PDA

Επιστροφή στο Forum : voltage inverter (not polarity)



nobig
24-01-11, 13:22
Χρειάζεται να αλλάξω τα 5Volt που μου δείνει ένα κύκλωμα σε 0 και το ανάποδο. Δεν θέλω κάτι με ψηφιακή λογική γιατί χρειάζομαι και όλα τα ενδιάμεσα.


Πρώτο κύκλωμα Δεύτερο κύκλωμα
5---------------- 0
4,5-------------- 0,5
4---------------- 1
3,5---------------1,5
3-----------------2,0
.
.
.
0---------------- 5

Υποψιάζομαι κάτι με τρανζίστορ ή κάποιο απλό ολοκληρωμένο. Για πείτε προτάσεις

lastid
24-01-11, 14:01
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν τελεστικό ενισχυτή σαν inverting amplifier (http://en.wikipedia.org/wiki/Operational_amplifier_applications).
To LM324 είναι ένας συνηθισμένος τετραπλός τελεστικός για 0-5V.

giannhsb
24-01-11, 14:16
Για τα 5v σε 0v και το 0v σε 5v μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια πύλη NOT.
Τις άλλες τάσεισ μπορείς να τις μετατρέψεις με το παραπάνω κύκλωμα!18105

tasosmos
24-01-11, 14:24
Βασικα αυτο το κυκλωμα με το lm317 δεν θα δουλευε σε καμια περιπτωση.
Πρωτα απ ολα το lm εχει dropout voltage 3V!
Δευτερον οι διοδοι που εχεις βαλει σε σειρα με την εξοδο (υποθετω για να κοψεις τα 1,25V ελαχιστο που βγαζει το lm) χαλανε την σταθεροποιηση (βλ I-V διοδου).
Τριτον δεν γινεται "αυτοματα" η μετατροπη οπως ειναι το ζητουμενο.

Τελος οι πυλες και γενικα τα ψηφιακα κυκλωματα δεν βγαζουν ακριβως 0 κ 5 V απαραιτητα. Μπορει να εχουν αποκλιση. Πχ αν εχεις σε TTL ολοκληρωμενο 1V παλι 0 το θεωρει.

Η λυση ειναι αυτη που αναφερθηκε παραπανω απο τον lastid, αλλα πρεπει να χρησιμοποιηθει ενας καλος R-R τελεστικος για σχετικα καλο αποτελεσμα ή προφανως μεγαλυτερη τροφοδοσια για τον τελεστικο απ οτι για το υπολοιπο κυκλωμα.

giannhsb
24-01-11, 14:31
Ή κάτι τέτοιο!

18106

nobig
24-01-11, 15:36
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την άμεση απάντηση. Ψηφιακά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί θέλω αναλογική λειτουργία.

Ο τελεστικός φαίνεται καλή λύση,η απορία μου είναι η εξής όμως εγω δεν θέλω να κατέβω σε αρνητική τάση ούτε θα τροφοδοτίσω τον ΤΕ με +-. Με 2 ίδιες αντιστάσεις ώστε να έχω μοναδιαίο κέρδος αν έχω είσοδο 4,5 volt αυτός θα μου βγάλει 0,5??? Τουλάχιστον όπως καταλαβαίνω τον τύπο θα πάει να βγάλει -4,5 αλλά αφου δεν έχει +- τροφοδοσία τι θα κάνει; Διαφωτίστε με

Γιάννη μπορείς να περιγράψεις τι κάνει το κύκλωμα με το τρανζίστορ; Με το τρίμερ τι ρυθμίζω;

lastid
24-01-11, 16:22
Ο LM324 δουλεύει σε μονή τροφοδοσία 0/5V και σε όλο το εύρος μεταξύ των τιμών αυτών. Κλασικό παλιό καλό φτηνό και δοκιμασμένο ολοκληρωμένο.
Σωστή η απορία σου για τις αρνητικές τάσεις. Για να δουλέψει σωστά, πρέπει να δημιουργήσεις μία εικονική γή στο μέσον της τάσης τροφοδοσίας. Για το σκοπό αυτό, θα χρησιμοποιήσεις έναν διαιρέτη τάσης με δύο ίσες αντιστάσεις για να πάρεις 2.5V και εκεί (αντί της γης) θα συνδέσεις την (+) είσοδο.

nobig
24-01-11, 16:37
Ας υποθέσω ότι του βάζω τροφοδοσία +- και στην αναστρέφουσα είσοδο βάζω 1 volt. Θα μου βγάζει απο την άλλη 4 volt? Δοκίμασα έκανα ένα simulation στο LTspice και δουλεύει όπως λέει ο τύπος στην wiki. +3 στην είσοδο -3 στην έξοδο αυτο με αντιστάσεις 10Κ. Δεν νομίζω ότι έχεις καταλάβει τι θέλω να κάνω Δημήτρη.

Θα έχω δυο κυκλώματα το ένα βγάζει 5 volt όταν η λάμπα δεν κάνει dimming και το άλλο με 5 volt σβήνει την λάμπα οπότε κάπως πρέπει να τα παντρέψω ώστε να λειτουργεί το dimming. Ουσιαστικά πρέπει να βάλω ένα offset -5 volt στην τάση αλλά μετά να το γυρίσω +. Λογικά πρέπει να υπάρχει πιο απλός τρόπος

lastid
24-01-11, 19:39
Ναι, με 1V είσοδο θα σου βγάζει 4V έξοδο. Ξαναλέω:
1. Στα (+) και (-) της τροφοδοσίας του τελεστικού, θα δώσεις 5V και 0V αντίστοιχα.
2. Αντί να συνδέσεις την μή αναστρέφουσα είσοδο του τελεστικού στα 0V, θα την συνδέσεις σε 2.5V.
Όλες οι τάσεις σου είναι θετικές. Δώσε το σωστό μοντέλο στο SPICE και θα δεις αυτό που θέλεις.

ALAMAN
24-01-11, 20:01
Χρειάζεται να αλλάξω τα 5Volt που μου δείνει ένα κύκλωμα σε 0 και το ανάποδο. Δεν θέλω κάτι με ψηφιακή λογική γιατί χρειάζομαι και όλα τα ενδιάμεσα.


Πρώτο κύκλωμα Δεύτερο κύκλωμα
5---------------- 0
4,5-------------- 0,5
4---------------- 1
3,5---------------1,5
3-----------------2,0
.
.
.
0---------------- 5

Υποψιάζομαι κάτι με τρανζίστορ ή κάποιο απλό ολοκληρωμένο. Για πείτε προτάσεις
Γιατί δεν φτιάχνεις έναν αφαιρέτη με τελεστικό ενισχυτή;
Άν Vo=V1-V2. Στη V1 θα έχεις μια σταθερή τάση 5V και στην V2 θα δίνεις το σήμα σου.

Vo=5-5 = 0V
Vo=5-4,5 = 0,5V
Vo=5-2,5 = 2,5V
Vo=5-3,5 = 1,5V

lastid
24-01-11, 20:19
Ακριβώς, είναι στην ουσία το ίδιο κύκλωμα.
Nobig, στη Wiki σελίδα με τις εφαρμογές τελεστικών δες τον Differential amplifier (http://en.wikipedia.org/wiki/Operational_amplifier_applications#Differential_am plifier).

nobig
25-01-11, 12:12
Δημήτρη έπαιξε,σε ευχαριστώ!

Δεν κατάλαβα ότι πρέπει να δώσω 2,5V στην μη αναστρέφουσα είσοδο. Δοκίμασα με ένα LT1001 στο spice, τώρα απλά χρειάζεται ένας Rail to Rail φθηνός τελεστικός γιατί ο LT1001 δεν την παλεύει κοντά στα όρια

lastid
25-01-11, 13:34
o LM324 είναι rail-to-rail φθηνός τελεστικός. Ποτέ δεν με πρόδωσε, όποτε έκανα κάτι με αυτόν δούλευε αμέσως.
Υπάρχουν άλλες απαιτήσεις του κυκλώματος τις οποίες αυτός δεν πληρεί?

FILMAN
26-01-11, 18:27
Ο LM324 δεν είναι rail to rail. Στους rail to rail τελεστικούς η έξοδος μπορεί να φτάνει στη στάθμη τόσο της θετικής όσο και της αρνητικής γραμμής τροφοδοσίας. Ο LM324 μπορεί να δώσει έξοδο όσο και η αρνητική γραμμή, αλλά όχι παραπάνω από 1.5V χαμηλότερα από τη θετική γραμμή. Έτσι, για να δουλέψει εδώ θα πρέπει να τροφοδοτηθεί με θετική τάση 5 + 1.5 = 6.5V τουλάχιστον. Αυτό μπορεί να γίνει αν π.χ. χρησιμοποιείται ένα 7805 στο σύστημα, τροφοδοτώντας τον τελεστικό από την τάση πριν το 7805. Επίσης ο LM324 είναι τετραπλός. Αν θέλουμε μόνο ένα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μισό LM358 (έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το 324 μόνο που είναι διπλός) ή ένα CA3140 (αυτό είναι λίγο διαφορετικό, δείτε το datasheet).

lastid
26-01-11, 19:03
Σωστά. Είχα καιρό να παίξω με το LM324 και δεν το θυμόμουν καλά...

giannhsb
26-01-11, 19:41
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την άμεση απάντηση. Ψηφιακά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί θέλω αναλογική λειτουργία.

Ο τελεστικός φαίνεται καλή λύση,η απορία μου είναι η εξής όμως εγω δεν θέλω να κατέβω σε αρνητική τάση ούτε θα τροφοδοτίσω τον ΤΕ με +-. Με 2 ίδιες αντιστάσεις ώστε να έχω μοναδιαίο κέρδος αν έχω είσοδο 4,5 volt αυτός θα μου βγάλει 0,5??? Τουλάχιστον όπως καταλαβαίνω τον τύπο θα πάει να βγάλει -4,5 αλλά αφου δεν έχει +- τροφοδοσία τι θα κάνει; Διαφωτίστε με

Γιάννη μπορείς να περιγράψεις τι κάνει το κύκλωμα με το τρανζίστορ; Με το τρίμερ τι ρυθμίζω;
Την τάση εξόδου!