PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι Συναγερμου



coolgas
26-02-11, 15:24
Γεια σας. Έχω τοποθετησει ενα πολυ καλο συναγερμο στο σπιτι με ενα ομως συμαντικο ελλάτωμα! Όταν ανοίγεις την Πόρτα (δλδ το reed της πόρτας) χτυπάει κατευθειαν, χωρις να σου δωσει το χρονο να τον απενεργοποιησεις!

Προσπαθω λοιπον με απλό κλυκλωμα να επέμβω στο reed διακοπτη (NC) έτσι ώστε όταν ανοίγει να υπάρχει καθυστέρηση 10 δευτερολέπτων πρίν δώσει σήμα στον συναγερμό...

ΣΤΟ :


Forum (http://www.hlektronika.gr/forum/forum.php)
Κυκλώματα (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=276)
Κυκλώματα: Συναγερμοί - Σειρήνες (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=296)
Απλoί συναγερμοί

έιδα κάποιο απλό κύκλωμα όπου όταν ανοίγεις ένα reed τότε ανάβει ένα led & σειρηνα. Κάτι τέτοιο έχω φτιάξει και εγώ. Δεν διαθέτει όμως καθυστέρηση πριν χτυπήσει, οπότε έφτιαξα ένα 2ο κύκλωμα με το 555timer, που περιμένει έναν αρνητικό παλμό για να ενεργοποιηθει για Χ δευτερα.
Το πρόβλημα μου τώρα, δεν θα ήθελα να χρησιμοποιησω ρελε για να συνδεσω τα 2 κυκλώματα.
έχω λοιπόν 2 ερωτήσεις :

Μπορώ στο κύκλωμα μου με το timer να περιμένει κάπως θετικό παλμό, ώστε να το τροφοδοτήσω με την έξοδο του πρώτου κυκλώματος?

Ή μπορώ να μετατρέψω το 1ο κύκλωμα (του forum) ώστε να δίνει αρνητικό παλμό κατά την έξοδο του? (Ίσως αν με κατάληλλη διάταξη χρησιμοποιούσα PNP αντί NPN τρανζίστορ)

Ή βοήθειά σας θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμή, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Ίσως και μια πρόταση για νέο κύκλωμα να έλυνε το πρόβλημά μου. Έχω βρέι και τελείως απλές λύσεις με SCR τρανζίστορ-διακόπτες, αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να κάνω reset μετά την ενεργοποίηση τους....

ds electronics
26-02-11, 15:41
Ο συναγερμός που έχεις βάλει είναι έτοιμος ή κατασκευή δική σου?

coolgas
28-02-11, 00:38
Ο συναγερμος ειναι ετοιμος, και δεν θα ηθελα να επέμβω στο εσωτερικο του...

ikaros1978
28-02-11, 00:54
Μα δεν εχει ρυθμιση χρονου ενεργοποιησης? παραξενο μου φαινεται

geo1973
28-02-11, 01:00
κωστα τι συναγερμος ειναι?συνηθως στο εργοστασιακο προγραμμα η ζωνη 1 ειναι προρυθμισμενη σε χρονοκαθυστερηση....πειραξες τις παραμετρους?

machine22
28-02-11, 01:05
ποιο συναγερμό έχεις?

coolgas
28-02-11, 11:39
Ο συναγερμος ειναι αγορασμενος απο e-bay, και θα ελεγα οτι ειναι αγνωστου ταυτοτητας...
Ειναι της DIGITECK
http://cgi.ebay.co.uk/L0-NEW-LCD-GSM-AUTO-DIALLER-WIRELESS-HOME-BURGLAR-ALARM-/350354232962?pt=UK_Burglar_Alarms&hash=item5192bd5682

Δεν ξέρω βεβαια και ολες τις εταιρειες, αλλά αν κρίνω από την ποιότητα κατασκευής, θα έλεγα ότι είναι κινεζικής προέλευσης, απλά έχει όλα τα καλούδια ενός σύγχρονου συστηματος με καλή σχετικά τιμή...

Ο συναγερμος ειναι βασικά ασυρματος, και έχει σαν extra δυνατοτητα να προσθεσεις και ενσυρματες ζωνες.
Επειδη λοιπόν σου δινει και τηλεχειρηστηρια για την απενεργοποίησή του, προφανώς σκεφτηκα γιαυτό δεν διαθετει καθυστερηση απενεργοποίησης...

εγω βεβαια την πόρτα εισόδου μου την έχω σε ενσυρματη ζωνη, που δυσκολα θα ειναι και ζωνη 1, μιας και όπως ειπαμε ο συναγερμος κατα προτεραιοτητα ειναι ασυρματος...
Αυτά...
Κατα τ'άλλα ειναι καταπληκτικός... (Αχ αυτοι οι κινεζοι, ξεχνουν τα βασικά...)

machine22
28-02-11, 16:20
Δεν μπορείς πουθενά να ρυθμίσεις τύπο ζώνης?

ds electronics
28-02-11, 17:34
Φίλε μου όντως είναι γνήσιο κινέζικο προιόν αλλά έχει την δυνατότητα να ρυθμίση χρόνο εισόδου , εξόδου.
Δυστυχώς δεν έχω πλέον το manual του αλλά έχει περάσει απο τα χέρια μου ένα ίδιο συστημα.
Ψάξε στο manual εγκατάστασης και θα το βρείς.

Ulysses
28-02-11, 23:17
Εγώ φίλε,θα σου αναφέρω απλά οτι ακόμα και οι καλύτερες παγίδες όταν κοπανάει κανείς τα κουφώματα τρώνε τράκο και δεν δουλεύουν σωστά.Δηλαδή στο δικό μου σπίτι που κοπανάει ο αδερφός μου την πόρτα (ως συνήθως) μία φορά μπήκα και επειδή χάλασεαπο τα κοπανήματα δεν άνοιγε και έμπαινες με αποτέλεσμα να σε ποιάνει το ραντάρ και να χτυπά.Και έλεγα "τι στο διάολο συμβαίνει".Αλλαξα παγίδα και βρήκα την υγειά μου.Τσέκαρε λοιπόν και εσύ την παγίδα ή άλλαξε την μην έχεις τέτοιοθέμα που είναι 80% πιθανό και μετά κάνε άλλες σκέψεις-κινήσεις..

coolgas
01-03-11, 02:02
ευχαριστω για όλες τις πληροφοριες.
Οδυσσέα, δεν τιθεται θεμα παγιδας, μιας και την εχω ηδη τσεκαρει, για να ειμαι σιγουρος για τα αποτελεσματα των πειραματων μου. Ουτως ή άλλως, ο συναγερμος ειχε το θεμα απο την αρχη, απο την πρωτη φορα λειτουργιας της παγιδας...

Και Tony, οσον αφορα το manual, το εχω διαβασει τόσες φορές που το εχω μαθει σχεδον απ'έξω! Λέω, δεν μπορει, διαθετει όλα τα καλουδια που παίζουν στην αγορά, και δεν εχει το πιο απλό και αυτονόητο; Δεν παίζει! Και όμως δεν το βρισκω πουθενά, αν και η γλώσσα που έχει γραφτεί είναι κάτι σε ελέυθερη μετάφραση κινεζου που ξερει basic αγγλικά και καθόλου κανόνες γραμματικής! Οπότε... προσπαθω και γω να καταλάβω...

Αν θα ήθελες να με βοηθησεις ριχνοντας μια γρηγορη ματια στο manual, πες το να στο στείλω σκαναρισμενο, μιας και το εχω ήδη σε ηλεκτρονική μορφη. Θα ήταν σημαντική βοήθεια για μένα.

coolgas
02-03-11, 13:55
Τελικά Βρηκα τον προμηθευτη στο ebay και τον ρωτησα, η απάντηση ειναι πως το συστημα δεν διαθετει entry delay όπως ακριβως το αναφερει...
Οπότε ισχύει η προσπάθειά μου για μετετροπή του κυκλώματος που έχω φτιάξει... Απλά προσπαθώ να φτιάξω ένα κύκλωμα που όταν ανοίγουν οι επαφές (reed) αντί να στέλνει θετικό παλμό, να στέλνει αρνητικό. Ουσιαστικά κάτι τέτοιο είναι πολύ ευκολο, μιας και ολοκληρώνεται μόνο με ένα τρανζίστορ. Απλά δεν γνωρίζω από θεωρία, και δεν μπορώ να το υλοποιήσω μόνος μου... Ψάχνω σε έτοιμα κυκλώματα, παίρνω τα κομμάτια του κυκλώματος που με ενδιαφέρουν και τα υλοποιώ... κάτι τέτοιο φυσικά είναι πολύ χρονοβόρο, γιαυτό και ζητάω την βοήθειά σας...
Στείλτε μου κάποια ιδέα ή κάποιο λink αν γνωριζετε, θα με βοηθήσετε πολύ!

coolgas
02-03-11, 14:04
Βρηκα μόλις τώρα ένα απλό κύκλωμα του FM1 (Ηλίας) κατά το οποίο το τρανζίστορ είναι ΝΡΝ και από ότι βλέπω διαχειρίζεται αρνητική τάση (εννοώ η έξοδος του τρανζίστορ είναι αρνητική τάση, μιας και το buzzer συνδέεται με τον θετικό πόλο της μπαταρίας...
πιστέω πως κάτι τέτοιο μου κάνει, αν μπορεί κάποιος να το επικυρώσει...18895

coolgas
02-03-11, 14:39
Το Κύκλωμα που εφτιαξα με επιτυχία ειναι το παρακάτω. Όλα πάνε καλά, μόνο που λειτουργεί με N/O διακόπτες. Εγώ απλά ψάχνω μια μετατροπή στην είσοδό του ώστε να παρεμβάλω N/C διακόπτες (μαγνητικά reed πόρτας).
18897

Είδα μετά από πολύ μελέτη πως σε άλλα κυκλώματα όπως το παρακάτω, η αλλαγή από N/O σε N/C γίνεται με την χρησιμοποίηση ενός μόνο τρανζίστορ και 2-3 υλικά, όπως φάινεται στο αριστερότερο μέρος του κυκλώματος... Ισχύει? Το κύκλωμα είναι απο τον gRooV (Θάνος). Πάντα στο topic περί κατασκευής συναγερμών.
18898
Έχω έτοιμη λοιπόν όλη την μελέτη, διάβασα τα μαθήματά μου, κανείς δεν μπορεί να με κατηγορήσει ότι δεν έψαξα αρκετά, Θα ήθελα μόνο τον τρόπο ενσωμάτωσης του ενός κυκλώματος στο άλλο... Βαρέθηκα τις παρατεταμένες προσπάθειες-πειράματα....... :001_unsure:

ice25
02-03-11, 14:57
πολυ καλος συναγερμος χωρις να μπορεις να εχει deley???

φιλε σε πιασανε κοτσο...

κανε πατεντες και μετρα τους ψευδοσυναγερμους

machine22
02-03-11, 15:00
πολυ καλος συναγερμος χωρις να μπορεις να εχει deley???

φιλε σε πιασανε κοτσο...

κανε πατεντες και μετρα τους ψευδοσυναγερμους
+++
Ασε που μπορεί να μην δουλέψει όταν πρέπει

coolgas
03-03-11, 17:57
+++
Ασε που μπορεί να μην δουλέψει όταν πρέπει


Φίλε μου, όταν κατασκευάζω κάτι, έχω εμπιστοσύνη σε αυτό που φτιάχνω, και είμαι σίγουρος μετά από δοκιμές & συνεχή τεστ ότι όλα θα πάνε καλά...
Αν δεν πίστευα σε αυτά που έφτιαχνα, τότε δεν θα είχα γεμίσει την ζωή μου με δικά μου κυκλώματα & αυτοματισμούς... :wiink:
Φαντάσου τι θα γινόταν στο αυτοκίνητο αν ο υπολογιστής αυτοκινήτου σε συνεργασία με OBDII δυσλειτουργούσε κάποια φορά!!! Φαντάσου τι θόρυβο θα παρήγαγαν οι τελικοί αν υπήρχε ξαφνικά ένας θόρυβος στην έξοδο του PC από ένα κόλλημα των XP ή κάτι άλλο!!! Αλήθεια πως σας φαίνεται σύστημα XP που δεν κολλάει ΠΟΤΕ, και επίσης δεν κάνει restart ΠΟΤΕ ??? Όποιος θέλει το μυστικό, μπορώ να του το πω.
Φαντάσου το σύστημα αυτοματισμού σπιτιου που ελέγχει τα πάντα, φώτα, ηχοσύστημα, θερμοστάτες, τζάκι, κάμερες, συναγερμούς, multimedia streaming κ.λπ. να μην "πάει" καλά σε κάποια φάση!!! Πω πω τι θα γινότανε!!! Εκεί που κοιμάσαι ύσηχος, και ο μπαμπάς σου βλέπει TV σε άλλο σπίτι, να του κολλήσει το βίντεο επειδή δεν στριμάρει πλέον, και τα φώτα να αναβοσβήνουν σαν τρελά, το ηχοσύστημα να παίζει ΤΕΡΜΑ καί άλλα τέτοια τρελά σενάρια επιστημονικής φαντασίας!!!
ΟΧΙ Λοιπόν, αν το πρώτο από αυτά τα συστήματα δεν δούλευε, τότε δεν θα πήγαινα στο επομενο πρότζεκτ......
Το μόνο που δεν μου δούλεψε, ή τουλάχιστον δεν με έπεισε ότι δουλεύει, είναι το πρώτο μου κύκλωμα, όταν ήμου μικρός, ένας ΚΟΥΝΟΥΠΟΔΙΩΚΤΗΣ !!!!

geo1973
03-03-11, 19:20
φιλαρακο ωραια και σεβαστα ολα αυτα που λες...και απο οτι βλεπω εισαι ειδημων...ποσο μαλον που καταφερες να ξεπερασεις ακομα και τις προδιαγραφες των windows..
το θεμα μας ομως ειναι οτι εχεις ενα συναγερμο που η λειτουργια του ειναι τελειως αχρηστη..και θελεις να το πατενταρεις.με τι αποτελεσμα?anyway εσυ ξερεις...
μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αυτο το πολυ καλο και απιστευτο συστημα συναγερμου που αγορασες ποσο σου στοιχισε?ποσο εγγυηση εχει και με τι υποστηριξη?

JOHNY+
01-04-11, 00:45
Ξερει κανεις να μου προτεινει καμια καλη μαρκα συναγερμων , που να ειναι αξιοπιστη , και να μην προκαλει ψευτοσυναγερμους.
Και γενικα τι δουλευεται πιο πολυ εξω στην αγορα .

Εχω ακουσει για τους paradox οτι ειναι πολυ καλοι .

Τι γνωμη εχετε για τους βουλγαρικους teletek , ειναι καλοι ποιοτικα ?

her
01-04-11, 11:16
Sigma και paradox

ds electronics
02-04-11, 16:53
Ευχρηστος , λειτουργικός και οικονομικός είναι ο runner της εταιρείας ΗΛ.ΚΑ.(crow παλαιότερα)
Τους τοποθετώ χρόνια και είναι σκυλιά.
Και οι paradox είναι καλά μηχανήματα αλλά πιο ακριβά.
Οι sigma ειναι μεσαία λύση αλλά και απο αυτούς έχω βάλει αρκετούς με ενδιαφέρον μοντέλο την σειρά ΖΕΥΣ όπου έχει και rf-id πληκτρολόγιο.

her
02-04-11, 20:46
Λίγο πολύ όλοι οι συναγερμοί είναι καλοί. Απλά κάποιοι έχουν περισσότερες λειτουργίες. Δε είναι ότι χαλάνε ποιο εύκολα. Για παράδειγμα ο paradox έχει τρεις δυνατότητες όπλισης ενώ ο sigma έχει δυο. O sigma όμως έχει menu που μπορείς να τον χειριστείς και να το προγραμματίσεις από το πληκτρολόγιο χωρίς καν οδηγίες. Σαν το κινητό δηλαδή. Ο paradox δεν είναι έτσι, έχει διευθύνσεις. Από θέμα ασφάλειας νομίζω ότι όλοι είναι το ίδιο.

nikknikk4
02-04-11, 22:25
Εγώ φίλε,θα σου αναφέρω απλά οτι ακόμα και οι καλύτερες παγίδες όταν κοπανάει κανείς τα κουφώματα τρώνε τράκο και δεν δουλεύουν σωστά.Δηλαδή στο δικό μου σπίτι που κοπανάει ο αδερφός μου την πόρτα (ως συνήθως) μία φορά μπήκα και επειδή χάλασεαπο τα κοπανήματα δεν άνοιγε και έμπαινες με αποτέλεσμα να σε ποιάνει το ραντάρ και να χτυπά.Και έλεγα "τι στο διάολο συμβαίνει".Αλλαξα παγίδα και βρήκα την υγειά μου.Τσέκαρε λοιπόν και εσύ την παγίδα ή άλλαξε την μην έχεις τέτοιοθέμα που είναι 80% πιθανό και μετά κάνε άλλες σκέψεις-κινήσεις..



1) Μπαίνοντας δεν τον απενεργοποιούσες (μεσα στον προκαθορισμένο χρόνο) ...?

Περίμενες να περάση ο χρονος αυτός να χτυπήση ...?


2) πως κατάλαβες οτι φταίει η παγίδα στην περίπτωση του coolgas ...? .:confused1:

marks
06-04-11, 21:30
πολυ πιθανον αυτο που λεει ο Οδυσεας τσεκαρε ποια ζωνη χτυπαει μηπως ειναι το ρανταρ