PDA

Επιστροφή στο Forum : led για φωτα πινακιδας σε audi a4



toil
22-02-11, 16:06
Kαλησπερα σας θα ηθελα την βοηθειά σας σε ένα προβλήμα μου.Αγορασα ενα σετ led σωληνωτα 39mm 12v 2watt can bus για να αντικαταστησω τους λαμπτήρες στα φωτα πινακιδας που ειναι c5w 12volt αλλα εχω ως αποτελεσμα να μου ανάβουν μεν αλλα να μου εμφανιζει σφάλμα καμένης λάμπας στο ταμπλό ενω ειναι και can bus.να προσθεσω οταν βαλω το ενα led απο τη μια και τη απλη λαμπα απο την αλλη δεν μου δειχνει τιποτα αν τοποθετηθουν και τα δυο led βγαζει σφαλμα .καποιος μου ειπε να βαλω μια αντισταση απο τη μια αλλα δεν ξερω πια ευχαριστω

lakafitis
22-02-11, 16:55
Απο τι ξέρω οι σωληνωτές λάμπες c5w ειναι 12W ,αρα στις led λάμπες που αγόρασες σου υπολειπονται ακόμα 10 w , γιαυτο και σου ανάβει η ενδειξη καμένης λάμπας. Μια λύση που σου πρωτείνω είναι να βρείς κάποιο λαμπάκι πυρακτώσεως 12v/10w και να το συνδέσεις παράλληλα σε μια απο τις 2 λαμπες led, καλυπτωντας το γυαλι με κάποιο τρόπο πχ . να το βάψεις μαυρο για να μην σε χαλαει αισθητικα.

toil
22-02-11, 17:41
ειναι τοσο μικρος ο χωρος και περιορισενος που μονο το λαμπακι που τοποθετω καθε φορα μπαινει ισα ισα

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-02-11, 10:10
Απο τι ξέρω οι σωληνωτές λάμπες c5w ειναι 12W ,αρα στις led λάμπες που αγόρασες σου υπολειπονται ακόμα 10 w , γιαυτο και σου ανάβει η ενδειξη καμένης λάμπας. Μια λύση που σου πρωτείνω είναι να βρείς κάποιο λαμπάκι πυρακτώσεως 12v/10w και να το συνδέσεις παράλληλα σε μια απο τις 2 λαμπες led, καλυπτωντας το γυαλι με κάποιο τρόπο πχ . να το βάψεις μαυρο για να μην σε χαλαει αισθητικα.
Μόνο που θα καεί το λαμπάκι σε χρόνο μηδέν, λόγω θερμοκρασίας.

-nikos-
23-02-11, 11:54
Kαλησπερα σας θα ηθελα την βοηθειά σας σε ένα προβλήμα μου.Αγορασα ενα σετ led σωληνωτα 39mm 12v 2watt can bus για να αντικαταστησω τους λαμπτήρες στα φωτα πινακιδας που ειναι c5w 12volt αλλα εχω ως αποτελεσμα να μου ανάβουν μεν αλλα να μου εμφανιζει σφάλμα καμένης λάμπας στο ταμπλό ενω ειναι και can bus.να προσθεσω οταν βαλω το ενα led απο τη μια και τη απλη λαμπα απο την αλλη δεν μου δειχνει τιποτα αν τοποθετηθουν και τα δυο led βγαζει σφαλμα .καποιος μου ειπε να βαλω μια αντισταση απο τη μια αλλα δεν ξερω πια ευχαριστω

γιατι πολυ απλα τα led ειναι διωδοι και αφηνουν το ρευμα να περασει μονο
προς μια κατευθινση ενω ο εσθιτηρας σου ειναι φτιαγμενος για λαμπες πυρακτωσεως
ετσι εχεις δυο επιλογες
η καταργεις τον εσθιντηρα
η προσθετεις μια αντιστασουλα στα led ωστε να νομιζει οτι υπαρχει λαμπα

Xarry
23-02-11, 12:56
Η αντισταση ομως αν ειναι μεγαλη δεν θα δημιουργει πτωση τασης;

BESTCHRISS
25-02-11, 13:34
[QUOTE=toil;417060] σφάλμα καμένης λάμπας στο ταμπλό ενω ειναι και can bus.

οτι και να βαλεις παλι θα σου δειχνει καμενη λαμπα γιατι δεν βλεπει ωμικη αντισταση
εγω αντικατεστισα ολες τις λαμπες στο αυτοκινητο με led εκτος flash,πορειας και μεσαια μπροστα
απλως εβγαλα το λαμπακι απο το πινακα οργανων μην μπλεκεσαι με βαττικες αντιστασεις γιατι ανεβαζουν θερμοκρασια πολυ