PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ηχεια ή.....?



danielcz
24-02-11, 14:31
Γεια σας.Με λιγα λογια το ηχοσυστημα μου ειναι με 4καναλο ενισχυτη,subwoofer (αλλα) και εργοστασιακα ηχεια.Οπως και να εχει σε χαμηλη ενταση ολα παιζουν κανονικα,ενω με το που ανρβασω την ενταση αρκετα ψηλα,τοτε ναι μεν ολα παιζουν κανονικα και παλι,αλλα συγχρονως ακουγεται ακουγονται κατι δυαντα "τσακ τσακ"(οπως οταν κατα την εγκατασταση τριβουμε τα καλωδια στις επαφες για να δουμε αν περναει σημα).Τι φταιει?Ο ενισχυτης?Η καλωδιωση?Τα ηχεια?

xifis
24-02-11, 14:57
μαλλον παραπαιζεις δυνατα.εννοω οτι κατι μπουκωνει,ισως τα τουιτερ.

spirakos
24-02-11, 15:07
Αν μπουκωναν τα ηχεια απλα θα επεζαν ασχημα γαργαρες κλπ
τσακ τσακ παλι ακουγεται σαν προβλημα του ενισχυτη και παλι ισχυει οτι παραπαιζεις δυνατα
Εφοσον γινεται μονο οταν δυναμωνεις πολυ απλα ακου λιγο χαμηλοτερα πριν γινει καποιο μεγαλυτερο κακο

xifis
24-02-11, 15:41
ξαναρυθμισε τον ενισχυτη σου.

elettronica
25-02-11, 14:19
Τερματιζεις τις διαδρομες των μεγαφωνων εαν συνεχισεις ετσι δεν θα εχεις μεγαφωνα σε λιγο. Τα μεγαφωνα που εχεις ειναι μικρα

danielcz
26-02-11, 15:13
Η αληθεια ειναι πως δεν τερματιζω την ενταση.Καπου στη μεση την ανεβαζω,σε φυσιολογικα επιπεδα.Απο αυτα που μου λετε μαλλον πιο δυνατα ηχεια χρειαζομαι,απλα προσπαθω να το σιγουρεψω για να μην καταληξω να παρω ηχεια....να μην ειναι αυτο το προβλημα....να βαλω αλλον ενισχυτη....να μην ειναι αυτο το προβλημα....να βαλω να βαλω...Οποτε περα απο τα ηχεια(εργοστασιακα ξαναλεω),δεν παιζει να ειναι κατι αλλο?

ds electronics
26-02-11, 15:46
Η πηγή σου τί είναι? Υπολογιστής ή κάποιο cd?
Μήπως όταν αυξάνεις την ένταση 'τσιμπάς' κανένα θόρυβο απο καποιο εξωτερικό μηχάνημα?
Το τσακ τσακ μου θυμίζει παράσιτο όπου εμφανίζεται σε ένταση μεγάλη διότι απο μονο του δεν ειναι ηχητικά δυνατό.

Filippos Pantazis
26-02-11, 16:14
να διευκρινίσουμε κάτι?
οι συνθήκες(πηγή,ηχεία, καλώδια, επίπεδο έντασης....) ήταν πάντοτε οι ίδιες, και στο έκανε ξαφνικά μια μέρα?
Στο κάνουν όλα τα κανάλια?
Αν στο κάνει ένα κανάλι, βάλε ένα άλλο ηχείο σε αυτό το κανάλι.
Αν στο κάνουν όλα τα κανάλια βρες και βάλε ένα άλλο σετ ηχείων....

Μιλάμε για απλό υποσύστημα του εμπορίου?
Τα ηχεία είναι ένα απλό κουτί με μεγάφωνα ή έχουν το κάτι τής τους μέσα, πχ crossover?



Εμένα το τσάκ με οδηγεί στον ενισχυτή σου.
Ο οποίος αμολάει στιγμιαία σήμα υψηλής στάθμης στην έξοδο του, γιατί...... κάτι έχει πάθει και υπεροδηγήται.
Το απλό ηχείο απλά θα μπούκωνε και δεν θα άκουγες καθαρά.
Βέβαια, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά!

danielcz
26-02-11, 17:39
[QUOTE=Filippos Pantazis;417780]να διευκρινίσουμε κάτι?
οι συνθήκες(πηγή,ηχεία, καλώδια, επίπεδο έντασης....) ήταν πάντοτε οι ίδιες, και στο έκανε ξαφνικά μια μέρα?
Στο κάνουν όλα τα κανάλια?
Αν στο κάνει ένα κανάλι, βάλε ένα άλλο ηχείο σε αυτό το κανάλι.
Αν στο κάνουν όλα τα κανάλια βρες και βάλε ένα άλλο σετ ηχείων....

Μιλάμε για απλό υποσύστημα του εμπορίου?
Τα ηχεία είναι ένα απλό κουτί με μεγάφωνα ή έχουν το κάτι τής τους μέσα, πχ crossover?

Τα ηχεια ειναι τα κλασικα απλα εργοστασιακα του αυτοκινητου.Η πηγη ειναι Kenwood αν σου λεει κατι και ο ενισχυης Earthquake.Δεν το εκανε παντα το τσακ τσακ.Αλλαξα ενισχυτη και αρχισε να το κανει.Αν πμως φταιει ο ενισχυτης δε νομιζεις πως θα το εκανε και σε μικρη ενταση?Γιατι να το κανει σε υψηλη μονο?Φταινε αραγε οι ρυθμισεις του?Μηπως ειναι γενικα ισχυρος και δεν τον σηκωνουν τα ηχεια?

Phatt
28-02-11, 14:32
Μολις μαθαμε οτι ο φιλος μιλαει για ηχοσυστημα αυτοκινητου...:lool:

BESTCHRISS
01-03-11, 20:59
Γεια σας.Με λιγα λογια το ηχοσυστημα μου ειναι με 4καναλο ενισχυτη,subwoofer (αλλα) και εργοστασιακα ηχεια.Οπως και να εχει σε χαμηλη ενταση ολα παιζουν κανονικα,ενω με το που ανρβασω την ενταση αρκετα ψηλα,τοτε ναι μεν ολα παιζουν κανονικα και παλι,αλλα συγχρονως ακουγεται ακουγονται κατι δυαντα "τσακ τσακ"(οπως οταν κατα την εγκατασταση τριβουμε τα καλωδια στις επαφες για να δουμε αν περναει σημα).Τι φταιει?Ο ενισχυτης?Η καλωδιωση?Τα ηχεια?
μαλλον τα εργοστασιακα ηχεια ειναι δυο δρομων το woofer και τα tweeter ειναι πολυ μικρα σε ισχυ και αυτο το ακους ειναι το πηνιο του ηχειου που κανει διακοπες
για να κανεις σωστη δουλεια αλλαξε τα ηχεια χωρια woofer και χωρια tweeter και βαζεις στην σειρα με το tweeter ενα πυκνωτη 4,7μF

παντως αν συνεχεις να τα τινγκαρεις θα τα παρεις στο χερι