PDA

Επιστροφή στο Forum : Η αντισταση συλικονης τι ικανοτητα θερμανσης εχει;



sotnats
01-01-11, 21:37
Καλησπέρα χρόνια πολλά με πολλή πολλή υγεία. θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για την αντίσταση σιλικόνης και την λειτουργία της, θέλω να κρατήσω ένα χώρο 80Χ80Χ40 με σταθερή θερμοκρασία 38°c, θα υπάρχει ένας ανεμιστήρας που θα διοχετεύει την θερμότητα. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω άλλη αντίσταση διότι αργεί να πιάσει θερμοκρασία αλλά ακόμη χειρότερα συνεχίζει να αποδίδει θερμότητα και μετά το "κόψιμο". Εχω αλλη μια συσκευη που εχει περιπου 1,5m αντίσταση 140w όπως λέει αλλά το μέγεθος είναι μόλις το 1/5 αυτού που θέλω να κατασκευάσω.
ευχαριστώ πολύ

akisp
02-01-11, 19:28
Καλησπερα και καλη χρονια. Μαλλον σκοπευεις να φτιαξεις κλωσσομηχανη!! Εχω φτιαξει και εγω μια. Τοποθέτησα δυο σειρες περιμετρικα, πανω από το επίπεδο των αυγων και δουλευει κανονικα. Πιστευω όμως οτι πρεπει να επιλεξεις μια περισσοτερο παραλληλογραμμμη κατασκευή, στο κέντρο μαλλον δεν θα εχεις ομοιομορφη θερμοκρασια. Το προβλημα ειναι στο γυρισμα των αυγων που πρεπει να περιστρεφονται με καποιο κινητηρα μολις μια με δυο φορες την ημερα και πολυ αργα. Εχεις βρει κατι;

sotnats
02-01-11, 22:08
Τοποθέτησα δυο σειρες περιμετρικα, πανω από το επίπεδο των αυγων και δουλευει κανονικα. Πιστευω όμως οτι πρεπει να επιλεξεις μια περισσοτερο παραλληλογραμμμη κατασκευή, στο κέντρο μαλλον δεν θα εχεις ομοιομορφη θερμοκρασια. Το προβλημα ειναι στο γυρισμα των αυγων που πρεπει να περιστρεφονται με καποιο κινητηρα μολις μια με δυο φορες την ημερα και πολυ αργα. Εχεις βρει κατι;
Ακη χρονια πολλα!! σωστα καταλαβες κλωσομηχανη θα κανω, η ιδεα με την αντισταση σιλικονης ειναι καλη κατα τη γνώμη σου; αν θες βαλε μια φωτο να δω την κατασκευη σου,
ο ανεμιστηρας θα διοχετευει συνεχως την θερμοτητα προς το κατο μερος της μηχανης. οσο για τον μηχανισμο περιστροφής πάρε μια φωτογραφια.17677

Γαληνίτης
02-01-11, 22:30
Γειά σας και Καλή Χρονιά.
Ομολογώ δεν ήξερα ότι υπάρχουν αντιστάσεις σιλικόνης. Τί ακριβώς είναι;
Χωρίς να έχω οποιαδήποτε γνώση ή εμπειρία σχετικά με κλωσσομηχανές, αναρωτιέμαι αν σαν πηγή θερμότητας θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν λαμπτήρες πυρακτώσεως, όπως γίνεται στα τυροπιτάδικα κλπ.

sotnats
02-01-11, 23:06
Γεια σου Κώστα!! δεν θέλω να βάλω λάμπες πυρακτώσεως διότι σιγά σιγά χάνονται από την αγορά,επίσης συμβαίνει και κάτι άλλο, μόλις βγουν οι νεοσσοί δεν πρέπει να έχουν πολύ φωτισμό γιατί τα κάνει ανήσυχα και κινούνται συνεχώς με αποτέλεσμα να ενοχλούν τα άλλα αυγά που είναι σε φάση εκκόλαψης και να τα στρεσάρουν.Η αντίσταση σιλικόνης είναι ένα καλώδιο που χρησιμοποιείτε στις αποχετεύσεις των ψυγείων και στις πόρτες των επαγγελματικών ψυγειοθαλαμων και από ότι έχω καταλάβει αργεί κάπως να πιάσει θερμοκρασία άλλα έχει την ιδιότητα να την κρατάει σε γενικές γραμμές σταθερή, εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος γιατί από ηλεκτρικά είμαι άσχετος από επώαση - εκκόλαψη σκίζω.εκείνο που με ενδιαφέρει είναι τα μέτρα που θα χρειαστώ και τα watt ανά μέτρο.

herctrap
03-01-11, 02:08
λοιπον εδω μια που εχω φτιαξει και μου εμεινε
ετσι για να παρετε μια ιδεα

http://www.youtube.com/watch?v=vTXDgSGtVv8

τα αποτελεσματα μετα απο κατι μερες (http://www.youtube.com/watch?v=tVagvdSON8k)

(ποσοστο επιτυχιας >95% στον ωρωπο και >50% εδω (μαλον υγρασια ) )
(εγω δεν καταλαβα πως γυρνανε τα αυγα σου)

χρησιμοποιει εναν απλο θερμοσταστη και 60αρες λαμπες
οντως αφου κοψει ο θερμοσταστης στην θερμοκρασια που πρεπει η θερμοκρασια θα ανεβει
και ενω θα αναψει εκει που πρεπει η θερμοκρασια θα κατεβει κιαλο
(οχι πανω απο 1 βαθμο)

αλλα ολα αυτα πριν μαθω να προγραμματιζω μικροελεγκτες (uC)

αν καποιος ξανα ζηταγε μηχανη τωρα και ειχε και να πληρωσει

τοτε ενας uC θα παρακολουθουσε την θερμοκρασια με μεγαλυτερη ακριβεια απο οτι το thermocouple του απλου θερμοστατη
καθως και την εξωτερικη θερμοκρασια

και θα επρατε αναλογα

και φυσικα για να κρατησει την θερμοκρασια σταθερη δεν θα δουλευε τις λαμπες ή την αντισταση με On/off αλλα θα εκανε diming

μονο ετσι πιστευω μπορεις να το κανεις με την ακριβεια που θες

αυτο λεγετε PID (http://en.wikipedia.org/wiki/PID_controller)νομιζω
και νομιζω υπαρχει και σε ακριβα soldering stations (για να κρατα την θερμοκρασια σταθερη)

sotnats
03-01-11, 07:28
Ηρακλή χρόνια πολλά! πολύ καλή κατασκευή αλλά θα μπορούσες να αποφύγεις τα πολλά καλώδια και τους διακόπτες και να χρησιμοποιήσεις ένα απλό χρονικό και ένα μοτέρ σούβλας από κουζίνα που κάθε φορά όταν δέχεται τάση γυρίζει ανάποδα, αυτό δεν αλλοιωνει το αποτέλεσμα ότι είναι μια πολύ καλή κατασκευή και το ποσοστό είναι τεράστιο για ερασιτέχνη. όσο για το γύρισμαhttp://www.youtube.com/watch?v=ul2pjlQt1v0&feature=related 8 τεμ τα έχω φέρει από Αμερική και τα έχω προσαρμόσει στην δίκη μου κατασκευή (αυτός είναι περίπου ο τρόπος που γυρίζουν τα αυγά οι επαγγελματικές μηχανές, όρθια σε μια μικρή κλίση)τους λόγους που δεν θέλω λάμπα τους εξήγησα σε άλλο post απλά να προσθέσω έναν λόγο ακόμη, με ενδιαφέρει να εκολαψω ορτύκια και περδικες και αυτά τα σκασμένα είναι λιγάκι πιο απαιτητικά.

herctrap
03-01-11, 10:33
ισως να εψαχνες για pid temperature controller

ναι δεν ειπα να βαλεις λαμπα

*απο το μοτερ της κουζινας ειναι μονο ο μειωτειρας

sotnats
03-01-11, 10:58
Ηρακλη η ιδεα με το μπουλονι και την βιδα ειναι πολυ καλη, μπορεις να γραψεις το χρονο γυρισματος των αυγων καθε φορα;
οσο για την αντισταση συλικονης δεν εχω παρει ακομη απαντηση, μαλον ειναι αρκετα σπανια περιπτωση.

herctrap
03-01-11, 11:36
και το πλαισιο ειναι πανω σε αυτο που κρεμανε τις κουρτινες

ρυθμιζετε απο την ταση που δινεις στο μοτερ

εγω πρεπει να το εχω γυρω στα 5 με 7 λεπτα

sotnats
03-01-11, 13:07
και το πλαισιο ειναι πανω σε αυτο που κρεμανε τις κουρτινες

ρυθμιζετε απο την ταση που δινεις στο μοτερ

εγω πρεπει να το εχω γυρω στα 5 με 7 λεπταΠολυ καλο, θα το κανω σε μια παλια που εχει πολες ομοιοτητες με την δηκη σου, εγω εχω σταθερο το πλαισιο και κουνιεται μονο ο πατος του.

minusplus
28-04-11, 11:28
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα πρόσφατα μια αντίσταση σιλικόνης 1,5m 60W περίπου 12€. Έχει πάχος όσο ένα κλασσικό καλώδιο μπαλαντέζας κ είναι πολύ εύκαμπτο. Από ότι μου είπε ο πωλητής μέχρι 60W υπάρχουν οι συγκεκριμένες. Το έχω τεστάρει για τον έλεγχο θερμοκρασίας για κλωσσομηχανή με πολύ καλά αποτελέσματα. Η θερμοκρασία αυξάνετε ομοιόμορφα περίπου σε λιγότερο από 1min έχει θερμανθεί στο μέγιστο. Τον έλεγχο τον κάνω με ένα triac.

l.a
01-04-17, 20:01
Καλησπέρα σε όλους. προσπαθώ και εγώ να κατασκευάσω μια κλοσονηχανη. .. ξέρει κπ να μου πει σχετικά με τον αερισμό τι πρέπει να κάνω? Είναι απαραίτητη η είσοδός αέρα ή όχι? Επίσης ένα κατασκεύασα οδηγό να κυλάει τα αυγά, τον ακύρωσα για να τα τοποθετήσω όρθια και να γέρνουν με μηχανισμό 45μοίρες αριστερά δεξιά. το πρόβλημα είναι ότι όταν θα σηκώνεται η μία πλευρά μάλλον θα θερμαίνεται περισσότερο γιατί θα προσεγγίζει τις λάμπες. έχετε κάτι να κου προτείνεται? ή θερμοκρασία θα ελέγχεται και θα ρυθμίζεται από ηλεκτρονική πλακέτα με ακρίβεια.
69327

l.a
29-05-17, 21:07
[QUOTE=l.a;804961]Καλησπέρα σε όλους. προσπαθώ και εγώ να κατασκευάσω μια κλοσονηχανη. .. ξέρει κπ να μου πει σχετικά με τον αερισμό τι πρέπει να κάνω? Είναι απαραίτητη η είσοδός αέρα ή όχι? Επίσης ένα κατασκεύασα οδηγό να κυλάει τα αυγά, τον ακύρωσα για να τα τοποθετήσω όρθια και να γέρνουν με μηχανισμό 45μοίρες αριστερά δεξιά. το πρόβλημα είναι ότι όταν θα σηκώνεται η μία πλευρά μάλλον θα θερμαίνεται περισσότερο γιατί θα προσεγγίζει τις λάμπες. έχετε κάτι να κου προτείνεται? ή θερμοκρασία θα ελέγχεται και θα ρυθμίζεται από ηλεκτρονική πλακέτα με ακρίβεια.
69327[/QUOTEκαλησπερα. η κατασκευη ολοκληρωθηκε δυστυχως στην τριτη ημερα λειτουργιας καηκαν 2 απο τις 3 λαμπες. ξερει καποιος αν οι αντιστασεις σιλικονης ειναι τοσο ευπαθεις? στη δικη μου μηχανη οι λαμπες αναβοσβηνουν συνεχως γιατι ελεγχονται με ακριβεια δεκατου.

Nemmesis
29-05-17, 21:39
μπορείς να βάλεις την μια λάμπα μόνιμα αναμμένη... αυτή δεν θα είναι ικανή να ανεβάσει την θερμοκρασία αλλά μονό να την συντηρεί λίγο καλύτερα όταν σβήνουν οι άλλες λάμπες από τον θερμοστάτη με αποτέλεσμα να έχει πολύ λιγότερα αναβοσβήματα.. και βασικό είναι τις λάμπες να την περάσεις μέσα από ενα dimmer και να το ρυθμίσεις κάπου στα 190-200V έτσι οι λάμπες δεν θα ανάβουν στο φουλ με αποτέλεσμα να κρατανε περισσότερο.. επίσης ανάμεσα στης λάμπες και τα αυγά το ιδανικό θα να ήταν να μπει ένα "ταψί" με άμμο 2-3εκατοστα ετσι θα γλιτώσεις και από το φως πάνω στα αυγά αλλά επίσης λόγο της άμμου θα αποκτήσει "θερμική αδράνεια" ο χώρος που σημαίνει όταν κλείνουν οι λάμπες η άμμος θα κραταει πιο σταθερή την θερμοκρασία (δεν ξέρω γιατί αλλά μετά χρόνια έχω δει ότι όταν βγαίνουν τα πουλάκια σε μηχανές που τα κτυπάει το φως είναι κάπως υπερκινητικά και τελικά είναι κάπως καχεκτικά), με την υγρασία έχεις κάνει τίποτα; Είναι πολύ βασικό πράγμα.. ειδικά την μέρες που είναι να βγουν τα πουλάκια και μαλακώνει το τσόφλι αλλά λόγο και της μεγάλης υγρασίας δεν στεγνώνουν τα πουλάκια ενώ είναι μισοβγαλμένα από το αυγό, επίσης όταν τελικά βγει το πουλάκι εκεί που θα ‘πέσει΄ το πουλάκι καλά θα ήταν να μην είναι λαμαρίνα αλλά πχ σταχια, ξεραμένο τριφύλλι, μην είναι τέλος πάντων σαν να έκατσε σε ταψί και πάει για ψήσιμο.. σε αυτό το στάδιο είναι επίσης σημαντικό να υπάρχει αρκετή υγρασία γιατί το πουλάκι θα είναι εκει για 1-2 μέρες χωρίς να φάει η να πιει κάτι..
υγ. το 1 δεκατο ειναι υπερβολη εγω τις ρυθμιζω στα 3-4δεκατα.. δεν ειναι και υδραργυρικο θερμομετρο ο κωλος την κοτας..