PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με ενισχυτή γραμμής σήματος TV



Radiometer
12-02-11, 01:34
Έχουμε και λέμε,
έχω φέρει καλώδιο κεραίας από το σαλόνι στην κρεβατοκάμαρα όπου αρχικά είχα συνδεμένη την κεραία στο USB TV Tuner στον υπολογιστή και έπιανα όλα τα ψηφιακά
Πρόσφατα έβαλα και μια μικρή 19' τηλεόραση στο δωμάτιο άλλα με κούρασε η διαδικασία αλλαγής του καλωδίου της κεραίας μια στο ένα μια στο άλλο,
όποτε αποφάσισα να πάρω ενισχυτή γραμμής με 2 εξόδους.

ο ενισχυτής είναι της Αlcad - AI-200 http://www.alcad.net/uploads/fotos/9040050g.jpg
κάνω τις συνδέσεις στην 19' TV όλα καλά με τα κανάλια, άλλα στο USB TV Tuner έχω χάσει 3 ψηφιακά κανάλια.
Κάνω συντονισμό, βλέπω της συνδέσεις , κάνω αντιμετάθεση τις εξόδους συνεχίζω να μην πιάνω τα 3 κανάλια στον υπολογιστή.

για να μην τα πολυλογώ απομονώνοντας την γείωση στο βύσμα από το καλώδιο που πάει στο USB Tuner επανέρχονται και παίζουν κανονικά όλα τα κανάλια,
συνδέοντας την γείωση χάνω τα 3 κανάλια .

τι μπορεί να το επηρεάζει ?

cycler
12-02-11, 08:44
Ελπίζω να μη λες για τα 3 της ΕΡΤ που άλλαξαν συχνότητα.
Μπορεί η TV που συντονίστηκε μετά να τα βρήκε.
Τα πήγαν στο Φιλίππειο στο κανάλι 23 νομίζω...

Radiometer
12-02-11, 10:37
Γεια σου cycler
όντος από το Φιλίππειο κάνω λήψη αλλά τα κανάλια της ΕΡΤ τα πιάνω κανονικά, άλλα χάνονται.

αλλά το θέμα δεν είναι εκεί, διότι άμα βγάλω εκτός τον ενισχυτή και κάνω από την αρχή συντονισμό τα πιάνω όλα κανονικά,
μόλις το περάσω από των ενισχυτή χάνονται τα 3, εκτός όπως λέω και πάνω άμα απομονωθεί η γείωση στο φισακι επανερχόταν.

όλα αυτά γίνονται στο USB TV Tuner στον υπολογιστή η 19' TV δεν έχει προβλήματα.

jimk
12-02-11, 16:04
μπουκωνει το tuner χαμηλωσε τα db

Radiometer
13-02-11, 13:38
μπουκωνει το tuner χαμηλωσε τα db

τέρμα χαμηλωμένο το έχω jimk

sigmacom
13-02-11, 17:25
Συμφώνω με τον jimk, "μπούκωμα" του tuner δείχνει, αφού όταν βγάζεις την γείωσή του παίζει ΟΚ.

Ο ενισχυτής σου είναι 24dB και με ρύθμιση στο min (12dB) εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα.
Αν δεν είναι απαραίτητος ο ενισχυτής, δεν δοκιμάζεις στη θέση του ένα σκέτο splitter 1:2?
Ειδάλλως πρέπει να εξασθενήσεις την έξοδο του ενισχυτή προς το USB tuner κατά 10-15dB.