PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Συναγερμού Ford Focus



Mihos
27-01-11, 18:53
Καλησπέρα σας. Ο πατέρας μου αγόρασε ένα μεταχειρισμένο Ford Focus του 2006. Έχουμε το εξής πρόβλημα με τον συναγερμό:

Όταν χτυπήσει ο συναγερμός για κάποιο λόγο, δεν υπάρχει τρόπος να τον απενεργοποιήσεις. Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του αυτοκινήτου πατόντας το ξεκλείδομα στο κοντρολάκι του κλειδιού ο συναγερμός σταματά. Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει στη περίπτωση μας.

Σύμφωνα με τον παλιο ιδιοκτήτη ο συναγερμούς σταματούσε κανονικά από το κοντρολάκι. Όμως το αυτοκίνητο είχε μείνει από μπαταρία και υποθέτω ότι χάθηκαν οι ρυθμίσεις του συναγερμού.

Ο συναγερμός συμφωνα με τον ιδιοκτήτη υπήρχε από την αγορά του αυτοκινήτου, επομένως υποθέτω ότι τον εγκατέστησε ο αντιπρόσωπος της Ford (ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ). Παραπάνω στοιχεία για τον συναγερμό δεν έχω καθώς δεν υπάρχει καμμία ετικέτα, είναι απλά ένα μάυρο τετράγωνο το οποίο έχει πάνω και τη σειρήνα και συνδέεται σε μία φίσα μέσα στο χώρο της μηχανής. Καμμία ετικέτα.

Ο συναγερμός οπλίζει και αφοπλίζει από το κοντρολάκι του εργοστασιακού κλειδιού ενώ η γενική ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του γίνεται από ένα κλειδάκι-jumper(?). Είναι ένα πλαστικό με σχήμα κλειδιού που στην άκρη έχει μία μικρή φίσα με τρία pins. Αν θέλεις να απενεργοποιήσεις/ενεργοποιήσεις το σύστημα συναγερμού το "κουμπώνεις" γιά κάποια δευτερόπλεπτα σε μία υποδοχή που είναι κολλημένη πάνω αριστερά στο μπαρμπριζ. Δεν ξέρω τι άλλες λειτουργίες μπορεί να έχει αυτό το κλειδί (προγραμματισμού ίσως?).

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα?

elettronica
28-01-11, 15:42
καλύτερα να πας σε ένα κατάστημα με συναγερμούς η εάν μπορείς πες μας την μάρκα και τον τύπο του συναγερμού μήπως μπορέσουμε να βρούμε το εγχειρίδιο του.

leeperik
28-01-11, 16:02
Κανονικα σε focus ο συναγερμος αφοπλιζει απο το κοντρολ ,οπως σου ειπε ο πρωην ιδιοκτητης,με το ξεκλειδωμα.Αν ο συναγερμος ειναι εργοστασιακος μεσα στην καμπινα οι αισθητηρες δεν θα ειναι σε εμφανη σημειο αλλα καλυμενοι με καποιο πλαστικο(πχ στο δικο μου,2008 μοντελο,αν εβαζα τους εργοστασιακους θα ηταν στην πλαφονιερα)αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης κρατησε ολα τα χαρτια,λογικα,θα σ χει και μια καρτουλα για το συναγερμο οπου θα λεει την μαρκα και τον κωδικο του.αν οχι κανε ενα τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια να σου πουν με ποιους συνεργαζοταν(meta κτλ)αλιως κανε οτι ειπε κ ο Βασιλης,αλλα το πιο πιθανο να χρεαστει να πας σε καταστημα συναγερμων

Mihos
30-01-11, 16:25
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δυστυχώς δεν υπάρχουν καθόλυο στοιχεία πάνω στον συναγερμό όπως είπα. Ούτε εγχειρίδιο του συναγερμου υπάρχει (μόνο το γενικό του αυτοκινήτου). Θα δώ τι θα κάνω...