PDA

Επιστροφή στο Forum : κοντρόλ τηλεόρασης



tao
25-01-11, 17:09
Για σας παιδιά θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας έχω ένα κοντρόλ τηλεόρασης και μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα κάποια κουμπιά δεν πατιούνται καλά(το έχω ανοίξει και φαίνετε ότι έχει φθαρεί αυτό το μαύρο αγώγιμο υλικό που υπάρχει πάνω στα κουμπιά όχι η πλακέτα) έχετε κάποιο έξυπνο κολπάκι να τα κάνω να δουλέψουν ξανά?

rep
25-01-11, 17:56
σπρεϊ γραφιτη,αγωγιμο μαρκαδορο.

leosedf
25-01-11, 18:18
Δουλεύει επίσης και η αγώγιμη μπογιά με ασήμι αλλα νομίζω υπάρχει και μπογιά με πινελάκι που έχει άνθρακα είναι για ακριβώς αυτά τα κουμπιά.

ikaros1978
25-01-11, 21:16
ενας αλλος τροπος τον οποιο τον χρησιμοποιω σαν εσχατη λυση..ειναι να τριψεις με την μυτη του κολλητηριου τον ανθρακα στα κουμπια..οχι πανω απο 2-3 δευτερολεπτα το καθε κουμπι με μια καθαρη μυτη

tao
27-01-11, 00:47
Σπρέι άνθρακα? Αγώγιμο μαρκαδόρο? Μπογιά με άνθρακα? Που τα βρίσκω αυτά με μια αναζήτηση στο google δεν κατάφερα να βρω κάτι

tasosmos
27-01-11, 01:05
Αγωγιμο μαρκαδορο μπορεις να βρεις και σε μαγαζια με αξεσουαρ αυτοκινητου. Ζητησε το σαν κιτ επιδιορθωσης για θερμαντικες αντιστασεις παρμπριζ.

Τα αλλα πιθανως σε κανα ψαγμενο μαγαζι ηλεκτρονικων να τα βρεις.

thabibikas
27-01-11, 02:34
εγω ειχα το ιδιο προβλημα κ εβαλα λιγο αλλουμηνοχαρτο κ ολα οκ!μπακαλιστικο βεβαια αλλα αποτελεσματικοτατο

PCMan
27-01-11, 21:18
Εγώ κόβω στογγυλα κομματάκια αλλουμινόχαρτου με αυτό το μηχάνημα που τρυπάει κόλλες χαρτί στο πλαϊ για να μπαίνουν σε ντοσιέ!
Τα κολλάω με Logo και είναι κομπλέ για πάντα!

leosedf
27-01-11, 21:25
Υποθέτω οτι αυτο το "αυτό το μηχάνημα που τρυπάει κόλλες χαρτί στο πλαϊ για να μπαίνουν σε ντοσιέ" είναι ο διακορευτής.

PCMan
27-01-11, 21:30
Υποθέτω οτι αυτο το "αυτό το μηχάνημα που τρυπάει κόλλες χαρτί στο πλαϊ για να μπαίνουν σε ντοσιέ" είναι ο διακορευτής.
:P

Ακριβώς! Απλά δεν ήξερα πώς το λένε!!!

herctrap
27-01-11, 22:40
και λιγο καθαρισμα με οινοπνευμα κανει καλο μερικες φορες

.::Nikos::.
20-11-14, 23:51
Πήρα το φτυάρι μου κι ήρθα! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν αυτό εδώ (http://www.ebay.com/itm/CCL-Anti-etching-PCB-circuit-board-Ink-Marker-Pen-For-DIY-PCB-/310792746481?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item485cb0f5f1) είναι αγώγιμο μαρκαδοράκι; Είναι το μοναδικό πάμφθηνο μαρκαδοράκι που βρίσκω στο ebay. Ψάχνωντας για conductive pen είναι όλα από 10 έως 20€...
Αλλιώς έχετε στο νου σας κάποιο μαγαζί εδώ στο Ελλάντα για να βρω κάτι τέτοιο ή σαν αυτά που λέγατε από πάνω; (μπογιά με ασήμι, άνθρακα κλπ)
Ευχαριστώ! :blush:

ΥΓ: Αυτό το υλικό μαύρο αγώγιμο υλικό που έχουν τα τηλεκοντρόλ είναι σαν μπογιά και γίνεται έτσι όταν στεγνώνει;

nikosp
20-11-14, 23:56
Βέβαια υπάρχει και η λύση με ένα καινούργιο τηλεκόντρολ και λύνεται το πρόβλημα
Κοντά στό σπίτι μου υπάρχει ένα κατάστημα ηλεκτρονικών που προγραμματιίζει τα τηλεκοντρόλ για τις περισσότερες γνωστής μάρκας συσκευές και με κόστος 10 ευρώ
Αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι με επισκευές ?

tao
21-11-14, 00:08
Βέβαια υπάρχει και η λύση με ένα καινούργιο τηλεκόντρολ και λύνεται το πρόβλημα
Κοντά στό σπίτι μου υπάρχει ένα κατάστημα ηλεκτρονικών που προγραμματιίζει τα τηλεκοντρόλ για τις περισσότερες γνωστής μάρκας συσκευές και με κόστος 10 ευρώ
Αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι με επισκευές ?
η χαρα της επισκευης!!!!!!!!!!!!!!

.::Nikos::.
21-11-14, 00:27
Δε διευκρίνησα τι θα επισκευάσω αλλά αν θέλετε να μάθετε το λέω δεν είναι μυστικό. Μία μεμβράνη από πληκτρολόγιο PC έχει πρόβλημα σε ένα σημείο και επίσης θέλω να δοκιμάσω κάτι στο τηλεκοντρόλ του aircondition που η οθόνη για κάποιο λόγο δε δείχνει καλά αυτό το καιρό ενώ το καθάρισα και δε βελτιώθηκε (και όχι δε θα πάρω τηλεκοντρόλ για το aircondition)
Ευχαριστώ που καλύψατε τις ερωτήσεις μου :)

georgegr
21-11-14, 00:27
Πήρα το φτυάρι μου κι ήρθα! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν αυτό εδώ (http://www.ebay.com/itm/CCL-Anti-etching-PCB-circuit-board-Ink-Marker-Pen-For-DIY-PCB-/310792746481?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item485cb0f5f1) είναι αγώγιμο μαρκαδοράκι; Είναι το μοναδικό πάμφθηνο μαρκαδοράκι που βρίσκω στο ebay. Ψάχνωντας για conductive pen είναι όλα από 10 έως 20€...
Αλλιώς έχετε στο νου σας κάποιο μαγαζί εδώ στο Ελλάντα για να βρω κάτι τέτοιο ή σαν αυτά που λέγατε από πάνω; (μπογιά με ασήμι, άνθρακα κλπ)
Ευχαριστώ! :blush:

ΥΓ: Αυτό το υλικό μαύρο αγώγιμο υλικό που έχουν τα τηλεκοντρόλ είναι σαν μπογιά και γίνεται έτσι όταν στεγνώνει;


Όχι δεν είναι αγώγιμο.
Είναι ανεξίτηλο για χειροποίητο μασκάρισμα πλακέτας προς αποχάλκωση.

.::Nikos::.
21-11-14, 00:41
Είχα μία υποψία λόγω της τιμής του προφανώς! Γιατί από αυτά που γράφει ντεν καταλαβαινει και πολλά.
Ευχαριστώ!

Alxnks
21-11-14, 00:58
Σε τέτοια πραγματα...τηλεκοντρόλ κτλ, για επαναφορά αγωγιμότητας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί μολύβι (το κοινο, γνωστο μας μολυβι..γραφίτης δηλαδη) πανω στις επαφες. Που να ψαχνεις για σπρει, ενα μολύβι έχουμε όλοι σπίτι μας.

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

.::Nikos::.
21-11-14, 01:02
Δοκίμασα αλλά δυστυχώς οι διάδρομοι είναι μάλλον πολύ λεπτοί και δεν αρκεί η ποσότητα γραφίτη που αφήνει το μολύβι σε τόσο λίγο πάχος για να πλησιάσει η αντίσταση σχεδόν 0Ω...

Σπρέι γραφίτη το ψεκάζεις σε όλη την επιφάνεια και κάνει δουλειά μόνο εκεί που υπήρχε επαφή; :001_huh: