PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανεώστε την άδεια Ραδιοερασιτέχνη πρίν λήξει!



GeorgeVita
19-01-11, 16:09
Η ραδιοερασιτεχνική μου άδεια κόντευε να λήξει οπότε αναζήτησα πληροφορίες στην ιστοσελίδα του YME (www.yme.gr) για τη σχετική διαδικασία. Ψάχνοντας λίγο βρήκα το σωστό σημείο:

www.yme.gr Αρχική Σελίδα » Οδηγός του Πολίτη » Επαγγελματικές και λοιπές άδειες » Χορήγηση ανανέωση και τροποποίηση άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού (http://www.yme.gr/index.php?tid=405).

Αν και μου φάνηκε λίγο περίεργη η οδηγία στην ιστοσελίδα ότι στα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται η ληγμένη άδεια, ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες δηλαδή περίμενα να λήξει πριν την ανανεώσω.

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/yme_00.jpg

Η διαδικασία παλαιότερα γινόταν και μέσω ΚΕΠ αλλά τώρα δεν έχουν κωδικοποιημένη/συμβατή διαδικασία στο σύστημά τους. Σύμφωνα με τελευταίες αλλαγές λόγω Καλλικράτη, τα θέματα ραδιοερασιτεχνών όπως και CB τα διαχειρίζονται οι Περιφέρειες, άρα απευθυνόμαστε στις 'Τοπικές Υπηρεσίες Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών" (όπου βγάζουμε άδεια οδήγησης).

Δίνοντας στον υπεύθυνο υπάλληλο τα δικαιολογητικά μου ζήτησε ευγενικά να συμπληρώσω και μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν χρησιμοποιούσα τον ραδιοερασιτεχνικό μου εξοπλισμό από την ημερομηνία λήξης της αδείας έως σήμερα και επιφυλάχθηκε για τυχόν κυρώσεις και πρόστιμο!

"Μα ακολούθησα τις οδηγίες που έχει το υπουργείο στην ιστοσελίδα του."
"Μπορεί να τις έχουν γράψει λάθος!"
(παύση-αεροπλάνο)

Γρήγορα επιστρέφοντας στο γραφείο μου βρήκα και αποθήκευσα την ιστοσελίδα μήπως και μας χρειαστεί στο μέλλον αν "διορθωθεί" (την παραθέτω στο συνημμένο zip).

Αρα το αυτονόητο: Ανανεώνουμε τις άδειες πριν λήξουν

Φιλικά,
Γιώργος

leosedf
19-01-11, 16:25
Άλλο πάλι και τούτο. Ελληνικό Κράτος... Ευρωπαίοι κλπ κλπ.

MacGyver
19-01-11, 16:41
Μάλλον εννοεί:
Για την ανανέωση άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να διαθέτει άδεια ραδιοερασιτέχνη που λήγει η έληξε.
Δεν νομίζω να είναι ως προϋπόθεση η άδεια να έχει λήξει.
Ίσως θέλει να τη διαχωρίσει από την απώλεια που λογικά έχει άλλη αντιμετώπιση (διασταύρωση στοιχείων, υπεύθυνη δήλωση κλπ), σε σχέση με την ανανέωση που είναι ποιο απλή διαδικασία: copy-paste, καταστρέφουμε την παλιά, νέα ημερομηνία, υπογραφή, έτοιμος .. σε 60 ημέρες!!
Ελπίζω να μην υπάρχει πρόστιμο εκτός από το παράβολο , πέρασαν αρκετά χρόνια που μου έληξε !

GeorgeVita
19-01-11, 17:55
... πέρασαν αρκετά χρόνια που μου έληξε!
Το παράβολο είναι €17.50 και η διαδικασία αν δεν έχεις αλλάξει άλλα στοιχεία (δ/νση, εναλλακτική θέση βάσης) είναι γρήγορη (αυθημερόν ή την επομένη). Επειδή λόγω Καποδίστρια μεταφέρονται και οι "έλεγχοι" στην περιφερειακή αυτοδιοίκηση, θα πρότεινα να ανανεώσεις την άδεια πριν τη δημοσίευση νέου νόμου (πρόσφατα είχε γίνει και διαβούλευση). Οσο για την ουσία του θέματος, όταν η άδεια έχει 10-ετή διάρκεια +/- 1 μήνας είναι μικρό "drift".
G

antonis_p
21-01-11, 17:08
Το κείμενο τα λέει μια χαρά αλλά ο συγκεκριμένος υπάλληλος θα έπρεπε να αποσπασθεί στο τμήμα καθαρισμού εσωτερικών χώρων του υπουργείου του.

Δεν έχει νόημα να γράψει ο συντάκτης πως για την ανανέωση χρειάζεται η άδεια που είναι σε ισχύ για τον προφανή λόγο.

Είναι σαν να πλήρωσες τα τέλη κυκλοφορίας στην παράταση, στον επόμενο χρόνο και να καλείσαι να συμπληρώσεις ένα έγγραφο που δηλώνεις πως δεν χρησιμοποίησες το αμάξι για να επιστρέψεις από τη πρωτοχρονιάτικη ρεβεγιόν στο σπίτι σου!!!

Εννοείται πως η απαίτηση συμπλήρωσης της υπεύθυνης δήλωσης είναι έμπνευσης του εν λόγω υπάλληλου και η ανάγκη υποβολής της δεν προκύπτει από πουθενά. Ως εκ τούτου δεν ήσουν υποχρεωμένος να την συμπληρώσεις και φυσικά έπρεπε να ρωτήσεις πού γράφει πως μπορεί να σε βάζει σε αυτή την διαδικασία. Όπως επίσης μπορούσες να διαμαρτυρηθείς στον προϊστάμενό του, να κάνεις σχετική έγγραφη καταγγελία στο ΥΜΕ, ακόμα και να τα γράψεις όλα αυτά στην επόμενη παράγραφο του κειμένου που σε έβαλε να γράψεις. Όρεξη να έχεις να κάνεις πλάκα μαζί του. Γιατί περισσότερο για την πλάκα θα τα έκανες.

GeorgeVita
21-01-11, 18:15
... Όπως επίσης μπορούσες να διαμαρτυρηθείς ...
Τυχαία συναντήθηκα με τον 1HE που πήρε τη δική του 'ανανεωμένη', αρκέστηκα στη χαρά της γνωριμίας με τη 'φωνή των ανακοινώσεων' και ακολούθησα πιστά τις 'νέες οδηγίες', έτσι κι αλλιώς ανανέωση κάνουμε κάθε 10 χρόνια (εκτός και αν σου κάνουν λάθος στην ημερομηνία ... ).
G

Γαληνίτης
12-07-11, 00:48
Πρόσφατα ανανέωσα την άδειά μου και σκέφτηκα να εκθέσω εδώ λεπτομερώς την προσωπική εμπειρία μου, για ενημέρωση άλλων τυχόν ενδιαφερομένων.
Η άδεια έληγε στις 8/6 2011 και την αίτηση για ανανέωση την έκανα στις 14/6, αφήνοντας σκοπίμως να περάσουν μερικές μέρες από τη λήξη της. Κατέβασα τη σχετική αίτηση για ανανέωση ραδιοερασιτεχνικής αδείας από το επίσημο site του Υπουργείου και συγκέντρωσα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που έγραφε.
Σημειωτέον ότι στη ΔΟΥ της περιοχής μου που απευθύνθηκα για το παράβολο, κανείς δεν ήξερε τί ποσό ακριβώς εννοούσε το έντυπο με το "παράβολο ΔΟΥ 17.5 ευρώ" και μου συνέστησαν να απευθυνθώ στο Ταμείο της ΔΟΥ που είναι στο ίδιο κτίριο με την αρμόδια Δ/νση της Περιφέρειας Αν. Αττικής, στον Σταυρό Αγίας Παρασκευής.
-Εκείνοι θα ξέρουν!
Σημειωτέον πως ούτε εκεί ήξεραν (!) και μου είπαν να ανέβω στην αρμόδια Δ/νση και να ρωτήσω αν τα παράβολα συνολικής αξίας 17.5 ευρώ που είχα προμηθευτεί ήταν αρκετά.
Κατά την υποβολή της αίτησης, αφού προηγήθηκε ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των υπαλλήλων για το αν ο Διόνυσος Αττικής υπάγεται σ'αυτούς, παρά τις διαβεβαιώσεις μου και την λήξασα άδεια που το ανέφερε σαφώς, με ρώτησαν πού βρήκα το έντυπο που είχα ήδη συμπληρώσει.
-Από το σάιτ του Υπουργείου.
-Δεν ισχύει αυτό! Και μου έδωσαν να συμπληρώσω άλλο, διαφορετικό έντυπο. Το οποίο καθόριζε ακριβώς τα 17.5 ευρώ και δεν ζητούσε τις 2 φωτογραφίες διαβατηρίου (!) που είχα βγάλει ακολουθώντας το άλλο έντυπο. Δεν μου ζήτησαν να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν λειτούργησα τον σταθμό μετά τη λήξη της άδειας, παρά μόνο να δηλώσω υπεύθυνα τη δ/νση μόνιμης και εναλλακτικής εγκατάστασης του σταθμού.
-Πόσον καιρό θα κάνει να βγεί η άδεια; Θα μου σταλεί ταχυδρομικώς ή πρέπει να έρθω να την παραλάβω;
-Όχι, θα έλθετε εσείς. Τηλεφωνήστε την άλλη εβδομάδα, από Τρίτη.
Από Τρίτη 21/6 πήγαμε Παρασκευή και τελικά μετά από 2 ακόμα τηλεφωνήματα πήγα και την πήρα, με την επίδειξη του αριθμού πρωτοκόλλου και της αστυνομικής μου ταυτότητας. Αναφέρει σαν ημερομηνία λήξης 8/6/2021, ακριβώς 10 χρόνια από την λήξη της προηγούμενης.

Γαληνίτης
15-07-11, 17:41
Έμαθα ότι ήδη το παράβολο για ανανέωση άδειας ραδιοερασιτέχνη αναπροσαρμόζεται σε 26 ευρώ. Και αυτό προκειμένου για εμπρόθεσμη ανανέωση της άδειας (πριν λήξει). Για εκπρόθεσμη (μετά τη λήξη) γίνεται 36 ευρώ.

Άρα η προτροπή του Γιώργου GeorgeVita "πριν λήξει" στον τίτλο του παρόντος θέματος δικαιώνεται!

Επίσης αναπροσαρμόζονται τα παράβολα για συμμετοχή στις εξετάσεις πτυχίου ραδιοερασιτέχνη, έκδοση αδείας κλπ.

(ΦΕΚ 1252/14-6-2011)

(http://www.paseges.gr/resource-api/paseges/contentObject/5e476ccc-7ef5-42d4-9849-4426d9e05487/attachedFiles[c8bf9a82-2281-4c9b-bda8-66217b5c89e8])Αριθ (http://www.nomotelia.gr/photos/File/25000-11.htm)
attachedFiles[c8bf9a82-2281-4c9b-bda8-66217b5c89e8] (application/pdf Object) (http://www.paseges.gr/resource-api/paseges/contentObject/5e476ccc-7ef5-42d4-9849-4426d9e05487/attachedFiles[c8bf9a82-2281-4c9b-bda8-66217b5c89e8])

STALKER IX
22-09-14, 19:37
Εχω κατεβασει τα αρχεια για ανανεωση και τροποποιηση αλλα ξερεις κανεις θα καταθεσω πρωτα για ανανεωση και μετα θα ξαναπαω για τροποποιηση η με μια
αιτηση τροποποιησης θα γινει μαζι και η ανανεωση?

george7009
22-09-14, 21:18
Όλα μαζί ....

nikknikk4
22-09-14, 21:34
και κάτι σημαντικό

Η υπηρεσια Χορήγηση άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικου σταθμου είναι υπό ένταξη στο σύστημα διεκπεραίωσης μέσω ΚΕΠ

http://www.yme.gr/index.php?tid=405

gcostas
22-09-14, 22:49
Η ραδιοερασιτεχνική μου άδεια κόντευε να λήξει οπότε αναζήτησα πληροφορίες στην ιστοσελίδα του YME (http://www.yme.gr) για τη σχετική διαδικασία. Ψάχνοντας λίγο βρήκα το σωστό σημείο:



www.yme.gr (http://www.yme.gr) Αρχική Σελίδα » Οδηγός του Πολίτη » Επαγγελματικές και λοιπές άδειες » Χορήγηση ανανέωση και τροποποίηση άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού (http://www.yme.gr/index.php?tid=405).

Αν και μου φάνηκε λίγο περίεργη η οδηγία στην ιστοσελίδα ότι στα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται η ληγμένη άδεια, ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες δηλαδή περίμενα να λήξει πριν την ανανεώσω.

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/yme_00.jpg

Η διαδικασία παλαιότερα γινόταν και μέσω ΚΕΠ αλλά τώρα δεν έχουν κωδικοποιημένη/συμβατή διαδικασία στο σύστημά τους. Σύμφωνα με τελευταίες αλλαγές λόγω Καλλικράτη, τα θέματα ραδιοερασιτεχνών όπως και CB τα διαχειρίζονται οι Περιφέρειες, άρα απευθυνόμαστε στις 'Τοπικές Υπηρεσίες Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών" (όπου βγάζουμε άδεια οδήγησης).

Δίνοντας στον υπεύθυνο υπάλληλο τα δικαιολογητικά μου ζήτησε ευγενικά να συμπληρώσω και μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν χρησιμοποιούσα τον ραδιοερασιτεχνικό μου εξοπλισμό από την ημερομηνία λήξης της αδείας έως σήμερα και επιφυλάχθηκε για τυχόν κυρώσεις και πρόστιμο!

"Μα ακολούθησα τις οδηγίες που έχει το υπουργείο στην ιστοσελίδα του."
"Μπορεί να τις έχουν γράψει λάθος!"
(παύση-αεροπλάνο)

Γρήγορα επιστρέφοντας στο γραφείο μου βρήκα και αποθήκευσα την ιστοσελίδα μήπως και μας χρειαστεί στο μέλλον αν "διορθωθεί" (την παραθέτω στο συνημμένο zip).

Αρα το αυτονόητο: Ανανεώνουμε τις άδειες πριν λήξουν

Φιλικά,
Γιώργος


αγαπητε μου καλή σου μέρα
ο δρόμος είναι ένας. Ζήτησε το όνομα του υπευθύνου για το λάθος στην ιστοσελίδα , ενημέρωσε τους ότι σκοπεύεις να ζητήσεις αποζημείωση από το άτομο αυτό προσωπικά για ότι ζημιά υποστής από το λάθος του , και περίμενε ή ακόμα καλύτερα ζήτα να σε τιμωρήσουν , όλα θα πάνε καλά και ακόμα καλύτερα.

Κώστας

STALKER IX
25-09-14, 11:58
πηγα το πρωι στο υπουργειο με ολα τα χαρτια για ανανεωση και τροποποιηση
και μου ειπαν οτι δεν γινεται πρεπει να παω στην αθηνα! ρε παιδια ειμαι μονιμος κατοικος Αιγιου
εδω και δωδεκα χρονια! ΟΧΙ πρεπει να γινει εκει που εκδοθηκε εκτος και αν τα κεπ μπορουν
να κανουν κατι.....οταν μετα λεω οτι ειμαστε μπανανια καποιοι στραβωνουν! καλο μεσημερι!

antonis_p
25-09-14, 18:38
..... οταν μετα λεω οτι ειμαστε μπανανια καποιοι στραβωνουν! καλο μεσημερι!

Ποιος στραβώνει;

SV1GRN
25-09-14, 21:20
Αγαπητέ συνάδελφε θέλει υπομονή.
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=405&id=&tid=405
οι άδειες ανανεώνονται από της περιφέρειες και όχι από το υπουργείο.
Δεν μας είπες που εκδόθηκε η άδεια σου. Εάν εκδόθηκε πχ στην Αθήνα πως να την ανανεώσουν στο Αίγιο εάν πρώτα δεν κάνεις αλλαγή διευθύνσεως;

STALKER IX
25-09-14, 22:15
Τα εντυπα που χρειαζονται τα εκτυπωσα απο τον συνδεσμο που εχεις βαλει παραπανω οπως και οτι εχω γραψει μου τα ειπε ο υπαλληλος που ειναι στο υπουργειο και ειναι αρμοδιος για αυτα
δεν μου ειπε ουτε οτι πρεπει να κανω αλλαγη διευθυνσης ουτε οτι ειναι αρμοδια η περιφερεια.
Αυριο θα παω στα κεπ αν μπορουν να στειλουν τα εντυπα Αθηνα και αν δεν υπαρχει δυνατοτητα θα ξαναπαω στο υπουργειο να δουμε τη μπορει να γινει. Ο υπαλληλος ειναι συναδελφος ετσι για την ιστορια.
Μιας και αναφεραμε για περιφερεια κατεθεσα τις επαγγελματικες μου αδειες στη περιφερεια τον ιουλιο και σε 20 μερες το αργοτερο θα ηταν ετοιμες και φυσικα ακομα και σημερα δεν ειναι ετοιμες.

SV1GRN
25-09-14, 23:51
Στον παραπάνω σύνδεσμο γράφει: "

Αρμόδια υπηρεσία


Διεύθυνση Μεταφορών, Επικοινωνιών της οικείας Περιφέρειας.





Προυποθέσεις


α. Για τη χορήγηση άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να κατέχει πτυχίο ραδιοερασιτέχνη «κατηγορίας 1» ή «κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου» ή πιστοποιητικό «HAREC».
β. Για την ανανέωση άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να διαθέτει άδεια ραδιοερασιτέχνη.
γ. Για την τροποποίηση άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού θα πρέπει να συντρέχει λόγος τροποποίησης της άδειας (λ.χ. αλλαγή διεύθυνσης, κατηγορία κλπ)."
Εφόσον λοιπόν κατοικείς στο Αίγιο, πήγες στην Διεύθυνση Μεταφορών, Επικοινωνιών της Περιφέρειας της περιοχής σου.Όχι στο Υπουργείο.

Ας δούμε όμως τι λένε κάποιοι παράγραφοι του άρθρο 9
3. Η ανανέωση ή και η τροποποίηση της άδειας πραγματοποιείται από την ΑΠΥ με την έκδοση νέου εντύπου ραδιοερασιτεχνικής αδείας. ΑΠΥ = Περιφέρεια
2. Η τροποποίηση γίνεται με αίτηση του κατόχου της άδειας σε περιπτώσεις αλλαγής κάποιου ή κάποιων από τα στοιχεία της αδείας του (κατηγορία, χώρος εγκατάστασης σταθμού βάσης, διεύθυνση κατοικίας κλπ). Ποια διεύθυνση κατοικίας και ποια Περιφέρεια αναφέρεται στην άδεια σου;




Επίσης, διαβάζοντας την αναγγελία του Υπουργείου: Η υπηρεσία - Χορήγηση άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού- είναι υπό ένταξη στο σύστημα διεκπεραίωσης μέσω ΚΕΠ.
Προκύπτει ότι δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία για να μας εξυπηρετούν τα ΚΕΠ.

papingos
26-09-14, 00:43
Ποιος στραβώνει;
Η Μπανανία. Αν υπήρχε (κυριολεκτικά), θα στράβωνε που τη συγκρίνουν με εμας :lool:.
Πρόσφατα έκανα τροποποίηση άδειας(αλλαγή διεύθυνσης) σε άλλη περιφέρεια απο αυτη (Νομαρχία τότε) που είχε εκδοθεί η άδεια. Ο φάκελος πήγε εσωτερικά απο τη μια περιφέρεια στην άλλη. Εγω ζήτησα τη τροποποίηση της άδειας απο τη Περιφέρεια στην οποία ανήκει η νεα μου διεύθυνση. Η SV περιοχή παρέμενε ίδια, δε ξέρω αν αυτό απλοποιησε τα πράγματα.

Στο σύνδεσμο που παρέθεσε ο Πάνος γράφει ξεκάθαρα:
"

Διαδικασία


Κατάθεση δικαιολογητικών στην Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της οικείας Περιφέρειας"



Οπότε ξαναπάς με τη διαδικασία και τις αιτήσεις τυπωμένες και του λες οτι ΕΣΥ θα πας στη Αθήνα, και οπως γυρίζεις φέρε και κανενα σουβλάκι απο τον Ισθμό.

STALKER IX
26-09-14, 12:06
Ενταξει εδω στο χωριο υπουργειο το λεμε.
.52914

Η αδεια εκδοθηκε Ν.Α. ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

SV1GRN
27-09-14, 13:10
Τα προθέματα ανά περιοχή ορίζονται στο άρθρο 13 (ΦΕΚ 1969/2011 Β' τεύχος). Σύμφωνα με τις περιοχές σας που φαίνονται στο φόρουμ Αίγιο SV3 & Αθήνα SV1.

STALKER IX
27-09-14, 13:42
Τα προθέματα ανά περιοχή ορίζονται στο άρθρο 13 (ΦΕΚ 1969/2011 Β' τεύχος). Σύμφωνα με τις περιοχές σας που φαίνονται στο φόρουμ Αίγιο SV3 & Αθήνα SV1.

Ευχαριστω για την ενημερωση..καλομεσημερι.

kioan
24-10-18, 11:46
Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του Υπουργείου Υποδομών & Μεταφορών (http://www.yme.gr/index.php?tid=405), τα δικαιολογητικά για την ανανέωση της άδειας λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού είναι:

Φωτοαντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου
Παράβολο (εμπρόθεσμα 26€, εκπρόθεσμα 35€)
Πρωτότυπο της προς ανανέωση άδειας
Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση


Η σχετική φόρμα της αίτησης είναι αναρτημένη (http://www.yme.gr/getfile.php?id=4231) στα συνημμένα αρχεία της παραπάνω ιστοσελίδας, αλλά -προσοχή- είναι διακοσμητική! :001_unsure: Αν νομίζετε πως θα κερδίσετε χρόνο πηγαίνοντας όλα τα δικαιολογητικά και την αίτηση συμπληρωμένη με τα στοιχεία σας, πλανάστε!

Θα σας δώσουν εκεί μια άλλη αίτηση με ελαφρώς διαφορετική μορφοποίηση από αυτήν που είναι αναρτημένη, διότι όπως θα πληροφορηθείτε "η φόρμα στο site δεν ισχύει, έχει αντικατασταθεί" και στην οποία θα συμπληρώσετε ακριβώς τα ίδια στοιχεία :angry:


Εάν έχετε πάει για εμπρόθεσμη ανανέωση άδειας και θέλετε να διατηρήσετε το πρωτότυπο της ισχύουσας άδειας μέχρι να παραλάβετε την νέα, θα πρέπει να έχετε μαζί σας και φωτοαντίγραφο της άδειάς σας ώστε να κρατήσουν αυτό μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.


Οφείλω πάντως να τους αναγνωρίσω πως έχει γίνει σχετική πρόοδος και δεν χρειάζεται πλέον να προσκομίζεις και έναν δικό σου κενό φάκελο συγκεκριμένων προδιαγραφών (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36072&page=7&p=529172&viewfull=1#post529172). Ανασύρουν τον παλιό σου από το αρχείο και βάζουν σε αυτόν τα νέα έγγραφα :001_rolleyes: