PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανορθωτής τάσης



gehatzip
04-03-11, 13:04
Γεια σας

Θέλω να κατασκευάσω ένα ανορθωτή-σταθεροποιητή τάσης για να τον συνδέσω στο δυναμό του ποδηλάτου μου. Θέλω να έχω γύρω στα 3V τάση εξόδου για να μπορώ να συνδέσω LEDs για φωτισμό.

Διάβασα κάποια θεωρητικά για τους ανορθωτές τάσης και τις διατάξεις που χρησιμοποιούν και είδα κάποιες υλοποιήσεις.

Το ερώτημά μου είναι αν γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο πιο απλός τρόπος για να φτιάξω κάτι τέτοιο, τι διατάξεις θα πρέπει να αγοράσω και τι προδιαγραφές θα έχουν.


Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

agis68
04-03-11, 13:50
To δυναμό σου τι ρεύμα βγάζει ακριβώς σε VA?...Ποσα led θα βάλεις και ΤΙ led...πχ..υπάρχουν τα Ultra Bright με χαμηλή κατανάλωση και τα κοινά led. Ξεκινάμε λοιπόν απο πλήθος ΟΜΟΙΩΝ led (για ευκολία) οπότε να ξερεις οτι τα ultra white τα κοινά δουλεύουν με 2.2 V...αρα εχεις ήδη πρόβλημα με το δευετρο LED...ΔΕΝ μπορείς να οδηγήσεις LEDS πχ 3 με λιγότερο από 4-6V.Απλά τη ταση που θα μας δώσει το δυναμό θα την ΑΝΟΡΘΩΣΟΥΜΕ να βγάζει απο πχ 6V που βγάζει ενα δυναμό σε 9 ή 12 V για να οδηγήσουμε τα led που θέλουμε....

tasosmos
04-03-11, 14:05
Πως θα παρουμε δλδ 12V απο μια πηγη που βγαζει 6V κανοντας ανορθωση???

Μαλλον εχεις μπερδεψει μερικα πραγματα...

Επισης τα λευκα led θελουν συνηθως 3-3,5V, εγω τουλαχιστον δεν εχω δει ποτε λευκο με 2,2V Vf...

Τελος σαφως και μπορεις να βαλεις 2 ή περισσοτερα led πχ με Vf 2,2V σε μια πηγη που βγαζει 3V! Απλα τα βαζεις παραλληλα μεταξυ τους το καθενα με την δικη του αντισταση.




Οσον αφορα το θεμα τωρα Γιωργο πρωτον πρεπει να βρεις τι ταση εξοδου βγαζει το δυναμο που εχεις, αν δεν γραφει τπτ επανω πρεπει να το μετρησεις.

Υποθετω θα βγαζει κανα 6V ac οποτε θα ειναι οκ.

Αν και δεν νομιζω οτι θα υπαρχει ιδιαιτερο θεμα με την ισχυ εκτος κι αν θες να βαλεις led ισχυος ή πολλα σε αριθμο καλο θα ειναι να δεις και αν γραφει κατι σχετικο. λογικα θα γραφει καπου ενα νουμερο σε VA ή W ή ισως το ρευμα σε Α.

Αφου εχεις αυτα τα στοιχεια θα σου προτεινει καποιος μια καταλληλη λυση.

FILMAN
04-03-11, 14:18
Τελος σαφως και μπορεις να βαλεις 2 ή περισσοτερα led πχ με Vf 2,2V σε μια πηγη που βγαζει 3V! Απλα τα βαζεις σε σειρα μεταξυ τους το καθενα με την δικη του αντισταση.
Τάσο, μάλλον παράλληλα θα ήθελες να γράψεις!

agis68
04-03-11, 14:19
xmmmm....οκ...παντως για τα led αν θες να σου στειλω δειγμα bright white που δουλέει με 2,2V που τα εφερα απο Hong Kong??? Επίσης με σειρα τα LED αν καποιο καει δεν θα δουλεύουν και τα υπόλοιπα...σωστά?

gehatzip
04-03-11, 14:22
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Θέλω να χρησιμοποίσω 2 LEDs. Ο πωλητής από τον οποίο τα αγόρασα μου είπε ότι
χρειάζονται τάση 3V στα άκρα τους. Τα σύνδεσα σε τροφοδοτικό συνεχούς τάσης 3V και η ένταση του ρεύματος ήταν 20mA περίπου.

Όσο για το δυναμό μου, η ιδέα μου ήταν να φτιάξω ένα δικό μου με ένα moter που θα λειτουργεί ως γεννήτρια, αλλά δεν το έχω υλοποιήσει ακόμα για να έχω μετρήσεις σχετικά με την απόδοσή του. Για να μη σας μπερδεύω ας θεωρήσουμε ότι θα χρησιμοποιήσω ένα δυναμό 6V του εμπορίου όπως είπατε.

tasosmos
04-03-11, 14:26
Τάσο, μάλλον παράλληλα θα ήθελες να γράψεις!

Προφανως εχεις δικιο, μαλλον χαζεψα... :lool: Το διορθωσα και στο αρχικο κειμενο. :blush:

FILMAN
04-03-11, 14:29
Το κατάλαβα, άλλωστε δεν συνηθίζεις να γράφεις λάθος πράγματα! :001_smile:

FILMAN
04-03-11, 14:34
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Θέλω να χρησιμοποίσω 2 LEDs. Ο πωλητής από τον οποίο τα αγόρασα μου είπε ότι
χρειάζονται τάση 3V στα άκρα τους. Τα σύνδεσα σε τροφοδοτικό συνεχούς τάσης 3V και η ένταση του ρεύματος ήταν 20mA περίπου.

Όσο για το δυναμό μου, η ιδέα μου ήταν να φτιάξω ένα δικό μου με ένα moter που θα λειτουργεί ως γεννήτρια, αλλά δεν το έχω υλοποιήσει ακόμα για να έχω μετρήσεις σχετικά με την απόδοσή του. Για να μη σας μπερδεύω ας θεωρήσουμε ότι θα χρησιμοποιήσω ένα δυναμό 6V του εμπορίου όπως είπατε.
Άντε πάλι με τα LED και την τάση. Τα LED δεν τα τροφοδοτούμε με τάση αλλά με ρεύμα. Άρα θα πάρεις την έξοδο του δυναμό, θα την ανορθώσεις με 4 διόδους (επειδή είναι που είναι χαμηλή, βάλε schottky, π.χ. 1Ν5819), μετά θα βάλεις έναν ηλεκτρολυτικό για εξομάλυνση και μια διάταξη σταθεροποίησης του ρεύματος των LED. Αυτή μπορεί στην πιο απλή μορφή να είναι μια σκέτη αντίσταση, αν θες κάτι πιο "προχωρημένο", βάλε μια πηγή ρεύματος (ένας πιθανός τρόπος υλοποίησης είναι ένα LM317 και μια αντίσταση).

gehatzip
04-03-11, 14:49
@Filman

Ωραία, και κάτι ακόμα, ο ηλεκτρολυτικός τη χωρητικότητα να έχει?

FILMAN
04-03-11, 14:51
Εξαρτάται από το ρεύμα που θα τραβάς, την ελάχιστη ταχύτητα που σκοπεύεις να αναπτύσσεις με το ποδήλατο, κ.ά.

tasosmos
04-03-11, 14:51
xmmmm....οκ...παντως για τα led αν θες να σου στειλω δειγμα bright white που δουλέει με 2,2V που τα εφερα απο Hong Kong??? Επίσης με σειρα τα LED αν καποιο καει δεν θα δουλεύουν και τα υπόλοιπα...σωστά?

Δεν υπαρχει θεμα, σε πιστευω. Το συνηθισμενο οπως και να εχει ειναι 3-3,5V Vf για τα λευκα.

Οσον αφορα την ... σειρα βλεπε ποστ #4 και ναι, αν εχεις led σε σειρα και καει καποιο δεν δουλευει τιποτα στον ιδιο κλαδο.




Παρακατω και ενα σχηματικο για το κυκλωματακι που περιεγραψε ο Φίλιππος στο #9
18940

Ο πυκνωτης μπορει να 'ναι στα 25V ή παραπανω. Θα μπορουσες να βαλεις και μεγαλυτερης χωρητικοτητας μεχρι πχ 470μF αλλα δεν υπαρχει λογος, τα 100μ πρεπει να ναι υπεραρκετα.

Αν δεις οτι δεν φωτιζουν αρκετα τα led μπορεις να μειωσεις τις αντιστασεις.

tasosmos
04-03-11, 14:51
double post κατα λαθος...

gehatzip
04-03-11, 14:58
Αν έχω 2 LED παράλληλα θα θέλω γύρω στα 30 με 40mA για να τα τροφοδοτήσω. Το ποδήλατο θα κινείται με 15 με 20 km/h...
Οπότε μια λογική τάξη μεγέθους για την χωρητικότητα θα ήταν ........?

FILMAN
04-03-11, 15:01
Δεν ξέρω, πάντως εγώ θα δοκίμαζα πυκνωτή 1000μF, ίσως και 2200μF.

tasosmos
04-03-11, 15:01
Λογικα δεν θα εχει προβλημα και με το 1/10 ακομα, βεβαια οχι οτι ειναι τπτ η διαφορα κοστους απλα για εξοικονομηση χωρου μιας που φανταζομαι θα μπουν σε κανα κουτακι ολα αυτα.


Γενικα Γιωργο αυτο θα το δεις στην πραξη μιας που δεν υπαρχουν και τπτ ακριβεις προδιαγραφες για τα δυναμο ποδηλατου για να μπορει να υπολογιστει με ακριβεια ενα νουμερο...

gehatzip
04-03-11, 15:06
Ok Guys, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!!!!

Damiano
04-03-11, 22:32
Αν τα δυο LED συνδεθούν αντι-παράλληλα με κοινή αντίσταση και χωρίς ανόρθωση;

tasosmos
04-03-11, 22:57
Ναι αλλα τι συχνοτητα θα εχει το ac απο το δυναμο? Αν ειναι υψισυχνο οκ αλλα αν ειναι χαμηλη θα τρεμοπαιζει το φως.

Εξαλλου δεν ειναι και τπτ αξιολογο απο μεγεθος ή κοστος μια γεφυρα ενας μικρος πυκνωτης και μια αντισταση... Αντε να εχει 5-6€ ολο το κυκλωμα μαζι με τα led, καλωδια και ενα μικρο κουτακι...

Damiano
05-03-11, 00:12
Αν τα βάλει όλα αυτά, ας προσθέσει ένα παλμοτροφοδοτικό(*), για έλεγχο ρεύματος και έναν "χρυσό πυκνωτή" για να μένει αναμμένο το φως σε σύντομες στάσεις.
(*) για οικονομία ενέργειας.