PDA

Επιστροφή στο Forum : Shielded wire & DSC alarm



suicida
14-02-11, 16:54
Kαλησπέρα,

Εχω κάνει ήδη την εγκατάσταση για συναγερμό με 6χ0,22 shielded. Το πρόβλημα είναι ότι ο συναγερμός της DSC o 1832 που θέλω να βάλω γράφει να μην χρησιμοποιηθεί shielded καλώδιο.
Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα όσον αφορά τη σωστή λειτουργία του? ή καλύτερα να κοιτάξω κάποιον άλλο?

Thanxxx...

Ulysses
20-02-11, 07:31
Δεν γνωρίζω,αλλά τι λόγο θα είχε να αποτρέπει τη χρήση τέτοιου καλωδίου?Απεναντίας θεωρείται πλεονέκτημα να έχει και τέτοιου είδους θωρακίσεις ένα καλώδιο.Καμία φορά οι οδηγίες είναι υπερβολικά "αυστηρές" ή μιλούν για "ιδανικές συνθήκες" και καλό είναι να παραβιάζονται :laugh:

Ρώτα εκεί που το πήρες και πες μας να δούμε τι λόγο έχει να συστήνεται κάτι τέτοιο..

GeorgeVita
20-02-11, 10:07
Δεν γνωρίζω,αλλά τι λόγο θα είχε να αποτρέπει τη χρήση τέτοιου καλωδίου;
Η θωράκιση αυξάνει την χωρητικότητα και την αυτεπαγωγή των καλωδίων. Ανάλογα με το κύκλωμα της εισόδου αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα. Μερικοί προτιμούν απλό συνεστραμμένο (τηλεφωνικό). Αν το μήκος του καλωδίου είναι μικρό (10-20μ) ίσως δεν πειράζει. Δοκίμασέ το.
Στο installation manual του DSC-PC1832 (http://www.bkgrupe.lt/uploads/docs/Apsauga/PC1864%20v4%5B1%5D%20(1).1%20Installation%20Manual .pdf) το λέει 'Do NOT use shielded wire' αλλά δεν εξηγεί.

G