PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικτυακό καλώδιο UTP κάμερες παρακολούθησης και τροφοδοσία



PCMan
14-01-11, 04:23
Καλησπέρα παιδιά.

Με τόση εγκληματικότητα εδώ γύρω, αποφασίσαμε να βάλουμε κάμερες στο σπίτι. Αύριο θα πάω να πάρω τα καλώδια για να αρχίσω να τα περνάω σιγά σιγά.
Το ερώτημα είναι τι καλώδια θα πάρω...

1) Η κάθε κάμερα τραβάει 1Α(max) στα 12V. Πόσες κάμερες μπορώ να τροφοδοτήσω μόνο με 2 κλώνους του δικτυακού καλωδίου αν το καλώδιο έχει μήκος 60μέτρα?

2)Αν τελικά μπορώ στα 60μέτρα να τραβήξω τουλάχιστον 3Α(λέω 3Α για να μπορέσω να βάλω 3 κάμερες(6 κλώνοι) στο κάθε καλώδιο που η κάθε μία τραβάει 1Α) μόνο από 2 κλώνους, θα υπάρχει πρόβλημα στα σήματα των καμερών που θα βρίσκονται στους υπόλοιπους 6 κλώνους?

3)Να πάρω utp cat5, utp cat6, ftp cat5 ή ftp cat6? Τι από τα 4 και γιατί?(εγώ θα έπαιρνα ftp cat5 γιατί είναι και λιγάκι ποιό χοντρό απο το utp)

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά μάλλον θα πάρω αυτές (http://cgi.ebay.com/4x-SECURITY-SURVEILLANCE-OUTDOOR-IR-CCTV-CAMERA-S18-/220720475473?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3363f72d51) τι κάμερες και αυτό (http://cgi.ebay.com/CCTV-16-CH-PC-PCI-480FPS-Real-Time-DVR-Card-w-Software-/120658583100?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c17cfde3c) το σύστημα εγγραφής.

Παρακαλώ όποιος έχει σχέση με το αντικείμενο να απαντήσει γιατί αύριο το μεσημέρι θα πάω να τα πάρω και φοβάμαι μην κάνω καμιά γκάφα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :001_smile:

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα στο σωστό μέρος. Αργότερα ίσως συνεχίσω με ερωτήσεις σχετικά με κάμερες, balun, και τις συνδέσεις τους. Γι αυτό αν χρειαστεί, ας το μεταφέρουν οι mods.

plouf
14-01-11, 12:13
1) 1 το πολύ δυο προσπάθησε να τραβήξεις έξτρα καλώδιο για τροφοδοσία όμως....

2) λογικά θα παίξει (δες και το 3)

3) το cat6 ειναι το ποιο χοντρό/λιγότερη απώλεια.. αυτό να προτιμήσεις... μην ξεχ΄ζσεις οτι θέλει φισάκια για cat6 .. δεν κάνουν τα "απλα του cat5"

shoco
14-01-11, 12:31
1) 1 το πολύ δυο προσπάθησε να τραβήξεις έξτρα καλώδιο για τροφοδοσία όμως....

2) λογικά θα παίξει (δες και το 3)

3) το cat6 ειναι το ποιο χοντρό/λιγότερη απώλεια.. αυτό να προτιμήσεις... μην ξεχ΄ζσεις οτι θέλει φισάκια για cat6 .. δεν κάνουν τα "απλα του cat5"

Γιατι δεν κανουν του cat5;

plouf
14-01-11, 12:39
το cat6 εχει ποιο χοντρους κλώνους και "βρίσκει" στην τρύπα του φισ για cat5

το φις για cat6 έρχεται σε δύο κομάτια ενα φις με ορθωγώνια τρύπα ΚΑΙ ενα ορθωγώνιο που βάζεις τους κλώνουν και όλο μαζί στο φις

http://www.o-digital.com/uploads/2179/2187-2/RJ45_Plug_CAT6_373.jpg

shoco
14-01-11, 12:56
Δηλαδη ειναι θεμα διαστασεων μονο; Γιατι εγω εχω βαλει cat5 connectors σε cat6 utp

plouf
14-01-11, 12:59
ναι.. υποτίθεται ειναι και για 10άρι gigabit βεβαια αλλα δεν εχουν και διαφορα..τα βύσματα ........

προφανως έπαιξε θέμα ανοχης.. ηταν λιγο ποιο μικρό το ένα , λιγο ποιο μεγάλο το άλλο

shoco
14-01-11, 13:02
Ευχαριστω για την διευκρινηση.

PCMan
14-01-11, 13:22
Ωραία τα νέα δηλαδή!

1)2Α μου είναι αρκετά. Στο καλώδιο που θα είναι 60 μέτρα θα μπει μια κάμερα και μία τροφοδοσία(4 κλώνοι) άρα μπορώ να πάρω άλλους δύο και να τους κάνω για ρεύμα? Έτσι θα μειωθούν και οι απώλειες αν θα έχω πρόβλημα αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα σου μπορώ μέχρι 2Α. Είναι σωστό αυτό που λέω?

2)Οι υπόλοιπες κάμερες είναι πιο κοντά. Θα μπουν 3 ή 4 κάμερες σε 2 καλώδια(16 κλώνοι) στα 30 μέτρα. Δηλαδή 6 ή 8 κλώνοι και 2 τροφοδοσία σύνολο 8 ή 10 και περισσεύουν 8 ή 6. Αρα, αφού η απόσταση είναι μισή, και αφού στην διπλάσια ίσχυαν τα 2Α το πολύ, τότε να υπολογίζω σε πάνω από 3Α.
Αλλά αν έχω πρόβλημα και μου πείτε ότι μπορώ να κάνω αυτό που είπα στο 1, τότε τους περίσσιους κλώνους, του κάνω τροφοδοσία έτσι απλά και τελειώνουν τα προβλήματα εκεί, σωστά?

Ναι, το cat 6 με δυσκόλευε πάντα και δεν ήξερα ότι υπάρχουν άλλα κλιψάκια για αυτό!
Αλλά για πες μου. Μιλάμε για cat6 utp ή cat6 ftp?

plouf
14-01-11, 13:33
το utp με το ftp αλλάζει μόνο στο οτι έχει θωράκιση , αλουμινόχαρτο, ftp => utp για να έχει νόημα βέβαια θέλει και γείωση στα άκρα της θωράκισης (με το ειδικό κλιπ)

PCMan
14-01-11, 13:37
Ωραία. Δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει utp cat6 και δεν το ήξερα. Μόνο 5 ή 5e και νόμιζα οτι τα μόνα χοντρά είναι τα ftp.
Οκ. Προς το παρών τέλειωσαν οι ερωτήσεις!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Νεότερα λογικά όταν θα αρχίσω να στήνω τις κάμερες!

CrazyFather
14-01-11, 15:50
Απ' όσο ξέρω υπάρχουν δύο (βασικοί) τρόποι για τροφοδοσία και δικτυακή επικοινωνία πάνω από το ίδιο καλώδιο:
1. Ο (ας πούμε κυριλέ) Power over Ethernet, όπου όλοι οι αγωγοί μεταφέρουν ταυτόχρονα δεδομένα και τροφοδοσία (αλλά φυσικά πρέπει και η συσκευή μας να είναι ανάλογη).
και
2. Ο (ας πούμε ερασιτεχνικός) τρόπος όπου κάποιοι αγωγοί μεταφέρουν αποκλειστικά τροφοδοσία. Το πλεονέκτημα εδώ είναι ότι είμαστε ευέλικτοι να χρησιμοποιήσουμε όποια συσκευή θέλουμε, αλλά χάνουμε αγωγούς δεδομένων.

Αν λοιπόν κατάλαβα καλά και έχεις στο μυαλό σου το (2), τότε η χρήση καλωδίου CAT6 είναι υπερβολική γιατί το δίκτυο CAT6 απαιτεί τη χρήση όλων των ζευγών. Η αυξημένη τιμή του CAT6 προκύπτει από τον έξτρα πυρήνα που υποχρεώνει τα συνεστραμμένα ζεύγη να εχουν σταθερή θέση στο χώρο για να επιτευχθούν υψηλές ταχύτητες επικοινωνίας κάτι που σε κάτω του 1Gb δίκτυα δεν χρειάζεται. Ελπίζω να μην μπέρδεψα τα πράγματα.

plouf
14-01-11, 16:03
στο δυο κάνεις ένα λάθος ΔΕΝ ειναι το "δικτuo CAT6" που θέλει 4 ζεύγη ειναι το gigabit.

Αν βάλεις CAT6 κα ιτοι δικτυώσεις στα 100MB τότε σου κάνουν τα 2 και εκμεταλλεύεσαι για το ρεύμα τη μεγαλύτερη αντοχή του CAT6

επίσης το "τυποποιημένο όριο" στα POE είναι 350mA ... αν και υπάρχουν συσκευές που δίνουν μέχρι και 1Α

CrazyFather
14-01-11, 16:17
Πάω πάσο και ευχαριστώ για τη διευκρίνηση! :001_smile:

SV1JRT
14-01-11, 16:59
Καλησπέρα παιδιά.

Με τόση εγκληματικότητα εδώ γύρω, αποφασίσαμε να βάλουμε κάμερες στο σπίτι. Αύριο θα πάω να πάρω τα καλώδια για να αρχίσω να τα περνάω σιγά σιγά.
Το ερώτημα είναι τι καλώδια θα πάρω...

1) Η κάθε κάμερα τραβάει 1Α(max) στα 12V. Πόσες κάμερες μπορώ να τροφοδοτήσω μόνο με 2 κλώνους του δικτυακού καλωδίου αν το καλώδιο έχει μήκος 60μέτρα?

2)Αν τελικά μπορώ στα 60μέτρα να τραβήξω τουλάχιστον 3Α(λέω 3Α για να μπορέσω να βάλω 3 κάμερες(6 κλώνοι) στο κάθε καλώδιο που η κάθε μία τραβάει 1Α) μόνο από 2 κλώνους, θα υπάρχει πρόβλημα στα σήματα των καμερών που θα βρίσκονται στους υπόλοιπους 6 κλώνους?

3)Να πάρω utp cat5, utp cat6, ftp cat5 ή ftp cat6? Τι από τα 4 και γιατί?(εγώ θα έπαιρνα ftp cat5 γιατί είναι και λιγάκι ποιό χοντρό απο το utp)


Παρακαλώ όποιος έχει σχέση με το αντικείμενο να απαντήσει γιατί αύριο το μεσημέρι θα πάω να τα πάρω και φοβάμαι μην κάνω καμιά γκάφα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :001_smile:

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα στο σωστό μέρος. Αργότερα ίσως συνεχίσω με ερωτήσεις σχετικά με κάμερες, balun, και τις συνδέσεις τους. Γι αυτό αν χρειαστεί, ας το μεταφέρουν οι mods.

Καλησπέρα,
Επειδή ακούστηκαν διάφορα, να κάνω μερικές διευκρινήσεις.

1) ΜΟΝΟ μία κάμερα σε κάθε UTP (οχι FTP) καλώδιο.

2) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ. Αν τραβήξεις 3 Ampere απο 1 ζεύγος στο UTP, εκτός του ότι θα λιώσει η μόνωση και θα βραχυκυκλώσει το καλώδιο, ΑΝ δεν έλιωνε, η πτώση τάσης που θα είχες στο καλώδιο θα ήταν 11.5V. !!! Ακόμα και με 1 κάμερα στο ζεύγος, δηλαδή 1 Ampere κατανάλωση η πτώση τάσης θα είναι πάνω απο 4V στα 60 μέτρα, δηλαδή πρέπει το τροφοδοτικό σου να βγάζει 16V γιά να δουλέψει η κάμερα. (Ψάξε στο google για POE CALCULATOR και δές μόνος σου τι πτώσεις τάσης θα έχεις).

3) Με UTP 5e θα κάνεις μιά χαρά τη δουλειά σου. Ηλεκτρικά το πάχος χαλκου σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες καλώδίου είναι το ίδιο. Μόνο το πάχος της μόνωσης διαφέρει σε κάποιες κατηγορίες καλωδίων. Το κατηγορίας 6 UTP απλά θα σου ελαφρώσει λίγο παραπάνω την... τσέπη. FTP καλώδιο ΜΗΝ βάλεις σε καμία περίπτωση. Υπάρχουν τεχνικοί λόγοι, που δέν είναι ο τόπος να τους αναλύσουμε.

Σε γενικές γραμμές βάλε ΜΟΝΟ ΜΙΑ καμερα σε κάθε UTP καλώδιο χρησημοποιώντας 2 ζεύγη (4 καλώδια) για την τροφοδότηση της και 2 ζεύγη (4 καλώδια) για DATA όπως είναι το POE πρωτόκολο. (Το οποίο είναι ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΔΡΕΩΜΕΝΟ απο την CISCO και οχι μπακαλίστικο, όπως αναφέρθηκε παραπάνω).

Τέλος, να ζητήσω την ΠΡΟΣΟΧΗ στις απαντήσεις σας κύριοι, γιατί θα βάλετε φωτιά σε κανένα σπίτι...

SV1JRT
14-01-11, 20:32
Φίλε μου PCMan, τώρα βρήκα και τον χρόνο να ρίξω μιά ματιά στα μηχανήματα που θέλεις να πάρεις.
Με λίγα λόγια, ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ.
Ειδικά το DVR είναι πολύ μαιμού. Εχουν σβήσει ακόμα και τα part number απο τα ολοκληρωμένα γιά να μην καταλαβαίνει ο πελάτης πόσο άχρηστο είναι.
Η ποιότητα εγραφής ειναι "Quarter PAL" δηλαδή το ενα τέταρτο της οθόνης της τηλεόρασης. Σε αυτήν την ανάλυση, θα δείς οτι σε έκλεψαν, αλλά ΔΕΝ θα αναγνωρίζεις τίποτα άλλο. (Εκτός και άν ο κλέφτης σου σκάσει ένα πλατύ χαμόγελο μισό μέτρο από την κάμερα).
Εγώ θα αγόραζα IP κάμερες ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ και θα τις έβαζα κατευθείαν στόν υπολογιστή μέσα απο το δίκτυο. Αλήθεια, αφού έτσι κι αλλιώς η καταγραφή θα γίνετε στο PC γιατί να χρησημοποιήσεις αναλογικές κάμερες και καρτα μετατροπής ??
Πάρε 1 - 2 ΚΑΛΕΣ κάμερες για να βάλεις σε σημεία κλειδιά και 2 - 3 φτηνότερες για γενικούς χώρους. Είναι βασικό να εχουν μεγάλη ανάλυση, για να μπορέσεις να δείς λεπτομέρειες και να αναγνωρίσεις τους δράστες, αν συμβει το κακό. Πιστεύω ότι τα συστήματα ασφαλείας πρέπει να είναι οσο το δυνατόν καλύτερης ποιότητας, για να δουλεύουν όταν τα χρειάζεσαι.
Αν δέν βγαίνεις χρηματικά, πάρε λιγότερες κάμερες. ΜΗΝ ΘΥΣΙΑΣΕΙΣ την ποιότητα για χάρη της ποσότητας, γιατί θα το βρείς μπροστά σου.

PCMan
14-01-11, 22:15
Καλησπέρα,
Επειδή ακούστηκαν διάφορα, να κάνω μερικές διευκρινήσεις.

1) ΜΟΝΟ μία κάμερα σε κάθε UTP (οχι FTP) καλώδιο.

2) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ. Αν τραβήξεις 3 Ampere απο 1 ζεύγος στο UTP, εκτός του ότι θα λιώσει η μόνωση και θα βραχυκυκλώσει το καλώδιο, ΑΝ δεν έλιωνε, η πτώση τάσης που θα είχες στο καλώδιο θα ήταν 11.5V. !!! Ακόμα και με 1 κάμερα στο ζεύγος, δηλαδή 1 Ampere κατανάλωση η πτώση τάσης θα είναι πάνω απο 4V στα 60 μέτρα, δηλαδή πρέπει το τροφοδοτικό σου να βγάζει 16V γιά να δουλέψει η κάμερα. (Ψάξε στο google για POE CALCULATOR και δές μόνος σου τι πτώσεις τάσης θα έχεις).

3) Με UTP 5e θα κάνεις μιά χαρά τη δουλειά σου. Ηλεκτρικά το πάχος χαλκου σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες καλώδίου είναι το ίδιο. Μόνο το πάχος της μόνωσης διαφέρει σε κάποιες κατηγορίες καλωδίων. Το κατηγορίας 6 UTP απλά θα σου ελαφρώσει λίγο παραπάνω την... τσέπη. FTP καλώδιο ΜΗΝ βάλεις σε καμία περίπτωση. Υπάρχουν τεχνικοί λόγοι, που δέν είναι ο τόπος να τους αναλύσουμε.

Σε γενικές γραμμές βάλε ΜΟΝΟ ΜΙΑ καμερα σε κάθε UTP καλώδιο χρησημοποιώντας 2 ζεύγη (4 καλώδια) για την τροφοδότηση της και 2 ζεύγη (4 καλώδια) για DATA όπως είναι το POE πρωτόκολο. (Το οποίο είναι ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΔΡΕΩΜΕΝΟ απο την CISCO και οχι μπακαλίστικο, όπως αναφέρθηκε παραπάνω).

Τέλος, να ζητήσω την ΠΡΟΣΟΧΗ στις απαντήσεις σας κύριοι, γιατί θα βάλετε φωτιά σε κανένα σπίτι...

2)Σύμφωνα με αυτό (http://www.demarctech.com/techsupport/poecalculate.htm)μάλλον έχεις δίκιο...
Έχω PoE με αρκετά μετρα καλώδιο και γράφει πάνω ότι δουλευει στα 18V και 1A και υπέθεσα ότι θα μπορούν να περάσουν και παραπάνω Α. Έλα όμως που στα PoE η τροφοδοσία στέλνεται από 2 ζεύγη...

3)utp cat6 πήρα και μάλλον με αυτά που ακούω, θα δίνω ρεύμα σε κάθε κάμερα με ξεχωριστή τροφοδοσία απο εκεί κοντά...

Έχω ψάξει για IP κάμερες αλλά η τσέπη μας δεν έχει την δυνατότητα... Οπότε θα μείνουμε στις αναλογικές θέλουμε δεν θέλουμε. Και για να καλύψουμε όλο το σπίτι πρέπει να μπουν τουλάχιστον 8.
Για dvr έψαχνα μέχρι 80-90€ αλλά κοιτούσα να έχει πολλά fps. Όχι 15 που έχουν τα περισσότερα. Αυτό λέει ότι έχει 25.
Όσο για το resolution, δεν ξέρω... Αν πάρω καλύτερο dvr σε τι θα ωφελήσει αφού οι κάμερες δεν έχουν υψηλότερο?

Αν είναι εύκολο προτείνετε μου ένα dvr απο δώ (http://electronics.shop.ebay.com/i.html?_nkw=&_sacat=88756&_stpos=&_sop=15&gbr=1&_odkw=16&_osacat=88756&_trksid=p3286.c0.m270.l1313) με 16 κανάλια και τιμή 80-90€ γιατί παλι θα διαλέξω λάθος...

plouf
15-01-11, 00:39
stα
Καλησπέρα,
Επειδή ακούστηκαν διάφορα, να κάνω μερικές διευκρινήσεις.

1) ΜΟΝΟ μία κάμερα σε κάθε UTP (οχι FTP) καλώδιο.

2) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ. Αν τραβήξεις 3 Ampere απο 1 ζεύγος στο UTP, εκτός του ότι θα λιώσει η μόνωση και θα βραχυκυκλώσει το καλώδιο, ΑΝ δεν έλιωνε, η πτώση τάσης που θα είχες στο καλώδιο θα ήταν 11.5V. !!! Ακόμα και με 1 κάμερα στο ζεύγος, δηλαδή 1 Ampere κατανάλωση η πτώση τάσης θα είναι πάνω απο 4V στα 60 μέτρα, δηλαδή πρέπει το τροφοδοτικό σου να βγάζει 16V γιά να δουλέψει η κάμερα. (Ψάξε στο google για POE CALCULATOR και δές μόνος σου τι πτώσεις τάσης θα έχεις).

3) Με UTP 5e θα κάνεις μιά χαρά τη δουλειά σου. Ηλεκτρικά το πάχος χαλκου σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες καλώδίου είναι το ίδιο. Μόνο το πάχος της μόνωσης διαφέρει σε κάποιες κατηγορίες καλωδίων. Το κατηγορίας 6 UTP απλά θα σου ελαφρώσει λίγο παραπάνω την... τσέπη. FTP καλώδιο ΜΗΝ βάλεις σε καμία περίπτωση. Υπάρχουν τεχνικοί λόγοι, που δέν είναι ο τόπος να τους αναλύσουμε.

Σε γενικές γραμμές βάλε ΜΟΝΟ ΜΙΑ καμερα σε κάθε UTP καλώδιο χρησημοποιώντας 2 ζεύγη (4 καλώδια) για την τροφοδότηση της και 2 ζεύγη (4 καλώδια) για DATA όπως είναι το POE πρωτόκολο. (Το οποίο είναι ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΔΡΕΩΜΕΝΟ απο την CISCO και οχι μπακαλίστικο, όπως αναφέρθηκε παραπάνω).

Τέλος, να ζητήσω την ΠΡΟΣΟΧΗ στις απαντήσεις σας κύριοι, γιατί θα βάλετε φωτιά σε κανένα σπίτι...

1&2) Δυο μπαίνουν άνετα.. όχι οτι είναι σωστό.. αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ θα βάλουν φωτια..έλεος με την τρομολαγνεία.. και ας προσέχουμε τι λέμε ειδικά αν διορθώνουμε...
επίσης ο άνθρωπος δεν είπε 3 Α απο ΚΑΘΕ ζεύγος.. αν χρησιμοποιήσει 1 ζεύγος για κάθε κάμερ (δηλαδή ΚΑΤΩ εως ΠΟΛΥ κάτω απο 1Α το αντέχει άνετα)
σωστό είναι βέβαια οτι θα έχει πτώση τάσης θέλει παραπάνω τάση, το ξέχασα αυτό ,βέβαια έχουν ανοχή οι ποιο πολλές κάμερες..

3) εδω είσαι λάθος το πάχος ΜΠΟΡΕΙ να είναι ίσο, κάτι που δεν συμβαίνει πρακτικά σχεδόν ποτέ
παραθέτω φωτογραφία απο φαίνεται και με απλό μάτι οτι έχουν διαφορά, καλά δεν είπαμε και τραγική αλλα έχουν.
http://img691.imageshack.us/img691/9146/cat5vscat6.jpg (http://img691.imageshack.us/i/cat5vscat6.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
μπορεί επίσης να βραχυκυκλώσει δύο ζεύγη το ένα για το + το άλλο για το - έτσι, και τα άλλα δυο για την εικόνα απο κάθε κάμερα, (2 κάμερες ανα καλώδιο).
Έτσι θα αντέχουν και λίγο παραπάνω ρεύμα και επειδή σπανίως και οι δύο να τραβάνε το μεγιστο ταυτόχρονα (μιας και το πολύ ρεύμα ειναι απο τα LED υπερύθρων που εξαρτώνται απο το φωτισμό)
αλλά και επειδή εκ των πραγμάτων το μέγιστο δεν θα είναι 1Α αλλά λιγότερο, είναι καλυμμένος

όσο για το τυποποιημένο σου υπενθυμίζω οτι είναι 25,5W άρα 2+A στα 12V ... επίσης το ότι άλοι κατασκευαστές κατασκευάσαν κάτι με ΠΑΡΑΠΑΝΩ ρεύμα και αυτοί ΔΕΝ είναι η CISCO δεν τους κάνει μπακάληδες...
έλεος η του ύψους η του βάθους είμαστε.....

πάντως γενικά η αλήθεια είναι οτι εφόσον δεν πάς για ΙΡ κάμερες καλύτερα να βάλεις το σωστό http://www.biokal.gr/cctv-alarm-cables.php cc-100 η cc-200 για δύο κάμερες


2)
3)utp cat6 πήρα και μάλλον με αυτά που ακούω, θα δίνω ρεύμα σε κάθε κάμερα με ξεχωριστή τροφοδοσία απο εκεί κοντά...

Αν είναι εύκολο προτείνετε μου ένα dvr απο δώ (http://electronics.shop.ebay.com/i.html?_nkw=&_sacat=88756&_stpos=&_sop=15&gbr=1&_odkw=16&_osacat=88756&_trksid=p3286.c0.m270.l1313) με 16 κανάλια και τιμή 80-90€ γιατί παλι θα διαλέξω λάθος...

κράτα το cat6.. και χρησιμοποίησε το. συγνώμη δεν κατάλαβα οτι ΔΕΝ το είχες πάρει ακόμα, θα σου προτεινα το "σωστό" (cc100/cc200) αν μπορείς να το αλλάξεις ΟΚ αλλίως μην φοβάσαι (απλά μην το παρακάνεις 4 καλώδια ανα κάμερα) και μην φοβάσαι

το θέμα με τις κάρτες είναι οτι παίζουν ασυμβατότητες.. ρίσκο είναι ότι και να πάρεις, τώρα για ιδιαίτερη ποιότητα σε αυτές τις τιμές... νομίζω δεν υπάρχει εφόσον δεν μπορεις να διαθέσεις παραπάνω αρκείσαι με τα λίγα ;-)

plouf
15-01-11, 00:50
2)Σύμφωνα με αυτό (http://www.demarctech.com/techsupport/poecalculate.htm)μάλλον έχεις δίκιο...
Έχω PoE με αρκετά μετρα καλώδιο και γράφει πάνω ότι δουλευει στα 18V και 1A και υπέθεσα ότι θα μπορούν να περάσουν και παραπάνω Α. Έλα όμως που στα PoE η τροφοδοσία στέλνεται από 2 ζεύγη...



τώρα είδα και τη σελίδα σου και παρατήρησα οτι ακόμα και αυτός που το έγραψε εβαλε προειδοποίηση ΑΠΟ τα 3Α και πάνω.. μέχρι 2 το θεωρεί οκ και αυτός ;-)

konstask
15-01-11, 19:54
Δεν θα αναφερθώ για τα καλώδια γιατί πολύ απλά τα βασικά υλικά είναι χάλια, οι κάμερες είναι 1/4" cmos και 380 γραμμών.
1. Οι 380 γραμμές είναι πολύ λίγες για να πεις ότι κάνεις καταγραφή την οποία μπορείς να αξιοποιήσεις αν γίνει κατι.
2. Cmos σε αναλογικές κάμερες έχει απαράδεκτη εικόνα, η τεχνολογία cmos αξίζει μόνο στις κάμερες δικτύου όπου έχει αναπτυχθεί πάρα πολύ με αλγόριθμους.

Προτείνω 1/3" CCD ΚΑΙ 500γραμμές υπάρχουν και απο Ελλάδα πολύ καλές τιμές με αυτά τα λεφτά που ζητάς, Μας έχει φάει αυτο το ebay ορισμένες φορές δεν συμφέρει καθόλου η αγορά απο ebay.

SV1JRT
15-01-11, 20:08
Φίλε μου Plouf,
Το καλώδιο UTP Cat 5e και UTP Cat 6 γίνονται από το ΙΔΙΟ πάχος καλωδίου όπως λένε οι προδιαγραφές τους. Το πάχος του χαλκού ΚΑΙ ΣΤA 2 ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ "24 AWG". Αν εσύ έχεις βρεί καλώδιο UTP Cat 6 με πιό χοντρό χαλκό, είναι μάλον για ειδική χρήση. Ψάξε στο Internet και διάβασε λίγο για την τεχνολογία Ethernet και τα καλώδια UTP. Στα γρήγορα, πάρε δύο σελίδες για να κάνεις σύγκριση. Για Cat6 http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable και για Cat5e http://en.wikipedia.org/wiki/Category_5_cable .Οπως βλέπεις το πάχος χαλκού και στα 2 καλώδια είναι το ίδιο (24 AWG). Μεγιστη ένταση ανά αγωγό δίνει το μισό ampere περίπου. Δηλαδή σε κάθε ζεύγος καλωδίων μπορείς να φορτώσεις 0,5 AMPERE εφόσον έχεις ένα καλώδιο για + και ένα για -. Και το τονίζω οτι είναι 0,5 Α ΜΕΓΙΣΤΟ όπως λέει στον πίνακα.
Στην πράξη είναι 350mA για 2 ζεύγη. Αυτοί πού έβγαλαν τα στοιχεία για το POE ΔΕΝ είναι βλάκες, ούτε έβγαλαν τις τιμές αυτές για πλάκα. Οσο για το 25W όριο, δεν διαφωνώ, αλλά με 350mA μέγιστη ένταση και τάση μέχρι 80V πού αντέχει το καλώδιο. Οχι 12V τάση με 2Α ένταση.
Οπως βλέπεις φίλε μου Plouf, ΔΕΝ είμαο τρομολάγνος. Απλά ξέρω την δουλειά μου.
Πάρε και ένα πίνακα αντιστοιχίας AWG σε mm να έχεις: http://www.technick.net/public/code/cp_dpage.php?aiocp_dp=guide_awg_to_metric
Πάρε και ένα πίνακα με τήν ΜΕΓΙΣΤΗ ένταση που αντέχει κάθε καλώδιο, για να μην κάψεις κανένα άνθρωπο:
http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

Φιλικά ΠΑΝΤΑ, Σωτήρης.

SV1JRT
15-01-11, 20:55
Αν είναι εύκολο προτείνετε μου ένα dvr απο δώ (http://electronics.shop.ebay.com/i.html?_nkw=&_sacat=88756&_stpos=&_sop=15&gbr=1&_odkw=16&_osacat=88756&_trksid=p3286.c0.m270.l1313) με 16 κανάλια και τιμή 80-90 γιατί παλι θα διαλέξω λάθος...



Φίλε μου PCMan, Δυστηχώς ΔΕΝ υπάρχει κάτι που να αξίζει στην κατηγορία που ψάχνεις. Οπως πολυ σωστά και αναλυτικά το έθεσε ο φίλος konstask (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=36513), οι κάμερες που θέλεις να αγοράσεις αλλα και το DVR δεν αξίζουν. Και όχι μόνο αυτό, δεν αξίζει κανένα απο τα DVR PCI που κοιτάζεις, πολύ απλά γιατι η εικόνα που καταγράφουν είναι τόσο χαμηλής ποιότητας που πρακτικά είναι ΑΧΡΗΣΤΗ αν γίνει το κακό.
Εγώ επιμένω. Αγόρασε ΜΙΑ ( ναι, ΜΟΝΟ ΜΙΑ) IP κάμερα ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ και στήσε την με το καλωδιο που ήδη έχεις αγοράσει. Τον άλλο μήνα ή τον μεθ'επόμενο ανάλογα με τα οικονομικά σου, αγόρασε άλλη μια και συνέχισε έτσι μέχρι να κάνεις την κάλυψη που θέλεις. Ετσι θα φτιάξεις ένα σύστημα ασφαλείας ΣΩΣΤΟ. Αν προχωρήσεις στην αγορά του DVR που κοιτάζεις θα φτιάξεις ένα σύστημα που θα ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι σε προστατεύει, αλλα στην πράξη θα είναι άχρηστο.
Εξάλου, με τις IP κάμερες γλυτώνεις το κόστος του DVR. Οπότε το κόστος πέφτει κάπως.

markisi13
15-01-11, 21:03
Μπορείτε να προτείνεται κάποια ΙP camera που να έχει αυτή την ποιόττα που λέτε ?
Σε ένα φισιολογικό κόστος

SV1JRT
15-01-11, 21:40
Μπορείτε να προτείνεται κάποια ΙP camera που να έχει αυτή την ποιόττα που λέτε ?
Σε ένα φισιολογικό κόστος

Καλησπέρα φίλε μου.
προσδιόρησε σε παρακαλώ το λογικό κόστος.
Γενικά, για μία IP κάμερα με καλά χαρακτηριστικά, οι τιμές (στο ebay) ξεκινάνε απο 120 ευρώ.
Σε αυτή την τιμή βρίσκεις 1/3 CCD, Τουλάχιστον 480 Lines και συμπίεση MPEG4. Στα 200 ευρώ περίπου, βρίσκεις 1/3 CCD HARP, FULL D1 resolution (720 x 576 @ 25 Fps) και συμπίεση Η.264 που θεωρείτε κορυφαία. Μερικές κάμερες στην ακριβή κατηγορία περιλαμβάνουν και κάρτα μνήμης, για να κάνουν καταγραφή video μόνες τους, χωρίς να χρειάζετε να έχεις ανοιχτό το PC σου.
Γενικά ισχύει (όπως παντού) το "ότι πληρώνεις παίρνεις".
Αν καταλήξεις σε κάποιες, στείλε link να σου πώ αν είναι εντάξει.

markisi13
15-01-11, 22:48
Καλησπέρα φίλε μου.
προσδιόρησε σε παρακαλώ το λογικό κόστος.
Γενικά, για μία IP κάμερα με καλά χαρακτηριστικά, οι τιμές (στο ebay) ξεκινάνε απο 120 ευρώ.
Σε αυτή την τιμή βρίσκεις 1/3 CCD, Τουλάχιστον 480 Lines και συμπίεση MPEG4. Στα 200 ευρώ περίπου, βρίσκεις 1/3 CCD HARP, FULL D1 resolution (720 x 576 @ 25 Fps) και συμπίεση Η.264 που θεωρείτε κορυφαία. Μερικές κάμερες στην ακριβή κατηγορία περιλαμβάνουν και κάρτα μνήμης, για να κάνουν καταγραφή video μόνες τους, χωρίς να χρειάζετε να έχεις ανοιχτό το PC σου.
Γενικά ισχύει (όπως παντού) το "ότι πληρώνεις παίρνεις".
Αν καταλήξεις σε κάποιες, στείλε link να σου πώ αν είναι εντάξει.

Σε ευχαριστω φιλε.
Με καλυψες με την απαντηση σου...
Οποτε δηλ απο ebay συμφερει ε;
Απο όσο εψαξα οι IP cameras δουλευουν και ασύρματα και με UTP

SV1JRT
15-01-11, 23:38
Σε ευχαριστω φιλε.
Με καλυψες με την απαντηση σου...
Οποτε δηλ απο ebay συμφερει ε;
Απο όσο εψαξα οι IP cameras δουλευουν και ασύρματα και με UTP

Καλησπέρα Μάρκο,

Το Ebay είναι μια καλή πηγή για πάρα πολλά πράγματα, αλλά όσο αφορά ποιοτικά μηχανήματα, μπορείς να βρεις και σε Ελληνικά μαγαζιά σε πολύ καλές τιμές. Κάνε μια έρευνα αγοράς και αποφάσισε τι σε συμφέρει καλύτερα.
Οι περισσότερες IP κάμερες έχουν και ασύρματη σύνδεση η οποία όμως είναι πολύ κατώτερη από την ενσύρματη σε ταχύτητα και ασφάλεια. Επίσης, πάλι χρειάζεσαι καλώδιο για την τροφοδοσία τους, οπότε δεν γλιτώνεις και πολλά πράγματα. Αν είναι να τραβήξεις καλώδιο για το ρεύμα, βάζεις UTP και κάνεις την δουλειά σου καλύτερα..

plouf
16-01-11, 03:29
Φίλε μου Plouf,
Το καλώδιο UTP Cat 5e και UTP Cat 6 γίνονται από το ΙΔΙΟ πάχος καλωδίου όπως λένε οι προδιαγραφές τους. Το πάχος του χαλκού ΚΑΙ ΣΤA 2 ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ "24 AWG". Αν εσύ έχεις βρεί καλώδιο UTP Cat 6 με πιό χοντρό χαλκό, είναι μάλον για ειδική χρήση. Ψάξε στο Internet και διάβασε λίγο για την τεχνολογία Ethernet και τα καλώδια UTP. Στα γρήγορα, πάρε δύο σελίδες για να κάνεις σύγκριση. Για Cat6 http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable και για Cat5e http://en.wikipedia.org/wiki/Category_5_cable .Οπως βλέπεις το πάχος χαλκού και στα 2 καλώδια είναι το ίδιο (24 AWG). Μεγιστη ένταση ανά αγωγό δίνει το μισό ampere περίπου. Δηλαδή σε κάθε ζεύγος καλωδίων μπορείς να φορτώσεις 0,5 AMPERE εφόσον έχεις ένα καλώδιο για + και ένα για -. Και το τονίζω οτι είναι 0,5 Α ΜΕΓΙΣΤΟ όπως λέει στον πίνακα.

φυσικά και ΔΕΝ ισχύει.. δεν προλαβαίνω τώρα αλλα οι πληροφορίες στη wikipedia ειναι ελλιπείς .. το πάχος εχει μαι μικρή ανοχή την οποία εκμεταλλεύονται στο μέγιστο οι κατασκευαστές, ειδικά φτηνών προϊόντων.νομίζω 22->24AWG το 24ΑWG ειναι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αποδεκτό.. το οποίο είναι στα φτηνά πάντα...πρακτικά
και ναι έχω διαβάσει ΑΛΛΑ και δοκιμάσει πραγματάκια.. δεν έχω μείνει σε ένα άρθρο μιας σελίδας...

και δεν ειναι ειδική χρήση, οτι έχω πάρει μέχρι τώρα είναι ανεπαίσθητα παχύτερο.. μακροπροθεσμα που το cat6 θα γίνει το στάνταρ στην αγορά θα "φθηναίνει" και αυτό

τα ανωτέρω είναι αποδεδειγμένα με φωτογραφίες... και αποδειξεις...(ποιο πάνω)


Στην πράξη είναι 350mA για 2 ζεύγη. Αυτοί πού έβγαλαν τα στοιχεία για το POE ΔΕΝ είναι βλάκες, ούτε έβγαλαν τις τιμές αυτές για πλάκα. Οσο για το 25W όριο, δεν διαφωνώ, αλλά με 350mA μέγιστη ένταση και τάση μέχρι 80V πού αντέχει το καλώδιο. Οχι 12V τάση με 2Α ένταση.

αν διάβασες και τα αρθράκια που πασσάρεις και στους άλλου θα έβλεπες οτι η τυποποιηση ειναι 600mA στο cat5, που είναι παραπάνω απο το 350mA toy cat3, και προφανώς ανεβαίνει σε καλύτερα.
επίσης
πάρε και ένα λινκ με μετρήσεις "επισημες" που βλέπεις οτι ανάλογα την τυποποιηση έχει και διαφορά. πχ ΝΑΣΑ.. έχει το όριο ποι χαμηλά. οι άλλοι δεν είναι βλάκες.. απλά το χρησιμοποιούν υπο κανονικές συνθήκες και όχι ακραίες..
http://www.ieee802.org/3/poep_study/public/sep05/darshan_2_0905.pdf



Οπως βλέπεις φίλε μου Plouf, ΔΕΝ είμαο τρομολάγνος. Απλά ξέρω την δουλειά μου.
Πάρε και ένα πίνακα αντιστοιχίας AWG σε mm να έχεις: http://www.technick.net/public/code/cp_dpage.php?aiocp_dp=guide_awg_to_metric
Πάρε και ένα πίνακα με τήν ΜΕΓΙΣΤΗ ένταση που αντέχει κάθε καλώδιο, για να μην κάψεις κανένα άνθρωπο:
http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

Φιλικά ΠΑΝΤΑ, Σωτήρης.

φιλικά..διάβαζε τα πρώτα εσυ πριν τα πασσάρεις... για να δείς οτι ξέρεις λγιότερα απο όσα νομίζεις

υ.γ. το θέμα μου δεν ειναι να "στην πω",ούτε να πώ οτι εγώ ειμαι ο σουπερ-ντουπερ, άλλα να μην μένουν υπόνοιες "λάθους" για τη μεριά μου.
υ.γ.2 ξαναλέω οτι είπα και ποιο πριν, το ότι ΔΕΝ ειναι το προτιμότερο αλλα απλά οτι ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ αυτά που λέω.

PCMan
16-01-11, 07:15
Παιδιά, καλά τα λέτε αλλά εγώ ούτε καν σε μαγαζί εδώ στην περιοχή μου δεν έχω δει ΙΡ κάμερες, όχι σε σπίτι... Όλοι έχουν ένα pc κοντα στο ταμείο με ένα pci dvr (ή ένα απλό dvr με σκληρό) και dome κάμερες με το video καλώδιο και τροφοδοσία. Το αποτέλεσμα που βλέπω είναι καλό για μενα.
Δεν μπορώ να δώσω πάνω απο 350€ σύνολό είτε τώρα είτε σιγά σιγά. Αν ήταν έτσι, τα έπαιρνα όλα και τα πλήρωνα με δόσεις. Ήδη έδωσα 80€ για το καλώδιο μόνο. Αν έπαιρνα το c100 ή το c200 που είπε ο χρήστος, τότε θα πλήρωνα 0,70€ ή 1€(είχα ρωτήσει τιμή πριν πάρω το utp) το μέτρο ενώ το utp το πήρα 0,40€. Πάει πολύ μετά...

Κοιτάζω και άλλες κάμερες και άλλες λένε ότι τραβάνε 1Α, άλλες 600mA, άλλες 350mA άρα τι 1Α δεν είναι στανταρ.
Το θέμα πάντως με την τροφοδοσία το έχω λύσει. Στα 60 και 30 μέτρα θα μπεί εκει κοντά μετασχηματιστής με άλλο καλώδιο. Τώρα μένει μια απόσταση 20μέτρων που είναι και η πιό μακρινή στην οποία αναγκαστικά θα περάσει ρεύμα μέσα από το utp. Θα δώσω ένα ζέυγος τροφοδοσία σε κάθε ζεύγος κάμερας.

Έχω να καλύψω πολλά μερη. Δεν γίνεται με μιά δυό κάμερες. Είναι μία αποθήκη με εργαλεία, μία με διάφορα και ψηγεία μηχανές και μια γουρούνα, 2 γκαραζ με 3 αμάξια και ένα σπίτι που πρέπει να καλυφθεί απο όλες τις μεριές... Το σπίτι είναι δυόροφο αλλα δεν με ενδιαφέρει και πολύ ο κάτω όροφος. Έκανα ένα σκίτσο πρόχειρα για να δείτε περίπου πως είναι.(δεν θέλω σχόλια! :P )
http://img98.imageshack.us/img98/465/95356811.th.jpg (http://img98.imageshack.us/i/95356811.jpg/)


Όσο για τις κάμερες, δεν ξέρω τι ακριβώς να πάρω.
Μέχρι 35€ στην κάμερα θα δωσω αλλα όχι παραπάνω. Βλέπω και κάποιες που με καλύπτουν αλλά δεν μου αρέσει που λέει ότι αντέχει σε θερμοκρασίες μέχρι -10. Εμείς εδώ μερικες φορές πιάνουμε και κάτω απο -20.
Δείτε κι εσείς και πείτε μου:
http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=cctv+1%2F3%22+CCD+outdoor&_sacat=0&_stpos=&gbr=1&_odkw=cctv+1%2F2%22+CCD+outdoor&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
Θέλω να έχει καλή νυχτερινή λήψη και να αντέχει σε θερμοκρασίες -20. Αυτά είναι τα βασικά για μένα. Τωρα για αναλύσεις και γραμμές δεν ξέρω..
Εγώ είδα αυτήν (http://cgi.ebay.com/1-3-SONY-420TVL-CCD-Waterproof-Outdoor-IR-CCTV-Camera-/170590237707?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b7f8740b).. Εϊναι καλή?

ΥΓ. Έχω περάσει τα μισά καλώδια και σε λίγες ώρες θα περάσω και τα άλλα. Αύριο θα παραγγείλω τις κάμερες και πρέπει να καταλήξω τελικά.

SV1JRT
16-01-11, 12:48
Δεν μπορώ να δώσω πάνω απο 350 σύνολό είτε τώρα είτε σιγά σιγά. Αν ήταν έτσι, τα έπαιρνα όλα και τα πλήρωνα με δόσεις. Ήδη έδωσα 80 για το καλώδιο μόνο. Αν έπαιρνα το c100 ή το c200 που είπε ο χρήστος, τότε θα πλήρωνα 0,70 ή 1(είχα ρωτήσει τιμή πριν πάρω το utp) το μέτρο ενώ το utp το πήρα 0,40. Πάει πολύ μετά...

ΥΓ. Έχω περάσει τα μισά καλώδια και σε λίγες ώρες θα περάσω και τα άλλα. Αύριο θα παραγγείλω τις κάμερες και πρέπει να καταλήξω τελικά.

Φίλε μου PCMan, στο χωρίο μου λένε μια παροιμία, που έχει βγεί σωστή κατα καιρούς. "Δεν μπορείς να βάψεις αυγά με πορδές".
Λοιπόν, αφού θέλεις με 350 Ευρώ να βάλεις κάλυψη στα πάντα, προχώρα στη λύση που σκέφτηκες και παρακάλα να μη συμβεί ποτέ το κακό. Τί να πώ ? Προσωπικά δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι.
Καλή επιτυχία.

SV1JRT
16-01-11, 13:33
φυσικά και ΔΕΝ ισχύει.. δεν προλαβαίνω τώρα αλλα οι πληροφορίες στη wikipedia ειναι ελλιπείς .. το πάχος εχει μαι μικρή ανοχή την οποία εκμεταλλεύονται στο μέγιστο οι κατασκευαστές, ειδικά φτηνών προϊόντων.νομίζω 22->24AWG το 24ΑWG ειναι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αποδεκτό.. το οποίο είναι στα φτηνά πάντα...πρακτικά
και ναι έχω διαβάσει ΑΛΛΑ και δοκιμάσει πραγματάκια.. δεν έχω μείνει σε ένα άρθρο μιας σελίδας... .

Ρε φίλε, τι λές εδώ ?? το 24AWG είναι το στανταρ, είτε σ' αρέσει είτε οχι. ΔΕΝ παίζει θέμα ανοχών.


και δεν ειναι ειδική χρήση, οτι έχω πάρει μέχρι τώρα είναι ανεπαίσθητα παχύτερο.. μακροπροθεσμα που το cat6 θα γίνει το στάνταρ στην αγορά θα "φθηναίνει" και αυτό

τα ανωτέρω είναι αποδεδειγμένα με φωτογραφίες... και αποδειξεις...(ποιο πάνω)


Το Cat6 ΕΙΝΑΙ το στανταρ εδώ και χρόνια. Δέν ξέρω τι νομίζεις, αλλά ΟΛΑ τα δίκτυα που στήνονται (σε σοβαρές εγκαταστάσεις, οχι στο μπακάλικο της γειτονιάς σου) ΕΙΝΑΙ Cat6.


αν διάβασες και τα αρθράκια που πασσάρεις και στους άλλου θα έβλεπες οτι η τυποποιηση ειναι 600mA στο cat5, που είναι παραπάνω απο το 350mA toy cat3, και προφανώς ανεβαίνει σε καλύτερα.

Που ακριβώς το είδες αυτο ?? Εγώ δεν μπορώ να το βρώ πουθενά...


επίσης πάρε και ένα λινκ με μετρήσεις "επισημες" που βλέπεις οτι ανάλογα την τυποποιηση έχει και διαφορά. πχ ΝΑΣΑ.. έχει το όριο ποι χαμηλά. οι άλλοι δεν είναι βλάκες.. απλά το χρησιμοποιούν υπο κανονικές συνθήκες και όχι ακραίες..
http://www.ieee802.org/3/poep_study/public/sep05/darshan_2_0905.pdf


Το άρθρο που έστειλες επιβεβαιώνει τα ΔΙΚΑ μου λόγια.
Στην σελίδα 3 γράφει για το καλώδιο:

– 0.42A @ 25 deg C per conductor @ all conductors are working (8 conductors,
4pairs)
– 0.197A @ 60 deg C per conductor (derating curves are not supplied. Instead
connector derating curves were used.)
Δηλαδή 0.42Α στους 25 βαθμούς κελσίου και 0,197Α στους 60 βαθμούς κελσίου ανά καλωδιο.

Στην σελίδα 18 γράφει:

350mA at steady state, 33W (0.35A, 51V)

400mA for 50mS min should be supported during overload,

37W (0.4A, 51V)



Δηλαδή 400mA σε OVERLOAD...



τη σελίδα 24 γράφει:
36W @ 51V, 200mA per conductor at PD/4P




φιλικά..διάβαζε τα πρώτα εσυ πριν τα πασσάρεις... για να δείς οτι ξέρεις λγιότερα απο όσα νομίζεις



Φίλε μου, να είσαι σίγουρος οτι ΞΕΡΩ πολύ περισσότερα από οτι νομίζεις. Και λόγω εκπαίδευσης και λόγω δουλειάς.




υ.γ. το θέμα μου δεν ειναι να "στην πω",ούτε να πώ οτι εγώ ειμαι ο σουπερ-ντουπερ, άλλα να μην μένουν υπόνοιες "λάθους" για τη μεριά μου.
υ.γ.2 ξαναλέω οτι είπα και ποιο πριν, το ότι ΔΕΝ ειναι το προτιμότερο αλλα απλά οτι ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ αυτά που λέω.

ΥΓ1. Ουτε εγώ θέλω "να σου την πω". Απλά βλέπω οτι κάνεις λάθος και προσπαθώ να σου δείξω το σωστό.

ΥΓ2. ΟΧΙ φίλε μου. ΔΕΝ είναι ασφαλές να υπερβαίνεις τα όρια που θέτουν οι κατασκευαστές. Στο ξαναλέω. Τα όρια και οι προδιαγραφές δεν βγήκαν για πλάκα. Υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής του καλωδίου λέει οτι αντέχει μέχρι 0,42Α ανά αγωγό.

plouf
16-01-11, 17:19
απαντάω μια τελευταία φορά και σταματάω γιατι θα εξελιχθεί σε "διαμάχη" μεγαλύτερη που είναι εκτος των διαθέσεών μου αλλα και το σκοπου εδώ....


Ρε φίλε, τι λές εδώ ?? το 24AWG είναι το στανταρ, είτε σ' αρέσει είτε οχι. ΔΕΝ παίζει θέμα ανοχών.

Το Cat6 ΕΙΝΑΙ το στανταρ εδώ και χρόνια. Δέν ξέρω τι νομίζεις, αλλά ΟΛΑ τα δίκτυα που στήνονται (σε σοβαρές εγκαταστάσεις, οχι στο μπακάλικο της γειτονιάς σου) ΕΙΝΑΙ Cat6.

Που ακριβώς το είδες αυτο ?? Εγώ δεν μπορώ να το βρώ πουθενά...

"στανταρ" λέγοντας και εννοώντας αυτό που βάζουν οι "περισσότεροι" τοτε ΟΧΙ ... οχι όλα αλλα ΟΥΤΕ τα μισά ... δεν μπαίνουν με cat6,
φυσικά δεν μιλάω για μεγάλες δουλειές, αν εσύ δουλεύεις μόνο σε μεγάλα έργα άλλο θέμα

και το πάχος δεν εινα ιτο θέμα άμα μου αρέσει αλλα το οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ με απόδειξη... αλλά την αγνοείς επιδεικτικά...(μάλλον λέγοντας οτι ειναι περίπτωση ειδική...)

επίσης ακόμα και τα αθράκια στη wikipedia που έδωσες λένε οτι μπορέι να είναι απο 22 εως 24awg για να ικανοποιεί την ταχύτητα(performance) που επιβάλει.
και επίσης στο άρθρο για το POE http://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet κάπου στη μέση έχει πινακα συγκρισεις τυποποιήσεων εκεί θα δεις τα 600mA, 'ετσι ώστε βγαίνει 25.5Watt


Το άρθρο που έστειλες επιβεβαιώνει τα ΔΙΚΑ μου λόγια.
Στην σελίδα 3 γράφει για το καλώδιο:

– 0.42A @ 25 deg C per conductor @ all conductors are working (8 conductors,
4pairs)
– 0.197A @ 60 deg C per conductor (derating curves are not supplied. Instead
connector derating curves were used.)

Δηλαδή 0.42Α στους 25 βαθμούς κελσίου και 0,197Α στους 60 βαθμούς κελσίου ανά καλωδιο.

Στην σελίδα 18 γράφει:

350mA at steady state, 33W (0.35A, 51V)

400mA for 50mS min should be supported during overload,

37W (0.4A, 51V)



Δηλαδή 400mA σε OVERLOAD...



τη σελίδα 24 γράφει:
36W @ 51V, 200mA per conductor at PD/4P


Φίλε μου, να είσαι σίγουρος οτι ΞΕΡΩ πολύ περισσότερα από οτι νομίζεις. Και λόγω εκπαίδευσης και λόγω δουλειάς.


όπως σου έγραψα . μην κοιτάς ένα στάνταρ αλλα όλα. MHN ξεχνάς οτι ΔΕΝ μιλάμε για POE εδώ αλλα για σκέτο ρεύμα, δηλαδή δεν μας πειραζει αν δεν παίζει data.
αυτά που λές, τα κομάτια του άθρου δηλαδή, ειναι ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ αρθρα και όχι τα αποτελέσματα των δικών τους μετρήσεων.

στη σελίδα 6 βλέπεις οτι δίνουν μεγαλύτερα ρεύματα, με βάση μετρήσεις που κάναν, και επίσης λέει οτι ο UL επιτρέπει μέχρι 1.3Α, το οποίο ειναι λιγότερο απο απο αυτό που δίνουν αυτοί.. ΩΣ ΑΣΦΑΛΕΣ.
στη σελίδα 9 βλέπεις τα δικά τους αποτελέσματα με τύπους
στη σελίδα 26 βλέπεις τα όρια άλλου "γραφείου" με 2.1A ανά καλώδιο και 16.8Α ΓΙΑ ΟΛΑ...

διευκρινήζω βέβαια η συζήτηση ειναι αν γίνεται και ειναι ασφαλές ΟΧΙ αν ειναι ο ΠΡΟΤΙΜΙΤΕΟΣ τρόπος


ΥΓ1. Ουτε εγώ θέλω "να σου την πω". Απλά βλέπω οτι κάνεις λάθος και προσπαθώ να σου δείξω το σωστό.

ΥΓ2. ΟΧΙ φίλε μου. ΔΕΝ είναι ασφαλές να υπερβαίνεις τα όρια που θέτουν οι κατασκευαστές. Στο ξαναλέω. Τα όρια και οι προδιαγραφές δεν βγήκαν για πλάκα. Υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής του καλωδίου λέει οτι αντέχει μέχρι 0,42Α ανά αγωγό.
[/LEFT]

ΥΓ2 τα όρια που λές ειναι για συγκεκριμένες δουλείες.
Δηλαδή ρεύμα+data, και απο συγκεκριμένο κατασκυαστή.
πρέπει να δέχεσαι και άλλους κατασκευαστες με δικά τους όρια
πχ 1,5Α + 1ΜΒιτ data (παράδειγμα φέρνω εικονικό)

επίσης δεν το λέει ο κατασκευαστής του καλωδίου

PCMan
16-01-11, 18:00
Παιδιά σταματήστε λίγο με το ρεύμα... Δεν με ενδιαφέρει πλέον, το έχω λύσει.
Απαντήστε μου παρακαλώ σε αυτά που ρωτάω πιό πάνω γιατί αύριο θα τα παραγγείλω και δεν ξέρω τι να πάρω. Με έχετε μπερδέψει.

plouf
16-01-11, 18:06
αν ρωτάς για το ποιες κάμερες να πάρεις η απάντηση είναι κοινή (πιστεύω) το οτι όλες αυτές ειναι χαμηλής ποιότητας

τώρα για μένα εφόσον δεν μπορεις/θέλεις να διαθέσεις παραπάνω χρήματα απλά παίρνεις κάποιες και αρκείσαι σε πιθανή χαμηλή ποιότητα
δεν έχει νόημα, για μένα, η παραπάνω ανάλυση γιατι θα κερδίσεις λίγο εως καθόλου απο μια "πολύ προσεκτικη επιλογη" εφόσον κινείσε σε χαμηλές τιμές
(για αυτό και αρχικώς δεν το ανέλυσα)

επίσης κάτι που θυμήθηκα ειναι και και οι κάρτες είναι ρίσκο, εχουν ασυμβατότητες με διαφορα hardware-μητρικές.
αλλα πάντα το ebay έχει αυτό το ρίσκο.. ;-)

konstask
17-01-11, 01:17
Άντε και δεν σε ενδιαφέρει η χαμηλή ποιότητα των καμερών, τί φακούς πρέπει να έχουν οι κάμερες το έχεις σκεφτεί? Απ' το πρόχειρο σχέδιο που ανέβασες είδα οτι έχεις να καλύψεις ορισμένες μεγάλες αποστάσεις οπότε υπολόγισε τους αντίστοιχους φακούς και δες αν σε καλύπτουν οι υπέρυθρες για νυχτερινή καταγραφή. Τόσο λίγο στοιχίζουν αυτά που θες να προστατέψεις και διαθέτεις μόνο 350€?

PCMan
17-01-11, 04:13
Άντε και δεν σε ενδιαφέρει η χαμηλή ποιότητα των καμερών, τί φακούς πρέπει να έχουν οι κάμερες το έχεις σκεφτεί? Απ' το πρόχειρο σχέδιο που ανέβασες είδα οτι έχεις να καλύψεις ορισμένες μεγάλες αποστάσεις οπότε υπολόγισε τους αντίστοιχους φακούς και δες αν σε καλύπτουν οι υπέρυθρες για νυχτερινή καταγραφή. Τόσο λίγο στοιχίζουν αυτά που θες να προστατέψεις και διαθέτεις μόνο 350€?

Όχι δεν ξέρω. Αυτό το πράγμα ρωτάω να μου πείτε. Δεν έχω ιδέα από φακούς ούτε πόσο μακρυα μπορεί να "δει", η πόσο άνοιγμα έχει η πόσο φέγγει την νύχτα(ο περισσότερες λένε ότι φέγγουν μέχρι 20 μέτρα).
Η πιό μακρινή απόσταση πάντως είναι γύρω στα 15 μέτρα(η κάμερα που κοιτάει το γκαραζ).

Όχι δεν στοιχίζουν τόσο λίγο όλα αυτά, αλλά να σπαταλίσω άλλο 1 χιλιάρικο για να πάρω σουπερ ντούπερ κάμερες που θα μου δείξουν καθαρά τι χρώμα κουκούλα φοράει ο κλέφτης, ε δεν νομίζω να το κάνω.

ΓΙΑΟΥΤΣ
17-01-11, 19:59
Φιλε Νικο ... (συμπολιτη) πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα καταστημα που θες να τα παρεις τα πραγματα και να του πεις τα χρηματα που διαθετεις για να σου προτεινει κατι αυτος! Δηλαδη να του ζητησεις να ισοροπησει τα παραγματα αναμεσα σε τιμη και ποιοτητα και μετα να δεις αν οντως γινεται δουλεια με αυτα που διαθετεις.

Η προταση μου παντως ειναι να βαλεις κατι ποιοτικο απο πλευρα καμερας ... γιατι δεν θα εχει σκοπο να βλεπεις π.χ. σκιες και απλα να καταλαβαινεις οτι ειναι ανθρωπος ή ειναι καμια γατα ΑΛΛΑ θα πρεπει να ξεχωριζεις και ποιος ανθρωπος ειναι ...

PCMan
17-01-11, 20:08
Φίλε γιάννη έχω σταματήσει να αγοράζω πράγματα από τον τόπο μου εδώ και 5 χρόνια πάνω κάτω(πλέον μόνο απο ίντερνετ) και τα τελευταία 2 χρόνια αγοράζω απο εξωτερικό. Είναι κλέφτες εδώ.

Αμα του πω δίνω 350 για όλα αυτά το πιό πιθανό είναι να γελάσει.
Ξέρω απο γνωστό μου που του έχουν βάλει σπίτι 4 κινέζικες κάμερες(όχι 9) και dvr και τα έχει αγοράσει απο δώ, ότι στοίχισαν τα 4πλάσια χρήματα.

xrhstosmp
17-01-11, 21:21
Φίλε γιάννη έχω σταματήσει να αγοράζω πράγματα από τον τόπο μου εδώ και 5 χρόνια πάνω κάτω(πλέον μόνο απο ίντερνετ) και τα τελευταία 2 χρόνια αγοράζω απο εξωτερικό. Είναι κλέφτες εδώ.

Αμα του πω δίνω 350 για όλα αυτά το πιό πιθανό είναι να γελάσει.
Ξέρω απο γνωστό μου που του έχουν βάλει σπίτι 4 κινέζικες κάμερες(όχι 9) και dvr και τα έχει αγοράσει απο δώ, ότι στοίχισαν τα 4πλάσια χρήματα.

Mετα απο αυτο, ολοι εσεις που ξενυχτατε να δινετε λυσεις σε πολυπλοκα προβληματα,να προσπαθειτε να μαζεψετε το φπα και το ικα των υπαλληλων σας,το δανειο για τα οργανα σας κλπ κλπ παραδοθειτε μονοι σας αν εχετε λιγη τσιπα πανω σας ..φτου σας κλεφτες!

plouf
17-01-11, 22:06
Φίλε γιάννη έχω σταματήσει να αγοράζω πράγματα από τον τόπο μου εδώ και 5 χρόνια πάνω κάτω(πλέον μόνο απο ίντερνετ) και τα τελευταία 2 χρόνια αγοράζω απο εξωτερικό. Είναι κλέφτες εδώ.

Αμα του πω δίνω 350 για όλα αυτά το πιό πιθανό είναι να γελάσει.
Ξέρω απο γνωστό μου που του έχουν βάλει σπίτι 4 κινέζικες κάμερες(όχι 9) και dvr και τα έχει αγοράσει απο δώ, ότι στοίχισαν τα 4πλάσια χρήματα.

εδώ κάνεις λάθος .. το κόστος δεν είναι στα υλικά ειναι στην εργασία(άσχετο αν στα λένε άλλοι έτσι και άλλοι αλλιώς)... του κόστισε γιατί καποις τα έβαλε.. για την δική σου δουλειά προβλέπω πολλές ώρες εργασίας όποιος τα βάλει ΠΡΕΠΕΙ και να πληρωθεί
η λογική αυτή πρέπει να κοπεί και να μάθουμε να πληρώνουμε για τις δουλειές μας... ειμαι τελείως κάθετος σε αυτό και έχω "τσακωθεί" για το θέμα

jimk
17-01-11, 22:36
παιδια να ρωτησω μηπως δεν καταλαβα καλα κατι,συνδεεται το utp με καμερα στην εξοδο του βιντεο????

xrhstosmp
17-01-11, 23:28
μπα,,, :whistle:

her
18-01-11, 00:02
παιδια να ρωτησω μηπως δεν καταλαβα καλα κατι,συνδεεται το utp με καμερα στην εξοδο του βιντεο????

ονομάζεται balun
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35568&highlight=balun

PCMan
18-01-11, 04:16
εδώ κάνεις λάθος .. το κόστος δεν είναι στα υλικά ειναι στην εργασία(άσχετο αν στα λένε άλλοι έτσι και άλλοι αλλιώς)... του κόστισε γιατί καποις τα έβαλε.. για την δική σου δουλειά προβλέπω πολλές ώρες εργασίας όποιος τα βάλει ΠΡΕΠΕΙ και να πληρωθεί
η λογική αυτή πρέπει να κοπεί και να μάθουμε να πληρώνουμε για τις δουλειές μας... ειμαι τελείως κάθετος σε αυτό και έχω "τσακωθεί" για το θέμα
Ποιά εργασία?
Που έβαλε το dvr πάνω στο τραπεζάκι, τράβηξε απο 5 μέτρα καλώδια σε 4 γωνίες του σπιτού, άνοιξε 4 τρύπες και σύνδεσε τα καλώδια? Αν αυτά έκαναν 350€(η τιμή για 9 καμερες), το 1,5 χιλιάρικο απο που βρέθηκε? Επειδή ξέρω την περίπτωση, σου λέω ότι ήταν καθαρή κλεψιά(και τις κάμερες δεν τις χρέωσε τοσο λίγο(30€)). Αυτό που ξέρω είναι ότι είπε ότι δεν χρεώσε την εγκατασταση αλλά μόνο τα υλικά... Εντάξει.. τι άλλο να πω?
Όλοι έτσι δουλευουν εδώ...

plouf
18-01-11, 09:48
και τα δυο ειναι ακρα, θα μπορουσε να μην παει 1500 αλλα λιγοτερο , αλλα σιγουρα οι καμερες που έβαλε δεν του κόστισαν 30ε..

μεγαλο λάθος για μένα ειναι που λένε έτσι και δημιουργουν εντυπώσεις , δηλαδή του ειπε οτι τα υλικά κάναν 1500 και όχι υλικά+εργασία, σε συναγερμούς και κάμερες έπρεπε να είναι υλικά+εργασία πακέτο και όχι μόνο υλικά
γιατί για την εργασία πληρώνουν όλοι τελικα (δηλάδη το να βγάλει το κέρδος του ο τύπος που είναι και το λογικό)

και σίγουρα κάποιςο χρεώνει παραπάνω και άλλςο παρακάτω.. υπάρχει και ανταγωνισμός ;-)

jimk
18-01-11, 20:05
το ξερω για το balun αλλα δεν ειδα να το αναφερει καπου και μου εκανε εντυπωση...

pc man τι δουλεια κανεισ?

PCMan
19-01-11, 06:15
Χρήστο άστο. Ξέρω κιάλλα που έκανε αυτός ο τύπος και δεν είναι εντάξει. Τέτοιες κάμερες είναι. Κινέζικες των 30€ και τις χρέωσε πανω απο 100(δεν θυμάμαι ακριβώς), και ένα κινέζικο dvr σαν αυτά που έχει στο ebay.
Αν ήταν ενταξει, τουλάχιστον θα έδινε και απόδειξη. Είναι και άλλα αλλά δεν θέλω να τα πω... Όλοι λίγο πολύ έτσι λειτουργουν εδω.

Δημήτρη ποιος να το αναφέρει? εγω?
Στο πρώτο ποστ γράφω ότι αργότερα θα ρωτήσω και για balun αλλά νομίζω κατέληξα.
Κάτι τέτοιο (http://cgi.ebay.com/2-x-Coax-CAT5-Camera-CCTV-BNC-Video-Balun-Connector-/190385800351?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c53e0c49f) θα πάρω μάλλον.

Δεν δουλεύω κάπου αλλά ασχολούμαι με υπολογιστές.

Παράγγειλα και 4 κάμερες (http://cgi.ebay.com/1-3-SONY-420TVL-CCD-Waterproof-Outdoor-IR-CCTV-Camera-/170590237695?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b7f873ff) για αρχή. Τις άλλες αφού έρθουν και εγκατασταθούν αυτές

lastid
19-01-11, 07:28
Νίκο, πιστεύω ότι θα σε βόλευαν περισσότερο balun με video+audio+τροφοδοσία. Δεν έχουν μεγάλη διαφορά τιμής και είναι μεγάλη ευκολία. Και το καλώδιο θα είναι ατόφιο με τα RJ45 του...

PCMan
21-01-11, 18:35
Δεν χρειάζομαι τροφοδοσία ούτε ήχο, ούτε θα χρισιμοποιήσω rg45 βύσματα άρα νομίζω ότι είναι μια χαρά αυτά.