PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με control παλιού dc drive της BBC



electron
10-02-11, 18:13
Χαιρετώ όλους του εκλεκτούς συναδέλφους.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τις κάρτες control ενός παλιού dc drive. Συγκεκριμένα δεν μπορώ να ελέγξω τους παλμούς παραγωγής προς τα θυρίστορ της γέφυρας.
Θα προσπαθήσω επιγραμματικά να αναφέρω το ιστορικό της βλάβης. Το πρόβλημα που ξεκίνησε να εμφανίζεται ήταν αναίτιες αυξομειώσεις της τάσης και του ρεύματος του τυμπάνου του κινητήρα, σε σημείο που ο κινητήρας σταματούσε εντελώς. Αφού έγινε έλεγχος στα εξωτερικά σήματα reference, ξεμπλοκ και ταχογεννήτριας κατέληξα στις κάρτες ελέγχου όπου για κάποιο λόγο γινόταν αποκοπή των εναύσεων της γέφυρας. Τα θυρίστορ και οι μετασχηματιστές παλμών ελέγχθηκαν χωρίς να βρεθεί κάτι ύποπτο, επίσης έγινε και έλεγχος του κινητήρα. Προληπτικά και χωρίς να έχω κάποια εφεδρική κάρτα, αντικατέστησα τους τελεστικούς ενισχυτές της κάρτας παλμών, επίσης αντικατέστησα μια καμμένη δίοδο που όμως λόγω του ότι το αναλυτικό σχέδιο δεν το έχω, δεν μπόρεσα ακριβώς να προσδιορίσω τι τύπος είναι. Μετά από αυτές τις ενέργειες η γέφυρα άγει αλλά με τάση πολύ χαμηλότερη από την επιθυμητή και χωρίς να μπορώ να ελέγξω αυτή την μικρή έναυση.
Σας παραθέτω και το γενικό κυκλωματικό διάγραμμα που έχω και να προσθέσω ότι μεταβολές παρατηρώ μόνο στον πρώτο τελεστικό ενισχυτή v101 ενώ στην έξοδο του V102 και πιο συγκεκριμένα στο pin 14 δεν έχω καθόλου σήμα.
Τους τελεστικούς v101 και v102 τους άλλαξα κι αυτούς προληπτικά χωρίς αποτέλεσμα. Αν και όπως φαίνεται θα αναγκαστώ να πάω σε νέο drive λόγο παλαιότητας του υπάρχοντος αλλά και απουσίας ανταλλακτικών, οποιαδήποτε ιδέα ή πρόταση θα μου ήταν ευπρόσδεκτη μήπως και την τελευταία στιγμή δώσω ακόμα λίγη ζωή στο υπάρχον σύστημα αλλά δεν μείνει και η παραγωγή του εργοστασίου όπου δουλεύει το εν λόγο drive .

STALKER IX
10-02-11, 22:16
αν ειναι απο ζυγους βγαλε μια φωτο, να δω αυριο μηπως δεν τα εχουμε πεταξει ακομα.

electron
11-02-11, 07:19
Μιχάλη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και να σου πω ότι η μονάδα αυτή είναι μιας Γαλλικής εταιρίας, θυγατρικής της BBC. Κατά συνέπεια η φιλοσοφία κατασκευής βασίζεται στα πρότυπα των μονάδων της BBC. Η εταίρια κατασκευής λεγόταν CEM και ο τύπος του drive είναι ο CEM VERITRON ASD 2501 LaE 380V Tri 50Hz.
Οι κάρτες για τις οποίες γίνεται ο λόγος είναι οι εξής:

Τύπος Πλακέτας ενίσχυσης ταχύτητας και ρεύματος: FEL 3011053

Τύπος Πλακέτας παραγωγής παλμών έναυσης: FEL 3005538

Να αναφέρω επίσης ότι η εφαρμογή του drive εκκινεί κινητήρα που παίζει το ρόλο του τυλικτικού με ισχύς 117KW,ενώ το ισχύος της μονάδας αποτελείται από μια γέφυρα. Παραθέτω και μια φωτό της μονάδας.

electron
12-02-11, 12:05
Επανέρχομαι με κάποια νεώτερα που προέκυψαν από τις χθεσινές μου προσπάθειες αντιμετώπισης του προβλήματος. Τελικώς κατάφερα και διέγειρα την γέφυρα αφού διαπίστωσα διακοπή πάνω σε χαλκοδιάδρομο που παίρνει την τάση εξόδου του τελεστικού V102 προς τα κυκλώματα παλμών. Το θέμα τώρα είναι ότι και πάλι εμφανίζεται ενίοτε το φαινόμενο των βυθίσεων στην τάση εξόδου της γέφυρας.

Μιχάλη βρήκες κάτι που να ταιριάζει με τα όσα σου ανέφερα;

STALKER IX
13-02-11, 21:31
Λυπαμαι εχουν πεταχτει ολα στο scrap.κριμα.

http://community.webshots.com/album/579756655OAAanU

electron
14-02-11, 07:24
Μιχάλη έτσι κι αλλιώς οι μονάδες που έχετε πετάξει δεν ταιριάζουν με την δική μου. Αυτές τις μικρές bbc veritron τις χρησιμοποιώ μόνο για τις διεγέρσεις κινητήρων.