PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS...Πρόβλημα με αισθητήρες παρκαρίσματος.



geopant
06-01-11, 17:25
Καλησπέρα και καλή χρονιά.:001_rolleyes:
Έχω την BMW E90. αγόρασα αισθητήρες παρκαρίσματος και τους σύνδεσα με τον εξής τρόπο.
- Το + στο καλώδιο που πάει στη λάμπα της όπισθεν
- Το – στο καλώδιο της κεντρικής γείωσης.
Το πρόβλημα τώρα είναι το εξίς όταν το αυτοκίνητο δεν δουλεύει και έχω τον διακόπτη ανοικτό οι αισθητήρες λειτουργούν κανονικά.
Όταν όμως το αυτοκίνητο λειτουργεί δεν μου δουλεύουνε οι αισθητήρες.
<<κάποιος μου είχε πει να βάλω και μικρότερες λάμπες μήπως ο εγκέφαλος έχει περιορισμό τάσης στις λάμπες ….το έκανα…. Και μου έδινε συνεχές λάθος στις λάμπες>>

Βοηθήστε γιατί έχω σπάσει το κεφάλι μου :confused1::confused1::confused1:….. και οι επόμενη λύση είναι να σπάσω τους αισθητήρες. :cursing::cursing::cursing:

Ααα …. Ηλεκτρολόγος δεν μπορούσε να πιστέψει σε αυτό που έβλεπε :wiink:διότι οι τάσεις δουλεύουνε κανονικά.

spyropap
06-01-11, 17:51
Ωραίο αμάξι γρήγορο οικονομικό και οικολογικό…
Ηλεκτρολόγος δεν μπορούσε να πιστέψει σε αυτό που έβλεπε, εμείς τι να πιστέψουμε?
Πιθανόν το αμάξι σου να είναι στοιχειωμένο. Δοκίμασες να κάνεις καμιά προσευχή?

Το πιο απλό και λογικό.
Βάλε ένα καλώδιο εξωτερικό από την μπαταρία κατευθείαν στους αισθητήρες.
Αυτό θα κάνεις δοκιμαστικά να δεις εάν λειτουργούν.
Εάν λειτουργούν κανονικά θα πει ότι το να παίρνεις ρεύμα από τις λάμπες δεν είναι αποδεκτό.

Γράφουν κάπου οι αισθητήρες ότι τροφοδοτούνται από τις λάμπες ή το σκέφτηκες εσύ?
Καλή τύχη.

geopant
06-01-11, 17:58
Ωραίο αμάξι γρήγορο οικονομικό και οικολογικό…
Ηλεκτρολόγος δεν μπορούσε να πιστέψει σε αυτό που έβλεπε, εμείς τι να πιστέψουμε?
Πιθανόν το αμάξι σου να είναι στοιχειωμένο. Δοκίμασες να κάνεις καμιά προσευχή?

Το πιο απλό και λογικό.
Βάλε ένα καλώδιο εξωτερικό από την μπαταρία κατευθείαν στους αισθητήρες.
Αυτό θα κάνεις δοκιμαστικά να δεις εάν λειτουργούν.
Εάν λειτουργούν κανονικά θα πει ότι το να παίρνεις ρεύμα από τις λάμπες δεν είναι αποδεκτό.

Γράφουν κάπου οι αισθητήρες ότι τροφοδοτούνται από τις λάμπες ή το σκέφτηκες εσύ?
Καλή τύχη.


Φίλε Σπύρο το δοκίμασα και αυτό και δουλεύει κανονικά.
τους αισθητήρες αυτούς τους έχω βάλει σε αρκετά αυτοκίνητα

Xarry
06-01-11, 18:42
Σε αλλα αυτοκινητα δουλευουν κανονικα; Αυτο που ξερω ειναι οτι εχουν 3 καλωδια. Ενα + που παει στην μπαταρια (η απο οπου τροφοδοτειται) ενα - και ενα που συνδεεται στο φως της οπισθεν και ενεργοποιουνται οι αισθητηρες απο αυτο αλλα ΔΕΝ παιρνουν ρευμα ακριβως για να μην υπαρχει καποιο τετοιο προβλημα.

makis.civ
06-01-11, 18:56
Δεν καταλαβαίνω που είναι το παράξενο???
Θα παρκάρεις με σβηστό αυτοκίνητο !!! ειδικά σε κατηφορικό δρόμο θα βολεύει!!!!!!

herctrap
06-01-11, 19:04
βαλε ενα ρελε ή ενα τρανσιστορ

ετσι ωστε να περνεις μονο το σημα απο το φαναρι

navar
06-01-11, 19:09
αχμ , μέ ενα ρελεδάκι με ελάχιστη κατανάλωση είμαι βέβαιος οτι θα κάνεις σωστά την δουλειά σου !
το ρελέ θα οπλίζει απο το φώς τις όπισθεν και θα δίνει με την σειρά του ρέυμα στους αισθητήρες , ρέυμα που θα έρχεται κατευθείαν απο την μπαταρία !

edit με πρόλαβε ο Hercules !

JOUN
06-01-11, 20:17
Παντως εμενα που παιρνει κατευθειαν απο τα φωτα της οπισθεν δεν εχει κανενα προβλημα.Το καταλαβαινω οτι παιρνει απο τα φωτα γιατι οταν βγαζω την οπισθεν ο ηχος αλλαζει και "ψοφαει" γιατι εκφορτιζει σε 1-2 sec ο πυκνωτης του κυκλωματος.

geopant
07-01-11, 18:00
αχμ , μέ ενα ρελεδάκι με ελάχιστη κατανάλωση είμαι βέβαιος οτι θα κάνεις σωστά την δουλειά σου !
το ρελέ θα οπλίζει απο το φώς τις όπισθεν και θα δίνει με την σειρά του ρέυμα στους αισθητήρες , ρέυμα που θα έρχεται κατευθείαν απο την μπαταρία !

edit με πρόλαβε ο Hercules !

Φίλε πρέπει να έχεις δίκιο. Το ρελέ πιστεύω να με σώσει. Τι ρελέ να βάλω? Και αν μπορέσεις να μου δώσεις τρόπο σύνδεσης.:lool:

navar
07-01-11, 18:09
Φίλε πρέπει να έχεις δίκιο. Το ρελέ πιστεύω να με σώσει. Τι ρελέ να βάλω? Και αν μπορέσεις να μου δώσεις τρόπο σύνδεσης.:lool:
ενα κλασικό 12ν !
το ζητάς απο μαγαζί με ηλεκτρονικά εξαρτήματα !

θα δείς οτι θα έχει 6 ποδαρακια (συνήθως τόσα έχουν)...!
τα 2 που είναι στην άκρη (και λίγο πιο μόνα) είναι αυτά που οπλίζουν το ρελέ , εκεί στο ένα δίνεις σταθερά το (-) που παίρνεις απο το σασί η την μπαταρία , και στο άλλο δίνεις το (+) απο την λάμπα !

έτσι έχεις ολοκληρώσει το πρώτο βήμα και το ρελέ οπλίζει όταν βάζεις όπισθεν !(θα πρέπει να ακούς και ένα κλακ όταν οπλίζει !)

μετά θα πρέπει με ένα πολύμετρο να βρείς , ή αν έχει σχεδιάκι το ρελέ επάνω , ποια ποδαράκια ενώνει όταν οπλίζει !
δίνεις λοιπόν σταθερά στο συστημά σου το (-) και απο εκέινα τα ποδαράκια που ενώνονται όταν οπλίζει το ρελέ περνάς το (+).
σκέψου το ρελέ σαν ενα διακόπτει που κόβει και δίνει ρέυμα !