PDA

Επιστροφή στο Forum : Λειτουργία πολλαπλασιαστή αυτοκινήτου



takis_kor
11-01-11, 00:54
Παιδιά επειδή θέλω να κάνω μια αντίστοιχη κατασκευή με την ανάφλεξη ενός αυτοκινήτου, έχω την εξής απορία, το αυτοκίνητο δίνει σε έναν πολλαπλασιαστή 12dc πως αυτός με την χρήση μετασχηματιστή (αφού είναι dc?) του κάνει ανύψωση, και τι μορφής τάση έχει στην έξοδό του, ημιτονοειδής?

herctrap
11-01-11, 01:59
δεν εχω ιδεα πως δουλευει αλλα υποθετω

το αυτοκινητο δινει 12 dc στον διανομεα "ντερστριμπιτερ"
αυτος γυριζει μαζι με την μηχανη

ασ πουμε οτι μεσα αυτο εχει εναν αξονα στην μεση (αυτος που γυριζει μαζι με την μηχανη)
με ενα ελασμα το οποιο περιστρεφετε και αυτο συμφωνα με την μηχανη

το ελασμα ακουμπαει στον αναλογο χρονο σε μια απο τις 4 επαφες που υπαρχουν μεσα
μια για καθε πιστονι

η καθε επαφη παει στον αντιστοιχο πολ/στη

οποτε τωρα δεν εχεις συνεχες στον πολ/στη

πλεον ολα αυτα γινοντε απο τον εγκεφαλο του αυτοκινητου
και ειναι δυνατον να αλλαξεις το advance δλδ σε ποια θεση του πιστονιου θα εχεις την αναφλεξη - αναλογα με τις στροφες του κινητηρα

* οταν λεω μηχανη εννοω στροφαλο - πιστονια - εκκεντροφορο ( ολα μαζι γυριζουν )

takis_kor
11-01-11, 02:11
οχι στο διανομέα πάει υψηλή τάση!!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
11-01-11, 02:24
Δεν είναι μ/τ είναι πηνίο ο πολλαπλασιαστής και παίρνει διακοπτόμενο dc μέσω τις πλατίνας οπότε κάνει πολλαπλασιασμό τάσης . Αυτό ήταν παλιά τώρα με την ηλεκτρονική είναι αλλιώς

takis_kor
11-01-11, 08:58
Το παλιά με ενδιαφερει παιδιά, δεν θέλω ηλεκτρονικό κύκλωμα!!! πια πλατίνα εννοείς? έδιε 12 στις πλατίνες και μετά πήγαινε στο πολλαπλασιαστή το ρεύμα για να γίνει υψηλή, και τι είδος βγάζει πριονοτής μορφή?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
11-01-11, 09:54
Η λεγόμενη πλατίνα, ουσιαστικά είναι ένας διακόπτης ο οποίος διακόπτει περιοδικά το ρεύμα στο πρωτεύον του πολλαπλασιαστή (12v) και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την παραγωγή υψηλής τάσης στο δευτερεύον, λόγω μεταβολής της μαγνητικής ροής κατά την διακοπή. Από εκεί η υψηλή τάση διανέμεται μέσω του διανομέα (ντιστριμπιτέρ) στον κατάλληλο μπουζί.
Οσο πιο απότομη είναι η διακοπή στο πρωτεύον, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα έχουμε. Για αυτό και οι παλτίνες αντικαταστάθηκαν από την "ηλεκτρονική ανάφλεξη", διότι ο "ηλεκτρονικός" διακόπτης είναι πιο "γρήγορος" από τον μηχανικό διακόπτη (πλατίνα),

Ηλιας Α
11-01-11, 10:12
Το παλιά με ενδιαφερει παιδιά, δεν θέλω ηλεκτρονικό κύκλωμα!!! πια πλατίνα εννοείς? έδιε 12 στις πλατίνες και μετά πήγαινε στο πολλαπλασιαστή το ρεύμα για να γίνει υψηλή, και τι είδος βγάζει πριονοτής μορφή?
Τραπεζοειδείς

k_palios
23-01-11, 04:49
τι ακριβως θελεις να κανεις φιλε μου για πες, ισως μπορω να βοηθησω

Ηλιας Α
23-01-11, 06:33
Για κοίτα συνημμένο
Υ/Γ παράλληλα με τις πλατίνες πάει πυκνωτής



18097

Ηλιας Α
26-01-11, 01:13
Για κοίτα συνημμένο

Υ/Γ παράλληλα με τις πλατίνες πάει πυκνωτής