PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε 2 ασκήσεις των Ψηφιακών κυκλωμάτων



kostaselectro
23-01-11, 12:45
Καλήμερα και καλώς σας βρήκα συνάδελφοι και μη!
Συγχαρητήρια καταρχήν για αυτό το υπέροχο φόρουμ.

Χρειάζομαι την βοήθεια σας σε 2 ασκήσεις των Ψ.Κ.

1)Βρείτε τις βέλτιστες λογικές συναρτήσεις για τη σχεδίαση ενός σύγχρονου μετρητή που να μετράει την αλληλουχία των αριθμών 0,2,4,6,8,10,0

2)Δίνεται η συνάρτηση τεσσάρων μεταβλητών f(A,B,C,D)=Σ(5,7,8,9,10,11,13,14,15)+d(1,3).Σχεδιά στε βέλτιστα κυκλώματα που να υλοποιούν την συνάρτηση f(A,B,C,D) χρησιμοποιώντας πύλες κλπ κλπ κλπ...

Η 1η άσκηση δεν έχω ιδέα πως λύνεται οποτε οποιος εχει την διαθεση να βοηθησει αλλα και τον χρονο μου την λυνει.

Στην άσκηση 2 εχω απορια το τι ειναι το +d(1,3).
Μηπως εννοει Χ στις θεσεις 1 και 3 του πινακα;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

solarcon
24-01-11, 00:26
Ναι...τιποτα άλλο θες ; Μήπως θες να πάμε εμείς στη σχολή να κρατάμε σημειώσεις ;

kostaselectro
24-01-11, 10:10
Όχι δεν θέλω τίποτα παραπάνω ούτε να πάει κάποιος στην σχολή μου και να κρατάει σημειώσεις μιας και πηγαίνω και κρατάω εγώ.
Απλά επειδή δίνω σε λίγες μέρες ψηφιακα και προσπαθώ να λύσω αλλά και να δω έτοιμα διάφορα θέματα λυμμένα για αυτό και τα ρωτάω αυτά μιας και δεν μπορώ να βρω αντιστοιχες ασκησεις με τις παραπανω στις σημειώσεις μου.

Ευχαριστω

tasosmos
24-01-11, 10:49
Μηπως να απευθυνθεις στον καθηγητη σου? Αυτη ακριβως ειναι η δουλεια του...

somone
24-01-11, 12:08
Για την πρώτη άσκηση θα χρησιμοποιήσεις flip flop (Τ κατά προτίμηση). Είναι πολύ κλασσική άσκηση λύνεται με διάγραμμα καταστάσεων, πίνακα αλήθειας κλπ κλπ. Η δεύτερη είναι ακόμα πιο τετρημένη, ελαχιστοποίσηση με πίνακα Karaugh, το d που σε προβληματίζει είναι συνθήκες αδιαφορίας, για αυτές τις καταστάσεις δλδ η έξοδος μπορέι να είναι είτε 1 είτε 0. Αν ανοίξεις ένα οποιοδήποτε βιβλίο ψηφιακών σίγουρα έχει λυμένες τέτοιες ασκήσεις.

kostaselectro
24-01-11, 12:27
@Τάσος

Γνωρίζω ποια είναι η δουλειά του καθηγητη και πιστευω θα ητανε προθυμος να με βοηθησει απλα επειδη δεν θα τον ξαναδω μεχρι την εξεταση του μαθηματος για αυτο και ρωταω εδω.

@Φώτης

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.Επιτελους βρεθηκε καποιος να βοηθησει πραγματικα και οχι να κραξει αμμεσως χωρις να γνωριζει την κατασταση.
To d καταλαβα τι ειναι οσο για το flip-flop θα το ψαξω στο βιβλιο μηπως και βρω κατι.:wiink:

rch
26-01-11, 16:07
@Τάσος

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.Επιτελους βρεθηκε καποιος να βοηθησει πραγματικα και οχι να κραξει αμμεσως χωρις να γνωριζει την κατασταση.
To d καταλαβα τι ειναι οσο για το flip-flop θα το ψαξω στο βιβλιο μηπως και βρω κατι.:wiink:

No offence- αλλά φαίνεται να μην έχεις ιδέα από ψηφιακά. Πάρτα το επόμενο εξάμηνο πάλι :)
Τέσπα για το 1ο,που το 2ο το έλυσες όπως λές,

Πρώτα θα κάνεις διάγραμμα καταστάσεων η όπως το λες (για να το βλέπεις και να μη κάνεις λάθος από απροσεξία) - optional
Μετά όπως σ είπε και το παιδί πάνω truth table για παρούσα - επόμενη κατάσταση - είσοδοι ff --> τέλος βρίσκεις πότε είναι αυτοδιορθούμενο και το σχεδιάζεις αν στο ζητάει.

billilis
26-01-11, 17:02
Κώστα φίλε τον εαυτό σου κοροιδεύεις. Καλά κάνεις αρκεί να το ξέρεις.

Αν σκοπέύεις να εργαστείς βασιζόμενος σε αυτά που μαθαίνεις και όχι να κουρνιάξεις πίσω από κανένα γραφείο του δημοσίου κραδαίνωντας το "πτυχίο" σου και τα τυπικά προσόντα που προκύπτουν από αυτό τότε άλλαξε ρότα.

Αν πάλι έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις αυτά που μαθαίνεις τότε μάθε τα τα ρημάδια. Και ας μην το περάσεις το μάθημα.

Στη δειλειά μου ήθρε να προσληφθεί ηλεκτρολόγος που ήξερε περί ηλεκτρολογίας ελαφρώς λιγότερα από μια εύστροφη κομμώτρια. Ήρθε και πιτσιρικάς άνευ πτυχίου (δεν το είχε πάρει ακόμα) που ήταν φανατίκλα με τα ηλεκτρονικά και πέταγε σπίθες. Μήτε τα χαρτιά μήτε τα πτυχία μας επηρέασαν. Πήρε τη δουλειά και σήμερα είναι αστέρι.

Συμπέρασμα: Ζούμε στο 2011 όχι στο 1978. Καλά είναι να το καταλάβουμε.

makatas
26-01-11, 18:40
Αν είχα κάποιον στο ΤΕΙ, τους πρώτους μήνες να με χτυπήσει σε έναν τοίχο και να μου πει αυτά που λέει ο φίλος billilis, και αν τα άκουγα, θα είχα τελειώσει τη σχολή σε 5 χρόνια το πολύ και όχι στα 8.5.
Αλλα κανείς δεν το έκανε, και όταν ξεστραβώθηκα επιτέλους και περνούσα τα δυσκολότερα μαθήματα με 8 και 9 ήταν λίγο αργά.
Άσχετο με το θέμα, αλλά ήταν μάθημα ζωής για μένα.

JOUN
26-01-11, 18:48
Αν είχα κάποιον στο ΤΕΙ, τους πρώτους μήνες να με χτυπήσει σε έναν τοίχο και να μου πει αυτά που λέει ο φίλος billilis, και αν τα άκουγα, θα είχα τελειώσει τη σχολή σε 5 χρόνια το πολύ και όχι στα 8.5.
Αλλα κανείς δεν το έκανε, και όταν ξεστραβώθηκα επιτέλους και περνούσα τα δυσκολότερα μαθήματα με 8 και 9 ήταν λίγο αργά.
Άσχετο με το θέμα, αλλά ήταν μάθημα ζωής για μένα.
Μια απο τα ιδια..Αλλιως ομως σκεφτεσαι στα 20 και αλλιως στα 40..

KOKAR
26-01-11, 22:42
@Τάσος

Γνωρίζω ποια είναι η δουλειά του καθηγητη και πιστευω θα ητανε προθυμος να με βοηθησει απλα επειδη δεν θα τον ξαναδω μεχρι την εξεταση του μαθηματος για αυτο και ρωταω εδω.

@Φώτης

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.Επιτελους βρεθηκε καποιος να βοηθησει πραγματικα και οχι να κραξει αμμεσως χωρις να γνωριζει την κατασταση.
To d καταλαβα τι ειναι οσο για το flip-flop θα το ψαξω στο βιβλιο μηπως και βρω κατι.:wiink:


είσαι σίγουρος οτι παρακολουθεις τις παραδώσεις ? ελα πες μας , πλάκα μας κανεις ετσι δεν ειναι ?

moutoulos
26-01-11, 22:47
Κάτι τέτοια διαβάζω ..., και κατάφερα να γελάω κλαίγοντας ...

solarcon
28-01-11, 01:06
1)Βρείτε τις βέλτιστες λογικές συναρτήσεις για τη σχεδίαση ενός σύγχρονου μετρητή που να μετράει την αλληλουχία των αριθμών 0,2,4,6,8,10,0

Η 1η άσκηση δεν έχω ιδέα πως λύνεται οποτε οποιος εχει την διαθεση να βοηθησει αλλα και τον χρονο μου την λυνει.


Ρε φίλε συγνώμη κιόλας… αν δεν ξέρεις να φτιάξεις ένα αύξων μετρητή άλματος πως θα περάσεις τα Ψηφιακά ; Με αλληλογραφία …;

XALOULIS90
01-02-11, 13:35
ενταξει ρε παιδες μην το κακοπερνετε το παιδι μπορει να δυσκολευεται σε αυτο το μαθημα και εγω φοιτητης ειμαι δηλαδη αν ειχα προβλημα ετσι θα με κανατε............:blink:
ελεος μια βοηθεια ζητησε........
οποιος ηθελε του εδωσε ουτε παραπανω κουβεντες ουτε τιποτα αλλο:001_tt2:

gcreator
01-02-11, 14:12
Φίλε μου πρόσφατα έδινα και εγώ αυτό το μάθημα(το πέρασα με τη βασική Φοιτητική Σταθερά)...Σε εμάς λέγεται Ακολουθιακά Ψηφιακά Ηλεκρονικά...και είναι αλυσίδα με Τα Συνδυαστικά Ψηφιακά Ηλ.....

Να ξέρεις ότι για να περάσεις το μάθημα κ για να μάθεις θα πρέπει να διαβάσεις τα ΠΑΝΤΑ>.....
Θα πρέπει να κατανοήσεις:
-Άλγεβρα Βoole
-Βασικές Λογικές Πύλες
-Ανάλυση κ σχεδίαση Συνδυαστικού Κυκλώματος..
-Φλιπ Φλοπς(τα βασικά JK,T,DATA,RS,master-slave JK....)
-Σχεδίαση Ακολουθιακών Κυκλωμάτων Συγχρονων ΚΑΙ Ασύγχρονων...
-Σχεδίαση Συγχρονων ΚΑΙ Ασυγχρονων Μετρητών....
-Ισως και ΚΑταχωρητές και Μνημες αν είναι στην ύλη σας....

Αν δεν αφιερώσεις χρόνο για να διαβάσεις και ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ τα παραπάνω δεν πρόκειται να λύσεις τις Ασκήσεις που μας περιέγραψες...και μην περιμένεις να περάσεις το μάθημα λύνοντας κατευθείαν παλιά θέματα........σε τέτοια μαθήματα δεν "πιάνει"...........

gcreator
01-02-11, 14:13
¨Ενα καλό βιβλίο να προσθέσω είναι Το ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗ του MORIS MANO και το δίνουν στις περισσότερες σχολές της Ελλάδας....
Θα σε βοηθήσει πιστεύω...