PDA

Επιστροφή στο Forum : Led πορείας & Σινιάλο σε μοτοσυκλέτα!



st3li0s
25-01-11, 18:06
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να μου δώσετε ένα χέρι βοηθείας με το συγκεκριμένο σκεπτικό μου!

Έχω ένα μηχανάκι 125cc με μπαταρία 12V 3Αh!
Η λάμπα πορείας είναι 12V 35W!

Σκέφτομαι να αλλάξω την λάμπα αυτή με Led της τάξεως αυτής, Cree R5 (http://www.dealextreme.com/p/cree-xp-g-r5-320-lumen-white-light-led-drop-in-module-26-5mm-29-3mm-18v-max-32953)

Αυτά τα Led όπως γνωρίζεται χρησιμοποιούνται για φακούς!Επίσης χρησιμοποιούνται από ποδηλάτες και για γενικές χρήσεις που θέλουμε καλό φωτισμό οπότε σκέφτομαι ότι θέμα φωτισμού και "τυφλώματος" προς τους άλλους οδηγούς δεν θα υπάρξει!:confused1:

Θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας όσον αφορά τον τρόπο για να γίνει η συνδεσμολογία αυτή και φυσικά ΑΝ γίνεται!

Σκέφτομαι να πάρω ή την κεφαλή του φακού από το Internet και να κάνω τις ανάλογες μετατροπές στα καλώδια και στο φανάρι της μηχανής μπροστά!

Επίσης θέλω να μου πείτε αν τα χαρακτηριστικά αυτού του Led πιστεύετε ότι μπορεί να τα σηκώσει η μπαταρία της μηχανής!Θεωρώ ως ανίδεος ότι μπορεί να τα σηκώσει και να τα κρατήσει κιόλας,αφού τα σηκώνουν οι κοινές μπαταρίες!

Φυσικά αν δεν μπορεί να τα σηκώσει η μπαταρία της μηχανής θα ήθελα να μου πείτε αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο για το σινιάλο αφού η κατανάλωση του θα γίνεται στιγμιαία!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!:blushing:

Υ.Γ.: Δόξα τω Θεό τα χέρια μου πιάνουν!

Ορίστε και μερικά βίντεο για τις δυνατότητες αυτών των φακών που χρησιμοποιούν Led Cree R5!


http://www.youtube.com/watch?v=gpn5JU854Q0&feature=related

Το παρακάτω πρέπει να είναι πολλά παραπάνω Lumens!

http://www.youtube.com/watch?v=VVkWu2fiB_o&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=2V69ifFdwNU&feature=related

st3li0s
27-01-11, 16:28
Σε καλύτερη αναζήτηση...

http://www.led-tech.de/images/products/startimage/LT-1284-1207558804.jpg

Χαρακτηριστικά :


Diameter: 12mm
Viewing Angle: 130°
Height: 6.54mm
Emitting Color: white
Housing Color: clear
Lumen typ.: 800
Lumen max.: 900
Kelvin typ.: 6300
mA typ.: 2800 mA
V typ.: 3.60 V
V max.: 4.20 V
Watt: 10,08 W

...σε μια μπαταρία 12V τι αντιστάσεις,τι ασφάλεια θα βάλω?

Σε μια πρόχειρη προσωπική έρευνα...εδώ μου έδειξε ότι θα πρέπει να βάλω 3,3ohms

Ασφάλεια όμως?

BESTCHRISS
31-01-11, 23:54
p=VxI=>I=10,08/4,20=2,40Ampere ρευμα μεγιστο που καταναλωνει το led
12-4,20=7,80volt
R=V/I=7,80/2,40=3,25Ωμ
σωστα αλλα η ισχυς της αντιστασης θα ειναι P=7,80x2,40= 18,72 watt αρα διαλεγεις βαττικη των 3,3Ωμ/25watt
ασφαλεια στα 3Α θα βαλεις

εισαι σιγουρος οτι θα φωτιζει με 900lumen
μια λαμπα εχει περιπου 2000lumen
μαλλον θα χρειαστεις 2 τετοια LED

BESTCHRISS
01-02-11, 00:17
και θα χρειαστεις αυτην εδω την αντισταση καλυτερα
http://cgi.ebay.com/Wirewound-Aluminium-Housed-Resistor-5-25W-3-3-Ohm-2-pc-/220641537694?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335f42ae9e

BESTCHRISS
01-02-11, 00:32
ισως αυτο να ειναι καλυτερο
http://www.hero-ledstore.com/heroled-20-watt-high-power-cool-white-led-1600-lumen-p-13.html?zenid=1f1d005e672a89a22baba33c3fb861e1

st3li0s
01-02-11, 01:25
Χμμ με βάζεις σε σκέψεις!

900 lumens δεν είναι αρκετά για να φωτίσουν δυνατά?

Στα βίντεο παραπάνω οι συγκεκριμένοι φακοί που διαθέτουν αυτό το led φωτίζουν πολύ δυνατά!Τουλάχιστον πολύ δυνατότερα από την απλή λάμπα των 35Watt!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Περιμένω την γνώμη σου...

PCMan
01-02-11, 06:24
Απλά ξέχασε το. Κατ'αρχίν μεγάλη/μικρή σκάλα δεν θα υπάρχει. Αυτό που το πας?

Αν θες πιό ασπρο φως ή πιό δυνατό, βάλε μια xenon (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/SLIM-Ballast-H4-Bi-Xenon-HID-Kit-Bike-Motorcycle-6000K-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem27b84be348QQitemZ17059 5705672QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries), αλλιώς άσε την ίδια.
Μην κάνεις τίποτ'άλλο

aris285
01-02-11, 08:16
Συμφονω απολυτα με τον PCMan καλητερα βαλε μια τυπου ΧΕΝΟΝ η ασε την ιδια οπως ειναι.
Στο βιντεο να ξερεις οτι οι καμερες το φως στο σκοταδι το δείχνουν πολυ πιο εντονα αποτι ειναι στην πραγματικότητά γιαυτο μην σε ξεγελανε τα βιντεακια του youtube.

SV1JRT
01-02-11, 12:16
p=VxI=>I=10,08/4,20=2,40Ampere ρευμα μεγιστο που καταναλωνει το led
12-4,20=7,80volt
R=V/I=7,80/2,40=3,25Ωμ
σωστα αλλα η ισχυς της αντιστασης θα ειναι P=7,80x2,40= 18,72 watt αρα διαλεγεις βαττικη των 3,3Ωμ/25watt
ασφαλεια στα 3Α θα βαλεις

εισαι σιγουρος οτι θα φωτιζει με 900lumen
μια λαμπα εχει περιπου 2000lumen
μαλλον θα χρειαστεις 2 τετοια LED



Μία μικρούλα διώρθωση. Η υπολογιζόμενη τάση στίς μηχανές - αυτοκίνητα είναι 14.4V. (Αυτή είναι η μέση τάση που βγάζει το δυναμό όταν φορτίζει την μπαταρία).
Αρα, έχουμε 3,6V / 2800mA στη λάμπα, που μας αφήνουν 10,8V / 2800mA πλεώνασμα.
Αρα χρειαζόμαστε μία αντίσταση 3,85Ω και ισχύος ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 40W !!!
(Δηλαδή η συνολική κατανάλωση θα είναι 14.4V x 2,8Α = 40.32W που είναι μεγαλύτερη απο την υπάρχουσα κατανάλωση)

Το σωστό είναι να χρησημοποιηθεί ένα κύκλωμα Step Down DC-DC που να δίνει 3.6V στα 5Α (για ασφάλεια).
Ετσι θα έχεις ΜΟΝΟ την κατανάλωση του LED που θα είναι 3,6V x 2,8A = 10,08W.

Αυτά βέβαια είναι στην θεωρεία. Στην πράξη, βάλε Xenon (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, οχι τύπου xenon λάμπες) και θα είσαι μια χαρά.

SV1JRT
01-02-11, 12:25
Συμφονω απολυτα με τον PCMan καλητερα βαλε μια τυπου ΧΕΝΟΝ η ασε την ιδια οπως ειναι.
Στο βιντεο να ξερεις οτι οι καμερες το φως στο σκοταδι το δείχνουν πολυ πιο εντονα αποτι ειναι στην πραγματικότητά γιαυτο μην σε ξεγελανε τα βιντεακια του youtube.

Που πας ρε Καραμήτρο ?? (Πλάκα κάνω, χωρίς παρεξήγηση ετσι ?)
Το παληκάρι είπε οτι έχει μπαταρία 12V - 3A, το σύνολο 36Αh.
Οι λάμπες "Τύπου Xenon" είναι 55/60W.
Με τί προσόντα θα τις φορέσει στην μηχανή του ??
Πρέπει να πάρει και ένα τρέιλερ να βάλει μπαταρίες απο πίσω..... χαχαχαχαχαχαχα
Οι πραγματικές Xenon που είναι 35W είναι ΟΡΙΑΚΕΣ.
Θα έχει πρόβλημα στο ξεκίνημα, αλλα μπορεί να βάλει διακόπτη και να την ανάβει αφού πάρει μπροστά η μηχανή.

Στην ιδανική περίπτωση βέβαια, αλάζει μηχανή και ξενοιάζει απο το πρόβλημα αυτό...

BESTCHRISS
01-02-11, 12:31
φιλε Στέλλιο το led επεισης θα χρειαστουν και ψυχτρα αλλιως θα καουν
σιγουρα τα 900 lumen ειναι λιγα θα χρειαστεις τουλαχιστο δυο συνεπως πρεπει να αλλαξεις την μασκα για να παιρνει δυο φαναρια
αλλιως αυτο περιπου που σε προτεινα και βεβαια παλι ψυχτρα
αλλη λυση και ευκολη λαμπα καλυτερης φωτρινοτητας η αλλαγη του φαναριου με καλυτερης ποιοτητας κρυσταλλο αν μπορεις να βρεις και οχι πλαστικο
και η τελικη λυση και ακριβοτερη φωτα χενον αυτα εδω γιατι στα 6000Κ που σε προτεινε ο φιλος μπλεγιαζουν πολυ και κουραζουν τα ματια αυτα που σε προτεινω ειναι στα 4300Κ οσο και η λαμπα που φορας
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/NEW-HID-XENON-KIT-H4-4300K-motorcycle-moto-bike-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3a604b3f26QQitemZ25072 3647270QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries

BESTCHRISS
01-02-11, 12:59
και εδω μορεις να διαβασεις μερικα χρησιμα παραγματα για την θερμοκρασια χρωματος και γιατι πρεπει να προτιμησουμε xenon στα 4300Κ
http://pegasushellas.6.forumer.com/a/aftermarket-xenon-kits_post114.html

BESTCHRISS
01-02-11, 13:44
(Οι λάμπες "Τύπου Xenon" είναι 55/60W.)
μαλλον δεν γνωριζεις οτι εχουν βγει και τετοιες λαμπες

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Front-Head-light-Bulb-12V-35W-ATV-Quad-Pocket-Bike-/170382447307?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item27ab95d2cb
φιλικα

SV1JRT
01-02-11, 14:13
(Οι λάμπες "Τύπου Xenon" είναι 55/60W.)
μαλλον δεν γνωριζεις οτι εχουν βγει και τετοιες λαμπες

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Front-Head-light-Bulb-12V-35W-ATV-Quad-Pocket-Bike-/170382447307?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item27ab95d2cb
φιλικα

Γειά σου φίλε μου Chriss.
Δεν βλέπω να γράφει πουθενά XENON στην λάμπα που αναφέρεις.... :)
Γενικά, οι λάμπες βγαίνουν σε διάφορα watt. (Φαντάζομαι το ξέρεις) :D :D :D
(Χωρίς παρεξήγηση ετσι ?? Δεν έχω σκοπό να σου την πώ η να κοροιδεψω. Απλά κάνω λίγη πλακίτσα)

vivident
01-02-11, 15:01
Χωρις να εχω πολλες γνωσεις θελω να κανω την σκεψη μου και γω.
Αν αντι για 1 led βαλουμε 4 σε σειρα δεν θα εχουμε 4*3,6=14,4v ?
Οποτε αφου εχουμε παρει την τυπικη τιμη θα εχουμε 4*800=3200 lumen ?
Καταναλωση στα 40,32 watt δηλαδη λιγο παραπανω απο την λαμπα.

Τα λεω σωστα η ειπα μαμακια παλι?

BESTCHRISS
01-02-11, 15:31
φιλε σωτηρη απο οτι ξερεις οταν λενε συνηθως λαμπες τυπου ξενου ενοουνε μια λαμπα αλογονου βαμενη μπλε αυτο το γνωριζεις πιστευω
αυτη η λαμπα που προτεινω ειναι αλογονου και σαφως φεγγει καλυτερα απο την λαμπα στρογγυλη πυρακτοσεως που εχει το μηχανακι
εντελως φιλικα

φιλε πασχαλη που θα τις βαλει τοσες λαμπες και χρειαζοντια και ψυχτρες αλλιως θα καουν που θα μπουν ολα αυτα
φιλικα και παλι

SV1JRT
01-02-11, 16:26
Χωρις να εχω πολλες γνωσεις θελω να κανω την σκεψη μου και γω.
Αν αντι για 1 led βαλουμε 4 σε σειρα δεν θα εχουμε 4*3,6=14,4v ?
Οποτε αφου εχουμε παρει την τυπικη τιμη θα εχουμε 4*800=3200 lumen ?
Καταναλωση στα 40,32 watt δηλαδη λιγο παραπανω απο την λαμπα.

Τα λεω σωστα η ειπα μαμακια παλι?

Καλησπέρα φίλε μου πασχάλη.
Σε γενικές γραμμές, καλά τα λές. Σωστή είναι η σκέψη σου.
ΑΛΛΑ, (όχι θα την γλύτωνες.... χιχιχιχιχι)
1) η τάση στα ηλεκτρικά της μηχανής δεν είναι ΠΟΤΕ σταθερή. Τα 14.4V είναι ο μέσος όρος. Στην πραγματικότητα η τάση παίζει από 11 μέχρι 16V. Οταν η τάση είναι χαμηλή, απλά δεν θα έχει δυνατό φωτισμό. Οταν όμως η τάση χτυπήσει τα 16V, τότε bye - bye LEDs...
2) Εκτός απο το παραπάνω πρόβλημα, υπάρχει και το θέμα της ψύξης όπως είπε και πιο πάνω ο φίλος Chriss. Δυστηχώς αυτά τα LED θελουν ΣΟΒΑΡΗ ψύξη, που απλά δεν χωράει στο φανάρι.

vivident
01-02-11, 22:12
Ρε παιδια που υπαρχουν αυτα τα led?
Καμια τιμουλα εχουμε?

SV1JRT
01-02-11, 23:58
Ρε παιδια που υπαρχουν αυτα τα led?
Καμια τιμουλα εχουμε?

E-Bay Φυσικά........
Οι τιμούλες διαφέρουν.

BESTCHRISS
02-02-11, 01:27
επεισης φιλοι μου βλεπω και ενα αλλο μεονεκτημα των led εχουν Viewing Angle: 130° κανει καμπυλη φωτισμου αρα κανει διασπορα και δεν μπορει να φωτισει σε μεγαλη αποσταση
ενω η λαμπα η απλη απο οτι ξερω εχει Viewing Angle: 65° και φωτιζει σαν χωνι και φυσικα εχει μεγαλυτερη αποσταση φωτισμου δηλαδη ειναι πιο κατευθυντικη και βεβαια εχει συγκεκριμενη θεση στο φαναρι
για να φωτιζει σωστα η μεσαια αλλα και η μεγαλη σκαλα

το led θα εχει την ιδια κατευθυντικοτητα;

st3li0s
02-02-11, 06:42
Να σημειώσω ότι έχω πάρει και Cooler (http://www.led-tech.de/images/products/resized/LT-1320-1209199951.jpg) στην διάμετρο του Led και Optic Viewer (http://www.led-tech.de/en/High-Power-Supply/LEDIL-Optics/SEOUL-Power-Optic-15%C2%B0-LT-1472_106_146.html)!

Όλα χωράνε πίσω από τον χώρο του φαναριού!

Θέλω να ρωτήσω,αν βάλω την αντίσταση των 3,85ohms που αναφέρει ο φίλος και συνμοτοσυκλετιστής Σωτήρης παραπάνω και έναν σταθεροποιητή τάσης θα έχω σωστό αποτέλεσμα?(γενικά)

Επίσης να σημειώσω ότι έχω δει φως από έναν τέτοιο φακό των 900lumens και είναι αρκετό δυνατό,νομίζω εσείς ΔΕΝ έχετε δει την απλή μανίσια λαμπίτσα που έχουν τα 125cc:lool::001_tt2:!

Όπως και να χει,με τρεμάμενο φωτισμό ή όχι το αποτέλεσμα ΑΝ καταφέρει να ανάψει το Led πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερο από το υπάρχον!

Τέλος,δεν το κάνω για μόνιμο φωτισμό,πιο πολύ το κάνω έτσι για να "παίξω" και ΑΝ κάτσει καλός φωτισμός και ΔΕΝ τυφλώνω θα το αφήσω!
Απλώς ήθελα να μου πείτε με αυτά τα δεδομένα τι αντίσταση και ασφάλεια να πάρω!
Η αγορά του Led έχει γίνει,οπότε προχωράω λοιπόν και στην αγορά αντίστασης και ασφάλειας!


Το σωστό είναι να χρησημοποιηθεί ένα κύκλωμα Step Down DC-DC που να δίνει 3.6V στα 5Α (για ασφάλεια).


Θέλεις να μου το κάνεις πιο λιανά?

SV1JRT
02-02-11, 12:23
Καλημέρα φίλε και συνμοτοσυκλετιστή Στέλιο,

Το Step Down DC-DC είναι ένα κύκλωμα που παίρνει το DC απο μία πηγή και το μετατρέπει σε χαμηλότερη τάση χωρίς (σχεδόν) απώλειες. Οι κλασικοί σταθεροποιητές τάσης (LM78xx - LM79xx) στήν ουσία είναι μία μεταβλητή αντίσταση. "Καίνε" το πλεονάζον ρεύμα και αφήνουν να περνάει η τάση και το ρευμα που χρειαζόμαστε. Αντίθετα οι σταθεροποιητές Step Down "μετασχηματίζουν" την τάση στην επιθυμητή. Υπάρχουν απλοί Step Down σταθεροποιητές που με 2 - 3 ακόμα εξαρτήματα κάνεις την δουλειά σου.
Κοίτα στον γούγλη για LM2576T που βγάζει μέχρι 3Α ρεύμα. Εχει αντίστοιχο και για 5Α ρεύματα, αλλα δεν θυμάμαι τον τύπο.
Στην Ελλάδα είναι λίγο τσουχτερό. Εχει γύρω στα 6 - 7 ευρώ το κομμάτι. Από e-bay το βρίσκεις πολύ φθηνότερα.
Μπορείς να κάνεις και μία πηγή σταθερού ρεύματος με ένα LM317 ή αντίστοιχο για περισσότερα ampere ώστε να έχεις πάντα την σωστή τάση στο LED.
Αν χρειαστείς περισσότερες οδηγίες πές μου. :)

vivident
02-02-11, 19:09
Εγω εχω μια αλλη απορια τωρα.
Πως στο διαολο κολας την ξυκτρα πανω σε αυτο το led?
Το φτυνεις και κολαει? :001_tt2: :lool:
Βαζεις την παστα και μετα?
Δεν πρεπει με καποιο τροπο να την κραταει καλα πατημενη επανω του? :wiink: :001_unsure:

st3li0s
02-02-11, 19:54
4 τρυπίτσες μικρές πάνω στο Cooler,συμμετρικά 2 πάνω 2 κάτω!
2 λαμάκια κομμένα και ραμμένα στην διάμετρο του Led!

Αν υπάρχουν τα εργαλεία απλά κάνεις 4 τρυπίτσες με την μικρότερη διάμετρο που μπορείς και που υπάρχει σε βίδα πάνω στο Cooler,περνάς τις βίδες μέσα από το Cooler και από την άλλη μεριά που είναι το Led το συγκρατείς με τα 2 λαμάκια,πάνω και κάτω του Led!

Στην ουσία είναι σαν να συγκρατείται το Led πάνω και κάτω και να "χονέυει" μέσα στα 2 λαμάκια!

Όλα φυσικά γίνονται σε μικρές διαστάσεις!

Έφτασα να κάνω σχέδιο στο Autocad για να δω πως θα είναι!:biggrin:

Πιστεύω ότι ό,τι κόλλα και να βάλεις θα γίνει τσαπατσούλικη δουλειά διότι θα ξεκολλήσει!

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη!Θα το ψάξω και θα δω!

Μια ερώτηση ακόμα!Ο σταθεροποιητής αυτός που θα μπει πάνω στο κύκλωμα?
Από το (+) της μπαταρίας,μετά είναι η ασφάλεια,μετά η αντίσταση,μετά ο διακόπτης,μετά το Led και μετά το μαύρο καλώδιο που φεύγει για (-) μπαταρίας!

BESTCHRISS
02-02-11, 20:05
λοιπον φιλε εγω στο αυτοκινητο εχω αντικατασαταση σχεδον ολες τις λαμπες με led κατασκευης δικης μου η συνδεσμολογια και δεν ειχα κανενα προβλημα δεν καηκε καμια εδω και 9 μηνες

θα αγορασεις μια βαττικη αντισταση καλυτερα με ψυχτρα 3,3 η 3,9 οπως σου ειπε ο φιλος εγω θα εβαζα παντως στα 3,3
μετα αφου κανεις την εγκατασταση δωσε τερμα γκαζια και μετρα πανω στο led τι ταση εχει αν εχει μεγαλυτερη απο την max το led βαλε στην σειρα μια βαττικη διοδο
και τελειωσες και δεν θα παθει τιποτα

BESTCHRISS
02-02-11, 20:09
την ψυχτρα με το led μπορεις να το κολλησεις πρωτα με logo στιγμης
και περιμετρικα βαλε σιλικονη και δεν ξεκολλαει με τιποτα

SV1JRT
03-02-11, 09:46
Μια ερώτηση ακόμα!Ο σταθεροποιητής αυτός που θα μπει πάνω στο κύκλωμα?
Από το (+) της μπαταρίας,μετά είναι η ασφάλεια,μετά η αντίσταση,μετά ο διακόπτης,μετά το Led και μετά το μαύρο καλώδιο που φεύγει για (-) μπαταρίας!


Γειά σου Στέλιο.
Το Step Down ή το κύκλωμα σταθερής έντασης μπαίνουν στη θέση της αντίστασης. Αν χρησημοποιήσεις κάποιο απο αυτά τα δύο κυκλώματα, ΔΕΝ βάζεις αντίσταση. Με το Step Down κάνεις "μετασχηματισμό" τάσης ενώ με το LM317 "τρώς" το περισευούμενο ρεύμα με το κύκλωμα του LM317. (Βασικά το LM317 αντέχει το πολύ 1Α, οπότε ΔΕΝ κάνει για το συγκεκριμένο LED, αλλα θα βρείς άλλα ολοκληρωμένα που αντέχουν). Για ρίξε και μια ματια και στο e-bay για "10W LED Power Supply". Μπορεί να βρείς κάτι έτοιμο και να μην πεδευτείς καθόλου.

st3li0s
04-02-11, 05:33
Ο σταθεροποιητής LM7805 είναι καλός για το κύκλωμα μου?

Ή επειδή η μηχανή όταν δουλεύει θα δίνει 14.4V άρα θα πρέπει να πάρω έναν πιο μεγάλο?

Τι με συμβουλεύετε?

Δηλαδή εγώ ψάχνω έναν σταθεροποιητή που από 12V & 3Αh θα μου το κατεβάσει στα 4.2 & 1Αh?
Επειδή έψαξα είδα ότι δεν υπάρχει ακριβώς άρα ένας 12V --> 5V είναι κατάλληλος σαν τον παραπάνω LM 7805?

SV1JRT
04-02-11, 11:41
Ο σταθεροποιητής LM7805 είναι καλός για το κύκλωμα μου?

Ή επειδή η μηχανή όταν δουλεύει θα δίνει 14.4V άρα θα πρέπει να πάρω έναν πιο μεγάλο?

Τι με συμβουλεύετε?

Δηλαδή εγώ ψάχνω έναν σταθεροποιητή που από 12V & 3Αh θα μου το κατεβάσει στα 4.2 & 1Αh?
Επειδή έψαξα είδα ότι δεν υπάρχει ακριβώς άρα ένας 12V --> 5V είναι κατάλληλος σαν τον παραπάνω LM 7805?

Καλημέρα Στέλιο.
Το LM7805 ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ στο ρεύμα που θές να πάρεις.
Το LM2576 γιατί δεν σου άρεσε ?? Είναι εύκολο στην κατασκευή και πρακτικό.

Γενικά ψάχνεις για κύκλωμα που να παίρνει 14.4v απο την μηχανή και να τα κάνει 3.6v με αντοχή τουλάχιστον στα 3Α.

vivident
04-02-11, 15:04
Καλησπερα Στελιο.
Για πες μας τελικα προχωραει το θεμα με την ψυκτρα?
Βρηκες κανα σχεδιο για να υλοποιησης?
Μπορεις να ανεβασεις και καμια φωτογραφιουλα να δουμε και εμεις?
Αν δεν σε βγαινει αυτο που θες να κανεις μπορω να ριξω και γω μια ιδεα που με ηρθε.

st3li0s
04-02-11, 17:51
Περιμένω το Led να μου έρθει και να δω σε ποιον σταθεροποιητή θα καταλήξω για να πάω να τον πάρω!

Θα ανεβάσω φωτογραφίες με τα βήματα,μην στεναχωριέσαι!:biggrin:

Την προσκόλληση του Led πάνω σε στην ψύκτρα σκέφτομαι να το κάνω κάπως έτσι...

http://farm5.static.flickr.com/4079/5416069384_9e3e375147_m.jpg

Το σχήμα είναι σε κάτοψη!

Βέβαια θα κολληθεί και με Logo στιγμής!

Υ.Γ.: Συγγνώμη για το σχεδιάγραμμα,είναι πολύ πρόχειρο!Ελπίζω να καταλαβαίνετε!:blush:

BESTCHRISS
05-02-11, 22:47
οταν τελειωσεις γραψε μας αν φωτιζει καλα

good luck!

vivident
06-02-11, 11:23
Καλημερα.
Στελιο το σχεδιο ειναι μια χαρα.
Εγω βρηκα απο εδω αυτα τα led http://www.led-tech.de/en/High-Power-LEDs-Cree/CREE-XM-Serie/CREE-XM-L-T6-Emitter-LT-1731_120_170.html
4 led μαζι με τα μεταφορικα βγαινουν στα 33.5 euro.
Εσενα ποσο σε βγηκαν? Μηπως εψαξες και καθολου στα μαγαζια αν τα εχουν?