PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυσικες διαστασεις αντικειμενων σε οθονη



dj_mike
21-02-11, 13:49
Καλησπερα σας,

Εχω μια λιγο παραξενη ερωτηση σε σχεση με τις οθονες των υπολογιστων.
Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιο προγραμμα η καποιος αλλος τροπος με τον οποιο να μπορω να βλεπω μια εικονα στην οθονη στο πραγματικο, φυσικο της μεγεθος χωρις να χρειαστει να την εκτυπωσω η να βαζω εικονικους χαρακες.
Για παραδειγμα αν εχω μια βιδα να μπορω να την κανω προεπισκοπηση και να την δω οπως ακριβως ειναι πραγματικα. Να βαλω για παραδειγμα χαρακα πανω στην οθονη και να μετρησω πραγματικες διαστασεις χωρις να την εκτυπωσω σε κλιμακα 1:1 στο χαρτι.
Δοκιμασα να το κανω με το ζοομ που εχουν τα προγραμματα σχεδιασης αλλα δεν πετυχε. Για παραδειγμα αν το βαλω στο 100% ζουμ μου το εμφανιζει πολυ μεγαλυτερο απο το πραγματικο.
Γνωριζω οτι ποτε δεν θα καταφερω να εχω απολυτα το φυσικο μεγεθος στην οθονη λογω των pixel αλλα και με μια μικρη αποκληση 1-2 pixel στο μεγεθος δεν με πειραζει...

Ευχαριστω

-nikos-
21-02-11, 14:49
το πιο απλο ειναι να βαζεις ενα μετρο διπλα στο αντικιμενο που
κανεις προεπισκοπιση η το πιο τρελο αλλα δουλευει να βαλεις
μονιμα στον εκτιποτη σου μια μετροτενια.αν μη τι αλλο οτι
κανεις προεπισκοποιση θα βγενει μετριμενο.
ο πιο καλος τροπος ειναι η αμεση
αποθηκευση ,σε μελοντικη εκτιποση θα βγει ακριβως οσο ειταν.
καταλογο φτιαχνεις???

klik
21-02-11, 15:09
Aπό το inf της οθόνης (αν το έχεις) υπάρχουν οι φυσικές διαστάσεις και (αν θέλουν) τα προγράμματα τις χρησιμοποιούν για να κάνουν σωστά preview στο 100%.
Σε παλιότερα επαγγελματικά προγράμματα (γραφικά σε DOS ή παλιά Windows) υπήρχαν παράμετροι με φυσικές διαστάσεις οθόνης, ώστε να κάνουν την προσαρμογή μόνα τους.

dj_mike
21-02-11, 15:53
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Νικο θελω απ'ευθειας πανω στην οθονη να μετραω και να βλεπω πραγματικες διαστασεις χωρις να χρειαστει να φτασω στην διαδικασια εκτυπωσης οπως επισης και να μην χρησιμοποιησω καθολου εικονικα χαρακακια και οδηγους.

Klik αυτο το inf που ακριβως το βρισκω και το σεταρω? Εγω στο pc που θελω να το κανω εχω windows XP και μια οθονη TFT 19''. Αυτην την στιγμη οταν βαλω το σχεδιο στο 100% βγαινει παρα πολυ μεγαλυτερο απο το φυσικο. Οταν κανω το ζουμ περιπου στο 67-68% πλησιαζει πολυ στο φυσικο μεγεθος αλλα ειναι καπως πιο τραβηγμενο στο πλατος ενω στο υψος ειναι κανονικο.

klik
21-02-11, 18:32
To inf στο δίνει ο κατασκευαστής της οθόνης σε cd όταν αγοράζεις την οθόνη. Είναι στις πληροφορίες που όπως είπα αν θέλουν τα προγράμματα τις αξιοποιούν.

Ένας προγραμματιστής μπορεί να χρησιμοποιήσει συναρτήσεις όπως GetSystemMetrics και GetDeviceCaps (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd144877(v=vs.85).aspx), για να διαβάσει στο δικό του πρόγραμμα τις τιμές αυτές. Αυτό σημαίνει ότι τα windows πρέπει να ξέρουν τις σωστές διαστάσεις της συγκεκριμένης (και όχι οποιασδήποτε) οθόνης.

dj_mike
21-02-11, 20:01
οκ ευχαριστω πολυ θα το ψαξω αυτο το θεμα να δω πως μπορω να το κανω.