PDA

Επιστροφή στο Forum : Επείγον ΣΟΣ Πιθανότητα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ CAN BUS!!



tzvangel
26-01-11, 10:29
Επείγον ΣΟΣ Πιθανότητα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ CAN BUS!!

Παιδιά καλημέρα σας παρακαλώ βοηθήστε με σε κάτι πολύ σημαντικό!!
Αγόρασα αυτό εδώ το προϊών από Ελλάδα, http://www.mobile-center.gr/index.asp?page=product&pid=353 (http://www.mobile-center.gr/index.asp?page=product&pid=353) και η επίσημη σελίδα του προϊόντος στην Γερμανία είναι αυτή www.hiir.com (http://www.hiir.com/).
Το αμάξι μου είναι μάρκας JAGUAR μοντέλο X-TYPE ’06, χωρίς συναγερμό εκφοβισμού, μόνο κλείδωμα ξεκλείδωμα από το τηλεχειριστήριο,
Ο ηλεκτρολόγος μου, μου είπε ότι εγώ θα στο εγκαταστήσω όπως ακριβός περιγράφουν οι οδηγίες χωρίς κανένα λάθος, αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν θα κάνει ζημιά στο can bus?!
Περιμένει τώρα τηλέφωνο μου αν είναι να το προχωρήσει ή όχι?
Τι να του πω?
Υπάρχει όντως ενδεχόμενο να πάθει ζημιά το CAN BUS?

εγώ πιστεύω ότι δεν πρόκειται να πάθει κάτι γιατί απλά παίρνει την εντολή του κλειδώματος ή του ξεκλειδώματος…..

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΟΣ!!!

mariosm
26-01-11, 11:49
Αφου στο site που μας δινεις λεει οτι δεν το επηρεαζει.
Μονο καποιος που το εχει χρησιμοποιησει μπορει να πει σιγουρα τι γινεται.

CKarafas
26-01-11, 11:51
Βαγγελη το συστημα που αγορασες ΔΕΝ το συνδεεις στο can του αυτοκινητου σου.Εχει ενα καλωδιο πορτοκαλι για το ξεκλειδωμα και ενα λιλα για το κλειδωμα.Απο αυτα τα καλωδια παιρνει εντολη το συστημα ετσι ωστε να παιξει τα ηχογραφημενα μυνηματα.Τωρα αν ο ηλεκτρολογος το συνδεσει στο can σιγουρα θα εχει προβληματα.

tzvangel
26-01-11, 14:06
Βαγγελη το συστημα που αγορασες ΔΕΝ το συνδεεις στο can του αυτοκινητου σου.Εχει ενα καλωδιο πορτοκαλι για το ξεκλειδωμα και ενα λιλα για το κλειδωμα.Απο αυτα τα καλωδια παιρνει εντολη το συστημα ετσι ωστε να παιξει τα ηχογραφημενα μυνηματα.Τωρα αν ο ηλεκτρολογος το συνδεσει στο can σιγουρα θα εχει προβληματα.

οκ! εστω οτι ανοιξει την πορτα του οδηγου, τι θα βρει μεσα εκει? 2 καλωδια που θα καταλιγουν επανω στις αφλαλειες? και πρεπει να δουμε ποιο ειναι του κλειδωματος και ποιο του ξεκλειδωματος?

ευχαριστω

tzvangel
27-01-11, 11:25
εκανα και στο φορουν της jaguar την ιδια ερωτηση και να τη μου απαντησαν...

Dear Vaggelis
From what I can see, he wants to intsall the german made device, that connects a speaker and an SD card reader to the centreal locking and unlocking.
This device will play voices, sound effects, recordings etc. for various actions of locking and unlocking the car. I think it is a novelty thing, but might have some usefull deterrant effect.
I think he is saying that his x-type does not have a factory alarm, just remote control door locks.

He is wondering about the computer link called the CANbus and how the device will effect it.

From what I can see in my north american wiring digram, the door lock system does not use the CANbus so there should be no worry.
the door lock system has very typical negative trigger inputs to the system, I dont see why it would not work, and I dont see what harm it could cause.
I would not pull the door panel the wires you want run into the car, you can find them near the A-post or at the GEM...
those wires are yellow and blue twisted wires. And I agree with sport. go to the A post or the GEMS module under the dash.

τι ειναι ομως το a-post και το GEMS module που μου λεει?
και που βρισκεται στην jaguar?

touotaae86
27-01-11, 13:58
kata ti gnomi ti dikia mou auto den einai doulia ilektologou alla ilektronikou autokinitwn. Pantos se periptwsi pou prospathisei na ton egatastisei sigoura tha exeis provlima. Stin ousia tha sou anagnorizei kapoio skelos tou autokinitou isws kai asxeto me tis klidaries san vlaves.


Nα γράφετε το μήνυμά σας μόνο με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες ώστε να είναι πιο ευανάγνωστο και κατανοητό.
Η γλώσσα μας είναι όμορφη, καιρός να τη θυμηθούμε.
Τα greeklish και τα κεφαλαία θα αντιμετωπίζονται αυστηρά

STALKER IX
27-01-11, 14:24
λογικα δεν υπαρχει περιπτωση να παθει κατι αφου δεν πειραζεις τα καλωδια high και low του canbus. ακομα και εαν υπαρχει εγκεφαλος για το κλειδωμα ξεκλειδωμα (comfort) παλι αυτος χρειαζεται καποιο "σημα" για να δουλεψει... το μονο που μπορω να σου πω ειναι να δεις εαν η πορτες σου εχουν το παλιο συστημα διακοπτη για την πλαφονιερα η ο διακοπτης ειναι μεσα στην κλειδαρια. εαν υπαρχει διακοπτης στην κλειδαρια μην κανεις τοποθετηση εαν δεν δεις τα σχεδια του αυτοκινητου για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα γινει ζημια..
μην εμπιστευεσαι αυτον απο το φορουμ μπορει να ειναι οπως τα λεει μπορει και οχι. (οτι δηλαδη το αυτοκινητο εχει διακοπτη παλιου τυπου)

STALKER IX
27-01-11, 15:24
A-post εννοει την a-pillar δηλαδη την μπροστινη κολονα του μπαμπριζ. ουσιαστικα σου λεει να βρεις τα καλωδια που μπαινουν στο αμαξωμα απο την πορτα και να συνδεσεις εκει. το gems δεν το γνωριζω τι εννοει... μηπως ονομαζει ετσι την πλακετα του κλειδωματος?

tzvangel
27-01-11, 15:50
Δηλαδή..
Πάω στον ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικό και του λέω ανοίξουμε την κολόνα του παρμπρίζ και να βρούμε εκεί το κίτρινο και το μπλε καλώδιο που μου λέει…
Θα συνδέσουμε ένα πολυμετρο επάνω στο κίτρινο θα πατήσω το κουμπί του κλειδώματος από το τηλεχειριστήριο και αν δείξει κάτι το πολυμετρο πάνα πει ότι είναι το σωστό καλώδιο αλλιώς είναι το μπλε..
Σωστά ?

tzvangel
27-01-11, 15:52
μαλλον αυτο εννοει αν δεις στο google για GMS Module κατι τετοιο πεταει!
αλλα το θεμα ειναι που βρισκεται αυτο?
κατω απο το τιμονι?

STALKER IX
27-01-11, 16:06
εαν το αυτοκινητο εχει πλακετα και οχι εγκεφαλο για το κλειδωμα ναι προχωρας στην συνδεση αφου εχεις κανει σωστη αναγνωριση στα καλωδια. δεν ανοιγεις καμια κολωνα φιλε μου απλα σου ειπα οτι το α πιλλαρ ειναι ενα τμημα του οχηματος,
ξεκιναει απο το πατωμα στηριζει την πορτα και το μπαμπριζ και τελειωνει στον ουρανο.

STALKER IX
27-01-11, 16:11
βρες τα σχεδια του αυτοκινητου και μην πειραζεις τιποτα μονος σου χωρις παρεξηγηση.

tzvangel
27-01-11, 16:19
Τηλεφώνησα με την εταιρία που το αγόρασα και μου είπε «μην φοβάσαι τίποτα προχορατο είναι φουλ ελεγμένο και σίγουρα δεν θα γίνει τίποτα στο αμάξι σου»
Το πρόβλημα μου είναι το έξεις..
Που βρίσκονται αυτά τα καλώδια στο αυτοκίνητο?
Μέσα στην πόρτα?
Στο ντουλαπάκι του συνοδηγού?
Πάνω από τα πεταλ?
Και έστω ότι τα βρω…
Πως καταλαβαίνω ότι όντος είναι αυτά και ότι δεν πάνε σε εγκέφαλο αλλά σε πλακέτα?
Θα μπορούσα εύκολα να το πάω στην jaguar στην Αθήνα,,, αλλά εκεί είναι χειρουργιο!!\
Ενώ εδώ μου ζηταει 25 ευρω..
Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος είναι πολύ καλός στην δουλειά του και όνομα στην πάτρα αλλά επειδή μου είπε ότι πρώτη φορά το βάζει αυτό… θέλω να του δώσω πολλές πληροφορίες για να προχωρήσει…

STALKER IX
27-01-11, 16:32
δεν γνωριζω απο τζαγκ λυπαμαι,ο μαστορας ομως θα κανει μια αναγνωριση πρωτα ξεκινοντας η απο τα καλωδια η απο ασφαλειοθηκη. ασε που αυτοι εχουν και βιβλια με ολα τα αυτοκινητα..

ελπιζω μονο τον μαστορα σου να μην τον λενε φανη !!!!!

elettronica
27-01-11, 16:51
Τηλεφώνησα με την εταιρία που το αγόρασα και μου είπε «μην φοβάσαι τίποτα προχορατο είναι φουλ ελεγμένο και σίγουρα δεν θα γίνει τίποτα στο αμάξι σου»
Το πρόβλημα μου είναι το έξεις..
Που βρίσκονται αυτά τα καλώδια στο αυτοκίνητο?
Μέσα στην πόρτα?
Στο ντουλαπάκι του συνοδηγού?
Πάνω από τα πεταλ?
Και έστω ότι τα βρω…
Πως καταλαβαίνω ότι όντος είναι αυτά και ότι δεν πάνε σε εγκέφαλο αλλά σε πλακέτα?
Θα μπορούσα εύκολα να το πάω στην jaguar στην Αθήνα,,, αλλά εκεί είναι χειρουργιο!!\
Ενώ εδώ μου ζηταει 25 ευρω..
Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος είναι πολύ καλός στην δουλειά του και όνομα στην πάτρα αλλά επειδή μου είπε ότι πρώτη φορά το βάζει αυτό… θέλω να του δώσω πολλές πληροφορίες για να προχωρήσει…

Καλησπερα φιλε για ριξε μια ματια εδω18173

tzvangel
27-01-11, 20:16
τα σχεδια ειναι λιγο δισκολο να τα βρω γιατι δεν μου τα παρεχει η εταιρια.. τωρα μολις εκτυπωσα αυτο που μου εστειλε ο ελετρονικα θα το παω απευθιας στον ηλεκτρολογο και αυτος ξερει καλυτερα..

tzvangel
28-01-11, 23:23
το εγκατέστησα και όλα είναι ένταξη χωρίς κανένα πρόβλημα. σας ευχαριστώ όλους, μ βοηθήσατε αρκετά! φιλε ελετρονικα το αρχειο που μου εστειλες βοηθησε πολυ!!

STALKER IX
29-01-11, 09:21
ωραιος!!κανε μια ενημερωση να ξερουμε και κανα δυο πραγματα απο jag!

tzvangel
29-01-11, 10:42
ok! στα πόδια του συνοδηγου απο πανω βρισκονται κατι καλωδια που μπενουν στην πορτα... 4 ειναι που πανε στις κλειδαργιες το 1 ειναι κλειδωμα το 2 διπλοκλειδωμα το 3 ξεκλειδωμα οδειγου και το 4 γενικο ξεκλειδωμα, τα χρωματα διαφερουν απο μοντελο σε μοντελο απο οτι ειδα...
απο εκει και περα προχωρας στο HIIR ONE και τα συνδεεις οπως λεει το MANUAL πορτοκαλι --> ξεκλειδωμα, μωβ--->κλειδωμα!
ηταν πολυ απλο και δεν επαθε κανενα προβλημα το can-bus οθτε το GEM module

STALKER IX
29-01-11, 11:19
Αντε λοιπον καλες ηχογραφησεις!