PDA

Επιστροφή στο Forum : DTMF & TOUCH SCREEN ΚΙΝΙΤΟ?



GSR600
24-02-11, 21:11
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με αυτο που αναφερω στον τιτλο.
Ο συναγερμος μου διαθετει DTMF τηλεχειρισμο για οπλιση/αφοπλιση κ.λ.π.
Το προβλημα μου ειναι το εξης.Σημερα που το δοκιμασα δεν μπορω να το κανω να λειτουργησει απο κινιτο με touch screen.Μηπως δεν λειτουργει απο touch screen κινιτα?Επισης οταν το δοκιμασα με αλλο κινιτο δουλεψε μετα απο παρα παρα πολλες προσπαθειες.Γενικα μπερδευετε και δεν αναγνωριζει τον κωδικο.Απο σταθερο τηλεφωνο δεν το εχω δοκιμασει ακομα.Μηπως γενικα ο τηλεχειρισμος με DTMF δεν ειναι τοσο αξιοπιστος απο κινιτο?

GeorgeVita
24-02-11, 22:02
Δοκίμασε το παρακάτω:
Πάρε τηλέφωνο από το κινητό με touch screen σε ένα σταθερό τηλέφωνο δίπλα σου. Απάντησε την κλήση από το σταθερό, πάτησε μερικά ψηφία στο touch screen και έλεγξε αν ακούγονται στο σταθερό. Αν στην οθόνη του κινητού "έφυγαν" τα πλήκτρα βρές με ποιό τρόπο εμφανίζονται πάλι λ.χ. "επιλογές κατά την κλήση" (διάβασε το manual):

Αποστολή ήχων DTMF [από manual NOKIA]
Μπορείτε να στείλετε ήχους πολυσυχνότητας διπλού τόνου (DTMF) κατά τη διάρκεια μιας ενεργής κλήσης για έλεγχο του αυτόματου τηλεφωνητή σας ή άλλων αυτοματοποιημένων τηλεφωνικών υπηρεσιών. Κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, επιλέξτε KBRD και εισαγάγετε την ακολουθία DTMF. Μπορείτε επίσης να πληκτρολογήσετε την ακολουθία ήχου, χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο.

Σε κάθε περίπτωση το σταθερό σήμα και η μείωση θορύβων μπορεί να βοηθήσει. Δοκίμασε να κάνεις MUTE το μικρόφωνο του κινητού εφόσον καλείς για τηλεχειρισμό.

Αν συνεχίζουν τα προβλήματα ίσως είναι οριακή η ρύθμιση "έντασης" τόνων στο δέκτη DTMF του συστήματος που τηλεχειρίζεσαι.

Φιλικά,
Γιώργος

leosedf
24-02-11, 22:28
Και με HTC που έχω δοκιμάσει οι τόνοι πάνε μια χαρά.

cycler
25-02-11, 00:06
Δες αν έχει το κινητό ρύθμιση διάρκειας τόνου DTMF. Συνήθως είναι ρυθμισμένα στο short (σύντομη). Βάλε τη στο long (μεγάλη).

GSR600
25-02-11, 14:11
Δοκιμασα να καλεσω στο σταθερο και ακουγονται κανονικα,εβαλα και σιγαση,ρυθμιση για την διαρκεια δυστυχως δεν εχει.Ομως ενω στην αρχη δεχετε τον αστερισκο και μετα μου ζηταει κωδικο ,δεν τον δεχετε καθολου.Μαλλον δεν ειναι τοσο ευαισθητο,τι να πω.