PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΛΑΝΙ ΕΚΤΥΠΩΤΗ



alexape
15-02-11, 23:06
Γεια σε ολους...
Θα ηθελα να ρωτησω κατι..
Εχω ενα πολυμηχανιμα EPSON STYLUS SX115..
Αγορασα προσφατα ενα μαυρο μελανι για να αντικαταστησω το παλαιο και οταν το εβαλα ο εκτυπωτης μου δεν το αναγνωριζει , ειναι σιγουρα για αυτο το μοντελο αφου και το γραφει επανω και ειναι και ολο ιδιο με το παλιο.. το παλιο το αναγνωριζε κανονικοτατα. . . σκεφτομαι μηπως εχουν παθει τιποτα οι εκαφες εκει που κουμπωνει . .
Αν γνωριζει καποιος ας μου πει παρακαλω.. ή που να το παω να μου το φτιαξουν.. μενω αθηνα , κεντρο.. και συγκεκριμενα Κυψελη. . . ( περιστασιακα ) . Εστειλα ενα mail στην ΕPSON αλλα τιποτα εδω και 2 εβδομαδες..
Σας ευχαριστω !

mariosm
15-02-11, 23:11
Το μελανι που αγορασες ειναι original; Αν δεν ειναι τοτε ειναι σιγουρα το μελανι σου ασχετα με το αν ειναι ιδιο με το προηγουμενο.
Τωρα οσο για επισκευη να ξερεις τετοια βλαβη κοστιζει περισσοτερο απο ολοκληρο το μηχανημα

alexape
15-02-11, 23:22
Ναι το μελανι ειναι γνησιο. Πωπω, και πριν 2 μηνες τελειωσε η εγγυηση... Μαλιστα. . πολυ καλα. !!

Κοπρίτης
16-02-11, 01:19
Μόλις πέταξα έναν τετοιο εκτυπωτή !
Είναι ένα σκουπίδι φτιαγμένο να σου κλέβει λεφτά, ένα άθλιο σκουπίδι αξιας 49 ευρώ που δεν αξίζει ούτε 0,9.
Το μελάνι έχει επανω ένα τσιπάκι, αν βάλεις και βγάλεις το μελάνι, και γεμάτο ναναι στο δείχνει άδειο και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πλέον. Κια κάνει καπου 7,8,9 ευρω το 1 απο τα 4 ! Εχεις μερικές λύσεις:
1. Να τον πετάξεις όπως είναι, να βάλεις μέσα κοτες, να τον χαρίσεις.
2. Να ξαναγοράσεις μελάνι και μελανια μεχρι να καταλαβεις πως σε κλέβουν
3. Να βάλεις αναγομωμένα, πιό φτηνά μεν αλλα εκείνα της 123 μετα από 2-3 αλλαγες βουλώνουν την κεφαλή. Η κεφαλή κάνει 43 Ε +ΦΠΑ !!!!!!!!!!!!
4. Να πάρεις μια γενναία απόφαση, πετάς όλα τα μελάνια της μάνας του, πας στα μαγαζιά της Στουρναρη και αγοράζεις 4 θήκες μελανιών, 4 σύριγγες και 4 μπουκαλάκια μελανι, περίπου 30-35 ευρό. Αυτές τις θήκες μπορείς να τις γεμίσεις κάπου 10 φορες και να τις βάλεις βγαλεις όσες φορές θες. Και κατι ακομα, δεν θα αφήσεις τον εκτυπωτή ποτε χωρίς μελάνι και θα τυπώνεις κάθε 2-3 μέρες, η κεφαλή του είναι μια αστεια και ακριβή κατασκευή.
5. ΝΑ το ξανασκεφτείς αν αξιζει, η ιστορία με τους εκτυπωτες έχει γινει τρελλή πιά, γνωστός μου πέταξε δύο εκτυπωτές laser 1 ετους αξιας 300 ευρο ο ενας γιατι το photocontactor και το toner έκαναν 290 ευρό και θέλανε αλλαγή.
Είναι σκουπίδια !!

navar
16-02-11, 01:24
ένα δίκιο το έχει ο Κοπρίτης !
προσωπικά δουλέυω μόνο epson με γεμιζόμενα autoreset δοχειάκια !
εδώ και πολύ καιρό αυτήν η δουλειά και όλα καλά !

alexape
16-02-11, 02:01
Μόλις πέταξα έναν τετοιο εκτυπωτή !
Είναι ένα σκουπίδι φτιαγμένο να σου κλέβει λεφτά, ένα άθλιο σκουπίδι αξιας 49 ευρώ που δεν αξίζει ούτε 0,9.
Το μελάνι έχει επανω ένα τσιπάκι, αν βάλεις και βγάλεις το μελάνι, και γεμάτο ναναι στο δείχνει άδειο και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πλέον. Κια κάνει καπου 7,8,9 ευρω το 1 απο τα 4 ! Εχεις μερικές λύσεις:
1. Να τον πετάξεις όπως είναι, να βάλεις μέσα κοτες, να τον χαρίσεις.
2. Να ξαναγοράσεις μελάνι και μελανια μεχρι να καταλαβεις πως σε κλέβουν
3. Να βάλεις αναγομωμένα, πιό φτηνά μεν αλλα εκείνα της 123 μετα από 2-3 αλλαγες βουλώνουν την κεφαλή. Η κεφαλή κάνει 43 Ε +ΦΠΑ !!!!!!!!!!!!
4. Να πάρεις μια γενναία απόφαση, πετάς όλα τα μελάνια της μάνας του, πας στα μαγαζιά της Στουρναρη και αγοράζεις 4 θήκες μελανιών, 4 σύριγγες και 4 μπουκαλάκια μελανι, περίπου 30-35 ευρό. Αυτές τις θήκες μπορείς να τις γεμίσεις κάπου 10 φορες και να τις βάλεις βγαλεις όσες φορές θες. Και κατι ακομα, δεν θα αφήσεις τον εκτυπωτή ποτε χωρίς μελάνι και θα τυπώνεις κάθε 2-3 μέρες, η κεφαλή του είναι μια αστεια και ακριβή κατασκευή.
5. ΝΑ το ξανασκεφτείς αν αξιζει, η ιστορία με τους εκτυπωτες έχει γινει τρελλή πιά, γνωστός μου πέταξε δύο εκτυπωτές laser 1 ετους αξιας 300 ευρο ο ενας γιατι το photocontactor και το toner έκαναν 290 ευρό και θέλανε αλλαγή.
Είναι σκουπίδια !!

Είναι Θεϊκή η απάντηση σου πραγματικά... !!!
Δυστιχώς είναι όπως τα λές..
Οπότε μάλλον ντζίφος η δουλειά ! ! !

JOUN
16-02-11, 12:10
ένα δίκιο το έχει ο Κοπρίτης !
προσωπικά δουλέυω μόνο epson με γεμιζόμενα autoreset δοχειάκια !
εδώ και πολύ καιρό αυτήν η δουλειά και όλα καλά !
Ετσι ακριβως ειναι. Ηθικο διδαγμα (για μενα τουλαχιστον): Ψαχνουμε ΠΑΝΤΟΥ ποιος εκτυπωτης σηκωνει "χερι" στα μελανια του και τον αγοραζουμε..
Για μενα ηταν ο EPSON P50 που βρισκεις ευκολα ιμιτασιον μελανια και εξισου ευκολα βρισκεις αδεια που γεμιζονται με μελανια η CISS (http://www.youtube.com/watch?v=l0WKxEE2oCE)

BESTCHRISS
20-02-11, 15:35
δοκιμασες να κανεις αυτο
πινακας ελενχου-εκτυπωτες-epson sx115-δεξι κλικ-προτιμησεις εκτυπωσεις-συντηρηση-αντικατασταση δοχειου μελανιου

alexape
21-02-11, 04:29
Μπα... δεν γινετε τιποτα..

electronic
21-02-11, 23:02
Καλησπέρα
Πάρε το μελανάκι και πήγαινε σε ένα μαγαζί που γεμίζει μελάνια.
Ζήτησε τους να σου το κάνουν reset και μετά το τοποθετείς ξανά στον εκτυπωτή σου.....
Πολλές φορές καθώς βάζουμε ένα μελανι μέσα στον εκτυπωτή το " καίει ". οπότε χρειάζετε reset.

Μια συμβουλή... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ EPSON.

Γιώργος.

navar
22-02-11, 00:51
Μια συμβουλή... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ EPSON.

Γιώργος.
Γιώργο θα μπορούσες να το αιτιολογήσεις αυτό ?
μιάς και απο ότι είδα τα Epson είναι τα ευκολότερα μηχανήματα για ξαναγέμισμα και φτηνή εκτύπωση !

BESTCHRISS
22-02-11, 12:57
εχεις δουλεψει canon κωνσταντινε απο περιπτερο να βαλεις μελανια δουλευει κανονικα εχω 4 εκτυπωτες canon και 1 epson
ξερεις πως κανει reset ο canon πατας το κουμπι προωθησης χαρτιου για 5 sec και κανει αυτοματος reset την μνημη μελανιων
αμεσως χωρις να κανεις τιποτε αλλο
τον epson τον δουλευω με εξωτερικο συστημα μελανιων με τα σωληνακια και μελανοδοχια που δεν χρειαζονται reset

navar
22-02-11, 13:11
εδω και 2-3 χρονάκια παίρνω μόνο epson εκυπωτές , αυτούς που φοράνε την διάσημη σειρά 711-714 η οποία είναι ίδια ακριβώς και με την πιο καινούργια 891-894....
έχω 2-3 σειρές απο μελανάκια , άλλες με αυτόματο reset και άλλες που θέλουν reset με το χέρι ! αλλα και αυτό δεν είναι τπτ ! 5€ έχει ενα reseter !
έχω φτάσει 4 εκτυπωτές ως τώρα στο όριο να μπλοκάρουν απο πολλές εκτυπώσεις και τους επανέφερα με το ανάλογο SSC utilitie !
μάλιστα ο ένας απο αυτούς χαρακτηριστικά λέω οτι έχει γράψει περι τα 100,000 αντίγραφα ! και ακόμα δουλέυει άψογα !

οπότε καταλαβαίνεις οτι εγώ είμαι ικανοποιημένος απόλυτα !

θυμάμαι μάλιστα γιατί κάποτε δεν διάλεξα canon και κόλλησα με την epson ! όταν ξεκίνησαν πριν χρόνια να εκτυπωνουν δισκάκια , ο canon άφηνε μεγάλο inner κενό , κάπου στα 40 ενώ ο epson μόνο 21 που είναι και η σωστή διάμετρος στα "full face printable" δισκάκι !
βέβαια μετά απο λίγο καιρό αυτό λύνονταν με ενα firmware , αλλα ήταν ήδα αργά , οι epson με είχαν κερδίσει !

BESTCHRISS
22-02-11, 13:53
το γνωριζεις οτι canon εχει κεφαλη στο 1pl ενω o καλυτερος epson ειναι 3pl συνεπως μεγαλυτερη οικονομια αλλα και καλυτερη ποιοτητα εκτυπωσης
και εγω τον canon τον εχω για φωτογραφιες ενω τον epson απλως για να τυπωνει σελιδες
για μενα σε ποιοτητα εκτυπωσης canon με epson σε Α4 ειναι μερα με την νυχτα
το γραφεις και μονο σου οτι αγορασες μελανακια με αυτοματο reset
ενω ο canon γινονται reset τα ιδια τα μελανια που εχει απλως τα γεμιζεις και πατας το μουτον που σου ανεφερα

"full face printable" δισκάκι υπαρχει ρυθμιση που δεν γνωριζεις και δινεις τα mm που θελεις εσυ για τον εσωτερικο κυκλο αλλα και τον εξωτερικο με συγκεκριμενες διαστασεις
εγω κανω dvd γαμου και βαπτισεωνμε full face dvd

BESTCHRISS
22-02-11, 14:14
18669σου στελνω και φωτογραφιες για να δεις τι εχω κανει
18668

PCMan
22-02-11, 15:52
Εγώ παιδιά ένα θα πω.
Εχω αγανακτήσει και εγώ με τέτοιους εκτυπωτες. Είχα έναν που δεν μου είχε βγάλει κανένα πρόβλημα αλλα το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν τα μελάνια. Είναι ακριβά(καλύτερα να αγοράσεις έναν ακόμα εκτυπωτη), κολλάνε αν δεν τα χρησιμοποιήσεις για καιρό, είναι αργός, και αν πέσει μια σταγόνα νερο στο χαρτί, πασαλείβονται τα χρώματα. Ε δεν είναι δουλειά αυτή..

Στις 15/2/9(2 χρόνια) πήρα αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.406529) και τώρα όπου να ναι τελειώνει το μαύρο το οποίο κάνει 43€! τα άλλα είναι στη μέση και λίγο πιο φτηνα.
Αν είχα inject, 1ον με 40€ δεν θα εκτύπωνα με τίποτα όσες σελίδες έχω βγάλει τωρα και 2ον το μελάνι θα κολούσε σίγουρα μέσα σε 2 χρόνια και άντε να βγάλεις άκρη..
Για μενα δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κανείς inject...

BESTCHRISS
22-02-11, 17:13
αν σου πω οτι ειναι ασύμφορος οικονομικα θα με πιστεψεις
λεει οτι το καθε toner βγαζει 1000 σελιδες ειναι για 5% καλυψη βαλε λιγοτερο γιατι δεν ισχυει για μεγιστη καλυψη εκτυπωμενης σελιδας

http://www.cartridgesave.co.uk/CLT-Y4092S.html

επισης οταν θα ερθει η ωρα να αλλαξεις το drum (ο φωτοευαίσθητος κυλυνδρος) κανει 128Ε λεει για εγχρωμες σελιδες 6000 σελιδες βαλε λιγοτερες να εισαι μεσα
και τελος αν σου βγαλει και κανενα προβλημα ο φουρνος τοτε αστο καλυτερα γιατι δεν ειναι για πολλη χρηση
και να ξερεις οταν το τονερ φθασει στο 25% του αρχικου θα αρχισει να σε βγαζει κενα στην εκτυπωση γιατι δεν μπορει να προοθει η σκονη καλα γιατι κατεβαζει την σκονη με τον κυλυνδρο που εχει εσωτερικα
ενα τα επαγγελματικα εχουν μπουκαλα και απορροφουν το τονερ

τελοσ απλος να σου πω οτι εχω επαγγελματικο ασπρομαυρο laser aficio ricoh 2027 ειναι ψηφιακος αλλα και δικτυακος,σκληρο δισκο,σαρωτη,duplex και fax
ασπρομαυρο κοστιζει 30Ε το τονερ εκτυπωνει 40000 πραγματικες σελιδες
και το drum τυπωνει 200000 σελιδες και κανει 300Ε

ειχα παρει και εγω εγχρωμο laser αλλα τα τονερ μαζι με το drum κοστιζαν περισσοτερο απο τον εκτυπωτη και τον παρατησα
σε αυτα δυστυχως αγοραζεις επαγγελματικα μηχανηματα για να αντεχουν σε πολλη χρηση αλλα και χαμηλο κοστος


οσο για τους εκτυπωτες περιπου 3ε μου κοστιζουν οι 500 σελιδες τα γεμιζω εγω αλλα με καλλης ποιοτητας μελανι που αγορασα απο το ebay και οχι τα νερομελανια που πουλανε στην ελλαδα που
καταστρεφουν τις κεφαλες αλλες βουλωνουν οι βγαζουν γραμμες στην εκτυπωση η φτινουν ολο το μελανι μολις το βαλεις
εγω γεμιζω εδω και 3 χρονια 4canon και 1epson και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα

φιλικα

BESTCHRISS
22-02-11, 17:51
οσο φιλε για σενα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις αυτο chip reset memory ink
http://cgi.ebay.co.uk/Chip-Resetter-7-9-pin-SX415-SX110-SX115-BX310F-/220590575552

και θα μπορεις και να γεμιζεις και τα μελανια φθηνα αλλα σε περιπτωση που βαλεις κακης ποιοτητας μελανι θα καταστρεψεις την κεφαλη
και θα παει ο εκτυπωτης στα σκουπιδια

electronic
23-02-11, 21:03
Καλησπέρα σε όλους.

Kωνσταντίνε αν μιλάμε για εκτυπωτές αξίας κάτω των 100 euro epson τοτε αν είσαι τυχερός και ξαναγεμίσεις τα μελάνια 2-3 φορες είναι καλά. Συνήθως οι ποιότητες των μελανιών που κυκλοφορούν στην αγορά δεν είναι ότι καλλίτερο με αποτέλεσμα αν δεν χρησιμοποιείς συχνά τον εκτυπωτή τότε η κεφαλή του βουλώνει και δεν μπορεί να επανέλθει.
Αν όμως εκτυπωνεις επαγγελματικά, πολύ συχνά και πολλές εκτυπώσεις δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα. Όπως ο Navar Κωσταντίνος.

Κανένας απο τους συναδέλφους εδώ δεν λέει κάτι λάθος. Όλοι έχουν δίκιο για την δική τους περίπτωση και την δική τους χρήση.

Χρόνια τώρα επισκευάζω εκτυπωτές (ink jet) και γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις κάποιον εκτυπωτή για το σπίτι τότε να πάρεις HP ή Canon.
Ο epson θα χαλάσει γρήγορα γιατί το καλοκαίρι δεν θα εκτυπώσεις και μέχρι να έρθει ο Σεπτέμβριος η κεφαλή έχει βουλώσει.
Αν μιλάμε για πολύ χρήση τότε την καλλίτερη ποιότητα την έχει ο Canon και ο Epson και τρίτος ο HP. Εκεί όμως οι τιμές δεν είναι μικρές.....

Όλες οι αναφορές για τον αριθμό σελίδων ανά μελάνι/toner είναι για 5% κάλυψη.

Πάρε τον reseter που αναφερει ο BESTCHRISS (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34123) και θα κάνεις δουλειά. Μην τον αγοράσεις απο το ebay, αργεί. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα αναγόμωσης. Αυτοί έχουν.

Γιώργος.

doshy
23-02-11, 21:15
Εγώ παιδιά για να σας πω την αλήθεια έχω κι εγώ τον SΧ115 και δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα....
Τρεις μήνες τον είχα στην άκρη δεν τον χρειαζόμουνα και δεν τον άνοιγα καν και δούλευε μια χαρά ούτε τα μελάνια ξεράθηκαν, ούτε τίποτα....
Εντάξει τώρα με τα μελάνια που είναι για μονο μια φορα να τα βάλεις και μετά όταν τα βγάλεις καίγεται το "πλακετάκια". Γενικά δεν έχουν σχετικά τίποτα....
Επειδή δουλεύω κιόλας με μαγαζί με service για εκτυπωτές, υπολογιστές κτλ.... Είδα το εξής...
Ότι ποιο πολλοί μου φέρνουν CANON και HP για service...