PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματισμός φόρτισης μπαταριών.



Dimi
30-12-10, 20:21
Χρόνια πολλά σε όλους!
Έχω δει σε τηλεφωνικά κέντρα του ΟΤΕ μια διάταξη, που τροφοδοτεί αυτόματα το κέντρο από μπαταρίες όταν κοπεί το ρεύμα της ΔΕΗ και όταν οι μπαταρίες πέσουν, βάζει σε λειτουργία αυτόματα μια γεννήτρια.
Παρόμοια διάταξη χρειάζομαι κι εγώ, με τη διαφορά ότι μ΄ενδιαφέρει να μπαίνει σε λειτουργία η γεννήτρια, όταν οι μπαταρίες πέσουν λίγο κάτω από τα 12V.
Υπάρχει τέτοια διάταξη έτοιμη ή θα πρέπει να κατασκευαστεί?
Ευχαριστώ και ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ.

herctrap
30-12-10, 20:42
και πως μπαινει σε λειτουργεια η γεννητρια?

navar
30-12-10, 22:53
και πως μπαινει σε λειτουργεια η γεννητρια?
άμα έχει μίζα εύκολο να μπεί με μία ακόμα backup μπαταρία για αυτόν τον λόγο !

leosedf
30-12-10, 23:04
Αυτό που είδες υποθέτω οτι είναι τροφοδοτικό -48V.
Αυτόματα το κάνει η μπορεί σε πιό εξελιγμένα συστήματα (όπως vodafone) να λειτουργεί υβριδικά πχ. Να ανοίγει τη γεννήτρια και να φορτίζει τις μπαταρίες παράλληλα με τη λειτουργία του σταθμού και όταν φορτίσουν να κλείνει τη γεννήτρια και να λειτουργεί με μπαταρίες μέχρι να πέσουν απο κάποιο επίπεδο. Μετά ο κύκλος συνεχίζεται και αυτό γίνεται για οικονομία.

Dimi
30-12-10, 23:57
Αυτό που είδες υποθέτω οτι είναι τροφοδοτικό -48V.
Αυτόματα το κάνει η μπορεί σε πιό εξελιγμένα συστήματα (όπως vodafone) να λειτουργεί υβριδικά πχ. Να ανοίγει τη γεννήτρια και να φορτίζει τις μπαταρίες παράλληλα με τη λειτουργία του σταθμού και όταν φορτίσουν να κλείνει τη γεννήτρια και να λειτουργεί με μπαταρίες μέχρι να πέσουν από κάποιο επίπεδο. Μετά ο κύκλος συνεχίζεται και αυτό γίνεται για οικονομία.
Αυτό ακριβώς θέλω κι εγώ. Η γεννήτριά μου έχει μίζα, μόνο που οι μπαταρίες μου είναι 12βολτες. Υπάρχει έτοιμος τέτοιος αυτοματισμός ή πρέπει να κατασκευαστεί?

leosedf
31-12-10, 00:29
Ναι αλλα η γεννήτρια έχει δική της μπαταρία για να ξεκινάει. Είναι τελείως άσχετη η μπαταρία της γεννήτριας με τις μπαταρίες του συστήματος.
Δυστηχώς σχέδιο δεν έχω κάτι γιατί τις περισσότερες φορές εγκαθιστώ έτοιμο. H eltek παρέχει τέτοια συστήματα, http://www.eltekvalere.com/wip4/ ρίξε μια ματιά.

Ηλιας Α
31-12-10, 01:55
Για κοίτα αυτόματο δυναμού 12βολτου αυτοκινήτου, κατά προτίμηση με 3 ρελέ, το ένα από αυτά, αλλάζει κατάσταση στη χαμηλή τάση . ( κόστος σχεδόν μηδαμινό)

herctrap
31-12-10, 11:42
ναι αλλα το να ανιχνευσεις οτι εισαι κατω απο τα 12 ειναι απλο ( εκτος αν βαζεις μεγαλα φορτια επανω και εχεις πτωση τασης )

το να πατησεις την μιζα παλι απλο ειναι

αλλα πως θα ξερεις οτι πηρε μπροστα?

μετρας την ταση εξοδου της γεννητριας?

micalis
31-12-10, 19:03
Φιλε Δημητρη.Ο αυτοματισμος θα πρεπει να κατασκευαστη.Πες μας τι μηχανη εχεις,(βενζινα η πετρελαιο) και ολοι θα βοηθησουμε.ΚΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

leosedf
31-12-10, 20:44
Υπάρχουν διάφοροι αυτοματισμοί στο εμπόριο που βάζουν μπρός και δίνουν σήμα, επίσης αναφέρουν οτι χρειάζεται συντήρηση, την προστατεύουν κλπ. Το κακό είναι οτι δεν κυκλοφορούν σχέδια και κώδικες.