεν αρκεί τότε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις 2 σετ μπαταριών
και να χρησιμοποιείς πχ το πρώτο σετ στην τροφοδοσία και το δεύτερο στο πανελ να φορτίζετε, μόλις αποφορτιστεί το πρώτο σετ να αλλάζει η τροφοδοσία στο δεύτερο σετ και να φορτίζετε το πρώτο και εναλλάξ.

GeorgeVita
28-12-10, 18:15
Χρόνια Πολλά!

Με τον όρο οι μπαταρίες να είναι πάντα συνδεδεμένες στο κύκλωμα, για να αποφύγουμε την περίπτωση τάσης εξόδου μεγαλύτερης των 3V, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το παρακάτω απλό κύκλωμα:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/PVbat3V.jpg

Το φωτοβολταϊκό με ηλιοφάνεια θα βγάζει τάση 4...6V και θα φορτίζει τις μπαταρίες μέσω της αντίστασης. Το ρεύμα φόρτισης θα είναι Ι=(PVout-Vbat-Vdiode)/R

Για πλήρως φορτισμένες μπαταρίες (3V) και μέγιστη ηλιοφάνεια (PVout=6V) το ρεύμα φόρτισης θα είναι περίπου 60mA και άλλα 20mA θα τροφοδοτούν το κύκλωμα (παράδειγμα για χρήση μπαταριών NiMH 600mAh). Αν μετρήσεις το πραγματικό μέσο ρεύμα του κυκλώματος και αναφέρεις τον ακριβή τύπο των μπαταριών NiMH θα επαναλάβουμε τους υπολογισμούς οι οποίοι δεν είναι κρίσιμοι.

Η δίοδος schottky προστατεύει από ανάστροφη τάση προς το φωτοβολταϊκό.

Βελτίωση της ζεύξης θα γίνει με προσθήκη κεραίας στο αισθητήριο/πομπό ο οποίος δεν νομίζω να αντιλαμβάνεται αυτό το πρόβλημα γιατί θα είναι μιας κατεύθυνσης.

Φιλικά,
Γιώργος

ziorange
28-12-10, 19:13
Νομίζω πως είναι ακριβώς ότι χρειαζόμουνα!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!