PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράσιτα Κινητήρα



makis.civ
03-01-11, 22:49
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Και στα 2 αυτοκίνητα που έχω αλλάξει ως τώρα είχα πρόβλημα με τα παράσιτα του κινητήρα. περνούσαν απο την τροφοδοσία του ενισχυτή στα ηχεία. μετά απο δοκιμές αναγκάστικα να κατασκευάσω φίλτρο παρασίτων για την τροφοδοσία του ενισχυτή.
Ποιο "ανήσυχο" κατα την γνώμη σας στοιχείο του κινητήρα ευθύνεται περισσότερο?
Μπορούμε να περιορίσουμε τη "φασαρία" του σε αρχικό στάδιο?
Έχει συμβεί σε κάποιους κάτι παρόμοιο και πως το αντιμετωπίστηκε?
ελπίζω να μην σας ζάλισα

ευχαριστώ προκαταβολικά

TRIAC
03-01-11, 23:29
το φαινομενο αυτο παρατηρειτε σχεδον σε ολα τα αυτοκινητα και για αυτο αν δεις σε πολλα ραδιοφωνα αυτοκινητου το φιλτρο παρεμβαλλεται στα καλωδια τροφοδοσιας εργοστασιακα.Φιλτρο κατασκευαζεται ευκολα με πυκνωτη,διοδο, πηνειο και υπαρχει και σαν κιτ απο σμαρτκιτ.Το εξαρτημα του αυτοκινητου που προκαλει τα παρασιτα αυτα ειναι το αλτενατορ.Πολλα αλτενατορ εχουν ενσωματωμενα φιλτρα αλλα σε πολλες περιπτωσεις ο αριθμος των σπειρων του πηνιου του φιλτρου δεν αρκει για την πληρη απορροφηση των παρασιτων.
http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=24&theid=24&open1=1&open2=6&open3=&thepid=83

Radiometer
04-01-11, 00:02
πως είναι περασμένα τα καλώδια που πάνε πίσω στο πορτμπαγκάζ να φανταστώ οπού έχεις και τον ενισχυτή σού
τα RCΑ τα έχεις πέραση μαζί με το καλώδιο τροφοδοσίας του ενισχυτή ?

makis.civ
05-01-11, 19:29
η τροφοδοσία του ενισχυτή είναι περασμένη απο τον δεξί μαρσπιέ μόνη της (τα RCA είναι απο απέναντι), τα καλώδιο της τροφοδοσίας είναι μπλενταρισμένο με γειωμένο φυσικά το μπλεντάζ και έχω τραβήξει ανεξάρτητο (-) ίδιας διατομής απο την μπαταρία.

materatsi
11-11-11, 07:42
Μηπως ειναι pioneer τα ραδιοφωνα και εχουν καψει την προβλεπομενη smd τυπου ασφαλειοαντισταση ;

Panoss
11-11-11, 11:47
Η smd τύπου ασφαλειοαντίσταση, δεν είναι μέσα στη συσκευή (ράδιο-cd);
Αν είχε καεί, νομίζω δεν θα δούλευε καθόλου το ράδιο-cd.

materatsi
11-11-11, 11:56
Οχι η ασφαλεια τροφοδοσιας.Στην πισω μερια τις πλακετας,στους διαδρομους των αρνητικων του rca υπαρχεια ασφαλεια smd.κοντα στο tuner...

sakis
11-11-11, 18:39
κανενας κινητηρας ( ακομα και αυτοι με πλατινες) δεν παραγουν κανενος ειδους θορυβο . Η κακη εγκατασταση και πολλες φορες οι αναποφεκτοι βρογχοι γειωσεων κανουν τους ενισχυτες μας να τραβανε βομβους ...εαν ξερεις να κανεις σωστη εγκατασταση δεν θα εχεις ποτε τον παραμικρο προβλημα

panos318
12-11-11, 17:02
Τα σημεία που βγάζουν παράσιτα είναι τα εξής:
αλτενατορ
τρισιμπιτερ
πλατίνες
αλά τα παράσιτα δεν μεταφέρονται με τα ισχυρά αλά με τα ασθενή
επόμενος το πρόβλημα το έχει η η πηγή σου η το από που περνάς τα rca σου
βάλε φίλτρο στα rca!!!

Danza
12-11-11, 17:14
Δεν χρειάζονται ούτε φίλτρα ούτε θωρακισμένα RCA........

Απλά τα RCA να μην περνάνε απο καλώδια τροφοδοσίας του οχήματος, οι γειώσεις στον/στους ενισχυτή/ες να είναι πάνω σε λαμαρίνα γυαλισμένη με γυαλόχαρτο (να ξυθεί τελείως το χρώμα) και αφού βιδωθεί σφιχτά το καλώδιο κάνε ενα πέρασμα με λίγο μαύρη μπογιά. Επίσης καλό θα ήταν να βάλετε καλώδια τροφοδοσίας της πηγής κατευθείαν απο την μπαταρία και όχι απο την πλεξούδα.

Εδώ δεν βγάζανε παράσιτα ηχοσυστήματα σε οχήματα του '80 με ενισχυτές και και και!
Όπως τα είπε και ο Σάκης είναι τα πράγματα....

materatsi
12-11-11, 18:17
Η pionner εχει σχεδον σε ολα τα μοντελα μια ασφαλεια smd,στο αρνητικο των εξοδων.Απο το βαλε-βγαλε τα rca...Αν ακουμπησει στο σασι και δημιουργηθει διαφορα για καποιο λογο,την καιει.Μετα αρχιζει παρασιτο απο το γκαζι μεχρι τους διακοπτες.Φυσικα καλυτερη ενταση ρευματος παρεχει απο την μπαταρια.Τα φιλτρα σηματος του εμποριου δεν κανουν σωστη δουλεια,εχουν παραλληλα εναν πυκνωτη που μειωνουν ορισμενο φασμα των ψηλων συχνοτητων (επομενως και το υποτιθεμενο παρασιτο) ομως υπαρχει και διαφορα στο τελικο ακουσμα.

Danza
15-11-11, 14:39
Η pionner εχει σχεδον σε ολα τα μοντελα μια ασφαλεια smd,στο αρνητικο των εξοδων.Απο το βαλε-βγαλε τα rca...Αν ακουμπησει στο σασι και δημιουργηθει διαφορα για καποιο λογο,την καιει.Μετα αρχιζει παρασιτο απο το γκαζι μεχρι τους διακοπτες.Φυσικα καλυτερη ενταση ρευματος παρεχει απο την μπαταρια.Τα φιλτρα σηματος του εμποριου δεν κανουν σωστη δουλεια,εχουν παραλληλα εναν πυκνωτη που μειωνουν ορισμενο φασμα των ψηλων συχνοτητων (επομενως και το υποτιθεμενο παρασιτο) ομως υπαρχει και διαφορα στο τελικο ακουσμα.

Ακριβώς, όσοι έχετε pioneer ανοίξτε την και κολλήστε ένα καλωδιάκι απλό στην γείωση των RCA με το σασί της πηγής και τελείωσε το πρόβλημα ;)

xsterg
15-11-11, 22:50
εχω αλλαξει παρα πολλα αυτοκινητα στα τελευταια 15 χρονια, και εχω οδηγησει ακομη περισσοτερα. προβλημα με παρασιτα σε ραδιοφωνο αυτοκινητου δεν εχω αντιμετωπισει ποτε. οταν λεω ποτε εννοω ποτε. ουτε και στο πρωτο αυτοκινητο που ειχε ο πατερας μου,ενα fiat 124. θεωρω οτι τα προβληματα που εχεις οφειλονται σε κακη εγκατασταση και φυσικα δεν λυνονται ουτε με φιλτρα ουτε με αλλα μαγικα.
αληθεια, τι μαρκες ειναι τα αυτοκινητα σου?