PDA

Επιστροφή στο Forum : φακός με led.



giorgosxristou
04-02-11, 20:29
καλησπέρα σε όλους,
επειδή θέλω να φτιάξω ένα φακό με led αγόρασα τα παρακάτω από ebay,
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350348534999
μου φαίνονται αρκετά καλά και δυνατά,αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:σκέφτομαι να βάλω και τα 10,τι μπαταρίες και με πια διάταξη θα ταν καλύτερα?και πως να τα συνδέσω μεταξύ τους?όσο για την ψύξη το επεξεργάζομαι ακόμα,οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη,καλό απόγευμα σε όλους!

GeorgeVita
05-02-11, 00:46
Γειά σου Γιώργο, καλώς ήλθες σε αυτό το forum!

Τα LED που αναφέρεις καταναλώνουν 1W με τυπικό ρεύμα 300mA και τάση Vf=3.4V το καθένα.

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και τα 10 LED θα έχεις κατανάλωση περισσότερο από 10W. Με 4 τεμ. επαναφορτιζόμενες μπαταρίες NiMH AA μπορείς να πάρεις ενέργεια: 4x 1.2V x 2500mAh = 12Wh άρα αυτονομία περίπου 1 ώρα.

Με μικρή μπαταρία μολύβδου κλειστού τύπου 12V-2.4Ah θα έχεις υπερδιπλάσια αυτονομία. Το ίδιο θα ίσχυε με 5x LED αντί των 10.

Πρέπει να προσδιορίσεις το είδος και το μέγεθος της μπαταρίας ανάλογα με την εφαρμογή σου (φορητός ή "κουβαλητός" φακός) και μετά θα θα υπολογίσεις την συνδεσμολογία και τις αντιστάσεις περιορισμού ρεύματος.

G

giorgosxristou
05-02-11, 01:50
θέλω ένα φακό ουσιαστικά με μεγάλη αυτονομία αλλά και δυνατό φως,τώρα όσο αφορά το μέγεθος θέλω απλά να μπορεί να μεταφέρεται στο χέρι,για camping καμιά διακοπή ρεύματος, ψάρεμα και τέτοια,όχι κάτι που θα κρατάω για 1 ώρα συνεχόμενη στο χέρι μου p.x, πιστεύεις πως με λιγότερα led θα έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα, με βάση τις παραπάνω δουλειές που τον θέλω, η ακόμα καλύτερα να βάλω ένα διακόπτη on-off-on για να επιλέγω εγώ πόσα led θα ανάβουν, τώρα θα μου πεις γιατί δεν παίρνεις ένα έτοιμο, δίκιο έχεις αλλά είναι το μεράκι να φτιάξω κάτι εγώ, άσε που οι περισσότεροι τις αγοράς low cost είναι για πέταμα από την πρώτη χρήση.
αλήθεια πως σου φαίνονται τα led που αγορασα;

GeorgeVita
05-02-11, 22:36
θέλω ένα φακό ουσιαστικά με ...
Η φθηνή λύση είναι με μπαταρία συναγερμού (μάλλον από αυτόνομη σειρήνα) των 12V-2.2Ah και το παρακάτω κύκλωμα:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/fakos.jpg

Οι τρεις διακόπτες επιλέγουν:
S1-φώς νύχτας (περίπου 50mA σε 1 LED)
S2-φως LED3W (περίπου 300mA σε 3 LED)
S3-φως LED6W (περίπου 600mA σε 3+3 LED)
(εννοείται ότι S2+S3 θα δώσουν φως LED9W)

G

giorgosxristou
06-02-11, 14:58
κάτι τέτοιο είχα κατά νου ,περιμένω τα led και ξεκινάω ,όπως επίσης βρήκα και αυτό,


PB-1272 Επαναφορτιζόμενη Μπαταρία Μολύβδου 12 Volt / 7,2 Ah
Επαναφορτιζόμενη Μπαταρία Μολύβδου 12 Volt / 7,2 Ah. Διαστάσεις: 151x66x95 mm (MxΠxΥ)
Τιμή (Με ΦΠΑ): €14.50

νόμιζε πως δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι,με 7.5 Ah πείπου τρεις ώρες είναι καλά για το φως που θα βγάζει,
η και παραπάνω αν δεν χρειαστεί να τα ανάψω όλα.σχετικά φτηνή είναι η μπαταρία για τις Ah που βγάζει και είναι η καλύτερη λύση νομίζω.
προφανώς οι αντιστάσεις θα είναι του 1W.σωστά?

stom
06-02-11, 15:16
Η μειωση του ρευματος με αντιστασεις, σε φακους με led ειναι απαρχαιωμενη ως προσεγγιση. Πλεον αυτα γινονται με pwm.
Επισης 10 led αντε να τα εστιασεις. Και τι θα κανεις με το θεμα του ανακλαστηρα? Εφοσον θελεις να εχεις τη χαρα της κατασκευης, βρες κατι και βελτιωσε το. Οταν ενας τετοιος φακος http://www.cnqualitygoods.com/goods.php?id=1054 τον εχεις με 35$ τα 14$ που εδωσες για 10 led ειναι μαλλον πολλα.
Αν το ψαξεις λιγο περισσοτερο θα δεις οτι υπαρχουν παρα πολλοι που ασχολουνται με home made βελτιωσεις φακων, με φοβερα αποτελεσματα.
Το να ξεκινας απο το 0 δεν ειναι κακο, αλλα τα αποτελεσματα μαλλον δεν θα σε ενθουσιασουν.

giorgosxristou
06-02-11, 15:25
δεν έχεις άδικο αλλα εμενα δεν με ενδιαφέρει τόσο στο να πετύχω δέσμη όσο να φωτίσει τοπικά,ανακλαστήρα ίσως πάρω από ένα παλιό και τον βάλω πάνω,

stom
06-02-11, 15:37
Το αν θα εχει στενη δεσμη η θα φωτιζει τοπικα ειναι μονο ενα απο τα θεματα. Και εκει που το πραγμα δυσκολευει ειναι στο καθαρα μηχανουργικο κομματι. Αμα πρεπει να μην διαλυεται οταν πεφτει, να ειναν ανθεκτικος στα νερά, να ειναι ελαφρυς, ειναι μερικα απο τα δυσκολα θεματακια..

giorgosxristou
06-02-11, 15:50
για σώμα θα χρησιμοποιήσω χοντρή σωλήνα αποχέτευσης,μια βιδωτή τάπα από πίσω ώστε να μπορώ να φορτίζω την μπαταρία από μπροστά πάλι τάπα διαμορφωμένη με τα led ώστε να μπορώ αν χρειαστεί την βγάλω ,όπως ανάφερα παραπάνω δεν με ενδιαφέρει τόσο το βάρος,δεν το θέλω για τους χοχλιούς :) ,και με ένα μονωτικό από χαλκοσωλήνα μπορώ να τον ντύσω εξωτερικά να απορροφά τυχόν κραδασμούς, μιας και που έχω free χρόνο τα απογεύματα ας κάνω κάτι δημιουργικό,η χαρά του παιδιού που λέμε, μόλις των τελειώσω θα ανεβάσω φωτό να πάρετε μια ιδέα,

GeorgeVita
06-02-11, 15:51
Η μείωση του ρεύματος με αντιστάσεις, σε φακούς με led είναι απαρχαιωμένη ως προσέγγιση. Πλέον αυτά γίνονται με pwm.
Δηλαδή ένας ερασιτέχνης για να ανάψει μερικά LED από μπαταρία 12V θέλει οπωσδήποτε PWM; Μήπως θέλει και μπαταρίες Li-Ion για μέγιστη αυτονομία; Νομίζω το σημαντικό είναι να δουλέψουν εύκολα χωρίς να τα κάψει. Ακόμη και η μείωση της φωτεινότητας με την εκφόρτιση της μπαταρίας είναι αποδεκτή σε σχέση με την απλότητα του κυκλώματος.

Βέβαια πάντα υπάρχουν και τα έτοιμα όπως και για κάθε 'κατασκευή'.

G

giorgosxristou
19-06-12, 01:47
καλησπέρα και πάλι,επειδή αποφάσισα τελικά να ασχοληθώ με αυτό ήθελα μια διευκρίνηση,επειδή λέω να βάλω PWM αντί για αντίσταση ,λόγο του ότι είναι φτηνά ,θέλω να ρωτήσω το εξής,αυτό μου κάνει?
http://www.ebay.co.uk/itm/12-40V-6-5A-80W-DC-Motor-Speed-PWM-Controller-New-/330688003208?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Contr ol_ET&hash=item4cfe8a7c88
και αν βάλω PWM το μονο που πρέπει να κάνω είναι απλά να το ρυθμίσω στα 3.4 volt που δουλεύουν τα led?δεν χρειάζεται κάτι άλλο?δηλαδή...συνδέω τα led παράλληλα και μετά πάνω στο pwm,αρχίζω και ανεβάζω την τάση έως ότου το βολτόμετρο μου δείξει 3.4?καμια αντίσταση δεν θέλει ενδιάμεσα?Ευχαριστώ και καλο βραδυ.

kastro
19-06-12, 03:01
Καλησπέρα, δε μπορεις να συνδεσεις τα led χωρις να εχεις συνδεσεις σε σειρα με αυτα αντιστασεις ακομα και αν χρησισιμοποιησεις pwm και φερεις τη ταση απο τα 12V στη Vf των led, γιατι τα led στην ουσια ειναι διοδοι κι αυτο θα έχει σαν αποτελεσμα να περασει μεσα απο αυτα πολυ μεγαλο ρευμα και να τα καψει.Καλυτερα να εχεις την έξοδο του pwm λιγο πανω απο τη Vf και μετα υπολογιζεις την αντισταση που θα βαλεις στη σειρα με το led απο το τυπο Rs=(Vs-Vf)/If, οπου Vs η ταση εξόδου απο το pwm.

thanasis 1
24-09-12, 15:03
Συγνωμη που κανω εδω αυτην την ερωτηση αλλα δεν ηθελα να κανω αλλο θεμα.
Ανοιξα εναν φακο επαναφορτιζομενο που ειχα παρει απο εξω(κινεζικος)και ειδα πως ειχε συνδεδεμενες 5 μπαταριες των 1.2v των 600ma σε σειρα και αλλες 5 των ιδιων χαρακτηριστικων συνδεδεμενες παραλληλα και αυτα τα δυο ζευγοι τα ειχε συνδεσει παραλληλα μεταξυ τους.Η ερωτηση μου ειναι μπορουμε ετσι να φορτιζουμε μπαταριες???Ολες οι μπαταριες ηταν NI-MH.

thanasis 1
25-09-12, 21:21
Να συνεχισω να τον φορτιζω ή υπαρχει προβλημα??
Το ρωταω γιατι πρωτη φορα βλεπω τετοια συνδεση σε μπαταριες.

d.antonis
25-09-12, 21:56
Ψηνομαι κι εγω να φτιαξω φακο led δυνατο και με καλη αυτονομια με led module 12v και αρκετα lumens.Θα εχει επαναφορτιζομενη μπαταρια σωμα απο σωληνα pvc και κατοπτρο μαλλον απο καποιο προβολεα αυτοκινητου.ΟΛα ειναι ακομα στο μυαλο βεβαια ακομα αλλα οταν βρω τα υλικα που θελω θα αρχισει η δουλεια...

kwstas92
26-09-12, 01:44
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας κ ασχολουμαι τωρα τελευταια με τη μετατροπη ενος απλου φακου σε φακο με led 1W.Σκεφτομαι να το τροφοδοτησω με 4 μπαταριες ΑΑ 4x1.5=6v.Το λεντ λειτουργει με 3.5v.Το θεμα ειναι οτι ψαχνω καποιο κυκλωμα που θα εχει εισοδο 3.5-6v και εξοδο 3.5v οποτε οσο ξεφορτιζουν οι μπαταριες η φωτεινοτητα να παραμενει σταθερη μεχρι να πεσει κατω των 3.5ν που χρειαζεται τ λεντ.Υπαρχει καποιο regulator στα 3.5v?η καποιος αλλος τροπος να γινει κατι τετοιο?
Ευχαριστω!!!!!

αλπινιστης
26-09-12, 01:55
Κωστα κοιτα εδω. (http://dx.com/p/3-6v-9v-800ma-regulated-ic-circuit-board-for-cree-and-ssc-leds-4-pack-3256)
Ειναι driver για led. Ταση εισοδου εως 16V για μεγιστη εξοδο 925mA.
Αναλογα τα led και την μπαταρια που θα βαλεις υπαρχουν οι αναλογοι driver

kwstas92
26-09-12, 02:05
Δεν ηξερα οτι υπηρχαν ετοιμα...Αν υπαρχει κατι σε σχηματικο για χειροποιητο driver ακομα καλυτερα αλλιως θα στραφω στο ετοιμο..
Ευχαριστω πολλυ παντος για τη βοηθεια!!!

_pike
26-09-12, 10:44
Για led drivers σχηματικα που θες μπορεις να δεις εδω.....


http://www.pcbheaven.com/userpages/LED_driving_and_controlling_methods/

kwstas92
26-09-12, 12:22
Ωραιος ρε φιλε να σαι καλα.....
Για led drivers σχηματικα που θες μπορεις να δεις εδω.....


http://www.pcbheaven.com/userpages/LED_driving_and_controlling_methods/