PDA

Επιστροφή στο Forum : κολημενος μετρητης ΔΕΗ



tteeoos
07-02-11, 20:30
σε μια εργοταξιακη παροχη κολισε ο μετριτησ και του ερχοταν μηδενικο ρευμα μτα δυο χρονια τον πηραν χαμπαρη ο ιδιοκτιτησ εκανε τοχ χαζο τι κοστολογιση θα εχη τωρα?

kosg
08-02-11, 20:56
σε μια εργοταξιακη παροχη κολισε ο μετριτησ και του ερχοταν μηδενικο ρευμα μτα δυο χρονια τον πηραν χαμπαρη ο ιδιοκτιτησ εκανε τοχ χαζο τι κοστολογιση θα εχη τωρα?

1. Τι εννοείς όταν λες "κόλλησε ο μετρητής";
2. Tι πήρανε χαμπάρι μετά από 2 χρόνια;
3. Γιατί ο ιδιοκτήτης έκανε τον χαζό;

Αναπάντητα ερωτήματα...
Ο ιδιοκτήτης μπορει να έκανε τον χαζό, αλλά αυτοί που διαπίστωσαν πως ο μετρητής είναι "κολλημένος", δεν θα πρέπει να ήταν χαζοί.:blink:

makis.civ
08-02-11, 21:30
και τι φταίει ο ιδιοκτήτης;;; ή μήπως αυτός τον κόλλησε;;;

Shaman
08-02-11, 21:46
Είναι σφραγισμένος ο μετρητής ? άμα είναι σπασμένη η σφραγίδα μπορεί και να του πουν πώς το έκανε αυτός.
Πάντως το εργοταξιακο λήγει κάπου στα 2 χρόνια νομίζω
δεν είναι απεριορίστου χρόνου , έπρεπε να το περιμένει πως θα γίνει αυτό…

kosg
08-02-11, 22:02
και τι φταίει ο ιδιοκτήτης;;; ή μήπως αυτός τον κόλλησε;;;

Δεν ξέρω ποιος φταίει ή αν τον κόλλησε ο ιδιοκτήτης.
Εμπειρογνώμονας της Δεη δεν μπορώ να γίνω...εξ αποστάσεως!!!
Το ότι αναφέρει πως "ο ιδιοκτήτης έκανε τον χαζο", πιστεύω πως απαντά στις ερωτήσεις σου για το τι μπορεί να έχει γίνει!!!!!!!!!
Οι μετρητές είναι λίγο δύσκολο να κολλήσουν.

KOKAR
08-02-11, 22:09
είναι οι γνώστες κουτοπονηριές......
η απάντηση "εγω δεν ξέρω τίποτα" δεν στέκει γιατί οσο άσχετος και να είσαι όταν ο λογαριασμός ειναι μηδενικός
δεν σημαίνει κάτι ?

makis.civ
08-02-11, 22:32
πάγια δεν πλήρωνε;

stratos111
08-02-11, 22:50
είναι οι γνώστες κουτοπονηριές......
η απάντηση "εγω δεν ξέρω τίποτα" δεν στέκει γιατί οσο άσχετος και να είσαι όταν ο λογαριασμός ειναι μηδενικός
δεν σημαίνει κάτι ?

Ο μετρητής είναι ιδιοκτησία της ΔΕΗ. Αν δεν έχει παραβιαστεί δεν έχει καμία μα καμία ευθύνη. Υπεύθυνη για την συντήρηση του είναι η ΔΕΗ. Η ΔΕΗ δεν είδε ότι ήταν μηδενικός ο λογαριασμός;

ak1s
16-02-11, 01:56
ειναι απλο το θεμα.θα τον κοστολογισουνε βαση με τους πρωτους λογαριασμους.(κατα προσεγγιση παντα) και αν ειναι κομενη η σφραγιδα τοτε 700 ευρω το προστιμο + τη ρευματοκλοπη.

lepouras
16-02-11, 02:21
ειναι απλο το θεμα.θα τον κοστολογισουνε βαση με τους πρωτους λογαριασμους.(κατα προσεγγιση παντα) και αν ειναι κομενη η σφραγιδα τοτε 700 ευρω το προστιμο + τη ρευματοκλοπη.

θα διαφωνήσω. Σε ξενοδοχείο που επί ένα χρόνο και αντιμετωπίζαμε προβλήματα λόγο του ρεύματος από την ΔΕΗ. Μετά από πάρα πολλές παρατηρήσεις προς την ΔΕΗ να έρθουν να ελέγξουν και παρότι οι σούπερ τεχνικοί μονίμως λέγαν ότι τα προβλήματα ήταν δικά μας και όχι δικά τους, διαπίστωσαν ότι ο μετρητής δεν κατέγραφε μονάδες όλον αυτό το χρόνο γιατί τελικά έφαγε κεραυνό και είχε χαλάσει . Δεν χρέωσαν τίποτα στο ξενοδοχείο. και εμείς μείναμε με το ερώτημα. μα καλά ένα χρόνο δεν έβλεπαν ότι δεν έγραφε μονάδες?
Πιστεύω ότι από την στιγμή που δεν έχουν πειραχτεί οι σφραγίδες δεν μπορούν να τον χρεώσουν τίποτα.διοτι δεν μπορούν να του ρίξουν ευθύνη για κάτι που είναι υποχρέωση της ΔΕΗ να το ελέγχει. Η ίδια στο λέει ότι το δίκτυο μέχρι και τον μετρητή είναι περιουσία της ΔΕΗ μετά τον μετρητή είναι δική σου ευθύνη.

navar
16-02-11, 02:27
μήπως ενα τεχνιτός κεραυνός είναι η λύση μας ?
μήπως να του χώσω καμία υψηλή απο καμία TV και να ησυχάσω και εγώ ? (απομονώνοντας απο τον κεντρικό πίνακα όλο το σπίτι )

lepouras
16-02-11, 02:33
αν τα καταφέρεις και δεν φανεί να έκανες εσύ τίποτα τότε πες και σε μας το κόλπο.:biggrin: .πάντως εμάς την γλύτωσε η εγκατάσταση λόγο τον αντικεραυνικων και τα αλεξικέραυνα που είχαμε εγκαταστήσει. και μάλλον από κεραυνό στο κτίριο την άρπαξε ο μετρητής.

fm344
16-02-11, 08:46
θα διαφωνήσω. Σε ξενοδοχείο που επί ένα χρόνο και αντιμετωπίζαμε προβλήματα λόγο του ρεύματος από την ΔΕΗ. Μετά από πάρα πολλές παρατηρήσεις προς την ΔΕΗ να έρθουν να ελέγξουν και παρότι οι σούπερ τεχνικοί μονίμως λέγαν ότι τα προβλήματα ήταν δικά μας και όχι δικά τους, διαπίστωσαν ότι ο μετρητής δεν κατέγραφε μονάδες όλον αυτό το χρόνο γιατί τελικά έφαγε κεραυνό και είχε χαλάσει . Δεν χρέωσαν τίποτα στο ξενοδοχείο. και εμείς μείναμε με το ερώτημα. μα καλά ένα χρόνο δεν έβλεπαν ότι δεν έγραφε μονάδες?
Πιστεύω ότι από την στιγμή που δεν έχουν πειραχτεί οι σφραγίδες δεν μπορούν να τον χρεώσουν τίποτα.διοτι δεν μπορούν να του ρίξουν ευθύνη για κάτι που είναι υποχρέωση της ΔΕΗ να το ελέγχει. Η ίδια στο λέει ότι το δίκτυο μέχρι και τον μετρητή είναι περιουσία της ΔΕΗ μετά τον μετρητή είναι δική σου ευθύνη.
..................
καλημερα.
δεν ειναι απαριτητο να παραβιασεις τις σφαγιδες για να παρεις παρανομα ρευμα.
υπαρχουν και αλλοι τροποι.οπως ειχαν κανει πριν χρονια στην παφο οι ρωσοποντιοι.δεν ειχαν αφηση μετριτη ατριπυτο!!!!!.
μηπως και στον συγκεκριμενο μετριτη υπαρχει καπου τρυπα που να μπορουν να πλοκαρουν τον στροφεα και να μην καταγραφη?

lepouras
16-02-11, 15:21
..................
καλημερα.
δεν ειναι απαριτητο να παραβιασεις τις σφαγιδες για να παρεις παρανομα ρευμα.
υπαρχουν και αλλοι τροποι.οπως ειχαν κανει πριν χρονια στην παφο οι ρωσοποντιοι.δεν ειχαν αφηση μετριτη ατριπυτο!!!!!.
μηπως και στον συγκεκριμενο μετριτη υπαρχει καπου τρυπα που να μπορουν να πλοκαρουν τον στροφεα και να μην καταγραφη?

Έχεις δίκιο . Λάθος διατύπωση, γιατί και φωτιά του βάζεις αλλά δεν χαλάς τις σφραγίδες. οπότε διορθώνω. Από την στιγμή που δεν έχεις παρέμβει στον μετρητή με τον οποιοδήποτε τρόπο που να μαρτυρά ότι η κακή του λειτουργία οφείλετε σε ξένη παρέμβαση.