PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ : (Περιμέτρική κάλυψη οικοπέδου)



Νικος Κασωτάκης
28-01-11, 01:16
Γιά σας.

Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας σχετικά με την περιμμετρική κάλυψη του οικοπέδου του εξωχικού μου με συναγερμό.

Σκεύτηκα διάφορα, όπως beem - ανιχνευτές κινησης με φώτα - κάμερες - κλπ. κλπ.
Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε πως βρίσκετε την ιδέα να παγιδεύσω την περίμμετρο του οικοπέδου (κάγγελα κλπ) με καλώδιο οπτικής ίνας η οποία θα είναι σε διάφορα ύψη.
Το σύστημα φύλαξης με οπτική ίνα είχε γίνει στις περιφράξεις των ολυμπιακών εγκαταστάσεων στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Επί πλέον πείτε μου σας παρακαλώ αν κάποιος από εσας έχει χρησημοποιήσει αυτό το σύστημα παγίδευσης της πείφραξης και πως το βλέπετε σαν ιδέα.

Ακόμα από που μπορώ να προμηθευτώ τέτοιο καλώδιο Οπτικής Ίνας σε μέτρα με πολύ μικρή διάμετρο.

Ευχαριστώ Πολύ

Νίκος Κασωτάκης

ΥΓ Σε Συνεργασία με συναγερμό φυσικά.

rep
28-01-11, 01:19
οπτικη ινα? μαλλον οπτικη δεσμη θελεις να πεις...κατι τετοιο http://www.smarthome.gr/category_products.asp?scid=9000M&lang=1
αυτονομο δεν γινεται ευκολα μαζι με συναγερμο το εχω βαλει σε οικοπεδα δουλευει αψογα.

Νικος Κασωτάκης
28-01-11, 01:28
Φίλε Χρυσόστομε.

Κατάλαβα την λογική σου.
Όχι τέτοιες Δέσμες τύπου beem.
Ενοώ καλώδιο συνεχες με πυρήνα Οπτικής Ίνας.

Ευχαριστώ
Νίκος κασωτάκης

Ulysses
28-01-11, 07:39
Εγω δεν γνωρίζω για κάτι τέτοιο φίλε μου.
Αλλά αν κατάλαβα καλά τι εννοείς,θα είναι κάποιο καλώδιο που θα τρέχει κατα μήκος της περίφραξης,προφανώς κάπου κλείνει κύκλωμα και όταν κάποιος μπει στο χώρο,πέφτει στο καλώδιο,το κόβει και ανοίγει το κύκλωμα.Η μπορεί ο φράχτης να έχει πάνω του περισσότερα του ενός καλώδια και όλα να κλείνουν κύκλωμα.
Βασικά και να μην κατάλαβα σωστά,έδωσα ιδέα τρελή αν το προσέξατε...Ιδανικό για φράχτες του τύπου συρματόπλεγμα..

Επίσης έχω ακούσει οτι υπάρχει σύρμα που αντιλαμβάνεται τους κραδασμούς-δονήσεις σε συρματόπλεγμα και έχει χρήσεις σε στρατόπεδα (εννοείται του εξωτερικού:biggrin:) κτλ

Νικος Κασωτάκης
28-01-11, 12:42
Ακριβώς κάτι τέτοιο.
Είναι καλώδιο το οποίο τρέχει κατα μήκος της περίφραξης σε δίαφορα ύψη. Ναί κλεινει κάπου κύκλωμα.
Υπάρχει κάτι τέτοι σε πλέγμα το οποίο τοποθετείτε στον τοίχο άμα τον χτίσουμε και καλύπτετε με τον σοβά.
Αυτό το πλέγμα τοποθετείτε συνήθως σε σημεία που έχουμε εντιχοισμένα χρηματοκιβώτια και καλύπτει εκτός των άλλων το χρηματοκιβώριο και περιμετρικά σε περίπτωση ριφιφί.

Για αυτό το καλώδιο ενδιαφέρωμαι.

Νίος Κασωτάκης

spyropap
28-01-11, 13:00
Ανιχνευτής δόνησης ή επαφής σε συρματόπλεγμα είναι μια ιδέα.
Αλλά… Τι θα γίνεται όταν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι ευνοϊκές?

Θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικά μελετημένο σύστημα έτσι ώστε να
μην ενεργοποιείται με τον αέρα, με τα κλαδιά, τα φύλλα, τη βροχή, το χαλάζι, τους κομήτες...
Και βέβαια δεν θα βάλεις σειρήνα να ενοχλείς όλους. Κάτι πιο διακριτικό, ίσως
μια φωτεινή επιγραφή «καλώς ήρθατε» J

Δεν σε ενδιαφέρει ένας σκύλος φύλακας? Ίσως ένα ρομπότ σκύλος με laser?

rep
28-01-11, 13:24
αγορασε ενα αλβανο δωστου ενα καλασνικοφ και ενα κοματι ψωμι μια λιστα φιλων να ξερει ποιους δεν θα πυροβολει και εισαι ετοιμος.....ΜΟΝΟ ΔΕΣΜΕΣ......

elettronica
28-01-11, 14:25
Καλημέρα. Kατι τέτοιο ψάχνεις http://www.gisecurity.gr/Content.php?PageId=153

rep
28-01-11, 14:33
ωραιο βασιλη το υλικο, το εχεις δουλεψει?γιατι το pdf δεν λεει και πολλα.οσο για την τιμη δεν λεω τιποτα...

spyropap
28-01-11, 14:38
Ω ναι θέλει να αγοράσει σίγουρα J
Θα πάρω κι εγώ, με τέτοια τιμή μη χάσω την ευκαιρία…
DF901-N (GE Security: www.gesecurity.com (http://www.gesecurity.com) ) | Τιμή: e 3500.00

Μήπως να γέμιζες την περίμετρο με κρυμμένες πρόκες?
Θα κάνει μεγάλη χαρά όποιος τις πατήσει..
Πρόσεξε μην τις πατήσεις εσύ…

elettronica
28-01-11, 14:44
Χρυσόστομε καλημέρα όχι δεν το έχω δουλέψει αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει με αυτή την τιμή κάθε άλλο παρά της πλάκας είναι .
Στην θέση του φίλου μας και εγώ beams θα έβαζα η κάμερες που να ενεργοποιούνται με κίνηση.

Ναι Σπύρο είναι πανάκριβο όντως .

her
28-01-11, 17:20
Εγώ το σύστημα με την οπτική ίνα το ξέρω αλλά λίγο διαφορετικά. Από όσο ξέρω δεν το περνάς σε μάντρα. Το περνάς δένοντας ‘ αυτό που θες να ασφαλίσεις. Π.χ στα φωτοβολταϊκά συστήματα το περνάς μέσα από κάποια τρύπα και έτσι αν κάποιος πάει να την κόψει τότε δίνει άμεσα εντολή. Δίνει συναγερμό μόνο όταν δεν λαμβάνει το οπτικό φως που θα έπρεπε στην άλλη του άκρη.
Υπερτερεί με το καλώδιο γιατί το καλώδιο παραβιάζεται λίγο ποιο εύκολο από την οπτική ίνα.
Αν το περάσεις από την μάντρα σε ποια περίπτωση θα δώσει συναγερμό;

Βρήκα αυτό http://www.smarteck.gr/fotovoltaika.html

Νικος Κασωτάκης
28-01-11, 22:13
αγορασε ενα αλβανο δωστου ενα καλασνικοφ και ενα κοματι ψωμι μια λιστα φιλων να ξερει ποιους δεν θα πυροβολει και εισαι ετοιμος.....ΜΟΝΟ ΔΕΣΜΕΣ......

Ευχαριστώ πολύ καλέ μου φίλε.

Λοιπόν λόγω καταγωγής είμαι κατά του πρώτου και υπερ του δεύτερου. ( Αλβανός - AK 47 ).
Εξάλλου υπάρχουν και μας περισεύουν κιόλας.!!!!!!!!!

Αλλά ας τα αφήσουμε αυτά για άλλη φορά και για άλλη κουβέντα.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον του φίλου ( Elletronica Βασίλης) που μου έδωσε κάποια στοιχεία.

Η ζωή ενος ανθρώπου και μιας οικογένειας καθώς και η περιουσία του μπορεί να αξίζει περισσότερα από 7,000 ευρώ.

Και να ξέρετε ότι υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ που ενδιαφέροντα για αυτό το σύστημα. Ηλεκτρολόγοι και Ηλεκτρονικοί είσαστε, κάπου θα το βρείτε μπροστά σας. Γιαυτό μήν τραβάτε τις τρίχες σας γιατί μπορεί να ματώσετε.

Με εκτίμηση
Νίκος Κασωτάκης

jimk
28-01-11, 22:40
γιατι δεν βαζεις εξωτερικα ματια?

konstask
29-01-11, 21:38
Όπως είπε και ο φίλος "her" αυτο που θες είναι η εφαρμογή πλαστικής οπτικής ίνας η οποία περνιέται στο φράχτη σε διάφορα ύψη και με τον κατάλληλο τερματικό δίνει έξοδο για σύνδεση με πίνακα συναγερμού, αν ναι τότε καλύτερα κοίτα τιμές εδώ προσιτές και εγκατεστιμένες σε πολλές εφαρμογές. http://www.tridimas.gr/new/products.asp?cat=356&pg=2

Νικος Κασωτάκης
30-01-11, 14:40
Όπως είπε και ο φίλος "her" αυτο που θες είναι η εφαρμογή πλαστικής οπτικής ίνας η οποία περνιέται στο φράχτη σε διάφορα ύψη και με τον κατάλληλο τερματικό δίνει έξοδο για σύνδεση με πίνακα συναγερμού, αν ναι τότε καλύτερα κοίτα τιμές εδώ προσιτές και εγκατεστιμένες σε πολλές εφαρμογές. http://www.tridimas.gr/new/products.asp?cat=356&pg=2

Σε Ευχριστώ Πάρα πολύ

Νίκος Κασωτάκης