PDA

Επιστροφή στο Forum : ρύθμση ταχύτητας ανεμιστήρα



haris_216
15-02-11, 23:29
καλησπέρα σε όλους
στο αυτοκίνητό μου υπάρχει ο ανεμιστήρας που στέλνει κρύο ή ζεστό αέρα στην καμπίνα των επιβατών (δεν υπάρχει a/c). αυτός έχει δύο ταχύτητες. η ρύθμιση της ταχύτητας γίνεται με την κλασσική αντίσταση σε μορφή σπιράλ και εννδιάμεση "λήψη". καθώς οι δύο ταχύτητες αρκετές φορές δεν είναι επαρκείς (η μία πολύ σιγανή η άλλη πολύ δυνατή και θορυβώδης) σκέφτηκα την περίπτωση 1 ή 2 ενδιάμεσων πρόσθετων ταχυτήτων. μετά από λίγο όμως σκέφτηκα την περίπτωση της πληρους μεταβλητής ταχύτητας μέσω pwm. καθώς δεν πιστεύω ότι μόνο εγώ το σκέφτηκα, θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς για ποιο λόγω δεν έχει υιοθετηθεί αυτός ο τρόπος από την αυτοκινητοβιομηχανία. πέραν πιθανώς του θέματος "κόστος" υπάρχει κάποιος άλλος λόγος; και τελικά στην περίπτωσή μου θα λειτουργούσε όπως πρέπει ή θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα που δεν έχω ακόμα σκεφτεί (ίσως παράσιτα rf ή κάτι άλλο);

FILMAN
16-02-11, 17:21
Σωστά είναι αυτά που λες. Τώρα για το αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε μαμίσια μοντέλα δεν το ξέρω. Πάντως για λιγότερα παράσιτα μπορείς να βάλεις ένα πλήρες παλμοτροφοδοτικό (που να δίνει δηλ. συνεχή τάση στην έξοδο) από το να οδηγήσεις κατευθείαν το μοτέρ με ορθογώνιους παλμούς.

haris_216
17-02-11, 10:33
σε ευχαριστώ πολύ φίλιππε για την απάντηση

Dimpas
22-11-11, 14:46
Σε εργοστασιακή κατασκευή υπάρχει αντίσταση συρμάτινη με 3-4 επαφές και ανάλογα σε ποιά επαφή στέλνεις τάση , ανάλογα γυρνάει και το μοτέρ !
Πρέπει η αντίσταση αυτή να αντέχει πολλά αμπέρ !

zanhtc
05-12-11, 23:59
26119 ένα σύντομο διάγραμμα για να μειώσεις τις στροφές ενός ανεμιστήρα 12v

FILMAN
06-12-11, 11:34
26119 ένα σύντομο διάγραμμα για να μειώσεις τις στροφές ενός ανεμιστήρα 12v
Να πούμε εδώ ότι μαγικά εξαρτήματα δεν υπάρχουν. Στο κύκλωμα αυτό μπορεί να μην ζεσταίνεται κάποια αντίσταση, αλλά ζεσταίνεται το τρανζίστορ. Κατά συνέπαια είναι μόνο για μικρά ανεμιστηράκια, π.χ. από τροφοδοτικό PC, και όχι για βεντιλατέρ αυτοκινήτων! Για μεγάλες ισχείς πρέπει να πάει κανείς σε PWM ώστε να γλυτώσει από τη ...ζέστη!