PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση σειρηνας με τα σχεδια



Γιωργαρας
06-01-11, 00:03
17716

17717

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!! Εχω δοκιμασει να το συνδεσω με διαφορους τροπους η σειρηνα λειτουργει κανονικα αλλα η μοναδα δεν βλεπει τη σειρηνα . ευχαριστω

Γιωργαρας
08-01-11, 00:38
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

lefteris_gr
08-01-11, 01:12
Έχεις βάλει relay?

k_sotiris
08-01-11, 09:52
Καλά το λέει ο Λευτέρης, αυτή η κινεζιά θέλει relay ! ! !

Γιωργαρας
08-01-11, 17:03
Καλά το λέει ο Λευτέρης, αυτή η κινεζιά θέλει relay ! ! !
Λευτερη καλα το λες αλλα πως μπαινει το relay???????

xatzigeo
08-01-11, 19:04
Καλησπέρα και καλή χρονιά...
Λοιπόν στο θέμας μας. Στα συστήματα ασφαλείας η σειρήνα τροφοδοτείται απο την πλακέτα του συναγερμού συνεχώς με 12 Volt. Όταν υπάρξει παραβίαση τότε κόβονται τα 12 Volt και η σειρήνα χτυπάει παίρνωντας τάση από την μπαταρία. ΄
Πες μου αν θες στην πλακέτα στην σειρήνα που είναι συνδεδεμένα η μπαταρία, και το μεγάφωνο. Δοκίμασε την έξοδο bell αν δουλεύει έτσι.

Ulysses
16-01-11, 17:27
Παιδιά έλεος!!:biggrin:Αυτά δεν γίνονται απο ένα απλό ποστ,φέρε τεχνικό αν θες να γίνει σωστά η δουλειά ή πάνε εκεί που τα πήρες να στο ετοιμάσουν (αν χρειάζεται ρελέ).Φιλικά πάντα!
Θα προσπαθήσω να σε βοηθείσω αλλά δεν θα το ξανακάνω γιατί γράφω 50 λεπτά τώρα και σιγά μην το πετύχεις..
Τέλος πάντων..Θα πειραματιστείς λίγο αν θες να την κάνεις να δουλέψει..

Εχουμε και λέμε..

Κάποιες σειρήνες δουλευουν με εντολή +12volt και κάποιες με χάσιμο +12volt.Αν είσαι στην 2η περίπτωση θα χρειαστείς ένα φτηνό εξάρτημα γνωστό ως 12βολτο ρελέ (βλέπε φώτο αριστερή).
Σπάνια αλλά συμβαίνει κάποιες δουλευουν -12volt (εντολή είτε χάσιμο).

Στην 1η περίπτωση απλά απο την έξοδο του πίνακα που λέει "siren" το στέλνεις στο "Go+".Δίνεις τάση στον πίνακα,συνδέεις και μπαταρία σειρήνας και πρόχειρα ακουμπάς το go+ στο aux+12volt να δεις αν χτυπάει και τέλιωσες.
Στην 2η περίπτωση συμβαίνει το εξής (κλάφτα!):

Κράτα το ρελεδάκι ανάποδα ωστε να βλέπεις τα πινάκια του.Βλέπε φώτο τώρα!
http://i1107.photobucket.com/albums/h395/ulyssesfocal/forum.jpg
Παίρνεις ένα ρελεδάκι και κολλητήρι με καλάϊ και κολλάς σε κάθε ποδαράκι του ρελέ καλωδιάκια 10cm μήκος για να μπορείς να συνδέσεις στον πίνακα σαν άνθρωπος.

Στο 1 και 2 ποδαράκι θα βάλεις (ανεξαρτήτου φοράς) την έξοδο του πίνακα που λέει siren + & -
Το καλώδιο απο το 3ο ποδαράκι θα το βάλεις στον πίνακα εκεί που λέει "aux 12+"
το 4ο ποδαράκι θα συνδεθεί στον αέρα με το καλώδιο που πάει στη σειρήνα στο "go+"
Τέλος το 5ο ποδαράκι είναι ανενεργό.

Σημαντικό!
1)Αφού κάνεις όλες τις συνδέσεις,δώσε τάση στον πίνακα και μετά θα συνδέσεις και τη μπαταρία της σειρήνας καθώς πολλές σειρήνες το απαιτούν αλλιώς δεν χτυπάνε (που να χτυπιέσαι!)
2)Επίσης σπάνια αλλά συμβαίνει,πολλές σειρήνες δουλεύουν με αρνητικό siren.Αρα αν τίποτα δεν πετύχει θα τα ξαναδοκιμάσεις μόνο που αυτή τη φορά παραπάνω που λέω aux+12 θα δώσεις aux-12v και στην περίπτωση με ρελέ και στην περίπτωση χωρίς ρελέ.
3)Μπορεί να έπεσες σε ελλατωματική σειρήνα,συμβαίνει συχνά.
4)Για further information για όλους μας θα ήταν καλύτερο να πας στον τύπο που τα πήρες και να του πεις πως να τα συνδέσεις,είναι σαν να με βάζεις σε καθοδηγώ να χειρουργήσεις μέσω ποστ!!!Κατεβάζω φώτος,σημειώνω νούμερα,μία ώρα εναλλάσω απο english σε Ελληνικά κτλ κτλ
Φιλικά πάντα..

rep
16-01-11, 18:05
η σειρηνα ειναι 'η crow 'η κλονος τις.για να δουλεψει σιγουρα θελει ενα - στο -fl και ενα sto -go.την μοναδα πρωτη φορα την βλεπω.τι μαρκα ειναι?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
17-01-11, 09:50
Η μάρκα της μονάδας είναι ROISCOCK (ή κάτι τέτοιο) και την φέρνει η TELE, η σειρήνα δεν θυμάμαι.
Εχω εγκαταστήσει πρόσφατα και εγώ μία τέτοια και η σύνδεση έγινε με ρελε, όπως περιγράφεται παραπάνω.
Βρες το τηλέφωνο της TELE στο www.mytele.gr (http://www.mytele.gr) , ζήτα τον τεχνικό Παναγιώτη και θα σου στείλει ένα απλό σχεδιάκι με fax ή email και είσαι οκ.
Πάντως είναι οπως περιγράφει ο Ulysses πιο πάνω[/URL][URL="http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34611"] (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34611)

autocomp
17-01-11, 11:54
Καλημέρα.
Η σειρήνα είναι της CROW BS-1
Κοίτα τις φωτογραφίες για να δεις τις συνδέσεις της .

17997


17995

Γιωργαρας
17-01-11, 22:51
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την πολυτιμη βοηθεια σας,και τον χρονο σας .
Να ειστε καλα !!!!

ddcgr
10-02-11, 10:21
Μπορεί να μου πει κάποιος πως συνδέετε αυτή η σειρήνα με το κέντρο spc1728?1839618397