PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη Συναγερμου



Χρήστος2011
07-01-11, 13:50
Χρονια πολλα και καλη χρονια...Ειμαι νεος σε αυτο το site...ειμαι τελειφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρολογιας...θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με μια κατασκευη που θελω να κανω..εχω μια αποθηκη η οποια απεχει 20 μετρα απο το σπιτι στο οποιο μενω και θα ηθελα να κατασκευασω,εναν συναγερμο ο οποιος οταν ανοιγει η πορτα της αποθηκης να με ειδοποιει να χτυπαει κατι-κινητοή καποια αλλη ειδοποιηση ...εχω κατι στο μυαλο μου με επαφες-τερματικους διακοπτες αλλα θα ηθελα και τις αποψεις οσων το επιθυμουν..ξερω οτι υπαρχουν στο εμπορια πολλες συσκευες και με μικρο κοστος αλλα θελω να πειραματιστω μονος μου...

ευχαριστω εκ των προτερων

billtech
07-01-11, 14:29
θες να γινετε η ειδοποιηση στο σπιτι?
η θες οπου και να εισαι?
γτ αν την θες στο σπιτι μπορει να γινει με RF επικοινωνια αμα θες ασυρματα. αν θες ομως να σε ειδοποιει που και να εισαι τοτε μαλλον πρεπει να πας σε κινητο.
απο προγραμματισμο επεξεργαστων μπορεις να το κανεις? νομιζω βεβαια μπορεις και χωρις επεξεργαστη.

kwstasn74xx
24-01-11, 23:42
να τοποθετήσεις:


μια μονάδα

ένα πληκτρολόγιο

μια μαγνητική επαφή στην πόρτα και

ένα GSM / GPRS modem.


Να σετάρεις μια μονάχα ζώνη (εκτός αν θες και σειρήνα να βαράει σε περίπτωση παραβίασης της ίδιας της σειρήνας) και να προγραμματίσεις να ειδοποιεί στο κινητό σου κάθε φορά που το κύκλωμα ανοίγει και ο συναγερμός είναι οπλισμένος. Μην ξεχάσεις ότι αυτού του τύπου τα Modem χρειάζονται SIM για να λειτουργήσουν. :biggrin:

plouf
25-01-11, 17:57
αν σε ενδιαφέρει για πειραματικούς σκοπούς.
φτιάξε ενα κύκλώμα με επαφή στη πόρτα,

παρε ενα παλιο -φτηνό κινητο, βάλε στην ταχεία κληση το κινητό σου,
και όταν ανοίγει με ένα ρελέ βραχυκύκλωνε τους ακροδέκτες του πλήκτρου (1 πχ) που σε έχει σαν γρήγορη κλήση

έτσι θα σε παίρνει τηλέφωνο και αμα το σηκώσεις θα ακούς και τί γινεται ;-)