PDA

Επιστροφή στο Forum : την γνωμη εχετε για τον μικτη???????



Peristerofolias
22-02-11, 04:06
Παιδια γεια χαρα θελω την γνωμη σας σχετικα με μια αγωρα που θελω να κανω..Εχω βαλει στο ματι αυτον τον μικτι behringer djx 750
[/URL]
[url]http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=14562&LANG=GR (http://www.djmarket.gr/%CE%BC%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-behringer-channel-club-mixer-p-2061.html%29..%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%B5 %CE%BD%CF%89)

περιμενω γνωμες και προτασεις αν ξερετε καποιον αλλον καλιτερο σε αυτην την τιμη, ακομα αν γνωριζει καποιος τι τεχνικα χαρακτιριστικα πρεπει να κοιταξω για ενα καλο αποτελεσμα..(πιοτιτα ηχου αποφυγη σφιριγματος στα ηχεια κτλ...)Ευχαριστω προκαταβολικα...

arisoeoeoeoeo
22-02-11, 04:53
ομορφουλης ο μικτης :P

απλα η master εξοδος (αυτη που θα πηγαινει στον ενισχυτη σου) ειναι unbalanced, με οτι συνεπαγεται αυτο...αν ειναι για χρηση σε σπιτι δεν ειναι τοσο θέμα, αλλα αν εχεις να αντιμετωπίσεις χιλιόμετρα καλωδίων και αγριεμενα παρασιτα τοτε πρεπει να το σκεφτεις..

στα ιδια λεφτα εχει η newmark ενα 4καναλο με balanced output, με διαφορα οτι δεν εχεις τα εφφε (που κατα τη γνωμη μου θα ναι για πέταμα..εχει ενας φίλος σε εναν ενισχυτη κιθάρας behringer ενσωματωμένη εφεδιέρα και είναι κακο..)

http://www.thomann.de/gr/numark_m_6_usb.htm

επίσης να επισημανω το αυτονόητο, οτι περισοτερα καναλια δε σημαινει καλύτερος μίκτης. ψωνισε οτι χρειάζεσαι.. Οπότε ενα ωραιο δικαναλο κοντα στα λεφτα είναι αυτο της vestax

http://www.thomann.de/gr/vestax_vmc002_xluschwarz.htm

Τελος ..μίκτης ειναι μωρε..πρεπει να σ αρεσει κ εμφανισιακα, οποτε καλυτερα πριν αγορασεις να δεις τα υποψηφια θυματα απο κοντα :P

Peristerofolias
22-02-11, 20:09
Ευχαριστω για την απαντιση σου να σου πω οτι χριαζομαι τα 4 καναλια γιατι παιζω μουσικη σαν DJ και τον χριαζομαι σε γαμους γιατι παιζω και με cd και με το pc ταυτοχρονα (οποτε θελω 4 καναλια..)...τι ειναι το unbalanced και τι διαφορα εχει με τον numark? με τι εχει σχεση....?παντος το οτι ο numark εχει βυσματα για αυτοενισχιομενα ηχεια ειναι για μενα ενα πολυ μεγαλο θετικο...τα εφε οπως λες και εσυ δεν με απασχολουν μπορω καληστα να παρω ενα ξεχωριστο εφε...αν μπορεις να γινεις λοιπον ποιο αναλιτικος (αλλα οσο γινετε ποιο κατανοι'τα για εμενα λογο του οτι δεν τα πιανω και πολύ ευκολα τους διαφορους ορους..) σε αυτα που μου ειπες θα με διευκολινες να διαλεξω ποιο ευκολα και ποιο σωστα..ευχαριστω παντος για οτι μου ειπες μεχρι τωρα...

Peristerofolias
22-02-11, 21:56
ομορφουλης ο μικτης :P

απλα η master εξοδος (αυτη που θα πηγαινει στον ενισχυτη σου) ειναι unbalanced, με οτι συνεπαγεται αυτο...αν ειναι για χρηση σε σπιτι δεν ειναι τοσο θέμα, αλλα αν εχεις να αντιμετωπίσεις χιλιόμετρα καλωδίων και αγριεμενα παρασιτα τοτε πρεπει να το σκεφτεις..

στα ιδια λεφτα εχει η newmark ενα 4καναλο με balanced output, με διαφορα οτι δεν εχεις τα εφφε (που κατα τη γνωμη μου θα ναι για πέταμα..εχει ενας φίλος σε εναν ενισχυτη κιθάρας behringer ενσωματωμένη εφεδιέρα και είναι κακο..)

http://www.thomann.de/gr/numark_m_6_usb.htm

επίσης να επισημανω το αυτονόητο, οτι περισοτερα καναλια δε σημαινει καλύτερος μίκτης. ψωνισε οτι χρειάζεσαι.. Οπότε ενα ωραιο δικαναλο κοντα στα λεφτα είναι αυτο της vestax

http://www.thomann.de/gr/vestax_vmc002_xluschwarz.htm

Τελος ..μίκτης ειναι μωρε..πρεπει να σ αρεσει κ εμφανισιακα, οποτε καλυτερα πριν αγορασεις να δεις τα υποψηφια θυματα απο κοντα :P



Ευχαριστω για την απαντιση σου να σου πω οτι χριαζομαι τα 4 καναλια γιατι παιζω μουσικη σαν DJ και τον χριαζομαι σε γαμους γιατι παιζω και με cd και με το pc ταυτοχρονα (οποτε θελω 4 καναλια..)...τι ειναι το unbalanced και τι διαφορα εχει με τον numark? με τι εχει σχεση....?παντος το οτι ο numark εχει βυσματα για αυτοενισχιομενα ηχεια ειναι για μενα ενα πολυ μεγαλο θετικο...τα εφε οπως λες και εσυ δεν με απασχολουν μπορω καληστα να παρω ενα ξεχωριστο εφε...αν μπορεις να γινεις λοιπον ποιο αναλιτικος (αλλα οσο γινετε ποιο κατανοι'τα για εμενα λογο του οτι δεν τα πιανω και πολύ ευκολα τους διαφορους ορους..) σε αυτα που μου ειπες θα με διευκολινες να διαλεξω ποιο ευκολα και ποιο σωστα..ευχαριστω παντος για οτι μου ειπες μεχρι τωρα...

Phatt
26-02-11, 12:19
To fader θα το δουλευεις; Η σε βολευουν μονο τα επανω;Να ξερεις γενικα οτι η Behringer εχει πολυ τιμια μηχανηματα, αλλα η Vestax απλα ειναι αλλου...Να φανταστεις εγω εχω ενα μεγαλο μοντελο της Stanton και παλι μπροστα στα Vestax δειχνει παιχνιδι για παιδια.Γενικα εκτιμω οτι αν δεν του ριχνεις ξυλο, θα σε κρατησει.Τωρα με το θεμα του balanced-unbalanced ειναι κατι που ΙΣΩΣ χρειαστεις μια στις τοσες, αλλα αυτο που θα χρειαστεις σιγουρα, ειναι προενισχυμενη εξοδο που το Behringer αυτο δεν βλεπω να εχει...Αν παιζεις με 2 cd και με 1 pc τοτε δεν σου αρκει και 3καναλος;Η ακομη και 2καναλος με διπλη εισοδο(που εχουν σχεδον ολοι οι 2καναλοι);

dj_mike
26-02-11, 14:27
Τον εχω δουλεψει τον συγκεκριμενο μεσα σε clubακι και με εβγαλε ασπροπροσωπο... Εχει και καλο BPM που βοηθαει πολυ στο mix. Δεν αντιμετωπισα προβληματα στον ηχο, ηταν πολυ ευχρηστος, Προσωπικα θα στον προτεινα να τον αγορασεις...

Phatt
26-02-11, 15:12
Μιχαλη μουσικη σε γαμους παιζει ο ανθρωπος, λες να φοβαται μην χασει μιξη μποτα-νταουλι;:lool:

dj_mike
26-02-11, 16:05
Μιχαλη μουσικη σε γαμους παιζει ο ανθρωπος, λες να φοβαται μην χασει μιξη μποτα-νταουλι;:lool:
χαχαχαχαχ τωρα το προσεξα οτι θα χρησιμοποιηθει σε γαμους... καμια σχεση με τα electro-house που ασχοληθικα εγω.

Peristerofolias
27-02-11, 03:23
Παιδια ακουστε πως εχουν τα πραγματα τελικα λεω να ακουσω την συμβουλη για τον numark..να πω οτι παιζω και σε Club.. Απλα αυτα θα τα εχω για τους γαμους..Φιλε μου τους Vestak τους ξερω πολυ καλα τους εχω δουλεψει αλλα για μενα ακρηβοι και τα 200 ευρου που βρηκα τον Numark ειναι μια χαρα γιατι θελω τα 4 καναλια γιατι παιζω με εξωτερικη καρτα ηχου στο Pc και tractor dj...αν εχω καταλαβει σωστα οι υποδοχες που λεμε στο μικτη ειναι για να συνδεω αυτοενησχιομενα ηχεια σωστα?.Αν ναι αυτο το χριαζομαι για καποιο μελοντικο sub η κατι αυτοενισχιομενο...Ακομα να πω οτι την προενισχηση που λες θα την παρω απο τον μικτι...Αν εχς καποιο λαθος σε αυτα που λεω διορθωστε με..ΚΑι αν εχετε καπια αλλι καλι προταση μεχρι τα 200 ευρο με τισ δυνατοτητες του numark ακουω προτασεις...Να πω οτι ειμαι και λιγο εως αρκετα τρελος με οτι εχει ν ακανει με τον ηχο οποτε προτα ολα αυτα τα αγοραζω για μενα και μετα για οτι αλλο..οποτε ασ εχει οτι περισοτερο μπορει πανω ο μικτις κι ας μην τα χρισιμοποιησω ποτε...Ευχαριστω για τις απαντισεις σας παντος...:001_rolleyes:

Phatt
27-02-11, 11:05
Πφ...Καπου εκανα λαθος οσον αφορα για την προενισχυση που εγραφα...Ειχα στο νου μου οτι τα μεγαλα μονοφωνικα καρφια δινουν προενισχυμενη εξοδο αλλα τελικα τωρα που το ξανασκεφτομαι δινουν balanced οπως και τα XLR...Γραψε λαθος.Για τα αυτοενισχυομενα ηχεια που γραφεις δεν χρειαζονται προενιχυμενο σημα, οσα εχω δει εχουν ολοκληρωμενους ενισχυτες.

Peristerofolias
27-02-11, 16:26
Πφ...Καπου εκανα λαθος οσον αφορα για την προενισχυση που εγραφα...Ειχα στο νου μου οτι τα μεγαλα μονοφωνικα καρφια δινουν προενισχυμενη εξοδο αλλα τελικα τωρα που το ξανασκεφτομαι δινουν balanced οπως και τα XLR...Γραψε λαθος.Για τα αυτοενισχυομενα ηχεια που γραφεις δεν χρειαζονται προενιχυμενο σημα, οσα εχω δει εχουν ολοκληρωμενους ενισχυτες.

Κατε γιατι τα εχουμε κανει σαλατα..χαχαχχαχ θελω να μου πεισ ποιες ειναι αυτες οι υποδοχες (balanced) εγω αναφερομε σε αυτες τις 2 στογκιλες μεγαλες με τα 3 καρφακια μεσα..αυτες δεν ειναι για να συνδεεις αυτοενισχιομενα ηχεια..αν οχι που χρισιμευουν..???οσο για το αν θελουν προενισχισι τα αυτοενισχιομενα κσερω οτι δεν θελουν..αλλα πριν τον τελιοκο ενισχιτη θελουμε προενισχιση γι' αυτο βαζουμε τον μικτι πυ εχει προενισχιση..