PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση υψηλής τάσης με απλό πολύμετρο



xmaze
14-01-11, 23:07
Γεία, ανοίγω αυτό το νέο θέμα για να είναι πιο ξεκάθαρο το ερωτημά μου, εχω ένα κύκλωμα που βγάζει μια υψηλή τάση αλλά δεν μπορώ να την μετρήσω, κάηκε και ένα πολύμετρο:blush:.
Υπάρχει καποια συτνδεσμολογία σωστού διαιρέτη τάσης για την ορθή μέτρηση; Εκανα εναν διαιρέτη τάσης με 2αντιστάσεις 530 Ω αλλα είχα ενδειξη μηδέν.
Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συνδεσμολογία; Ο Δαμιανος προσπάθησε να μου πει σε προηγούμενο ποστ αλλα δεν τον καταλαβα, τον Ευχαριστώ πάντως.

Το κύκλωμα λειτουργεί με 555 και Μ/τ στα 1,5 βολταμπερε...είναι ακίνδυνο? Η τάση ξεπερνά τα 1000 βολτ σίγουρα. Στο τέλος έχω γεφυρα ανόρθωσης για να μετράω dc και πυκνωτή .

MacGyver
14-01-11, 23:25
Έναν διαιρέτη τάσης με σχετικά μεγάλη αθροιστικά τιμή, για την μη φόρτωση του κυκλώματος, και μεταξύ τους λόγο κατα προτίμηση πολαπλάσιο του 10 για εύκολη μετατροπή - ανάγνωση του αποτελέσματος.
Πρακτικά παραδείγματα:
α. 1Μ/100Κ(10Χ) β. 1Μ/10Κ(100Χ)
γ. 500Κ/50Κ(10Χ) δ. 500Κ/5Κ(100Χ)

Το όργανο συνδέεται στην μικρή αντίσταση και έχουμε:
Τα 1250V θα τα διαβάζουμε σαν 125V στην α και γ και σαν 12,5V στη β και δ.
Οι β και δ (100Χ) προτιμούνται για λόγους ασφαλείας.

xmaze
15-01-11, 00:49
επειδή έχω πρόχειρες μόνο στα 10 ΜΩ και στα 100Κ, δοκίμασα με αυτές!
Το αποτέλεσμα είναι λίγο περίεργο χωρίς τις αντιστάσεις η τάση στα άκρα του πυκνωτή ξεπερνά τα 1000 βολτ στο πολύμετρο, όταν όμως βάζω στα άκρα του πυκνωτή τον διαιρέτη τότε παίρνω ένδειξη 7,5 βόλτ= 750 βόλτ.

και σε μια δοκιμή με 100Κ/1Κ μου βγάζει 0,5 βόλτ...μπιον

luhe98922
15-01-11, 05:54
δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις καλή μέτρηση τετραγωνικού παλμού με πολύμετρο πόσο μάλλον στις συχνότητες που δουλεύουν τα 555... και αυτό που λες που το ανόρθωσες, κανονικά θα πρέπει να βάλεις ultra fast διοδους. όχι κοινή γέφυρα... Ξέρεις σε τί συχνότητα λειτουργεί? Κανονικα θες παλμογράφο για τέτοια δουλειά...
Και (μπορεί να το παρακάνω διορθώστε με) αλλά αν βάζεις βατικές αντιστάσεις που συνήθως είναι wirewound, δεν θα κόβεις κάποιες συχνότητες?? Οι αντιστάσεις σου θα πρέπει να είναι metal film / carbon film κάτι τέτοιο...

xmaze
15-01-11, 11:52
Νομίζω είναι στα 3 ΚΗz, μάλλον έχεις δικιο αλλά έψαχνα τρόπο να μετρήσω την τάση με σπιτικα υλικά!!

MacGyver
15-01-11, 12:06
Υπάρχουν 10ΜΩ σύρματος?

xmaze
15-01-11, 13:57
Μάλλον αν δεν εχω κάνει καποια πατάτα, ειναι μία αντίσταση σαν της άλλες με χρώματα Καφε-μαυρο-μπλέ-ασημί και το περιβλημα είναι όλο καφέ

klik
15-01-11, 14:36
επειδή έχω πρόχειρες μόνο στα 10 ΜΩ και στα 100Κ, δοκίμασα με αυτές!
Το αποτέλεσμα είναι λίγο περίεργο χωρίς τις αντιστάσεις η τάση στα άκρα του πυκνωτή ξεπερνά τα 1000 βολτ στο πολύμετρο, όταν όμως βάζω στα άκρα του πυκνωτή τον διαιρέτη τότε παίρνω ένδειξη 7,5 βόλτ= 750 βόλτ.

και σε μια δοκιμή με 100Κ/1Κ μου βγάζει 0,5 βόλτ...μπιον

δεν είναι περίεργο. Το πολύμετρο έχει και αυτό μια σύνθετη αντίσταση την οποία παραλληλίζεις με την 100ΚΩ αντίσταση, αρα ουσιαστικά δεν διαιρείς με 100 αλλά με μεγαλύτερο αριθμό. Αν η αντίσταση του πολυμέτρου ήταν καθαρά ωμική, θα μπορούσες να κάνεις με τη διάταξη 10MΩ/100ΚΩ+πολύμετρο, μέτρηση σε μια γνωστή τάση (π.χ. τα 310V της ανορθωμένης τάσης δικτύου) και να κάνεις τροποποιήσεις στην 100ΚΩ, ώστε να πάρεις ενδειξη τα 3V.

xmaze
15-01-11, 15:03
ultra fast διοδους


ποιες είναι αυτές??

MacGyver
15-01-11, 18:50
Η αντίσταση εισόδου ενός DMM (δεν υφίσταται ο όρος σύνθετη αντίσταση) συνήθως είναι 10ΜΩ η 1ΜΩ για τα φθηνότερα.
Στα αναλογικά είναι πολύ χαμηλότερη και αλλάζει ανάλογα με την κλίμακα.
Για τις περιπτώσεις που περιέγραψα πριν ισχύει:

Για DMM 1ΜΩ έχουμε:
Αν R1/R2 = 1M/100K το σφάλμα είναι -100V στα 1000V
Αν R1/R2 = 1M/10K το σφάλμα είναι -9,9V στα 1000V
Αν R1/R2 = 500K/50K το σφάλμα είναι -47,6V στα 1000V
Αν R1/R2 = 500Κ/5K έχουμε σφάλμα -4,98V στα 1000V
κ.ο.κ
------------------------------------------------------
Για DMM 10ΜΩ αντίστοιχα:
Αν R1/R2 = 1M/100K το σφάλμα είναι -9,9V στα 1000V
Αν R1/R2 = 1M/10K το σφάλμα είναι -1V στα 1000V
Αν R1/R2 = 500K/50K το σφάλμα είναι -4,98V στα 1000V
Αν R1/R2 = 500K/5K το σφάλμα είναι -0,5V στα 1000V
κ.ο.κ
Άν υποθέσουμε ότι σου συμβαίνει η πρώτη, χειρότερη περίπτωση τότε πρόσθεσε 11% στην ένδειξη.
Απο την άλλη να μην ξεχνάμε και την ανοχή των αντιστάσεων που μπορεί να ανατρέψουν όλους τους υπολογισμούς.
Διαφορετικά επέλεξε την επόμενη περίπτωση 1Μ/10Κ για θεωρητικό σφάλμα 1%.
Υπάρχει τρόπος να πάρουμε μηδενικό σφάλμα, αυξάνοντας την R2 με επιπλέον ρυθμιζόμενο πολύστροφο, η να χρησιμοποιήσουμε αντιστάσεις άλλης σειράς και ανοχής.

demkat1
15-01-11, 19:48
Σε ένα διαιρέτη τάσης R1 πάνω R2 κάτω (-), αυτό που θα μετρήσεις στην R2 είναι :
V * R2/(R1+R2)
Με τις αντιστάσεις 1Μ/100Κ "το δείγμα" είναι 1/11
Πρέπει να χρησιμοποιήσεις 900Κ/100Κ.

Η αντίσταση εισόδου του DVM (όπως αναφέρθηκε από άλλο φίλο πιο πάνω) είναι πάνω από 1Μ, οπότε αν η R2 είναι ~ 100K δεν επηρεάζει σημαντικά.
Μικρότερες αντιστάσεις μπορεί να "φορτίζουν" to κύκλωμάσου αφού 1,5VA στα 1000V σημαίνει ρεύμα της τάξης του 1,5 mA.
Η σωστή μέτρηση τετραγωνικού σήματος εξαρτάται από το crest factor του πολυμέτρου. Αν όμως έχει γίνει ανόρθωση τότε μιλάμε για DC.

tasosmos
15-01-11, 20:05
Βασικα ξεχνατε μια παραμετρο...

Οι κοινες αντιστασεις που κυκλοφορουν στο εμποριο εχουν voltage rating 200-500V, εν ολιγοις η ολη μεθοδος ειναι ισως κι επικινδυνη αν χρησιμοποιουνται απλες αντιστασεις!

Για μετρησεις υψηλης τασης πρεπει να χρησιμοποιηθουν αντιστοιχες αντιστασεις (βλ παραγγελια, χλωμο να βρεις ετοιμοπαραδοτες).

xmaze
15-01-11, 22:31
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, είναι κατατοπιστικές επιμορφωτικές και πολυ έξοδες...καταραμένη φτώχεια...ευχαριστώ ξανά αλλά θέλω να απευθύνω και ακόμη μία ερωτηση, αν βάλω στην έξοδο του Μ/Τ voltage doubler , οι πυκνωτές πρέπει να είναι στα χιλίαδες βόλτ?? Αν βάλω κάποιους που έχω στα 630 βολτ θα κόψουν την τάση του κυκλώματος?

luhe98922
16-01-11, 00:28
Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν 10ΜΩ αντιστάσεις σύρματος... το είπα για να το έχει στα υπ'οψιν του...
Οι δίοδοι που ανέφερα είναι οι σειρές UF, PR, FR (και κάποιες BYV νομίζω). Τις τρείς πρώτες σειρές μπορείς να τις βρείς σε τροφοδοτικά από PC. βγάζεις τις διόδους με αυτά τα χαρακτηριστικά και μετα κοιτάς datasheet στο ιντερνετ να δεις ποιές σου κάνουν.
Αν βάλεις 630V πυκνωτές απλά θα τους κάψεις αφού έχεις πάνω από 1000V δλδ σχεδόν διπλάσια την ονομαστική τους αντοχη...

solarcon
16-01-11, 01:57
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Είναι ανεπίτρεπτο να επιλέγεται τέτοια μέθοδος μέτρησης σε διεργασίες που έχουν να κάνουν με υψηλή τάση. Αυτό συμβαίνει γιατί σε μια απλή συνδεσμολογία διαιρέτη τάσης δεν λαμβάνονται οι κανόνες ηλεκτρικής ασφάλειας έτσι όπως ορίζονται από τα διεθνή πρότυπα. Υπάρχουν πάντα κάποια ρεύματα διαρροής που μπορούν να προκαλέσουν μοιραίο αποτέλεσμα.

Στη θέση σου θα έκανα τη μέτρηση με ένα AC/DC Voltage Tester που είναι ασφαλές και αξιόπιστο.

xmaze
16-01-11, 01:58
προς το παρών κρατάνε καλά οι πυκνωτες

xmaze
16-01-11, 01:59
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Είναι ανεπίτρεπτο να επιλέγεται τέτοια μέθοδος μέτρησης σε διεργασίες που έχουν να κάνουν με υψηλή τάση. Αυτό συμβαίνει γιατί σε μια απλή συνδεσμολογία διαιρέτη τάσης δεν λαμβάνονται οι κανόνες ηλεκτρικής ασφάλειας έτσι όπως ορίζονται από τα διεθνή πρότυπα. Υπάρχουν πάντα κάποια ρεύματα διαρροής που μπορούν να προκαλέσουν μοιραίο αποτέλεσμα.

Στη θέση σου θα έκανα τη μέτρηση με ένα AC/DC Voltage Tester που είναι ασφαλές και αξιόπιστο.

Με 9 βόλτ μπαταρία δουλευω, πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι?

solarcon
16-01-11, 02:12
Μέτρηση υψηλής τάσης με απλό πολύμετρο

Γεία, ανοίγω αυτό το νέο θέμα για να είναι πιο ξεκάθαρο το ερωτημά μου, εχω ένα κύκλωμα που βγάζει μια υψηλή τάση αλλά δεν μπορώ να την μετρήσω, κάηκε και ένα πολύμετροfile:///C:/DOCUME%7E1/solarcon/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif.
Υπάρχει καποια συτνδεσμολογία σωστού διαιρέτη τάσης για την ορθή μέτρηση; Εκανα εναν διαιρέτη τάσης με 2αντιστάσεις 530 Ω αλλα είχα ενδειξη μηδέν.
Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συνδεσμολογία; Ο Δαμιανος προσπάθησε να μου πει σε προηγούμενο ποστ αλλα δεν τον καταλαβα, τον Ευχαριστώ πάντως.

Το κύκλωμα λειτουργεί με 555 και Μ/τ στα 1,5 βολταμπερε...είναι ακίνδυνο? Η τάση ξεπερνά τα 1000 βολτ σίγουρα. Στο τέλος έχω γεφυρα ανόρθωσης για να μετράω dc και πυκνωτή .


Εσύ το είπες. Εκτός και αν δεν ξέρεις γιατί πράγμα μιλάμε. Τότε... αλλάζει το πράγμα

xmaze
16-01-11, 02:22
δεν ξέρω αν προκλήθηκε σύγχυση καθώς έχουμε ξεκινίσει μια συζλητηση απο προηγούμενο ποστ, αυτό είναι μόνο για τον τομέα της μέτρησης.
Εχω 9 βόλτ μπαταρία και με 555+Μ/Τ την έχω ανυψώσει στα 1000+ βόλτ .

MacGyver
16-01-11, 11:54
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Είναι ανεπίτρεπτο να επιλέγεται τέτοια μέθοδος μέτρησης σε διεργασίες που έχουν να κάνουν με υψηλή τάση. Αυτό συμβαίνει γιατί σε μια απλή συνδεσμολογία διαιρέτη τάσης δεν λαμβάνονται οι κανόνες ηλεκτρικής ασφάλειας έτσι όπως ορίζονται από τα διεθνή πρότυπα. Υπάρχουν πάντα κάποια ρεύματα διαρροής που μπορούν να προκαλέσουν μοιραίο αποτέλεσμα.

Στη θέση σου θα έκανα τη μέτρηση με ένα AC/DC Voltage Tester που είναι ασφαλές και αξιόπιστο.
Μήν κρατάς στο σκοτάδι τον κόσμο, δώσε τα φώτα σου και πές τι ακριβώς ορίζουν για την περίπτωση τα διεθνή πρότυπα που ανεπίτρεπτα καταστρατηγήθηκε.

solarcon
16-01-11, 12:03
Ναι…τι να απαντήσω τώρα σε έναν άνθρωπο που υποστηρίζει ότι...




Έναν διαιρέτη τάσης με σχετικά μεγάλη αθροιστικά τιμή, για την μη φόρτωση του κυκλώματος,





Προφανώς η ειρωνεία που φανερώνεται από τα λεγόμενά σου δείχνει ότι έχεις κάποιο κόμπλεξ κατωτερότητας,..

MacGyver
16-01-11, 12:19
Ναι…τι να απαντήσω τώρα σε έναν άνθρωπο που υποστηρίζει ότι...

Προφανώς η ειρωνεία που φανερώνεται από τα λεγόμενά σου δείχνει ότι έχεις κάποιο κόμπλεξ κατωτερότητας,..

Πρώτο λάθος: Επιτίθεσαι υβριστικά επειδή κάποιος δεν συμφωνεί με τη θεωρία σου.
Δέυτερο λάθος: Συνεχίζεις να μην απαντάς στην ερώτηση. Απαντήσεις του τύπου: τι να πω σε αυτό...χωρίς αιτιολόγηση, δηλώνουν επιφανειακή γνώση του θέματος.
Τρίτο λάθος: Επειδή πιθανόν να μην είμαι κανένας χαβαλές της ηλικίας σου η της κουλτούρας σου , οφείλεις να δείξεις τον απαιτούμενο σεβασμό, όπως και σε όλους εδώ μέσα. Κάτι που άλλωστε και σύ απολαμβάνεις.
Ερμηνείες σαν τις προηγούμενες είναι προσωπικές εικασίες και καλά είναι να τις κρατάς για τον εαυτό σου.

solarcon
16-01-11, 12:33
Tο ψευδώνυμο MacGyver που έχεις επιλέξει προφανώς σημαίνει ότι ήσουν θαυμαστής του ( Mαγκάιβερ: ένας πολυμήχανος τυχοδιώκτης - τηλεοπτική σειρά δεκαετίας 90) (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?308-M%E1%E3%EA%DC%E9%E2%E5%F1-%DD%ED%E1%F2-%F0%EF%EB%F5%EC%DE%F7%E1%ED%EF%F2-%F4%F5%F7%EF%E4%E9%FE%EA%F4%E7%F2-%28MacGyver%29).

Μην ξεχνάς όμως ότι ο MacGyver ήταν τυχοδιώκτης, και στα ηλεκτρονικά και την ηλεκτρολογία δεν χωράνε τυχοδιωκτισμοί. Εκτός, και αν δεν ξέρεις και εσύ, για ποιο πράγμα μιλάμε. ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!

Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις για τα πρότυπα, να κάτσεις να διαβάσεις σε κάποια τεχνολογική βιβλιοθήκη όπως έκανα και εγώ αρκετά χρόνια. Καιρός είναι γιατί από ότι φαίνεται δεν το έχεις κάνει ποτέ…

MacGyver
16-01-11, 12:36
Απάντηση διαμέσω ύβρεων και γενικοτήτων. :thumbup1:

solarcon
16-01-11, 13:45
Δεν χρησιμοποιώ υβρεολόγιο. Δεν χρησιμοποιώ επίθετα.

Όταν ειρωνεύεσαι, να περιμένεις να σε ειρωνευτούν. Διδάσκουμε στους άλλους πως θέλουμε να μας συμπεριφέρνονται.

Θες αιτιολόγηση. Δεν έχω χρόνο για μαθήματα. Ψάξε και διάβασε.

Τώρα. Για να τελειώνουμε. Παίρνεις ένα voltage tester ( έναν απλό της TELE π.χ.) και ξεμπερδεύεις. Μην τα πολυλογούμε.

demkat1
16-01-11, 19:43
Νιανιά το κάνατε το θέμα.
Έχει δίκιο ο solarcon σχετικά με την ασφάλεια. Όλοι μας βέβαια και έχουμε "παίξει" με υψηλές και έχουμε φάει χαστούκια. Η στάση όμως του συντάκτη δείχνει σαν να μην ξέρει τί θέλει ή να μην καταλαβαίνει να εφαρμόσει αυτά που του λένε. Ούτε είναι σωστό να βασίζεται στo "μια μπαταρία 9V είναι...". Και τα αυτοκίνητα μια μπαταρία 12V έχουν, όποιος θέλει ας πάει να πιάσει τους ακροδέκτες από τα μπουζοκαλώδια (με δική του ευθύνη, εγώ δεν το συνιστώ).

xmaze
16-01-11, 20:40
Νιανιά το κάνατε το θέμα.
Έχει δίκιο ο solarcon σχετικά με την ασφάλεια. Όλοι μας βέβαια και έχουμε "παίξει" με υψηλές και έχουμε φάει χαστούκια. Η στάση όμως του συντάκτη δείχνει σαν να μην ξέρει τί θέλει ή να μην καταλαβαίνει να εφαρμόσει αυτά που του λένε. Ούτε είναι σωστό να βασίζεται στo "μια μπαταρία 9V είναι...". Και τα αυτοκίνητα μια μπαταρία 12V έχουν, όποιος θέλει ας πάει να πιάσει τους ακροδέκτες από τα μπουζοκαλώδια (με δική του ευθύνη, εγώ δεν το συνιστώ).

εσύ ρε φίλε τώρα τι θές να μας πεις?? Αν ασχολιώσουν με το φόρουμ θα διάβαζες το προηγούμενο μου θέμα που έχουμε αναφερθεί σε θέματα ασφάλειας και πόσο προσέχω... εδώ μιλάμε για τρόπο μέτρησης της υψηλής τάσης , αν θές να πείς κάτι επιστιμονικό πές το αν θές να κάνεις τον έξυπνο αλλού εδώ δεν ασχολιόμαστε με αεορολογίες...και αν θές να συγκρινεις την 12 βολτη μπατραρία των αυτοκινήτων με μια 9 βολτη παιχνιδιών θα πρέπει να σαι πόλυ σχετικός

MacGyver
16-01-11, 23:17
Θες αιτιολόγηση. Δεν έχω χρόνο για μαθήματα. Ψάξε και διάβασε.

Τώρα. Για να τελειώνουμε. Παίρνεις ένα voltage tester ( έναν απλό της TELE π.χ.) και ξεμπερδεύεις. Μην τα πολυλογούμε.
Επιμένω.
Έναν και μόνο έναν λόγο που δεν συμμορφώνεται στα πρότυπα ασφάλειας περιμένω, και αν δεν τον καταρρίψω σε δύο γραμμές μέσα σε ένα λεπτό (αν είμαι online) θα σου ζητήσω δημόσια συγνώμη.
Εννοείται κάθε βοήθεια από το Google επιτρέπεται.

solarcon
17-01-11, 00:32
Ναι…

Καταρχήν να διαχωρίσω κάτι. Οι μετρήσεις υψηλών τάσεων με διαιρετή τάσης δεν επιτρέπονται και είναι επικίνδυνες σύμφωνα με τον τρόπο που περιγράφετε εσείς. Δεν είπα εγώ ότι δεν υπάρχουν τέτοιες διατάξεις. Η μέτρηση αυτή όμως, πρέπει να συνοδεύεται και από συνδεσμολογία που ακολουθεί το πρότυπο ηλεκτρικής ασφάλειας IEC 60060-1 για διατάξεις τύπου Resistive Voltage Divider.

Η οδηγία IEC 60060-1 αναφέρει ότι για μετρήσεις υψηλής τάσης με τη χρήση αντιστάσεων θα πρέπει οι αντιστάσεις να είναι κατασκευασμένες από καλώδιο νικελίου – χρωμίου και να ενθυλακώνονται σε γυάλινο περίβλημα ενισχυμένο από κάποιο εποξικό υλικό.

Σε κάποιες περιπτώσεις, πρέπει να έχουν ειδικό υλικό τοροειδή ηλεκτρόδια για να αναιρούνται φαινόμενα επαγωγικής συμπεριφοράς που μπορούν να παρουσιάσουν όλα τα εξαρτήματα που ακολουθούν το νόμο του OHM και εργάζονται σε υψηλές συχνότητες.

Σύμφωνα με την οδηγία IEC 60060-1, μετρήσεις με διαιρέτη τάσης πρέπει προτιμώνται μόνο στις περιπτώσεις που οι χωρητικότητες Miller του υπο- εξέταση κυκλώματος είναι τόσο έντονες που δεν μας επιτρέπουν να διαχωρίσουμε χρόνους απόκρισης.

Υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις βέβαια που το πρότυπο αναφέρει ότι όταν μετράμε τάσεις πάνω από 200 kV πρέπει οι αντιστάσεις να εδράζονται σε μια ειδική βάση από 4 βραχίονες .

Το πρότυπο IEC 600660-2 αναφέρεται στις απαιτήσεις των χρόνων απόκρισης ακρίβειας και δυναμικής συμπεριφοράς αυτών των διατάξεων.

Πες μου τώρα …, σε όλο το topic, που έχουν γραφτεί πράγματα όπως «Υπάρχουν 10ΜΩ σύρματος? » , «επειδή έχω πρόχειρες μόνο στα 10 ΜΩ και στα 100Κ, δοκίμασα με αυτές!» , «Έναν διαιρέτη τάσης με σχετικά μεγάλη αθροιστικά τιμή, για την μη φόρτωση του κυκλώματος,» Εγώ τι πρέπει να πω ;

Απλώς είπα να προσέξετε και πρότεινα αγοράσετε έναν tester….Μην με ρωτάς άλλα δεν έχω χρόνο να σου βρίσκω απαντήσεις. Άλλοι με πληρώνουν για να βρίσκω απαντήσεις…Εσύ όχι.





Μήν κρατάς στο σκοτάδι τον κόσμο, δώσε τα φώτα σου και πές τι ακριβώς ορίζουν για την περίπτωση τα διεθνή πρότυπα που ανεπίτρεπτα καταστρατηγήθηκε.
Λοιπόν, αυτό το αντιπαρέρχομαι και να είσαι πιο ευγενής όταν μιλάς σε ανθρώπους που δεν ξέρεις.

xmaze
17-01-11, 01:45
εγω θα απαντήσω μόνο για την δική μου αναφορά. Εγω είμαι άσχετος απο ηλεκτρονικά αλλά μου αρέσουν σαν χόμπυ, και τυγχάνει να μην με πληρώνουν και να μην έχω περισσότερες απο 5 αντιστάσεις και 2 τρανζίστορ. Η πιο σχετικοί μου είπαν μία συνδεσμολογία και εγώ δοκίμασα με τα υλικά που είχα...αν εσύ θέλεις να αγοράσω ολόκληρο μηχάνημα για να μετρήσω μια τάση, δυστυχώς δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια... και επισης απο μία 9 βολτη μπαταρία δεν πρόκειτε να ξεκινήσει και η συντέλεια του κόσμου. Οπότε αν θες να βοηθήσεις βοηθάς ή αλλιώς αν θες να το παίξεις φωτεινός παντογνώστης μπράβο..λεφτά απο εμάς δεν παίρνεις

MacGyver
18-01-11, 00:24
Γενική και αόριστη θεωρία με οδηγίες για ένα ..... μέχρι έναν υποσταθμό MW.
Αναφορές στα 270KV, βάσεις, βραχίονες , γυάλινα περιβλήματα, υψηλές συχνότητες, διαχωρισμός χρόνου απόκρισης με ακρίβεια, χωρητικότητες Miller …
Αυτά υπάρχουν και εφαρμόζονται μέσα στο TELE?

Όλα αυτά άν και τόνισε από το πρώτο μήνυμα :
- xmaze (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=44545)
....ξεκάθαρο το ερωτημά μου,
...εχω ένα κύκλωμα που βγάζει μια υψηλή τάση αλλά δεν μπορώ να την μετρήσω, κάηκε και ένα πολύμετρο.
...Υπάρχει καποια συτνδεσμολογία σωστού διαιρέτη τάσης για την ορθή μέτρηση;
...Εκανα εναν διαιρέτη τάσης με 2αντιστάσεις 530 Ω αλλα είχα ενδειξη μηδέν.
...Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συνδεσμολογία; ..
...Το κύκλωμα λειτουργεί με 555 και Μ/τ στα 1,5 βολταμπερε...
...Η τάση ξεπερνά τα 1000 βολτ σίγουρα.
...Στο τέλος έχω γεφυρα ανόρθωσης για να μετράω dc και πυκνωτή .
.......έχω πρόχειρες μόνο στα 10 ΜΩ και στα 100Κ, δοκίμασα με αυτές

- solarcon (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33433) Πες μου τώρα …, σε όλο το topic, που έχουν γραφτεί πράγματα όπως «Υπάρχουν 10ΜΩ σύρματος? » , «επειδή έχω πρόχειρες μόνο στα 10 ΜΩ και στα 100Κ, δοκίμασα με αυτές!» , «Έναν διαιρέτη τάσης με σχετικά μεγάλη αθροιστικά τιμή, για την μη φόρτωση του κυκλώματος,» Εγώ τι πρέπει να πω ;

Για την πρώτη απορία:
Μπορούμε να ψάξουμε στις τρεις από τις μεγαλύτερες κατασκευάστριες εταιρίες και στον μεγαλύτερο έμπορο ηλεκτρονικών, να δούμε τι αποτελέσματα θα έχουμε:
Vishay (http://www.vishay.com/resistors-linear/wirewound/) -> καμία
Ohmite (http://www.ohmite.com/cgi-bin/param_search.cgi) -> Sorry, no matches for your query.
Clarostat-Honeywell Wirewound Resistors (http://www.calcentron.com/Pages/clarostat/clarostat_resistors.htm) -> καμία
Digi-Key (http://search.digikey.com/scripts/DkSearch/dksus.dll?Cat=66690) -> καμία

Για την δεύτερη απορία σου:
Έχοντας τα στοιχεία:
α.555 και Μ/τ στα 1,5 βολταμπερε
β. 9V μπαταρία
γ. Εκανα εναν διαιρέτη τάσης με 2αντιστάσεις 530 Ω αλλα είχα ενδειξη μηδέν
δ. Βοήθεια του κοινού (απαντήθηκε ήδη από κάποιον).

-επειδή έχω πρόχειρες μόνο στα 10 ΜΩ και στα 100Κ, δοκίμασα με αυτές
Αυτές έχει, και όχι 900Κ η 990Κ η 9Μ9,ούτε κάν ακριβείας και θα δεχθεί το όποιο σφάλμα, δεν δήλωσε οτι σχεδιάζει πολύμετρο.

Παρόλα αυτά, εσύ solarcon (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33433), συνεχίζεις να μην ξέρεις τι πρέπει να πείς!


- solarcon (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33433) Λοιπόν, αυτό το αντιπαρέρχομαι και να είσαι πιο ευγενής όταν μιλάς σε ανθρώπους που δεν ξέρεις.
Με ένα μόνο ένα κλίκ μπορεί να μάθει κανείς!! The Truth is Out There (http://www.hlektronika.gr/forum/search.php?do=finduser&userid=33433&contenttype=vBForum_Post&showposts=1)


Συνοπτικά:
Η τεχνική μέτρησης HV με διαιρέτη τάσης (και γενικά μεγάλων τιμών με δειγματοληψία) δεν είναι η εξαίρεση, αλλά ο κανόνας.
Κανόνας στον οποίο στηρίζονται όλα τα HV Probe, τα πολύμετρα, τα HV tester, τα test points, κλπ.
Εξάλλου κάθε όργανο αυτό κάνει για να μετατρέψει τα όποια V η KV, σε μετρήσιμη στάθμη των 3 η 5 η 9v, των κυκλωμάτων του.
Τώρα για όποιον επιμένει, μπορεί να διαλέξει την απευθείας μέτρηση των 100, 600, 1500V...20.000V με το superduper tester και με το χέρι σε απόσταση 5cm απο την τάση, και όχι το Test Point μέσω διαιρέτη, στην όποια απόσταση θέλει αυτός και με τάση 1 η 6 η 15V, με μόνη υποχρέωση τη μετακίνηση του κόμματος στο DMM.
Νομίζω είναι περιττό να εξηγήσω τη διαφορά ανάμεσα στα 1000V και στα 10V.

Κρατώ μόνο αυτό που υπενθύμισε ο tasosmos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30306) και προσθέτω:
- xmaze βάλε και άλλη μία 10Μ στη σειρά η και δύο (από ότι φαίνεται η δυνατότητα παροχής ρεύματος είναι χαμηλή, εξού και οι διαφορετικές τιμές στις μετρήσεις).
- Έτσι και την εφαρμοζόμενη τάση σε κάθε αντίσταση θα μοιράσεις και δεν θα φορτώσεις το κύκλωμά σου.

solarcon
18-01-11, 11:31
Γενική και αόριστη θεωρία με οδηγίες για ένα ..... μέχρι έναν υποσταθμό MW.
Αναφορές στα 270KV, βάσεις, βραχίονες , γυάλινα περιβλήματα, υψηλές συχνότητες, διαχωρισμός χρόνου απόκρισης με ακρίβεια, χωρητικότητες Miller …
Αυτά υπάρχουν και εφαρμόζονται μέσα στο TELE?



Αν νομίζεις ότι αυτά είναι αοριστολογίες, κάνεις μεγάλο λάθος. Αλλά αυτή είναι και η διαφορά μας. Εσένα η γνώσεις σου φθάνουν μέχρι την απλή ηλεκτροτεχνία.



- solarcon (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33433) Λοιπόν, αυτό το αντιπαρέρχομαι και να είσαι πιο ευγενής όταν μιλάς σε ανθρώπους που δεν ξέρεις.
Με ένα μόνο ένα κλίκ μπορεί να μάθει κανείς!! The Truth is Out There (http://www.hlektronika.gr/forum/search.php?do=finduser&userid=33433&contenttype=vBForum_Post&showposts=1)



Ναι ε ;Διάβασε τα post μου να πάρεις πληροφορίες. Καλά κάνεις, μαθαίνεις πραγματάκια… Να δες και αυτά να μαθαίνεις…

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52056&p=382006#post382006

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52096&p=382060#post382060

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52106&p=382324#post382324

η αλήθεια είναι εκεί έξω που λες και εσύ ....

xmaze
18-01-11, 12:17
στην άκρη οι φιλονικίες...με διαιρέτη 10ΜΩ-100ΚΩ και με τάση του δικτύου είχα μέτρηση στη γέφυρα ανόρθωσης 3.08. δηλαδή 311 βόλτ
θεωρητικά θα έπρεπε να παίρνω 325 βολτ τάση?

solarcon
18-01-11, 21:04
Αυτά υπάρχουν και εφαρμόζονται μέσα στο TELE?


Ξανά, δεν καταλαβαίνω αυτό το ειρωνικό ύφος.

Φυσικά και έχουν σήμανση CE τα High Voltage Probe της TELE. Το μοντέλο που φέρνει εδώ στην Ελλάδα είναι το UT-15C και είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο με τα στανταρ IEC 536 κλάσεως 11.

http://www.uni-trend.com/manual2/UT15ABC.pdf

GeorgeVita
18-01-11, 21:31
... με διαιρέτη 10ΜΩ-100ΚΩ ... είχα μέτρηση στη γέφυρα ανόρθωσης 3.08V

Τα θέματα ασφάλειας τα έχουν καλύψει οι προηγούμενοι με βασικότερη την επισήμανση του 'tasosmos' για την τάση λειτουργίας των αντιστάσεων (συνήθως έως 200V για τις metal film 1%).

Για τις μετρήσεις σου με το νόμο του Ωμ:
Η τάση στην αντίσταση 100K είναι 3.08V άρα ρεύμα I=3.08V/100ΚΩ=30.8μA
Στο σύνολο των αντιστάσεων 10M+100K η τάση είναι: V=30.8μΑx10.1ΜΩ=311.08V
Η τάση AC πριν τη γέφυρα: 311.08V/1.4142=219.97V

G

edit: στα παραπάνω δεν έχω υπολογίσει την αντίσταση εισόδου του βολτομέτρου η οποία είναι παράλληλη της 100Κ και αν είναι 10ΜΩ θα δίνει σφάλμα περίπου 1%

xmaze
18-01-11, 21:34
Ξανά, δεν καταλαβαίνω αυτό το ειρωνικό ύφος.

Φυσικά και έχουν σήμανση CE τα High Voltage Probe της TELE. Το μοντέλο που φέρνει εδώ στην Ελλάδα είναι το UT-15C και είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο με τα στανταρ IEC 536 κλάσεως 11.

http://www.uni-trend.com/manual2/UT15ABC.pdf

αν διαβάζω καλά τα αγγλικά αναφέρει up to 690 Volt...εγώ που έχω >1000 Βολτ..πώς θα μετρηθεί??

xmaze
18-01-11, 21:36
ναι αλλά στο δίκτυο έχω 235 rms άρα θα έπρεπε να μετράω 338..γι αυτο το πόσταρα μήπως πρέπει να ενσωματώσω καποιο σφάλμα στις μετρήσεις.

GeorgeVita
18-01-11, 21:41
ναι αλλά στο δίκτυο έχω 235 rms άρα θα έπρεπε να μετράω 338..γι αυτο το πόσταρα μήπως πρέπει να ενσωματώσω καποιο σφάλμα στις μετρήσεις.

Δείξε μας το κύκλωμα που χρησιμοποίησες για τη μέτρηση (το οποίο θα φανεί χρήσιμο και για τις σημειώσεις/σχόλια ασφαλείας).

[edit] ερώτηση: έχεις σκεφτεί να κάνεις τις "εκπαιδευτικές" μετρήσεις στην έξοδο ενός μετασχηματιστή για απομόνωση ή χαμηλότερες τάσεις;

G

JIM_6146B
18-01-11, 21:56
Παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον γιατί απλά έχει τύχη να μετράω κάποιες υψηλές τάσης ......

Καποια θέματα τα βρήκα στο ιντερνετ σας τα επισυνάπτω για διερεύνηση ....

Basics of High Voltage Probe Design : http://www.repairfaq.org/sam/hvprobe.htm

20kV Digital High Voltage Meter : http://www.angelfire.com/80s/sixmhz/kvmeter.html

τι κάνει η υψηλή τάση : http://www.capturedlightning.com/frames/longarc.htm

MacGyver
20-01-11, 00:19
Φυσικά και έχουν σήμανση CE τα High Voltage Probe της TELE. Το μοντέλο που φέρνει εδώ στην Ελλάδα είναι το UT-15C και είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο με τα στανταρ IEC 536 κλάσεως 11.

http://www.uni-trend.com/manual2/UT15ABC.pdf

αν διαβάζω καλά τα αγγλικά αναφέρει up to 690 Volt...εγώ που έχω >1000 Βολτ..πώς θα μετρηθεί??
Το αποκορύφωμα της όλης κουβέντας.
Το καλύτερο έμεινε τελευταίο και μάλιστα βρέθηκε από τον 'μαθητή' που έκανε και την ερώτηση !!!!

Ηθικό δίδαγμα: Το να διαβάζουμε μόνο, η να ακολουθούμε τυπολατρικά όλα όσα είναι στα βιβλία, δεν αρκεί.
Το κυριότερο είναι να κατανοούμε αλλά και να μπορούμε να εφαρμόσουμε όλα όσα διαβάζουμε, όταν, όπου και όπως πρέπει.
Μόνο με τα βιβλία μαγειρικής, έστω και των καλύτερων μαγείρων, δεν μπορούμε να γίνουμε Σέφ και να λειτουργήσουμε εστιατόριο.
Τα όποια πρότυπα δεν είναι οδηγίες κατασκευής - Blue prints.
Εξάλλου θα ήταν όλα τόσο ίδια, τόσο μονότονα, όπως ακριβώς περιγράφονται στα βιβλία.

Κλείνοντας: μαζί με τα βιβλία, τις γνώσεις και τα πτυχία ΧΨΖ, χρειάζεται και άλλο ένα εξίσου σοβαρό εφόδιο,
το πτυχίο του ήθους .
Και εδώ σταματά κάθε ενασχόληση μου με το όλο θέμα.

solarcon
20-01-11, 01:29
αν διαβάζω καλά τα αγγλικά αναφέρει up to 690 Volt...εγώ που έχω >1000 Βολτ..πώς θα μετρηθεί??

E, ναι προφανώς δεν σου κάνει αυτό της TELE. Πάρε ένα της FLUKE ξέρω γω. Η αναφορά μου σε αυτό το μοντέλο έγινε επειδή ο MacGyver (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38576) ειρωνεύτηκε το συγκεκριμένο μοντέλο της συγκεκριμένης εταιρείας.
Αυτά υπάρχουν και εφαρμόζονται μέσα στο TELE?



Ηθικό δίδαγμα: Το να διαβάζουμε μόνο, η να ακολουθούμε τυπολατρικά όλα όσα είναι στα βιβλία, δεν αρκεί.
Το κυριότερο είναι να κατανοούμε αλλά και να μπορούμε να εφαρμόσουμε όλα όσα διαβάζουμε, όταν, όπου και όπως πρέπει.
Μόνο με τα βιβλία μαγειρικής, έστω και των καλύτερων μαγείρων, δεν μπορούμε να γίνουμε Σέφ και να λειτουργήσουμε εστιατόριο.
Τα όποια πρότυπα δεν είναι οδηγίες κατασκευής - Blue prints.
Εξάλλου θα ήταν όλα τόσο ίδια, τόσο μονότονα, όπως ακριβώς περιγράφονται στα βιβλία.



Δεν μπορώ να σε καταλάβω. Αυτά που λες είναι άκυρα. …



Κλείνοντας: μαζί με τα βιβλία, τις γνώσεις και τα πτυχία ΧΨΖ, χρειάζεται και άλλο ένα εξίσου σοβαρό εφόδιο,
το πτυχίο του ήθους .
Και εδώ σταματά κάθε ενασχόληση μου με το όλο θέμα.



Το σεβασμό τον κερδίζεις. Ένας καλός δρόμος είναι η γνώση….

SV1EDG
20-01-11, 15:37
Παύσατε πυρ ωρέ παληκάρια !!!

navar
21-01-11, 20:06
Παύσατε πυρ ωρέ παληκάρια !!!
χαχαχαχαχ με πρόλαβες !
εγώ το λέω συνήθως αυτό χοχοχοχοχοχοχο

SV1EDG
22-01-11, 00:35
Το ξέρω αλλά από την τελευταία φορά που το είπες,το γούσταρα πολύ και το δανείστηκα !!!

xmaze
22-01-11, 12:36
Φίλε Macgyver έχω τις εξείς μετρήσεις απο τον διαιρέτη τάσης:
Το πολύμετρο σκέτο μου βγάζει >1000 βολτ

Με διαιρέτη τάσης --->

R1--R2--Volt ---> Result

1MΩ--100ΚΩ--39,2--->431,2
1ΜΩ--1ΚΩ--0,435--->435,4
6,8ΜΩ--1ΜΩ--84,5--->659,1
6,8ΜΩ--100ΚΩ--9,8--->676,2
Με φορτίο στα άκρα του πυκνωτή είχα : για 1ΜΩ 421 βολτ και 100ΚΩ 143 Βολτ

Έπειτα έφτιαξα και έναν voltage tripler και εκέι είχα τις εξής μετρήσεις:
1MΩ--100ΚΩ--38--->430
1ΜΩ--1ΚΩ--0,435--->435,4
6,8ΜΩ--1ΜΩ--139--->1084
6,8ΜΩ--100ΚΩ--16,1--->1110
Με φορτίο στα άκρα του πυκνωτή είχα : για 1ΜΩ 392 βολτ και 100ΚΩ 58 Βολτ

Ρωτάω στο Forum..γιατί έχω τέτοια ανακολουθία αριθμών..?

valis
22-01-11, 14:38
Αν το κύκλωμα σου τροφοδοτείται απο μπαταρία 9V και είναι, οπως φαντάζομαι, μικρης ισχύος, οι τιμες των αντιστάσεων που
χρησιμοποιείς είναι πολύ μικρές με αποτέλεσμα να σου ρίχνει την τάση.
Δοκίμασε κάτι σε 20ΜΩ ή παραπάνω

xmaze
22-01-11, 20:32
Αν το κύκλωμα σου τροφοδοτείται απο μπαταρία 9V και είναι, οπως φαντάζομαι, μικρης ισχύος, οι τιμες των αντιστάσεων που
χρησιμοποιείς είναι πολύ μικρές με αποτέλεσμα να σου ρίχνει την τάση.
Δοκίμασε κάτι σε 20ΜΩ ή παραπάνω

26,8 ΜΩ --> 1 ΜΩ-->54,8-->1523 βολτ ... αν την μεγαλώσω και άλλο θα πάρω πιο ακριβείς μέτρηση...Προς το παρον δεν διαθέτω περισσότερα Ω

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
23-01-11, 09:48
Το σεβασμό τον κερδίζεις. Ένας καλός δρόμος είναι η γνώση….

Πόσο σε νοιώθω , σε στραπατσάρισαν άγαρμπα , και το βιολι βιολάκι τους ..

Ετσι είναι αυτό το φόρουμ , δεν υπαρχει περιπτωση να κυριεύσει η λογική ..

Λοιπόν όσοι δεν έχετε λεφτά να πάρετε εργαλεία , έχετε την άδεια μου να αυτοκτονήσετε παίζοντας με την υψηλή.

Τι είπα τώρα .. υψηλή τάση..

Πάμε παρακάτω , οι πλούσιοι όπως εγώ ας αγοράσουν αυτό το μακρινάρι ,
εκτός από ωραίο Look μετράει από 1000 - 40.000 βολτς ..

Το προσφέρω και ως σπαθάκι για τις απόκριες άμα το χρειάζεται κανένας .

Για τις παρωχημένες και άκομψες συμπεριφορές προς τον άνθρωπο , ότι και να πω λίγα θα είναι.
Οταν θα σταματήσετε ορισμένοι να συμπεριφέρεστε σαν γαϊδούρια , τότε και μόνο, θα έχετε την ελπίδα να γίνεται τεχνικοί.

Αυτά ....

http://img827.imageshack.us/img827/7558/flukemodel80k4002.jpg

xmaze
23-01-11, 13:30
Τι είπα τώρα .. υψηλή τάση..

Πάμε παρακάτω , οι πλούσιοι όπως εγώ ας αγοράσουν αυτό το μακρινάρι ,
εκτός από ωραίο Look μετράει από 1000 - 40.000 βολτς ..

Το προσφέρω και ως σπαθάκι για τις απόκριες άμα το χρειάζεται κανένας .

Για τις παρωχημένες και άκομψες συμπεριφορές προς τον άνθρωπο , ότι και να πω λίγα θα είναι.
Οταν θα σταματήσετε ορισμένοι να συμπεριφέρεστε σαν γαϊδούρια , τότε και μόνο, θα έχετε την ελπίδα να γίνεται τεχνικοί.

Αυτά ....


Απο τα λίγα που ξέρω και τον νόμο του Ohm με φορτίο 100ΚΩ έχω πτώση τάσης 58 βόλτ ήτει 0.58 mA δεν νομίζω να κινδυνεύει ζωντανός οργανισμός με αυτήν την ένταση.

ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΠΩ...ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΜΙΑ 9 ΒΟΛΤ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ

Δεν δίνω 30 Ευρώ για να μετρήσω κάτι που μπορώ με 2 ευρώ..

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
23-01-11, 21:03
Επιμένεις βρε ξεροκέφαλε :001_smile:

Και σου εχουν πει:
Για αντιστάσεις που περιοριζονται σε βολτ.
Για αντιστάσεις ακριβείας ( που εσύ δεν έχεις )
Και θα συμπληρώνω και το θέμα μονωτήρα για να μπει μέσα το τρένο με τις αντιστάσεις .

Και ακόμα και εάν τα κατάφερνες όλα αυτά , θα σκόνταφτες επάνω στην εσωτερική αντίσταση προσαρμογής με το πολύμετρο.

Και τέλος τι άξια έχει η μέτρηση , όταν έχεις 5 παράγοντες εκτός ελέγχου ??

Και κλείνω λέγοντας ότι , όσοι γράφουν εδώ πέρα , δεν το κάνουν για να σώσουν εσένα , αλλά τους πιθανούς μιμητές σου.

Και εγώ για μια ηλεκτρονική μυγοσκοτώστρα 3.800 βολτς , μου μπηκε η ανάγκη να αγοράσω το εργαλείο ,
για να υπάρχει σε κάθε περίπτωση.

Ξόδεψε τα 2€ σε μια πάστα ζαχαροπλαστείου , και πέρνα ένα γλυκό απόγευμα .
Και προπαντός ξέχνα τα περί υψηλής .

Το κόστος ενός probe FLUKE αγγίζει τα 180 € , και στην μισή τιμή,
και ίσως ποιο κάτω ως μεταχειρισμένο.
Εμένα μου στοίχισε 62€

solarcon
23-01-11, 21:43
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προσβάλλω κάποιον σε προσωπικό επίπεδο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να πειραματίζεστε με ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά κυκλώματα.

Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς σε αυτό το forum κάποιοι να προσπαθούν να φτιάξουν τηλεοράσεις CRT και LCD κ.τ.λ., να προσπαθούν επισκευάσουν κουζίνες, πλυντήρια και λοιπές οικιακές συσκευές, να μετρούν τάσεις και ρεύματα σε δυναμό αυτοκινήτου και να αποφαίνονται για τη βλάβη, να προσπαθούν να επισκευάσουν κινητά τηλέφωνα χωρίς εξοπλισμό SMD - χωρίς να είναι επαγγελματίες. Μάλιστα, μπαίνουν στο forum και ψάχνουν με "ύφος" και service manual μοντέλων χωρίς να ξέρουν να μετρήσουν για παράδειγμα την υψηλή τάση στο κύκλωμα οριζόντιας σάρωσης της CRT.

Ρε παιδιά συγνώμη ξέρετε για τι πράγμα μιλάμε ; Είστε επαγγελματίες ; Έχετε άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος ; Δεν μπορώ να σας καταλάβω. Το έχω σκεφτεί αρκετές φορές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σας.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα, από ο,τι έχω καταλάβει, είναι χομπίστες. ΟΚ. Ξεκινήστε από απλές κατασκευές, όπως ξεκινήσαμε όλοι μας. Αν θέλετε να το παίξετε ηλεκτρολόγοι και ηλεκτρονικοί μάθετε να μετράτε με το αναλογικό ωμόμετρο…

Προς xmaze (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=44545) :

Κοίτα, επειδή βλέπω ότι έχεις αρκετές απορίες, άνοιξε ένα βιβλίο πρακτικής ηλεκτροτεχνίας-ηλεκτρολογικού εργαστηρίου και διάβασε. Άσε τις μετρήσεις και τα ρέστα. Διάβασε και ενημερώσου. Μπορεί να προκαλέσεις μεγαλύτερη ζημιά στη διάταξη και να πάθεις κάποιο κακό.

Εγώ όταν έπιασα την πρώτη μου δουλειά σαν ηλεκτρονικός έμαθα να χρησιμοποιώ το αναλογικό ωμόμετρο. Στην αρχή ειρωνευόμουνα αυτή τη μέθοδο ανίχνευσης βλάβης, γιατί θεωρούσα τον τρόπο τους απαρχαιωμένο. Ο προϊστάμενος του service δεν δούλευε ποτέ υπό τάση το κύκλωμα. Όχι ότι δεν ήξερε, αλλά επειδή είχε αντιληφθεί τον κίνδυνο. Στη πορεία έμαθα να μετράω τρανζίστορ, γέφυρες, fet, μετασχηματιστές, διόδους κ.τ.λ. με το αναλογικό ωμόμετρο και σχεδόν σε όλα να βρίσκω τη βλάβη, χωρίς να δουλέψω βολταμετρικά.

Προς ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=44712) :

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου. Και επειδή εδώ μέσα κάποιοι λένε για το ύφος μου, το ύφος μου το έχουν διαμορφώσει προσωπικότητες όπως οι John Von Neumann, Carl Roger, Abraham Maslow, Noam Chomsky. Αλλά οφείλω και επιστήσω την προσοχή για κάποια πράγματα, έστω και αν γίνομαι εριστικός.

solarcon
23-01-11, 22:08
Να, ορίστε τι γράφουν...


http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png επισκευη THOMSON 32A3000PG


Η τηλεοραση αργουσε να αναψει ενω εχει ηχο μεχρι που χαλασε εντελως και δεν ξανααναψε, η πλακετα του Inverter ειναι lc320wx1 οπου ειχαν σκασει 2 πυκνωτες που εχει οι 680μf 35ν τους αλλαξα με 2 1000μf 35ν γιατι δεν βρηκα τους αλλους. Δεν ανοιγει ομως και παλι το προβλημα ειναι στο φωτισμο CCFL γιατι εικονα εχει αν φεξεις με φακο κοντα στη lcd:crying:
Οι πυκνωτες παιζουν κανενα ρολο που ειναι λιγο μεγαλυτεροι σε χωρητικότητα???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ




Ε, τώρα τι να πω...;;;;;

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-01-11, 00:46
Κώστα έχω παραιτηθεί από την ιδέα , για την όποια αναγνωρισιμότητα μου , ως τεχνικού , μέσα στο ίντερνετ .
Ναι , ένας απλός τεχνικός μεσαίας στάθμης είμαι, αλλά έμπειρος στο κατσαβίδι .

Για τους κουφιοκεφαλάκιδες που πετάνε τα ρητά περί σεβασμού ,
1) δεν ξέρουν τι είναι !!
2) Δεν εκφράζετε μέσα απο το Ιντερνερ με τα γράμματα , είναι ένα ανώτερο συναίσθημα, και αποδεικνύετε πάντα με έργα - πράξεις - συμπεριφορές .

Πράγμα που σημαίνει ότι το Ίντερνετ σαν μέσο είναι ανάπηρο , για τέτοιες εκφράσεις συναισθημάτων .

Τέλος, ας κόψει ο καθένας το κεφάλι του , δεν με νοιάζει η μονάδα, εάν μπορώ να επηρεάσω κάποιους από το να μην πέσουν σε ένα τραγικό λάθος , είναι η όλη ευχαρίστηση μου από την όλη υπόθεση.

Και σωστή η διαπίστωση σου περί " πειραματιζόμενων ημη άσχετων " ,
όσο παίζουν το παιχνίδι της μάθησεις , χωρίς να γκαρίζουν σαν γαϊδούρια , είναι καλοδεχούμενοι.

Και εγώ ακόμα, ως μεσαία κατηγορία , έχω πρόβλημα στο να επικοινωνήσω με άτομα μεγαλυτέρου επίπεδου από το δικό μου,
αλλά δεν το βάζω κάτω , προσπαθώ , και δεν προσβάλω ότι δεν μου κάθετε όπως θα το ήθελα ..

Και στο κάτω κάτω όποιος δεν θέλει συμβουλές , τι γράφει δηλαδή ? Ποιος ο λόγος να ρωτάει , εάν το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να κάνει του κεφαλιού του ..

Και τέλος όποιος έχει μια παραπάνω απορία , υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα και τα τηλέφωνα .

xmaze
24-01-11, 13:46
Εγώ έχω να σας δείξω το εξής http://www.doit4me.gr/lookfwd/ge99149/electronics/shock/index.htm οπου αναφέρει οτι μπορούμε να πάιζουμε με την υψηλή τάση σαν παιχνίδι χωρίς κίνδυνο...ὶδιας ισχύος με το δικό μου. Ο κύριος έχει πλούσιο βιογραφικό με διάφορα πειράματα στον CERN μεταπτυχιακά κλπ...εσείς που απαντάτε με τουπέ έχετε περισσότερες γνώσεις? Εαν ναι τότε θα πιστέψω εσάς αρκεί να το αποδείξετε!! Ευχαριστώ

xrhstosmp
24-01-11, 14:41
φιλε Νικο, αν για σενα τα μετρα ασφαλειας ή/και η ασφαλεια γενικα ειναι πραγματα περιττα τοτε αν θες μια συμβουλη μην πειραματιζεσαι με τασεις ανω των 50VAc ή 120vdc.αν παλι και οι συμβουλες για σενα ειναι περιττες τοτε μην προτρεπεις και αλλους να σε ακολου8ησουν σε πιθανο ατυχημα σου.
κανεις δεν αποκταει εξοπλισμο εκατονταδων/χιλιαδων ευρω μονο και μονο για να αποκτησει "τουπε", ΑΝ ομως τα καταφερει και τον αποκτησει δικαιωμα του το "τουπε".
Ενας φοβητσιαρης επαγγελματιας ηλεκτρολογος.

solarcon
24-01-11, 15:02
Εγώ έχω να σας δείξω το εξής http://www.doit4me.gr/lookfwd/ge9914...hock/index.htm (http://www.doit4me.gr/lookfwd/ge99149/electronics/shock/index.htm) οπου αναφέρει οτι μπορούμε να πάιζουμε με την υψηλή τάση σαν παιχνίδι χωρίς κίνδυνο...ὶδιας ισχύος με το δικό μου. Ο κύριος έχει πλούσιο βιογραφικό με διάφορα πειράματα στον CERN μεταπτυχιακά κλπ...εσείς που απαντάτε με τουπέ έχετε περισσότερες γνώσεις? Εαν ναι τότε θα πιστέψω εσάς αρκεί να το αποδείξετε!! Ευχαριστώ

Άντε να απαντήσω και σε αυτό…

Έχεις μια συσκευή που κάνει διαδερμική διέγερση νεύρων ( …και μόνο αυτό- δεν είναι συσκευή ηλεκτροσοκ !!! ). Δεν παράγει αυτό το πραγματάκι 50 – 100 Joule που απαιτούνται για ανάνηψη. Είναι υπερβολικός ο τίτλος !!!

Δίνει μια ενέργεια σύμφωνα με αυτά που λέει ο δάσκαλος γύρω στο ½ Joule.
Παράγει ένα ρευματάκι 2.5 mA- 6 mA. Αυτό λέγεται ρεύμα διακοπής ( let – go –current ). Διεγείρονται έντονα τα νεύρα και στα 6 mA εμφανίζεται κόπος και τελικά κόπωση. Ακούσιες συσπάσεις των μυών ή αντανακλαστικές αντιδράσεις ενός ατόμου που βιώνει τέτοια ρεύματα, προκαλούν ακούσιους τραυματισμούς, όπως η πτώση από μια σκάλα. Καθώς το ρεύμα αυξάνεται επιπλέον, οι ακούσιες συσπάσεις των μυών μπορούν να εμποδίσουν το άτομο από εκούσια απομάκρυνση. Αυτό ίσως αποτελεί και ένα είδος παγίδας για τον κλέφτη που λέει και ο σχεδιαστής.




Ο κύριος έχει πλούσιο βιογραφικό με διάφορα πειράματα στον CERN



Ναι...

navar
24-01-11, 15:05
Κώστα (solarcon) φιλικά μιλώντας πάντα , μήπως με όλα αυτά καταλήγουμε στο ότι πρόκειται απλά για ενα παιχνίδι που α) δεν ενέχει κινδύνους και β) δεν χρίζει ανάγκη χρίσεις πανάκριβων μηχανημάτων για να μετρηθεί ?

xrhstosmp
24-01-11, 15:21
Φιλε κωστα, συμφωνω κιεγω σ'αυτο...μαλλον παιχνιδι ειναι. για να βεβαιωθουμε ομως οτι ειναι ακινδυνο πρεπει να μετριθει ..ουπς με τι θα το μετρισουμε? :p

Ηλιας Α
24-01-11, 15:29
Εγώ θα έλεγα ότι ακόμα και με βολτόμετρο που έχει δυνατότητα να μετρά μέχρι π.χ 1000 V δε πρέπει να μετράμε τάσεις (έστω και μικρότερες από 1000 V ) (*) αν :ένα ενδεχόμενο βραχυκύκλωμα θα μπορέσει να μας δώσει ισχυρές υπερεντάσεις, ας πούμε 10 KA. Πως θα μετρήσομε ίσως ξεφεύγει του θέματος. (*) Και είμαστε κοντά στο όργανο

Υ/Γ ένα μέλος πριν περίπου 10 μέρες ζήτησε να μάθει που μπορεί να βρει επιλογικό διακόπτη ν θέσων , ν επαφών , αν δεν τον έχει αγοράσει έμαθα διευθύνσεις, ας δώσει σήμα (δε βρίσκω αυτό το μήνυμά )

xmaze
24-01-11, 18:14
Επειδή ο καθένας αναφέρει οτι θέλει μιλάμε για την ασφάλεια οταν έχεις απεναντι σου μια 9 βολτ μπαταρία...δεν αντιλέγω οτι δεν παίζουμε με το δικτυο...αλλά οχι και να θεωρουμε τρομακτικη μια μπαταρία.
Επίσης 10 ΚΑ που αναφέρει ο Ηλίας είναι για βραχυκύκλωμα στο ανθρώπινο σώμα που υπάρχει ωμική αντίσταση γύρω στα 600 με 700 Ω δεν γίνεται αυτό που αναφέρει.

Επίσης εχω 2 μεταπτυχιακά και 1 διπλωμα μηχανικού περιβάλλοντος στα εργαστηρια χημεία έχω δουλέψει με πολλά χημικά, πειράματα με επικίνδυνα υλικά και εχω κάνει για τις ανάγκες τις διπλωματικής μου 2,4,6-τρινιτροτολουόλιο-νιτρογλυκερίνη και για πλάκα τρινιτροΙώδιο. Δεν είμαι κανα παιδάκι και ξέρω πολύ καλά πως να προστατεύομαι καθώς ήταν το πρώτο που έπρεπε να κάνω αν ήθελα να μην εχω σοβαρά προβλήματα.

Οπότε το θέμα μας είναι με 9 βολτ μπαταρία πρεπει να έχεις καποιες προφυλάξεις για να μην πονέσεις οχι για να μην γίνει πυρινική έκρηξη.

Το τουπέ αναφέρεται φίλε Solarcon σε εσένα που αναφέρεις πριν
ε παιδιά συγνώμη ξέρετε για τι πράγμα μιλάμε ; Είστε επαγγελματίες ; Έχετε άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος ; Δεν μπορώ να σας καταλάβω. Το έχω σκεφτεί αρκετές φορές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σας.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να πειραματιστεί γιατί μόνο ετσι θα γίνει σοφότερος και θα αποκτήσει εμπειρίες, χωρίς προσπάθεια δεν πετυχαίνει τίποτα.

και περισσότερο στον ΚΥΡΙΑΚΟΣ69 που τα περισσότερα του ποστ που εχω διαβάσει είναι στο ίδιο μήκος κύματος και το μόνο που κάνουν είναι να πουλάνε υψηλή θεωρία. Κυριε Κυριακο τα 2 ευρω μου προτιμώ να τα φάω σε αντιστάσεις και ας πάνε χαμένα γιατί με την πάστα το μόνο που θα κερδίσω είναι περιττά κιλά..

radioamateur
24-01-11, 18:51
Παιδια μπορείτε να προτείνετε κανένα πολύμετρο που να κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και να μετράει Kvolts χωρίς να έχει αστρονομική τιμή;
Πολλά ζητάω;
:confused1:

solarcon
24-01-11, 18:56
Καλά εσύ θα μας τρελάνεις …

Πρώτα γράφεις ….




Γεία, ανοίγω αυτό το νέο θέμα για να είναι πιο ξεκάθαρο το ερωτημά μου, εχω ένα κύκλωμα που βγάζει μια υψηλή τάση αλλά δεν μπορώ να την μετρήσω, κάηκε και ένα πολύμετροfile:///C:/DOCUME%7E1/solarcon/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif.
Υπάρχει καποια




Και …μετά αλλάζεις κασέτα και γράφεις




Με 9 βόλτ μπαταρία δουλευω, πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι?

και επισης απο μία 9 βολτη μπαταρία δεν πρόκειτε να ξεκινήσει και η συντέλεια του κόσμο




Μετά αλλάζεις πάλι και μιλάς για υψηλή τάση…


στην άκρη οι φιλονικίες...με διαιρέτη 10ΜΩ-100ΚΩ και με τάση του δικτύου είχα μέτρηση στη γέφυρα ανόρθωσης 3.08. δηλαδή 311 βόλτ
θεωρητικά θα έπρεπε να παίρνω 325 βολτ τάση?


αν διαβάζω καλά τα αγγλικά αναφέρει up to 690 Volt...εγώ που έχω >1000 Βολτ..πώς θα μετρηθεί??


Και μετά το γυρίζεις στα χαμηλά …



ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΠΩ...ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΜΙΑ 9 ΒΟΛΤ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ


Από άσχετος που δήλωνες…το γυρίζεις σε καθηγητής πανεπιστημίου


Επίσης εχω 2 μεταπτυχιακά και 1 διπλωμα μηχανικού περιβάλλοντος στα εργαστηρια χημεία έχω δουλέψει με πολλά χημικά, πειράματα με επικίνδυνα υλικά και εχω κάνει για τις ανάγκες τις διπλωματικής μου 2,4,6-τρινιτροτολουόλιο-νιτρογλυκερίνη και για πλάκα τρινιτροΙώδιο.



Μα…τι παίζει με εσένα. Είναι πράγματι το σύμπαν μια διακύμανση του κενού ; Οι άνθρωποι άραγε ανάλογα με τις διακυμάνσεις των κβαντικών πεδίων αλλάζουν προσωπικότητες σαν τους χαμαιλέοντες ;

solarcon
24-01-11, 19:00
Παιδια μπορείτε να προτείνετε κανένα πολύμετρο που να κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και να μετράει Kvolts χωρίς να έχει αστρονομική τιμή;
Πολλά ζητάω;
:confused1:

Έλα, φτίαξε ένα διαιρέτη τάσης. Κόστος 2 ευρώ. Οδηγίες πιο πάνω

xrhstosmp
24-01-11, 20:01
αφου υπαρχουν τετοια μυαλα εδω.. γιατι δε φτιαχνουν ενα "Hluke" (H απο hellas) , που να μετραει kvolt ,ΚΑ ,ΤΩμ κλπ,κλπ με καμοια 30αρια ευρω να μην ξοδευομαστε και μεις οι αδαεις?

GeorgeVita
24-01-11, 20:34
Για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους βάζω μερικά links για αντιστάσεις υψηλής τάσης και μιά γραφική απεικόνιση εφαρμογών Υ.Τ.:

Vishay: High Voltage Resistors (http://www.vishay.com/resistors-linear/high-voltage/)
Ohmite: Slim-Mox Precision Thick Film Voltage Divider (http://www.ohmite.com/catalog/pdf/v_slimmox.pdf)
Tyco: High Precision - High Voltage Resistors (http://www.tycoelectronics.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=showdoc&DocId=Data+Sheet%7F1773226%7FB%7Fpdf%7FEnglish%7FE NG_DS_1773226_B.pdf%7F1879099-4)
Welwyn TT: Resistors for High Voltage applications (http://www.welwyn-tt.com/pdf/application_notes/highvoltageresistors.pdf)

Εφαρμογές Υψηλής Τάσης: http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/HVappl_sm.jpg (http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/HVapplications.jpg)
(click στη φωτογραφία για μεγέθυνση)

G

Ηλιας Α
24-01-11, 21:29
.....
......Επίσης 10 ΚΑ που αναφέρει ο Ηλίας είναι για βραχυκύκλωμα στο ανθρώπινο σώμα που υπάρχει ωμική αντίσταση γύρω στα 600 με 700 Ω δεν γίνεται αυτό που αναφέρει........

.......... κιλά...
Δεν αναφέρθηκα καν στη διέλευση της έντασης από στο ανθρώπινο σώμα αλλά, σ΄ ένα ενδεχόμενο βραχυκύκλωμα …το οποίο βεβαίως μπορεί να εκδηλωθεί(από χ,ψ λόγους)
πλησίον (*) του ατόμου που θα κάνει τη μέτρηση


(*) αυτό βεβαίως δεν το έγραψα το θεώρησα αυτονόητο

xrhstosmp
24-01-11, 21:36
.
Δεν αναφέρθηκα καν στη διέλευση της έντασης από στο ανθρώπινο σώμα αλλά, σ΄ ένα ενδεχόμενο βραχυκύκλωμα …το οποίο βεβαίως μπορεί να εκδηλωθεί(από χ,ψ λόγους)
πλησίον (*) του ατόμου που θα κάνει τη μέτρηση


(*) αυτό βεβαίως δεν το έγραψα το θεώρησα αυτονόητο
¨φιλε ηλια μαλλον δεν φανταζονται μερικοι τι επιπτωσεις μπορει να εχει ενα βραχυκυκλωμα 10κΑ σε αποσταση ενος μετρου .. προσφερει πληρη απολεπιση δερματος προσωπου,τελεια αποτριχωση σε βλεφαριδες-φρυδια και τριχοφυια προσωπου και αν δεν εισαι τυχερος τυφλωση προσωρινη ή μονιμη.αλλα με τετοια εμπειρια εδω περα..υπαρχει περιπτωση να γινει τετοιο ατυχημα? ο αλλος πηγε με τα λεφτα μας στο σερν για σ/κ τους βγαλανε και φωτο εμεινε με το στομα ανοιχτο και εβαλε στο βιογραφικο του οτι εκανε και μελετες εκει. του δωσω βιογραφικο του πιτσιρικα να περνει καμψεις οσπου να του τελειωσει η αναβολη :p

SIERA
24-01-11, 22:18
¨φιλε ηλια μαλλον δεν φανταζονται μερικοι τι επιπτωσεις μπορει να εχει ενα βραχυκυκλωμα 10κΑ σε αποσταση ενος μετρου .. προσφερει πληρη απολεπιση δερματος προσωπου,τελεια αποτριχωση σε βλεφαριδες-φρυδια και τριχοφυια προσωπου και αν δεν εισαι τυχερος τυφλωση προσωρινη ή μονιμη.αλλα με τετοια εμπειρια εδω περα..υπαρχει περιπτωση να γινει τετοιο ατυχημα? ο αλλος πηγε με τα λεφτα μας στο σερν για σ/κ τους βγαλανε και φωτο εμεινε με το στομα ανοιχτο και εβαλε στο βιογραφικο του οτι εκανε και μελετες εκει. του δωσω βιογραφικο του πιτσιρικα να περνει καμψεις οσπου να του τελειωσει η αναβολη :p


Μαλλον χρηστο για τετοια απολεπιση και αποτριχωση θα μιλας...:wiink:

http://www.liveleak.com/view?i=fc0_1243424473

xrhstosmp
24-01-11, 22:29
οχι ευτιχως. τρεις μηνες μετα το συμβαν αποκτας βελουδενια επιδερμιδα (κυριολεκτικα), αρχιζουν να βγαινουν δειλα δειλα τριχες και συνεχιζεις κανονικα τη ζωη σου (αν δεν τυφλωθεις μονιμα)
δυο περιστατικα.. ενα ανωδυνο και ενα μοιραιο.
ε οσο ανωδυνο μπορει να ειναι αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=h10ALIpD0R4&playnext=1&list=PLF053327C739CA64A&index=5

ο μακαριτης φαινεται να "κουρδιζει" το διακοπτη για να το κλεισει...αλλα... λαθος μας να κλεινουμε διακοπτες με ανοιχτες τισ πορτες ,θα την ειχε σκαπουλαρει.
http://www.youtube.com/watch?v=4bBvmPRqfmo&feature=related

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-01-11, 07:37
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πειραματιστεί γιατί μόνο ετσι θα γίνει σοφότερος και θα αποκτήσει εμπειρίες, χωρίς προσπάθεια δεν πετυχαίνει τίποτα.

και περισσότερο στον ΚΥΡΙΑΚΟΣ69 που τα περισσότερα του ποστ που εχω διαβάσει είναι στο ίδιο μήκος κύματος και το μόνο που κάνουν είναι να πουλάνε υψηλή θεωρία. Κυριε Κυριακο τα 2 ευρω μου προτιμώ να τα φάω σε αντιστάσεις και ας πάνε χαμένα γιατί με την πάστα το μόνο που θα κερδίσω είναι περιττά κιλά..


Σου προτείνω για να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου , κάτι καλύτερο .... θα πάρεις ένα απλό φλας φωτογραφικής μηχανής , που δουλεύει με δυο μπαταρίες 1.5V ,
και μόλις φορτίσει ο πυκνωτής , να πιάσεις τις δυο άκρες του με το κάθε χέρι σε διαφορετικό πόλο .

Αλλά βάλε κάποιον να σε τραβάει βίντεο, και βάλτο στο Youtube ως απόδειξη την γενναιότητας σου .

Και βέβαια, βάλτο να το δούμε , κερνάω τα ηλίοσπορα ..

GeorgeVita

Για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους βάζω μερικά links για αντιστάσεις υψηλής τάσης και μιά γραφική απεικόνιση εφαρμογών Υ.Τ.:

Vishay: High Voltage Resistors (http://www.vishay.com/resistors-linear/high-voltage/)
Ohmite: Slim-Mox Precision Thick Film Voltage Divider (http://www.ohmite.com/catalog/pdf/v_slimmox.pdf)
Tyco: High Precision - High Voltage Resistors (http://www.tycoelectronics.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=showdoc&DocId=Data+Sheet%7F1773226%7FB%7Fpdf%7FEnglish%7FE NG_DS_1773226_B.pdf%7F1879099-4)
Welwyn TT: Resistors for High Voltage applications (http://www.welwyn-tt.com/pdf/application_notes/highvoltageresistors.pdf)Μας λιάνισες τον προϋπολογισμό :001_smile:
Με 2 € θα πάρει μόνο το σακουλάκι.

Κατά επέκταση .... ο φίλος που πρότεινε για αντίστοιχο του FLUKE ,
τα υλικά ως αντιστάσεις ποιότητας , και ο μονωτήρας , έχουν συγκεκριμένη τιμολόγηση ως εισαγόμενα υλικά " Made in USA ",
μονταρισμένο από Αμερικάνικο χέρι ή όχι , δεν έχει και τόσο σημασία.

Ίσως και για αυτό μέχρι και σήμερα , δεν μπήκε άλλος κατασκευαστής στο παιχνίδι να φτιάξει κάτι όμοιο .
Θα ήταν υποχρεωμένος να ψωνίσει υλικά από τον ίδιο κατασκευαστή , για να βγάλει στην αγορά ένα ακόμα όμοιο προϊόν, με υψηλή τιμή και χαμηλή ζήτηση.



εσείς που απαντάτε με τουπέ έχετε περισσότερες γνώσεις? Εαν ναι τότε θα πιστέψω εσάς αρκεί να το αποδείξετε!! Ευχαριστώ

Η απόδειξη να είναι σε διπλότυπο ή απλή θερμική ?

Όπως και να έχει , αφού είσαι Educated διάβασε το φυλλάδιο του κατασκευαστή από το Probe , για να έχεις όσες αποδείξεις θες , και σε όποιο σχήμα .

itta-vitta
25-01-11, 08:34
Η λύση για τη μέτρηση ΥΤ άνω των 1000 βολτ είναι μια ή μαλλον δύο:
Triplett 666-R και Triplett 630A

GeorgeVita
25-01-11, 10:18
...Μας λιάνισες τον προϋπολογισμό, με 2 € θα πάρει μόνο το σακουλάκι.
Για "χαμηλή" Υ.Τ. μέχρι 3kV τα υλικά είναι μικρά και φθηνά:
Welwyn HVC2512-100KFT18 (Thick Film Resistor, SMD2512, 1watt, 100K, 1%)
Welwyn HVC2512-100MFT18 (Thick Film Resistor, SMD2512, 1watt, 100M, 1%)
με λιανική τιμή από Mouser €0.63/τεμ. και φαντάζομαι αν βάλεις 2 σε σειρά καλύπτεις και τα 4-5kV.

Σε axial Dale πρέπει να μπουν 3 σε σειρά γιατί λειτουργούν ως 1.5kV (λιανική στο €1.50). Δεν φαντάζεται κάποιος να ανταγωνιστεί το αντίστοιχο παραγωγής. Αν το δεις από την πλευρά του σχεδιαστή μπορείς να το φτιάξεις απλά δεν συμφέρει για probe. Αν όμως είναι τμήμα άλλου κυκλώματος που πρέπει να πάρει μια μέτρηση έχει νόημα.

Σε κάθε περίπτωση ο "ενήλικος" σχεδιαστής πρέπει να ενημερωθεί πρώτα για τους κινδύνους της Y.T. και τις αναγκαίες προφυλάξεις!
(λίγα έχουν γραφεί παραπάνω).

G

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-01-11, 10:58
Η λύση για τη μέτρηση ΥΤ άνω των 1000 βολτ είναι μια ή μαλλον δύο:
Triplett 666-R και Triplett 630A

Βάλε και καμιά τιμή , για να υπάρξει ένα σημείο σύγκρισης .

Εαν και εμένα μου φαίνονται και τα δυο, ως εκτός παραγωγής.

Ηλιας Α
25-01-11, 11:02
Από την πλευρά μου θα συνιστούσα ακόμη και την συστοιχία (*) του αυτοκινήτου να αποφεύγομαι να τη μετράμε από κοντινή απόσταση με βολτόμετρο. Και αν παραστεί ανάγκη για μια τέτοια μέτρηση υπάρχει τρόπος να την μετρήσομε και από μια απόσταση ασφαλείας .

(*) Εννοώ προ της ασφάλειας

xmaze
25-01-11, 16:00
p { margin-bottom: 0.21cm; }
δεν είναι περίεργο. Το πολύμετρο έχει και αυτό μια σύνθετη αντίσταση την οποία παραλληλίζεις με την 100ΚΩ αντίσταση, αρα ουσιαστικά δεν διαιρείς με 100 αλλά με μεγαλύτερο αριθμό. Αν η αντίσταση του πολυμέτρου ήταν καθαρά ωμική, θα μπορούσες να κάνεις με τη διάταξη 10MΩ/100ΚΩ+πολύμετρο, μέτρηση σε μια γνωστή τάση (π.χ. τα 310V της ανορθωμένης τάσης δικτύου) και να κάνεις τροποποιήσεις στην 100ΚΩ, ώστε να πάρεις ενδειξη τα 3V.

solarcone αν είχες διαβάσει το ποστ απο την αρχή θα είχες καταλάβει οτι όταν αναφερόμουν στο δίκτυο αναφερόμουν σε αυτο το ποστ του klik....αλλά προτίμησες να κριτικάρεις...

2ov...To οτι δηλώνω άσχετος με τα ηλεκτρονικά δεν σημαίνει οτι είμαι αγράμματος και δεν δήλωσα ποτέ καθηγητής πανεπιστημίου και ούτε δηλώνω παντογνώστης.

3ον ανεβάζω εικόνα μπας και καταλάβουν μερικοί γιατί μιλάω και με τί δουλεύει, 1 εικόνα 1000 λέξεις..18131

4ον Στους πανέξυπνους τρομολάγνους φίλους του φόρουμ δείτε το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε...
http://www.youtube.com/watch?v=y1QWy48eeMM


Να σας πώ πως μετά ανατινάχτηκαν όλα σε ακτίνα 1 μέτρου από τα ΚΑ του βραχυκυκλώματος και επίσης από εκείνη την στιγμή έχω γεμίσει τρίχες και εχω γίνει σαν το Argoodaki!!!

H εικόνα αδιάψευστος μάρτυρας της τρομολαγνείας σας και της έλλειψης σοβαρότητας απο τους δήθεν παντογνώστες...
Και επειδή η βλακεία είναι ανίκητη επειδή θα προσπαθήσετε να πείτε τα χίλια μύρια άσχετα θέλω να πώ προς τρίτους που ίσως να θέλουν να μιμηθούν την κατασκευή μου οτι δεν θα ανεβάσω το σχέδιο και επίσης θα δηλώσω ότι όπως λένε οι αρχαίοι "Μέτρον άριστον". Σε κατασκευές μικρές ισχύος όπως η παραπάνω ο μόνος κίνδυνος είναι ο πόνος αλλά σε μεγαλύτερης ισχύος κατασκευές μπορεί να προκληθούν σοβαρότατες σωματικές βλάβες....

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-01-11, 18:30
H εικόνα αδιάψευστος μάρτυρας της τρομολαγνείας σας και της έλλειψης σοβαρότητας απο τους δήθεν παντογνώστες...
Και επειδή η βλακεία είναι ανίκητη επειδή θα προσπαθήσετε να πείτε τα χίλια μύρια ...... bla bla bla

Λόγο του ότι , η όποια πρόταση - σύσταση καταποντίζεται , εις το βωμό του εγωισμού σου ...

Παρακαλώ τον όποιο νοήμων άνθρωπο , να μην ξαναγράψει λέξη , ως συνέχεια στο θέμα .

Ευχαριστώ..

navar
25-01-11, 19:01
Μπράβο Νίκο που ανέβασες και φώτο για να αποδείξεις οτι το παιχνίδι σου είναι όντως παιχνίδι !
επίσης θα χαιρόμουν να μην έβλεπα δικτατορικές συμπεριφορές, και προτροπές για να μην γράψουμε απαντήσουμε !
φιλικά πάντα Κωνσταντίνος !

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-01-11, 19:08
Μπράβο Νίκο .........bla bla bla

Εσείς οι δυο ταιριάζετε , άντε να παντρευτείτε , να φάμε κανένα κουφέτο .. :laugh: :laugh:

navar
25-01-11, 19:12
Εσείς οι δυο ταιριάζετε , άντε να παντρευτείτε , να φάμε κανένα κουφέτο .. :laugh: :laugh:
μπά θα σε απογοητεύσω φιλαράκο , μαρέσουν οι γυναίκες.......
τώρα αν εσυ δεν έχεις προβλήματα με αυτά , τι να σου πώ εγώ , δεν είμαι ρατσιστής , στο κρεβάτι σου κάνε ότι θέλεις !!!
ασε που και με ενα ταξιδάκι εδώ κοντά κάνεις και γάμο όπως τον θέλεις !

:lool::lool::001_tt2::lool::001_tt2:

STALKER IX
25-01-11, 19:52
http://www.youtube.com/watch?v=dPJtknGmsys

MacGyver
25-01-11, 20:06
Ο οδηγός παρέα με έναν μηχανικό αυτοκινήτων, έναν ηλεκτρολόγο και έναν προγραμματιστή βρίσκονται μέσα σε ένα αυτοκίνητο .
Εκεί που οδηγούσαν στην Εθνική οδό, σβήνει η μηχανή του αυτοκινήτου και ίσα που καταφέρνουν να το παρκάρουν σε έναν παράδρομο.
Ακολουθεί ο εξής διάλογος:
- «Ρε παιδιά, ξέρω τι φταίει,» λέει ο μηχανικός αυτοκινήτων. «Το αυτοκίνητο έσβησε γιατί κόλλησε η μηχανή .»
- «Σώπα ρε μεγάλε, που θα μας πεις ότι ξέρεις τι φταίει,» πετάγεται ο ηλεκτρολόγος. «Το αυτοκίνητο μας άφησε γιατί δεν λειτουργούν σωστά τα ηλεκτρικά του συστήματα.»
- «Εγώ ρε παιδιά λέω να βγούμε και να ξαναμπούμε, απάντησε ο προγραμματιστής»
Και ο οδηγός:
- «Ρε σεις, ξέρετε κάτι: Απλά μείναμε από βενζίνη.»

Damiano
25-01-11, 23:22
Μερικές σκέψεις, συνδυασμένες με τη φυσική του γυμνασίου και πληροφορίες από φυλλάδια.

Ελάχιστο ρεύμα που θεωρείται επικίνδυνο, αν διαπεράσει το ανθρώπινο σώμα ~30mA.
Αντίσταση του ανθρώπινου σώματος (ιστού) ~1500Ω (ανάλογα με τα σημεία)
Άρα ελάχιστη επικίνδυνη ισχύς 0.03A^2 * 1500Ω ~= 1.35W
Αυτό ισχύει αν τρυπήσουμε το δέρμα, αν όχι, τότε έχουμε αντίσταση σώματος, μέσω δέρματος, από μερικές εκατοντάδες έως μερικές χιλιάδες kΩ. Παίρνοντας μια τιμή 200kΩ (αν "σφίξουμε" πολύ δυνατά τον αγωγό με τα δάκτυλά μας) θέλουμε ισχύ περίπου 180W!

Μια "κανονική" μπαταρία 9V μπορεί να δώσει ρεύμα (χωρίς υπερβολική βύθιση τάσης) περίπου 200mA, έστω 300mA. Δηλαδή μπορεί να δώσει ισχύ της τάξης των 2.7W, έστω 3W.

Το "λεγάμενο" κύκλωμα έχει μέγιστη απόδοση όταν ο παλμός του ρυθμιστεί σε συμμετρικό κύκλο λειτουργίας (duty cycle = 50%). Άρα πόση από την ισχύ, που μπορεί να δώσει η μπαταρία, μπορεί να αποδώσει στην έξοδο;

Αυτά χωρίς απώλειες!!!

Από την ισχύ των 3W, για να πάρουμε τα 10kA, που αναφέρθηκαν, θα πρέπει να υποβιβαστεί η τάση σε 3W / 10000A = 0.0003V χωρίς καθόλου απώλειες. Ερώτηση πως θα πάρουμε 10kA με πηγή 300μV;

Αν τα λέω σωστά, τότε στην μια περίπτωση θα πρέπει το "θύμα" να τρυπήσει το σώμα του με ηλεκτρόδια καλής ποιότητας, στα κατάλληλα σημεία και, στην άλλη, να καταφέρει να "κάψει" κάτι με εφόδιο τις … πνευματιστικές του ικανότητες!

Όπου έχω λάθος διορθώστε με.

Ερώτηση: οι διαιρέτες τάσης σε τι χρησιμεύουν, αν όχι στην … διαίρεση τάσης; Γιατί όλα τα βολτόμετρα έχουν διαιρέτες τάσης (εκτός της βασικής κλίμακας);

Χαιρετώ,
Δαμιανός

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-01-11, 23:23
http://www.youtube.com/watch?v=dPJtknGmsys

Καλύτερο και βγαζεις και λεφτά ..
2.2 MegaVolt Lightning


http://www.youtube.com/watch?v=F-X5QAV0Rtk&feature=related

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-01-11, 23:27
Ερώτηση: οι διαιρέτες τάσης σε τι χρησιμεύουν, αν όχι στην … διαίρεση τάσης; Γιατί όλα τα βολτόμετρα έχουν διαιρέτες τάσης (εκτός της βασικής κλίμακας);



Μήπως αναφερεσαι σε πολυμετρα με σχεδιασμό 40 χρόνων + ?

Damiano
25-01-11, 23:31
Δεν ήξερα ότι τα τελευταία 40 χρόνια έχει καταργηθεί ο νόμος του Ωμ!!!
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!!!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-01-11, 23:35
Το εκλαμβάνω ως άλλη μιας εκπομπή ειρωνείας από μέρους σου ...

Καλά κάνεις , τόσο σου κόβει , έτσι ενεργείς.

xmaze
26-01-11, 00:27
O Δαμιανός είναι απο τους πρώτους που με καθοδήγησαν με το κύκλωμα απο το προηγούμενο ποστ μου και τον ευχαριστω καί απέδειξε εμπράκτως οτι γνωρίζει απο ηλεκτρονικά και ηλεκτρολογικά... Τώρα γιατί γίνεται ντόρος χωρίς καμία αιτία δεν μπορώ να καταλάβω!
Το ποστ του Δαμιανου για την ισχύς ενός κυκλώματος και την σχέση μεταξύ ρεύματος-έντασης είναι ξεκάθαρο και κατατοπιστικότατο...Γιατί συνεχίζουμε να αμφισβητούμε τους νόμους της φύσης; Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος και μήπως αυτός είναι και η μετενσάρκωση του Νίκολα Τέσλα;

Στέλνεται βίντεο με ατυχήματα σε εγκαταστάσεις χιλιάδων MW ...λές και κάνω πειράματα στον ΑΗΣ Αγίου Δημητρίου

SIERA
26-01-11, 01:08
O Δαμιανός είναι απο τους πρώτους που με καθοδήγησαν με το κύκλωμα απο το προηγούμενο ποστ μου και τον ευχαριστω καί απέδειξε εμπράκτως οτι γνωρίζει απο ηλεκτρονικά και ηλεκτρολογικά... Τώρα γιατί γίνεται ντόρος χωρίς καμία αιτία δεν μπορώ να καταλάβω!
Το ποστ του Δαμιανου για την ισχύς ενός κυκλώματος και την σχέση μεταξύ ρεύματος-έντασης είναι ξεκάθαρο και κατατοπιστικότατο...Γιατί συνεχίζουμε να αμφισβητούμε τους νόμους της φύσης; Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος και μήπως αυτός είναι και η μετενσάρκωση του Νίκολα Τέσλα;

Στέλνεται βίντεο με ατυχήματα σε εγκαταστάσεις χιλιάδων MW ...λές και κάνω πειράματα στον ΑΗΣ Αγίου Δημητρίου

νικο με τα βιντεακι αστειευουμουν απο μερια μου δεν ειχα καμια κακοβουλη προθεση προς κανεναν,οσο για το θεμα ναι αρκετος ντορος για κατι ασημαντο απο οτι ειδα και στο βιντεο που ανεβασες..αν ειχε κανενα σοβαρο ρευμα θα τα ελιωνες ολα πιστευω....
απο κοζανη εισαι πατριωτης???

k_palios
26-01-11, 02:32
Παιδες καλησπερα, εχω διαβασει ολες τις σελιδες του παροντος thread γιατι ενδιαφερομαι να μετρησω κατι παρομοιο. Η ταση που θελω να μετρησω εγω ειναι περιπου 1000-1200v υπολογιζω, δεν ειναι ομως καθαρο dc, ουτε ξερω ποσα hz παραγουν αυτοι οι μετασχηματιστες που εχει αυτο το μαραφετι (κατι μαυρα κουτακια σα σπιρτοκουτα ειναι που παραγουν 1000V dc). Το καλο της υποθεσης ειναι οτι εχω παλμογραφο... αν και πολυ παλιος (παιζει να ειναι και 20 ετων απο οταν ο πατερας μου ειχε εργαστηρι ηλεκτρονικων). Εγω εχω μια σχετικα καλη γνωση απο ηλεκτρονικα και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ο παλμογραφος δεχεται τετοιες τασεις η θα τσουρουφλιστει??

xmaze
26-01-11, 02:44
νικο με τα βιντεακι αστειευουμουν απο μερια μου δεν ειχα καμια κακοβουλη προθεση προς κανεναν,οσο για το θεμα ναι αρκετος ντορος για κατι ασημαντο απο οτι ειδα και στο βιντεο που ανεβασες..αν ειχε κανενα σοβαρο ρευμα θα τα ελιωνες ολα πιστευω....
απο κοζανη εισαι πατριωτης???

Από Γιαννιτσά, κοντο-πατριώτης

MacGyver
26-01-11, 02:49
Επειδή ποτέ δεν μιλάω γενικά και αόριστα, ορίστε και ποιο συγκεκριμένα:
1. Το 'σπαθάκι' FLUKE 80K-40.
2. Το μεγάλο ξαδελφάκι, FLUKE 88 (1KVolt Cat III). Στο 2ο σχ. για όποιον ενδιαφέρεται ας ψάξει το μαγικό νούμερο 9,996Μ .
FLUKE 80K-40 18145
FLUKE 88 18146

Και όλα αυτά μόνο για την αποκατάσταση της αλήθειας και όχι για να ποδοπατήσω την αξία και της όποιες γνώσεις σας, με την επισήμανση ότι η κάθε περίπτωση μπορεί να είναι μοναδική με ιδιαίτερη και συγκεκριμένη λύση.
Θα παρακαλούσα δε, μονολεκτική απαξίωση της δουλειάς του οποιουδήποτε πάνω σε κάποιο θέμα με λέξεις και ύφος του τύπου: απαράδεκτο, γαϊδούρια, κ.α να αποφεύγεται.
Τέλος η συγνώμη, (όχι για τα τεχνικές ελλείψεις αλλά για την συμπεριφορά) είναι ένδειξη πολιτισμού και μόρφωσης.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
26-01-11, 05:35
Steeve ... οποίος ανώνυμος μέσα στο ίντερνετ αρχίζει το παραμύθι ... ξέρεις ? απόδειξη !!

Εγώ θα τον λέω Γαϊδούρι .. θα το κάνω σύστημα ..

Όποιος ρωτάει κάτι , του απαντούν, και λέει ευχαριστώ και σωπαίνει , θα τον λέω άνθρωπο .

Γνωρίζω - καταλαβαίνω , ότι προσπαθείς να κάνεις το πυροσβεστήρα , αλλά ορισμένοι άνθρωποι δεν ξέρουν απο Team play ,
και ούτε πρόκειται να μάθουν.
Είναι κοινωνικά ξεγραμμένοι, και έτσι θα είναι μέχρι τέλους .


Ούτε που θα ασχολούμουν με το θέμα , εάν δεν ένοιωθα τέτοια νεύρα , βλέποντας τις συμπεριφορές απέναντι στον Solarcon .....

Που η αμαρτία του ήταν ότι ήθελε να βοηθήσει , χωρίς να μπει σε λεπτομέρειες ,
οπου αυτές είναι υποχρέωση όπιου ασχοληθεί με κατσαβίδι να γνωρίζει..

Και του έσπασαν του ανθρώπου τα νεύρα, οι τσάμπα μάγκες !!

ξέρεις ? απόδειξη !! και μύδια ριγανάτα ..

Ντροπή σε όλους σας .. ( που έδρασαν με αυτό το σκεπτικό )

Να βράσω τις γνώσεις σας , και να πιω το ζουμί τους .

solarcon
26-01-11, 10:07
Επειδή ποτέ δεν μιλάω γενικά και αόριστα, ορίστε και ποιο συγκεκριμένα:
1. Το 'σπαθάκι' FLUKE 80K-40.
2. Το μεγάλο ξαδελφάκι, FLUKE 88 (1KVolt Cat III). Στο 2ο σχ. για όποιον ενδιαφέρεται ας ψάξει το μαγικό νούμερο 9,996Μ

Καλά, εσύ το βιολί σου. Σου είπα οι μετρήσεις αυτές γίνονται με διαιρέτη τάσης. Ο τρόπος που δουλεύετε είναι μπακαλική. Οι αντιστάσεις που βάζετε είναι του εμπορίου και ο άλλος είναι άσχετος. Δεν ξέρει να πάρει μια μέτρηση.

Διαφορετικές τεχνολογίες αντιστάσεων έχουν αναπτυχθεί μόνο για τις μετρήσεις υψηλής τάσης.http://www.vishay.com/resistors-linear/ .

Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Καλό είναι να μην παίζουμε με τέτοια πράγματα και να μην ενθαρρύνουμε και ανθρώπους που δεν ξέρουν να κάνουν τέτοιου τύπου μετρήσεις.


Τέλος η συγνώμη, (όχι για τα τεχνικές ελλείψεις αλλά για την συμπεριφορά) είναι ένδειξη πολιτισμού και μόρφωσης.

Δεν κατάλαβα, γιατί να ζητήσω συγνώμη ; επειδή δεν προτρέπω τον κόσμο να παίξει με την υψηλή τάση ; Δεν κατάλαβα γιατί έχω τεχνικές ελλείψεις ; Ό,τι έχω πει είναι τεκμηριωμένο από επιστημονικές δημοσιεύσεις, διεθνή πρότυπα και κοινός αποδεκτό. Εκτός από εσένα, δεν το έχει απορρίψει κανένας άλλος. Γιατί να σου ζητήσω συγνώμη ; Είσαι κάποιο είδος γκουρού του διαδικτύου που τα ξέρει όλα και όλοι πρέπει να συμφωνούμε μαζί σου ; Μάλλον εσύ πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που λες γιατί εκτίθεσαι. Όχι ρε φίλε κάνεις λάθος πάρε το χαμπάρι. Τέλος.

Damiano
26-01-11, 23:09
Παιδες καλησπερα, εχω διαβασει ολες τις σελιδες του παροντος thread γιατι ενδιαφερομαι να μετρησω κατι παρομοιο. Η ταση που θελω να μετρησω εγω ειναι περιπου 1000-1200v υπολογιζω, δεν ειναι ομως καθαρο dc, ουτε ξερω ποσα hz παραγουν αυτοι οι μετασχηματιστες που εχει αυτο το μαραφετι (κατι μαυρα κουτακια σα σπιρτοκουτα ειναι που παραγουν 1000V dc). Το καλο της υποθεσης ειναι οτι εχω παλμογραφο... αν και πολυ παλιος (παιζει να ειναι και 20 ετων απο οταν ο πατερας μου ειχε εργαστηρι ηλεκτρονικων). Εγω εχω μια σχετικα καλη γνωση απο ηλεκτρονικα και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ο παλμογραφος δεχεται τετοιες τασεις η θα τσουρουφλιστει??

Την απάντηση, για το τι μπορεί να δεχτεί ο παλμογράφος στην είσοδό του, θα την βρεις στα χαρακτηριστικά του ίδιου και στα χαρακτηριστικά του σηματολήπτη (probe) που διαθέτεις, έχοντας υπόψη την ενεργειακή κατηγορία του κυκλώματος που ελέγχεις. Μην ξεχάσεις ότι, οι περισσότεροι παλμογράφοι πάγκου, μετρούν σήματα σε σχέση με τη "γη".

Αν το κύκλωμά σου είναι κατηγορίας 1, χαμηλής ισχύος και θελήσεις να πειραματιστείς, θα χρειαστεί να "επιστρατεύσεις" λίγο περισσότερες γνώσεις, εκτός από το νόμο του Ωμ. Για να δεις σωστά την κυματομορφή, θα πρέπει να κάνεις αντιστάθμιση χωρητικοτήτων.

k_palios
27-01-11, 02:55
Δε τον εχω μπροστα μου τον παλμογραφο, ειναι στο χωριο μακρια! Το dc που βγαζουν αυτοι οι μετασχηματιστες ενδεχεται να ειναι πολλα hz, αναρωτιεμαι αν θα μπορεσει να τα δει το μηχανημα.... οσο για την ισχυ που ανεφερες δεν ειναι μεγαλη, το πολυ να εχει εξοδο 1mA συνολικα δεν ειμαι σιγουρος ομως. Ευχαριστω παντως, οταν θα ερθει η στιγμη της δοκιμης θα δειξει!