PDA

Επιστροφή στο Forum : ρετρό τηλέφωνα στον 21ο αιώνα



haris_216
17-02-11, 18:11
καλησπέρα και πάλι σε όλους.
θα ήθελα λίγο τα "φώτα" σας σχετικά με κάποιο θέμα που μου προέκυψε με τηλέφωνα.
συγκεκριμένα, είχα και έχω μια αγάπη για παλιά αντικείμενα τα οποία όμως θέλω να μπορώ και να χρησιμοποιώ και όχι να τα έχω σαν απλά διακοσμητικά. στα πλαίσια λοιπόν αυτής της αγάπης μέσα στο σπίτι (πολυκατοικία του 2005) έχω συνδεδεμένο ένα ασύρματο τηλέφωνο panasonic κι ένα βακελιτικό παλιό τηλέφωνο τοίχου (1950) με το κλασσικό περιστροφικό καντράν και με δύο κουδούνια "καμπανούλες" από πάνω. όλα λειτουργούν άψογα. προχθές όμως, όταν θέλησα να συνδέσω ένα ακόμα τηλέφωνο των 60s (ericofon), τότε κουδούνιζε μόνο το ericofon και κανένα από τα άλλα δύο.
χωρίς να έχω ιδιαίτερες "τηλεφωνικές" γνώσεις, καταλαβαίνω ότι κάποιο (ή και τα δύο) από τα παλιά είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρα και "γονατίζουν" την τάση του δικτύου του ΟΤΕ.
είναι έτσι ή λέω βλακείες;
κι αν ναι, υπάρχει λύση για την ειρηνική συνύπραξη και των τριών σε πλήρη αρμονία αλλά και λειτουργικότητα;

her
17-02-11, 19:02
Αν το αφαιρέσεις λειτουργούν ξανά τα τηλεφωνά σου ; Νομίζω ότι με 3 τηλεφωνικές συσκευές δεν έχεις θέμα με την τάση. Για να το διαπιστώσεις κάνε δοκιμές αφαιρώντας μια συσκευή από αυτές που λειτουργούσαν.

haris_216
17-02-11, 19:11
ναι, τα δύο λειτουργούσαν και λειτουργούν
με τα 3 συνδεδεμένα, η λειτουργία είναι οκ με εξαίρεση το κουδούνισμα.

JOUN
17-02-11, 19:34
Μα το κουδουνισμα ειναι που τραβαει ολο το ρευμα..Αν βαλεις μονο ενα απο τα παλια(οποιο θελεις) και το ασυρματο,δεν εχεις προβλημα σωστα;

JOUN
17-02-11, 19:35
χωρίς να έχω ιδιαίτερες "τηλεφωνικές" γνώσεις, καταλαβαίνω ότι κάποιο (ή και τα δύο) από τα παλιά είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρα και "γονατίζουν" την τάση του δικτύου του ΟΤΕ.
είναι έτσι ή λέω βλακείες;

Ετσι ακριβως.

haris_216
17-02-11, 19:42
Μα το κουδουνισμα ειναι που τραβαει ολο το ρευμα..Αν βαλεις μονο ενα απο τα παλια(οποιο θελεις) και το ασυρματο,δεν εχεις προβλημα σωστα;
ακριβώς. το πρόβλημα εντοπίζεται στο κουδούνισμα
το κακό είναι ότι το ericofon δεν έχει δυνατότητα σίγασης και όταν κουδουνίζει αυτό δεν κουδουνίζει κανένα άλλο. και σαν ανάποδος άνθρωπος που είμαι θα προτιμούσα το ακριβώς αντίθετο. ή, ιδανικά, να κουδουνίζουν όλα

GeorgeVita
17-02-11, 20:45
... ότι το ericofon δεν έχει δυνατότητα σίγασης ... ή, ιδανικά, να κουδουνίζουν όλα
Αν μπορείς/επιτρέπεται να τα ανοίξεις και να βάλεις μιά αντίσταση σε σειρά με το πηνίο/ηλεκτρομαγνήτη των κουδουνιών τους θα μειώσεις το ρεύμα που καταναλώνουν. Με δοκιμές θα βρεις το ελάχιστο ρεύμα στο οποίο κουδουνίζουν. Αν καθαρίσεις και τα μηχανικά μέρη (λ.χ. ελατήρια) μπορεί να αυξηθεί πάλι η ένταση κουδουνισμού.

Ο υπολογισμός της αντίστασης μπορεί να γίνει μετρώντας πρώτα την ωμική αντίσταση του πηνίου στον ηλεκτρομαγνήτη. Δοκιμάζεις αρχικά μια παρόμοια τιμή για -50% ρεύμα.

G

FILMAN
18-02-11, 16:56
ακριβώς. το πρόβλημα εντοπίζεται στο κουδούνισμα
το κακό είναι ότι το ericofon δεν έχει δυνατότητα σίγασης και όταν κουδουνίζει αυτό δεν κουδουνίζει κανένα άλλο. και σαν ανάποδος άνθρωπος που είμαι θα προτιμούσα το ακριβώς αντίθετο. ή, ιδανικά, να κουδουνίζουν όλαΑν θες να κουδουνίζουν όλα δοκίμασε να κάνεις στο τελευταίο σου τηλέφωνο αυτό που λέει ο GeorgeVita στο post 7. Αν θες απλώς να μην κουδουνίζει το τελευταίο σου τηλέφωνο, να μια λύση από τα παλιά: τροφοδότησέ το μέσω μιας γέφυρας ανόρθωσης. Δηλαδή τα 2 άκρα ~ της γέφυρας πάνε στην τηλεφωνική γραμμή, ενώ τα +/- στο τηλέφωνο (η πολικότητα δεν έχει σημασία). Έτσι το τηλέφωνο θα δουλεύει κανονικά μόνο που δεν θα κουδουνίζει, και βέβαια δεν θα τραβάει ρεύμα κατά τη φάση του κουδουνισμού.

GSR600
18-02-11, 20:50
Φιλε hari μιας και ασχολεισαι με το θεμα ηθελα να σε ρωτησω κατι.Επειδη σκεφτομαι να βαλω και εγω ενα τετοιο τηλεφωνο(αν βρω πρωτα βεβαια) μηπως υπαρχει περιπτωση να επηρεασει καθολου την adsl γραμμη??Το ρωταω γιατι παλαιοτερα ειχα συνθεση ενα κυκλωμα κουδουνισματος στην γραμμη(αυτα τα κυκλωματακια που μπορεις να συνδεσεις φως η σειρηνα οταν χτυπαει το τηλεφωνο)και δεν μπορουσα να συνδεθω στο internet και αναγκαστικα το ξηλωσα.

navar
18-02-11, 21:11
Φιλε hari μιας και ασχολεισαι με το θεμα ηθελα να σε ρωτησω κατι.Επειδη σκεφτομαι να βαλω και εγω ενα τετοιο τηλεφωνο(αν βρω πρωτα βεβαια) μηπως υπαρχει περιπτωση να επηρεασει καθολου την adsl γραμμη??Το ρωταω γιατι παλαιοτερα ειχα συνθεση ενα κυκλωμα κουδουνισματος στην γραμμη(αυτα τα κυκλωματακια που μπορεις να συνδεσεις φως η σειρηνα οταν χτυπαει το τηλεφωνο)και δεν μπορουσα να συνδεθω στο internet και αναγκαστικα το ξηλωσα.
φίλτρο η spliter είχες βάλει ? ή το έβαλες στεγνά πάνω στην γραμμή ?

GSR600
18-02-11, 21:39
θα σε γελασω,παιζει να το ειχα βαλει και χυμα δεν θυμαμαι παει πολυς καιρος.Παντως με τις αντικες γενικα δεν παιζει προβλημα ετσι?

haris_216
11-03-11, 16:13
ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις ιδέες σας.
φίλε GSR600 δεν κατάλαβα σε ποιο τηλέφωνο αναφέρεσαι. αν λες για το βακελιτικό (τοίχου) τότε πρέπει να σου πω ότι δεν μου παρουσίασε κανένα θέμα. το έχω σε λειτουργία χρόνια και όλες μου οι επικοινωνίες (τηλεφωνία, ιντερνετ) λειτουργούν άψογα.
για το ericofon δεν μπορώ να σου πω γιατί λόγω του προβλήματος που ανέφερα στην αρχή του thread το έχω παροπλισμένο προς το παρόν