PDA

Επιστροφή στο Forum : 18pin LCD Display



Silas
17-02-11, 20:54
Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα τις προάλλες ένα LCD display, το οποίο εκ των υστέρων πρόσεξα ότι αντί για 16 pins έχει 18. Σε κύκλωμα και με κώδικα που άλλα κλασικά 16πινα displays δουλεύουν, αυτό αρνείται. Δεδομένου ότι μου δόθηκε αφού ζήτησα display με ελεγκτή της Hitachi - η ελεγκτή συμβατό με αυτόν της Hitachi, πιστεύω έχω κάνει κάποιο λάθος στο pinout. Στο internet δεν μπόρεσα να βρω κάτι και το display απάνω του δεν έχει κάποιο χαρακτηριστικό. Πριν δοκιμάσω κάποιο pinout από το στομάχι μου - και μιας και δεν θα με χάλαγε καθόλου να ΜΗΝ το χαλάσω, μήπως έχει κανείς καμία ιδέα?
18529

herctrap
17-02-11, 21:08
rgb backlight?

αν και νομιζω οτι ειναι με αλλο controller καπου νομιζω ειχα δει με 18-pin

mariosm
17-02-11, 21:14
Βαλε φωτογραφια απο την πισω πλευρα. Το πιο πιθανο ειναι αυτο που λεει ο Ηρακλης. Εχει rgb backlight

Silas
17-02-11, 21:20
Τα 2 τελευταία pins δεν είναι για το backlight? Σ αυτό μένουν 4 ή μένουν 2 και απλά έχω κάνει λάθος το pinout.

Να μου έδωσε άλλο display? Αφού το έκανα σαφές, τι θέλω. Κακή φάση.
Και να είναι άλλος ο ελεγκτής, δεν βρίσκω κάτι στο internet.

Μάριε σε είδα αφού ανέβασα την απάντηση.

kentar
17-02-11, 21:23
To pin no5 δηλ το rw(λογικα) βλεπω εχει καλώδιο . Αυτο συνηθως δεν χρησιμοποιείται.
Μήπως το πρόβλημα είναι εκεί ?
Backlight ειναι τα pins 15 , 16

mariosm
17-02-11, 21:25
Ειπαμε Μιχαλη οτι αν εχει rgb backlight εχει τεσσερα ποδια για backlight.

Βαλε φωτο απο την αλλη πλευρα να λυθει το μυστηριο σε μερικα λεπτα.

Silas
17-02-11, 21:31
Γιωργο γειωση ειναι. Δεν ηθελα να κολλαω πανω στο display.

Μαριε εγραφα την ωρα που απαντησες. Δεν ειχα δει την απαντηση σου. Εκανα edit. Εβαλα φωτογραφια.

Αν έχει rgb backlight και χρησιμοποιούνται τα 4 τελευταία πινς αυτό σημαίνει πως τα υπόλοιπα πινς είναι όπως και για όλα τα άλλα display που χρησιμοποιούν τον ελεγκτή της hitachi. Ok, αλλά μια η άλλη δεν δουλεύει. Οπότε ? Χαλασμένο?

kentar
17-02-11, 21:34
Ιδιο ακριβως εχω κι εγω και δουλευει με το ίδιο pinout οπως τα 16 pin

Silas
17-02-11, 21:39
Δηλαδή τα 4 τελευταία pins είναι για backlight?

kentar
17-02-11, 21:45
Pins 15 (+) 16(-) ειναι backlight

GeorgeVita
17-02-11, 21:49
Τα pins #17 και #18 θα τα αγνοήσεις όπως κάνει και ο κατασκευαστής:
http://www.av-display.com.cn/en/Products_show.aspx?NOID=1013

(που τους βρίσκεται αυτούς τους "βιομη-χάνους" ...)
G

mariosm
17-02-11, 21:56
Γιωργο γειωση ειναι. Δεν ηθελα να κολλαω πανω στο display

Αυτο δεν το καταλαβα αλλα πρεπει το pin5 να συνδεθει στη γειωση οπως επισης και τα 7,8,9,10

kentar
17-02-11, 22:07
Αυτο δεν το καταλαβα αλλα πρεπει το pin5 να συνδεθει στη γειωση οπως επισης και τα 7,8,9,10
To pin 5 ναι , τα υπολοιπα δεν είναι απαραίτητο να γειωθούν

Silas
17-02-11, 22:42
Αυτο δεν το καταλαβα αλλα πρεπει το pin5 να συνδεθει στη γειωση οπως επισης και τα 7,8,9,10

Εννοώ το καλώδιο που φεύγει από το πίν 5 του display καταλήγει στην γείωση. Τα 7,8,9,10 δεν τα έχω γειώσει ποτέ σε κάποιο display και δεν είχα κανένα πρόβλημά. Λες να κομπλάρουν το συγκεκριμένο ? Θα το δοκιμάσω.

Γιώργο σε αυτή την σελίδα είχα καταλήξει και εγώ, αλλά ακριβώς επειδή δεν γίνετε καμιά αναφορά στα 2 τελευταία πίνς θεώρησα ότι δεν είναι αυτό που ψάχνω.
Μα γιατί να βάλεις 2 πίν παραπάνω τα οποία στην συνέχεια αγνοείς εντελώς?

GeorgeVita
17-02-11, 23:10
Εννοώ το καλώδιο που φεύγει από το πίν 5 του display καταλήγει στην γείωση. Τα 7,8,9,10 δεν τα έχω γειώσει ποτέ σε κάποιο display και δεν είχα κανένα πρόβλημά. Λες να κομπλάρουν το συγκεκριμένο;
Το pin5 είναι σημαντικό γιατί καθορίζει την κατεύθυνση του data-bus. Στις περισσότερες εφαρμογές 'στέλνουμε' data στο display (R/W=LOW) και με απλό delay 'φανταζόμαστε' ότι όλα είναι εντάξει (δεν ελέγχουμε το busy-flag). Τα pins 7-10 χρησιμοποιούνται σε επικοινωνία 8bits (εσύ χρησιμοποιείς 4bits).
Στο datasheet του driver LC780D (http://www.newhavendisplay.com/app_notes/SPLC780D.pdf) αναφέρει όλες τις εντολές και τους χαρακτήρες στη ROM που πρoβλέπει και Ελληνικά!
G

Silas
20-02-11, 19:37
Ναι, οκ.. Το display δουλεύει όντως όπως όλα τα υπόλοιπα. Δικό μου λάθος. Μεγάλη αντίσταση στο contrast..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.