PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητηρας λ



aris285
01-03-11, 10:05
Εχω ενα FIAT UNO TURBO και υποψιαζομαι οτι ο Λ τα εχει κακαρωσει μιας και η ακαυτη στην εξατμιση παει συνεφο.
παρατηρισα οτι και το οργανο που μετραει το μιγμα σταμάτησε να δουλεύει.
Υπαρχει κανενας τροπος να τον τεσταρω πριν δοκιμασω να παρω καινουριο?

trace
01-03-11, 10:59
Mπορεις να πας να μετρησεις καυσαερια...

aris285
01-03-11, 11:50
Aν παω για καυσαερια θα το καψω το μηχανιμα :001_tt2:
Το θεμα ειναι να δω αν φταιει ο Λ.

Xarry
01-03-11, 11:56
Πας σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο και το βαζεις στο διαγνωστικο.

aris285
01-03-11, 12:06
Καλημερα Χαρη. Με τα συνεργεία εχω παθει μεγαλη νηλα και δεν ξαναπαταω αν δεν ειναι κατι που να μην μπορω να το φτιαξω μονος μου.
Εχω 2 αμαξια και εχω χρονια να τα παω συνεργειο οτι χρειαζεται το κανω μονος μου αν περναει απο το χερι μου.

Xarry
01-03-11, 15:10
Συμφωνω σ αυτο που λες αλλα με το διαγνωστικο δεν θα γινει καποια παρεμβαση στο αμαξι σου απλα θα δεις αν οντως φταιει ο λ η κατι αλλο.

aris285
01-03-11, 15:28
Μια φορα που το ειχε βαλει ενας μαστορας στο διαγνωστικο δεν του το αναγνωριζε μαλον δεν ειχε το καταληλο software.
εμπαση περιπτωση θα δω τι θα κανω.
Εγω ελεγα μηπως ξερει κανεις κανενα τρωπο να τον τεσταρω μονος μου με πολυμετρο εστω.
Μου κανει εντυποση που σταματησε να δουλευει και αυτο το καγκουρομετρο του μιγματος που συνδεεται στον Λ.
Τωρα που το σκευτομαι λες να εχει χαλασει αυτο και να μου βραχηκυκλωνει τον Λ.

navar
01-03-11, 15:52
αμα κοιτάξεις κανένα DIY καγκουρόμετρο θα δείς τι διαβάζουν , νομίζω πως ο λ βγάζει κάποιες τάσεις ανάμεσα σε 0ν εώς 0,8ν περίπου , όπου το 0,8 το πλούσιο μείγμα και το 0 το εντελώς φτωχό , κοίτα για κανένα DIY σχέδιο να δείς τι διαβάζουν και προχώρα ...


αν βγάζει 0 το δικό σου , τότε είναι λογικό να σου πετάει άκαει , ο βρόχος ελέγχου σου νομίζει πως έχει φτωχό μίγμα και ρίχνει συνέχεια επιπλέον καύσιμο !

aris285
01-03-11, 16:12
Ευχαρηστω για τοις πληροφορίες Κωστα τωρα που ξερω περιπου πως δουλεύει θα κανω μετριση και θα δω.

navar
01-03-11, 16:28
αρη δεν παίρνω και όρκο για αυτά που είπα πιο πάνω , ότι θυμάμαι απο ενα ξαδερφάκι που είχε φτιάξει ενα οργανάκι με την βοηθειά μου με ενα lm3914

ρίξε μια ματιά στον γοογλη για "lm3914 lambda sensor" θα δείς πολλές κατασκευές , πολλές απο αυτές έχουν μέσα και την "αρχή λειτουργίας ", δηλαδή αυτό που ψ'αχνεις για να καταφέρεις να τον ελέγξεις !

Radiometer
01-03-11, 22:16
δες αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42765

και κατι σε AIR/FUEL METER http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35731

GeorgeVita
01-03-11, 23:53
Περισσότερα στοιχεία θα βρεις σε αυτούς που εμπορεύονται αισθητήρες λ
("how to check Lambda sensor" (http://www.google.com/search?q=how+to+check+lambda+sensor)).
Κοίτα ένα Q&A: http://www.lambdapower.co.uk/Diagnosis/Diagnostic_index.asp
Μιά πρόχειρη μετάφραση μπορείς να δεις μέσω του: translate.google.com
G

JOUN
02-03-11, 00:03
Ριξε μια ματια εδω: http://www.fiatforum.com/uno-guides/28442-how-produce-lambda-sensor-tester-yourself.html

MacGyver
02-03-11, 00:28
(Η αστεία πλευρά!) :lool:
Ο αισθητήρας λ χρησιμοποιείται σε ανιχνευτές Θεσσαλονικέων?

Αποστόλης1
02-03-11, 00:43
:lool: καλό!!!

Αφού πετάει άκαυτη, μάλλον τα έχει παίξει και ο καταλύτης.
Πάντως ρίξε και μια ματιά στα μπουζί.

Xarry
02-03-11, 03:52
Τη βασικοτερη ερωτηση ξεχασαμε. Ποσα χιλιομετρα εχει με αυτον τον λ και τον καταλυτη;

aris285
02-03-11, 08:55
Ευχαριστω για τοις πληροφοριες παιδια.
Αποστολη ο καταλυτης νομιζω δεν παιζει ρολο στο να βγαζει ακαυτη.τα μπουζι ειναι καινουρια.
Χαρη δεν ξερω ποσα εχει κανει απο οταν το πηρα (μεταχειρισμενο) δεν τον εχω αλαξει εδω και 2 χρωνια.

Αποστόλης1
02-03-11, 17:03
Άρη, είπα ότι εξ'αιτίας της άκαυστης μάλλον έχει χαλάσει και ο καταλύτης (γι'αυτό τόνισα το "και")
Όσο για τα μπουζί μπορεί να είναι καινούρια, αλλά ίσως κάποιο πχ να μη παίρνει τάση.

aris285
03-03-11, 13:31
Τα μπουζι δουλεύουν κανονικα αν καποιο δεν δουλευε δεν θα δουλευε και ο κυλινδρος του τετοιο προβλημα δεν εχω.το αμαξι δουλευει κανονικα αλλα μπουκονει λιγο και βγαζει καυσαερια πραγμα που με οδηγει σε πρωτη φαση να ελενξω τον λ.
Οσο για τον καταλυτη μαλον θελει αλαγμα αλλα δεν ενδιαφερομαι να δοσω τωσα λεφτα για να τον αλαξω.

αντωνης147
06-03-11, 11:18
αρη εντελως τυχαια ειδα το προβλημα σου. ειμαι μηχανικος σε αντιπρωσωπεια της FIAT αφου οπως λες σου βγαζει ακαφτη πισω , μην αλλαξεις το λ.εχει μια βαλβιδα που μετραει τη θερμοκρασια του αερα που μπαινει στη πολλαπλη εισαγωγης, ειναι πανω στο κολαρο παει στη πεταλουδα.δοκιμασε να τη ξεμπριζωσεις και βαλε μπρος τη μηχανη.αν χρειαστεις αλλη βοηθεια πες μου.

marioulinos
06-03-11, 11:26
νομιζω ο Λ μετραει το ρευμα πριν και μετα τον καταλυτη.αν κατι παει λαθος εκει αναβει λαμπακι.

αντωνης147
06-03-11, 16:36
αρη καλησπερα.ειμαι μηχανικος αυτοκινητων σε εταιρεια τησ FIAT και ισςσ σε βοηθησω. ακου τι συμβαινει και σου πεταει ακαφτη πισω.πανω στο κολαρο του αερα
αυτο που παει στη πεταλουδα , εχει ενα αισθητηρα,αυτος ειναι χαλασμενος.αν τον ανοιξεις θα δεις πως εχει μια αντισταση η οποια μετραει τη θερμοκρασια του αερα που μπαινει στη μηχανη , αυτη τωρα δε ζεστενεται κι ετσι δε καταλαβαινει τι θερμοκρασια εχει ο αερας.αν χρειαστεις κατι στελε μου μην.